Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ EMBRYOLAB στη θεσσαλονικη


Recommended Posts

και εγώ στο embryolab αλλά με εξωτερικό γιατρό οπότε δεν έχω άποψη για τους γιατρούς μέσα στο κέντρο! έχω κάνει 3 ωοληψίες με τον κύριο ανεσίδη και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. οι διαδικασίες κύλησαν άψογα,δεν είχα κανένα θέμα πριν, κατά τη διάρκεια, και μετά την διαδικασία. 

στο οικονομικό θέλουν λίγο στρίμωγμα για να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα ειδικά αν το πρωτόκολλό σου είναι εξατομικευμένο και δεν είναι από αυτά που δίνονται σε χαρτιά. πχ εγώ με 3 ωοληψίες αλλά καμία εμβρυομεταφορά ως τώρα έχω άλλες τιμές (λιγότερα χρήματα,καθώς είχα αστοχίες στην συλλογή και δεν θεωρήθηκαν επιτυχημένες) παρόλο που υπάρχει πρόγραμμα με συγκεκριμένη τιμή με 3 ωοληψίες και μία εμβρυομεταφορά σε φυσικούς ή τροποποιημένους φυσικούς κύκλους. γενικά τυπικότατοι και ευγενικοί. όλα πεντακάθαρα.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, ΤΖΙΝΑ1990 είπε:

Καλησπερα!! απο το embryolab ξεκινησα τον αγωνα των εξωσωματικων!( δανικα ωαρια) Σαν κεντρο μου αρεσε πολυ!! ευγενεσταστοι ολοι εκει ! κανω την πρωτη εξωσωματικη με φρεσκα εμβρυα 3ης ημερας. μια μερα πριν τη χοριακη το βραδυ παω τουαλετα και με το που σηκωνομαι βλεπω ολη τν τουαλετα μεσ αστο καφε χρωμα σαν αμμος ηταν... δεν δινω σημασια..ξυμερωνει η μερα της χοριακης ξεκινησα να εχω αιμα.... κανω τη νχοριακη βγαινει θετικη 12..μου λεει ο μικροβιολογος οτι ειναι μεν θετικη αλλα χαμηλη και μαλλον παω για βιοχημεικη.. μιλω και με το κεντρο τους λεω οτι εχω αιμα και ουτι η τιμη ειναι αυτη... μου ειπαν οτι ιντως ειναι χαμηλη.... να ξανακανω παλι επαναληψη μετα απ ο2 μερες κανω οντως ειχε κατεβει.... 

Μετα απο 4 μηνες αποφασισα να βαλω τα κατεψυγμενα μου με τη διαφορα οτι θα τα αφηναν μια μερα παρα πανω στο εργαστηριο για να γινουν 4ων ημερων... τα βαζω...4 μερες πριν τη χοριακη πολυ αιμα..περνω τηλ. τους λεω μου λενε οτι δεν μπορουν να μυο δωσουν τπτ ηδη περνω πολυ προγεστερωνη...( εβαζα μια γελη vasclor) τους λεω να μυο δωσουν και αλλη αρνητικοι..εννοειται οτι ηταν πληρως αποτυχια....

 

τοτε πηρα αποφαση να παω σε αλλο κεντρο στην αθηνα.... πηγα συστημενη απο γνωστη που δουλευε χρονια μαζι του .... του λεω πυο την εκανα την προσπαθεια και μου ειπε οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα κεντρα της θεσ/νικης και απορουσε πως και δεν εμεινα εγκυος./....

 

ξεκινησα διαδικασια εκει...ολα τελειως διαφορετικα..... εκανα μια ενεση η οποια απο οτι μου ειπε ειναι για να καταστηλω το συστημα για να δεχτει το εμβρυο... χωρις αυτη δεν γινεται δουλεια... επεισης μου ειπε οτι το 80% της επιτυχια ςστην εξωσωματικη ειανι το ωαριο.. αν δεν ειναι καλο το ωαριο  εγκυμοσυνη δεν προχωρα.... αφου εκανα τη νεμβρυομεταφορα ξερεται ποση προγεστερωνη μου εδωσε???? επερνα 3 utrogestan των 200ων και καθε 3 μερες εκανα και ενεση προγεστερωνης.. δεν ειδα ουτε μια σταλα αιμα....

 

εννοειται ηταν επιτυχης! πρωτη χοριακη στις 9 μερες 345 δευτερη χωριακη στις 11 μερες 820 και 3 χοριακη στις 13 μερες μετα την εμβρυομεταφορα 1778..! πρωτος υπερηχος στις 5 εβδομαδων 2 σακοι! 2ος υπερηχος 7 εβδομαδων και ακουσαμε 3 καρδουλες!

 

το θεωρω καλο κεντρο αλλα απο οτι καταλαβα δεν ειχαν εξατομικευμενο πλανο για την καθε μια ξεχωριστο.... 

3 κοπελες μηναν με την πρωτη εγκυες και διδυμα κιολας.. εγω ομως δεν πετυχα....

ΤΖΙΝΑ 1990 μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις σε ποιό κέντρο πήγες στην Αθήνα έστω και σε προσωπικό μήνυμα.Θέλω κι εγώ να φύγω από το embryolab και σκέφτομαι για Αθήνα. Αν και βλέπω πολλά πράγματα που δεν μου αρέσουν στο συγκεκριμένο κέντρο προς το παρόν νιώθω εξαρτημένη από αυτούς γιατί έχω και άλλα εμβρυάκια κατεψυγμένα.Αν όμως μου τελειώσουν και δεν δω αποτέλεσμα θέλω να πάω Αθήνα.Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που είπες ότι δεν ακολουθούν εξατομικευμένο πλάνο και ακολουθούν ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο.

  Εγώ τώρα είμαι στην δεύτερη εμβρυομεταφορά η οποία όμως απέτυχε πρωτού καλά καλά ολοκληρωθεί αφού τέσσερις μέρες μετά ξεκίνησε αιμορραγία και έτσι απλά χάθηκαν δύο εμβρυάκια...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν  και καλή λευτεριά σε όσες περιμένουν τα μωρά τους. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής: είμαι 37 και ο άντρας μου 35. Μετά από 8 μήνες προσπαθειών επισκεφθήκαμε τη γυναικολόγο μου η οποία μας πρότεινεμα δούμε ένα δικό της ουρολόγο μια και υπάρχει θέμα χαμηλής κινητικότητας. Η διάγνωση του ουρολόγου ήταν τελείως αντίθετη με τη διαγνωση του γιατρου που παρακολουθει τον αντρα μου: εξωσωματική αύριο κιόλας. Κι ενώ η γιατρός μου υποστηρίζει οτι ειναι κατά της εξωσωματικής, ουσιαστικά μας σπρώχνει προς αυτή την κατεύθυνση και προς το συγκεκριμένο κέντρο. Οι δικές μου εξετάσεις είναι άψογες. Το μόνο που με προβληματίζει είναι όλη αυτή η πίεση που δέχομαι, γιατί υπάρχουν διαφορετικές διαγνώσεις....αν δηλαδή είναι η μόνη λύση να το κάνουμε και αν είναι να το κάνουμε τουλάχιστον να έχουμε αποτελέσματα.. πάντως σε μια πολύ σύντομη έρευνα που έχω κάνει, φαίνεται καλό κέντρο και αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 12.8.2017 at 7:24 ΠΜ, Primavera είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν  και καλή λευτεριά σε όσες περιμένουν τα μωρά τους. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής: είμαι 37 και ο άντρας μου 35. Μετά από 8 μήνες προσπαθειών επισκεφθήκαμε τη γυναικολόγο μου η οποία μας πρότεινεμα δούμε ένα δικό της ουρολόγο μια και υπάρχει θέμα χαμηλής κινητικότητας. Η διάγνωση του ουρολόγου ήταν τελείως αντίθετη με τη διαγνωση του γιατρου που παρακολουθει τον αντρα μου: εξωσωματική αύριο κιόλας. Κι ενώ η γιατρός μου υποστηρίζει οτι ειναι κατά της εξωσωματικής, ουσιαστικά μας σπρώχνει προς αυτή την κατεύθυνση και προς το συγκεκριμένο κέντρο. Οι δικές μου εξετάσεις είναι άψογες. Το μόνο που με προβληματίζει είναι όλη αυτή η πίεση που δέχομαι, γιατί υπάρχουν διαφορετικές διαγνώσεις....αν δηλαδή είναι η μόνη λύση να το κάνουμε και αν είναι να το κάνουμε τουλάχιστον να έχουμε αποτελέσματα.. πάντως σε μια πολύ σύντομη έρευνα που έχω κάνει, φαίνεται καλό κέντρο και αξιόπιστο.

Γεια σου κοπέλα μου. 

 Όταν πήγε ο άντρας μου για πρώτη φορά στον ουρολόγο που μας είχε συστήσει ο γυναικολόγος Δεν μας άρεσε καθόλου. Ξέραμε ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το σπέρμα αλλά ο τρόπος του γιατρού ήτανε πάρα πολύ απότομος και Επέμενε πάρα πολύ για την εξωσωματική. Πήγαμε σε έναν δεύτερο λόγο που έκανε και άλλες εξετάσεις και εκείνος μας είπε Βασικά το ίδιο πράγμα ότι υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα και ότι θα πρέπει να κάνουμε εξωσωματική Αλλά εκείνος τουλάχιστον το έψαξα πάρα πολύ το θέμα και μας είπε ότι ο σύζυγος θα πρέπει κάθε 6 μήνες να κάνει κάποιες εξετάσεις γιατί Υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα ενώ ο πρώτος δεν ανέφερε τίποτα για αυτό το πράγμα. Οπότε ίσως θα ήταν καλά να πάρετε και μία δεύτερη γνώμη για όλο αυτό το θέμα. Φυσικά και στο κέντρο θα μπορούν να σας βοηθήσουν να δούνε τις εξετάσεις σας και να σας προτείνουνε μία λύση. 

 Ελπίζω να βγάλεις σύντομα μία άκρη με αυτό το θέμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, έχουμε πάρει ένα σωρό γνώμες, δεν ξέρω πια τι να πιστέψω...το θετικό τουλάχιστον είναι ότι η δική μου κλινική εικόνα είναι πολύ καλή, οπότε κάτι γίνεται. Την άλλη βδομάδα θα πάω στο embryolab μια επίσκεψη να δω πως είναι η κατάσταση. Ίσως να επισκεφτώ και ένα κέντρο στην Αθήνα. Το Νοέμβρη περνάμε από επιτροπή και μέχρι τότε πρέπει να διαλέξω (άγχος!!!!:))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Εγώ στο embryolab έκανα τον γιο μου μετά από πολλές προσπάθειες. Εγώ νομίζω η κάθε μια εκεί που πραγματοποιεί το όνειρο της πως εκεί είναι και το καλύτερο κέντρο. Εγώ πριν από αυτό ήμουν σε ένα άλλο και εμένα υποχρεωτικά παρόλο που δεν μου άρεσε γιατί είχα τα έμβρυακια μου. Μέγα λάθος όπου σου ξινίζει φεύγεις κατευθείαν και μετά έμαθα όπου και έκανα μετέφερα τα έμβρυα στο συγκεκριμένο κέντρο γίνεται. Καλή επιτυχείς σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν εύχομαι τα καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοπέλες καλημέρα!!! Θα ήθελα κι εγώ γνώμες για το Embryolab και ιδιαίτερα για τον κ. Ανεσίδη.

Στο ίδιο κέντρο είχε κάνει η κουνιάδα μου δίδυμα πριν 10 χρόνια και τον γιατρό μου τον σύστησαν δύο συναδέλφισες που είναι ο γιατρός τους (άσχετες με την εξωσωματική). Οπότε θα ήθελα τη γνώμη κάποιας κοπέλας με εμπειρία εξωσωματικής με το συγκεκριμένο γιατρό. Εμείς έχουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα μαζί τους.  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2017 at 11:19 ΠΜ, mary_ts είπε:

Κοπέλες καλημέρα!!! Θα ήθελα κι εγώ γνώμες για το Embryolab και ιδιαίτερα για τον κ. Ανεσίδη.

Στο ίδιο κέντρο είχε κάνει η κουνιάδα μου δίδυμα πριν 10 χρόνια και τον γιατρό μου τον σύστησαν δύο συναδέλφισες που είναι ο γιατρός τους (άσχετες με την εξωσωματική). Οπότε θα ήθελα τη γνώμη κάποιας κοπέλας με εμπειρία εξωσωματικής με το συγκεκριμένο γιατρό. Εμείς έχουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα μαζί τους.  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mary_ ts Καλημέρα!Τον συγκεκριμένο γιατρό που αναφέρεις τον έχω γνωρίσει και με έχει δει αρκετές φορές όταν ο δικός μου γιατρός απουσιάζει. Μου έχει κάνει και την ωοληψια.Απο ιατρικής άποψης δεν ξέρω να σου πω πολλά αφού την βασική ευθύνη την έχει ο γιατρός μου και αυτός απλά τον αναπληρώνει.Παντως στην ωοληψια που μου έκανε τα πήγαμε μια χαρά!Από άποψη συμπεριφοράς όσες φορές μας είδε είναι πολύ καλός και φιλικός. Είναι πολύ ήρεμος και σε κάνει να νιώθεις πολύ άνετα.Μειναμε πολύ ευχαριστημένοι και εγώ και ο σύζυγος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 10/8/2017 at 8:01 ΜΜ, ΤΖΙΝΑ1990 είπε:

Καλησπερα!! απο το embryolab ξεκινησα τον αγωνα των εξωσωματικων!( δανικα ωαρια) Σαν κεντρο μου αρεσε πολυ!! ευγενεσταστοι ολοι εκει ! κανω την πρωτη εξωσωματικη με φρεσκα εμβρυα 3ης ημερας. μια μερα πριν τη χοριακη το βραδυ παω τουαλετα και με το που σηκωνομαι βλεπω ολη τν τουαλετα μεσ αστο καφε χρωμα σαν αμμος ηταν... δεν δινω σημασια..ξυμερωνει η μερα της χοριακης ξεκινησα να εχω αιμα.... κανω τη νχοριακη βγαινει θετικη 12..μου λεει ο μικροβιολογος οτι ειναι μεν θετικη αλλα χαμηλη και μαλλον παω για βιοχημεικη.. μιλω και με το κεντρο τους λεω οτι εχω αιμα και ουτι η τιμη ειναι αυτη... μου ειπαν οτι ιντως ειναι χαμηλη.... να ξανακανω παλι επαναληψη μετα απ ο2 μερες κανω οντως ειχε κατεβει.... 

Μετα απο 4 μηνες αποφασισα να βαλω τα κατεψυγμενα μου με τη διαφορα οτι θα τα αφηναν μια μερα παρα πανω στο εργαστηριο για να γινουν 4ων ημερων... τα βαζω...4 μερες πριν τη χοριακη πολυ αιμα..περνω τηλ. τους λεω μου λενε οτι δεν μπορουν να μυο δωσουν τπτ ηδη περνω πολυ προγεστερωνη...( εβαζα μια γελη vasclor) τους λεω να μυο δωσουν και αλλη αρνητικοι..εννοειται οτι ηταν πληρως αποτυχια....

 

τοτε πηρα αποφαση να παω σε αλλο κεντρο στην αθηνα.... πηγα συστημενη απο γνωστη που δουλευε χρονια μαζι του .... του λεω πυο την εκανα την προσπαθεια και μου ειπε οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα κεντρα της θεσ/νικης και απορουσε πως και δεν εμεινα εγκυος./....

 

ξεκινησα διαδικασια εκει...ολα τελειως διαφορετικα..... εκανα μια ενεση η οποια απο οτι μου ειπε ειναι για να καταστηλω το συστημα για να δεχτει το εμβρυο... χωρις αυτη δεν γινεται δουλεια... επεισης μου ειπε οτι το 80% της επιτυχια ςστην εξωσωματικη ειανι το ωαριο.. αν δεν ειναι καλο το ωαριο  εγκυμοσυνη δεν προχωρα.... αφου εκανα τη νεμβρυομεταφορα ξερεται ποση προγεστερωνη μου εδωσε???? επερνα 3 utrogestan των 200ων και καθε 3 μερες εκανα και ενεση προγεστερωνης.. δεν ειδα ουτε μια σταλα αιμα....

 

εννοειται ηταν επιτυχης! πρωτη χοριακη στις 9 μερες 345 δευτερη χωριακη στις 11 μερες 820 και 3 χοριακη στις 13 μερες μετα την εμβρυομεταφορα 1778..! πρωτος υπερηχος στις 5 εβδομαδων 2 σακοι! 2ος υπερηχος 7 εβδομαδων και ακουσαμε 3 καρδουλες!

 

το θεωρω καλο κεντρο αλλα απο οτι καταλαβα δεν ειχαν εξατομικευμενο πλανο για την καθε μια ξεχωριστο.... 

3 κοπελες μηναν με την πρωτη εγκυες και διδυμα κιολας.. εγω ομως δεν πετυχα....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλους.

 

Μετά απο μια πολύ μακριά περίοδο αναζήτησης αιτιών υπογονιμότητας καταλήξαμε σε εξωσωματική στο Embryolab.

 

Η εμπειρία μας μέχρι τώρα είναι πολύ ευχάριστη.η γιατρός που με εχει αναλάβει μου φαίνεται φοβερή και μα πολυ μεγάλη ηρεμία αν και σήμερα λιγάκι με ανησύχησε και ετσι θα ήθελα πολύ τη βοήθειά  σας στο θέμα μου.

 

Τα αίτια της υπογονιμότητας αφορούν το σύζυγο μου.Με πολύ κακό σπερμοδιάγραμμα χαμηλη κινητικότητα κακή μορφολογια.Ενώ βρισκόμαστε ενα χρόνο περίπου σε παρακολούθηση απο ουρολόγο ο άντρας μου δεν έιχε εξεταστει ποτε για ορμόνες και για dfi σπέρματος(απόπτωση σπέρματος,κατακερματισμο).

 

εξετάσεις τις οποίες μας ζήτησε η γυναικολόγος μου στο embryolab σήμερα πήραμε στα χέρια μας το dfi και έδειξε μεγάλο ποσοστό σπερμάτων ανίκανων να γονιμοποιήσουν,Η γιατρός μου χαρακτηρισε το αποτέλεσμα ως ανησηχητικο και μας ζήτησε να κάνουμε ενα ακόμη σπερμοδιάγραμμα στο κέντρο αλλα και να δώσουμε οπωσδηποτε ένα δειγαμ η μπορει και περισ΄΄οτερα για κρυοσυντηρηση ,για να λειτουργησει αθροιστικα στο δείγμα σπέρματος που θα δ΄΄ωσει ο αντρας μου τη μέρα της ωοληψίας.

 

η μέθοδος που έχουμε επιλέξει έιναι η imsi και το βραχυ προτόκολλο διέγερσης.

 

Θα ήθελα να μου πέιτε αν κ΄ποια απο εσάς έχει επιτύχει εγκυμοσύνη με τόσο υψηλο κατακερματισμο?Εχουμε σκεφτέι να προτεινουμε και τη λύση δότη αν και απο το κέντρο πριν δουν την  εξέταση μας είπαν πως μάλλον δε θα χρειαστεί και καλό έιναι να κάνουμε ένα βημα τη φορά.

 

Εχω απογοητευτει και φοβάμαι ότι δε θα πετύχουμε και τα οικονομικάμας περιθωρια ειναι πολύ στενα.

 

Σας παραθέτω όλες τις εξετάσεις που έχουμε κάνει μήπως βοηθηθει κάποια κοπέλα 

 

όλα τα λοιμωδη (εξετάσεις που απαιτουνται απο την επιτροπη,αρνητικοι σε όλα)

εξετάσεις ορμονων(εγω εχω υποθυροειδισμο ρυθμισμενη εδω και 3 χρόνια του συζυγου μου δεν εχουν βγει ακόμα)

ηλεκτοφοριση αιμοσφαιρίνης(αρνητικη στο στιγμα εγω και ο συζυγος)

εξετάσεις αίματος

εξετάσεις πηξης αιματος

καρυοτυπους ζευγους

κυστικη ινωση

amh(μετρια παραγωγη ωαριων)

εναν ειδικο υπερηχο που ζηταει και η επιτροπη δε θυμαμαι όνομα βγηκε πολύ καθαρός

σαλπιγγογραφία (στο γενεσις χωρις καθολου πονο πεντακαθαρη)

επισης ο αντρας μου εξεταστηκε και για μια ειδικη εξεταση που λεγεται μικροελλειψεις χρωμοσωματος y(αρνητική)


ο άντας μου παίρνει βιταμίνες εδω και 1 μήνα,έχει ξαναπάρει στο παρελθον αλλης μαρκας αλλα είδαμε επισης αρκετη βελτίωση στο σπέρμα

οι καλλιέργειες του και ολες οι εξετασεις για μικρόβια βγήκαν καθαρές.

 

εγω πάιρνω φυλικο ,βιταμινες,και σίδηρο.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατι η γιατρός μου όπως και η μάια της είναι πάντα εκεί και με καθοδηγούνε σε όλα.Πρόσφατα πέρασα και αποτ ην επιτροπή οπότε θα ήταν χαρά μου αν βοηθήσω όποια κοπέλα το χρειάζεται

 

Σας ευχαριστω πολύ για το χόνο σας και ελπίζω όποιος ξέρει λίγο καλύτερα για το dfi να μου απαντησει μήπως και ηρεμήσω λιγάκι?λέτε άν δώσουμε 2 ή 3 δέιγματα να μη βρούμε 10-15  καλά σπερματοζωάρια ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kikiriki είπε:

καλησπέρα σε όλους.

 

Μετά απο μια πολύ μακριά περίοδο αναζήτησης αιτιών υπογονιμότητας καταλήξαμε σε εξωσωματική στο Embryolab.

 

Η εμπειρία μας μέχρι τώρα είναι πολύ ευχάριστη.η γιατρός που με εχει αναλάβει μου φαίνεται φοβερή και μα πολυ μεγάλη ηρεμία αν και σήμερα λιγάκι με ανησύχησε και ετσι θα ήθελα πολύ τη βοήθειά  σας στο θέμα μου.

 

Τα αίτια της υπογονιμότητας αφορούν το σύζυγο μου.Με πολύ κακό σπερμοδιάγραμμα χαμηλη κινητικότητα κακή μορφολογια.Ενώ βρισκόμαστε ενα χρόνο περίπου σε παρακολούθηση απο ουρολόγο ο άντρας μου δεν έιχε εξεταστει ποτε για ορμόνες και για dfi σπέρματος(απόπτωση σπέρματος,κατακερματισμο).

 

εξετάσεις τις οποίες μας ζήτησε η γυναικολόγος μου στο embryolab σήμερα πήραμε στα χέρια μας το dfi και έδειξε μεγάλο ποσοστό σπερμάτων ανίκανων να γονιμοποιήσουν,Η γιατρός μου χαρακτηρισε το αποτέλεσμα ως ανησηχητικο και μας ζήτησε να κάνουμε ενα ακόμη σπερμοδιάγραμμα στο κέντρο αλλα και να δώσουμε οπωσδηποτε ένα δειγαμ η μπορει και περισ΄΄οτερα για κρυοσυντηρηση ,για να λειτουργησει αθροιστικα στο δείγμα σπέρματος που θα δ΄΄ωσει ο αντρας μου τη μέρα της ωοληψίας.

 

η μέθοδος που έχουμε επιλέξει έιναι η imsi και το βραχυ προτόκολλο διέγερσης.

 

Θα ήθελα να μου πέιτε αν κ΄ποια απο εσάς έχει επιτύχει εγκυμοσύνη με τόσο υψηλο κατακερματισμο?Εχουμε σκεφτέι να προτεινουμε και τη λύση δότη αν και απο το κέντρο πριν δουν την  εξέταση μας είπαν πως μάλλον δε θα χρειαστεί και καλό έιναι να κάνουμε ένα βημα τη φορά.

 

Εχω απογοητευτει και φοβάμαι ότι δε θα πετύχουμε και τα οικονομικάμας περιθωρια ειναι πολύ στενα.

 

Σας παραθέτω όλες τις εξετάσεις που έχουμε κάνει μήπως βοηθηθει κάποια κοπέλα 

 

όλα τα λοιμωδη (εξετάσεις που απαιτουνται απο την επιτροπη,αρνητικοι σε όλα)

εξετάσεις ορμονων(εγω εχω υποθυροειδισμο ρυθμισμενη εδω και 3 χρόνια του συζυγου μου δεν εχουν βγει ακόμα)

ηλεκτοφοριση αιμοσφαιρίνης(αρνητικη στο στιγμα εγω και ο συζυγος)

εξετάσεις αίματος

εξετάσεις πηξης αιματος

καρυοτυπους ζευγους

κυστικη ινωση

amh(μετρια παραγωγη ωαριων)

εναν ειδικο υπερηχο που ζηταει και η επιτροπη δε θυμαμαι όνομα βγηκε πολύ καθαρός

σαλπιγγογραφία (στο γενεσις χωρις καθολου πονο πεντακαθαρη)

επισης ο αντρας μου εξεταστηκε και για μια ειδικη εξεταση που λεγεται μικροελλειψεις χρωμοσωματος y(αρνητική)


ο άντας μου παίρνει βιταμίνες εδω και 1 μήνα,έχει ξαναπάρει στο παρελθον αλλης μαρκας αλλα είδαμε επισης αρκετη βελτίωση στο σπέρμα

οι καλλιέργειες του και ολες οι εξετασεις για μικρόβια βγήκαν καθαρές.

 

εγω πάιρνω φυλικο ,βιταμινες,και σίδηρο.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατι η γιατρός μου όπως και η μάια της είναι πάντα εκεί και με καθοδηγούνε σε όλα.Πρόσφατα πέρασα και αποτ ην επιτροπή οπότε θα ήταν χαρά μου αν βοηθήσω όποια κοπέλα το χρειάζεται

 

Σας ευχαριστω πολύ για το χόνο σας και ελπίζω όποιος ξέρει λίγο καλύτερα για το dfi να μου απαντησει μήπως και ηρεμήσω λιγάκι?λέτε άν δώσουμε 2 ή 3 δέιγματα να μη βρούμε 10-15  καλά σπερματοζωάρια ?

 

 

Το dfi το κάνατε μέσα στο κέντρο; Πόσο σας βγήκε; Έχετε σπερματοζωάρια έτσι δεν είναι; Αν ναι τότε θα βρείτε και για γονιμοποίηση μην ανησυχείς. Πάρτε τις βιταμίνες για ένα τρίμηνο τουλάχιστον και επαναλάβετε το σπερμοδιαγραμμα και το dfi εκτός κέντρου θα πρότεινα,σε εξειδικευμένο καθαρά εργαστήριο για σπέρμα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Το dfi το κάνατε μέσα στο κέντρο; Πόσο σας βγήκε; Έχετε σπερματοζωάρια έτσι δεν είναι; Αν ναι τότε θα βρείτε και για γονιμοποίηση μην ανησυχείς. Πάρτε τις βιταμίνες για ένα τρίμηνο τουλάχιστον και επαναλάβετε το σπερμοδιαγραμμα και το dfi εκτός κέντρου θα πρότεινα,σε εξειδικευμένο καθαρά εργαστήριο για σπέρμα. 

Καλησπέρα σας ευχαριστώ πολύ γαι την απάντηση το dfi το κάναμε μαζί με τις μικροελλέιψεις χρωμοσώματος y στη βι........νωση και όχι στο κέντρο εξωσωματικής.

καταλήξαμε η τιμη εκει ηταν συνολο 170 αν θυμαμαι καλα και για τα δυο οι μικροελλειψεις ειχαν 110 και 60 το dfi .

Σπέρμα έχουμε ναι οι παρα πολύ αλλά υπάρχει.Ηδη κάνει αγωγη με βιταμίνες και θα συνεχισει μεχρι το Μαρτιο.

Σημερα που πήραμε τις ορμονικες και τις είδε η γιατρος μας συνέστησε να καταψύξουμε 2-3 δείγματα πριν την ωοληψια για να είμαστε σιγουροι σε περιπτωση που εκεινη τη μερα δε δωθει καλο δειγμα σπέρματος.αλλα και για το μελλον γιατι οπως μου ειπε υπαρχει φοβος σε 1-2 χρονια να μην εχει καθολου σπερμα οποτε καλο ειναι να δωσει για μελλοτικη χρηση.

Ευχαριστω πολυ και παλι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Μολις αδιαθέτησα και ετοιμάζομαι αυριο να παρω την κλινικη να τους ενημερωσω για να προχωρησουμε.

Κοιτάζοντας καλυτερα την προσφορα ειδα οτι δε συμεριλαβανονται οι αιματολογικες εξετασεις.παρολα αυτα στο εντυπο που μου εδωσαν λεει οτι πριν την εναρξη πρεπει να γινουν καποιες ορμονικες fsh lh προγεστερονη και οιστραδιολη.

Οσες κανατε  εξωσωματικη εκει της πληρωσατε εξωτερικα?τις κανατε στο κέντρο ή σας τις έγραψαν?Αργούν πολύ να βγουν?

τις εχω κανει αρκετες φορες αλλα μαζι με αλλες εξετασεις οποτε δε θυμαμαι μερες που εκανα να παρω αποτελεσματα.

 

στις οδηγιες καθε 2 ημερες περιπου λεει οτι πρεπει να κανουμε υπερηχο που θα γινεται στο κεντρο και ορμονικες?όλες αυτες τις ορμονικες τις πληρωνεις εξωτερικα η στις γραφουν στο βιβλιάριο?

 

με οοοολες αυτες τις εξετασεις και 2 κρυοσυντηρημενα δειγματα μας εχει βγει ο κουκος αηδονι!!!μακαρι να αξιζει τον κοπο 

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ

Καλο Πασχα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 27/1/2010 at 7:34 ΜΜ, Διδυμακι81 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!!!Σας ευχομαι ολοψυχα να πετυχετε οσο πιο συντομα γινεται την εγκυμοσυνη σας!!!!!!!!! Εχω να πω τα καλυτερα για το embryolab!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Οι γιατροι ειναι καταπληκτικοι επιστημονες ,Ανθρωποι,δεν εχω λογια!!!Τους ευγνωμονω καθε μερα για τα 2 θαυματακια που εχω μεσα στην κοιλιτσα μου!!!!!!!!!Με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος και αν ξαναχρειαστει παλι εκει θα παω με κλειστα ματια!!!!!!!!!!!!!!!!!!baby παρακολουθω τις συζητησεις στο topic της εξωσωματικης και ηθελα να ρωτησω ποιος γιατρος σε παρακολουθει.

Κι εγω εχω ξεκινησει σε αυτο το κεντρο .. θα μπορουσες να μου πεις ποιος γιατρος σε παρακολουθουσε? Καταφερες να αποκτησεις παιδακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...