Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμμετέχετε στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του παιδιού σας;;


Recommended Posts

Βλέπω γενικά μια αδιαφορία για το Σύλλογο. Γιατί;

Γιατί οι γονείς δεν μπαίνουν ενεργά στα θέματα του σχολείου;

Γιατί αφήνουν τα παιδιά τους στην τύχη και στη μοίρα τους;

Γιατί "παρκάρουν" τα παιδιά και θεωρούν πως δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα;

 

Υπάρχουν δυστυχώς άνθρωποι που αδιαφορούν για οτιδήποτε πέρα από το μάθημά τους. Ως διδάσκαλοι του μαθήματός τους μπορεί να είναι τέλειοι, αλλά να αποδεικνύονται ανεπαρκείς σε άλλα θέματα. Όταν βλέπετε πως κάτι δεν πάει καλά..... επεμβένεται μέσω του συλλόγου;

 

Αν ο Σύλλογος γονέων "στριμώξει" εκπαιδευτικούς και υψηλά ιστάμενους.... ίσως να γίνουν λίγο καλύτερα κάποια πράγματα. Ή..... αρχίζει το "δε βαριέσαι", το "εε και τι θα αλλάξει;" κτλ???

 

Δοκίμασε κάποιος να μπει;

Τι προβλήματα αντιμετώπισε;

Είδε αποτέλεσμα;

 

Δεν ήθελε να μπει;Γιατί δεν ήθελε να μπει;

Τι πιστεύετε πως μπορεί να κάνει ο σύλλογος;

Τι πιστεύετε πως δε μπορεί να κάνει ο σύλλογος;

 

 

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας σε αυτές τις ερωτήσεις... ή σε ό,τι άλλο θα θέλατε να σχολιάσετε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι προς όφελος των παιδιών μας, θα πρέπει να κάνουμε κάτι γι' αυτό, αντί να μοιρολατρούμε και να αναζητούμε τις ευθύνες ΜΑΣ στους άλλους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

nobody?!!!

anybody?!!!!

Μα κανείς?!!!!!

 

Δε θέλω να πιστέψω πως ο λόγος είναι η αδιαφορία προς τη σχολική πραγματικότητα του παιδιού!!

 

Δε θέλω ....!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

nobody?!!!

anybody?!!!!

Μα κανείς?!!!!!

 

Δε θέλω να πιστέψω πως ο λόγος είναι η αδιαφορία προς τη σχολική πραγματικότητα του παιδιού!!

 

Δε θέλω ....!!

Η πλειοψηφία των γονιών είναι πνιγμένοι στην καθημερινότητα και δεν βρίσκουν ώρα για τίποτα.

Επίσης υπάρχουν και αυτοί που γενικός τα έχουν με κάθε μορφή εξουσίας , άρα δεν θέλουν και να ασχοληθούν με αυτούς που κάτι επιδιώκουν μέσα από ένα όργανο με προέδρους και αντιπροέδρους όπως είναι ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων.Επίσης είναι και αυτοί που δεν ασχολούνται διότι ξέρουν πως σε κάθε συγκέντρωση γίνεται ένα ψιλομπάχαλο στην κουβέντα και θεωρούν πως δεν θα βγει τίποτα .

Είδα πολλά στην θητεία μου στο ΔΣ συλλόγου γονέων και είδα ακόμα περισσότερα φέτος που κάναμε εκλογές για την ανάδειξη νέου ΔΣ πόσο δύσκολο ήταν να πείσουμε 10 απο αυτούς να βάλουν υποψηφιότητα για τις τουλάχιστον 10 θέσεις υποψηφιότητας που χρειάζονται.

 

Μια άλλη πληγή είναι τα ίδια μας τα παιδιά. Τα μισά από αυτά όταν τους δίνεις ειδοποίηση για να την δώσουν στους γονείς τους ....δεν την δίνουν αποδεδειγμένα:-(

Βέβαια βλέπεις ότι όταν γίνεται γενική συνέλευση στους 300 μαθητές μαζεύονται 30 με 40 γονείς:shock:

 

Τλεος πάντων όποιος πιστεύει πως μπορεί να προσφέρει , ας ασχοληθεί με τους συλλόγους . Υπάρχει πολύς χώρος για βοήθεια σε πολλά θέματα. Κάντε το καλό κι ας πέσει στο γιαλό;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αν θέλουμε συντονισμένες προσπάθειες, χρειάζονται τέτοια όργανα. Έναν έναν θα τους ψάχνουμε τους γονείς;;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία από τους συλλόγους των σχολείων των παιδιών μου δεν είναι καλή για πάρα πολλούς λόγους.

Πρώτοι αυτοί θα δημοσιοποιήσουν ένα οικογενειακό ή πρόβλημα υγείας ενός εκπαιδευτικού, στέκονται ανταγωνιστικά και καχύποπτα απέναντι στη διοίκηση του σχολείου και πολλά άλλα.

Κυρίως όμως, προς το παρόν, δεν συμμετέχω λόγω του ότι δεν υπάρχει δυνατότητα φύλαξης των παιδιών για να αναλάβω δραστηριότητα εκτός σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία από τους συλλόγους των σχολείων των παιδιών μου δεν είναι καλή για πάρα πολλούς λόγους.

Πρώτοι αυτοί θα δημοσιοποιήσουν ένα οικογενειακό ή πρόβλημα υγείας ενός εκπαιδευτικού, στέκονται ανταγωνιστικά και καχύποπτα απέναντι στη διοίκηση του σχολείου και πολλά άλλα.

 

Αυτό είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα και ανθρώπου. Εγω είμαι εθελόντρια στον τωρινό σύλλογο του σχολείου των παιδιών και μαθαίνω περισσότερα απο τις μαμάδες που συναντώ όταν περιμένουμε να σχολάσουν τα παιδιά παρά απο τα μέλη του συλλόγου.Επίσης βλέπω ότι ο σύλλογος "κυνηγάει" την διεύθυνση του σχολείου προκειμένου να την ενημερώσει σχετικά με θέματα του σχολείου και εισπράττει -πολλές φορές- αδιαφορία.Ακόμα σε ότι έχει να κάνει με τους εκπαιδευτικούς , δεν παίρνει θέση, πόσο μάλλον να δημοσιοποιήσει διάφορα θέματα.

Τα πάντα όμως έχουν να κάνουν με τους ανθρώπους. Αν ο σύλλογος δεν έχει υποστήριξη απο τους γονείς, όσο διάθεση και να έχει να κάνει πράγματα, μόνος του δεν μπορεί.

 

 

Όταν βλέπετε πως κάτι δεν πάει καλά..... επεμβένεται μέσω του συλλόγου;

Αν ο Σύλλογος γονέων "στριμώξει" εκπαιδευτικούς και υψηλά ιστάμενους.... ίσως να γίνουν λίγο καλύτερα κάποια πράγματα. Ή..... αρχίζει το "δε βαριέσαι", το "εε και τι θα αλλάξει;" κτλ???

 

Οταν ο κηδεμόνας έχει θέμα με έναν εκπαιδευτικό θα πρέπει να : μιλήσει στον εκπαιδευτικό, μετά να πάει στην διεύθυνση του σχολείου και μετά να απευθυνθεί ή στην πρωτοβάθμια ή στον σύλλογο, ο οποίος όμως δεν ξέρω αν μπορεί να επέμβει πέρα απο το να μιλήσει στον δάσκαλο και στην διεύθυνση του σχολείου.

Κατα την γνώμη μου όσων αφορά τα θέματα με τους εκπαιδευτικούς , απο ψηλά "βρωμάει" το κεφάλι....

Σε κάθε περίπτωση όμως πρεπει να είμαστε δίπλα στον σύλλογο του σχολείου για ποικίλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η καλή συνεργασία ενός συλλόγου γονέων με το σύλλογο καθηγητών είναι.... εντελώς τυχαίο (και σπάνιο) γεγονός;;;

 

Όσο για το στρίμωγμα, δεν εννοούσα κάποιον εκπαιδευτικό που δεν κάνει το διδακτικό του έργο. Εννοούσα "στρίμωγμα" για να επιβληθούν κάποιες καλύτερες συνθήκες στην καθημερινότητα των παιδιών. Από εκείνες που όλοι ξέρουν και κανένας δεν τολμά να το κάνει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η καλή συνεργασία ενός συλλόγου γονέων με το σύλλογο καθηγητών είναι.... εντελώς τυχαίο (και σπάνιο) γεγονός;;;

 

Προσωπικά νομίζω ότι είναι σπάνιο γεγονός. Εμπλέκονται πολλοί διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικές απόψεις. Αν κάτσει και έχουν όλοι κοινό στόχο το καλό των παιδιών τότε είναι Η περίπτωση ( που κανονικά θα έπρεπε να είναι ΝΟΜΟΣ ο κοινος στοχος για το καλό των παιδιών). Παίζει και η μορφή εξουσίας που διάβασα πιο πάνω.

Εννοούσα "στρίμωγμα" για να επιβληθούν κάποιες καλύτερες συνθήκες στην καθημερινότητα των παιδιών. Από εκείνες που όλοι ξέρουν και κανένας δεν τολμά να το κάνει.

Ο δικός μας - τωρινός - σύλλογος κατάφερε και άλλαξε το σχολείο προς όφελος των παιδιών ( βάψιμο αιθουσών, καινούργιες κουρτίνες,καινούργια αίθουσα μουσικής με νέο υλικό στο προσεχές μέλλον,καθαρισμό- επιδιόρθωση βρυσών και γουρνών στην αυλή,επιδιόρθωση στις τουαλέτες,καθάρισμα κήπων, κλάδεμα δέντρων, κάδο ανακύκλωσης μέσα στο σχολείο και άλλα)Αυτά όμως τα έκανε γιατί "έκατσε" μια ομάδα- μαζί με τους εθελοντές γονείς- που είχε όρεξη,μεράκι και διάθεση για συνεργασία. Όλοι ήξεραν από την αρχή ότι θα συναντήσουν κλειστές πόρτες, όμως όλοι ήταν αποφασισμένοι να ενώσουν τις δυνάμεις τους και να το παλέψουν.

Υπάρχουν παρόλ' αυτά γονείς οι οποίοι δεν βλέπουν τίποτα θετικό και κάνουν παράπονα ακόμα και για το χρώμα που βάφτηκε το σχολείο, χωρίς να έχουν παρουσιαστεί ούτε μία φορά στο ΔΣ.

 

Τλεος πάντων όποιος πιστεύει πως μπορεί να προσφέρει , ας ασχοληθεί με τους συλλόγους . Υπάρχει πολύς χώρος για βοήθεια σε πολλά θέματα. Κάντε το καλό κι ας πέσει στο γιαλό

Ετσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ο δικός μας - τωρινός - σύλλογος κατάφερε και άλλαξε το σχολείο προς όφελος των παιδιών ( βάψιμο αιθουσών, καινούργιες κουρτίνες,καινούργια αίθουσα μουσικής με νέο υλικό στο προσεχές μέλλον,καθαρισμό- επιδιόρθωση βρυσών και γουρνών στην αυλή,επιδιόρθωση στις τουαλέτες,καθάρισμα κήπων, κλάδεμα δέντρων, κάδο ανακύκλωσης μέσα στο σχολείο και άλλα)Αυτά όμως τα έκανε γιατί "έκατσε" μια ομάδα- μαζί με τους εθελοντές γονείς- που είχε όρεξη,μεράκι και διάθεση για συνεργασία. Όλοι ήξεραν από την αρχή ότι θα συναντήσουν κλειστές πόρτες, όμως όλοι ήταν αποφασισμένοι να ενώσουν τις δυνάμεις τους και να το παλέψουν.

Υπάρχουν παρόλ' αυτά γονείς οι οποίοι δεν βλέπουν τίποτα θετικό και κάνουν παράπονα ακόμα και για το χρώμα που βάφτηκε το σχολείο, χωρίς να έχουν παρουσιαστεί ούτε μία φορά στο ΔΣ.

Eπίσης θα βρεις αρκετούς να σας λένε πως όλα αυτά που κάνετε είναι συμβατικές υποχρεώσεις του κράτους και μπουρου μπουρου μπουρου και μπλα μπλα μπλα .

Θεωρητικά έχουν δίκιο , στην πράξη όμως ( γνώμη μου) κρύβονται πίσω από μικροπολιτικές σκοπιμότητες που σήμερα συμφέρουν τους μεν και αύριο τους δε ;)

 

Το παιδί μου σήμερα πάει σχολείο και δεν μπορώ να περιμένω το κράτος πότε θα βελτιώσει τον περιβάλοντα χώρο του σχολείου ή την κατάσταση της αίθουσας διδασκαλίας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1487280&postcount=5

 

δείτε εδώ,

θα χρειαστούμε εθελοντές για να μαζεψουν τα εμαιλ στην σειρά για να σταλούν απο το συστημα και να ειδοποιηθουν με την επιστολή (Δείγμα) που υπάρχει αναρτημένη εκεί.

αν εχετε και καποιο αιτημα που θα θέλατε να αναφερθεί συμπληρώστε το!

 

μπορείτε να δηλωσετε συμμετοχή για την συγκεντρωση των εμαιλ ανα εικοσάδες πχ.

οταν τελειώσετε τα στέλνετε στο μαιλ contact(at)parents.gr

(δεν τα δημοσιεύετε εδώ)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτη η ψηφοφορια

 

http://parents.org.gr/forum/poll.php?do=showresults&pollid=139

πάρτε μέρος

 

(αφορά δραστηριοποιηση η οχι σε συλλογο)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θεωρώ απαράδεκτο στο πρώτο κάλεσμα του Συλλόγου Γωνέων και Κηδεμόνων ενός σχολείου με πάνω από 300 μαθητές να εμφανίζονται 20 γονείς (οι 8 ήμασταν ζευγάρι μαμά-μπαμπάς).Ούτε οι γονείς της πρώτης τάξης (45 παιδιά) από περιέργια να δουν τι στο καλό κάνει αυτός ο σύλλογος! Όπως πολύ πετυχημένα είπε μια μαμά αν είχαν βάλει λοτταρία με δωράκια σίγουρα θα είχαν μεγάλη προσέλευση! Η μεγαλύτερη συμμετοχή πέρυσι υπήρχε στον χορό και την εκδρομή!

Πείτε μου αυτό συμβαίνει μόνο στο δικό μας σχολείο ή και σε άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συμβαίνει σε πολλά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχτες στη συναντηση που ειχαμε για το νηπιαγωγειο, η προισταμενη νηπιαγωγος μας ανέφερε πως αν θελουμε μπορουμε να κανουμε ενα συλλογο γονεων για να εισακουστουμε περισσοτερο αν κατι χρειαστει στο σχολειο και οχι μονο... αλλά υπήρχε ενα αρνητικο στο οποιο ολοι εμειναν, χρειαζονται 600,00? για να συσταθει ο συλλογος ... και οι καιροι ειναι δυσκολοι....

Link to comment
Share on other sites

Εχτες στη συναντηση που ειχαμε για το νηπιαγωγειο, η προισταμενη νηπιαγωγος μας ανέφερε πως αν θελουμε μπορουμε να κανουμε ενα συλλογο γονεων για να εισακουστουμε περισσοτερο αν κατι χρειαστει στο σχολειο και οχι μονο... αλλά υπήρχε ενα αρνητικο στο οποιο ολοι εμειναν, χρειαζονται 600,00? για να συσταθει ο συλλογος ... και οι καιροι ειναι δυσκολοι....

:confused: :confused: :confused:

 

Δεν το έχω ξανακούσει.... Είναι δυνατόν!?!

 

 

 

Στον παιδικό σταθμό που είμαστε εμείς υποτίθεται πως υπάρχει σύλλογος αλλά ουσιαστικά είναι ανύπαρκτος και αδρανής.

Όταν ρώτησα και ζήτησα δραστηριοποίηση... μου είπαν πως ουσιαστικά αρκετοί δεν ενδιαφέρονται για 1 χρονιά που θα πάνε τα παιδιά τους παιδικό και από την άλλη πως για οτιδήποτε προκύπτει κινούνται εκείνες.

Να πω την αλήθεια όντως τις βλέπω να δραστηριοποιούνται οι ίδιες και να παλεύουν για το καλύτερο δυνατό. Τους είπα πως η βοήθειά μου είναι στη διάθεσή τους... αλλά μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμμετέχω ενεργά. Αλλά ένα έχω να πω (το οποίο τα ξαναείπα και σε άλλο θέμα του forum). Ο σύλλογος για να μπορέσει να κάνει οτιδήποτε, από δραστηριότητες για τα παιδιά, μέχρι να εμπλακεί σε ένα θέμα που αντιμετωπίζει το σχολείο ή τα παιδιά, χρειάζεται ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

 

Όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόβουρτσες (με διάθεση χιούμορ). Νομίζω ότι λίγο πολύ μπορούμε να συνεισφέρουμε μέρος του χρόνου μας, για το καλό των παιδιών μας. Να κάνουμε όμως, ακόμη και κάποιες επιλογές μας είναι λάθος, το θέμα είναι να πράττουμε και όχι εκ του ασφαλούς να κρίνουμε χωρίς να πράττουμε. Κρίμα για εμάς, κρίμα για τα παιδιά μας, γιατί πραγματικά, η συνεισφορά έχει μεγάλη συναισθηματική ανταπόδωση...

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Οι έλληνες έχουμε παραιτηθεί από κάθε συλλογική προσπάθεια. Φταίνε και οι σύλλογοι που σε πολλές περιπτώσεις είχαν καταντήσει φερέφωνα του εκάστοτε δημάρχου (ξέρω τέτοιες περιπτώσεις). Φανταστείτε όμως πόσο καλό κάνει και στην ψυχολογία του παιδιού να γνωρίζει ότι οι γονείς είναι κοντά στο σχολείο και το παρακολουθούν.....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω απο περιέργεια? Υποθετικά θελω να γινω όταν παει η κόρη μου Δημοτικό, ενεργο μελος...Όμως τι ώρες δραστηριοποιούνται τα μέλη? Φαντάζομαι μόνο τις πρωινές? Άρα εμείς που δουλευουμε 8 ώρες+ είναι πράγμα αδύνατον...

Link to comment
Share on other sites

Εχτες στη συναντηση που ειχαμε για το νηπιαγωγειο, η προισταμενη νηπιαγωγος μας ανέφερε πως αν θελουμε μπορουμε να κανουμε ενα συλλογο γονεων για να εισακουστουμε περισσοτερο αν κατι χρειαστει στο σχολειο και οχι μονο... αλλά υπήρχε ενα αρνητικο στο οποιο ολοι εμειναν, χρειαζονται 600,00? για να συσταθει ο συλλογος ... και οι καιροι ειναι δυσκολοι....

 

να κάνετε έρευνα αγοράς ανάμεσα σε δικηγόρους, εγώ έκανα μερικά τηλ. και ζητούσα να μου δώσουν προσφορές, ο ένας μου είπε 1000, ο άλλος 550 και ο τρίτος 450, τον οποίο και προτιμήσαμε, οπότε 450 Ε/45 με 50 άτομα (κλασικό και ολοήμερο), περίπου 10Ε ο καθένας!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες που συμμετέχουν οι γονείς είναι ανάλογα με τις δραστηριότητες:

 

Οι συνεδριάσεις γίνονται γύρω στις 20.30 το απόγευμα (μετά το πέρας των εξωσχολικών δραστηριοτήτων) ή πιο αργά στο σχολείο ή σε κάποιο σπίτι.

Εμείς έχουμε και κάποιες άλλες δραστηριότητες του συλλόγου που τις πραγματοποιούμε στο σχολείο (χορός, σκάκι, θέατρο) οπότε βλεπόμαστε πιο συχνά.

 

Μη φανταστείς ότι χρειάζεται πάρα πολύ χρόνο. Ίσως ο/η πρόεδρος βολεύει να μην εργάζεται για να μπορεί να συμμετέχει στις σχολικές επιτροπές ή να έρχεται σε συχνότερη επαφή με τους δασκάλους και τους διευθυντές, αλλά όλοι οι άλλοι τα καταφέρνουμε γιατί διαθέτουμε λιγότερο χρόνο.

 

Αυτά.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο του γυιού μου μας είπαν πως για να ιδρύσουμε "νόμιμο" σύλλογο χρειάζονται πολλά λεφτά και πολλές διαδικασίες και ουσιαστικά μας αποθάρρυναν και έληξαν την συζήτηση. Για "παράνομο" ούτε το συζητούσαν. Υπάρχει βέβαια μια εκπρόσωπος γονέων (που πέρσι είχε προνηπιάκι και φέτος νηπιάκι) αλλά από κάποια λίγα πρώτα θεματάκια δεν την είδα και πολύ ενεργή... Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο το διαστημα ο συλλογος γονεων του σχολειου μας θα κανει εκλογες.

Ειναι ενας πολυ αξιος συλλογος, που εκανε πολλα πραγματα στο σχολειο μας. Ηρθε η ωρα να αποχωρισουν αφου καθε 2 χρονια γινονται εκλογες, και κανενα απο τα υπαρχοντα μελη δεν θα μπουν στον νεο συλλογο αφου τα παιδια τους πανε στην 6η δημοτικου.

Σκεφτηκα πολυ για το αν θα πρεπει να θεσω υποψηφιοτητα στον νεο συλλογο.

Δεν θα το κανω... μαλλον... οχι επειδη δεν ενδιαφερομαι για τα παιδια μου. Αλλωστε ειμαι απο τους γονεις που ειμαι μεσα σε ολα και δεν εχω τον παραμικρο ενδιασμο να βοηθησω σε οτιδηποτε. ΑΡχικα προβληματιστηκα επειδη δεν θα μεινει κανενα μελος απο τους παλιους. Θεωρω οτι ο νεος συλλογος θα πρεπει να εχει βοηθεια απο τους παλιους, να του δειξουν τον δρομο. Οσον αφορα το προσωπο μου, ειμαι πολυ ντροπαλη στο να χτυπησω την πορτα του δημου μου, της νομαρχιας ή οποιαδηποτε αλλη πορτα θα πρεπει να χτυπησουμε. Δεν εχω κανενα προβλημα στο να βοηθησω σε πραγματα οπως ειπα παραπανω, μεχρι και να βοηθησω ή να βαψω το σχολειο μπορω (αν χρειαστει) αλλα με τιποτα δεν μπορω δυστυχως να μπω σε εναν γραφειο και να ζητησω κατι ενω με καρφωθουν δυο αγνωστα ματια.

Δυστυχως αν δεν υπαρχει συμμετοχη ο συλλογος θα διαλυθει και ειναι κριμα, για αυτο νιωθω πολυ μπερδεμενη.

Προσπαθω να πεισω τον αντρα μου να μπει, αλλα ουσιαστικα θα βοηθαω εγω. Το εχουμε συζητησει ηδη με τον παλιο συλλογο και με 2 ατομα που εβαλαν υποψηφιοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω πως για να μπορεί ο σύλλογος να δραστηριοποιηθεί αποτελεσματικά και επι της ουσίας, πρέπει να του το επιτρέψει και ο διευθυντής του σχολείου. Ως εκπαιδευτικός, εχω συναντήσει διευθύντηρια που δεν δεχόταν να μπεί κανένας γονιός (ούτε ο σύλλογος) μέσα στο σχολείο όσο λειτουργούσε, βασισμένη σε έναν υπαρκτό κανονισμό, γιατι λέει οι γονείς δεν έχουν καμία δουλειά να παρεμβένουν στο διδακτικό έργο των εκπαιδευτικών (έλεος!!!!). Ουσιαστικά με τη συμπεριφορά της είχε αποκλήσει τον σύλλογο απο οποιαδήποτε ουσιαστική συμμετοχή.

Από την άλλη υπάρχουν σύλλογοι που πραγματικά προσφέρουν πάρα πολλά στο σχολείο με αποτέλεσμα η ποιότητα της διδασκαλίας να είναι πολύ καλή.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...