Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακρίσεις - Ρατσισμός - Ξενοφοβία


Recommended Posts

Επειδη το θεμα ειναι πολυ επικαιρο......ας ριξουμε μια ματια σε ουσιαστικη ερευνα και ο καθενας ας κανει μια ειλικρινη κουβεντα με τον εαυτο του......γιατι οι περισσοτεροι ειμαστε γονεις και ετοιμαζουμε τους αυριανους πολιτες.....ας τους αφησουμε τα μυαλα ανοιχτα.....γιατι "τα μυαλα ειναι σαν τα αλεξιπτωτα.....δουλευουν σωστα, οταν ειναι ανοιχτα....."

 

 

 

http://www.unicef.gr/reports/racism.php

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αδιαφησβήτητα η ξενοφοβία συγκαταλέγεται στις φοβίες....(με την ένοια της ψυχοπαθολογίας XenophobiaFear of strangers or foreigners.)

http://www.typesofphobias.com/index.html

απ την αλλη πρπει να ορίσουμε και να κατανοήσουμε τον φοβο μας για να μπορέσουμε να τοναντιμετωπίσουμε ! ετσι πιστευω εγω !.

 

το αξιοπεριεργο της ερευνας και ευχάριστο ομολογώ ήταν τα ποσοστα οτι δλδ ενω τα ποσοστα γονέων ειναι αυτα :

 

Το 51,7% δηλώνει ότι η παρουσία των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία τους προκαλεί ανησυχία και το 16,2% των γονιών δηλώνει ότι η παρουσία των ξένων τους ενοχλεί.

 

αντιστοιχα στα παιδια βλέπουμε αυτο :

 

Το 71,8% των μαθητών εκφράζει θετική γνώμη για τους αλλοδαπούς συμμαθητές του

Το 52,6% έχει φίλο κάποιο παιδί από άλλη χώρα, και το 48,3% θα επιθυμούσε να έχει στενότερες φιλικές σχέσεις με τους αλλοδαπούς συμμαθητές του.

Έξι στους δέκα (59,5%)δηλώνουν ότι δεν θα τους ενοχλούσε εάν στο σχολείο τους φοιτούσε σημαντικός αριθμός αλλοδαπών παιδιών, ενώ το 55,1% δεν θα το ενοχλούσε η φοίτηση, στην ίδια τάξη, αλλοδαπών μαθητών.

Εφτά στους δέκα θα μοιραζόντουσαν το ίδιο θρανίο με παιδιά άλλης εθνικότητας, άλλου θρησκεύματος ή άλλου χρώματος.

 

αυτο που με εβαλε σε σκεψη ειναι αυτο:

 

Οι μαθητές των δημοτικών σχολείων είναι οι περισσότερο ανοιχτοί στη σχέση με τους αλλοδαπούς συμμαθητές τους, συγκριτικά με τους μαθητές των γυμνασίων και των λυκείων.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο "ανοιχτά" είναι τα μικρά παιδιά τελικά ε??? Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Τελικά στην πορεία χάνουμε την αγνότητα και την ουσία εμείς οι μεγάλοι.... Μακάρι να παραδειγματιστούμε από τα παιδιά μας (και βάζω και εμένα μέσα γιατί μερικές φορές τα λόγια είναι πολύ πιο εύκολα από τις πράξεις). Μπράβο στα παιδιά μας. Μπράβο σου vouraikos που επιμένεις να μας βοηθάς να "ανοίγουμε" τα μυαλά μας.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολυ να πω τη γνωμη μου, (είναι γνωστη ουτως η αλλως) αλλα ξερω εκ των πρωτερων το αποτελεσμα. Θα παρακολουθώ ομως και αφηνω το χωρο σε εσας να πειτε τη δικη σας γνωμη χωρις "παρεμβολες".

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

  • Ο ένας στους δυο γονείς (50,5%) δηλώνει ότι θα τον ενοχλούσε εάν στο σχολείο που πηγαίνει το παιδί του φοιτούσε σημαντικός αριθμός αλλοδαπών μαθητών. Μάλλον δεν θα τους ενοχλούσε δηλώνει το 14,1%, ενώ σίγουρα δεν θα τον ενοχλούσε δηλώνει ο ένας στους τρεις (34,3%).
  • Το ποσοστό της ενόχλησης αυξάνεται όταν η ερώτηση αφορά στη φοίτηση αλλοδαπών μαθητών στην ίδια τάξη με το παιδί τους, και στην περίπτωση αυτή κυμαίνεται στο 54%.

Όταν δε μας αφορά άμεσα, απαντάμε πιο ανοιχτόμυαλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτό που με προβληματίζει είναι κατά πόσο μπορεί να είναι "έγκυρη" μια τέτοια έρευνα....

τι θέλω να πω..

εγώ είμαι αμόρφωτη παντέλώς, στη γειτονιά που μένω σε ολόκληρο το δημοτικό είναι παιδάκια μεταναστών 2 και με ρωτάνε τις παραπάνω ερωτήσεις...

φυσικά και θα απαντήσω ότι δεν με ενοχλούν καθόλου μπλα μπλα μπλα

σίγουρα η απάντηση μου δεν θα ήταν ίδια αν το παιδί μου φοιτούσε σε ένα σχολείο όπου 12 στα 15 παιδάκια ήταν από άλλες χώρες...

 

 

aria αυτό που εσένα σε προβλημάτισε εμένα μου φάνηκε φυσιολογικό ότι τα μικρούλια δεν δίνουν και τόσο σημασία...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με εβαλε σε σκεψη ειναι αυτο:

 

Οι μαθητές των δημοτικών σχολείων είναι οι περισσότερο ανοιχτοί στη σχέση με τους αλλοδαπούς συμμαθητές τους, συγκριτικά με τους μαθητές των γυμνασίων και των λυκείων.

 

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλη την έρευνα τώρα. Αλλά θα ήθελα να σχολιάσω το σημείο που προβλημάτισε την aria, χωρίς να είμαι ψυχολόγος ούτε εκπαιδευτικός, πολύ απλοϊκά, προβάλλοντας την προσωπική μου εμπειρία πάνω στο θέμα:

θυμάμαι, που λέτε, ότι στο δημοτικό, όλα τα παιδιά ήμαστε μια μεγάλη παρέα... με το που ξεκίνησε η εφηβεία (γιατί δεν εξηγείται αλλιώς), είδα τα παιδιά να κάνουν κλίκες ανάλογα με το αν φορούσε κανείς 501 ή Τimberland, κτλ κτλ. Εγώ αποξενώθηκα από διάφορες παρέες του δημοτικού ακριβώς ελλείψει αυτών των προσόντων...

 

Θέλω να πω, τα παιδιά του γυμνασίου και του λυκείου πολύ συχνά καθορίζουν τις συναναστροφές με βάση το "όποιο" στυλ (emo, κάγκουρες και δεν ξέρω τι άλλο). Πόσο μάλλον όταν πρόκειται όχι για διαφορετικό λουκ αλλά για διαφορετικό χρώμα, θρησκεία, κουλτούρα...

 

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή :-P

Link to comment
Share on other sites

  • Ο ένας στους δυο γονείς (50,5%) δηλώνει ότι θα τον ενοχλούσε εάν στο σχολείο που πηγαίνει το παιδί του φοιτούσε σημαντικός αριθμός αλλοδαπών μαθητών. Μάλλον δεν θα τους ενοχλούσε δηλώνει το 14,1%, ενώ σίγουρα δεν θα τον ενοχλούσε δηλώνει ο ένας στους τρεις (34,3%).
  • Το ποσοστό της ενόχλησης αυξάνεται όταν η ερώτηση αφορά στη φοίτηση αλλοδαπών μαθητών στην ίδια τάξη με το παιδί τους, και στην περίπτωση αυτή κυμαίνεται στο 54%.

Όταν δε μας αφορά άμεσα, απαντάμε πιο ανοιχτόμυαλα!!

εμενα δεν θα με ανοχλουσε να ηταν λιγα..αν ηταν πολλα θα με ενοχλουσε...αυτη η λεξη με ο πρασινο κανει τη διαφορα.....

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου προκαλεί ανησυχία η παρουσία νόμιμων μεταναστών. Μου προκαλεί μεγάλη ανησυχία η παρουσία ΛΑΘΡΟμεταναστών που είτε δουλεύουν μαύρα, όπως αρκετοί βέβαια ελληνάρες, και μετά εγώ ώς μισθωτός πρέπει να καλύπτω το κόστος περίθαλψης κτλ όλων αυτών, είτε καταφεύγουν στα εγκλήματα ποινικού δικαίου επειδή δεν βρίσκουν δουλειά.

 

Όσοι κόπτονται για τα δικαιώματα των μεταναστών, να κόπτονται το ίδιο για το δικαίωμά μας να ζουμε χωρίς την εγκληματικότητα των λαθρομεταναστών.

 

Με ανησυχεί επίσης πολύ το ότι οι μετανάστες δεν έχουν καμία διάθεση να ζήσουν με τους κανόνες και ήθη της Ελληνική κοινωνίας, αλλά απαιτούν - με την αμέριστη συμπαράσταση των αριστερών οργανόσεων που τους υποστηριζουν - η Ελληνική κοινωνία να προσαρμοστεί στις συνήθειες των μεταναστών.

Αυτό όχι δεν το δέχομαι. Όπως είναι ελεύθερος κάποιος στην Ελλάδα να ποδοπατήσει την Αγία Γραφή, έτσι πρέπει να είναι ελεύθερος να ποδοπατήσει και το Κοράνι. Αν δεν αρέσει αυτό στους Μουσουλμάνους, ξέρουν από που μπορούν να φύγουν από την Ελλάδα. Αν ποινικοποιήσουμε την βλασφημία κατά του Κορανίου να το κάνουμε αυτό και για την Βλασφημία κατά του Θεού των Χριστιανών.

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου προκαλεί ανησυχία η παρουσία νόμιμων μεταναστών. Μου προκαλεί μεγάλη ανησυχία η παρουσία ΛΑΘΡΟμεταναστών που είτε δουλεύουν μαύρα, όπως αρκετοί βέβαια ελληνάρες, και μετά εγώ ώς μισθωτός πρέπει να καλύπτω το κόστος περίθαλψης κτλ όλων αυτών, είτε καταφεύγουν στα εγκλήματα ποινικού δικαίου επειδή δεν βρίσκουν δουλειά.

 

Όσοι κόπτονται για τα δικαιώματα των μεταναστών, να κόπτονται το ίδιο για το δικαίωμά μας να ζουμε χωρίς την εγκληματικότητα των λαθρομεταναστών.

 

Με ανησυχεί επίσης πολύ το ότι οι μετανάστες δεν έχουν καμία διάθεση να ζήσουν με τους κανόνες και ήθη της Ελληνική κοινωνίας, αλλά απαιτούν - με την αμέριστη συμπαράσταση των αριστερών οργανόσεων που τους υποστηριζουν - η Ελληνική κοινωνία να προσαρμοστεί στις συνήθειες των μεταναστών.

Αυτό όχι δεν το δέχομαι. Όπως είναι ελεύθερος κάποιος στην Ελλάδα να ποδοπατήσει την Αγία Γραφή, έτσι πρέπει να είναι ελεύθερος να ποδοπατήσει και το Κοράνι. Αν δεν αρέσει αυτό στους Μουσουλμάνους, ξέρουν από που μπορούν να φύγουν από την Ελλάδα. Αν ποινικοποιήσουμε την βλασφημία κατά του Κορανίου να το κάνουμε αυτό και για την Βλασφημία κατά του Θεού των Χριστιανών.

 

 

Τα παιδακια που πανε σχολειο δεν το θεωρω προβλημα...μιας και ειναι ισως ο μονος τροπος να υιοθετησουν μια σωστη νοοτροπια και φυσικα η μορφωση μονο καλα αποτελεσματα μπορει να επιφερει.

Με τους ενηλικες τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα...εκει θα συμφωνησω απολυτα με τη παραπανω αποψη του pk33.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα δεν μου προκαλεί ανησυχία η παρουσία νόμιμων μεταναστών. Μου προκαλεί μεγάλη ανησυχία η παρουσία ΛΑΘΡΟμεταναστών που είτε δουλεύουν μαύρα, όπως αρκετοί βέβαια ελληνάρες, και μετά εγώ ώς μισθωτός πρέπει να καλύπτω το κόστος περίθαλψης κτλ όλων αυτών, είτε καταφεύγουν στα εγκλήματα ποινικού δικαίου επειδή δεν βρίσκουν δουλειά.

 

Όσοι κόπτονται για τα δικαιώματα των μεταναστών, να κόπτονται το ίδιο για το δικαίωμά μας να ζουμε χωρίς την εγκληματικότητα των λαθρομεταναστών.

 

Με ανησυχεί επίσης πολύ το ότι οι μετανάστες δεν έχουν καμία διάθεση να ζήσουν με τους κανόνες και ήθη της Ελληνική κοινωνίας, αλλά απαιτούν - με την αμέριστη συμπαράσταση των αριστερών οργανόσεων που τους υποστηριζουν - η Ελληνική κοινωνία να προσαρμοστεί στις συνήθειες των μεταναστών.

Αυτό όχι δεν το δέχομαι. Όπως είναι ελεύθερος κάποιος στην Ελλάδα να ποδοπατήσει την Αγία Γραφή, έτσι πρέπει να είναι ελεύθερος να ποδοπατήσει και το Κοράνι. Αν δεν αρέσει αυτό στους Μουσουλμάνους, ξέρουν από που μπορούν να φύγουν από την Ελλάδα. Αν ποινικοποιήσουμε την βλασφημία κατά του Κορανίου να το κάνουμε αυτό και για την Βλασφημία κατά του Θεού των Χριστιανών.

 

 

Συμφωνώ και εγώ με αυτά την άποψη παρόλο που θα μου βάλετε άρθρα που θα λένε ναι άλλα και οι έλληνες έκαναν αυτά και αυτά..

 

Προσπαθούμε να αποδείξουμε πόσο φιλελευθεροι είμαστε ή πόσο ρατσιστές αλλά δεν ψάχνουμε να βρούμε ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΥΤΌ ?...γιατί υπάρχει ξενοφοβία? για όλα αυτά φταίμε μόνο εμείς οι Ελληναράδες και το κόμπλεξ ανωτερότητας που έχουμε ?? ΜΟΝΟ αυτό φταίει ??

Επίσης μιλάμε μονόπλευρα....

αυτοι οι άνθρωποι τι θέλουν, πως βλέπουν τους Ελληνες και την Ελλάδα ?

τους ενδιαφέροι να τους δούμε ώς προς ίσους ή δεν βλέπουν την ώρα και τη στιγμή να γυρίσουν πίσω στην πατρίδα τους ?

Πως βοηθάνε τα παιδιά τους να ενταχθούν στο σχολικό περιβάλλον όταν δεν τα βοηθάνε καθόλου με τη γλώσσα μέσα στα σπίτια τους ???

ξέρω ξέρω δεν είναι όλοι έτσι....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οσο πιο μικροι ειμαστε τοσο πιο ευκολο και φυσικο μας φαινεται το διαφορετικο.......μεγαλωνοντας και εχοντας αναγκη να μπουμε σε ομαδες αρχιζουμε τα εμεις και αυτοι.......ειδικα οταν εμεις ειμαστε σε καλυτερη τυχη απο αυτους......εκει γινομαστε και πιο σκληροι....

 

Νομιζω οτι για αλλη μια φορα τα παιδια μας δειχνουν τον "σωστο " δρομο.

 

Φανταζομαι και ελπιζω σε μια μελλοντικη κοινωνια , που τα παιδια μας ενηλικες πια θα εχουν μαθει στο διαφορετικο θα σεβονται την μοναδικοτητα και δεν θα γινονται ερμαια σε ανθρωπους που σπερνουν φοβο προκειμενου να εχουν δημοτικοτητα.

 

Οταν μαθουμε ολοι μας να σεβομαστε το διαφορετικο, οταν τολμησουμε να δουμε τον εαυτο μας εξω απο την προστασια μια συγκεκριμενης ομαδας "ειμαι ελληνας" και δουμε σαν μοναδα και τον απεναντι μας ......οταν σταματησουμε να φοβομαστε τον αλλο επειδη "ετσι" ειναι μαυρος ...... θα γινουν ολα πολυ καλυτερα.....και για "αυτους" και για "εμας"

 

καπου διαβασα " δεν κανει η γενια τον αντρα ........ας κανει ο αντρας την γενια"

νομιζω οτι παιρνει διαφορες ερμηνειες.......

 

η δικια μου ειναι πως επειδη εισαι ελληνας δεν σε κανει κατι.......ασχετα που αν καποιος κανει κατι μεγαλο και ειναι ελληνας....παιρνουν ολοι κατι απο αυτη την δοξα.......

 

πως σας φαινεται......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με αυτά την άποψη παρόλο που θα μου βάλετε άρθρα που θα λένε ναι άλλα και οι έλληνες έκαναν αυτά και αυτά..

 

Προσπαθούμε να αποδείξουμε πόσο φιλελευθεροι είμαστε ή πόσο ρατσιστές αλλά δεν ψάχνουμε να βρούμε ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΥΤΌ ?...γιατί υπάρχει ξενοφοβία? για όλα αυτά φταίμε μόνο εμείς οι Ελληναράδες και το κόμπλεξ ανωτερότητας που έχουμε ?? ΜΟΝΟ αυτό φταίει ??

Επίσης μιλάμε μονόπλευρα....

αυτοι οι άνθρωποι τι θέλουν, πως βλέπουν τους Ελληνες και την Ελλάδα ?

τους ενδιαφέροι να τους δούμε ώς προς ίσους ή δεν βλέπουν την ώρα και τη στιγμή να γυρίσουν πίσω στην πατρίδα τους ?

Πως βοηθάνε τα παιδιά τους να ενταχθούν στο σχολικό περιβάλλον όταν δεν τα βοηθάνε καθόλου με τη γλώσσα μέσα στα σπίτια τους ???

ξέρω ξέρω δεν είναι όλοι έτσι....

 

 

δεν ξερω κανεναν μεταναστη , που να μην βλεπει πως και πως την ωρα να γυρισει στην πατριδα του.

την ελλαδα την βλεπουν σαν σανιδα σωτηριας ή σαν μεση διαδρομη προς αλλες χωρες ,τα παιδια τους δεν τα βοηθανε με την γλωσσα(που η προσωπικη εμπειρια μου, μου εδειξε οτι οσο μπορουν τα βοηθανε) γιατι δεν θελουν να χαθει η γλωσσα τους.....περιεργο?? εδω η γιαγια μου μου μιλαει ακομα ποντιακα!!!!

 

 

Να επιβιωσουν και να καλυτερεψουν τις ζωες τους θελουν οι ανθρωποι οχι να γινουν ελληνες........!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο μικροι ειμαστε τοσο πιο ευκολο και φυσικο μας φαινεται το διαφορετικο.......μεγαλωνοντας και εχοντας αναγκη να μπουμε σε ομαδες αρχιζουμε τα εμεις και αυτοι.......ειδικα οταν εμεις ειμαστε σε καλυτερη τυχη απο αυτους......εκει γινομαστε και πιο σκληροι....

 

Νομιζω οτι για αλλη μια φορα τα παιδια μας δειχνουν τον "σωστο " δρομο.

 

Φανταζομαι και ελπιζω σε μια μελλοντικη κοινωνια , που τα παιδια μας ενηλικες πια θα εχουν μαθει στο διαφορετικο θα σεβονται την μοναδικοτητα και δεν θα γινονται ερμαια σε ανθρωπους που σπερνουν φοβο προκειμενου να εχουν δημοτικοτητα.

 

Οταν μαθουμε ολοι μας να σεβομαστε το διαφορετικο, οταν τολμησουμε να δουμε τον εαυτο μας εξω απο την προστασια μια συγκεκριμενης ομαδας "ειμαι ελληνας" και δουμε σαν μοναδα και τον απεναντι μας ......οταν σταματησουμε να φοβομαστε τον αλλο επειδη "ετσι" ειναι μαυρος ...... θα γινουν ολα πολυ καλυτερα.....και για "αυτους" και για "εμας"

 

καπου διαβασα " δεν κανει η γενια τον αντρα ........ας κανει ο αντρας την γενια"

νομιζω οτι παιρνει διαφορες ερμηνειες.......

 

η δικια μου ειναι πως επειδη εισαι ελληνας δεν σε κανει κατι.......ασχετα που αν καποιος κανει κατι μεγαλο και ειναι ελληνας....παιρνουν ολοι κατι απο αυτη την δοξα.......

 

πως σας φαινεται......

 

Όταν μάθει ο μετανάστης να σέβεται το διαφορετικό, όπως έμαθε ο Έλληνας μετανάστης στην Αμερική και στη Γερμανία, και τότε όλα θα γίνουν πολύ καλύτερα.

ΔΕΝ θέλω μετανάστες που δεν σέβονται το ότι η Ελλάδα είναι διαφορετική από το υπανάπτυκτο κράτος τους.

Είναι ρατσιστικό αυτό; Αν ναι τοτε είμαι ρατσιστής. Αν όχι, τότε δεν είμαι ρατσιστής.

 

Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Και επειδή τυχαίνει οι μετανάστες να έρχονται στη χώρα μας, αυτοί είναι που πρέπει να αλλάξουν και να προσαρμοστούν στην δική μας κοινωνία για να να απαιτούν μετά από εμάς να τους δεχτούμε.

Απορρίπτω κάθετα οποίαδήποτε συμπεριφορά όπως η διαδήλωση κατά του αστυνομικού που υποτίθεται ότι έσκισε το κοράνι. Πόσοι από αυτούς που κάνανε τη διαδήλωση, δεν βλασφήμησε ποτέ στη ζωή του κατά του Θεού των Χριστιανών;

 

Αυτά πως σου φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Πώς γεννιέται η ξενοφοβία

 

Ζούμε σε μια κοινωνία στην οποία αισθανόμαστε συχνά ότι απειλούμαστε. Η παγκοσμιοποίηση, οι φυσικές καταστροφές, η οικονομική κρίση, οι δυσκολίες της καθημερινής ζωής μάς δημιουργούν την αίσθηση ότι δεν τα καταφέρνουμε πλέον να αντιμετώπισουμε απειλές που είναι συχνά απρόβλεπτες. Αισθανόμαστε ανυπεράσπιστοι και ανίκανοι να δράσουμε, και συνεπώς φοβόμαστε. Είναι ένας ακαθόριστος φόβος τον οποίο μεταφέρουμε κυρίως στους ξένους».

Ο Αλέν Τουρέν μιλάει στον Φάμπιο Γκαμπάρο, ανταποκριτή της ιταλικής «La Repubblica» στο Παρίσι.

Ο γάλλος κοινωνιολόγος εξηγεί το φαινόμενο της ξενοφοβίας ως αντίδραση που αποκαλύπτει τις αντιφάσεις μιας όλο και πιο κατακερματισμένης και ανασφαλούς κοινωνίας: «Μέσα από την ξενοφοβία εκδηλώνεται ο φόβος για όποιον είναι διαφορετικός από μας όχι μόνο στη φυσική του μορφή, αλλά και στην κουλτούρα, τη θρησκεία ή τους τρόπους ζωής.

»Τα χαρακτηριστικά του άλλου, ωστόσο, είναι μόνον ένα πρόσχημα, για να μπορούμε να προβάλλουμε πάνω του τις δικές μας αγωνίες. Απορρίπτοντας τον άλλον για το ένα ή το ένα άλλο χαρακτηριστικό του, η ξενοφοβία θέτει σε κίνηση μια δυναμική η οποία φτάνει ακόμα και να αρνείται την ανθρωπιά του άλλου, χαρακτηρίζοντάς τον μη ανθρώπινο, επειδή είναι διαφορετικός από μας. Η απανθρωποποίηση του άλλου είναι μια από τις χειρότερες συνέπειες της ξενοφοβίας. Για τον ξενόφοβο γίνεται αδύνατο να ζήσει μαζί με τους άλλους, απέναντι στους οποίους λειτουργεί ένα αληθινό ταμπού. Οι άλλοι γίνονται αντιληπτοί ως ακάθαρτοι. Η παρουσία τους απειλεί την καθαρότητα μιας εξιδανικευμένης κοινότητας, η οποία επομένως πρέπει και να προστατευτεί.

»Με αυτόν τον τρόπο γεννιέται ο απόλυτος ξένος, που γίνεται παγκόσμια απειλή απέναντι στην οποία πρέπει να αμυνθούμε. Ωθούμενος ώς τις ακραίες συνέπειές του, ένας τέτοιος συλλογισμός παράγει τον ρατσισμό, δηλαδή την πιο ακραία μορφή της ξενοφοβίας. Φυσικά, όποιος είναι ξενόφοβος κινείται πάντοτε σε ένα γενικό επίπεδο, στιγματίζοντας μιαν ολόκληρη κοινότητα, έστω και αν σε προσωπικό επίπεδο θα έχει έναν άραβα, σενεγαλέζο ή ρουμάνο φίλο, για να τον επιδεικνύει απορρίποντας κάθε κατηγορία για ξενοφοβία εναντίον του ιδίου.

»Η αύξηση της ξενοφοβίας είναι μια ανησυχητική ένδειξη για την κοινωνία μας. Βέβαια, αν εξετάσουμε το ζήτημα σε μιαν ιστορική προοπτική, οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι η ιστορία του κόσμου κυριαρχήθηκε συχνά από την απόρριψη των άλλων, των "βαρβάρων", των διαφορετικών.

»Στο παρελθόν υπήρξαν πολύ χειρότερες καταστάσεις από τις σημερινές, όπως, για παράδειγμα, εκείνες που γεννήθηκαν από τη μεταχείριση των δούλων και από την αποικιοκρατία. Σήμερα ωστόσο, έπειτα από μια μακρά περίοδο κατά την οποία η ξενοφοβία φαινόταν βαθμιαία να υποχωρεί, μου φαίνεται ότι επιστρέφει και μας γυρίζει πίσω στη βαρβαρότητα.

»Για να κατανοήσουμε τις αιτίες αυτής της εξέλιξης, πρέπει να πάρουμε υπόψη μας ότι ζούμε σε μια κοινωνία πιο ανοιχτή και πιο κινητική, στην οποία οι επαφές ανάμεσα σε διαφορετικούς πληθυσμούς είναι πιο εύκολες και αυξάνονται διαρκώς. Είναι μια κατάσταση που παράγει αντιφατικές συνέπειες. Πλάι στο άνοιγμα και στη διαθεσιμότητα εκδηλώνεται και η επίταση της ανησυχίας, που τροφοδοτεί την απόρριψη των άλλων. Οταν όμως αντιμετωπίζεται εχθρικά και απορρίπτεται μια ολόκληρη κοινότητα, καταλήγει να αναδιπλώνεται στον εαυτό της και να βυθίζεται στη μνησικακία. Η πτώση στον κοινοτισμό και η ξενοφοβία διαπλέκονται στενά.

»Η ξενοφοβία, βέβαια, γεννιέται και από μια κρίση ταυτότητας, αλλά δεν ενισχύουμε την ταυτότητά μας καταπολεμώντας όποιον είναι διαφορετικός. Αντίθετα, η επίγνωση της ταυτότητάς μας μεγαλώνει μέσα από το διάλογο με τον άλλον που διαφέρει από μας. Σε κάθε περίπτωση, είναι αλήθεια ότι η ξενοφοβία γεννιέται όταν μια ταυτότητα αισθάνεται ότι κινδυνεύει από απειλές που δεν είναι άμεσα αναγνωρίσιμες. Η παγκοσμιοποίηση, εκτός του ότι θέτει υπό αμφισβήτηση την ταυτότητά μας, απειλεί και την ικανότητά μας για δράση. Ολο και πιο συχνά αισθανόμαστε ανήμποροι και ανίσχυροι. Σε ορισμένες καταστάσεις, όπως έχει υπογραμμίσει ο κοινωνιολόγος Αλέν Ερενμπέργκ, βρισκόμαστε μπροστά σε μια αληθινή κατάρρευση του εγώ. Τότε γίνεται εύκολο να φορτώσουμε την ευθύνη γι' αυτή την κατάσταση σε κάποιον άλλον, ο οποίος είναι αναγνωρίσιμος από το ένα ή το άλλο ειδικό του γνώρισμα. Η αόριστη και ασύλληπτη απειλή μπορεί έτσι να εντοπιστεί και επομένως μπορεί να αποκρουστεί πιο εύκολα. Είναι η δυναμική του αποδιοπομπαίου τράγου.

»Σήμερα η αριστερά κατηγορείται συχνά ότι είναι υπερβολικά ενδοτική απέναντι στους μετανάστες. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αυτό είναι αληθινό. Απλώς προσπαθεί να αντισταθεί σε έναν κυρίαρχο λόγο, ο οποίος χρησιμοποιεί το θέμα της ασφάλειας για να δικαιολογήσει μια ξενόφοβη λογική.

»Φυσικά, η ασφάλεια είναι δικαίωμα όλων, το οποίο πρέπει να είναι εγγυημένο, ιδίως στο πιο αδύναμο τμήμα του πληθυσμού. Δεν πρέπει, ωστόσο, να πέφτουμε στη δημαγωγία, καθιστώντας υπεύθυνες για τις δυσκολίες μας ολόκληρες ομάδες ανθρώπων. Σήμερα όλες οι στατιστικές μάς λένε ότι η εγκληματικότητα είναι έργο κυρίως νέων μη μεταναστών. Η εγκληματική απειλή, επομένως, έρχεται από το εσωτερικό της χώρας και όχι από το εξωτερικό. Δεν είναι οι μετανάστες, που ζουν μέσα στην ανασφάλεια, εκείνοι που απειλούν την ασφάλειά μας. Χρειάζεται να συνεχίζουμε να το επαναλαμβάνουμε και να προσπαθούμε να επεξαργαζόμαστε πολιτικές ικανές να συνδυάζουν φιλοξενία των άλλων και δικαίωμα στην ασφάλεια».

 

Πηγή: Σημειωματάριο Ιδεών του Θανάση Γιαλκέτση στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία (5/7/09)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

myrto ευχαριστώ, το άρθρο που παρέθεσες αφορά ακριβώς την ερώτηση μου...

 

Καλό θα ήταν να αναλύσουμε και τα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας που είναι ουκ ολίγα και να μην ακούμε τη λέει ο Λαζόπουλος και όμοιοι του που σίγουρα έχουν λύσει το πρόβλημα τους….

Όλα αυτά από κάπου πηγάζουν που σίγουρα αυτό το κάτι δεν έχει να κάνει μόνο με το κόμπλεξ ανωτερότητας υπάρχει και κάτι άλλο δεν μπορεί να είναι τόσο μονόπλευρο….( λέω τώρα εγώ…)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν μάθει ο μετανάστης να σέβεται το διαφορετικό, όπως έμαθε ο Έλληνας μετανάστης στην Αμερική και στη Γερμανία, και τότε όλα θα γίνουν πολύ καλύτερα.

ΔΕΝ θέλω μετανάστες που δεν σέβονται το ότι η Ελλάδα είναι διαφορετική από το υπανάπτυκτο κράτος τους.

Είναι ρατσιστικό αυτό; Αν ναι τοτε είμαι ρατσιστής. Αν όχι, τότε δεν είμαι ρατσιστής.

 

Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Και επειδή τυχαίνει οι μετανάστες να έρχονται στη χώρα μας, αυτοί είναι που πρέπει να αλλάξουν και να προσαρμοστούν στην δική μας κοινωνία για να να απαιτούν μετά από εμάς να τους δεχτούμε.

Απορρίπτω κάθετα οποίαδήποτε συμπεριφορά όπως η διαδήλωση κατά του αστυνομικού που υποτίθεται ότι έσκισε το κοράνι. Πόσοι από αυτούς που κάνανε τη διαδήλωση, δεν βλασφήμησε ποτέ στη ζωή του κατά του Θεού των Χριστιανών;

 

Αυτά πως σου φαίνονται;

 

επειδη η ερωτηση ειναι για μενα φανταζομαι .....θα σου απαντησω ευθεως.....απορριπτω οποιαδηποτε διαμαχη για οποιαδηποτε θρησκεια!!!!!!

 

Δεν με αφορουν καμια θρησκεια και κανεις θεος. Και αν θες τηνν γνωμη μου, ακομα και αν υπαρχουν οι θεοι σας (χριστιανοι , μουσουλμανοι) θα απορριπτουν και αυτοι την οποιαδηποτε διαμαχη στα ονοματα τους...........γιατι αλλιως μονο θεοι δεν θα ειναι ....λεμε τωρα.....αυτα και τελος για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα μας!

 

Επετρεψε μου να σου πω πως για μενα οσο υποαναπτυκτο και αν ειναι ενα κρατος , αυτο δεν κανει "υπο" τους πολιτες του. Γιατι τοτε και εμεις ειμαστε ο απο τους τελευταιους τροχους της αμαξης....(δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι υποστιρικτες της ελλαδας , σε οτι αφορα στον βαθμο αναπτυξης της)

 

Το εχω πει σε πολλα θεματα......για να βοηθησω εναν ανθρωπο που εχει αναγκη δεν περιμενω πρωτα να δω απο αυτον...........χρειαζεται βοηθεια και για μενα τελειωνει εδω! δεν εξεταζω παραπερα τιποτα.......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εχει ανεβει σε αλλο ποστ κλειδωμενο και επειδη καποιοιο μπορει να μην το διαβασαν.....ας ριξουμε μια ματια......

 

 

 

Στο Σικάγο του 1893

 

 

Η εικόνα του έλληνα μετανάστη στην Αμερική ως στοιχείου απροσάρμοστου και συχνά παραβατικού χρονολογείται από τα τέλη του περασμένου αιώνα, συγκροτήθηκε επομένως σταδιακά κατά τη διάρκεια του πρώτου υπερατλαντικού μεταναστευτικού κύματος. Την πληροφορία αντλούμε από το ταξιδιωτικό ημερολόγιο της Καλλιρρόης Παρρέν που δημοσιεύτηκε σε συνέχειες στο περιοδικό της Εφημερίς των Κυριών από τον Δεκέμβριο του 1893 ως τον Δεκέμβριο του 1894 με τίτλο "Απ' Αθηνών εις Σικάγον. Εντυπώσεις Ελληνίδος ταξιδιώτιδος". Στο Σικάγο, όπου ταξίδεψε στα 1893 για να συμμετάσχει σε ένα διεθνές συνέδριο γυναικών, η ιδρύτρια της Εφημερίδος των Κυριών και σημαντικών γυναικείων οργανώσεων της εποχής βρίσκεται κάποια στιγμή αντιμέτωπη με την εχθρική στάση των Αμερικανών προς τους συμπατριώτες της που αναγκάστηκαν να ζητήσουν μια καλύτερη τύχη πέρα από τον Ατλαντικό. Οι δύο σχετικές αναφορές του κειμένου της προδίδουν ότι οι έλληνες μετανάστες στις Ηνωμένες Πολιτείες ταλαιπωρούνταν ήδη από την αυτόματη υπαγωγή τους σε μια ενιαία κατηγορία, υπόλογη -υποτίθεται- για αντικοινωνική στάση και εγκληματική συμπεριφορά σε βάρος της χώρας υποδοχής.

Στο πρώτο παράθεμα, η Καλλιρρόη Παρρέν αφηγείται τις εντυπώσεις της από την ξενάγησή της στα φιλανθρωπικά ιδρύματα του Σικάγου: "Μόνον οι ξένοι εργάται, οι ως επί το πλείστον οκνηροί και ακατάστατοι, οι εις ουδεμίαν υποβαλλόμενοι πειθαρχίαν πάσχουσιν εν Αμερική. Υπάρχει εις παν διαμέρισμα της πόλεως ο χάρτης των πτωχών υπό επιτήρησιν τμημάτων, εν οις διαιτώνται οι ξένοι, οι ζητούντες τύχην εν Αμερική. Εις τοιούτον χάρτην είχον την ατυχίαν και την εντροπήν να ίδω αναγεγραμμένον το ελληνικό όνομα. Εξακόσιοι όλοι Ελληνες εργατικοί σημειούνται εις τον χάρτην, ον μοι επέδειξεν η προϊσταμένη του φιλανθρωπικού τούτου διαμερίσματος. Είναι μικροπωληταί καρπών και γλυκισμάτων ανά τους δρόμους οι συμπολίται σας, μοι είπεν η κυρία. Κάμνουν έργον μικρών παιδιών και διά τούτο δεν τους αγαπά πολύ η αστυνομία μας".

Υπαίθριοι λοιπόν μικροπωλητές οι Ελληνες, σε συνεχείς τριβές με την αστυνομία, δύσκολα ταίριαζαν με τη μυθολογία περί του πάντοτε θαυματουργού ελληνικού δαιμόνιου που είχε στο μυαλό της η Παρρέν, απρόθυμη ούτως ή άλλως να υποπτευθεί -ακόμη περισσότερο να καταγγείλει- για διακρίσεις την αμερικανική κοινωνία. Ακόμη πιο ρητή, η επόμενη αναφορά της στο πρόβλημα την οδηγεί να σκεφθεί μέτρα που θα εμπόδιζαν την περαιτέρω μετανάστευση των Ελλήνων στην Αμερική. Στη δεύτερη αυτή σκηνή, η Παρρέν συνομιλεί με έναν έλληνα εφημέριο στο Σικάγο: "Τω εξεφράσαμεν την οδύνην, την λύπην ην είχομεν αισθανθή ιδούσαι κατά τας ημέρας εκείνας εις τας εν Σικάγω εκδιδομένας εφημερίδας, ότι είχον κυκλοφορήσει κίβδηλα νομίσματα και οι συλληφθέντες κιβδηλοποιοί ήσαν τρεις Ελληνες και δύο Ιταλοί. Μας εβεβαίωσεν ότι και αυτός επόνει διά την μεγάλην αυτήν εντροπήν και ελυπείτο ιδία, διότι εδόθη αφορμή εις τον αμερικανικόν Τύπον να εξερεθίζη πάλιν τα πνεύματα κατά των εκεί μεταναστών Ελλήνων, εις ους απενέμοντο τίτλοι αληθώς ήκιστα τιμητικοί. Οταν δε τω παρετηρήσαμεν ότι και αυτός ώφειλε να ενεργή, όπως αποτρέπηται η μετανάστευσις των Ελλήνων, τεχνηέντως απέφυγε να απαντήση εις τούτο, ηρκέσθη δε να μας βεβαιώση ότι το εκεί ποίμνιόν του ήσαν άνθρωποι κατά το πλείστον εργατικοί και τίμιοι και ότι ουδένα ηνόχλουν, αγωνιζόμενοι να κερδίσουν τον άρτον των οικογενειών των".

 

ΣΤΟ ΟΡΙΟ

 

Την άνοιξη του 1998 η αντιαλβανική υστερία είχε ξεπεράσει κάθε προηγούμενο στη "φιλόξενη πατρίδα μας". Μητροπολίτες, νομάρχες, κοινοτάρχες και ομάδες τραμπούκων συναγωνίζονταν σε ρατσιστικές προτροπές και πράξεις. Ο κ. Τράγκας εκήρυττε τον πόλεμο κατά των Αλβανών και οι "σύλλογοι ληστευθέντων" έπιαναν από νωρίς θέση στα τηλεπαράθυρα της ξενοφοβίας. Τότε θυμίσαμε ότι κάποτε και οι Ελληνες ήταν ...Αλβανοί, όταν -φτωχοί, "απολίτιστοι" και "εγκληματίες"- έφτασαν στη "Γή της Επαγγελίας".

Ιδού μερικές απαντήσεις που μας έδωσαν ορισμένοι από τους πιο παθιασμένους διαμορφωτές της εθνικής μας τύφλωσης:

 

"ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ". "Σε δισέλιδο ...αποκαλυπτικό δημοσίευμα που υπογράφουν οι 'Ιοί', η 'Ελευθεροτυπία' εξηγεί γιατί η εικόνα από τη 'χρέωση' εγκλημάτων σε Αλβανούς είναι πλασματική και φέρνει ως παράδειγμα κοινωνιολογική έρευνα των πρώτων δεκαετιών του αιώνα, σύμφωνα με την οποία και οι ...Ελληνες μετανάστες είχαν τα σκήπτρα της εγκληματικότητας στη Νέα Υόρκη του 1929! (...) Ας φροντίσουν αυτά τα αντικοινωνικά, αντιπατριωτικά στοιχεία να ανεβάσουν κάπως το επίπεδο της επιχειρηματολογίας τους" (23.3.199

 

ΧΡ. ΠΑΣΑΛΑΡΗΣ. "Δυστυχώς η κυβέρνηση επηρεασμένη από τις παραλυτικές παπαρδέλες περί ρατσισμού των δήθεν 'προοδευτικών' καλαμαράδων (αυτών που έφτασαν να συνηγορούν υπέρ των Αλβανών, λέγοντες ότι και οι Ελληνες μετανάστες στην Αμερική ήσαν οι πρώτοι σε εγκληματικότητα), δεν τολμά να λάβει δραστικά μέτρα" (23.3.199

 

ΜΑΚΗΣ ΚΟΥΡΗΣ. "Οσον αφορά κάποιες απόψεις που εκφράσθηκαν από επώνυμα χείλη, ότι οι πρώτοι Ελληνες που πήγαν στην Αμερική ήταν από τους πιο σκληρούς κακοποιούς, αποτελεί ύβριν. Αποδεικνύεται δε ότι έχουν μεσάνυχτα από την πραγματικότητα" ("Παρόν", 29.3.199.

 

"ΒΡΑΔΥΝΗ". "Το πιο τραγικό στην όλη υπόθεση είναι ότι μερικοί από τους 'ειδήμονες' έφθασαν στο σημείο να παραλληλίσουν τη λαθρομετανάστευση ακόμη κι αυτών που αφέθηκαν σκόπιμα ελεύθεροι από φυλακές γειτονικών μας χωρών, με τη μετανάστευση συμπατριωτών μας στην Αμερική..." (6.4.199.

 

ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΤΑΣΚΑΣ. "Επιχειρούν να μπερδέψουν την κοινή γνώμη με τις αλβανικές συμμορίες της εποχής της Μάικροσοφτ, με Ελληνες μετανάστες και λαθρομετανάστες της εποχής του αραμπά και πιο παλιά. Να παραπληροφορήσουν αμαθείς και ημιμαθείς με τις δήθεν πληροφορίες ότι οι Ελληνες σάρωναν εγκληματικά τις χώρες όπου μετανάστευαν" ("Αδέσμευτος"-Ρίζος, 13.4.199.

 

ΣΑΡΑΝΤΟΣ ΚΑΡΓΑΚΟΣ. "Οσο για το λεγόμενο ότι οι Ελληνες είχαν τα πρωτεία στην εγκληματικότητα στις ΗΠΑ κατά και μετά το 1929, αυτό δεν είναι κακοηθέστατη ύβρις, οπωσδήποτε είναι αβδηρητισμός των Αβδηριτών ισχυρότερος (...) Αρκετά οι προοδευτικές δυνάμεις του Κολωνακίου έχουν σπιλώσει τον Ελληνισμό της Ελλάδος. Ας μη σπιλώσουν και τον Ελληνισμό της Αμερικής" ("Ελ. Τύπος", 29.3. 199.

 

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΟΥΛΤΕΨΗΣ. "Πολύ θα ήθελα να πληροφορηθώ πώς ακριβώς ανεκάλυψαν οι 'Ιοί' το περί Ελλήνων λαθρομεταναστών θέμα τους, δηλαδή ποιός ακριβώς τους το διοχέτευσε. Ο εν λόγω αναζητούμενος πρέπει να είναι μέγας μελετητής και ιστοριοδίφης, ή να έχει στη διάθεσή του το ανέκδοτο αρχείο κάποιου ... ευκλεούς προγόνου του" ("Πολιτικά Θέματα", 3.4.199

 

ΝΙΚΟΣ ΑΓΓΕΛΗΣ. "Τέλος με εκείνο το άθλιο ψεύδος που εξεσφενδόνισε ο δηλητηριώδης 'Ιός' και το παπαγάλισαν οι απανταχού 'προοδευτικοί'" ("Ελ. Τύπος", 3.4.199

 

"ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ" (Οργανο του λεπενικού "Ελληνικού Μετώπου"). "Αδίστακτη, η ανεκδιήγητη τετράδα (του ΙΟΥ), προσπάθησε να διασκεδάσει τα πράγματα δαισύροντας τους ομογενείς της Αμερικής, συγκρίνοντάς τους με τα κλεφτρόνια, τους ληστές και τους μαφιόζους που τα τελευταία χρόνια εγκαταστάθηκαν στη χώρα μας" (Μάιος 199.

 

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ

 

Wickersham Commission Reports (United States Government Printing Office 1931, επανέκδοση Patterson Smith, New Jersey 196. Οι 14 εκθέσεις της Επιτροπής Ουίκερσαμ με σημαντικά και αναλυτικά στοιχεία για την εγκληματικότητα στις ΗΠΑ την περίοδο της ποτοαπαγόρευσης και του κραχ. ΟΙ εκθέσεις περιλαμβάνουν κατά σειρά: 1. Προκατακτική έκθεση για την ποτοαπαγόρευση, 2. Εκθεση για την εφαρμογή των απαγορευτικών νόμων στις ΗΠΑ, 3. Εκθεση των στατιστικών του εγκλήματος, 4. Εκθεση για τις διώξεις, 5. Εκθεση για την εφαρμογή των νόμων απέλασης στις ΗΠΑ, 6. Εκθεση για την εγκληματικότητα των ανηλίκων στο Ομοσπονδιακό δικαστικό σύστημα, 7. Μελέτη για τα ομοσπονδιακά διακστήρια, 8. Εκθεση για την ποινική διαδικασία, 9. Εκθεση για τους ποινικούς θεσμούς, την αναστολή και την εγγύηση, 10. Εκθεση για το έγκλημα και τους ξένους, 11. Εκθεση για την ανομία στην εφαρμογή του νόμου, 12. Εκθεση για το κόστος του εγκλήματος, 13. Εκθεση για τα αίτια του εγκλήματος, 14. Εκθεση για την αστυνομία.

 

Λίνας Βεντούρα "Ελληνες μετανάστες στο Βέλγιο" (εκδόσεις Νεφέλη, ΣΑθήνα 1999). Μια από τις σπάνιες προσπάθειες να αναλυθεί επιστημονικά το ιστορικό και κοινωνικό φαινόμενο της νεοελληνικής μετανάστευσης προς μια βιομηχανική χώρα, πέρα από τα στερεότυπα και τους εξωραϊσμούς περί "δαιμονίου της φυλής".

 

"Οι Ελληνες σπέρνουν τον τρόμο στη Νέα Υόρκη" ("Ελευθεροτυπία", 21/3, 28/3 και 11/4/1998). Τα ρεπορτάζ του "Ιού" που προκάλεσαν την μήνι των "αλβανοφάγων" στα μέσα ενημέρωσης.

 

(Ελευθεροτυπία, 28/11/1999)

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

μηπως λοιπον ειναι θεμα καταστασης και οχι DNA?????λεω τωρα εγω!

 

 

 

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΙΣ ΗΠΑ 1929-30

 

Ελληνες κι Αμερικάνοι ή κλέφτες κι αστυνόμοι

 

1. 2.

 

 

Ενα αδιάσειστο ντοκουμέντο επιβεβαιώνει αυτό που δεν ήθελαν να πιστέψουν οι κατ' επάγγελμα αλβανοφάγοι της ελληνικής δημόσιας ζωής: ότι οι συμπατριώτες μας κατείχαν τα σκήπτρα της εγκληματικότητας μεταξύ όλων των Ευρωπαίων μεταναστών στις ΗΠΑ του μεσοπολέμου. Το ίδιο ντοκουμέντο μάς διδάσκει πολλά για τον τρόπο στιγματισμού πληθυσμιακών ομάδων μέσω "στατιστικών ευρημάτων".

Τον Μάρτιο του 1998, με μια σειρά δημοσιευμάτων στην «Ελευθεροτυπία», είχαμε αποκαλύψει ότι την περίοδο του 1929-1930 οι Ελληνες μετανάστες στη Νέα Υόρκη παρουσίαζαν τα μεγαλύτερα ποσοστά εγκληματικότητας μεταξύ όλων των ευρωπαίων μεταναστών. Είχε τότε ξεσηκωθεί πραγματικός σάλος, από αντιδράσεις δημοσιογράφων, αναλυτών και πολιτικών, οι οποίοι δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που έλεγαν οι αριθμοί: ότι δηλαδή οι συμπατριώτες μας αντιμετώπισαν στις πόλεις των ΗΠΑ καταστάσεις κοινωνικής εξαθλίωσης, ανάλογες μ' αυτές που αντιμετωπίζουν σήμερα οι Αλβανοί μετανάστες στη χώρα μας. Και ότι αντέδρασαν επίσης ανάλογα, διεκδικώντας την πρωτοκαθεδρία στα ποσοστά της εγκληματικότητας μεταξύ άλλων κατηγοριών μεταναστών: των Ιταλών, των Ιρλανδών ή των Μεξικανών.

Ακούστηκαν και γράφτηκαν τότε διάφορα επιχειρήματα για να αντικρούσουν αυτά τα δεδομένα:

- Πώς είναι δυνατόν - υποστήριξαν- να αληθεύει ο ισχυρισμός σας, εφόσον όλοι γνωρίζουμε το ποιόν και το κοινωνικό στάτους των σημερινών Ελληνοαμερικανών; Λες και η σημερινή ευμάρεια των ομογενών μας δεν οικοδομήθηκε μέσα από δεκαετίες ανέχειας και εξαθλίωσης. Λες και όσοι πήραν τα καράβια της μετανάστευσης, το έκαναν με την αβίαστη θέλησή τους ή για τη χαρά της περιπέτειας.

- Πώς είναι δυνατόν - πρόσθεσαν- να συγκρίνουμε τους Ελληνες με τους Αλβανούς; Πώς είναι δυνατόν, εμείς οι πολιτισμένοι Ευρωπαίοι να συγκριθούμε με τους ημιάγριους γείτονές μας; Λες και αυτό που σπρώχνει τους μετανάστες στην παραβατική συμπεριφορά και στο έγκλημα είναι η αγριότητα της «ράτσας» τους και όχι οι κοινωνικές συνθήκες στη χώρα προέλευσης ή η υπερεκμετέλλευση στη χώρα υποδοχής.

Ομως η κύρια μέθοδος που χρησιμοποίησαν οι επικριτές του «Ιού», το έσχατο επιχείρημά τους, ήταν να αμφισβητήσουν την επιστημονική υπόσταση της πηγής μας, δηλαδή της μελέτης του Thorsten Sellin "Culture Conflict and Delinquency" (Νέα Υόρκη, 193. Φυσικά, αν το μέλημά τους ήταν η εξακρίβωση της αλήθειας, θα ήταν πολύ εύκολο να διαπιστώσουν ότι ο Sellin υπήρξε ένα από τους σημαντικότερους θεωρητικούς της σύγχρονης εγκληματολογίας. Αλλά εκείνοι επέμειναν να μιλούν για «κάποιον» Sellin και να υπονοούν ότι πρόκειται για άτομο εντελώς άγνωστο. Θεωρούσαν, έτσι, ότι καταρρίπτουν και τους στατιστικούς πίνακες που περιλαμβάνει η μελέτη του διάσημου επιστήμονα.

 

Το αδιάσειστο ντοκουμέντο

 

Επανερχόμαστε, λοιπόν, με τις πηγές της πηγής μας. Εχουμε, επιτέλους, στα χέρια μας ολόκληρο το πρωτότυπο κείμενο της Wickersham Commission, της πηγής δηλαδή του Sellin. Πρόκειται για 14 τόμους, οι οποίοι περιλαμβάνουν ισάριθμες εκθέσεις για την εγκληματικότητα στις ΗΠΑ τη δεκαετία του '20. Δεν ήταν εύκολο να βρεθεί το έργο αυτό. Στις βιβλιοθήκες της Ελλάδας (αλλά και της Ευρώπης) είναι σχεδόν άγνωστο. Υπάρχει μόνο σε μορφή μικροφίλμ σε ορισμένες βιβλιοθήκες των ΗΠΑ. Για καλή μας τύχη, όμως, έχει εκδοθεί σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων μια φωτογραφική ανατύπωση όλων των εκθέσεων, το 1968, στη σειρά «Reprint Series in Criminology, Law Enforcement and Social Problems» των ειδικευμένων εκδόσεων Petterson Smith. Μετά από αλληλογραφία με τον εκδότη, καταφέραμε να εξασφαλίσουμε την πολύτιμη σειρά των 14 τόμων. Βρίσκεται στη διάθεση όλων όσοι αποπειράθηκαν να αμφισβητήσουν τις διαπιστώσεις του Sellin.

Το έργο της Wickersham Commission θεωρείται μέχρι και σήμερα θεμελιώδες. Πρόκειται για την Επιτροπή που συγκρότησε ο Πρόεδρος των ΗΠΑ Χέρμπερτ Χούβερ το 1929, συγκεντρώνοντας τα λαμπρότερα μυαλά θεωρητικών της εγκληματολογίας εκείνης της εποχής και παρέχοντας τεράστια μέσα για την ανάλυση του τρόπου εφαρμογής των νόμων σε όλη τη χώρα, από αστυνομικές και δικαστικές αρχές. Ο λόγος που υποχρέωσε τον Χούβερ να προχωρήσει σ' αυτή την κίνηση ήταν ότι η πολιτική της ποτοαπαγόρευσης είχε προκαλέσει τη ραγδαία αύξηση της εγκληματικότητας και τη βαθιά διαφθορά της αστυνομίας. Ο πρόεδρος της επιτροπής Τζορτζ Ουίκερσαμ παρέδωσε τα πορίσματά της σε 14 τόμους το 1931. Το μεγαλύτερο μέρος των διαπιστώσεων και των προτάσεων έμεινε ανεκμετάλλευτο. Ηδη η συγκυρία είχε αλλάξει. Η χώρα βρισκόταν στο δεύτερο χρόνο της μεγάλης οικονομικής ύφεσης και δεν υπήρχε διάθεση και χρήμα για μεγάλες κοινωνικές αλλαγές. Οσο για την πολιτική της ποτοαπαγόρευσης, αυτή εγκαταλείφθηκε λίγους μήνες αργότερα, το 1933.

Ολη η έκθεση διαπνέεται από ένα μεταρρυθμιστικό πνεύμα, το οποίο σε πολλά σημεία δεν διστάζει να κονιορτοποιήσει τα στερεότυπα της εποχής, τα οποία δεν μας είναι και τόσο ξένα. Στον 13ο τόμο («Οι αιτίες του εγκλήματος»), για παράδειγμα, οι συντάκτες αποφαίνονται: «Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής ικανοποιητική απόδειξη που να δείχνει ότι η μετανάστευση οδήγησε σε αύξηση της εγκληματικότητας δυσανάλογη προς την αύξηση του αριθμού των ενηλίκων.» (σελ. 69)

Το τμήμα της Εκθεσης που προκάλεσε τη μεγαλύτερη αίσθηση περιλαμβάνεται στον 11ο τόμο, με τον τίτλο «Εκθεση για την ανομία κατά την εφαρμογή του νόμου». Χωρίς να μασά τα λόγια της, η Εκθεση κατήγγελλε -αναφέροντας δεκάδες παραδείγματα από όλες τις πολιτείες- την ανάκριση τρίτου βαθμού που εφάρμοζε σε μαζική βάση η αστυνομία, «διότι πρόκειται για την άσκηση φυσικής βίας και άλλων μορφών απάνθρωπης συμπεριφοράς με το σκοπό να εκβιάσουν ομολογίες.» Η Εκθεση κατέληγε ότι «ο τρίτος βαθμός είναι μια κρυφή και παράνομη πρακτική." Αμέσως ξεσηκώθηκαν οι αξιωματούχοι της αστυνομίας και κατήγγειλαν την έκθεση, επιχειρώντας να διαψεύσουν τις διαπιστώσεις της. Ομως η αποκάλυψη της πραγματικότητας ήταν ένα ισχυρό σοκ για τους κρατούντες. Χρειάστηκε, βέβαια, να περάσουν 30 χρόνια, έως ότου -στα μέσα της δεκαετίας του '60- αναλάβει το Ανώτατο Δικαστήριο να αρχίσει να ελέγχει την αστυνομική αυθαιρεσία και να αναπτύσσει τη σχετική νομολογία.

Μέχρι σήμερα δεν έχει εκλείψει το ενδιαφέρον για μια νέα συνολική αποτίμηση του τρόπου αντιμετώπισης του εγκλήματος στις ΗΠΑ, και κάθε τόσο επανέρχονται ιδέες να συγκροτηθεί μια παρόμοια σύγχρονη επιτροπή. Ομως το εγχείρημα είναι τόσο φιλόδοξο που δεν το αποτολμούν οι σύγχρονοι Πρόεδροι, ακόμα κι εκείνοι που συνδέουν τη θητεία τους με την πάταξη του εγκλήματος, πραγματικού ή κατασκευασμένου: ο Ρίγκαν ή ο Μπους με τον «πόλεμο στα ναρκωτικά» και ο Κλίντον με τον «πόλεμο στην τρομοκρατία».

 

Οταν οι Ελληνες ήταν οι Αλβανοί των ΗΠΑ

 

Ο 10ος τόμος των πορισμάτων της Επιτροπής Ουίκερσαμ επιγράφεται «Το έγκλημα και οι ξένοι». Σ' αυτόν τον τόμο περιλαμβάνονται και επιβεβαιώνονται όλα τα στοιχεία που είχε χρησιμοποιήσει στη μελέτη του ο Σέλιν και μεταφέραμε εμείς στις στήλες της «Ελευθεροτυπίας» το 1998. Δεν υπάρχει κανενός είδους ρατσιστική προκατάληψη απέναντι στους ξένους και τους μετανάστες. Το αντίθετο μάλιστα. Εξαρχής επισημαίνεται η δυσκολία της καταγραφής των μεταναστών στους φακέλους της αστυνομίας και η προχειρότητα των οργάνων της κατά τον εντοπισμό της εθνικότητας των υπόπτων για κάποια παραβίαση του νόμου.

Η πρώτη παράγραφος της έκθεσης σπεύδει να σχετικοποιήσει τη θεωρία ότι για την εγκληματικότητα φταίνε οι μετανάστες: «Η θεωρία ότι η μετανάστευση ευθύνεται για το έγκλημα, ότι το πιο πρόσφατο κύμα μετανάστευσης, ανεξάρτητα από την εθνικότητα προέλευσης, είναι λιγότερο επιθυμητό από τα παλιότερα, ότι δηλαδή οι νεοεισερχόμενοι πρέπει να αντιμετωπίζονται με καχυποψία, αυτή η θεωρία είναι τόσο παλιά όσο και οι αποικίες που ίδρυσαν οι Αγγλοι στις ακτές της Νέας Αγγλίας.» (σελ. 23) Σ' αυτές τις εισαγωγικές παρατηρήσεις περιλαμβάνεται και ένα απόσπασμα από άρθρο των Νιου Γιορκ Τάιμς, το οποίο είναι πολύ οικείο στον σημερινό Ελληνα αναγνώστη, αν και γράφτηκε μόλις το φθινόπωρο του 1841: «Κάθε καράβι από την Ευρώπη φέρνει στην πόλη μας πολλούς ξένους, οι οποίοι εξαναγκάστηκαν σε φυγή από τις χώρες τους, επειδή είχαν διαπράξει εγκλήματα. Αυτοί οι εγκληματίες αναμιγνύονται με τους τίμιους και εργατικούς μετανάστες και είναι δύσκολο να τους ξεχωρίσουμε.» Εκείνη την περίοδο είχαν αρχίσει να φτάνουν στην Αμερική μετανάστες από την Ευρώπη. Τότε θεωρούσαν χειρότερους εγκληματίες τους Ιρλανδούς και τους Γερμανούς: «Πρόκειται για τους πλέον εκφυλισμένους από όλο τον ευρωπαϊκό πληθυσμό.» (Από μπροσούρα των αντιπροσώπων της Συνέλευσης των Γνησίων Αμερικανών, Ιούλιος 1845 -σελ. 33)

Αυτά μέχρι τις αρχές του 20ού αιώνα. Στη συνέχεια, η Επιτροπή διαπιστώνει: «Η αύξηση ορισμένων αδικημάτων μπορεί να αποδοθεί στη μετανάστευση από την Ιρλανδία, τη Σκοτία, την Ιταλία, την Ελλάδα και τη Ρωσία.» (σελ. 72)

Το κεφάλαιο με τις στατιστικές των εγκλημάτων που πραγματοποίησε η ίδια η Επιτροπή Ουίκερσαμ το υπογράφει η Αλίντα Μπόουλερ, η οποία διέθετε και πρακτική εμπειρία, εφόσον υπηρέτησε στη θέση της γραμματέως του αρχηγού της αστυνομίας στο Λος Αντζελες. Σε όλα τα συγκριτικά στοιχεία που αναφέρονται στον τόμο, το ποσοστό των Ελλήνων δραστών βρίσκεται πάντα σε υψηλό επίπεδο. Κι αυτό, παρά το γεγονός, ότι σύμφωνα με την Εκθεση «λέγεται πως οι Ιταλοί, οι Πολωνοί, οι Ελληνες και οι Σύροι δράστες δεν οδηγούνται τόσο συχνά στη δικαιοσύνη, όσο οι Αμερικάνοι και οι αγγλόφωνοι μετανάστες.» (σελ. 55).

Ο πιο εντυπωσιακός πίνακας είναι εκείνος που καταγράφει κατά είδος εγκλήματος την ποσοστιαία συμμετοχή των διαφόρων εθνοτήτων, με αναγωγή στον πληθυσμό της ίδιας εθνότητας στην πολιτεία της Νέας Υόρκης (Πίνακας Ι). Οπως παρατηρεί ο σχολιαστής των στοιχείων: «Η εξέταση των στοιχείων αποκαλύπτει ότι οι περισσότεροι δράστες κατάγονται από την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Λιθουανία και το Μεξικό.» (σελ. 110) Και πιο αναλυτικά σημειώνεται το γεγονός ότι «οι Ελληνες δράστες ξεπερνούν το ποσοστό των ντόπιων Αμερικάνων σε 7 εγκλήματα και οι Ιταλοί σε 6.» (σελ. 111)

Παρόμοια ποσοστά επιβεβαιώνονται στον Πίνακα ΙΙ (σελ. 100), ο οποίος καταγράφει το ποσοστό των συλληφθέντων σε 9 πόλεις με πληθυσμό άνω των 500.000 κατοίκων. Και εδώ τα σκήπτρα κατέχουν οι συμπατριώτες μας. Το ίδιο συμβαίνει και στους πίνακες των πόλεων με πληθυσμό 200.000-500.000 κατοίκων (σελ. 101) και στους πίνακες των πόλεων με 100.000-200.000 κατοίκους (σελ. 102). Αναλύοντας τους πίνακες αυτούς, ο συντάκτης της Εκθεσης παρατηρεί: «Σε 20 από τις 30 πόλεις οι Ελληνες ξεπερνούν τα ποσοστά των ντόπιων Αμερικάνων. Το ίδιο συμβαίνει με τους Ιταλούς και τους Πολωνούς σε 13 πόλεις.» (σελ. 107).

Ανάλογα συμπεράσματα εξάγονται και από τη μελέτη των στατιστικών στοιχείων από τις ομοσπονδιακές φυλακές (Πίνακας ΙΙΙ). «Στις στήλες που δείχνουν το ποσοστό εγκλεισμού σε έξι πολιτείες, παρατηρούμε ότι μόνο οι Ελληνες ξεπερνούν το συνολικό ποσοστό των Αμερικάνων. (...) Στη Νέα Υόρκη μόνο οι Ελληνες ξεπερνούν το ποσοστό των Αμερικανών.» (σελ. 150) Από το σύνολο των πολιτειών των ΗΠΑ παρατηρείται ότι σε πέντε πολιτείες το ποσοστό των Ελλήνων φυλακισμένων (πάντα σε αναγωγή προς τον πληθυσμό των μεταναστών) είναι υψηλότερο από το ποσοστό των Αμερικάνων. Στο ίδιο κεφάλαιο, το συμπέρασμα είναι ότι «μεταξύ των εθνικών ομάδων που παρουσιάζουν τα μεγαλύτερα ποσοστά φυλακισμένων είναι οι Μεξικάνοι, οι Κινέζοι, οι Ελληνες, οι Γιαπωνέζοι, και οι Ιταλοί.» (σελ. 152)

Τα στοιχεία αυτά επιβεβαιώνονται σε όλους τους άλλους στατιστικούς πίνακες (σελ. 97-156). Ακόμα και στην πρωτεύουσα του οργανωμένου εγκλήματος κατά το μεσοπόλεμο, το Σικάγο, τα στοιχεία είναι συντριπτικά (σελ. 113). Στον πίνακα με τα απλά παραπτώματα, οι ενήλικες (άνω των 21) Ελληνες προηγούνται με 2.235 (ανά 10.000 της ίδιας κατηγορίας πληθυσμού την πενταετία 1915-1919, με 2.274 το 1920-1924, και με 1.772 το 1925-1929. Τα αντίστοιχα ποσοστά των Ιταλών είναι μόλις 852 (1915-1919), 1.174 (1920-1924) και 1.269 (1925-1929). Το εντυπωσιακό είναι ότι οι Ελληνες στο Σικάγο συναγωνίζονται επί ίσοις όροις τους Ιταλούς, ακόμα και στην κατηγορία των κακουργημάτων. Την πενταετία 1915-1919 Ελληνες και Ιταλοί της αμερικανικής μεγαλούπολης έχουν ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις σε κακουργήματα: 191 σε αναγωγή πληθυσμού 10.000. Την πενταετία 1920-1924 οι Ελληνες προηγούνται σαφώς, με 204 έναντι 146 των Ιταλών. Η ισορροπία αποκαθίσταται την επόμενη πενταετία (1925-1929), με 155 για τους Ελληνες και 168 για τους Ιταλούς.

 

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι τα ποσοστά εγκληματικότητας των Ελλήνων μεταναστών ξεπερνούν κατά πολύ τα ποσοστά όλων των άλλων Ευρωπαίων. Υπολείπονται μόνο των Μεξικανών, οι οποίοι -αν θέλαμε να είμαστε απολύτως ακριβείς- θυμίζουν πολύ περισσότερο τους Αλβανούς μετανάστες στη χώρα μας: ο αριθμός τους είναι πολύ μεγαλύτερος από τις άλλες ομάδες, προέρχονται από γειτονική χώρα, και σε υψηλό ποσοστό έχουν εισέλθει παράνομα στις ΗΠΑ. Ο 10ος τόμος τους αφιερώνει σχεδόν τις μισές σελίδες του. Τους ξαναβρίσκουμε να προηγούνται συντριπτικά στις «επαναπροωθήσεις» του 1929, στον 5ο τόμο του έργου, με 41% του συνόλου των απελάσεων (σελ. 30). Ελπίζουμε με τα στοιχεία αυτά να έχουν πειστεί οι αλβανοφάγοι επικριτές μας ότι είχαν όλο το άδικο με το μέρος τους. Φυσικά το δικό μας συμπέρασμα δεν είναι ότι πρέπει να στιγματιστούν οι γενιές των μεταναστών των αρχών του αιώνα. Προτείνουμε το ακριβώς αντίθετο. Να πάψουμε, δηλαδή, να στιγματίζουμε ολόκληρες εθνικές ομάδες μεταναστών, από το γεγονός και μόνο ότι κάποιες στατιστικές των εγκληματολογικών υπηρεσιών τους αποδίδουν μεγάλο ποσοστό ευθύνης για την αύξηση της εγκληματικότητας. Στο κάτω κάτω της γραφής, μετά από 50 χρόνια, όσοι Αλβανοί μετανάστες αποφασίσουν να μείνουν και να ζήσουν εδώ, μπορεί να διαπρέψουν στην ελληνική κοινωνία, όσο τουλάχιστον και οι δικοί μας συμπατριώτες σήμερα στην Αμερική.

(Ελευθεροτυπία, 28/11/1999)

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα πραγματικα να μην ασχοληθω με το θεμα, απλα να διαβαζω τις αποψεις σας. Βλεπω ομως οτι το θεματακι παει αλλου. Βλεπω λοιπον ποσταρονται διαφορα αρθρα δημοσιογραφων με πηγες τους απο διαφορα βιβλια που μιλουν για την εγκληματικοτητα των ελληνων ως μεταναστες. Οσον αφορα δημοσιευματα και βιβλια δεν μου λενε τιποτα καθως μπορω και εγω να παραθεσω αρθρα και βιβλια με την αντιθετη αποψη. Αλλωστε ολοι μας γνωριζουμε ποσα διαφορετικα βιβλια ιστοριας υπαρχουν, ενω η ιστορια είναι μια. Τελος παντων, εστω και να δεχθουμε, εστω λεω οτι οι ελληνες μεταναστες ηταν και αυτοι εγκληματιες, δολοφονοι, βιαστες,κλεφτες, διακινητες ναρκωτικων. Αυτο τι μας λέει? Οτι το ενα λάθος το διορθωνουμε με αλλο λαθος. Οτι επειδη ηταν ετσι καποτε τα πραγματα πρεπει και να είναι και τωρα? Αντι λοιπον να συζητατε για το τι συμβαινει τωρα, ποια η ουσια του τι συνεβαινε τοτε. Δικαιολογια? Και να πω και κατι άλλο. Η πλειονοτητα των ελληνων μεταναστων εισηλθαν στις ψωρες νομιμα, αρα είχαν στοιχεια αρα ήταν πιο ευκολομ απο την καθε αστυνομικη αρχη να βρει καποιον εγκληματια και να εξυχνιασει εγκληματικες ενεργειες. Η διαφορα εδω είναι οτι τα περισσοτερα των εγκληματων απο μη νομιμους δε μπορουν να εξιχνιασθουν, γιατι δεν υπαρχει καποιο στοιχειο για αυτους τους ανθρωπους. αρα τα ηδη στοιχεια για την εγληματικοτητα των μεταναστων είναι λειψα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

foulina.........απλα αυτα που ποσταρω......εγω......τα ποσταρω για την συνθετη σκεψη οτι τα εγκληματα δεν ειναι θεμα DNA αλλα συνθηκων!!

 

Αυτα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τοσα ποστ πια για να καταλαβουμε οτι η εγκληματικοτητα δεν είναι θεμα DNA.....και για να το αποδειξουμε συγκρινουμε μονο τους ελληνες μεταναστες με τους λαθρο ή μη μεταναστες στην ελλαδα. Οκ πασο.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάθος, αυτό που τρελαίνει τον ρατσιστή, είναι η «θρασύτητα» του μετανάστη να πάρει στα χέρια του τη ζωή του, ενώ εκείνος δεν είχε το θάρρος να κουνηθεί από τον αυλόγυρο της μάνας του.

 

το διαβασα σημερα απο εδω:http://www.kazam.gr/online/node/125188

.....να ναι καλα τα πμια του φορουμ:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι το μεγαλυτερο θαρρος είναι να προσπαθείς να κάνεις καλύτερη τη χωρα που μένεις και οχι να φευγεις και να αφηνεις τη ευθυνη σε αυτούς που μενουν πίσω.....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι το μεγαλυτερο θαρρος είναι να προσπαθείς να κάνεις καλύτερη τη χωρα που μένεις και οχι να φευγεις και να αφηνεις τη ευθυνη σε αυτούς που μενουν πίσω.....

 

όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν θάρρος?

ίσως θα έπρεπε να γυρίσουν πίσω στατιστικά είναι περισότεροι από τους μετανάστες αλλά είναι έλληνες οπότε θα βρεθεί για αυτούς ένα κομμάτι ψωμί.

 

 

Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού η σύγχρονη κατανομή των αποδήμων Ελλήνων ανά Ηπείρους κατανέμεται ως ακολούθως:

 

Ο Απόδημος Ελληνισμός διακρίνεται επίσης σε κατά Χώρα κοινότητες, οι πολυπληθέστερες των οποίων κατά Ήπειρο και Χώρα είναι:

Αμερική (Ήπειρος)Αργεντινή: 20.000 (υπολ.)[2]Βραζιλία: 25.000 (υπολ.)[2]ΗΠΑ: 1.213.807 (απογρ. 2000)[3] – ο αριθμός ατόμων ελληνικής καταγωγής υπολογίζεται σε 3.000.000[4]Καναδάς: 215.105 (απογρ. 2001)ΑσίαΑρμενία: 1.176 {[2]Γεωργία: 15.166 (απογρ. 2002)[5]Καζακστάν: 12.703 (απογρ. 1999)[6]Ουζμπεκιστάν: 9.500 (est.)[7]ΑφρικήΑίγυπτος: 3.800 (υπολ.)[8]Ζαΐρ.........5.000 [2]Ν. Αφρική: 120.000 [2]ΕυρώπηΑλβανία: 58.785 (απογρ. 1989)[9]Αυστρία: 5.000 (υπολ.)[10]Βέλγιο: 35.000 (υπολ.)[11]Βουλγαρία: 3.408 (απογρ. 2001)[12]Γαλλία: 35.000 (υπολ.)[13]

Γερμανία: 370.000 (υπολ. 2006)[14]Ελβετία: 11.000 (υπολ.)[15]Ηνωμένο Βασίλειο: 212.000 (υπολ.)[2]Ιταλία: 30.000 (υπολ.)[16]Λουξεμβούργο: 2.000 (υπολ.)[17]Μολδαβία: 3.000 (υπολ.)[18]Ολλανδία: 12.500 (υπολ.)[19]Ουγγαρία: 2.509 (απογρ. 2001)[20]Ουκρανία: 91.500 (απογρ. 2001)[21]Ρουμανία: 6.513 (απογρ. 2002)[22]Ρωσία: 97.827 (απογρ. 2002)[23]Σερβία: 15,000 (υπολ.) [24]Σουηδία: 12.000 – 15.000 (υπολ.)[25]Τσεχία: 3.231 (απογρ. 2001)[26]Τουρκία: 2.500 (υπολ. 2006)[27]ΩκεανίαΑυστραλία: 375.703 (απογρ. 2001)[28]Νέα Ζηλανδία: (υπολ.)[2]

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...