Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ EMBRYOLAB στη θεσσαλονικη


Recommended Posts

Με την γυναικα μου καναμε δυο προσπαθειες στην θρακη σε ιδιωτικο ηταν ανεπιτυχης στην δευτερη ειχαμε επιτυχια στην αρχη αλλα αποβαλαμε μετα . Εχετα να μου προτεινεται καποιο σε θεσσαλονικη ή αν ξερετε για το νοσοκομειο αλεξανδρουπολης αν ειναι καλο

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με την γυναικα μου καναμε δυο προσπαθειες στην θρακη σε ιδιωτικο ηταν ανεπιτυχης στην δευτερη ειχαμε επιτυχια στην αρχη αλλα αποβαλαμε μετα . Εχετα να μου προτεινεται καποιο σε θεσσαλονικη ή αν ξερετε για το νοσοκομειο αλεξανδρουπολης αν ειναι καλο

Σας ευχαριστω

 

καλησπερα

εχω μια μικρη πικρη εμπειρια απο Αλεξανδρουπολη.... η γυναικολογος που εχουν εκει η κ.Κ..... ειναι μια χαρα, κατα τα αλλα μπαχαλο... η ομαδα εκει χαλι ... δεν μπορουν να συνενοηθουν μεταξυ τους και το χειροτερο δεν εχουν εμβρυολογο, εχουν ενα εξωτερικο συνεργατη που ερχεται για 2-3 μερες μια φορα το μηνα...

Αν εχεις ετοιμα εμβρυα και θες μονο εμβρυομεταφορα οκ αλλιώς αστο καλυτερα

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση η αληθεια ειναι οτι απο τα σχολια τα περημενα ποιο καλα τα πραγματα . μηπως ξερεις καποιο αλο κεντρο να μου συστησεις .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση η αληθεια ειναι οτι απο τα σχολια τα περημενα ποιο καλα τα πραγματα . μηπως ξερεις καποιο αλο κεντρο να μου συστησεις .

Ευχαριστω

 

Αν εισαι απο Αλεξ/πολη δεν εχεις και πολλα να χασεις, αν ομως θα κανεις τραβηγματα δεν θα σου ειναι πολυ ευκολο...εγω δεν εκανα εξωσωματικη εκει γιατι μου χορηγησαν μεγαλες δοσεις ορμονων και επαθα υπερδιεγερση... αν μπορουσε το προσωπικο να συνεννοηθεί θα ηταν ολα μια χαρα και απλα θα την εκανα τον επομενο μηνα αλλα το δημοσιόυπαλληλικη φαινεται ... τωρα ειμαι στο εμβρυολαμπ αρχες δεκεμβρη θα την κανω, τι να σου πω απτα αποτελεσματα θα κριθουν....ωραιος χωρος και φουλ ευγένεια....αλλα αυτο εμενα δεν μου λεει τπτ

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν εισαι απο Αλεξ/πολη δεν εχεις και πολλα να χασεις, αν ομως θα κανεις τραβηγματα δεν θα σου ειναι πολυ ευκολο...εγω δεν εκανα εξωσωματικη εκει γιατι μου χορηγησαν μεγαλες δοσεις ορμονων και επαθα υπερδιεγερση... αν μπορουσε το προσωπικο να συνεννοηθεί θα ηταν ολα μια χαρα και απλα θα την εκανα τον επομενο μηνα αλλα το δημοσιόυπαλληλικη φαινεται ... τωρα ειμαι στο εμβρυολαμπ αρχες δεκεμβρη θα την κανω, τι να σου πω απτα αποτελεσματα θα κριθουν....ωραιος χωρος και φουλ ευγένεια....αλλα αυτο εμενα δεν μου λεει τπτ

Σε ευχαριστω για την απαντηση , δεν ειμαι απο αλεξ/πολη . λεμε να παμε στο γενεσις στην θεσ/νικη να ρωτησουμε . Καλη επιτυχια σου ευχομαι !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Ερώτημα σε όσες έκαναν ήδη ή ειναι στη διαδικασία της εξωσωματικής.

Σας παρακολουθεί πάντα ο ίδιος γυναικολόγος; διαβάζω ότι εχει αρκετούς το συγκεκριμένο κέντρο αλλα στη συζήτηση εδω διαβάζω μόνο 2-3 ονόματα. Ποια η εμπειρια σας με τον κο Κυριακοδη για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα σε όσες έκαναν ήδη ή ειναι στη διαδικασία της εξωσωματικής.

Σας παρακολουθεί πάντα ο ίδιος γυναικολόγος; διαβάζω ότι εχει αρκετούς το συγκεκριμένο κέντρο αλλα στη συζήτηση εδω διαβάζω μόνο 2-3 ονόματα. Ποια η εμπειρια σας με τον κο Κυριακοδη για παράδειγμα;

 

Καλημέρα κορίτσι. Εκανα δύο υπέρηχους με τον Κυριακίδη γιατί Σάββατο έλειπε ο δικος μου γιατρός. Είναι συμπαθέστατος, γλυκός και μπορώ να σου πω ότι με ενθάρρυνε περισσότερο από άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα σε όσες έκαναν ήδη ή ειναι στη διαδικασία της εξωσωματικής.

Σας παρακολουθεί πάντα ο ίδιος γυναικολόγος; διαβάζω ότι εχει αρκετούς το συγκεκριμένο κέντρο αλλα στη συζήτηση εδω διαβάζω μόνο 2-3 ονόματα. Ποια η εμπειρια σας με τον κο Κυριακοδη για παράδειγμα;

 

Κορίτσι καλησπέρα.Τον Κυριακίδη το γνώρισα,μου έκανε μία φορά υπέρηχο επειδή ο δικός μου ο γιατρός είχε χειρουργείο.Πολύ καλός και ευγενικός.Εγώ προσωπικά ζήτησα να αλλάξω γιατρό αυτή τη φορά,ζήτησα τον κ.Χριστοφορίδη,είχα τον κ.Παππά στις 2 προσπάθειες που έκανα,δε λέω είναι πολύ καλός,αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια,γι'αυτό ζήτησα ν'αλλάξω γιατρό.Μόνο όταν λείπει ο γιατρός σου ή έχει χειρουργείο μπορεί να σου κάνει υπέρηχο άλλος γιατρός.Μπορείς όμως την ετ να ζητήσεις να σου τη κάνει όποιος γιατρός θέλεις εσύ.Ο γιατρός που έχεις κανονικά σε παρακολουθεί σε όλη τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλησπερα!μπορειται να μου πειτε το κοστος περιπου μιας εξωσωματικης στο συγκεκριμενο κεντρο?

Βασιλική καλησπέρα! οι τιμές είναι ανάλογα την περίπτωση! και σε αυτό αλλά και στα περισσότερα κέντρα οι τιμές κυμαίνονται από 2500 έως 4000 (χωρίς τα φάρμακα) ανάλογα με την περίπτωση,τα πρωτόκολλα,τον γιατρό κλπ κλπ!

πάντως για να υπολογίζεις μια ολοκληρωμένη προσπάθεια με εξετάσεις/κέντρο/φάρμακα εκτός από αυτά που δίνει το κράτος/ίσως κάποιες βιταμίνες και τίποτε άλλο που ίσως βγει στην πορεία (πιο εξειδικευμένες εξετάσεις σπέρματος,υστεροσκόπηση κλπ κλπ) και γενικά από την αρχή μέχρι το τέλος περίπου έχε στο μυαλό σου γύρω στα 3500 με 4000. για μένα υπολόγισε 4500 και ας σου περισσέψουν και 1000 στο τέλος! μπορείς να επισκεφθείς και αυτό και άλλα κέντρα να συζητήσεις (στα περισσότερα είναι δωρεάν) να πάρεις στα χέρια σου τις χρεώσεις τους και σε τι αντιστοιχούν ανάλογα με το τι θα σου προτείνουν να κάνεις και να συγκρίνεις! καλή επιτυχία! :-D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!ευτυχως τα φάρμακα τα περνώ δωρεάν!ο γιατρός μου συνεργάζεται με την συγκεκριμένη κλινική κ μου την προτείνε μιας κ μέχρι να μου ανακοινώσει ότι πρέπει να προχωρήσουμε με αυτή τη διαδικασία δεν το είχα ψάξει καθόλου!ειχα στο μυαλό μου 3000-3500 να σου πω την αλήθεια.μικρογονιμοποιηση λόγω προβλήματος του καλού μου.αχ θα δούμε την Τετάρτη που έχουμε ραντεβού!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια.Πηγα κ εγω προσφατα στο embryolab και μιλησα με τον γιατρο Ν.Ανεσίδη...Τον γνωριζετε;Εγω εκλεισα ραντεβου γοα επιτροπη στις 15 Ιουνιου,οποτε μαλλον αρχες Ιουλιου θα ξεκινησω εξωσωματικη.Βασικα ειμαι λιγο μπερδεμενη γιατι ειμαι αναμεσα σε embryolab και new life

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Πηγα κ εγω προσφατα στο embryolab και μιλησα με τον γιατρο Ν.Ανεσίδη...Τον γνωριζετε;Εγω εκλεισα ραντεβου γοα επιτροπη στις 15 Ιουνιου,οποτε μαλλον αρχες Ιουλιου θα ξεκινησω εξωσωματικη.Βασικα ειμαι λιγο μπερδεμενη γιατι ειμαι αναμεσα σε embryolab και new life

 

geia sou,

kai ego apofasisa na pao sto embryolab kai exo stis 29.03 ston n. anesidi rantebou. na se rotiso kati? sou aresi san giatros einai kalos?

Link to comment
Share on other sites

geia sou,

kai ego apofasisa na pao sto embryolab kai exo stis 29.03 ston n. anesidi rantebou. na se rotiso kati? sou aresi san giatros einai kalos?

 

Γεια σου stavroul.a.Ο συγκεκριμενος γιατρος καλος ειναι, επικοινωνιακος και επεξηγηματικος.Θα δει τις εξετασεις σας, και θα συζητησετε το προβλημα.Ακουει με προσοχη οσα του λες και θα σου λυσει οσες τυχον αποριες εχεις.Εμενα να πω την αληθεια μου φανηκε λιγο κρυος κ απομακρος στην αρχη αλλα λεω οκ ετσι ειναι το στυλ του.Θα σου κανει και υπερηχο στο τελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σε όλους! Πριν λίγες μέρες έμαθα με τον πλέον δυσάρεστο τρόπο ότι πρέπει να μπω σε διαδικασία εξωσωματικής. Μου έχει προταθεί το εργαστήριο embryolab στη θεσσαλονίκη. Μπορεί κάποια/ος να μοιραστεί τις εντυπώσεις του/της;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Γεια σου κοπέλα μου. Και εμένα θα με ενδιέφερε πολύ αυτό το θέμα ελπίζω κάποια κοπέλα να μπορέσει να μας απαντήσει. Εμείς μάθαμε χθες ότι τελικά θα χρειαστούμε εξωσωματική γιατί ο σύζυγος έχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα με το σπέρμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stavroula.47 said:

 Γεια σου κοπέλα μου. Και εμένα θα με ενδιέφερε πολύ αυτό το θέμα ελπίζω κάποια κοπέλα να μπορέσει να μας απαντήσει. Εμείς μάθαμε χθες ότι τελικά θα χρειαστούμε εξωσωματική γιατί ο σύζυγος έχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα με το σπέρμα. 

 

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ είμαι στο embryolab εδώ και ένα χρόνο,έχω κάνει στο κέντρο 3 προσπάθειες.δυστυχώς αποτυχημένες.Άσχετα από την αποτυχία,είμαι πολύ ευχαριστημένη από το κέντρο και γενικά από όλο το team.Τί ακριβώς θέλετε να μάθετε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου oly75. 

Λυπάμαι πολύ που και στις τρεις προσπάθειες δεν πέτυχε. Πάντως μου ακούγεται καλό ότι είσαι ευχαριστημένη από την ομάδα στο embryolab. Εγώ βασικά θα ήθελα να μάθω πόσο κοστίζει η προσπάθεια συνολικά. Ξέρω ότι το κέντρο θέλει 3.000 ευρώ αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν είναι ούτε τα φάρμακα και ούτε οι αιματολογικές εξετάσεις. Πόσα περίπου θα πρέπει να υπολογίζω? Θα φτάσουν 4500 € ?? 

Να έχεις μία όμορφη Κυριακή. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, stavroula.47 said:

Γεια σου oly75. 

Λυπάμαι πολύ που και στις τρεις προσπάθειες δεν πέτυχε. Πάντως μου ακούγεται καλό ότι είσαι ευχαριστημένη από την ομάδα στο embryolab. Εγώ βασικά θα ήθελα να μάθω πόσο κοστίζει η προσπάθεια συνολικά. Ξέρω ότι το κέντρο θέλει 3.000 ευρώ αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν είναι ούτε τα φάρμακα και ούτε οι αιματολογικές εξετάσεις. Πόσα περίπου θα πρέπει να υπολογίζω? Θα φτάσουν 4500 € ?? 

Να έχεις μία όμορφη Κυριακή. 

Καλησπέρα κορίτσι.Το κάθε ζευγάρι πληρώνει διαφορετική τιμή.Θέλω να πω δηλαδή αν έχεις πάει μέσω κάποιου γνωστού σου κάνουν καλύτερη τιμή.Παίζουν πολλά ρόλο,όπως και τί πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις.Η τιμή ξεκινάει από αυτή που ανέφερες αρχικά.Φάρμακα δε θα πάρεις μέσω ΕΟΠΥΥ?Δικαιούσαι 4 προσπάθειες από την επιτροπή με δωρεάν φάρμακα.Είσαι ασφαλισμένη?Οι αιματολογικές γράφονται,δεν είναι πολλά τα λεφτά.Έγραψες κάτι για 4.500 ευρώ,αυτά είναι πολλά λεφτά,δε χρειάζεσαι τόσα.Βασικά το embryolab  δε μου φταίει,έχουμε κάνει ότι καλύτερο μπορούσαμε.Είναι όλοι τους επαγγελματίες και το λέω αυτό γιατί πιο πριν είχα πέσει σε ένα σωρό άσχετους.Θα προσπαθήσουμε ξανά και βλέπουμε.Καλή επιτυχία σου εύχομαι και ότι χρειαστείς ρώτα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοπέλα μου Και ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Ναι είμαστε ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ. Φυσικά φαντάζομαι πως τα φάρμακα θα τα πάρουμε μέσω ΕΟΠΥΥ δεν ξέρω πως είναι ακόμα η όλη διαδικασία. Αυτό μετά 4500 € απλώς το είπα γιατί έχω διαβάσει πολύ τρελά πράγματα γενικώς στο ίντερνετ. Τώρα είναι να κάνει ο άντρας μου κάποιες εξετάσεις και εγώ περιμένω να μου έρθει η περίοδος Γιατί πριν μία εβδομάδα έκανα μία απόξεση που με βρήκανε έναν πολύποδα. Μόλις έρθει η καταραμένη θα πάρω τηλέφωνο για να κλείσω το πρώτο ραντεβού Και φαντάζομαι πως εκεί θα μου πούνε πώς και τι.

Σου εύχομαι καλό βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavroula.47 said:

Γεια σου κοπέλα μου Και ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Ναι είμαστε ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ. Φυσικά φαντάζομαι πως τα φάρμακα θα τα πάρουμε μέσω ΕΟΠΥΥ δεν ξέρω πως είναι ακόμα η όλη διαδικασία. Αυτό μετά 4500 € απλώς το είπα γιατί έχω διαβάσει πολύ τρελά πράγματα γενικώς στο ίντερνετ. Τώρα είναι να κάνει ο άντρας μου κάποιες εξετάσεις και εγώ περιμένω να μου έρθει η περίοδος Γιατί πριν μία εβδομάδα έκανα μία απόξεση που με βρήκανε έναν πολύποδα. Μόλις έρθει η καταραμένη θα πάρω τηλέφωνο για να κλείσω το πρώτο ραντεβού Και φαντάζομαι πως εκεί θα μου πούνε πώς και τι.

Σου εύχομαι καλό βράδυ. 

Θα σου τα εξηγήσουν όλα αυτοί αν καταλήξεις σ'αυτό το κέντρο.Γιατί δεν παίρνεις τώρα τηλέφωνο να κλείσεις ραντεβού?Υπάρχει αναμονή επειδή γενικά γίνεται χαμός και τώρα λείπουν και οι γιατροί σε άδεια,όχι όλοι μαζί φυσικά.Εκτός και αν δε βιάζεσαι να ξεκινήσεις.Πάρε τηλέφωνο και πες τους και για την απόξεση αυτοί θα σου πουν αν έχει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου. 

Συζήτησα με τον σύζυγό μου και αποφασίσαμε να κάνει πρώτα αυτές τις εξετάσεις αυτή την εβδομάδα και να περιμένω εγώ την πρώτη περίοδο γιατί έτσι κι αλλιώς τους επόμενους τρεις μήνες δεν κάνει να μείνω έγκυος. Θα ήταν πιστεύω Καλό θα ήταν και ο δικός του ο φάκελος πλήρες και με καινούργια δεδομένα λόγω ότι το σπέρμα μας δεν είναι καλό. Οπότε θα κάνω Λίγη υπομονή ακόμα και θα τηλεφωνήσω μετά για ραντεβού. 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαί κι εγώ σε αυτό το κέντρο εδώ και ένα χρόνο με 5 σπερματεγχύσεις (η 2η πέτυχε αλλά παλινδρόμησε) και 2 προσπάθειες εξωσωματικής με κατεψυγμένα. Αυτό που δεν μου αρέσει στο συγκεκριμένο κέντρο είναι ότι η τηλεφωνική επικοινωνία με το γιατρό είναι πολύ δύσκολη.Δηλαδή για ότι χρειαστείς μιλάς μόνο με τις μαίες και μετά από πολύ προσπάθεια θα καταφέρεις να επικοινωνήσεις με τον ίδιο το γιατρό.Βέβαια ίσως αυτό να συμβαίνει σε όλα τα κέντρα, δεν έχω πάει σε άλλο, απλά είναι κάτι που εμένα με δυσαρεστεί.Κατά τα άλλα ωραίο περιβάλλον, πεντακάθαρο και λένε ότι έχει από τα καλύτερα εργαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! απο το embryolab ξεκινησα τον αγωνα των εξωσωματικων!( δανικα ωαρια) Σαν κεντρο μου αρεσε πολυ!! ευγενεσταστοι ολοι εκει ! κανω την πρωτη εξωσωματικη με φρεσκα εμβρυα 3ης ημερας. μια μερα πριν τη χοριακη το βραδυ παω τουαλετα και με το που σηκωνομαι βλεπω ολη τν τουαλετα μεσ αστο καφε χρωμα σαν αμμος ηταν... δεν δινω σημασια..ξυμερωνει η μερα της χοριακης ξεκινησα να εχω αιμα.... κανω τη νχοριακη βγαινει θετικη 12..μου λεει ο μικροβιολογος οτι ειναι μεν θετικη αλλα χαμηλη και μαλλον παω για βιοχημεικη.. μιλω και με το κεντρο τους λεω οτι εχω αιμα και ουτι η τιμη ειναι αυτη... μου ειπαν οτι ιντως ειναι χαμηλη.... να ξανακανω παλι επαναληψη μετα απ ο2 μερες κανω οντως ειχε κατεβει.... 

Μετα απο 4 μηνες αποφασισα να βαλω τα κατεψυγμενα μου με τη διαφορα οτι θα τα αφηναν μια μερα παρα πανω στο εργαστηριο για να γινουν 4ων ημερων... τα βαζω...4 μερες πριν τη χοριακη πολυ αιμα..περνω τηλ. τους λεω μου λενε οτι δεν μπορουν να μυο δωσουν τπτ ηδη περνω πολυ προγεστερωνη...( εβαζα μια γελη vasclor) τους λεω να μυο δωσουν και αλλη αρνητικοι..εννοειται οτι ηταν πληρως αποτυχια....

 

τοτε πηρα αποφαση να παω σε αλλο κεντρο στην αθηνα.... πηγα συστημενη απο γνωστη που δουλευε χρονια μαζι του .... του λεω πυο την εκανα την προσπαθεια και μου ειπε οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα κεντρα της θεσ/νικης και απορουσε πως και δεν εμεινα εγκυος./....

 

ξεκινησα διαδικασια εκει...ολα τελειως διαφορετικα..... εκανα μια ενεση η οποια απο οτι μου ειπε ειναι για να καταστηλω το συστημα για να δεχτει το εμβρυο... χωρις αυτη δεν γινεται δουλεια... επεισης μου ειπε οτι το 80% της επιτυχια ςστην εξωσωματικη ειανι το ωαριο.. αν δεν ειναι καλο το ωαριο  εγκυμοσυνη δεν προχωρα.... αφου εκανα τη νεμβρυομεταφορα ξερεται ποση προγεστερωνη μου εδωσε???? επερνα 3 utrogestan των 200ων και καθε 3 μερες εκανα και ενεση προγεστερωνης.. δεν ειδα ουτε μια σταλα αιμα....

 

εννοειται ηταν επιτυχης! πρωτη χοριακη στις 9 μερες 345 δευτερη χωριακη στις 11 μερες 820 και 3 χοριακη στις 13 μερες μετα την εμβρυομεταφορα 1778..! πρωτος υπερηχος στις 5 εβδομαδων 2 σακοι! 2ος υπερηχος 7 εβδομαδων και ακουσαμε 3 καρδουλες!

 

το θεωρω καλο κεντρο αλλα απο οτι καταλαβα δεν ειχαν εξατομικευμενο πλανο για την καθε μια ξεχωριστο.... 

3 κοπελες μηναν με την πρωτη εγκυες και διδυμα κιολας.. εγω ομως δεν πετυχα....

Επεξεργάστηκαν by ΤΖΙΝΑ1990

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...