Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cosleeping Συνκοίμηση Co-Bedding


MARIANTHI611

Recommended Posts

ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ: Η ανάπτυξη του εγκεφάλου και το τίμημα της όρθιας στάσης.

ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΠΟ: http://politikokafeneio.com/epistimi/afieroma080205.htm

«Και μπορεί η όρθια στάση μας να ήταν η αιτία που καταφέραμε κι αναπτύξαμε ένα μεγάλο και ευφυή εγκέφαλο, όμως ο εγκέφαλος αυτός σπάνια σκέφτεται τι μπορεί να πήγε λάθος σ' όλη την εξελικτική διαδικασία.

Το πιο σοβαρό πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον άνθρωπο λόγω της υιοθέτησης της όρθιας στάσης είναι ο τοκετός. Μόνο στους ανθρώπους η διαδικασία αυτή είναι τόσο δύσκολη. Τα άλλα ζώα μπορεί να έχουν κάποιες επιπλοκές, στη συνέχεια όμως τα περισσότερα θηλυκά των άλλων θηλαστικών ειδών ούτε ακινητοποιούνται ούτε τραυματίζονται, όπως οι ατυχείς ανθρώπινοι συγγενείς τους. Οι δυσκολίες στη γέννα είναι αποτέλεσμα της διεύρυνσης του εγκεφάλου μας κατά τη διάρκεια της εξέλιξης.

Εάν λοιπόν είναι καλό να έχουμε μεγάλο εγκέφαλο, κι από ό,τι φαίνεται είναι, τότε έπρεπε να βρεθεί μια λύση με τη γέννα. Μια λύση θα μπορούσε να ήταν να μεγαλώσει και ν' ανοίξει η λεκάνη της γυναίκας. Όμως κάτι τέτοιο θα μας έκανε να χάναμε αυτό που κερδίσαμε ύστερα από τόσα εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης, δηλαδή την όρθια στάση μας.

Κι αυτό γιατί μια μεγάλη λεκάνη θα μας υποχρέωνε να αλλάξουμε το βάδισμά μας και να περπατάμε με αυτό τον ανισόρροπο τρόπο που περπατούν μερικά ζώα, όταν τύχει και πατήσουν λίγο στα δυο πόδια τους. Αλλά αυτό δεν αποτελεί λύση.

Στην εξέλιξη του ανθρώπου το πρόβλημα λύθηκε μερικώς με τον περιορισμό της περιόδου εγκυμοσύνης στους 9 μήνες (βλέπε Δάιμοντ). Έτσι τα μωρά γεννιούνται πριν ο εγκέφαλός τους μεγαλώσει τόσο, ώστε να υπάρξει πρόβλημα. Επιπλέον το κρανίο του μωρού είναι εφοδιασμένο με ευέλικτα, μαλακά, από χόνδρους, μέρη, που μπορούν να προσαρμοστούν τη στιγμή της γέννας στο ιδιαίτερα μικρό άνοιγμα της μήτρας. Εξ ου και το ιδιαίτερο, σαν κώνος, σχήμα του κεφαλιού του νεογέννητου.

Όμως οι 9 μήνες εγκυμοσύνης είναι μια μικρή χρονική περίοδος σχετικά με το χρόνο που απαιτείται για την πλήρη ανάπτυξη του εγκεφάλου ενός παιδιού (ΣΗΜ. mlne: ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΚΟΜΑ). Το να γεννηθεί λοιπόν πριν αναπτυχθεί πλήρως ο εγκέφαλός του έχει ως μειονέκτημα μια πολύ μεγάλη περίοδο εξάρτησης του μωρού από τους γονείς.

Το οποίο βέβαια σήμερα δεν αποτελεί τεράστιο πρόβλημα. Όμως φανταστείτε στο πολύ μακρινό παρελθόν τι πρόβλημα ήταν για τους προγόνους ένα μωρό, όταν θα έπρεπε να κυνηγήσουν για να εξασφαλίσουν την τροφή τους. Κι σε άλλα ζώα υπάρχει εξάρτηση των μωρών από τους γονείς, αλλά όχι για τόσο μεγάλη χρονική περίοδο όπως σε εμάς.

Και οι άνθρωποι δεν είμαστε το ίδιο εφοδιασμένοι με τα ζώα όσον αφορά την επιβίωση και τη μεταφορά των μωρών. Δεν έχουμε ουρά από όπου θα μπορούσε να πιαστεί το παιδί. Όταν το παιδί αρχίζει να μπουσουλάει, η μητέρα πρέπει να το βαστήξει στα χέρια της. Ο πρόωρος χαμός της ουράς κατά τη διάρκεια της εξέλιξης (ούτε οι πίθηκοι ούτε ο αυστραλοπίθηκος είχαν ουρά) μπορεί μεν να στέρησε τα αρπαχτικά ζώα από μια εύκολη λεία (τα μωρά), αλλά είχε αποτέλεσμα οι γονείς να χάσουν ένα είδος φυσικού λουριού με τα παιδιά τους.»

 

ΚΑΜΙΑ ΝΤΡΟΠΗ, ΚΑΜΙΑ ΤΥΨΗ, ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΗ.

 

Τα μωρά μας γεννιούνται ανώριμα και πλήρως εξαρτημένα από εμάς. Αφήνουν πρόωρα το φιλόξενο περιβάλλον της μήτρας, ενώ θα άπρεπε να παραμείνουν εκεί για τουλάχιστον έναν χρόνο ακόμα, μέχρι να αναπτυχθεί πλήρως ο εγκέφαλος τους. Και υπάρχουν κάποιοι που μας συμβουλεύουν για «ανεξαρτητοποίηση»??? του ανώριμου βρέφους, όταν αυτό είναι πλήρως εξαρτημένο από εμάς.

 

Η θέση των μωρών είναι στην αγκαλιά της μάνας τους, είτε είναι ξύπνια, είτε κοιμούνται.

 

Το λιονταράκι κοιμάται με την λιονταρίνα, το ελεφαντάκι με την ελεφαντίνα, το ανθρωπάκι γιατί να κοιμάται μόνο του;

 

Nice. Και εγώ συμφωνώ αλλά αν δεν έχεις δει το σκηνικό με άλλα παιδιά, τότε θα πρέπει να ξέρεις πως εμείς οι πολιτισμένοι και νοήμονες άνθρωποι και περισσότερο οι γυναίκες τραβάμε τον αλίμονο αν τα μάθουμε στο κρεβάτι μας... Φαντάσου να δουλεύουμε κιόλας... Εξάλλου οι άνθρωποι σε αντίθεση με τα ζώα προσαρμόζονται εύκολα... ακόμα από βρέφη. Καταλαβαίνω το συναισθηματικό κομμάτι, αλλά δεν μας λύνει το πρακτικό.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταλαβαινω, απλα θελω να πω πως δεν πρεπει να νιωθουμε ενοχες και ντροπη που κανουμε το πιο φυσιολογικο πραγμα. Και πρεπει απλα να πουμε πως το να κοιμομαστε χωρια ειναι για να βολευονται οι γονεις (αν βολευονται) και δεν ειναι το καλυτερο για το μωρο, οπως υποστηριζουν καποιοι.

Θελω απλα να καταριψω το επιχειρημα περι ανεξαρτητοποιησης του μωρου.

Το αν καποια πραγματα γινονται για πρακτικους λογους, ειναι δικαιωμα του καθενος, αλλα μην μας την λενε κιολας...

 

Οσον αφορα για το τι τραβαμε εμεις οι γυναικες, θελω να ανοιξω συντομα ενα καινουριο θεμα.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

mlne, απλά τέλειο. Θα το αντιγράψω αμέσως στο καφέ που γράφω!

Συνοψίζει όσα σκέφτομαι, και πιστεύω όσα σκεφτονται οι μανούλες που αντιμετωπίζουν οξεία αγκαλίτιδα :P

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβες δυστυχως αν θες στειλε ποια πηρες να ριξω μια ματια..

Για την ζηλια τωρα...θελω να πιστευω πως δεν θα ζηλευει η μικρη μου...ετσι νιωθω και βλεπω το παιδακι μου, τωρα τι να σου πω μπορει να κανω και λαθος...πλησιαζει ο καιρος και θα μαθω.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξεκολαει απο διπλα μας.Εμενα και το μωρο.Αντε για ταντεμ με βλεπω μαρσιπο μπρος πισω!χχαχα...αστειο φυσικα..

Ακομα δεν τον εχει ξεχασει τον θηλασμο οποτε βρισκει ελευθερο παει να το αρπαξει!Εξαλλου αρχες ιουλιου αποθηλασε.Δεν νομιζω να της δωσω αργοτερα...Δεν ξερω βεβαια...δεν λεω μεγαλα λογια.

Αντε να δουμε...ανυπομονω!!

 

Θα σου στειλω μηνυμα και φωτο να δεις.

 

Θελει δουλεια το θεμα της ζηλιας, να μην αισθανθει ριγμενη, Θα την βαζεις να συμμετεχει στη φροντιδα του μωρου και τα ματια σου 14!!! Ο γιος μου εκει που δεν το περιμενα τον επιασα να χωνει ενα πραγματακι στο στομα του!!! Ειναι μικρα ακομα και δεν καταλαβαινουν απο κινδυνο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου οι άνθρωποι σε αντίθεση με τα ζώα προσαρμόζονται εύκολα... ακόμα από βρέφη.

 

Καλησπέρα.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής σ' αυτό; Τι εννοείς; Σε ποιό πράγμα προσαρμόζεται ο άνθρωπος ευκολότερα σε σχέση με τα ζώα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν τα διαβασα ολα λογω ελλειψης χρονου

πηραμε την κορη μας στο κρεββατι μας οταν ηταν 10 μηνων και απο 17 μηνων την εβαλα στο μονο της κρεββατι

καποιες φορες πλεον την κοιμιζουμε στο δικο μας και καποιες στο δικο της

ειναι πολυ ωραια η αισθηση και ξεκουραζεσαι κι εσυ οσο θηλαζεις

για μενα πρεπει να απενοχοποιουμαστε απο το τι μας λενε οι γυρω μας και να κανουμε αυτο που ταιριαζει στην δικη μας οικογενεια

Link to comment
Share on other sites

Εγω να γραψω τους προβληματισμους μου;;; Ημουν παντα υπερ του co-bedding..ειναι πολυ γλυκο οντως και μου φαινεται κατι φυσιολογικο....Εχουμε ομως συναντησει προβληματα.

 

Η κορη μου ειναι περιπου 1,5, ΔΕΝ εχει κοιμηθει σερι καμμια νυχτα, ξυπναει καθε τρεις και λιγο για θηλασμο (ναι, ακομα θηλαζουμε-κι ας εργαζομαι).

Πριν λιγες μερες, εκει που τη θηλαζα, την ακουμπησα στο κρεβατι μας και....κοιμηθηκε σερι 5 ωρες! Ουαου! Να τη σου λεει ο αντρας μου η λυση μας και εκλεισε το θεμα.

 

Ναι, αλλα ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΕΓΩ!!!

 

1ον γινομαι σαν το οκταρι...τα αναφερατε παραπανω. Ο σβερκος μου δεν γυριζε αριστερα εχθες....

2ον αγχωνομαι....η μικρη α) μια παει να πεσει απο το κρεβατι καθοτι ειναι μεγααααλη ταρζανιτσα (σκαρφαλωνει παντου) και αν με παρει ο υπνος την εκατσα και το κρεβατι μας ειναι πολυ ψηλο, μονο το στρωμα ειναι 40 εκ, β) μια παει να χωθει μεσα στο παπλωμα και να σκασει (και που να το καταργησεις χειμωνιατικα; εκτος αν εχει υπνοσακο στο μεγεθος μου! :-D), γ) μια παει και χωνεται κατω απο τον μπαμπα της (=100 κιλα ο κυριος) και να την πλακωσει κατα λαθος. Επειδη ειναι μεγαλη πια δεν παιζει να παρουμε μετρα τυπου θα βαλω ενα στηριγμα, ενα εμποδιο, σηκωνεται στο κρεβατι ορθια με το παραμικρο και...τρεχει. :confused: Αν βαλω καγκελο, δεν θα το καβαλησει να πεσει; Εδω καβαλαει την πλατη του καναπε και την προλαβαινω στο τσακ στο σαλονι.

 

Πεστε μου αν ειμαστε οι μονοι που τα τραβαμε αυτα, ή επειδη ειναι αρχη κλπ. Αλλιως να το καταργησω αμεσα, και κριμα πια....παλι αυπνια κλαψ :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ:

4-6 μηνων την κοιμιζα οριζοντια πανω απο το κεφαλι μου

6-8 μηνων εβαλα προστατευτικο καγκελο στο πλαι και την κοιμιζα απο εξω, εγω στη μεση, ωσπου αρχισε να σηκωνεται οποτε,

8-12 μηνων κολλησα το κρεββατι στον τοιχο και την εβαζα απο την πλευρα του τοιχου, ωσπου επιτελους ανακαλυψα οτι το κρεβατακι που ειχαμε παρει απο το ΙΚΕΑ στην πανω σταθμη ειχε ακριβως το ιδιο υψος με το κρεβατι μας, εβγαλα το καγκελο, το στριμωξα στον τοιχο, κι εβαλα μια τυλιγμενη κουβερτα, αναμεσα στο στρωμα της και το καγκελο της κουνιας για να ενωσω καλα τα δυο στρωματα.

Ετσι, τωρα πια κοιμομαστε πολυ ανετα, τα δυο κρεβατια ειναι σαν ενα.

Αν βγαινει το καγκελο απο το κρεβατακι της, δοκιμασε το, αν υπαρχει διαφορα στα δυο στρωματα, ψαξε για μικρου παχους υποστρωματα, για να την εξαλειψεις.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ:

ωσπου επιτελους ανακαλυψα οτι το κρεβατακι που ειχαμε παρει απο το ΙΚΕΑ στην πανω σταθμη ειχε ακριβως το ιδιο υψος με το κρεβατι μας, εβγαλα το καγκελο, το στριμωξα στον τοιχο, κι εβαλα μια τυλιγμενη κουβερτα, αναμεσα στο στρωμα της και το καγκελο της κουνιας για να ενωσω καλα τα δυο στρωματα.

Ετσι, τωρα πια κοιμομαστε πολυ ανετα, τα δυο κρεβατια ειναι σαν ενα.

 

;):D Πολυυυυυυ μεγαλη ευκολια με αυτο το κρεββατι απο το ικεα!!!μεγαλη ανακαλυψη πολυ γερο(το εχω στησει ξεστησει 150 φορες:lol:) και οικονομικη λυση....

εμεις επειδη τωρα τελειωνουμε το σπιτι μεχρι το καλοκαιρι θα εχουμε ετοιμ η τη σοφιτα με τα παιδικα εχω και τα 2 στη κρεββατοκαμαρα μου

κοιμομαστε σουπερ κ σερι δεν εχω ξενυχτησει απο τοτε που ανακαλυψα τον κοινο υπνο, τον μπεμπη τον πηρα απο το πρωτο βραδυ που λεει ο λογος διπλα και τωρα κοιμαμαστε ετσι...ικεα κρεββατακι κοιμαται δεσποινα, διπλα μας,μπεμπης αναμεσα μας η στο δικο του αναλογα με τα κεφια, κ ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι,χαρουμενοι κ πανω απο ολα....χορτατοι απο βραδυνο υπνο

ευτυχως εχω μεγαλη κρεββατοκαμαρα περιπου 16 τμ παιρνει κ 3 κρεββατακι ικεα:lol::lol::lol:

λετε να κανω και 3 μωρο!!!???? :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί κάθε ζωάκι να έχει τη μαμά του συγκολλημένη πάνω του, αλλά η μαμά μελισσούλα δεν έχει δουλειά να πάει, η μαμά αρκουδίτσα δεν έχει σπίτι να καθαρίσει, η μαμά χιμπατζίνα δεν χρειάζεται να ξεκουραστεί για να βγάλει την ημέρα και πολλά πολλά άλλα που δεν κάνουν τα ζωάκια σε σχέση με τους ανθρώπους. Γι αυτό και εμείς κοιμμόμαστε σε κρεβάτια και όχι σε φωλίτσες, κουφάλες, στάνες κτλ.

Η ιδέα του co-bedding ακούγεται πολύ ωραία αλλά νομίζω στην πράξη δημιουργεί στο τέλος πολλά προβλήματα. Βραχυπρόθεσμα προβλήματα μμέσης από πιάσιμο στον ύπνο, περίπτωση το παιδ΄΄ι να σκάσει κάτω από τα σκεπάσματα, εισπνέει τον αέρα 2 μεγάλων και άλλα. Βραχυπρόθεσμα αποκτά μία συμπεριφορά που δεν θέλει να πάει στο κρεβάτι του και γιατί να θέλει αφού έτσι το μα΄θαμε...

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

babyprince μου, ολα οσα γραφεις στην θεωρια ακουγονται σωστα. Στην πραξη ομως τπτ δεν ισχυει.

Στην αρχη πιανομαστε, τις πρωτες 5-10 μερες, μετα συνηθιζουμε, βρισκει ο καθενας τον χωρο του και κοιμομαστε μια χαρα. Τα μωρα κοιμουνται πιο βαρια και περισσοτερες ωρες οταν ειναι με την μαμα τους.

Γι' αυτο αλλωστε η μαμα παει ξεκουραστη στην (παλιο)δουλεια της.

Εννοειται πως οποια συνειδητα εφαρμοζει co-bedding οφειλει να ακολουθει τους κανονες ασφαλειας, θα τους βρεις στην αρχη του θεματος. Περιληπτικα: δεν κανουμε co-bedding αν καπνιζει ενας εκ των 2 γονιων, δεν σκεπαζουμε τα μωρα με δικα μας παπλωματα κλπ.

Τελος οσες εχουν εφαρμοσει co-bedding, εχουν παρατηρησει πως τα μωρα εχουν ευκολοτερη μεταβαση στο δικο τους δωματιο. Τωρα πώς και γιατι, δεν με νοιαζει, θα το δω στην πορεια οπως και οι προηγουμενες απο μενα.

Τα παραπανω δεν τα εγραψα για να σε πεισω να κανεις co-bedding, αλλωστε αυτο ειναι επιλογη, οπως ο θηλασμος. Δλδ δεν μπορει καποιος να πει οτι ειναι λαθος ή σωστο. Αμα θες το κανεις.

Απλα ηθελα να διορθωσω καποιες λανθασμενες θεωρητικες αντιληψεις που εχεις, αφου στην πραξη οσες το εφαρμοζουμε - εννοειται με τον σωστο τροπο - γνωριζουμε πως αυτα που εγραψες δεν ισχυουν.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω ενα κοριτσακι 20 ημερων και το κοιμιζω στο κρεβατι μας καθως αποκοιμιεται με τον θηλασμο.Παρολο που δε φανταζομουν ποτε οτι θα μπορουσα να την κοιμιζω στο κρεβατι μας, μας το ειχε προτεινει και η μαια μας και το βρηκαμε καλη ιδεα για τον πρωτο καιρο που το παιδι προσαρμοζεται στο εξωμητριο περιβαλλον.Ωστοσο για λογους που προαναφερουν και αλλες κοπελες, δε θα ηθελα να χρονισει μια τετοια κατασταση και να μεταφερθει διπλα στην κουνια της (οχι σε αλλο δωματιο).Πως και ποτε και αν θα μπορουσα να κανω ανωδυνα κατι τετοιο?Μπορει καποια κοπελα να μου δωσει καμια χρησιμη συμβουλη?

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις διπλα κολλητα στο κρεββατι σας την κουνια του μωρου σας απο την μερια σου και να μπει και σημερα στην κουνια της δεν νομιζω να αντιμετοπισει ιδιετερο προβλημα

εγω ετσι το ειχα κανει και αργοτερα οταν μπηκε στους 5 μηνες που δεν φοβομουν μηπως το πλακωσω εβγαλα και το ενα καγκελο της κουνιας και κοιμομαστε αγκαλιτσα μεχρι σημερα αλλα λιγο πριν κλεισει τα ματακια της πλεον παει μονη της στην κουνια της

 

να σου ζησει το κοριτσακι σου!!!!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α, τώρα που το θυμήθηκα!!

Η δικιά μου είναι 4 μηνών, έχω βάλει το μαξιλάρι θηλασμού από την έξω μεριά σαν προστατευτικό, αν και η ίδια δεν πολυκουνιέται.

Αργότερα που θα κουνιέται και θα κάνει τα δικά της αν κατάλαβα καλά να αγοράσω κάτι σαν διχτάκι?? Πού το βρίσκω? Σε e-shops κλπ και σε μαγαζιά με βρεφικά είδη?

Κούνια δεν παίζει να κολλήσω στο κρεβάτι καθώς δεν χωράει και είναι μεγάλη, δεν υπάρχει τρόπος...

Για πείτε ιδέες...

Δεν θέλω να τελειώσει το co-bedding ποτέ ποτέ ποτέ!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηρα απο τα Λητω το μεγαλο καγκελο της chicco και το εβαλα στο διπλο κρεββατι απο την μερια που κοιμοταν το παιδι.

Τωρα πλεον κοιμαται στην κουνια της που ειναι ακριβως κολλημενη στο κρεββατι μας αλλα τα απογευματα κοιμομαστε παρεουλα στο διπλο οποτε το καγκελο υπαρχει ακομη.Απο την αλλη μερια ομως.

 

Στην δικη μας περιπτωση ηταν απαραιτητο οχι μονο το co-sleeping αλλα κυριολεκτικα το co-bedding.

Μετα απο μια εγκυμοσυνη που με αφησε σωματικα εξαντλημενη μου ηταν αδυνατο να πηγαινοερχομαι σε αλλο δωματιο...Η μικρη παρολο που δεν θηλασε ξυπναγε καθε 2.5 ωρες την νυχτα κι ακομη και το που σηκωνομουνα για το γαλατακι της με ξεθεωνε!!!

Ετσι λοιπον το να ειναι το παιδι διπλα μου(ο μπαμπας μας κοιμοταν σε αλλο δωματιο γιατι πραγματικα το να υπαρχουν δυο ξενυχτηδες στο σπιτι ηταν καταστροφικο σεναριο) με ηρεμουσε και με ξεκουραζε.

 

Αυτο επισης που με εσωσε και το λεω εδω σαν τιπ ηταν ο ταχυθερμαντηρας της beaba και αργοτερα εβαλα διπλα στο κομοδινο ενα θερμαντηρακι που μενει παντα stand by και κρατα ζεστο το νερο στο μπουκαλι.Διπλα εχω την σκονη σε μεζουρα και μολις ακουγεται το προειδοποιητικο κλαμμα....το γαλα ειναι ετοιμο προς καταναλωση και δεν χρειαζεται να σηκωθω καν απο το κρεββατι.

Αν μου ειχε κοψει να το κανω αυτο απο την αρχη-αρχη...θα ειχα γλυτωσει τρελλη κουραση!!!

Link to comment
Share on other sites

ok marsolan. Σε ευχαριστώ πολύ!!

Με το co-bedding δεν εχω καταλαβει τι παει να πει ξενύχτι. Επειδή την θηλάζω, ούτε που ξυπνάω, κουνιέται στον ύπνο της, γυρνάω πλευρό, πιάνει βυζί και μετά στον αυτόματο πιλότο: μόνη της τρώει, μόνη της αποκοιμιέται αγκαλιά με το βυζάκι, ξέρεις...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλά πίστευα ότι είμαι μειοψηφία για το θέμα της μπέμπας μου που δεν ξεκολλάει από το κρεβάτι μας και τώρα βλέπω πόσες πολλές ειμαστε και έχω χαλαρώσει λιγάκι.... και εμείς μέχρι 5 μηνών κοιμόταν στην κούνια της αλλά καθώς περάσαμε ένα νοσοκομείο (αλλεργία) και παλινδρόμηση (πνιγόταν στο υπνο της με το γάλα) αποφασίσαμε να την πάρουμε στο δωματιό μας για να είμαστε alert ότι και να γίνει και από τότε βρήκαμε την υγεία μας --κοιμάτε από τις 10:30 μέχρι την άλλη μέρα στις 10:00 --χωρίς κουνημα χωρίς κλάματα και κοιμόμαστε και εμέις καθώς δουλεύουμε και οι δύο τρελές ώρες --ο άντρας μου γυρίζει σχεδόν καθε μέρα στις 10:00 το βράδυ και δεν αντεχόταν το νυχτερινό μαρτυριο.. τώρα πιστεύω ότι είναι δύσκολο να τις αλλάξεις το δεδομένο και θα το κρατήσουμε μέχρι να μας το ζητήσει η ίδια (να πάει στο δωματιό της). θελώ να κάνω μια ερώτηση όποις μπορεί να μου απαντησει.. Θεωρώ ότι επειδή έχει μάθει στο κρεβάτι μας δεν θα θελει την κούνια που έχει κάγκελα..μπορείτε να μου δώσετε μια λύση πως μπορώ να μεταμορφώσω το χώρο ποιο οικείο (κρεβάτι κανονικο π.χ) ευχαριστώ εκ των προτέρων

line_wave_beg_39_time_1267074000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν ηταν μικρα τα ειχα και εγω στο κρεβατι μας. τωρα που ο μεγαλος ειναι 5 1/2 και η μικρη 3 , μετα απο μια ιωση που περασαν και τα ειχα μαζι μας, συνηθησαν και θελοουν παλι στο κρεβατι μας. το θεμα μου ειναι κατα ποσο τους κανει καλο να ειναι μεγαλα και να τα αφησω στο κρεβατι μου και φυσικα πως γινεται να κοιμομαστε 4 ατομα σε ενα κρεβατι.....

εχουμε να κοιμηθουμε 3 βδομαδες, νιωθω σαν να εχω βρεφη...............

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

απο ψυχολογικη πλευρα δεν νομιζω να τους κανει κακο μαλλον θελουν επιβεβαιωση της αγαπης για λιγο και με αυτον τον τροπο

απο αποψη στριμωγματος ομως σιγουρα δεν κανει κανενας απο εσας τον πιο ξεκουραστο υπνο!!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Προχτές γυρίσαμε από το μαιευτήριο και τα 2 βράδια καταφέραμε να κοιμηθούμε 4-5 ώρες μόνο και μόνο επειδή η μικρή ήταν αγκαλιά με μαμά+βυζί...

 

Δεν ξέραμε τίποτα από όλους αυτούς τους όρους και τη θεωρεία πίσω από αυτούς ,αλλά μιας και στην ζωή μας πάντα προσπαθούσαμε να κάνουμε το φυσιολογικό , φαίνεται η ιδέα του co-sleeping να μας κερδίζει...

 

Εγώ σαν εξωτερικός παρατηρητής-πατέρας, βλέπω ότι η μικρή έχει άλλη έκφραση όταν κοιμάται μαζί με τη μάνα της το βράδυ...

 

Τώρα το μόνο θέμα που έχουμε είναι να δούμε το θέμα ασφάλειας κατά την διάρεια του ύπνου τώρα που είναι αρχή ....

Ηλίας

 

3260gr @ 20/4/2011 - female angel named...

Link to comment
Share on other sites

earthdog να σας ζήσει η μπέμπα σας!! Ό,τι επιθυμείτε!!

Διάβασε από την αρχή το θέμα, θα βρεις τους κανόνες ασφαλείας του co-bedding!

Εμείς ακόμα co-bedding και δεν βρίσκω λόγο να μην το συνεχίζω!

Καλή συνέχεια και σου εύχομαι τα καλύτερα!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Βρήκα αυτό http://city.milwaukee.gov/SafeSleep στο διαδίκτυο και έχω ταραχτεί λιγάκι. Κυρίως από την απίστευτη βλακεία. Αν δε θέλετε να το διαβάσετε (κι εγώ δεν πολυάντεξα), δείτε μόνο τη διαφήμιση και πείτε μου τη γνώμη σας. Είμαι υπερβολική που πέρασα ένα μικρό εγκεφαλικό όταν το είδα;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βρισκω αλλο ενα καλο στο co-bedding!

οταν ξυπναω μαζι με το μωρακι μου ειναι χαρουμενο και χαμογελαστο μας χαμογελαει τεντωνετε και χουζουρευει μαζι μας

(εκτος αν εχει βρεξει πανα) ενω οταν κοιμαται μονη της ξυπναει μεσα στο κλαμα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας αγάπες!!

Συνεχίζουμε το co-bedding, απλά επειδή χρόνισε το σκατό μου το πρώην νεογέννητο, πιστεύω πως είναι καλή περίοδος να αρχίσει να κοιμάται στο δωμάτιό της, στην κούνια της. Αν με ρωτήσετε, δεν θέλω να σταματήσω να κοιμάμαι με το μωρό μου, αλλά νομίζω πρέπει, έτσι δεν είναι??

Θέλω να μου πείτε πώς το πετύχατε αυτό να κοιμάται στο δωμάτιό του το μωρό μετά από 12 μήνες co-bedding.

Να κοιμηθεί πρώτα στο κρεβάτι και να την μεταφέρω δεν παίζει, θα ξυπνύσει, guarantee!

Η Ελισάβετ κοιμάται με το βυζί πιπίλα, πώς θα γίνει αυτό στην κούνια της? Μήπως να της βγάλω το κάγκελο και να της βάλω το διχτάκι που της έχω τώρα στο διπλό κρεβάτι, ώστε να ξαπλώνω δίπλα της μέχρι να αποκοιμηθεί, και όποτε ξυπνάει να ξαπλώνω πάλι δίπλα της κοκ?

Πείτε μου ιδέες για ομαλή μετάβαση, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, περιμένω να μου πείτε...

Ευχαριστώωωωωω!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...