Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cosleeping Συνκοίμηση Co-Bedding


MARIANTHI611

Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και μετά από 6 χρόνια θα ήθελα πολύ να μάθω τελικά αν οι συγκεκριμένες μανούλες δυσκολεύτηκαν να μάθουν στα πλασματάκια τους να κοιμούνται χωριστά στα δωμάτιά τους ή αν τους έχουν δημιουργηθεί άλλα θέματα.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η κάθε μανούλα πρέπει να κάνει αυτό που της λέει το ένστικτό της. Το νινάκι μου είναι 10 μηνών και ακόμα τον έχω στο κρεβάτι μου. Άκουγα από μωρό που ήταν, πολλούς να μου λένε μην το μάθεις έτσι, βγάλτο απ΄το κρεβάτι θα δυσκολευτείς μετά κλπ κλπ. το αποτέλεσμα όταν δοκίμασα 2 φορές (χωρίς να το θέλω να φύγει από το κρεβάτι μας) ταλαιπωρήθηκε τόσο πολύ το μωράκι μου που είπα τέλος δεν ξανακούω κανέναν θα κάνω αυτό που πιστεύω εγώ καλύτερο για το παιδί μου. Και όταν έρθει η ώρα να πάει στο κρεβατάκι του, ας δυσκολευτώ δεν πειράζει. Του το οφείλω απο τη στιγμή που το έφερα σε αυτό το κόσμο. Όποτε είναι έτοιμο μόνο του θα επιλέξει το κρεβατάκι του και την μοναξιά του και όποτε θα επιθυμεί τους γονείς του η πόρτα θα είναι πάντα ανοιχτή. Με τον σύζυγο εάν θελήσουμε να ζήσουμε προσωπικές στιγμές έχουμε ένα πανέμορφο σαλόνι. :D

gECgp3.pngL3Bmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και μετά από 6 χρόνια θα ήθελα πολύ να μάθω τελικά αν οι συγκεκριμένες μανούλες δυσκολεύτηκαν να μάθουν στα πλασματάκια τους να κοιμούνται χωριστά στα δωμάτιά τους ή αν τους έχουν δημιουργηθεί άλλα θέματα.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η κάθε μανούλα πρέπει να κάνει αυτό που της λέει το ένστικτό της. Το νινάκι μου είναι 10 μηνών και ακόμα τον έχω στο κρεβάτι μου. Άκουγα από μωρό που ήταν, πολλούς να μου λένε μην το μάθεις έτσι, βγάλτο απ΄το κρεβάτι θα δυσκολευτείς μετά κλπ κλπ. το αποτέλεσμα όταν δοκίμασα 2 φορές (χωρίς να το θέλω να φύγει από το κρεβάτι μας) ταλαιπωρήθηκε τόσο πολύ το μωράκι μου που είπα τέλος δεν ξανακούω κανέναν θα κάνω αυτό που πιστεύω εγώ καλύτερο για το παιδί μου. Και όταν έρθει η ώρα να πάει στο κρεβατάκι του, ας δυσκολευτώ δεν πειράζει. Του το οφείλω απο τη στιγμή που το έφερα σε αυτό το κόσμο. Όποτε είναι έτοιμο μόνο του θα επιλέξει το κρεβατάκι του και την μοναξιά του και όποτε θα επιθυμεί τους γονείς του η πόρτα θα είναι πάντα ανοιχτή. Με τον σύζυγο εάν θελήσουμε να ζήσουμε προσωπικές στιγμές έχουμε ένα πανέμορφο σαλόνι. :D

 

Κι εμείς τριάμισι χρόνια τώρα το πανέμορφο σαλόνι μας τιμάμε, αλλά έχει αρχίσει να κουράζει...

 

Για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τώρα που έχει έρθει και το δεύτερο μωρό και στην ουσία κοιμόμαστε όλοι μαζί (η κούνια του μεγάλου είναι σαν προέκταση του κρεβατιού γιατί την έχουμε βάλει κολλητά και έχουμε αφαιρέσει το κάγκελο) όταν είναι άρρωστος ο μεγάλος ο μικρός κολλάει με το παραμικρό. Είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

Έχει χρειαστεί να βγούμε από το κρεβάτι ή εγώ και το μωρό ή ο μπαμπάς και ο μεγάλος και να κοιμόμαστε στο σαλόνι. Δεν βολεύει καθόλου και ο μεγάλος μου ο γιος στεναχωριέται να είναι «σε καραντίνα». Καλύτερα να είχε μάθει στο κρεβατάκι του πριν να έρθει ο μικρός.

 

Θηλάζω όμως και με βολεύει το co-bedding!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

κ μεις ειμαστε σε μια περιεργη φαση.ειχαμε την κορη μου στο ιδιο δωματιο κ ιδιο κρεβατι για δυο χρονια.οσο θηλασε δλδ.λογω μετακομισης ειπαμε να δοκιμασουμε να κοιμηθει σε δικο της δωματιο σε μονο κρεβατι.για 1,5μηνα πηγε πολυ καλα,φυσικα ξυπνουσε συνηθως το βραδυ,ηθελε μονο εμενα,αλλα τη χαιδευα λιγο,αποκοιμιοταν κ εφευγα.1-2βραδυα ζητησε ομως να ρθει στο διπλο

ειχαμε πισωγυρισμα γτ ηρθε ο μπεμπης μας.αναγκαστικα κ οι 4μαζι η ο μπαμπας στο μονο.συνηθως πλεον μετα απο δυο μηνες κοιμαται στο δικο της το μεγαλυτερο μερος της νυχτας κ ερχεται ξημερωματα.δ ειναι κτ που με ενοχλει ακομη.ελπιζω μεχρι την ανοιξη να επιστρεψει στο δωματιο της.το μονο που φοβαμαι ειναι μη κατα λαθος χτυπησει τον μικρο.κ αργοτερα που θα "κουνιεται" κ αυτος δ ξερω πως θα βολευτουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μιας και το ανεφερες...ο μπεμπης μου ειναι 7 μηνων κ κοιμομαστε μαζι...μου ειπε η παιδιατρος πως τωρα που μεγαλωνει καλο ειναι να τον βαλω στην κουνια- διπλα μου- γιατι τα θηλαζοντα που εχουν τη μαμα διπλα ξυπνανε συχνα κ ψαχνουν στηθος. Τι λετε;;;; Μου ειναι πολυ δυσκολο να τον βαλω στην κουνια....ειναι πανω απο 10 κιλα κ δεν μπορω να τον βαζω- βγαζω για φαγητο χωρις να τον ξυπνησω. Θα το ηθελα παντως. Τωρα ξυπναει 2-3 φορες, οχι παντα για φαγητο. Του δινω και πιπιλα, αλλα την παιρνει μονο οταν θελει (δλδ σπανια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ τα δυο μου θηλαζανε τη νυχτα.ο μικρος ακομη.η κορη μου μεχρι κ 1,5ανα τριωρο το πολυ.κ γι αυτο δ την πηγα στην κουνια της στο δωματιο της.ακομη κ στο παρκοκρεβατο δ ειχα παντα το κουραγιο.ειδικα απο 1,5που εμεινα κ εγκυος.αλλα τοτε αρχισε κτ 6-8ωρα κ μπηκανε κ σε φαση αποθηλασμου

Ο μικρος απο την αρχη κοιμαται καλυτερα.φυσικα εχςι υπαρξει βραδυ που ξυπνουσε ανα ωρα η βραδια που ηταν μονο αγκαλια μου αλλα οταν ξυπναει 2-3φορες λεω οτι ειχαμε καλο βραδυ.τον βαζω που κ που στο παρκο η στην κουνια.οχι πανω απο 5ωρο

Πιστευω διπλα μου που με μυριζει κ με νιωθει κοιμαται πιο καλα,αν τον βαλεις στην κουνια μην ξυπναει πιο συχνα

Αλλα δ χανεις κτ να δοκιμασεις

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον 6ο-7ο μήνα κοιμόταν αρχικά σε λίκνο και έπειτα στην κούνια που είναι κολλημένα στο κρεβάτι μας. Μετά δεν άντεξα από τις πολλές αφυπνίσεις κ τον πήρα στο κρεβάτι όπου συνέχισε τις αφυπνίσεις ωστόσο τον θηλάζω ξαπλωτά κι έτσι συνήθως δεν χαλάει κανενός μας ο ύπνος. Αν ένα παιδί ξυπνάει συνέχεια  και ειδικά αν θηλάζει νομίζω πως δεν παλεύεται αλλιώς. Και δεν χρειάζεται βασικά να παλεύεται αλλιώς -αν δεν έχει πρόβλημα με αυτό το ζευγάρι- δεν θα κοιμούνται για πάντα μαζί μας. Εγώ τώρα που πήγε ενός θα προσπαθήσω να αποσυνδέσω αρχικά τον ύπνο με το πιπίλισμα του στήθους και μετά βλέπουμε για την απομάκρυνσή του από το οικογενειακό κρεβάτι. Είμαι στη φάση που μελετάω το no cry solution και μόλις το αφομοιώσω θα το εφαρμόσω. Ήδη κάνω κάποια πράγματα δοκιμαστικά και βλέπω κάτι απειροελάχιστες διαφορές, σημαντικότατες για μένα όμως και είμαι συγκρατημένα ενθουσιασμένη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, xarouli είπε:

Μιας και το ανεφερες...ο μπεμπης μου ειναι 7 μηνων κ κοιμομαστε μαζι...μου ειπε η παιδιατρος πως τωρα που μεγαλωνει καλο ειναι να τον βαλω στην κουνια- διπλα μου- γιατι τα θηλαζοντα που εχουν τη μαμα διπλα ξυπνανε συχνα κ ψαχνουν στηθος. Τι λετε;;;; Μου ειναι πολυ δυσκολο να τον βαλω στην κουνια....ειναι πανω απο 10 κιλα κ δεν μπορω να τον βαζω- βγαζω για φαγητο χωρις να τον ξυπνησω. Θα το ηθελα παντως. Τωρα ξυπναει 2-3 φορες, οχι παντα για φαγητο. Του δινω και πιπιλα, αλλα την παιρνει μονο οταν θελει (δλδ σπανια)

 

Tα μωρά θα ξυπνάνε έτσι κι αλλιώς, απλά αν κοιμαστε μαζί τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα για εσένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!Εχω εναν μπεμπακο 3,5 μηνων κ εχουμε αποκτησει τη συνήθεια να κοιμομαστε στο κρεβατι οι 3 μας,κυριως το πρωι 8-10 κ το μεσημερι...τελευταια ομως ο κυριος εχει αρχισει κ "ζηταει" κ τα βραδια να παραμενει στο κρεβατι μετα τον θηλασμο(που πλεον κανουμε ξαπλωτοι).Η κουνια που βρισκεται στο δωματιο μας σπανια τον φιλοξενει κ μερικες φορες κοιμαται στο πορτ μπεμπε διπλα μου.Το θεμα μου ειναι οτι δεν το εχω παρει αποφαση οτι πρεπει να μάθει να κοιμαται αρχικα στην κουνια κ δευτερευοντως στο δικο του δωματιο,το οποιο εχουμε φτιαξει κ περιμενει...Απο την αλλη,φοβαμαι καθε φορα μηπως τον πλακωσουμε στον υπνο μας,οπως εχουμε ακουσει για διάφορες περιπτωσεις.Αν λυνοταν αυτο,ισως κ να τον αφηνα να κοιμαται μαζι μας κ τα βραδια που ειμαστε πιο κουρασμενοι.Η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

ειναι τι ταιριαζει στην καθε οικογενεια

υπαρχουν καποιοι κανονες για να ειναι ααφαλης η συνκοιμηση

πολυ σημαντικο απο την μια να κολλησει σε τοιχο το κρεβατι,ετσι ωστε το μωρο να κοιμαται απο σενα κ προς τον τοιχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ειναι τι ταιριαζει στην καθε οικογενεια

υπαρχουν καποιοι κανονες για να ειναι ααφαλης η συνκοιμηση

πολυ σημαντικο απο την μια να κολλησει σε τοιχο το κρεβατι,ετσι ωστε το μωρο να κοιμαται απο σενα κ προς τον τοιχο

Αυτο φανταζομαι οτι προφυλασσει απο το να πέσει το μωρο κατω...Αν το πλακωσω εγω ομως;Δεν κοιμαμαι βαρια συνηθως,αλλα με τοση αυπνια κ κούραση,ποτε δεν ξερεις...!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιμήθηκα ποτέ βράδυ με το μωρό ακριβώς γιατί φοβόμουν μη το πλακώσω. Ο κίνδυνος είναι μικρός αλλά υπαρκτός. Μπορείς να έχεις την κούνια δίπλα κολλητά στο κρεβάτι σου, από την πλευρά σου και να είναι σα να κοιμάστε μαζί, θα μπορείς να το χαϊδεύεις, να το σκεπάζεις όταν ξεσκεπάζετε κτλ, αλλά θα υπάρχουν ανάμεσά σας τα κάγκελα. Αργότερα, πχ στους 9-10 μήνες, αν δεν μετακομίσει στο δωμάτιό του, μπορείς να βγάλεις τα κάγκελα που είναι ανάμεσά σας αλλά πάλι θα είναι ασφαλές το μωρό γιατί στην ουσία θα είναι στο δικό του κρεβατάκι και δεν θα στριμώχνεστε 3 άτομα σε ένα κρεβάτι με κίνδυνο να το πλακώσετε ή να του δημιουργήσετε ασφυξία με τα σκεπάσματά σας.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπέρα!Εχω εναν μπεμπακο 3,5 μηνων κ εχουμε αποκτησει τη συνήθεια να κοιμομαστε στο κρεβατι οι 3 μας,κυριως το πρωι 8-10 κ το μεσημερι...τελευταια ομως ο κυριος εχει αρχισει κ "ζηταει" κ τα βραδια να παραμενει στο κρεβατι μετα τον θηλασμο(που πλεον κανουμε ξαπλωτοι).Η κουνια που βρισκεται στο δωματιο μας σπανια τον φιλοξενει κ μερικες φορες κοιμαται στο πορτ μπεμπε διπλα μου.Το θεμα μου ειναι οτι δεν το εχω παρει αποφαση οτι πρεπει να μάθει να κοιμαται αρχικα στην κουνια κ δευτερευοντως στο δικο του δωματιο,το οποιο εχουμε φτιαξει κ περιμενει...Απο την αλλη,φοβαμαι καθε φορα μηπως τον πλακωσουμε στον υπνο μας,οπως εχουμε ακουσει για διάφορες περιπτωσεις.Αν λυνοταν αυτο,ισως κ να τον αφηνα να κοιμαται μαζι μας κ τα βραδια που ειμαστε πιο κουρασμενοι.Η γνωμη σας;

Η πιθανοτητα να πλακωσει καποιος το μωρο ειναι υπαρκτη αν ειναι χρηστης ναρκωτικων ουσιων (τσιγαρο, ποτο, αγχολυτικα, κλπ) ή αν "πλακωθει" το μωρο απο τα σκεπασματα (πχ παπλωμα, μαξιλαρια κλπ). Κατα τ'αλλα το cobedding οταν τα μωρα ειναι βρεφη ειναι κατι που γινεται απο την αρχη της ανθρωπινης ιστοριας και εχει να κανει με την επιβιωση του ειδους, οποτε ας αναλογιστουμε την πραγματικη υπαρξη αυτου του κινδυνου. Δυστυχως, οι ιστοριες καποιων ανευθυνων ή απλα εν αγνοια γονεων εχει κανει πολλους αλλους γονεις να αποφευγουν να κοιμουνται με το μωρο τους μην τυχον και το πλακωσουν, ενω η πιθανοτητες να γινει κατι τετοιο αν η μαμα δεν ειναι χρηστης ναρκωτικων ειναι μηδαμινες.

Το μωρο οταν κοιμαται διπλα στην μαμα ρυθμιζει την θερμοκρασια του σωματος του, την αναπνοη του (και κατ'επεκταση την ομαλη λειτουργια ολων των οργανων του σωματος), προωθειται ο μητρικος θηλασμος και ολα τα οφελη που συνεπαγονται μακροπροθεσμα, η οικογενεια κοιμαται καλυτερα αρα ειναι πιο ξεκουραστη στη διαρκεια της ημερας, η μητερα μαθαινει καλυτερα την ιδιοσυγκρασια του μωρου της και φυσικα ικανοποιειται πληρως η αναγκη του μωρου για φυσικη παρουσια της μαμας, με αποτελεσμα την καλυτερη ψυχικη του αναπτυξη. Φυσικα, το cobedding μπορει να μην ταιριαξει σε καθε οικογενεια, αλλα οταν μιλαμε για τοσο μικρα βρεφη οπως το δικο σου, εχω την εντυπωση οτι η πλειοψηφια των μαμαδων κοιμαται με τα μωρα τους αλλα επειδη θεωρειται ταμπου, αρνουνται να το παραδεχτουν.

Οπως και να 'χει, το μωρακι σου ειναι μολις 3,5 μηνων, ειναι απολυτα φυσικο να ζηταει την παρουσια σου. Εξαλλου, το οτι η πλειοψηφια των παιδιων κοιμουνται καλυτερα οταν ειναι με την μαμα αποδεικνυει οτι ειναι αναγκη δικη τους πανω απ'ολα και μας δειχνουν μονα τους τον σωστο δρομο. Οποτε, δεν πειραζει αν δεν το εχεις παρει αποφαση, πιθανον το ενστικτο σου σου λεει οτι ειναι νωρις ακομη να παει στην κουνια του, ποσο μαλλον σε αλλο δωματιο, ας μου επιτραπει η εκφραση "στην απομονωση". 

 

Να σημειωσω κατι για το "πλακωμα". Ιστορικα, υπαρχουν πληροφοριες οτι πριν απο τον Μεσαιωνα οι αρχες (ειδικα η εκκλησια) απαγορευαν στους γονεις να κοιμουνται με τα παιδια τους λογω καποιων περιπτωσεων που τα παιδια βρεθηκαν το πρωι νεκρα. Εικαζεται οτι οσες μητερες ξυπνουσαν και εβρισκαν νεκρα τα παιδια τους υπεθεταν οτι τα ειχαν πλακωσει, ενω στην πραγματικοτητα αυτο ηταν απιθανο, αν σκεφτουμε οτι γινοταν συστηματικη χρηση οπιοουχων και αλκοολ στα βρεφη για να κοιμουνται "καλυτερα" και οτι απο την εμφανιση του ειδους μας η συγκοιμιση ειναι η ασφαλεστερη πρακτικη. Επισης, καλο ειναι να γνωριζουμε οτι σε χωρες που η συγκοιμηση ειναι θεμα κουλτουρας, πχ Ιαπωνια, τα ποσοστα αιφνιδιου θανατου ειναι τα μικροτερα παγκοσμιως.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Αυτο φανταζομαι οτι προφυλασσει απο το να πέσει το μωρο κατω...Αν το πλακωσω εγω ομως;Δεν κοιμαμαι βαρια συνηθως,αλλα με τοση αυπνια κ κούραση,ποτε δεν ξερεις...!

δ πιστευω οτι υπαρχει ο κινδυνος

αν παρολα αυτα φοβασαι απολυτα σεβαστο

μια κουνια στο υψος του κρεβατιου χωρις τα καγκελα ενωμενα ισως ειναι μια λυση

η σεντιρ τα λεει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Η πιθανοτητα να πλακωσει καποιος το μωρο ειναι υπαρκτη αν ειναι χρηστης ναρκωτικων ουσιων (τσιγαρο, ποτο, αγχολυτικα, κλπ) ή αν "πλακωθει" το μωρο απο τα σκεπασματα (πχ παπλωμα, μαξιλαρια κλπ). Κατα τ'αλλα το cobedding οταν τα μωρα ειναι βρεφη ειναι κατι που γινεται απο την αρχη της ανθρωπινης ιστοριας και εχει να κανει με την επιβιωση του ειδους, οποτε ας αναλογιστουμε την πραγματικη υπαρξη αυτου του κινδυνου. Δυστυχως, οι ιστοριες καποιων ανευθυνων ή απλα εν αγνοια γονεων εχει κανει πολλους αλλους γονεις να αποφευγουν να κοιμουνται με το μωρο τους μην τυχον και το πλακωσουν, ενω η πιθανοτητες να γινει κατι τετοιο αν η μαμα δεν ειναι χρηστης ναρκωτικων ειναι μηδαμινες.

Το μωρο οταν κοιμαται διπλα στην μαμα ρυθμιζει την θερμοκρασια του σωματος του, την αναπνοη του (και κατ'επεκταση την ομαλη λειτουργια ολων των οργανων του σωματος), προωθειται ο μητρικος θηλασμος και ολα τα οφελη που συνεπαγονται μακροπροθεσμα, η οικογενεια κοιμαται καλυτερα αρα ειναι πιο ξεκουραστη στη διαρκεια της ημερας, η μητερα μαθαινει καλυτερα την ιδιοσυγκρασια του μωρου της και φυσικα ικανοποιειται πληρως η αναγκη του μωρου για φυσικη παρουσια της μαμας, με αποτελεσμα την καλυτερη ψυχικη του αναπτυξη. Φυσικα, το cobedding μπορει να μην ταιριαξει σε καθε οικογενεια, αλλα οταν μιλαμε για τοσο μικρα βρεφη οπως το δικο σου, εχω την εντυπωση οτι η πλειοψηφια των μαμαδων κοιμαται με τα μωρα τους αλλα επειδη θεωρειται ταμπου, αρνουνται να το παραδεχτουν.

Οπως και να 'χει, το μωρακι σου ειναι μολις 3,5 μηνων, ειναι απολυτα φυσικο να ζηταει την παρουσια σου. Εξαλλου, το οτι η πλειοψηφια των παιδιων κοιμουνται καλυτερα οταν ειναι με την μαμα αποδεικνυει οτι ειναι αναγκη δικη τους πανω απ'ολα και μας δειχνουν μονα τους τον σωστο δρομο. Οποτε, δεν πειραζει αν δεν το εχεις παρει αποφαση, πιθανον το ενστικτο σου σου λεει οτι ειναι νωρις ακομη να παει στην κουνια του, ποσο μαλλον σε αλλο δωματιο, ας μου επιτραπει η εκφραση "στην απομονωση". 

 

Να σημειωσω κατι για το "πλακωμα". Ιστορικα, υπαρχουν πληροφοριες οτι πριν απο τον Μεσαιωνα οι αρχες (ειδικα η εκκλησια) απαγορευαν στους γονεις να κοιμουνται με τα παιδια τους λογω καποιων περιπτωσεων που τα παιδια βρεθηκαν το πρωι νεκρα. Εικαζεται οτι οσες μητερες ξυπνουσαν και εβρισκαν νεκρα τα παιδια τους υπεθεταν οτι τα ειχαν πλακωσει, ενω στην πραγματικοτητα αυτο ηταν απιθανο, αν σκεφτουμε οτι γινοταν συστηματικη χρηση οπιοουχων και αλκοολ στα βρεφη για να κοιμουνται "καλυτερα" και οτι απο την εμφανιση του ειδους μας η συγκοιμιση ειναι η ασφαλεστερη πρακτικη. Επισης, καλο ειναι να γνωριζουμε οτι σε χωρες που η συγκοιμηση ειναι θεμα κουλτουρας, πχ Ιαπωνια, τα ποσοστα αιφνιδιου θανατου ειναι τα μικροτερα παγκοσμιως.

Εξαιρετικη τοποθετηση που μ εμπνεει πολυ!Οσο περνανε οι μερες που εθεσα ως προθεσμια για να τον μεταφερω στο δωματιο του τοσο δε θελω να τον αποχωριστω...Ομως ο φοβος μου για το πλακωμα δεν προερχεται μονο απο τις ιστοριες αλλων!Εννοειται πως δεν ειμαι χρηστρια,ουτε πινω,ουτε καπνιζω,ειμαι υπερμαχος των υγιεινων συνηθειων...ομως εχει τυχει 2 φορες μετα απο πολλη κουραση να εχω αποκοιμηθει ενω θηλαζει κ καπως να τον ενοχλησω,καθως εβγαλε παραπονιαρικη φωνουλα κ ξυπνησα!Εκει φοβηθηκα πολυ γιατι δεν ηξερα αν τον ειχα πλακωσει κ ετυχε να με ξυπνησει!Σιγουρα ειχα κανει καποια κινηση παντως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

καπως να τον ενοχλησω,

Γιατι πιστευεις οτι τον ενοχλησες; Μπορει απλα να ειδε ονειρο, να πιαστηκε κα. Το θεμα ειναι οτι ξυπνησες, ωστε να μπορεσεις να αντιδρασεις γρηγορα σε οτι κι αν ηταν αυτο που τον ενοχλησε.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Γιατι πιστευεις οτι τον ενοχλησες; Μπορει απλα να ειδε ονειρο, να πιαστηκε κα. Το θεμα ειναι οτι ξυπνησες, ωστε να μπορεσεις να αντιδρασεις γρηγορα σε οτι κι αν ηταν αυτο που τον ενοχλησε.

Γιατι τη μια φορα ξυπνησα μαζευοντας το χερι μου το οποιο μαλλον ειχα απλωσει πανω του (;)

Εκεινη τη φορα ξυπνησα οντως,μια αλλη ομως ειχα αποκοιμηθει ενω θηλαζα κ το πηρα χαμπαρι μετα απο 3 ωρες...Καταλαβαινω τι εννοεις κ μακαρι να ημουν τόσο σιγουρη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Polina87 είπε:

Γιατι τη μια φορα ξυπνησα μαζευοντας το χερι μου το οποιο μαλλον ειχα απλωσει πανω του (;)

Εκεινη τη φορα ξυπνησα οντως,μια αλλη ομως ειχα αποκοιμηθει ενω θηλαζα κ το πηρα χαμπαρι μετα απο 3 ωρες...Καταλαβαινω τι εννοεις κ μακαρι να ημουν τόσο σιγουρη!

Ολες εχουμε αποκοιμηθει με το μωρο στο στηθος, προσωπικα οχι μονο τους πρωτους μηνες αλλα εχει γινει και μετα τον χρονο. Αν νιωθεις τοσο προβληματισμενη μην κοιμασαι ακριβως διπλα στο μωρο, αλλα ασε ενα κενο 50-70 ποντων ή κολλησε την κουνια στο κρεβατι σας.

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κοιμηθεί ποτέ με το παιδί να θηλάζει γιατί δεν μπορώ να ησυχάσω από την ενόχληση στο στήθος. Παρόλα αυτά κοιμόμαστε μαζί από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα (2μιση ετών) κι είναι βέβαιο πως κάθε κιχ και αχ του παιδιού, θα με ξυπνήσει, όπως πιστεύω ξυπνάει κάθε μαμά, όσο κουρασμένη και να είναι. Η ανησυχία μου μην ενοχλήσω το μωρό, με έκανε να μένω πιο πολύ άυπνη, απ' ότι τα ίδια τα ξυπνήματα του μωρού, τους πρώτους μήνες.

 

Αν κατάφερες να κοιμηθείς 3 ώρες δίπλα στα μωρό σου ήσυχα, να λες ευχαριστώ, να το χαρείς, να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις. Είναι πολύ όμορφο να κοιμάστε τρυφερά, ο ένας δίπλα στον άλλο και το μόνο εμπόδιο σε αυτή τη στοργική συντροφιά, είναι....να μη σε αφήνει να κοιμηθείς! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ προβληματισμενη...Χτες που κοιμομασταν οι 3 μας στο κρεβατι ο αντρας μου τραβηξε στον ύπνο του το πάπλωμα με τέτοιο τροπο που καλυψε τη μυτουλα του μωρου!Ευτυχως το πηρε χαμπαρι εκεινος κ το τακτοποιησε,αλλά εγω κοιμομουν!Δεν καταλαβα τιποτα...Κ πριν κοιμηθούμε τα ειχα τσεκαρει ολα,το δε πάπλωμα το ειχα κατω απ τη μασχαλη του μωρου!Απο τοτε δεν τον ξαναφησα να κοιμηθει μαζι μας κ νιωθω ασχημα οταν με κοιταει με απογοητευση που τον βάζω στην κουνια...

Link to comment
Share on other sites

Άμα γκρινιάξει το ακούς ; Το μωρό μου 4 μηνών σκεπάστηκε μόνο του με την κουβέρτα του μέχρι το κεφάλι δίπλα μου (είναι η φάση που πιάνει και πάει να τα φέρει όλα στο στομα αλλα αποτυγχάνει να πετύχει το στομα 100%). Γκρίνιαξε λίγο ξύπνησα τον ξεσκέπασα. Από τότε πήρα ένα «σάκο;» Μπαίνει το παιδί μέσα κλείνει με κουμπάκια και ησύχασα. Φτάνει μέχρι το στηθος από μπροστά όποτε δεν παίζει να σκάσει ούτε να κρυώσει.

Κομαται δίπλα μου και ίσα που του ρίχνω την γωνία της κουβέρτας.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Ειμαι πολυ προβληματισμενη...Χτες που κοιμομασταν οι 3 μας στο κρεβατι ο αντρας μου τραβηξε στον ύπνο του το πάπλωμα με τέτοιο τροπο που καλυψε τη μυτουλα του μωρου!Ευτυχως το πηρε χαμπαρι εκεινος κ το τακτοποιησε,αλλά εγω κοιμομουν!Δεν καταλαβα τιποτα...Κ πριν κοιμηθούμε τα ειχα τσεκαρει ολα,το δε πάπλωμα το ειχα κατω απ τη μασχαλη του μωρου!Απο τοτε δεν τον ξαναφησα να κοιμηθει μαζι μας κ νιωθω ασχημα οταν με κοιταει με απογοητευση που τον βάζω στην κουνια...

Το μωρο το εχετε αναμεσα σας; Δυο ειναι οι λυσεις: ή ο μπαμπας μετακομιζει στον καναπε ή βαζεις το μωρο απο την μερια σου, σε υπνοσακο και σκεπαζεστε εσεις με το παπλωμα. Σε τοσο μικρο μωρο ειναι επικινδυνο να χρησιμοποιουμε το ιδιο σκεπασμα, ποσο μαλλον ενα παπλωμα που ειναι βαρυ. Λυσεις υπαρχουν, αρκει να υπαρχει προθυμια να τις εφαρμοσεις. Απ'οτι βλεπω η συγκοιμηση ειναι κατι που το θελεις, γιατι προβληματιζεσαι με πραγματα που λυνονται;

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Silky είπε:

Άμα γκρινιάξει το ακούς ; Το μωρό μου 4 μηνών σκεπάστηκε μόνο του με την κουβέρτα του μέχρι το κεφάλι δίπλα μου (είναι η φάση που πιάνει και πάει να τα φέρει όλα στο στομα αλλα αποτυγχάνει να πετύχει το στομα 100%). Γκρίνιαξε λίγο ξύπνησα τον ξεσκέπασα. Από τότε πήρα ένα «σάκο;» Μπαίνει το παιδί μέσα κλείνει με κουμπάκια και ησύχασα. Φτάνει μέχρι το στηθος από μπροστά όποτε δεν παίζει να σκάσει ούτε να κρυώσει.

Κομαται δίπλα μου και ίσα που του ρίχνω την γωνία της κουβέρτας.

Τον ακουω ναι,στην προκειμενη δεν γκρινιαξε!Καλη λυση,δεν ειναι πιο χειμωνιάτικο ομως;Θα το δοκιμασω...

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Το μωρο το εχετε αναμεσα σας; Δυο ειναι οι λυσεις: ή ο μπαμπας μετακομιζει στον καναπε ή βαζεις το μωρο απο την μερια σου, σε υπνοσακο και σκεπαζεστε εσεις με το παπλωμα. Σε τοσο μικρο μωρο ειναι επικινδυνο να χρησιμοποιουμε το ιδιο σκεπασμα, ποσο μαλλον ενα παπλωμα που ειναι βαρυ. Λυσεις υπαρχουν, αρκει να υπαρχει προθυμια να τις εφαρμοσεις. Απ'οτι βλεπω η συγκοιμηση ειναι κατι που το θελεις, γιατι προβληματιζεσαι με πραγματα που λυνονται;

Οντως το θελω,αλλα αγχωνομαι πολυ με τους κινδυνους!Ενω φροντιζα κ για το παπλωμα προεκυψε αυτο που δεν το ειχα σκεφτει!Θα δοκιμασω τον υπνοσακο...

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2018 at 12:23 ΠΜ, Polina87 είπε:

Καλησπέρα!Εχω εναν μπεμπακο 3,5 μηνων κ εχουμε αποκτησει τη συνήθεια να κοιμομαστε στο κρεβατι οι 3 μας,κυριως το πρωι 8-10 κ το μεσημερι...τελευταια ομως ο κυριος εχει αρχισει κ "ζηταει" κ τα βραδια να παραμενει στο κρεβατι μετα τον θηλασμο(που πλεον κανουμε ξαπλωτοι).Η κουνια που βρισκεται στο δωματιο μας σπανια τον φιλοξενει κ μερικες φορες κοιμαται στο πορτ μπεμπε διπλα μου.Το θεμα μου ειναι οτι δεν το εχω παρει αποφαση οτι πρεπει να μάθει να κοιμαται αρχικα στην κουνια κ δευτερευοντως στο δικο του δωματιο,το οποιο εχουμε φτιαξει κ περιμενει...Απο την αλλη,φοβαμαι καθε φορα μηπως τον πλακωσουμε στον υπνο μας,οπως εχουμε ακουσει για διάφορες περιπτωσεις.Αν λυνοταν αυτο,ισως κ να τον αφηνα να κοιμαται μαζι μας κ τα βραδια που ειμαστε πιο κουρασμενοι.Η γνωμη σας;

 

Αν θηλάζεις και δεν παίρνεις φάρμακα, δεν πίνεις και δεν είσαι παχύσαρκη και έχεις σκληρό στρώμα, το μωρό είναι ασφαλές δίπλα σου. Αν κάτι από όλα αυτά δεν ισχύει, η συγκοίμηση έχει ρίσκα. Και σε καμία περίπτωση το μωρό δεν επιτρέπεται να κοιμάται ανάμεσα στη μαμά και στο μπαμπά, μόνο ανάμεσα στη μαμά και σε κάγκελο ή τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...