Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

Μπράβο!

 

Κοιμάσαι μαζί ή μόνη της?

Ευχαριστουμε! Μόνη της στο δωμάτιο της κ κάποια στιγμή κατά τις 2 με 3 ξυπνάει κ την παιρνω στο κρεβάτι μας. Μελλοντικά πρέπει να το δουλέψω κ να μην την παιρνω αλλά εκείνη την ωρα κουτουλαω κ δεν έχω το κουράγιο να προσπαθησω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ευχαριστουμε! Μόνη της στο δωμάτιο της κ κάποια στιγμή κατά τις 2 με 3 ξυπνάει κ την παιρνω στο κρεβάτι μας. Μελλοντικά πρέπει να το δουλέψω κ να μην την παιρνω αλλά εκείνη την ωρα κουτουλαω κ δεν έχω το κουράγιο να προσπαθησω... 

 Η λύση είναι απλή, πάρε ένα κανονικό μονό στρώμα και όταν ξυπνάει ξάπλωσε μαζί της. 

 

Στη συνέχεια, κατά προτίμηση, φύγε κάποια στιγμή.

 

Σιγα-σιγά θα σταματήσει να ξυπνάει.

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο Λένια, σας εύχομαι και σε ανώτερα!! Κάπου πήρε το μάτι μου ότι περπάτησε το κοριτσάκι σου, μπορεί και να σχετίζεται αυτό με το ότι ηρέμησε στον ύπνο. Πολλές φορές όταν ετοιμάζονται να κατακτήσουν κάτι, όπως στα άλματα,  ο ύπνος τους γίνεται ανήσυχος.

 

 

Εμένα περνάει άλμα τώρα (το τελευταίο καταγεγραμμένο), είναι στο πικ του άγχους αποχωρισμού και θηλάζει μανιωδώς, ευτυχώς τις τελευταίες μέρες έχει ηρεμήσει λίγο. Το βράδυ όταν κοιμάται χωρίς στήθος κάνει πάρα πολύ ώρα να κοιμηθεί. Λέει όοοοολες τις λέξεις που ξέρει, με καβαλάει, με φιλάει, με χαϊδεύει, κάνει κωλοτούμπες, περνάει καλά μάλλον, εγώ από τη μία γελάω γιατί έχει πολύ πλάκα, από την άλλη με πιάνουν τα νεύρα μου γιατί κοντεύουμε τη μία ώρα έτσι. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2010 at 7:43 ΜΜ, pitsikoki είπε:

Γεια σας. Η μικρη μου ειναι 4 μηνων. Μεχρι τωρα κοιμοτανε το βραδυ σερι 10 ωρες χωρις να ξυπναει καθολου!!!Την τελευταια εβδομαδα ομως μπορει να ξυπνησει απο 2 φορες μεχρι 6. Τι μπορει να εχει αλλαξει? Ειμαι με αποκλειστικο θηλασμο. Υπαρχει περιπτωση να μην φτανει πια το γαλα μου? Να σημειωσω οτι δεν τρωει και τις 6 φορες αλλα σιγουρα θα φαει 1-2 φορες. Ξερει καμια σας ποτε εμφανιζεται η αυξητικη ορμονη?:lol::lol::lol:

Καλησπερα!!!!εμενα μεχρι και 5 μηνων κοιμοταν 8.30-4 τα ξημερωματα σερι...μετα τον ταιζα και συνεχιζε τον τπνο του μεχρι της 7.00-7.30.απο 5,5 μηνων κ μεχρι τωρα που ειναι 8 αυτο σπανια συμβαινει.για πολλες μερες δεν κοιμαται καλα η ξυπναει καθε 1 ωρα η καθε 3 κ θελει να τ δωσω πιπιλα η ποναν τα ουλα τ κ παει λεγοντας!!απλα θελει υπομονη!!!κ αλλη μια φιλη μ το ιδιο μου ειπε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@Deena μιας και βλέπω πως κυκλοφορείς σήμερα στο φόρουμ, :P περνάνε κανένα sleep regression εκεί στους 19 μήνες ή να το θεωρήσω τυχαίο? ή δόντια? ή δεν θα δούμε ποτέ φως?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

@Deena μιας και βλέπω πως κυκλοφορείς σήμερα στο φόρουμ, :P περνάνε κανένα sleep regression εκεί στους 19 μήνες ή να το θεωρήσω τυχαίο? ή δόντια? ή δεν θα δούμε ποτέ φως?

Μαρία δε μου δίνεις καθόλου κουράγιο, δε με λυπάσαι άγιες μέρες; Θα σε κάνω follow να δω πότε θα κοιμηθεί ο λεβέντης σου μπας κ αναθαρρεψω.:P:lol::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μα πραγματικά πάνω που λέω αχ τι ωραία, κοιμάται λίγο παραπάνω, έχει μπει καλά το πρόγραμμα του, δεν θηλάζει σαν μανιακός, φτου κι απ΄την αρχή. Και ξυπνάει πάλι περισσότερο και θηλάζει περισσότερο. Κάνει έναν πρώτο ύπνο 4-5 ώρες και μετά ανά δίωρο. Να φτιάξουμε έναν παρηγορητικό σύλλογο, κάτι τέλος πάντων!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου παντως επανηλθε με τον υπνο. Στη σελιδα 8 ειχα γραψει τη φρικη που ειχε φαει ξαφνικα και ηθελε παρεα γοα να κοιμηθει. Ε, οπως ξαφνικα ξεκινησε, ετσι ξαφνικα σταματησε. 2 μηνες κρατησε ολη η ιστορια. Ηταν 19 μηνων οταν ξεκινησε και 1 μηνα μετα ηρθε και το μωρο στο σπιτι, σιγουρα επαιξε και αυτο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μα πραγματικά πάνω που λέω αχ τι ωραία, κοιμάται λίγο παραπάνω, έχει μπει καλά το πρόγραμμα του, δεν θηλάζει σαν μανιακός, φτου κι απ΄την αρχή. Και ξυπνάει πάλι περισσότερο και θηλάζει περισσότερο. 

Eτσι μας συνεβαινε κι εμας μεχρι προτινως. Μου εκανε 3-4 μερες τελειο υπνο και μετα για καμια εβδομαδα με αποτελειωνε, ξυπνουσε συχνα, ανησυχος υπνος, μετα παλι τα ιδια... Απο τοτε ομως που άλλαξε η ωρα, βλέπω μεγαλη διαφορα και φαινεται οτι θα κρατησει ετσι (κραταω ομως μικρο καλαθι, γιατι τα εχω ξαναπει και μετανιωσα τη χαρα μου). Ξυπναει μονο 3 φορες, ανα 3-4 ωρες περιπου και προχθες ηταν η πρωτη φορα που στο -τριτο του- ξυπνημα, γυρω στις 05:00 με φωναξε κι εγω του ελεγα "Ναι, εδω ειμαι, τωρα ερχομαι" αλλα βαριομουν τοσο πολυ να σηκωθω και μετα απο ενα-δυο λεπτα "συνομιλιας" αποκοιμηθηκε μονος του! Μην απελπιζεστε!!!Υπαρχει ελπιδα :-D

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γράψω κι εγώ τον πόνο μου!:roll:

 

Είμαστε 15 μηνών και ενώ έχει φτιάξει τέλεια ή ρουτίνα μας (φτου να μην την ματιασω :D δηλ. κοιμάται στις 9 χωρίς κούνημα  πλέον στο δεκάλεπτο και όχι στο μισαωρο) την νύχτα δεν κοιμάται πάνω από δύο ώρες. Συγκεκριμένα σπάνια κοιμάται δύο ώρες σερί! Πότε ξυπνά με κλαμα, πότε δεν βολευεται, πότε θέλει γάλα και πότε να κοιμηθεί δίπλα μου! 

 

Σε συζήτηση που είχα με παροτρυναν για βραδυνό αποθηλασμο δίνοντας χαμομήλι. Μία δυο μου είπαν δεν θα του αρέσει και δεν θα ξαναξυπνησει. Μάλιστα τους φάνηκε υπερβολικό να μην κοιμάται σερί τόσων μηνών αφού τρώει στερεά ικανοποιητικα. 

 

   Εγω όμως εχω συνηθίσει τα ξυπνήματα  αλλά τόσο σύντομα δεν προλαβαίνω να ξεκουραστω και κουτουλαω απ την νυστα μέχρι να ξανακοιμηθει. Εν τω μεταξύ δεν με βολευει καθόλου ή συγκοιμιση και καταπιανομαι μέχρι να τον αφήσω ξανά στην κούνια.

  

Ξέρω υπομονή θα μου πείτε, αλλά είχα ανάγκη να τα βγάλω από μέσα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και τρεις μέρες στην σειρά ο μικρός δεν κοιμάται το μεσημέρι και όπως είναι αναμενόμενο για τα δεδομένα μας μετά από δέκα ώρες ξυπνιος κοιμάται για βράδυ απ τις 7. 

   Κατά την διάρκεια της νύχτας ξυπνά και έχει όρεξη για παιχνίδι. Χτες μάλιστα σηκώθηκε στη μία και κοιμήθηκε με δυσκολία στις τέσσερεις τα χαραματα! 

  Ξέρω πως ή λύση είναι να κοιμάται το μεσημέρι. Πως να το καταφέρω  όμως όταν αρνείται πεισματικά να κοιμηθεί? Έχω θολωσει απ την αϋπνία, εσείς έχετε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί τι ώρα ξυπνάει; Αν τον ξυπνάς νωρίτερα μήπως νυστάζει ώστε να κοιμηθεί το μεσημέρι, έστω λίγο πιο αργά; Εμείς έχουμε πάθει το ανάποδο, ο αντρας μου δε λέει να δεχτεί ότι δεν πρέπει το παιδί να κοιμάται στις 6 το απόγευμα κ τη βάζει για ύπνο γιατί λέει ότι νυστάζει με αποτέλεσμα να κοιμάται στις 12 να ξυπνάει στις 10 το πρωί, να κοιμάται μία ώρα στις 2 κ μετά τη βάζει πάλι στις 5 με 6 κ πάλι στις 12 μετά το βράδυ κοκ. Δεν έχω χρόνο ούτε μπάνιο να κανω πια με την ησυχία μου. Εγώ αύριο θα την ξυπνησω στις 8 κ ας έχει κάνει 8 ώρες ύπνου μπας κ μπει σε μια καλύτερη σειρά. Μήπως να έκανες κ εσύ το ίδιο; Εμάς πάντως έχει ένα μήνα περίπου που δεν κοιμάται πάνω από 11 ώρες ημερησίως.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Το πρωί τι ώρα ξυπνάει; Αν τον ξυπνάς νωρίτερα μήπως νυστάζει ώστε να κοιμηθεί το μεσημέρι, έστω λίγο πιο αργά; Εμείς έχουμε πάθει το ανάποδο, ο αντρας μου δε λέει να δεχτεί ότι δεν πρέπει το παιδί να κοιμάται στις 6 το απόγευμα κ τη βάζει για ύπνο γιατί λέει ότι νυστάζει με αποτέλεσμα να κοιμάται στις 12 να ξυπνάει στις 10 το πρωί, να κοιμάται μία ώρα στις 2 κ μετά τη βάζει πάλι στις 5 με 6 κ πάλι στις 12 μετά το βράδυ κοκ. Δεν έχω χρόνο ούτε μπάνιο να κανω πια με την ησυχία μου. Εγώ αύριο θα την ξυπνησω στις 8 κ ας έχει κάνει 8 ώρες ύπνου μπας κ μπει σε μια καλύτερη σειρά. Μήπως να έκανες κ εσύ το ίδιο; Εμάς πάντως έχει ένα μήνα περίπου που δεν κοιμάται πάνω από 11 ώρες ημερησίως.

 

Αχ Λένια μου είναι που είναι κακόυπνη, δεν την βοηθάτε μη βάζοντας την σε πρόγραμμα. Καλύτερα να της το πας σιγά σιγά πίσω το πρόγραμμα. Την ξύπνησες τελικά?

 

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εδώ και τρεις μέρες στην σειρά ο μικρός δεν κοιμάται το μεσημέρι και όπως είναι αναμενόμενο για τα δεδομένα μας μετά από δέκα ώρες ξυπνιος κοιμάται για βράδυ απ τις 7. 

   Κατά την διάρκεια της νύχτας ξυπνά και έχει όρεξη για παιχνίδι. Χτες μάλιστα σηκώθηκε στη μία και κοιμήθηκε με δυσκολία στις τέσσερεις τα χαραματα! 

  Ξέρω πως ή λύση είναι να κοιμάται το μεσημέρι. Πως να το καταφέρω  όμως όταν αρνείται πεισματικά να κοιμηθεί? Έχω θολωσει απ την αϋπνία, εσείς έχετε καμιά ιδέα?

 

Μήπως περνάει η ώρα της νύστας κι έχει πάθει υπερένταση πια και δεν κοιμάται? Δοκίμασε αρχικά μήπως τον κοιμίσεις νωρίτερα. Αλλιώς δοκίμασε να τον κοιμίσεις αλλιώς. Πχ με καροτσάκι νυστάζει? Στο αυτοκίνητο? 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , marakiz είπε:

 

Αχ Λένια μου είναι που είναι κακόυπνη, δεν την βοηθάτε μη βάζοντας την σε πρόγραμμα. Καλύτερα να της το πας σιγά σιγά πίσω το πρόγραμμα. Την ξύπνησες τελικά

Δε χρειάστηκε, ξύπνησε από μόνη της στις 7.45. :wacko: Τώρα κοιμάται εννοείται! Ειλικρινά απορώ μ' αυτο το παιδί και με το πόσο ύπνο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι σχετικώς ψιλοασχετο; Για κάποιες μέρες συμβαίνει το εξής ,ξυπνάει το βράδυ με γοερο κλάμα που δεν σταματά με τίποτα παρά μόνο με αγκαλιά και βόλτες σε όλο το σπίτι εκτός κρεβατοκάμαρας. Δηλαδή όταν την έχω αγκαλιά και είμαστε στο σαλόνι όλα καλά, μόλις πάμε στο υπνοδωμάτιο και καταλάβει τον χώρο γατζωνεται και αρχίζει να τσιριζει. Αν φύγουμε σταματάει. Η λύση έρχεται με συγκοιμηση μέχρι να την πάρει καλά ο ύπνος και επιστροφή στην κούνια όπου συνεχίζει τον ύπνο. Αυτό εννοείται είναι καινουργιο. Μια πιθανή εξήγηση που δίνω είναι δόντια μιας και δεν έχει βγάλει κανένα ακόμη αλλά από την άλλη δεν βλέπω και φως στο θέμα (πρησμένα ούλα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Κλαίει γιατί ξυπνάει μόνη της, γαντζώνεται γιατί δεν θέλει να επιστρέψει στο μέρος που ξύπνησε μόνη της και σταματάει όταν την έχεις αγκαλιά και κοιμάστε μαζί. Γράφεις την ερώτηση και απαντάς συγχρόνως. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Κλαίει γιατί ξυπνάει μόνη της, γαντζώνεται γιατί δεν θέλει να επιστρέψει στο μέρος που ξύπνησε μόνη της και σταματάει όταν την έχεις αγκαλιά και κοιμάστε μαζί. Γράφεις την ερώτηση και απαντάς συγχρόνως. :) 

Δεν το προσδιόρισα σωστά με την συγκοιμηση...Μέχρι να κοιμηθεί τελικά μαζί μας συνεχίζει το κλάμα, δεν την ικανοποιεί ούτε αυτό μάλλον και τελικώς από εξάντληση μαζί με την παρηγοριά που τρίβει στο στόμα με μανια κοιμάται στο κρεβάτι. Το ζήτημα που παρελειψα να αναφέρω είναι ότι σαν ρολόι ξυπνάει την ίδια ακριβώς ώρα κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Dust pink είπε:

Δεν το προσδιόρισα σωστά με την συγκοιμηση...Μέχρι να κοιμηθεί τελικά μαζί μας συνεχίζει το κλάμα, δεν την ικανοποιεί ούτε αυτό μάλλον και τελικώς από εξάντληση μαζί με την παρηγοριά που τρίβει στο στόμα με μανια κοιμάται στο κρεβάτι. Το ζήτημα που παρελειψα να αναφέρω είναι ότι σαν ρολόι ξυπνάει την ίδια ακριβώς ώρα κάθε φορά.

 

Αν δεν σας ενοχλεί η συγκοίμηση, δοκίμασε να κοιμηθεί εξαρχής μαζί σας. Να δείτε αν θα ξυπνήσει και πάλι με τόσο κλάμα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , marakiz είπε:

 

Αν δεν σας ενοχλεί η συγκοίμηση, δοκίμασε να κοιμηθεί εξαρχής μαζί σας. Να δείτε αν θα ξυπνήσει και πάλι με τόσο κλάμα. 

Συγκοιμηση κάναμε τους πρώτους μήνες κάποιες φορές. Μετά την είχε βρει μια χαρά στην κούνια, δεν την ενοχλούσε κάτι. Τους τελευταίους μήνες που είναι ενεργητική ή συγκοιμηση επειδή δεν την έχει συνηθίσει γίνεται παιχνίδι...μπουσουλαει στο κρεβάτι, πιάνεται από το πάνω μέρος του κρεβατιού και σηκώνεται οπότε αντί να ηρεμεί γίνεται χειρότερα. Άσε που έχουμε το άγχος μήπως πέσει. Στην κούνια τουλάχιστον έχει ασφάλεια από τα κάγκελα...εμάς μας καβαλάει κανονικά στο κρεβάτι και πάει ντουγρου για να πέσει. Τι να πω; Ίσως είναι φάση η άλμα... Έχω και το άγχος της μεταφοράς της στο δικό της δωμάτιο...αλλά ελβετικο ρολόι... 1:45 αρχίζει η σειρήνα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Dust pink είπε:

Συγκοιμηση κάναμε τους πρώτους μήνες κάποιες φορές. Μετά την είχε βρει μια χαρά στην κούνια, δεν την ενοχλούσε κάτι. Τους τελευταίους μήνες που είναι ενεργητική ή συγκοιμηση επειδή δεν την έχει συνηθίσει γίνεται παιχνίδι...μπουσουλαει στο κρεβάτι, πιάνεται από το πάνω μέρος του κρεβατιού και σηκώνεται οπότε αντί να ηρεμεί γίνεται χειρότερα. Άσε που έχουμε το άγχος μήπως πέσει. Στην κούνια τουλάχιστον έχει ασφάλεια από τα κάγκελα...εμάς μας καβαλάει κανονικά στο κρεβάτι και πάει ντουγρου για να πέσει. Τι να πω; Ίσως είναι φάση η άλμα... Έχω και το άγχος της μεταφοράς της στο δικό της δωμάτιο...αλλά ελβετικο ρολόι... 1:45 αρχίζει η σειρήνα!

 

Εμείς έχουμε κολλημένη την κούνια στο διπλό και μόλις άρχισε να γίνεται πιο κινητικός βάλαμε πλαϊνά ασφαλείας στα κενά οπότε ξεγνοιάσαμε από αυτό το άγχος του να μην πέσει.

Πάντως μην νομίζεις πως επειδή το καλοδέχτηκε στην αρχή είναι αδύνατο να το ζητάει όσο μεγαλώνει ή να θέλει να κοιμάται μαζί σας. Πόσο είναι? Αν έχει αρχίσει τώρα να στέκεται είναι λογικό να είναι ανήσυχη. Και κάπου στους 8-9 μήνες περνάνε ένα sleep regression αν θυμάμαι καλά. Η @Deena σίγουρα θα ξέρει να επιβεβαιώσει. Μπορεί να περνάει άλμα, μπορεί κι απλά να ξυπνάει κι επειδή δεν ξέρει πως να συνεχίσει τον ύπνο της βάζει τα κλάματα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

 

Εμείς έχουμε κολλημένη την κούνια στο διπλό και μόλις άρχισε να γίνεται πιο κινητικός βάλαμε πλαϊνά ασφαλείας στα κενά οπότε ξεγνοιάσαμε από αυτό το άγχος του να μην πέσει.

Πάντως μην νομίζεις πως επειδή το καλοδέχτηκε στην αρχή είναι αδύνατο να το ζητάει όσο μεγαλώνει ή να θέλει να κοιμάται μαζί σας. Πόσο είναι? Αν έχει αρχίσει τώρα να στέκεται είναι λογικό να είναι ανήσυχη. Και κάπου στους 8-9 μήνες περνάνε ένα sleep regression αν θυμάμαι καλά. Η @Deena σίγουρα θα ξέρει να επιβεβαιώσει. Μπορεί να περνάει άλμα, μπορεί κι απλά να ξυπνάει κι επειδή δεν ξέρει πως να συνεχίσει τον ύπνο της βάζει τα κλάματα.

Σε λίγες μέρες θα κλείσει τον 9ο. Μου κάνει εντύπωση γιατί και στο παρελθόν ξύπναγε με κλάμα αλλά μόλις έδινα πιπίλα σταματούσε , τώρα τίποτα.. είναι και όλη μέρα στην τσίτα, δεν έχει ησυχια οπότε κούμπωσε το βραδυνό ξύπνημα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Dust pink είπε:

Σε λίγες μέρες θα κλείσει τον 9ο. Μου κάνει εντύπωση γιατί και στο παρελθόν ξύπναγε με κλάμα αλλά μόλις έδινα πιπίλα σταματούσε , τώρα τίποτα.. είναι και όλη μέρα στην τσίτα, δεν έχει ησυχια οπότε κούμπωσε το βραδυνό ξύπνημα!

Κι η κορη μου ειχε περασει μια αντιστοιχη φαση περιπου 8-9 μηνων. Τοτε το ειχα αποδοσει στο οτι ελειπα πολυ συχνα σε ταξιδια λογω δουλειας και πολκα βραδια κοιμοταν στη γιαγια της οποτε ξυπνουσε και δεν ηξερε που βρισκεται. Στην πορεια ομως διαπιστωσα πως μαλλον ηταν φαση γιατι υπηρξαν κι αλλες περιοδοι που ελειπα συχνα αλλα δεν το ξαναεκανε. Το σταματησε ετσι ξαφνικα οπως το ξεκινησε. Ομως δεν την επαιρνα στο κρεβατι μας, την κρατουσα αγκαλια στην πολυθρονα θηλασμου με κουνημα μπρος πισω μεχρι να ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Να ρωτήσω κάτι σχετικώς ψιλοασχετο; Για κάποιες μέρες συμβαίνει το εξής ,ξυπνάει το βράδυ με γοερο κλάμα που δεν σταματά με τίποτα παρά μόνο με αγκαλιά και βόλτες σε όλο το σπίτι εκτός κρεβατοκάμαρας. Δηλαδή όταν την έχω αγκαλιά και είμαστε στο σαλόνι όλα καλά, μόλις πάμε στο υπνοδωμάτιο και καταλάβει τον χώρο γατζωνεται και αρχίζει να τσιριζει. Αν φύγουμε σταματάει. Η λύση έρχεται με συγκοιμηση μέχρι να την πάρει καλά ο ύπνος και επιστροφή στην κούνια όπου συνεχίζει τον ύπνο. Αυτό εννοείται είναι καινουργιο. Μια πιθανή εξήγηση που δίνω είναι δόντια μιας και δεν έχει βγάλει κανένα ακόμη αλλά από την άλλη δεν βλέπω και φως στο θέμα (πρησμένα ούλα κτλ)

Έτσι κάνει και μένα κάποια βραδιά ακόμα και τώρα που είναι 16 μηνών. Δεν ξέρω την αιτία. Πιθανολογω πως ίσως βλέπει κάποιο ονειρο. Και ο δικός μου ξυπνά περίπου την ίδια ώρα μία +  με έντονο κλάμα που δεν σταματά, όπως είπες γαντζώνεται πανω μου και καταλήγω να κόβουμε βόλτες αγκαλιά. Παρατήρησα πως όταν ανοιγω το φως σαν να ηρεμεί λίγο. Του βάζω και τζελ για τα ούλα και κάπως έτσι αποκοιμιεται. 

17 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Το πρωί τι ώρα ξυπνάει; Αν τον ξυπνάς νωρίτερα μήπως νυστάζει ώστε να κοιμηθεί το μεσημέρι, έστω λίγο πιο αργά; Εμείς έχουμε πάθει το ανάποδο, ο αντρας μου δε λέει να δεχτεί ότι δεν πρέπει το παιδί να κοιμάται στις 6 το απόγευμα κ τη βάζει για ύπνο γιατί λέει ότι νυστάζει με αποτέλεσμα να κοιμάται στις 12 να ξυπνάει στις 10 το πρωί, να κοιμάται μία ώρα στις 2 κ μετά τη βάζει πάλι στις 5 με 6 κ πάλι στις 12 μετά το βράδυ κοκ. Δεν έχω χρόνο ούτε μπάνιο να κανω πια με την ησυχία μου. Εγώ αύριο θα την ξυπνησω στις 8 κ ας έχει κάνει 8 ώρες ύπνου μπας κ μπει σε μια καλύτερη σειρά. Μήπως να έκανες κ εσύ το ίδιο; Εμάς πάντως έχει ένα μήνα περίπου που δεν κοιμάται πάνω από 11 ώρες ημερησίως.

Ξυπνά περίπου στις οχτώ. Σήμερα σηκώθηκε επτά + και ευτυχώς κοιμήθηκε αδιαμαρτυρητα για μεσημέρι για δύο ώρες μάλιστα. 

  Είναι θέμα να κοιμάται τόσο αργά ένα μωρό. Εμένα το έκανε αυτό μέχρι 3-4 μηνών. Έκοψε ημερήσιους και εστρωσαν τα πράγματα. 

6 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μήπως περνάει η ώρα της νύστας κι έχει πάθει υπερένταση πια και δεν κοιμάται? Δοκίμασε αρχικά μήπως τον κοιμίσεις νωρίτερα. Αλλιώς δοκίμασε να τον κοιμίσεις αλλιώς. Πχ με καροτσάκι νυστάζει? Στο αυτοκίνητο? 

Δεν νομίζω να παθαίνει υπερενταση γιατί προσπαθώ να τον κοιμιζω κάθε πέντε ώρες. Για πάνω από μήνα δούλευε ρολόι το σύστημα αυτό. Τώρα δυσκολευομαστε. Στο αυτοκίνητο δεν έχει κοιμηθεί ποτέ κ στο καρότσι κοιμήθηκε πρώτη φορά αυτές τις μέρες μετά από δέκα ώρες αϋπνίας. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Έτσι κάνει και μένα κάποια βραδιά ακόμα και τώρα που είναι 16 μηνών. Δεν ξέρω την αιτία. Πιθανολογω πως ίσως βλέπει κάποιο ονειρο. Και ο δικός μου ξυπνά περίπου την ίδια ώρα μία +  με έντονο κλάμα που δεν σταματά, όπως είπες γαντζώνεται πανω μου και καταλήγω να κόβουμε βόλτες αγκαλιά. Παρατήρησα πως όταν ανοιγω το φως σαν να ηρεμεί λίγο. Του βάζω και τζελ για τα ούλα και κάπως έτσι αποκοιμιεται. 

Ξυπνά περίπου στις οχτώ. Σήμερα σηκώθηκε επτά + και ευτυχώς κοιμήθηκε αδιαμαρτυρητα για μεσημέρι για δύο ώρες μάλιστα. 

  Είναι θέμα να κοιμάται τόσο αργά ένα μωρό. Εμένα το έκανε αυτό μέχρι 3-4 μηνών. Έκοψε ημερήσιους και εστρωσαν τα πράγματα. 

Δεν νομίζω να παθαίνει υπερενταση γιατί προσπαθώ να τον κοιμιζω κάθε πέντε ώρες. Για πάνω από μήνα δούλευε ρολόι το σύστημα αυτό. Τώρα δυσκολευομαστε. Στο αυτοκίνητο δεν έχει κοιμηθεί ποτέ κ στο καρότσι κοιμήθηκε πρώτη φορά αυτές τις μέρες μετά από δέκα ώρες αϋπνίας. 

Αχ Mama_Anesti_ νομίζω ότι αυτό που περνάς είναι μία φάση γιατί βλέπω ότι όλες όσες έχουμε τα παιδάκια μας σε παρόμοια ηλικία αντιμετωπίζουμε πρόβλημα τώρα με τον ύπνο.. Οπότε συμπεραινω ότι δεν μπορείς να κάνεις τπτ απλά υπομονή! Σε αυτό που αναφέρθηκε από άλλη κοπέλα ότι ενώ κοιμάται ξυπνάει με κλάμα το κάνει κ η δική μου κ το ρίχνω στο ότι βλέπει κάποιο όνειρο γιατί δεν ηρεμεί κ ηρεμεί μόνο αν την πάρω αγκαλιά κ την σηκωσω απ το κρεβάτι κ κοιμηθεί πάνω μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...