Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ EMBRYOLAB στη θεσσαλονικη


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας, εγω μετά απο πολύ απογοήτευση και πολύ πόνο εψαξα και ακόμα ψάχνω για ένα γιατρό με γνώσεις, εμπειρία και ήθος. Παρδέχομαι ότι ειμαι δύσκολο περιστατικό. Ακουσα μέσα απο το forum για το embryolab. Η αλήθεια είναι, οτι νόμισα ότι είχα βρει την λύση μου. Δεν πείσθηκα όμως. Μια εμβρυολόγος μου μιλούσε για την θεραπεία!! Μα, εγω έχω πρόβλημα γυναικολογικό, τι θα μου κανει ο βιολόγος? Εγω εχω πρόβλημα με τα αυγά μου, τις ωοθήκες μου. Δεν παράγω πολλά ωάρια. Πολύ απλοίκο να ακούω εντεχνές λέξεις, χωρίς ουσία όμως. Ο γιατρος πρέπει να έχει τις γνώςεις να με οδηγήσει στο να παράγω ένα καλό ωάριο. Πρέπει να βλέπουμε την ουσία του πράγματος.

 

Καλημέρα... Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα, δηλ. ο οργανισμός μου δεν παράγει πολλά ωάρια... Η λύση που βρήκαμε είναι φυσικός κύκλος με λίγα φάρμακα... Η εμβρυολόγος στην εξωσωματική ειναι το παν... Εκεινη θα κάνει το "κοκτέιλ" ... Ο γιατρός απλά παρακολουθεί την εξέλιξη του ωαρίου και θα σου κάνει την ωοληψία. Το πιο σημαντικό κομμάτι είναι μετά με την εμβρυολόγο... Εσένα τί σου πρότεινε για θεραπεία; Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γειά σας, εγω μετά απο πολύ απογοήτευση και πολύ πόνο εψαξα και ακόμα ψάχνω για ένα γιατρό με γνώσεις, εμπειρία και ήθος. Παρδέχομαι ότι ειμαι δύσκολο περιστατικό. Ακουσα μέσα απο το forum για το embryolab. Η αλήθεια είναι, οτι νόμισα ότι είχα βρει την λύση μου. Δεν πείσθηκα όμως. Μια εμβρυολόγος μου μιλούσε για την θεραπεία!! Μα, εγω έχω πρόβλημα γυναικολογικό, τι θα μου κανει ο βιολόγος? Εγω εχω πρόβλημα με τα αυγά μου, τις ωοθήκες μου. Δεν παράγω πολλά ωάρια. Πολύ απλοίκο να ακούω εντεχνές λέξεις, χωρίς ουσία όμως. Ο γιατρος πρέπει να έχει τις γνώςεις να με οδηγήσει στο να παράγω ένα καλό ωάριο. Πρέπει να βλέπουμε την ουσία του πράγματος.

 

καλημερα bettina...

 

συμφωνω με την newbie ...ειναι η τακτικη του κεντρου..πρωτα σου κανονιζουν ενα ραντεβου με την Χατζηπαρασιδου χωρις να πληρωσεις και μετα με τον γιατρο.... μιλησες μαζι του???? γιατι αυτος ειναι που πρεπει να σε ενδιαφερει (στην περιπτωση σου ) πρωτίστως..

σε καταλαβαινω γιατι και εγω με τους γιατρους ειμαι λιγο δυσπιστη...εχω αλλαξει δεκαδες ...εχω την εντυπωση οτι το να πετυχεις γιατρο-ανθρωπο..ειναι λαχειο...

στο βωμο της εξωσωματικης παιζονται μεγαλα συμφεροντα...

 

σου ευχομαι κουραγιο και καλη επιτυχια:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα, δηλ. ο οργανισμός μου δεν παράγει πολλά ωάρια... Η λύση που βρήκαμε είναι φυσικός κύκλος με λίγα φάρμακα... Η εμβρυολόγος στην εξωσωματική ειναι το παν... Εκεινη θα κάνει το "κοκτέιλ" ... Ο γιατρός απλά παρακολουθεί την εξέλιξη του ωαρίου και θα σου κάνει την ωοληψία. Το πιο σημαντικό κομμάτι είναι μετά με την εμβρυολόγο... Εσένα τί σου πρότεινε για θεραπεία; Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα...

 

 

φιλη leon οταν λες λιγα ποσα εννοεις???? εγω στην προηγουμενη εξωσωματικη(αλλου) εκανα 5 και προχωρησα κανονικα ...και σε αυτην δεν μου ειπαν τιποτα για φυσικο..απλα θα αλλαξω πρωτοκολλο..

 

φιλια πολλα:o

Link to comment
Share on other sites

φιλη leon οταν λες λιγα ποσα εννοεις???? εγω στην προηγουμενη εξωσωματικη(αλλου) εκανα 5 και προχωρησα κανονικα ...και σε αυτην δεν μου ειπαν τιποτα για φυσικο..απλα θα αλλαξω πρωτοκολλο..

 

φιλια πολλα:o

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ SYNIK... ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΙΚΡΗ ΔΟΣΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ (PUREGON) ΔΗΛ. 150 ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 300 Ή 350 ΜΟΝΑΔΕΣ... ΟΤΑΝ ΛΕΣ 5 ΕΝΝΟΕΙΣ ΩΑΡΙΑ; ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΟ... ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ; ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΑΣ;

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

εω εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη στο διαβαλκανικο

ξεκινησα με 225 μοναδες puregon συνεχισα με 275 και εκανα 5 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και ηταν αριστα αλλα για καποιους λογους δεν πετυχε..

τωρα τον φεβρουαριο ξεκιναω δευτερη προσπαθεια στο embryolab ...

νομιζω οτι δεν πρεπει να ανυσηχεις για τα αυγουλακια σου με λιγο μεγαλυτερη δοση θα εχεις οσα χρειαζεσαι για να κανεις παιδακια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα... Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα, δηλ. ο οργανισμός μου δεν παράγει πολλά ωάρια... Η λύση που βρήκαμε είναι φυσικός κύκλος με λίγα φάρμακα... Η εμβρυολόγος στην εξωσωματική ειναι το παν... Εκεινη θα κάνει το "κοκτέιλ" ... Ο γιατρός απλά παρακολουθεί την εξέλιξη του ωαρίου και θα σου κάνει την ωοληψία. Το πιο σημαντικό κομμάτι είναι μετά με την εμβρυολόγο... Εσένα τί σου πρότεινε για θεραπεία; Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα...

Αγαπητή μου Leon, μου φαίνεται ότι σε έχουν μπερδέψει για τα καλα. Καταρχήν τι εννοείς "κοκτέιλ"??? Η δουλειά του βιολόγου είναι να κάνει τη γονιμοποίηση, με τη σωστή τεχνική, στις σωστές συνθήκες. Σίγουρα ένα καλό εργαστήριο με σύγχρονα μηχανήματα είναι σημαντικό, αλλά μέχρι εκεί. Τη θεραπεία την κάνει η γυναίκα. Αν ο γιατρός δεν έχει τις γνώσεις και την εμπειρία να επιλέξει και να εφαρμόσει τη σωστή θεραπέια, τι να σου κάνει ο βιολόγος? Και θα πρέπει να έχει το ήθος να σου πει αλήθειες έστω κι αν δεν είναι αυτά που θέλεις να ακούσεις.

Εμένα μου έκανε τόσο κακή εντύπωση το ότι μια βιολόγος μου πήρε ιστορικό, που δεν μπήκα καν στον κόπο να επισκεφτώ το γιατρό που συνεργάζεται. Μου είναι αδιάφορο το ότι δεν πλήρωσα επίσκεψη. Εξάλλου για ποιο πράγμα να πληρώσω??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Leon, μου φαίνεται ότι σε έχουν μπερδέψει για τα καλα. Καταρχήν τι εννοείς "κοκτέιλ"??? Η δουλειά του βιολόγου είναι να κάνει τη γονιμοποίηση, με τη σωστή τεχνική, στις σωστές συνθήκες. Σίγουρα ένα καλό εργαστήριο με σύγχρονα μηχανήματα είναι σημαντικό, αλλά μέχρι εκεί. Τη θεραπεία την κάνει η γυναίκα. Αν ο γιατρός δεν έχει τις γνώσεις και την εμπειρία να επιλέξει και να εφαρμόσει τη σωστή θεραπέια, τι να σου κάνει ο βιολόγος? Και θα πρέπει να έχει το ήθος να σου πει αλήθειες έστω κι αν δεν είναι αυτά που θέλεις να ακούσεις.

Εμένα μου έκανε τόσο κακή εντύπωση το ότι μια βιολόγος μου πήρε ιστορικό, που δεν μπήκα καν στον κόπο να επισκεφτώ το γιατρό που συνεργάζεται. Μου είναι αδιάφορο το ότι δεν πλήρωσα επίσκεψη. Εξάλλου για ποιο πράγμα να πληρώσω??

 

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ... ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΓΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ... ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ, ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΜΕΑ... ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ... ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝΕΤΗ... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Leon, μου φαίνεται ότι σε έχουν μπερδέψει για τα καλα. Καταρχήν τι εννοείς "κοκτέιλ"??? Η δουλειά του βιολόγου είναι να κάνει τη γονιμοποίηση, με τη σωστή τεχνική, στις σωστές συνθήκες. Σίγουρα ένα καλό εργαστήριο με σύγχρονα μηχανήματα είναι σημαντικό, αλλά μέχρι εκεί. Τη θεραπεία την κάνει η γυναίκα. Αν ο γιατρός δεν έχει τις γνώσεις και την εμπειρία να επιλέξει και να εφαρμόσει τη σωστή θεραπέια, τι να σου κάνει ο βιολόγος? Και θα πρέπει να έχει το ήθος να σου πει αλήθειες έστω κι αν δεν είναι αυτά που θέλεις να ακούσεις.

Εμένα μου έκανε τόσο κακή εντύπωση το ότι μια βιολόγος μου πήρε ιστορικό, που δεν μπήκα καν στον κόπο να επισκεφτώ το γιατρό που συνεργάζεται. Μου είναι αδιάφορο το ότι δεν πλήρωσα επίσκεψη. Εξάλλου για ποιο πράγμα να πληρώσω??

 

bettina καλησπερα!!

 

εμενα με ρωτησαν αν θελω να κανω το ανεξοδο ραντεβου με την εμβρυολογο..... και συμφωνησα διαφορετικα αν δεν ηθελα θα εκλεινα ραντεβου κατευθειαν με τον γιατρο....

σε μενα επαιξε σημαντικο ρολο που γνωρισα και την εμβρυολογο που παιζει και αυτη σημαντικο ρολο σε μια εξωσωματικη ...

στην προηγουμενη μου προσπαθεια σε αλλο κεντρο την εμβρυολογο δεν την γνωρισα παρα μονο στην ωοληψια ..η οποια δεν μου γεμισε το ματι γιατι ηταν και μικρουλα σε ηλικια...

και η συγκεκριμμενη μου εβαλε εμβρυα μολις 2 κυτταρων διασπασης...(πολυ νωρις) και μου προτεινε να καταστρεψουμε ενα εμβρυακι που ειχε καταφερει να φτασει σε βλαστοκυστη αλλα δεν ηταν οπως ειπε αριστης ποιοτητας....ηταν μετριο ομως και βλαστοκυστη...γιατι με παρεσυρε και το κατεστρεψα...η τωρινη μου ειπε οτι θα το κρατουσε...

αυτη την φορα θελω να εχω επικοινωνια με την εμβρυολογο ...και να την εμπιστευομαι και αυτη τοσο οσο και τον γιατρο...

 

φιλακια πολλα

και καλη μας επιτυχια:D

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση να υπερασπιστώ την εμβρυολόγο του συγκεκριμένου κέντρου - μία φορά την έχω δει στη ζωή μου - πιστεύω ότι ξέρει να κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.

Εγώ έκλεισα ραντεβού με κάποιο γιατρό του κέντρου (που μου είσαν συστήσει) που μου πήρε ιστορικό για τις αποτυχημένες προσπάθειες μας (4 συνολικά) και τα πρωτόκολλα φαρμάκων. Στη συνέχεια μου πρότεινε να μιλήσω με την εμβρυολόγο. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαριόμουν, λέω τι νόημα έχει να δω την εμβρυολόγο αφού ο γιατρός θα κάνει όλη τη δουλειά. Αλλά ευτυχώς πήγα στο ραντεβού, κι εκείνη είδε με προσοχή τις φωτογραφίες από τα γονιμοποιημένα ωάρια, είδε και τις εξετάσεις μας, και εντόπισε κάποιους παράγοντες που δεν τους είχε δει κανένας γιατρός μέχρι σήμερα. Και πιστέψτε με στα 3 χρόνια και που προσπαθούμε έχω πάει σε πολλούς, που θεωρούνται κορυφή! Δεν ξέρω αν η λύση που μας προτείνει θα έχει αποτέλεσμα, παρόλα αυτά είναι η μόνη που μας έδωσε μια απάντηση ξεκάθαρη για τους λόγους που αποτυγχάνουμε. Μέχρι τώρα μας μιλούσαν για τις πιθανότητες, για ανεξήγητη υπογονιμότητα, για την ηλικία, για την κακή μας την τύχη.

Πιστεύω ότι η επιλογή του κέντρου και του γιατρού είναι καθαρά υποκειμενική. Για μένα πετυχημένο κέντρο είναι αυτό που θα μου φέρει ένα γερό μωρό στην αγκαλιά. Και για το σκοπό αυτό θα χρειαστεί η συνεργασία πολλών ειδικοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ SYNIK... ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΙΚΡΗ ΔΟΣΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ (PUREGON) ΔΗΛ. 150 ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 300 Ή 350 ΜΟΝΑΔΕΣ... ΟΤΑΝ ΛΕΣ 5 ΕΝΝΟΕΙΣ ΩΑΡΙΑ; ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΟ... ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ; ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΑΣ;

 

Δεν ρώτησες γιατί πήρες τόσο μικρή δόση; Τέτοιες δόσεις δίνουν συνήθως για σπερματέγχυση, όχι για εξωσωματική. Στη σπερματέγχυση που είχα κάνει πήρα κι εγώ 150 μονάδες κι έκανα ένα μόνο ωάριο. Τώρα στην εξωσωματική μου έδωσαν τη μέγιστη δόση (450) κι έχω 10 ωοθηλάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλή επιτυχία σε όλες!!! Αν το κέντρο είναι αυτό που ο υπεύθυνος γιατρός είναι ο Χριστροφορίδης έχω και εγώ πολύ θετική άποψη. Μια φίλη μου τα κατάφερε με την πρώτη και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη. Σωστή δόση φαρμάκων, χωρίς παρενέργειες και γενικά η όλη αντιμετώπιση από το προσωπικό και το γιατρό άψογη.

Εύχομαι ολόψυχα στις κοπέλες που είναι σε αυτή τη φάση (και ξέρω πολύ καλά πόσο δύσκολη είναι) αυτή η προσπάθεια να είναι και η τελευταία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησες γιατί πήρες τόσο μικρή δόση; Τέτοιες δόσεις δίνουν συνήθως για σπερματέγχυση, όχι για εξωσωματική. Στη σπερματέγχυση που είχα κάνει πήρα κι εγώ 150 μονάδες κι έκανα ένα μόνο ωάριο. Τώρα στην εξωσωματική μου έδωσαν τη μέγιστη δόση (450) κι έχω 10 ωοθηλάκια.

 

 

μμμμ..μάλιστα . είσαι στη φάση των υπέρηχων δηλαδή? Πότε με το καλό η ωοληψία? Θύμισέ μου αν θες το πρωτόκολλο που σε δώσανε.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ..μάλιστα . είσαι στη φάση των υπέρηχων δηλαδή? Πότε με το καλό η ωοληψία? Θύμισέ μου αν θές το πρωτόκολλο που σε δώσανε. Είχες και υψηλή FSH ή κάνω λάθος ?

 

Ναι στους υπέρηχους είμαι ακόμα. Ωοληψία μάλλον στα μέσα της επόμενης βδομάδας. FSH δεν μετράμε, ο γιατρός μου ισχυρίζεται ότι δεν είναι ενδεικτική της εξέλιξης των ωαρίων. Μακρύ πρωτόκολλο κάνω, αλλά δεν είμαι στο embryolab.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στους υπέρηχους είμαι ακόμα. Ωοληψία μάλλον στα μέσα της επόμενης βδομάδας. FSH δεν μετράμε, ο γιατρός μου ισχυρίζεται ότι δεν είναι ενδεικτική της εξέλιξης των ωαρίων. Μακρύ πρωτόκολλο κάνω, αλλά δεν είμαι στο embryolab.

 

 

Ξέρω που είσαι, μου είχες στείλει πμ. Αν θες ενημέρωνέ με (από εδώ) πώς πάει η προσπάθεια. Θα χαρώ πολύ. Κι΄εγώ 1η προσπάθεια ξεκινάω αλλά με βραχύ πρωτόκολλο. Το κουφό ξέρεις ποιό είναι? Περίμενα να αδιαθετήσω στις 16/1 για να ξεκινήσω την φαρμακευτική αγωγή αλλά ακόμη περιμένω, πουθενά η ακατανόμαστη η κυρία. Κάθε μήνα νταγκ στην μέρα της και τώρα που είπα να ξεκινήσω μου παίζει κρυφτούλι...τεσ πα... έτσι για την ιστορία το λέω... όχι οτι μπορεί να παίζει τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες και κάτι ακόμη. Τις 450 μονάδες σου τις δώσανε από την 1η μέρα της διέγερσης ή ήταν χαμηλότερη η δόση και σου την αύξησαν σταδιακά? Σε ποιά ημέρα της διέγερσης βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκίνησα με suprefact 0,50 ml 20η μέρα κύκλου και συνέχισα με puregon 450 από τη δεύτερη μέρα περιόδου, ενώ συγχρόνως μειώθηκε η δόση της suprefact σε 0,25. Είμαι στην 6η μέρα διέγερσης.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση να υπερασπιστώ την εμβρυολόγο του συγκεκριμένου κέντρου - μία φορά την έχω δει στη ζωή μου - πιστεύω ότι ξέρει να κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.

Εγώ έκλεισα ραντεβού με κάποιο γιατρό του κέντρου (που μου είσαν συστήσει) που μου πήρε ιστορικό για τις αποτυχημένες προσπάθειες μας (4 συνολικά) και τα πρωτόκολλα φαρμάκων. Στη συνέχεια μου πρότεινε να μιλήσω με την εμβρυολόγο. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαριόμουν, λέω τι νόημα έχει να δω την εμβρυολόγο αφού ο γιατρός θα κάνει όλη τη δουλειά. Αλλά ευτυχώς πήγα στο ραντεβού, κι εκείνη είδε με προσοχή τις φωτογραφίες από τα γονιμοποιημένα ωάρια, είδε και τις εξετάσεις μας, και εντόπισε κάποιους παράγοντες που δεν τους είχε δει κανένας γιατρός μέχρι σήμερα. Και πιστέψτε με στα 3 χρόνια και που προσπαθούμε έχω πάει σε πολλούς, που θεωρούνται κορυφή! Δεν ξέρω αν η λύση που μας προτείνει θα έχει αποτέλεσμα, παρόλα αυτά είναι η μόνη που μας έδωσε μια απάντηση ξεκάθαρη για τους λόγους που αποτυγχάνουμε. Μέχρι τώρα μας μιλούσαν για τις πιθανότητες, για ανεξήγητη υπογονιμότητα, για την ηλικία, για την κακή μας την τύχη.

Πιστεύω ότι η επιλογή του κέντρου και του γιατρού είναι καθαρά υποκειμενική. Για μένα πετυχημένο κέντρο είναι αυτό που θα μου φέρει ένα γερό μωρό στην αγκαλιά. Και για το σκοπό αυτό θα χρειαστεί η συνεργασία πολλών ειδικοτήτων.

Βρε κορίτσια! Για όνομα του Θεού! Καθόμαστε τώρα και συζητάμε τα αυτονόητα!! Ο εμβρυολόγος είναι βιολόγος και οι σπουδές του έχουν πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν είναι σε θέση και δεν έχει το δικαίωμα ούτε διάγνωση να κάνει, ούτε εξετάσεις να ερμηνεύσει, ούτε θεραπεία να προτείνει. Αυτά είναι δουλειά γυναικολόγου, ενδεχομένως και ουρολόγου όταν υπάρχει πρόβλημα στον άντρα. Κανένας βιολόγος δεν έχει δικαίωμα να ανοίξει μονάδα εξωσωματικής. Το κράτος δίνει την άδεια μόνο σε γιατρό. Τυχαίο? Η συγκεκριμένη βιολόγος του embryolab, εργαζόταν παλιά στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ και δεν αμφιβάλλω ότι στο εργαστηριακό κομμάτι είναι καλή. Είναι όμως ανεπίτρεπτο να ανακατεύεται σε όλα τα άλλα. Λες ότι ανακάλυψε ποιο είναι πραγματικά το πρόβλημά σου. Και πώς είσαι τόσο σίγουρη? Και ο γιατρός που συνεργάζεται είναι τόσο άχρηστος? Και κάθεσαι ακόμα? Τι να σου πώ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ... ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΓΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ... ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟ, ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΜΕΑ... ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ... ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝΕΤΗ... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

Εσύ κοριτσάκι μου, μια και μιλάς έτσι, μπορείς να πιστεύεις και να κάνεις ό,τι θέλεις. Από τη στιγμή όμως που εκφράζεσαι δημόσια, ο καθένας μπορεί να σχολιάσει αυτά που λες, ιδίως όταν δεν έχουν και καμία σχέση με αυτό που είναι αντικειμενικά σωστό. Μπορείς να δεις τον βιολόγο, τον ψυχολόγο ακόμα και την καθαρίστρια του κέντρου. Τη θεραπεία όμως πρέπει να σου την επιλέξει ο γιατρός. Κατάλαβες κοριτσάκι μου? Πώς να στο πω απλά. Πες ότι θέλεις να χτίσεις ένα σπίτι. Δε θα σου κάνει τη μελέτη ο αρχιτέκτονας ή ο πολιτικός μηχανικός, αλλά ο χτίστης γιατί σου βάζει ωραία τα τούβλα και είναι και ωραίος τύπος. Ο,τι και να κάνει χτίστης θα είναι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησες γιατί πήρες τόσο μικρή δόση; Τέτοιες δόσεις δίνουν συνήθως για σπερματέγχυση, όχι για εξωσωματική. Στη σπερματέγχυση που είχα κάνει πήρα κι εγώ 150 μονάδες κι έκανα ένα μόνο ωάριο. Τώρα στην εξωσωματική μου έδωσαν τη μέγιστη δόση (450) κι έχω 10 ωοθηλάκια.

 

Εκτιμώ ιδιαίτερα το συγκεκριμένο κέντρο και, δυστυχώς, έχω την εμπειρία και τις γνώσεις για να μπορώ να κρίνω ένα κέντρο, μετά από 7 εξωσωματικές και 4 κέντρα.

 

Bettina, δεν νιώθω καθόλου άνετα με κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά για να κατηγορίσει ένα κέντρο. Με κάνει και έχω αμφιβολίες για τις προθέσεις του αλλά και για το ποιός είναι.

 

newbie G η δόση που αναφέρει η κοπέλα είναι σωστή και αφορά τροποποιημένο φυσικό, όπου τα φάρμακα απλώς υποστηρίζουν το ωάριο του κύκλου. Η συγκεκριμένη μέθοδος είναι ιδανική για όσες έχουν χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και υψηλή FSH.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ιδιαίτερα το συγκεκριμένο κέντρο και, δυστυχώς, έχω την εμπειρία και τις γνώσεις για να μπορώ να κρίνω ένα κέντρο, μετά από 7 εξωσωματικές και 4 κέντρα.

 

Bettina, δεν νιώθω καθόλου άνετα με κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά για να κατηγορίσει ένα κέντρο. Με κάνει και έχω αμφιβολίες για τις προθέσεις του αλλά και για το ποιός είναι.

 

newbie G η δόση που αναφέρει η κοπέλα είναι σωστή και αφορά τροποποιημένο φυσικό, όπου τα φάρμακα απλώς υποστηρίζουν το ωάριο του κύκλου. Η συγκεκριμένη μέθοδος είναι ιδανική για όσες έχουν χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και υψηλή FSH.

Εγώ δεν κατηγόρησα κανένα κέντρο. Κατηγόρησα το να εμπλέκονται άνθρωποι που δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις σε τόσο σοβαρά θέματα. Αν πραγματικά έχεις κάνει τόσες προσπάθειες, τότε θα έπρεπε να καταλάβεις τη δυσαρέσκειά μου, καθώς και την επιθυμία μου να προφυλάξω όλες εμάς που η αγωνία και ο πόνος θολώνουν την κρίση μας. Επίσης αν πραγματικά εσύ είσαι αυτή που λες, θα περίμενα να δώσεις μια συγκεκριμένη απάντηση στη διαφωνία σου μαζί μου και όχι απλά να επαινέσεις το κέντρο. Για να μην σχολιάσω βέβαια το γεγονός ότι κατηγορηματικά απαντάς στην newbie G ότι η δόση της άλλης κοπέλας είναι σωστή, και μάλιστα με τόσο επιστημονικό τρόπο. "τροποποιημένος φυσικός κύκλος", μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με suprefact 0,50 ml 20η μέρα κύκλου και συνέχισα με puregon 450 από τη δεύτερη μέρα περιόδου, ενώ συγχρόνως μειώθηκε η δόση της suprefact σε 0,25. Είμαι στην 6η μέρα διέγερσης.

Καλησπέρα και πάλι Newbie. Σ'ευχαριστώ για το π.μ., σου έστειλα κι εγώ για να με βοηθήσεις λίγο με το κέντρο σου. Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω το εξής γιατί βλέπω ότι κι εσύ χρησιμοποιείς αρκετές μονάδες, όπως κι εγώ τις προηγούμενες φορές και μάλλον έτσι θα συνεχίσω... Πήρες τα φάρμακα μέσω ταμείου? Και τι ταμείο? Εγώ είμαι ΙΚΑ και την προηγούμενη φορά ξεπέρασα τις 5000μονάδες και χρειάστηκε να πληρώσω όλο το ποσό για τα εξτρα φάρμακα που πήρα.... μεγάλο θέμα, πόλλά χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Newbie. Σ'ευχαριστώ για το π.μ., σου έστειλα κι εγώ για να με βοηθήσεις λίγο με το κέντρο σου. Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω το εξής γιατί βλέπω ότι κι εσύ χρησιμοποιείς αρκετές μονάδες, όπως κι εγώ τις προηγούμενες φορές και μάλλον έτσι θα συνεχίσω... Πήρες τα φάρμακα μέσω ταμείου? Και τι ταμείο? Εγώ είμαι ΙΚΑ και την προηγούμενη φορά ξεπέρασα τις 5000μονάδες και χρειάστηκε να πληρώσω όλο το ποσό για τα εξτρα φάρμακα που πήρα.... μεγάλο θέμα, πόλλά χρήματα...

 

Είμαι στο δημόσιο και πληρώνω το 25% των φαρμάκων. Από την αρχή μου γράψανε 4500 μονάδες (συν τις ενέσεις καταστολής), αλλά σε δύο ξεχωριστές συνταγές.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο δημόσιο και πληρώνω το 25% των φαρμάκων. Από την αρχή μου γράψανε 4500 μονάδες (συν τις ενέσεις καταστολής), αλλά σε δύο ξεχωριστές συνταγές.

Λογικό να σου χωρίσουνε τις συνταγές.. Είναι αρκετές μονάδες. Τουλάχιστο δεν έχεις περιορισμό στην ποσότητα, αλλά βέβαια πληρώνεις τη συμμετοχή. Εύχομαι να σου φτάσουν και να σου φτιάξουν πολλά και προπάντων καλά αβγουλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! εύχομαι σε όλες καλή δύναμη και θετική σκέψη μέχρι να τα καταφέρουμε. Εγώ αυτή τη φορά έχω "καβάντζα" στο ψυγείο. Την άλλη εβδομάδα θα μου ξεπαγώσουν δύο και θα μου τα μεταφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσιαααααα!!!

 

και μενα θελω να με ενημερωνεται για την εξελιξη σας ,,,,και γω με το καλο ισως ξεκινησω την 2η εξωσωματικη 7/2 ή αρχες Μαρτιου (αν ο γιατρος θελει να αφησει ακομα εναν κυκλο)..οποτε παιρνω θαρρος να ακουω τις εξελιξεις σας...

 

bettina μου μαλλον εχεις μπερδεψει λιγο την κατασταση....(με ολο το θαρρος φυσικα)

ο γιατρος ειναι υπευθυνος κατα την εξωσωματικη για την θεραπεια (παραγωγη πολλων ωοθυλακιων) την ασφαλεια σου (υπερδιεργεση) την επεμβαση της οωληψιας , την επιτυχια της εμβρυομεταφορας, και την φαρμακευτικη αγωγη κατα την εμφυτευση (πολυ σοβαρο)

η εμβρυολογος ειναι υπευθυνη να της δωσουν ενα ποιοτικο ωαριο ..ενα ποιοτικο σπερματοζωαριο (για αυτο σου δινει και συμβουλες διατροφης, βιταμινων, περι αλκοόλ και τσιγαρου κλπ) και φυσικα με τις γνωσεις της και την εμπειρια της να τα γονιμοποιησησει ωστε να εχουμε αριστα εμβρυα για την τοποθετηση...το οποιο πολλαπλασιαζει τις πιθανοτητες της εμφυτευσης (τα κακα εμβρυακια τα αποβαλλε ι οργανισμος μας-ορισμος της φυσης βλεπεις)

το να διαλεξεις ενα ποιοτικο ωαριο και ενα καλο δυνατο σπερματοζωαριο και να το μικρογονιμοποιησεις (με βελονα) θελει εμπειρια και γνωσεις ...

επισης αυτη κρινει ποια εμβρυα θα σου τοποθετησουν...και ποτε θα το κανουν (μην ξεχνας οτι ενα χτιστης (οπως προανεφερες) μου εβαλε εμβρυακια μολις διασπασης 2 κυτταρων -απαραδεκτο..

τι να το κανω αν ενας αριστος γιατρος μου δωσει πολλα και ζουμερα αυγουλακια και μια ανιδεη εμβρυολογος μου τα μετατρεψει σε μετρια εμβρυα...

Εν κατακλειδι στην εξωσωματικη ακομα και ο αναισθησιολογος και οι γραμματεις παιζουν τον σημαντικο τους ρολο...

φυσικα τον πρωταρχικο τον εχει ο γιατρος (αυτον διαλλεγω) αλλα θελω να εχω αποψη και να με εμπνεουν ολα σε ενα κεντρο αυτη την φορα...(την πρωτη την πατησα)

 

φιλακια πολλα

καλη μας συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...