Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IUGR?! Υπαρχει αλλη μανουλα...


nxd

Recommended Posts

On 29/5/2021 at 3:21 ΠΜ, eva87 είπε:

γεια σας και από μενα.

Πρώτη φορά γραφομαι και απαντώ σε φορουμ γιατί όσο ήμουν έγκυος διαβασα πολλές φορές τις εμπειρίες σας, ψάχνοντας μία ιστορία με happy end, για να πάρω θάρρος, Έχω ένα δύο μηνών που στη β επιπέδου εξέταση είχε βάρος στο 5% και ένα μήνα μετά χαρακτηρίστηκε iugr με βάρος κάτω από 3%. Έστειλα αίμα στην Αμερική για να αποκλείσουμε κάποια συνδρόματα. Η παρακέντηση ήταν επίφοβη σε προχωρημένη κύηση (28 εβδομάδα). Ευτυχώς οι εξετάσεις ήταν καλές. Έκανα doppler 2 φορές τη βδομάδα μέχρι να γεννήσω που ήταν πάντα εξαιρετικό και ο πλακούντας όπως φάνηκε στην καισαρική ήταν μια χαρά. 

Δεν υπάρχει ακόμα σαφής λόγος για την υπολειπόμενη ανάπτυξη του μωρού. Μάλιστα ο πρώτος μου γιος είχε μία φυσιολογική ανάπτυξη κατά την κύηση.

Τελικά σπάσαν τα νερα 33 εβδομάδες και 4 ημέρες και γεννήθηκε ο μπέμπης με βάρος 1430 γρ. Επειδή είχα κάνει κορτιζόνες τα πνευμονάκια του ήταν έτοιμα. Έμεινε στη μονάδα πρόωρων 42 ημέρες. Περασε μία μικρολοίμωξη. έκανε μετάγγιση, απέκτησε υποθυρεοειδισμό και γενικά ήθελε πολύ υπομονή μέχρι να είναι σε θέση να έρθει σπίτι. Έδω και λίγες εβδομάδες τον έχω σπίτι, 2 μήνες μετά τη γέννα ζυγίζουμε 3800γρ (κοντα στο 20%) με βάση τη διορθωμένη ηλικία του (20 ημερών) και όλα  πόνε καλά. Μπορεί να μη χάρηκα την εγκυμοσύνη μου και να αποχωρίστηκα το μωρό 42 μερες, χωρις δυνατότητα επίσκεψης (λόγω μέτρων covid), αλλά τώρα έχω αγκαλιά το μπέμπη και είναι καλά!!! Αυτό ήταν το δικό μου happy end!

Πολύ χαίρομαι κορίτσι μου με το μπεμπακο σου, να σου ζήσει κιόλας, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Κ εμένα η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε IUGR. Απόλυτα υγιής αλλά παρέμεινε μικροκαμωμένη, σε βάρος ιδιαίτερα πολύ κάτω απ' την 3η εκατοστιαία θέση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...