Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Μια φίλη μου μαία μου είπε ότι απαγορεύεται το οινόπνευμα στις θηλές, γιατί τις ξεραίνει πολύ και μετά πληγώνονται πιο εύκολα. Για τις θηλές σκέτο νεράκι, με μια βρεμένη πετσετούλα! Και όντως το είχα εφαρμόσει στο προηγούμενο παιδί και δεν είχα πρόβλημα.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε κορίτσια όταν λέμε σερβιέτες-ή πάνες ΤΕΝΑ ποιές δηλαδή?

Σήμερα είδα πολλές διαφορετικές αλλά όλες γράφανε πάνω¨σερβιέτες για ειδική χρήση/

Καμία δεν έγραφε "σερβιέτες λοχείας " που έχω ακούσει, και μετά ζαλίστηκα από την ζέστη και έφυγα άρων - άρων.Δεν υπήρχε και κανείς να με εξυπηρετησει και κόντεψα να μείνω.

 

Θα πάρω άλλη φορά. Και ένα οινόπνευμα και είμαι οκ.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια όταν λέμε σερβιέτες-ή πάνες ΤΕΝΑ ποιές δηλαδή?

Σήμερα είδα πολλές διαφορετικές αλλά όλες γράφανε πάνω¨σερβιέτες για ειδική χρήση/

Καμία δεν έγραφε "σερβιέτες λοχείας " που έχω ακούσει, και μετά ζαλίστηκα από την ζέστη και έφυγα άρων - άρων.Δεν υπήρχε και κανείς να με εξυπηρετησει και κόντεψα να μείνω.

 

Θα πάρω άλλη φορά. Και ένα οινόπνευμα και είμαι οκ.

 

Sani lady λέγονται. Η νέα συσκευασία δεν αναγράφει το tena γι'αυτό δεν μπόρεσες να τις βρεις

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτές δηλαδή είναι ειδικές για τα λόχεια?

 

gerakina συγκεκριμένα γράφουνε σερβιέτες για ελαφράς μορφής ακράτεια, λοχεία και μετεγχειρητικές καταστάσεις.

http://www.megadis.gr/content/2008/productlines/incontinence/sanilady.htm

 

Επίσης μην ξεχάσατε όποιες βέβαια πέρνουν, να έχουν μαζί τους ένα κουτί σίδηρο, φυλλικό οξύ και ασβέστιο. Αυτά τα λαμβάνουμε και μετά τον τοκετό, όσο διαρκεί ο θηλασμός.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ επέστρεψα στο σπίτι την Τρίτη και χρησιμοποιώ τις ΤΕΝΑ - τις είχαν και στο ΙΑΣΩ και είναι εξαιρετικά ανθεκτικές

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχουν πολλές που είναι για ειδική χρήση, αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά πάνω στη συσκευασία θα δεις ότι υπάρχει κάποια (δε θυμάμαι ακριβώς ποιά) η οποία αναφέρεται στη λοχεία.

Τις είχα πάρει κι εγώ μαζί μου στο μαιευτήριο, αλλά είχα τόσο πολύ αίμα που φορούσα μόνο αυτές που μου έδωσαν εκεί (κάτι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!!) και μάλιστα τρεις-τρεις!! Το πιστεύετε; Κι όμως..

Δυο μπροστά και μια πίσω. Και μάλιστα την πρώτη μέρα, τις πρώτες 3-4 φορές που πήγα να σηκωθώ απ'το κρεβάτι ήταν τόσο απότομη η ροή του αίματος που οι 3 σερβιέτες δεν πρόλαβαν να το απορροφήσουν και χρειάστηκα να μου αλλάξουν σεντόνια! Την 1η φορά μάλιστα, λέρωσα και το πάτωμα και έφεραν σφουγγαρίστρα... :oops: Είχε τρέξει αίμα σ'ολο μου το πόδι και στην παντόφλα... Μεγάλη ντροπή...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω την δική μου λίστα για την βαλίτσα, η οποία μετά από την εμπειρία της προηγούμενης εγκυμοσύνης έχει μειωθεί πολύ γιατί πολλά ήταν άχρηστα τελικά και μου έπιαναν και χώρο στη βαλίτσα.

 

2-3 νυχτικιές (ο γιατρός έρχεται κάθε μέρα και εξετάζει την τομή, άρα η πιτζάμα είναι λίγο άβολη)

ρόμπα (προσωπικά δεν την χρειάστηκα γιατί έκανε αφόρρητη ζέστη!)

εναλλακτικά ίσως μια ελαφριά ζακετούλα

παντόφλες

σαγιονάρες για το ντους

1-2 ζευγάρια κάλτσες (για παν ενδεχόμενο)

πετσετούλα για το στήθος (πλένεσαι πριν από κάθε θηλασμό)

2-3 σουτιέν θηλασμού

μπουστάκι ή φανελάκι μαλακό (αντί σουτιέν: συμβουλή της μαίας μου για τις πρώτες μέρες μέχρι να "κατέβει" το γάλα)

επιθέματα στήθους

purelan (κρέμα για τις θηλές σε περίπτωση ερεθισμού)

καλλυντικά για την προσωπική περιποίηση (αφρόλουτρο, σφουγγάρι, σαμπουάν, γαλάκτωμα μαλλιών, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, κρέμα προσώπου, κρέμα ματιών, βαφτικά, ντεμακιγιάζ, βαμβάκι, βατονέτες, ξυραφάκι, χτένα, πιστολάκι, τσιμπιδάκια/λαστιχάκια μαλλιών, liposan, αποσμητικό, κρέμα σώματος)

σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή (στο ΙΑΣΩ δίνουν ένα πολύ καλό)

ωτοασπίδες

οινόπνευμα

χαρτομάντηλα/υγρά μαντηλάκια

5-6 πανάκια ώμου (ΟΠΩΣδήποτε!)

κινητό/φορτιστής

κάμερα/φωτογραφική/φορτιστές

σημειωματάριο/στυλός (σημείωνα ένα σωρό απορίες για να μην ξεχάσω να τις ρωτήσω τον γιατρό ή τη μαία)

ταυτότητα & ληξιαρχική πράξη γάμου

βιβλίο/περιοδικό/ραδιοφωνάκι

ντοσιέ με όλες τις εξετάσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

σακούλα για άπλυτα

 

Πληροφοριακά στο ΙΑΣΩ δίνουν (σίγουρα τα έδιναν πριν από 1,5 χρόνο, ελπίζω να τα δίνουν ακόμα),

πακέτα σερβιέτες (τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ)

πακέτο με εσώρουχα μιας χρήσης (πάρα πολύ βολικά γιατί είναι σα δίχτυ, πολύ μαλακά και κρατάνε γερά τις τεράστιες σερβιέτες. Δε χρειάστηκα δικά μου εσώρουχα)

υγρά μαντηλάκια

ειδικό σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή

πετσέτες σώματος/κεφαλιού αλλάζουν καθημερινά (δε χρειάστηκα δικές μου)

Σεντόνια επίσης αλλάζουν καθημερινά και κάθε πρωί (κατά τις 6:30... πολύ σπαστικό αυτό) καθαρίζουν πολύ σχολαστικά το μπάνιο (τόσο σχολαστικά που δεν χρειάστηκα ούτε dettol, ούτε μαντηλάκια klinex, παρόλο που είμαι πολύ σιχασιάρα)

 

Κορσέ και λαστέξ μου τα απαγόρευσε ο γιατρός και η μαία γιατί μου είπαν ότι δεν επιτρέπουν στο σώμα να επανέλθει μόνο του και φυσιολογικά.

 

Ρούχα για την έξοδο σας και του μωρού δε χρειάζεται να τα έχετε μαζί σας. Ας είναι έτοιμα στο σπίτι και να τα φέρει την τελευταία μέρα ο μπαμπάς. Ή σε μια τσαντούλα στο αμάξι για να είστε σίγουρες ότι δε θα τα ξεχάσει... :wink:

 

Ρούχα, πάνες, σεντονάκια ή κουβερτούλα για το μωρό μέσα στο μαιευτήριο δεν χρειάζονται. Φροντίζει το μαιευτήριο γι'αυτά.

 

Και φυσικά όλα όσα σας αναφέρω αφορούν γέννα σε ιδιωτικό μαιευτήριο (η εμπειρία μου είναι συγκεκριμένα απ'το ΙΑΣΩ). Οι κοπέλες που θα γεννήσουν σε δημόσιο καλό θα είναι να ενημερωθούν από κοπέλες που είχαν αντίστοιχη εμπειρία.

 

Καλή επιτυχία και μην αγχώνεστε! Άμα ξεχάσετε και κάτι, όλο και κάποιος θα προσφερθεί να σας το φέρει.

 

Και να μην ξεχάσει ο μπαμπάς να φροντίσει μόλις πάτε στο δωμάτιο να το εξοπλίσει με γλυκά, χυμούς, ποτηράκια και χαρτοπετσέτες για να κεράσετε τους καλεσμένους σας! Αυτό είναι κάτι που μέσα στην αναμπουμπούλα συνήθως ξεχνιέται.

 

αααα, ένα ένα τα θυμάμαι... επίσης κάθε βράδυ που θα φεύγει ο μπαμπάς, να παίρνει μαζί του και τα δώρα ή τα λουλούδια που θα σας φέρνουν γιατί σε λίγο δε θα χωράτε μέσα στο δωμάτιο και αν τα αφήσετε όλα για την μέρα της εξόδου, δε θα χωράτε μέσα στο αμάξι.

Και τα λουλούδια δεν τα επιτρέπουν μέσα στα δωμάτια κατά τη διάρκεια της νύχτας. Κρατήστε ένα-δυο για ομορφιά και τα άλλα στείλτε τα σπίτι ή ακόμα καλύτερα, μοιράστε τα στους κοντινούς συγγενείς γιατί δεν είναι ό,τι καλύτερο τόσο λουλουδικό μαζί με το νεογέννητο μέσα στο σπίτι.

Εγώ τα είχα βάλει μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας και έξω απ'την πόρτα μας έτσι ώστε όλοι να μάθουν ότι γέννησα!

Αλλά μετά όταν άρχισαν να χαλάνε, έπρεπε να τα μαζέψω κι όλας...

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τις παροχές του ΙΑΣΩ μήπως παίζει ρόλο και σε τι κατηγορία νοσηλείας θα γεννήσεις;;; εγώ έχω κλείσει σε οικονομικό πακέτο, δεν ξέρω τι παροχές θα έχω, λέει οτι συμπεριλαμβάνεται συγκεκριμένο Υγειονομικό Υλικό αλλά δεν ξέρω τι είναι. Εσύ xazomama σε τι κατηγορία γέννησες;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να'χεις δίκιο mania.

Ήμουν σε 4κλινο.

Διαβάζοντας τον κατάλογο τιμών, για την οικονομική θέση αναφέρεται σε "συγκεκριμένο υγειονομικό υλικό" χωρίς όμως να ξέρω σίγουρα τί σημαίνει αυτό.

Θεωρώ όμως απίθανο να μην δίνουν σερβιέτες ή εσώρουχα μιας χρήσης.

 

Ας απαντήσει κάποια κοπέλα που γέννησε σε 6κλινο!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή όλο για το ΙΑΣΩ διαβάζω, δεν υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε στο ΛΗΤΩ και να μας πει τι δίνουν κι εκεί???

μια φίλη μου είπε ότι στο ΙΑΣΩ της δώσανε όταν έφευγε και ένα καλαθάκι με καλλυντικά penaten για το μωρό, σε κανονικό μέγεθος.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

γω παλι που δεν έχω καλά καλά το δωματιο του παιδιού ετοιμο απο που να ξεκινήσω, απο τη βαλίτσα ...??????????????? φφφφφχχχχχχχχχχχχ!!

 

εμπρος καλά μου ποδαρακια.........

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

γω παλι που δεν έχω καλά καλά το δωματιο του παιδιού ετοιμο απο που να ξεκινήσω, απο τη βαλίτσα ...??????????????? φφφφφχχχχχχχχχχχχ!!

 

εμπρος καλά μου ποδαρακια.........

 

σιγά, μην αγχώνεσαι, άλλωστε έχεις ακόμα!!!

ούτε εγώ έχω δωμάτιο, και από μέρα σε μέρα γεννάω. Έχω κούνια μέσα στο δωμάτιο μου, γιατί εκεί θα κοιμάται, και αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως ακουμπιστήρι-καλόγερος για δικά μας ρούχα. ούτε καν στρωμένη δεν είναι, για να μην σκονίζονται τα σεντονάκια. όταν θα πάω να γεννήσω θα μου την φτιάξουν άλλοι...

:lol::lol::lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μενα ειναι νωρις να ετοιμασω βαλιτσα, αλλα βρηκα ενα καταστημα που εχει θηλαστρα & αναλωσημα οπως επιθεματα στηθους, βρακακια μ.χ. μαζι με σερβιετα, ζωνη για μετα τον τοκετο κ.τ.λ. & στον 8ο θα το ξαναεπισκευτω

 

!!!! :D:D !!!!

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι νωρις να ετοιμασω βαλιτσα, αλλα βρηκα ενα καταστημα που εχει θηλαστρα & αναλωσημα οπως επιθεματα στηθους, βρακακια μ.χ. μαζι με σερβιετα, ζωνη για μετα τον τοκετο κ.τ.λ. & στον 8ο θα το ξαναεπισκευτω

 

!!!! :D:D !!!!

 

μιά χαρά...καλά είναι να έχεις υπόψιν σου που μπορείς να πας να τα βρείς όλα! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σορρυ, αλλα ειμαι εντελως ασχετη... τι ειναι οι λαβετες και το σελτεδακι??? (μη γελατε!!! σας βλεπω!!!) :lol:

 

επισης, γιατι να παρω εσωρουχα μιας χρησης και οχι κανονικα??

 

νυχτικα με κουμπακια επανω που βρηκατε? στα λητω παντως, εγω δεν βρηκα τιποτα.. ουτε σουτιεν θηλασμου της προκοπης..

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, αλλα ειμαι εντελως ασχετη... τι ειναι οι λαβετες και το σελτεδακι??? (μη γελατε!!! σας βλεπω!!!) :lol:

 

επισης, γιατι να παρω εσωρουχα μιας χρησης και οχι κανονικα??

 

νυχτικα με κουμπακια επανω που βρηκατε? στα λητω παντως, εγω δεν βρηκα τιποτα.. ουτε σουτιεν θηλασμου της προκοπης..

 

Λαβέτες λένε τα πανάκια τα τετράγωνα 20χ20 ή 30χ30 που τα έχουμε για να ακουμπάει εκεί το μωρό στον ώμο μας πριν ρευτεί και για να τα σκουπίζουμε από τυχόν εκτοξευσεις ρουκετών-γουλίτσες :D:D:D Τώρα τα σελτεδάκια είναι εκέινες οι σαν φανελένιες πετσετέ τύπου πανία που βάζουμε πάνω το μωρό για να το αλλάξουμε και από την μία είναι πετσετέ και από την άλλη μεριά έχει πλαστικό αδιάβροχο για να μην λερώνει το μωρό όπου να ναι.

Και εγώ τώρα τα έμαθα μην νομίζεις... άσχετη ήμουν

 

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωωωωωω :shock::shock::shock::shock:

υπαρχουν τετοια πραγματα??? πρωτη φορα τ ακουω!!!!

καλααααααααααα... εχει να τραβηξει τα απειρα η μπεμπα μου απο την ασχετοσυνη μου!!! θα γελασει το συμπαν τη πρωτη φορα που θα παω να της αλλαξω πανα!!! με βλεπω να της την φοραω καπελακι!

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου θα απελπιστει, θα μαθει να αλλαζει μονη τη πανα της, πριν σαραντησει!!! θα κανει γεφυρα , χρατσ χρατσ, θα ξεκολλαει την παλια πανα, μαντηλακι, θα καθαριζει το κωλι, και χρατσ θα περναει την επομενη!!! ουτε να μου εχει υποχρεωση, ουτε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου θα απελπιστει, θα μαθει να αλλαζει μονη τη πανα της, πριν σαραντησει!!! θα κανει γεφυρα , χρατσ χρατσ, θα ξεκολλαει την παλια πανα, μαντηλακι, θα καθαριζει το κωλι, και χρατσ θα περναει την επομενη!!! ουτε να μου εχει υποχρεωση, ουτε τιποτα!

 

:P:P:P:P:lol::lol::lol::lol::lol::P:P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...