Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μη σε αγχωνουν καθολου!

Εφυγα απο το μαιευτηριο στις 22/7/2007 με ενα κοντομανικο φορμακι κι ενα σεντονακι.

Α και καλτσακια γιατι τα ποδαραρακια του παγωνουν καμια φορα οπως και τα χερακια του.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα μου κοντομάνικο...θα κάνει πολύ ζέστη...όντως τα μωρά θέλουν λιγότερα ρούχα απο εμάς...αλλά για παν ενδεχόμενο πάρε δυο μαζί διαφορετικά και βλέποντας και κάνοντας.

Τώρα όσο αφορά τον άντρα σου, το κοριτσάκι σου δεν θα μπορούσε να στο κρατήσει κάποιος για τις μέρες αυτές που θα είσαι στο νοσοκομείο ώστε να είναι μαζί σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Αλήθεια, ισχύει αυτό που μου έχουν πει ότι την ώρα του τοκετού μπορεί να αισθάνεσαι τα πόδια σου καταπαγωμένα και να θέλεις επιγόντως κάτι ή κάποιον να σου τα ζεστάνει; Εγω πάντως μιας και θα γεννήσω χειμώνα, ήδη αγόρασα για τη βαλίτσα μαιευτηρίου κάτι χοντρές μάλλινες κάλτσες (και μάλιστα 3/4!!!) :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΙΑΔΝΗ αληθεια ειναι , εμενα δεν ειχαν παγωσει μονο τα ποδια μου αλλα ειχα αρχισει να τρεμω απο το κρυο.. παρολο που εκανε ζεστη εκει μεσα, μολις εκανα ομως επισκληριδιο ζεσταθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που γεννησα Ιουλιο μηνα δεν κρυωνα καθολου αλλα τωρα που το σκεφτομαι με ειχαν κουκουλωμενη με σεντονι και κουβερτα μετα την καισαρικη στην αιθουσα ανανηψης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν φεύγει η αναισθησία μιλάμε για τρελό κρύο και τρέμουλο... Οι μισές στην ανάνηψη είχαμε γίνει σα τα στρουμφάκια... Αλλά είναι προετοιμασμένοι για τέτοια οπότε υπάρχει επάρκεια σε κουβέρτες για όλες... Εγώ είχα 3!!!! Επίσης μετά αφού πέρασε αυτό είχα απίστευτη φαγούρα ειδικά στο πρόσωπο....

Μια συμβουλή για το τί να πάρετε μαζί... Κοντομάνικα (στα δωμάτια έχει απίστευτη ζέστη), μαντιλάκια detol, κρέμα για τα χείλη, μαντηλάκια για καθαρισμό του στήθους ή μωρομάντηλα, σερβιέτες ΤΕΝΑ (των μαιευτηρίων είναι απαράδεκτες) και liposan.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν σας πω ότι εμένα με έπιασε κάτι σαν φαρυγγίτιδα πριν σπάσουν τα νερά μου και ότι μέχρι 1 ώρα πριν γεννήσω ήμουν με halls στο στόμα?Πρέπει να άδειασα τουλάχιστον ένα κουτάκι! :P Και φυσικά κρυφά από τον γιατρό και τις μαίες!Μου τα προμήθευε ο άντρας μου και η μητέρα μου κρυφα,όπως και 2-3 ποτηράκια νερό,γιατί δεν με άφηναν να πιω παραπάνω από 3 γουλιές για 12 ώρες.

Πάντως και εγώ κρύωνα πολύ κατά τη διάρκεια του τοκετού.Ήταν και 15/01.

Link to comment
Share on other sites

Στα δωματια παντως εχει απίστευτη ζέστη! Θυμαμαι ότι ιδρωνα συνεχώς (ειχαν στρωμενο κι ενα πλαστικο προστατευτικο για το στρωμα κατω απο΄το σεντόνι, και ειχα σκασει!!!) - ανεχομουν μονο λεπτες βαμβακερες πυτζαμες. Τις πυτζαμες-φουτερ, ξεχάστε τες...

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια, με έχετε τρομάξει πολύ.... Mήπως δεν τα θυμάμαι καλά; Eγώ δεν θυμάμαι να κρυώνω καθόλου ούτε μέσα στο δωμάτιο των ωδινών, ούτε στο χειρουργείο και κυρίως όχι στο δωμάτιο. Kαι γέννησα Γενάρη.

Iδίως μετά την επισκληρίδιο, άρχισα να αισθάνομαι ένα μούδιασμα ζέστης στα πόδια μου. Tο τρέμουλο το είχα κι εγώ σε μεγάλο βαθμό μέσα στις ωδίνες, και νόμιζα ότι ήταν από φόβο και ένταση. Aλλά μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογική αντίδραση στην επισκληρίδιο.

Tο δε δωμάτιο, δεν το συζητάω... ΦOYPNOΣ! Eίχα πάρει μαζί μου πιτζάμες, αλλά μουσκευόμουν στον ιδρώτα και έτσι και τις 4 μέρες τις έβγαλα με νυχτικάκια λεπτά με τιράντες. Όχι κουβέρτα, αλλά ακόμα και το σεντόνι δεν το άντεχα πάνω μου την νύχτα. Oύτε μανίκια, ούτε ρόμπες, τίποτα! H ρόμπα είναι καλή μόνο αν βγεις έξω για βόλτα στους διαδρόμους. Eκεί κάνει ρεύμα..

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εγω εκτος του οτι δεν κρυωνα μετα τον τοκετο, μεσα στο δωματιο εβγαλα την μπεμπελη ειδικα την πρωτη νυχτα με μια βενταλια την εβγαλα και χαρτομαντηλα να σκουπιζω τον ιδρωτα (18/7 και με κλιματισμο) και ειχα απιστευτη φαγουρα σε ολο το σωμα (παρενεργεια απο την επισκληριδιο).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

S.O.S. αξεσουάρ για την βαλίτσα του μαιευτηρίου ήταν για μένα, ένα ζευγάρι πλαστικές σαγιονάρες. Kαι δεν εννοώ τις παντόφλες για μέσα στο δωμάτιο.

Tις σαγιονάρες τις είχα για να τις φοράω μόνο μέσα στο ντους όταν έκανα μπάνιο. Δεν ήθελα να πατάω ξυπόλητη μέσα στο ντους, παρόλο που καθάριζαν σχολαστικότατα το μπάνιο κάθε πρωί. Όπως και να'ναι όμως, εγώ σιχαινόμουν. Oι μήκυτες καραδοκούν...

Oι σαγιονάρες λοιπόν, με έσωσαν.

 

Eπίσης, εκτός από σερβιέτες, εσώρουχα μιας χρήσης, σαπούνι ειδικό για την ευαίσθητη περιοχή και πετσέτες, στο μαιευτήριο δε μου έδωσαν τίποτα άλλο. Στο IAΣΩ τουλάχιστον, στα άλλα νοσοκομεία δεν ξέρω τί γίνεται.

Άρα στη βαλίτσα είχα επιθέματα για το στήθος, καθώς επίσης και μια μικρή πετσετούλα που τη χρησιμοποιούσα μόνο για το στήθος. Λόγω θηλασμού έπρεπε να πλένομαι πριν από κάθε γεύμα κι έτσι η πετσέτα ήταν απαραίτητη.

 

Eπίσης ένα βιβλίο ή ραδιοφωνάκι με ακουστικά δεν είναι κακό να υπάρχουν. Eγώ δεν τα χρησιμοποίησα γιατί δεν πρόλαβα.

Kαι οι ωτοασπίδες είναι must!!!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ...Κ ΣΤΗΣ ΜΑΛΟΥΣΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ,ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ Κ ΕΓΩ ΟΛΑ?Α!Α!ΜΕΝΩ ΑΘΗΝΑ Κ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ!!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ!!Κ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΒΕΙΕΣ!!Κ ΠΟΣΕΣ ΠΥΤΖΑΜΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ?ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ?ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!! :oops:

ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 με 3 ζυγάρια νυχτικά είναι καλά πιστεύω.τα ρούχα του μωρού εξαρτάται και από την κλινική.εμένα για παράδειγμα μου είπαν να φέρω μόνο τα ρουχαλάκια του για την έξοδο.την βαλίτσα την φτιάχνεις όποτε θέλεις εσύ για να νιωθεις σιγουριά.

καλή λευτεριά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα παρω μαντηλακια ντετολ κ οινοπνευμα , ωστε οσοι θα θελουν να πιασουν το μωρο θα κανουν πρωτα μια σχετικη απολυμανση.....

 

αν κ οι πολλες αγκαλιες απαγορευονται.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...