Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ακομα δουλευεις εσυ??? στο γραφειο θα γεννησεις??? να αρχισουμε να βραζουμε νερα?? (αληθεια γιατι στις ταινιες παντα βραζουν νερα???)

 

Μέχρι τέλη Ιουλίου θα είμαι εδώ!!Μετά θα αρχίσω καθημερινά μπάνια....στη μπανιέρα μου φυσικά!

Έτσι, θα κάθομαι και θα κάθομαι και θα περιμένω τον μπεμπάκο μου!!! :P:P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και ξυραφάκι στη λίστα, και τσιμπιδάκι για τα φρύδια και τσιμπιδάκι για τα μαλλιά.

Εγώ είχα σκοπό να κάνω αποτρίχωση με κερί και τα είχα αφήσει 1 εκ. όταν σπάσανε τα νερά !! Χάλια...

τη δεύτερη μέρα ξυριζόμουν στο ντους, μετά από καισαρική :lol:

 

αφρόλουτρο μάλλον δεν χρειάζεται γιατί σου χαρίζουν ένα ειδικό για τις ευαίσθητες περιοχές

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τα εσώρουχα μιας χρήσης τα δίνουν στη λεχώνα στο μαιευτήριο αν είναι ιδιωτικό....είναι απαραίτητα γιατι λόγω της περινεοτομής δε θα αντέχεις να βάλεις κανένα άλλο εσώρουχο.

Αυτά τα εσώρουχα είναι μαλακά δυχτάκια στην ουσία που κρατάνε στη θέση της την σερβιέτα λοχείας.

Link to comment
Share on other sites

Και τα εσώρουχα μιας χρήσης τα δίνουν στη λεχώνα στο μαιευτήριο αν είναι ιδιωτικό....είναι απαραίτητα γιατι λόγω της περινεοτομής δε θα αντέχεις να βάλεις κανένα άλλο εσώρουχο.

Αυτά τα εσώρουχα είναι μαλακά δυχτάκια στην ουσία που κρατάνε στη θέση της την σερβιέτα λοχείας.

 

εγω αγορασα 2 πακετα εσωρουχα μιας χρησης (8 ευρω το σετ με 6μεσα,νομιζω) γιατι μου ειπαν οτι αυτα που δινουν στο μαιευτηριο δεν ειναι πολυ καλα...

 

πηρα και κατι νυχτικιες ,αλλα δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενη... και πανακριβες και λιγο βλακεια!! Βασικα οι μισες απο ττις νυχτικες που ειχαν στα μαγαζια για εγκυους ηταν γιαγιαδιστικες και οι αλλες σεξοβομβιστικες!!!

 

2 νυχτικες, μια ρομπα, 2 σουτιεν θηλασμου και 2 σετ εσωρουχα μιας χρησης 205 ευρω, απο τον Δημα.. (ειναι πολυκαταστημα οπως τα Λητω και τα Ηρα, στο Κορωπι) και εις αλλα με υγειαν!!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κατί? Η ρόμπα γιατί είναι τόσο απαραίτητη δεν μπορώ να καταλάβω? Δεν έχω βάλει ποτέ μου, την θεωρώ πολύ γιαγιαδίστικη, και μέσα στο κατακαλόκαιρο που θα γεννήσω τι να την κάνω? Δηλαδή αν κυκλοφορήσω με το νυχτικάκι μου θα με παρεξηγήσει κανένας? :D

Link to comment
Share on other sites

εχουν πολυ δυνατα το αιρκοντισιον μεσα στους θαλαμους...

βασικα εγω σκεφτομουυν οτι μπορει να θελω να κατεβω κατω στη καφετερια καμια βολτα, οποτε να ριξω κατι πανω απο το νυχτικακι.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εγω χθες πηγα και ψωνισα απο το tre jolie και πηρα

 

 

- 1 ρομπιτσα

- 2 νυχτικα

- 1 σετ πιτζαμες ---- ολα σε ΡΟΖ εννοειται!!! ----

- 2 σουτιεν θηλασμου

 

συνολο αυτα 114 ευρω,

 

επισης ενα σετ 4 νομιζω εσωρουχα μιας χρησης απο mothercare και το σετ των 8 για βασικα ρουχαλακια για το νεογεννητο που περιεχει και το φορμακι.

 

Θα ξεκινησω κι εγω σιγα σιγα να γεμιζω την ΡΟΖ-ΦΟΥΞΙΑ βαλιτσουλα μου , χοχοχ!!

 

 

επισης επιτελους διαλεξα τις ΤΕΛΕΙΕΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ για τη μικρη μου, τις εχω ερωτευτει!! και πηραμε και υφασμα ροζ με τον ντοναλντ για να φτιαξουμε σεντονακια για την καλαθουνα και την κουνια μας!!

 

να ρωτησω κατι αλλο? παμπερς πρεπει να εχουμε μαζι μας ή τα αλλαζουν στο μαιευτηριο?

 

Επισης καποια κοπελα απο δω ειπε να παρουμε σερβιετες ΤΕΝΑ. Ξερει καμια ποιες ακριβως? γιατι εχει αρκετα μοντελακια!! :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κατί? Η ρόμπα γιατί είναι τόσο απαραίτητη δεν μπορώ να καταλάβω? Δεν έχω βάλει ποτέ μου, την θεωρώ πολύ γιαγιαδίστικη, και μέσα στο κατακαλόκαιρο που θα γεννήσω τι να την κάνω? Δηλαδή αν κυκλοφορήσω με το νυχτικάκι μου θα με παρεξηγήσει κανένας? :D

 

πεστα κοπελα μου , και μενα με ειχανε ζαλησει και ρομπες νυχτικιες και μαλακιες και πηγα και αγορασα και ακομα κιαι τωρα εκνευριζομαι που το σκεφτομαι . Τωρα στη 2η ? μονο πυζαμουλες μοντερνες ωραιες και ζουζουνιαρικες , επιτελους νεα κοριτσια ειμαστε οχι γιαγιαδες και θειες για να φορεσουμε ρομπες και νυχτικιες μπλιαχχχχχχχχχ :?:mad:

Link to comment
Share on other sites

ειναι επιλογη της καθε κοπελας νομιζω να αγορασει αυτο που πιστευει εκεινη οτι θα τη βολεψει. Εαν σε καποια δε της αρεσει η ρομπιτσα ή το νυχτικο δε σημαινει οτι αυτοματως ειναι και αχρηστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δικιο εχεις μωρε απλως ειχα εκνευριστει τοσο που μου την ειχε δωσει , δεν ηθελα να προσβαλω κανενα , ε3αλλου και η κολητη μου ρομπιτσα ειχε στο μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε κι εμένα δεν μου αρέσει η ρόμπα

και ποτέ δε φόρεσα νυχτικιά

αλλά στο μαιευτήριο τα βρήκα άκρως απαραίτητα:

τις νυχτικιές για πρακτικούς λόγους (καισαρική)

και τη ρόμπα για να κάθομαι σε καρέκλες στο καφέ ή στο χώρο υποδοχής

και γενικώς να κάνω τις βόλτες μου

χωρίς να με νοιάζει που θα ακουμπήσω

αφού η νυχτικιά μου δεν ερχόταν σε επαφή με όλα αυτά.

Άλλωστε δεν είναι ανάγκη να πάρεις την κλασική γιαγιαδίστικη ρόμπα

ούτε με φρουφρού και κορδέλες αν δεν σου αρέσουν,

υπάρχουν πολύ μοντέρνα κομμάτια πλέον.

Αλλά φυσικά σε αυτά τα θέματα είναι οτι βολεύει τον καθένα! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο την πρώτη μέρα φόρεσα νυχτικό (ειχε ζέστη για πυτζάμες) και μετά τις άλλες μέρες φορεσα φορμες και άνετα ρουχαλάκια .

Ολες οι κοπελες φοράγαμε ρούχα κανονικά μετα την 1-2 μέρα . Οπως βολευεται ο καθένας αλλα δεν ειναι και απαραίτητο να εισαι ολη μερα με ρομπες -πυτζαμες και να νιώθεις σαν άρρωστη . :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η καθε μια εχει το δικιο της. Φυσικα ουτε εμενα μ'αρεσουν οι ρομπες και τα νυχτικα και φυσικα δε τα φοραμε στην καθημερινη μας ζωη αλλα στην προκειμενη φαση, που καποιες αν εχουν κανει καισαρικη χρειαζεται να νιωθουν οσο πιο ανετα γινεται, ενα νυχτικο να μη σε ακουμπαει τιποτα στη κοιλια φανταζομαι οτι ειναι ιδανικο.

 

Παρολα αυτα η καθε μια βολευεται διαφορετικα, δεν υπαρχει καποιος κανονας που να λεει τι να αγορασεις και τι οχι, κι αυτο ισχυει οχι μονο για τα δικα μας αλλα και για το μωρακι οπως εχουν γινει παρα πολλες συζητησεις κι εχουν ακουστει πολλες γνωμες.

Grafistria δεν υπαρχει θεμα προσβολης :P:P αλιμονο..απλα εδω η καθε μια λεει τη γνωμη της και πρεπει να βοηθαμε η μια την αλλη ειδικα αυτες που δεν εχουν γεννησει ακομα.

 

Ουσιαστικα κι εγω ρομπα αγορασα πιο πολυ για να βγαινω λιγο προς τα εξω, για κανεναν αλλο λογο. Αμφιβαλλω αν θα την χρησιμοποιησω ξανα...κι ειναι ωραια ρε γμτ!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name="grafistria πεστα κοπελα μου , και μενα με ειχανε ζαλησει και ρομπες νυχτικιες και μαλακιες και πηγα και αγορασα και ακομα κιαι τωρα εκνευριζομαι που το σκεφτομαι . Τωρα στη 2η ? μονο πυζαμουλες μοντερνες ωραιες και ζουζουνιαρικες , επιτελους νεα κοριτσια ειμαστε οχι γιαγιαδες και θειες για να φορεσουμε ρομπες και νυχτικιες μπλιαχχχχχχχχχ :?:mad:[/quote]

΄

 

Επειδή κορίτσι και εμένα με ζαλίσανε.... την πήραν την απάντησή τους. Εγώ λεφτά για ρόμπα δεν δίνω, όποιος θέλει ας πάει να μου αγοράσει. Καλό? ΕΕΕ από τότε κανένας δεν μου ξαναμίλησε για την παλιορόμπα...ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ρομπα ειναι για τη βολτα...στο διαδρομο...στο διπλανο δωματιο...στην καφετερια κατω...με το νυχτικο σκετο ή τη πιτζαμα σκετη δε λεει... :wink:

 

Εγω ειχα παρει μια τελεια φουξια....ολοι μου ελεγαν τι τελεια ρομπα!!!!

Υπαρχουν και μοντερνα σχεδια...δεν ειναι ολα για τις γιαιγαδες εκτος αν θεωρουμε γιαγια στα 23 μου... :roll::roll:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ηρθε και η δικη μου ωρα να ετοιμασω τη βαλιτσα μου και εχω μια απορια..

επειδη θα γεννησω στο αλεξανδρας ξερω πως οτι εχει να κανει με το μωρο πρεπει να τα παρω μαζι μου..

λενε λοιπον οι λιστες με τα απαραιτητα για μπουρνουζακι..ρε κοριτσια αυτα τα μπουρνουζακια που πουλανε εξω ειναι τεραστια χωρανε μεγαλυτερα μωρα και ενα νεογεννητο θα τυλιγεται 4 φορες με αυτο..μηπως ειναι καλυτερα να παρω πετσετες, αυτες του προσωπου για να κανει μπανιο το μωρο η τελικα να παρω τα μπουρνουζακια??

(χαζη ερωτηση αλλα την εκανα... :oops: )

Link to comment
Share on other sites

ηρθε και η δικη μου ωρα να ετοιμασω τη βαλιτσα μου και εχω μια απορια..

επειδη θα γεννησω στο αλεξανδρας ξερω πως οτι εχει να κανει με το μωρο πρεπει να τα παρω μαζι μου..

λενε λοιπον οι λιστες με τα απαραιτητα για μπουρνουζακι..ρε κοριτσια αυτα τα μπουρνουζακια που πουλανε εξω ειναι τεραστια χωρανε μεγαλυτερα μωρα και ενα νεογεννητο θα τυλιγεται 4 φορες με αυτο..μηπως ειναι καλυτερα να παρω πετσετες, αυτες του προσωπου για να κανει μπανιο το μωρο η τελικα να παρω τα μπουρνουζακια??

(χαζη ερωτηση αλλα την εκανα... :oops: )

 

 

Το μπεμπάκι θα μεγαλώνει συνεχώς που δε θα καταλάβεις για πότε θα το τυλίγεις μόνο μια γύρα. Καλύτερα να μη χαλάς τα λεφτά σου σε διάφορα μεγέθη πετσετών. Έχεις τόσα να χαλάσεις αλλού.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως ξερετε που μπορω να βρω Καθισματακια μιας χρήσης για λεκάνη? Εχει στο σουπερ μαρκετ, ιδεα δεν εχω... Πανες αγκαλιας ξερετε αν εχουν στα Mothercare? Και θα καταλαβουν τι εννοω αν το ζητησω ετσι?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως ξερετε που μπορω να βρω Καθισματακια μιας χρήσης για λεκάνη? Εχει στο σουπερ μαρκετ, ιδεα δεν εχω... Πανες αγκαλιας ξερετε αν εχουν στα Mothercare? Και θα καταλαβουν τι εννοω αν το ζητησω ετσι?

 

Στα μεγάλα ΣΜ θα βρεις σίγουρα νάυλον καθίσματα για λεκάνη. Πάνες αγκαλιάς περίπου 1χ1 πήρα από τα ΗΡΑ stock που ήταν πάμφθηνες, χωρίς σχεδιάκια, απλές. Πήρα μπόλικες γιατί χρειάζονται και έχουν πολλές χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως ξερετε που μπορω να βρω Καθισματακια μιας χρήσης για λεκάνη? Εχει στο σουπερ μαρκετ, ιδεα δεν εχω... Πανες αγκαλιας ξερετε αν εχουν στα Mothercare? Και θα καταλαβουν τι εννοω αν το ζητησω ετσι?

 

Στα μεγάλα ΣΜ θα βρεις σίγουρα νάυλον καθίσματα για λεκάνη. Πάνες αγκαλιάς περίπου 1χ1 πήρα από τα ΗΡΑ stock που ήταν πάμφθηνες, χωρίς σχεδιάκια, απλές. Πήρα μπόλικες γιατί χρειάζονται και έχουν πολλές χρήσεις

 

Στον Μασούτη πάντως δεν είχε,εγώ τα βρήκα στον Hondo ένα ευρώ τα πακετάκι και έιχε μέσα 10τμ και πάνες αγκαλιάς δεν χρειάζετε να πάρεις ακριβές έχει και στο jumbo πολύ όμορφες πάνες χασέ(σαν σεντονάκι) ή φανελένιες για ποιο ζεστές

 

Link to comment
Share on other sites

kai ego apo ton masouti ta peira. Koritsia min ksexasete na parete kai serbietes giati emena i kliniki mou tis xreose panakriba kai itane kai aisxos..toso megales pou den mporousa na perpatiso

 

sylvienn78 an theleis kentimenes panes agkalias steile mou pm...ego ftiaxno bambakeres pike kai fanela kai dino se magazia kurios.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas mamades...Loipon egw gennhsa stis 21 ioylioy ena (agoraki 3.800)...loipon to balitsaki gia thn klinikh to etoimasa me to poy mphka ston enato mhna...Egw pisteyw oti prepei na exete mazi sas:

1.Dyo me treis pytzames oi nyxtikes! (oti sas voleyei)

2.Eswroyxa mias xrhshs h dika sas arketa...

3.Soytien 8hlasmoy...

4.Na parete mia krema gia tis 8hles sas giati mporei na ere8istoyn ligo apo ton 8hlasmo kai kalo einai na to prolavete proteinw thn LANSINOH h thn PURELAN THS MEDELA...

5.Servietes loxias

6.Ena afroloytro kai ena sfoygari (kalo 8a htan na parete kapoio mwroydiako etsi wste otan erxeste se epafh me to mwraki na myrizete opws kai ayto)...

7.Mia rompitsa an 8elete...

8.Ta proswpika sas antikeimena opws xtena,kallyntika ktl...

9.Pantoflitses.

10.Ta royxa e30doy.

11.Kai telos ta royxalakia toy mwroy sas...

Link to comment
Share on other sites

Geia sas mamades...Loipon egw gennhsa stis 21 ioylioy ena (agoraki 3.800)...loipon to balitsaki gia thn klinikh to etoimasa me to poy mphka ston enato mhna...Egw pisteyw oti prepei na exete mazi sas:

1.Dyo me treis pytzames oi nyxtikes! (oti sas voleyei)

2.Eswroyxa mias xrhshs h dika sas arketa...

3.Soytien 8hlasmoy...

4.Na parete mia krema gia tis 8hles sas giati mporei na ere8istoyn ligo apo ton 8hlasmo kai kalo einai na to prolavete proteinw thn LANSINOH h thn PURELAN THS MEDELA...

5.Servietes loxias

6.Ena afroloytro kai ena sfoygari (kalo 8a htan na parete kapoio mwroydiako etsi wste otan erxeste se epafh me to mwraki na myrizete opws kai ayto)...

7.Mia rompitsa an 8elete...

8.Ta proswpika sas antikeimena opws xtena,kallyntika ktl...

9.Pantoflitses.

10.Ta royxa e30doy.

11.Kai telos ta royxalakia toy mwroy sas...

 

Εγώ πάντως την ποιο άχρηστη αγορά που έκανα ήταν η κρέμα PURELAN THS MEDELA γιατί δεν ηρέμησαν οι δαγκωμένες θηλές μου με αυτήν αλλά με το που έβαλα επι 3 μέρες γάλα δικό μου πάνω στις θηλές τις άφηνα να στεγνώνουν γυμνές και έβαζα σιλικονούχες θηλές για να θηλάσει η μπέμπα και να μην τσιρίζω εγώ από τον πόνο για καμία 5 μέρες γιατί είχα μεγάλη πληγή ειδικά στην μια!

Α και κάτι που παρατήρησα ενώ πλενόμουν τοπικά μόνο με αφρολουτρο βανίλια παρόλο αυτά μύριζα σαν την μπέμπα μου και δεν το καταλάβαινα εγώ αλλά μου το είπε ο αντρούλης μου!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...