Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Όχι στο νούμερο που φοράς. Ναι μεν θα χάσεις κάποια κιλά λόγω της γέννας, όμως ο σκελετός σου θα παραμείςνει εχμ... διευρυμένος για αρκετό καιρό ακόμη. Ο σκοπός είναι να είσαι άνετα και χαλαρά και να μη σε σφίγγει τίποτε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηγα σημερα σενα μαγαζι και μου λενε θα χεφουσκωσεις κατευθειαν και μου δωσαν μικροτερο...αρα πρεπει να το αλλαξω .καλα που ρωτησα σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι μην αγχώνεσαι με αυτά. Κάτσε και κοιμήσου λίγο να είσαι ξεκούραστη γιατί σε λίγο θα αρχίσουν τα όργανα. Εγώ είχα ετοιμάσει τέλεια βαλίτσα από τον έβδομο και δεύτερο γύρο για να μου φέρει ο άντρας μου και τελικά για άσχετους λόγους χρησιμοποίησα μόνο το 1/3. Άλλα είναι αυτά που μετράνε. Η ηρεμία σου και η φάτσα που θα σε μασουλάει σε λίγο

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω γενναω δεκεμβριο και πηρα

1. πυζαμες 'καλες', κατω σατεν, πανω διαφανο υφασμα κρουαζε και απο μεσα ραντακι φανελακι

2. πυζαμες τιραντακι και κατω μακρυ σε χειμνιατικο υφασμα

3. νυχτικο με κουμπακια μακρυμανικο

4. νυχτικο με τιραντα και πολερο μακρυμανικο

5. ρομπα μακο λεπτο

 

επισης πηρα σουτιεν μαλακα βαμβακερα χωρις μπανελες και υποθετω οτι ισως να με βολεψουν στο θηλασμο αν και δεν εχουν αυτο που ξεκουμπωνει

 

αγορασα επισης καλτσακια κοντα και παντοφλες

 

απο σλιπακια λεω να παρω μποξερακια βαμβακερα και οχι μιας χρησης που δεν ξερω και ακριβως τι ειναι και αν ειναι πρακτικα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να το κάνεις το θήλαστρο; αν χρειαστεί (που δεν) θα έχει το νοσοκομείο. Ούτως ή άλλως τις πρώτες έξι σβδομάδες δεν αντλούμε με χειροκίνητα ή μικρά ηλεκτρικά, αλλά ΑΝ (είπαμε αν) χρειαστεί μόνο με νοσοκομειακό για να μη χάσουμε το γάλα μας.

 

Εσώρουχα μιας χρήσης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για να μη σας πω πάνες βρακάκι ακράτειας σαν τις πάνες των μωρών (για τις πρώτες δυο μέρες τουλάχιστον το είχε αναφέρει μια κοπέλα παλιότερα δεν το έκανα και το μετάνιωσα). Εγώ ατύχησα κι έκανα καισαρική και τα μιας χρήσης τα φόραγα για πολύ καιρό μετά για να μην ακουμπάνε στην τομή μου και για να είμαι τελείως σίγουρη ότι είναι απολύτως καθαρά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα πηρα απο το ιντιμισιμι στο τελος των εκπτωσεων που ειχαν βγαλει και χειμερινα

ηδη πηρα και 2 φορμακια και εσωρουχακια για το μωρο αν και εχω πολλα ρουχακια απο το ανηψακι μου

οπως βλεπεις παω για 3ο αλλα επειδη ειναι μετα απο αρκετα χρονια αισθανομαι τον ενθουσιασμο του πρωτου

εσυ περιμενεις το πρωτο;

 

ας μας απαντησει και η κοπελια που θηλαζει για το θηλαστρο...

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστουμε για την απαντηση!!!

τα εσωρουχα μιας χρησης δεν ειναι 'πλαστικα'; δεν ενοχλει το υλικο τους;

απο που τα πηρες;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

με το καλο τα μωρακια σου και ας μη βιαομαστε, ειμαστε σε καλο δρομο, πλησιαζουμε

υπομονη να περασουν μερικες κρισιμες ακομα εβδομαδες

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για την απαντηση!!!

τα εσωρουχα μιας χρησης δεν ειναι 'πλαστικα'; δεν ενοχλει το υλικο τους;

απο που τα πηρες;

 

Αυτά που είχα εγώ ήταν σα χάρτινα κάπως, σαν τα τεράστια βρακιά της γιαγιάς. Νομίζω ότι τα είχα πάρει από το prenatal συσκευασία των 5 αν δεν κάνω λάθος. όλα τα εγκυομάγαζα έχουν πάντως. Καλή λευτεριά λοιπόν κούκλες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαιρετε κορτσουδια!!! με το καλο να ερθουν τα μπιζελακια σας οσες περιμενετε, και να σας ζησουν οσες ηδη γεννησατε!!!

εγω θα εχω τον μπεμπουλη μου με το καλο μεχρι τις 10/10 (λιγοτερο απο 20 μερες :shock:)..Ντρεπομαι που το λεω αλλα μολις σημερα ξεκινησα να φτιαχνω την βαλιτσα (φτου μου :oops:)...θα γεννησω στον Γαληνο και θελω να μου πει, αν εχει γεννησει εκει καμια, τι δινουν...γιατι βλεπω διαφερει η βαλιτσουλα απο κλινικη σε κλινικη...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη λευτερια!

η βαλιτσα δεν παιζει απο μαιευτηριο σε μαιευτηριο τα βασικα ειναι τα ιδια

τι εννοεις;

 

απ'οτι ειδα απο τα μηνυματα...αλλου εχουν π.χ επιθεματα στηθουσ και αλλου οχι..και καποια αλλα που δεν θυμαμαι τωρα

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα μαιευτηριου

μαλλον καθε μια ξεχναει να γραψει και κατι

οποτε λογικα θα χρειαστεις ολα αυτα που γραφουν οι λιστες

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να ρωτησεις και στο μαιευτηριο

π.χ. αν σου δινουν πετσετες

καλο θα ηταν να εχεις και κανενα παυσιπονο για ωρα αναγκης

(ντεπον παναντολ) γιατι τα χρεωνουν οσο θελουν

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!

Γενναω και εγω μεχρι τελος Νοεμβρη και αρχισα να φτιαχνω την λιστα με το τι θα χρειαστω.

Εχει γεννησει καποια στο Αρεταιειο??

Ξερετε τι χρειαζεται να παρουμε για το μωρο?

πχ κανουν μπανιο τα μωρα οπως στο Ελενα ή τα κανουμε μονοι μας? να παρω πετσετες, αφρολουτρα κτλ?

παμπερς να παρω ή υπαρχει δωματιο αλλαγης?

 

οποια μπορει να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε και παλι και συγχαρητηρια για το θηλασμο

αν καταφερω να σε φτασω θα ειμαι πολυ περηφανη

 

Ε, λοιπόν δεν περίμενα ποτέ ότι θα το άκουγα αυτό, χε χε από ψαρούκλα κοντεύω να ΄γινω βετεράνα. Μέχρι κι εγώ με θαύμασα τώρα έτσι όπως το είπες :) :) :)

 

Ας είναι λοιπόν καλά τα κορίτσια στο νήμα του θηλασμού που μου άνοιξαν τα μάτια. Με το καλό κι ό,τι χρειαστείτε εδώ είμαστε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει γεννησει καποια στο Αρεταιειο??

Ξερετε τι χρειαζεται να παρουμε για το μωρο?

πχ κανουν μπανιο τα μωρα οπως στο Ελενα ή τα κανουμε μονοι μας? να παρω πετσετες, αφρολουτρα κτλ?

παμπερς να παρω ή υπαρχει δωματιο αλλαγης?

christy γέννησα τον μπέμπη μου εκεί πριν λίγες μέρες....για σένα να πάρεις σερβιέτες λοχείας γιατί δεν δίνουν, ούτε επιθέματα στήθους έχουν, εννοείται δικές σου πετσέτες, αφρόλουτρα κτλ.....για το μωράκι σου θα πάρεις πετσετούλες για το μπανάκι του και φορμάκια...μπάνιο κάνουν οι μαίες τα πρωινά, βέβαια κι εσύ όποτε θες το κάνεις μπάνιο στο δωμάτιο αλλαγής και Pampers επίσης θα παίρνεις απο το δωμάτιο αλλαγής όποτε χρειαστείς, αφρόλουτρα και κρεμούλες έχουν εκεί.....εγώ είχα πάρει κρεμούλα και μωρομάντηλα όταν χρειαζόταν να τον αλλάξω στο δωμάτιο για να μην πηγαίνω το παιδι βόλτες όλη την ώρα.

με το καλό και με έναν πόνο:)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

christy γέννησα τον μπέμπη μου εκεί πριν λίγες μέρες....για σένα να πάρεις σερβιέτες λοχείας γιατί δεν δίνουν, ούτε επιθέματα στήθους έχουν, εννοείται δικές σου πετσέτες, αφρόλουτρα κτλ.....για το μωράκι σου θα πάρεις πετσετούλες για το μπανάκι του και φορμάκια...μπάνιο κάνουν οι μαίες τα πρωινά, βέβαια κι εσύ όποτε θες το κάνεις μπάνιο στο δωμάτιο αλλαγής και Pampers επίσης θα παίρνεις απο το δωμάτιο αλλαγής όποτε χρειαστείς, αφρόλουτρα και κρεμούλες έχουν εκεί.....εγώ είχα πάρει κρεμούλα και μωρομάντηλα όταν χρειαζόταν να τον αλλάξω στο δωμάτιο για να μην πηγαίνω το παιδι βόλτες όλη την ώρα.

με το καλό και με έναν πόνο:)

να σου ζησει!!!

 

εμεινες ευχαριστημενη με το μαιευτηριο σε γενικες γραμμες?

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...