Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να βάλω σιδεράκια;;;;;


katerina@!!

Να βάλω σιδεράκια;;;;;  

1.033

  1. 1. Να βάλω σιδεράκια;;;;;

    • Ναι, ποτέ δεν είναι αργά για ένα τέλειο χαμόγελο.
    • Όχι, που να ταλαιπωρείσαι τώρα για 2,5 χρόνια.
    • Ούτε ναι ούτε όχι, πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη και μετά αποφάσισε.


Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μηπως μπορεις να μου πεις (ν ξερεις ποσο κοστιζει το καυε δοντι;

 

Οταν λες το καθε δοντι τι εννοεις;Τα σιδερακια τα φορας σε ολα τα δοντια...Εκτος κι αν δεν καταλαβα εγω καλα.Παντως εγω πληρη θεραπεια πανω κατω πληρωσα 2700+250 μια επεμβαση για εσωκλειστο δοντι που το τραβαμε με λαστιχακι μπας και φιλοτιμηθει και κατεβει.Αλλιως θα ξαναπληρωσω για επεμβαση που θα το αφαιρεσουμε και θα βαλω μονιμο εμφυτευμα...Αυτα τα ωραια...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Ψάχνω κι εγώ ορθοδοντικό, οπότε όποια μπορεί ας μου στείλει σε ένα pm τον γιατρό της.

Όταν ήμουν στο δημοτικό-γυμνάσιο (πριν αρκετάααααααα χρόνια) είχα βάλει σιδεράκια για 2 χρόνια περίπου. Είχα προγναθισμό και 2-3 στραβά δόντια. Τώρα, είμαι 26 ετών και τα τελευταία 3-4 χρόνια έχουν αρχίσει να στραβώνουν τα 2 κάτω μπροστινά δόντια μου. Πήγα στο Νοσοκομείο της Αεροπορίας, στο οποίο με ενημέρωσαν ότι πρώτον η λίστα αναμονής είναι σχεδόν ένα χρόνο και δεύτερον ότι δεν μπορούν να με αναλάβουν γιατί αναλαμβάνουν μόνο περιπτώσεις με έντονο πρόβλημα. Τέλος πάντων, το κατάπια και τώρα ψάχνω ιδιώτη ορθοδοντικό.

Μπορεί κάποια μαμά να μου συστήσει κάποιον (μένω στην Αγία Παρασκευή και οι γύρω περιοχές θα με βόλευαν, αλλά στην ανάγκη, πάμε και πιο μακριά...);

Επίσης, είχε καμία κοπέλα αντίστοιχο πρόβλημα; Αν ναι, θα ήθελα στο περίπου να μάθω τι αγωγή χρειάστηκε και πόσο περίπου κόστισε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλοι μου ειμαι 40 ετων και εβαλα γλωσσικα σιδερακια πριν 1 μηνα στη πανω γναθο για να ισιωσω τα μπροστινα μου δοντια.Αρχικα οι πρωτες μερες ηταν πολυ δυσκολες σε σημειο που να μην μπορω να φαω τιποτα εκτος απο σουπες, στη πορεια ομως τωρα τα συνηθησα και ολα καλα. Τα συνιστω ανεπιφυλακτα οποιος μπορει λογω κοστους να κανει τη θεραπεια γιατι το αποτελεσμα θα τον δικαιωσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλη μου τα εβαλα 38 χρονων γλωσσικα πανω και αργοτερα κατω θα βαλω διαφανη ολα μαζι θα στοιχισουν 4400 Ε κανεις μεχρι τωρα δεν εχει καταλαβει οτι τα φοραω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Είμαι 38 χρ. και εδώ και δύο χρόνια (λόγω εγκυμοσύνης κυρίως) έχουν αραιώσει τα μπροστινά μου δόντια και - όσο κι αν απεχθάνομαι την ιδέα - πρέπει να βάλω σιδεράκια, και για αισθητικούς λόγους, αλλά και για να αποφύγω επιδείνωση.

Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιον καλό ορθοδοντικό που θα εξετάσει όλες τις δυνατές λύσεις; (εννοείται ότι θα προτιμούσα να μην φαίνονται)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σας. Είμαι 38 χρ. και εδώ και δύο χρόνια (λόγω εγκυμοσύνης κυρίως) έχουν αραιώσει τα μπροστινά μου δόντια και - όσο κι αν απεχθάνομαι την ιδέα - πρέπει να βάλω σιδεράκια, και για αισθητικούς λόγους, αλλά και για να αποφύγω επιδείνωση.

Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιον καλό ορθοδοντικό που θα εξετάσει όλες τις δυνατές λύσεις; (εννοείται ότι θα προτιμούσα να μην φαίνονται)

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπερα δυστυχως ειμαι θεσσαλονικη και απο τι βλεπω εσυ αθηνα δεν ξερω να σου συστησω καποιον απο κει. εγω φορουσα σιδερακια πριν αρκετα χρονια και ορθοντοδικος μου ειναι σουπερ,απλα θελω να σου πω πως υπαρχουν πολλων ειδων σιδερακια εγω φορουσα διαφανα και ηταν αρκετα διακριτικα σε σχεση με μεταλλικα,επισης μπορει να μην χρειαστεις να φορεσεις τα μονιμα που κολλανε αλλα κατι που μπορει να φοριεται καποιες ωρες και σταδιακα οσο περνα ο καιρος να μειωνεται χρονος που θα πρεπει να φοριεται,αν το αποφασισες μην διστασεις γιατι το αποτελεσμα ειναι τελειο!!!καλη τυχη...;)

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Είμαι 23 ετών κ φορούσα μικρή σιδερακια αλλά λόγω φρονιμητων ξαναστραβωσαν. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον καλό ορθοδοντικο, να κάνει κ κάποιες καλές τιμές στην θεσσαλονικη? Είμαι από κατερινη αλλά η θεσσαλονικη με βολεύει πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα τη μεγάλη απόφαση και τον άλλο μήνα βάζω διαφανή σιδεράκια. Με τρόμαξε όμως ότι στο τέλος της θεραπείας, όπως μου είπε ο ορθοδοντικός, μένει ένα πράγμα μεταλλικό στο κάτω εσωτερικό μέρος, που λέει δεν βγαίνει και μένει για πάντα για να παραμείνουν ίσια τα δόντια. Αυτό το να μείνει ένα ξένο σώμα στο στόμα μου με τρομάζει αρκετά μπορώ να πω και δεν το είχα φανταστεί πριν. Είναι όντως έτσι; Μου είπε ότι η τοποθέτηση διαρκεί περίπου σαρανταπεντάλεπτο, δεν πονάει, και στην πορεία κάποια πονάκια φυσιολογικά αντιμετωπίζονται με παυσίπονα. Το θέμα φαγητά, καθαρισμός κλπ δεν τα αγγίξαμε. Διάβασα τις εμπειρίες σας, αλλά μπορεί να λεχθεί κάτι και για αυτό το εσωτερικό που μένει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα τη μεγάλη απόφαση και τον άλλο μήνα βάζω διαφανή σιδεράκια. Με τρόμαξε όμως ότι στο τέλος της θεραπείας, όπως μου είπε ο ορθοδοντικός, μένει ένα πράγμα μεταλλικό στο κάτω εσωτερικό μέρος, που λέει δεν βγαίνει και μένει για πάντα για να παραμείνουν ίσια τα δόντια. Αυτό το να μείνει ένα ξένο σώμα στο στόμα μου με τρομάζει αρκετά μπορώ να πω και δεν το είχα φανταστεί πριν. Είναι όντως έτσι; Μου είπε ότι η τοποθέτηση διαρκεί περίπου σαρανταπεντάλεπτο, δεν πονάει, και στην πορεία κάποια πονάκια φυσιολογικά αντιμετωπίζονται με παυσίπονα. Το θέμα φαγητά, καθαρισμός κλπ δεν τα αγγίξαμε. Διάβασα τις εμπειρίες σας, αλλά μπορεί να λεχθεί κάτι και για αυτό το εσωτερικό που μένει;

 

Αυτό για το μεταλλικό πράγμα πρώτη φορά το ακούω. Εγώ πριν 2 χρονια εβγαλα τα σιδεράκια μου και απο τότε φοράω νάρθηκες το βράδυ για να μην ξαναστραβώσουν. Στην αρχή τους φορούσα κάθε βράδυ στον ύπνο μου, μετά απο μερικούς μήνες τους φορούσα 3 βράδια την εβδομάδα, μετά 2 και τώρα έχω φτάσει σε σημείο να τους φοράω 1 βράδυ την εβδομάδα. Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορείς να έχεις αυτή την εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το μεταλλικό πράγμα πρώτη φορά το ακούω. Εγώ πριν 2 χρονια εβγαλα τα σιδεράκια μου και απο τότε φοράω νάρθηκες το βράδυ για να μην ξαναστραβώσουν. Στην αρχή τους φορούσα κάθε βράδυ στον ύπνο μου' date=' μετά απο μερικούς μήνες τους φορούσα 3 βράδια την εβδομάδα, μετά 2 και τώρα έχω φτάσει σε σημείο να τους φοράω 1 βράδυ την εβδομάδα. Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορείς να έχεις αυτή την εναλλακτική.[/quote']

 

Για να είμαι ειλικρινής, τρομάζω λίγο περισσότερο τώρα. Μου έδειξε φωτογραφίες, και μου είπε ότι έχει και ο ίδιος αυτό το πράγμα το μόνιμο, δεν το νιώθει, το εξήγησε σα να είναι φυσιολογικό να μένει και μου είπε εάν δεν μείνει αυτό δεν κάναμε τίποτα. Θα βάλω σιδεράκια και για αισθητικούς λόγους (κυρίως), αλλά μου είπε και ένα λειτουργικό, μου είπε ότι η γνάθος όταν κλείνει από αριστερά δεν εφάπτονται τα πάνω με τα κάτω δόντια και μένει κενό. Στην αρχή πήγα για γλωσσικά σιδεράκια, με έπεισε για τα διαφανή, η διαφορά στο κόστος, τα διαφανή ?2.900= και τα γλωσσικά ?6.000. Στην αρχή μου είπε για εξαγωγή 2 δοντιών, έπαθα πανικό, τα βρήκαμε και μου είπε ότι έχει εναλλακτική μέθοδο, που λέγεται stripping. Με καθησύχασε αυτό. Παιδιά, αν ξέρει κάποιος κάτι για αυτό που μου είπε ο ορθοδοντικός με το μόνιμο σίδερο που μένει στο στόμα μετά τη θεραπεία, πείτε. Μου φάνηκε κι εμένα πολύ περίεργο :?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τη μεγάλη απόφαση και τον άλλο μήνα βάζω διαφανή σιδεράκια. Με τρόμαξε όμως ότι στο τέλος της θεραπείας, όπως μου είπε ο ορθοδοντικός, μένει ένα πράγμα μεταλλικό στο κάτω εσωτερικό μέρος, που λέει δεν βγαίνει και μένει για πάντα για να παραμείνουν ίσια τα δόντια. Αυτό το να μείνει ένα ξένο σώμα στο στόμα μου με τρομάζει αρκετά μπορώ να πω και δεν το είχα φανταστεί πριν. Είναι όντως έτσι; Μου είπε ότι η τοποθέτηση διαρκεί περίπου σαρανταπεντάλεπτο, δεν πονάει, και στην πορεία κάποια πονάκια φυσιολογικά αντιμετωπίζονται με παυσίπονα. Το θέμα φαγητά, καθαρισμός κλπ δεν τα αγγίξαμε. Διάβασα τις εμπειρίες σας, αλλά μπορεί να λεχθεί κάτι και για αυτό το εσωτερικό που μένει;

 

Παρόλο που εγώ έχοντας κάνει 2+ χρόνια ορθοδοντική κάπου πριν το 2008 είμαι κατά (έχω γράψει και παραπάνω) ας σου γράψω για αυτό που ρωτάς.

 

Το είχα βάλει και εγώ αυτό, αλλά κάποια στιγμή αργότερα τους πίεσα και μου το έβγαλαν. Δεν πονάει καθόλου, μετά από λίγο το συνηθίζεις. Εγώ ήθελα να το βγάλω για λόγους καθαριότητας (για να περνάει το νήμα και τα μεσοδόντια ποιο εύκολα).

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω στο παλαιότερο:

Το υπογραμμισμένο δεν μπορώ να το δεχθώ έτσι απλά :!::?:

Μια χαρά λειτουργούσε το στόμα μου πριν και αφελώς πείστηκα να πάω για ορθοδοντική για να μην έχω θέμα αργότερα σε ένα σημείο που ο κυνόδοντας ήταν μπροστά και κάτω από δύο άλλο δόντια.

Μου έλεγε πως είναι εστία για τερηδόνα και ουλίτιδα - μέχρι τα 35+ χρόνια μου δεν είχα θέμα, θα είχα θέμα αργότερα;

 

Στα σημεία αυτά μπαίνουν κομματάκια τροφής και πλέον απαιτείται σχολαστικότερο καθάρισμα από πριν και ενοχλήσεις αν κάτι μείνει κάποιες μέρες. Κάποια στιγμή σε ταξίδι μας έψαχνα επειγόντως μεσοδόντιο ή νήμα επειδή δεν άντεχα τον πόνο (μετά το καθάρισμα γρήγορα υποχωρεί ο πόνος)

Τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώντας κυρίως μαγειρική σόδα για καθάρισμα έχω σταματήσει να έχω ενοχλήσεις από τα σημεία (εσοχές μεταξύ δοντιών μετά την ορθοδοντική - πριν δεν χωρούσε κάτι ) μεταξύ των δοντιών

 

Τέλος, επειδή κάποιος κάτω κυνόδοντας τραβήχτηκε μπρος τα πάνω (στην σωστή του θέσω ομολογώ) είναι πλέον αρκετά μεγάλο κομμάτι του χωρίς αδαμάντινη εκτεθειμένο.

Αναρωτιέμαι πάντως και φοβάμαι πως έκανα περισσότερο κακό παρά καλά στην στοματική μου υγεία.

Συνεχίζω να αναρωτιέμαι για το τελευταίο και πιστεύω πως στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μάλλον πεταμένα χρήματα, άδικος πόνος , κόπος και χρόνος. Σίγουρα αξίζει κανείς να δώσει αλλού τα χρήματά του για να έχει καλύτερη στοματική υγεία, όπως π.χ. FCLO, δείτε και εδώ την μελέτη καθώς και τις προτάσεις οδοντιάτρου πριν 85 περίπου χρόνια

napd-price.jpg

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Τα τοποθετήσαμε την Παρασκευή. Αυτό με τη δίαιτα δεν το είχα υπολογίσει σωστά. Δεν ξέρω αν συνηθίζονται κάποια στιγμή, αλλά ελπίζω ότι δεν θα τρώω πατάτα πουρέ και σούπα για 2 χρόνια :?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Τα τοποθετήσαμε την Παρασκευή. Αυτό με τη δίαιτα δεν το είχα υπολογίσει σωστά. Δεν ξέρω αν συνηθίζονται κάποια στιγμή, αλλά ελπίζω ότι δεν θα τρώω πατάτα πουρέ και σούπα για 2 χρόνια :?

εγω τα ειχα για 6 7 χρονια, αυτο με την διαιτα δεν το εχω ακουσει.. ετρωγα οτι ηθελα , ισως τα φρουτα δεν μπορουσα να τρωω ανετα πχ ενα μηλο επρεπε να το κοψω σε κομματια... συνηθιζονται και να θυμασαι ποτε δεν ειναι αργα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!Λοιπόν σας μιλάω με εμπειρία από σιδεράκια τα είχα πρωτοβαλει Τετάρτη δημοτικού και συνέχισα να τα φοράω μέχρι τέλη 1ησ και αρχές 2ρας λυκείου ,δεν θα πω ψέματα είναι βάσανο και ειδικά για ένα κορίτσι στην εφηβεία ήταν ότι χειρότερο..Πραγματικά,θυμάμαι ακόμα το συναίσθημα την φορά που ήμουν 2ρα γυμνάσιου και πήγα στον ορθοδοντικό που μου είχε πει ότι θα τα βγάλουμε και μου είπε 'θέλουμε άλλα 2 χρόνια ακόμα'...Δάκρυσα..ήμουν συναισθηματικα φορτισμένη μεν αλλά ήταν πολύ δύσκολο πολλοί στο σχολείο σχολίαζαν τα σιδεράκια μου..όχι εμ κακο τροπο απλα επειδη θεωρούμουν ομροφη ολοι ελεγαν οτι με το που θα τα βγαλω θα γινω κουκλα και τα λοιπα...Τελος παντων οταν τα εβγαλα στην δευτερα λυκειου ημουν αισευτα απογοητευμενη περιμενα τα δοντια μου να ηταν τελει ακαι εκεινη την στιγμη μου φανηκαν μικρα ασχημα..κιτρινα(τα δοντια λογω το οτι φορασ σιδερακια θα κιτρινησουν να το ξερεις)παρ'ολα αυτα μετα απο λιγο αρχησα να εξοικονομομαι..με αυτο ποου ειχα.. αλλα ακομα το σκευτομαι.Μετα απο 2 μερες με καλεσε να βαλουμε σιδερακια και στα κατω ενα σας λεω εφυγα τρεχοντας...εγω σου σηστυνω να βαλεις εαν εχεις την υπομονη και την ψυχικη ηρεμια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...