Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cosleeping Συνκοίμηση Co-Bedding


MARIANTHI611

Recommended Posts

χμμμ,

πολυ καλο αυτο με τα στρωματα κατω...ενδιαφερον!!!

Εγω,εχω τωρα λιγες μερες που κοιμιζω την νεογεννητη κορη μας στο κρεβατι μας γιατι μου παρουσιασε σαν συναχι και ετρεμα μην δεν ακουσω την ανασα της...Ειμαι πρωτομαμα και εχω τα αγχη μου,αλλα μ'αρεσει κιολας;)Εδω σκεφτομαι να παρω καγκελο για το κρεβατι μας και ενα αλλο γκατζετακι που ειδα για να την κοιμιζω χωρις να φοβαμαι μην την πλακωσω.Δεν με νοιαζει αν κακομαθει,παντως και το καλαθακι της διπλα στο κρεβατι μας το εχω και την κουνια της απο Σεπτεμβριο στο δωματιο μας θα την εχω τουλαχιστον μεχρι να χρονισει...δεν το συζητω!!!

Μετα να ειμαστε καλα και να θελουμε,ας παει στο δωματιο της!!!!

 

δε φοβασαι μηπως πεσεις πανω της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν θα σου πω ψεμματα...μια εγνοια την εχω πιο πολυ για τον πατερα της που κοιμαται βαθια.Γι'αυτο ειπα να παρω καγκελο κι ενα γκατζετακι που ειδα στο νετ σαν φωλιτσα με υπερυψωμενα τα πλαινα και να την βαζω εκει ωστε νατην εχω απο την πλευρα μου και ασφαλη οποτε χρειαζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτο βτο συναισθημα,οταν μεσα στην νυχτα ξυπνα και ψαχνει να βρει το στηθος μου για να φαει.Ακομα πιο υπεροχο ειναι οταν τελειωσει με τον θηλασμο και ακουμπησει το προσωπακι της στο στηθος μου και κοιματε γαληνια!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτες οι στιγμες δεν τις αλλαζω για καμια "θεωρια"του κοσμου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 

με καλυψες απόλυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω πως το συναισθημα ειναι απιστευτο!!!!!!!!!!

 

εγω εχω ενα γιο 13 μηνων και τωρα τελευταια κανει νουμερα... (μεχρι τωρα κοιμοτανε κανονικα στη κουνια του ολη νυχτα) ξυπναει τη νυχτα και θελει αγκαλιες μεχρι να κοιμηθει ξανα.... μερικα βραδια κοιμομαστε μαζι και οι τρεις στο κρεβατι!!!!!!!!

 

αλλα, τι γινεται στη περιπτωση μου που ειμαι 5 μηνων εγκυος;;;;;;;;

αν δε δυνηθισει παλι στη κουνια του τι θα κανω με το δευτερο μωρο;;;;;;;;

 

για βοηθεια ρε παιδια.............

Link to comment
Share on other sites

μακαρι και η δικια μου, μια φορα, εστω μια να καθοτανε να κοιμηθει στο κρεβατι μας..

η που θα ξαγρυπνησει και θα αρχισει τα παιχνιδια η που αν παρανυσταξει θα βαλει τα κλαμματα..

θελει την κουνια της για υπνο και τον γουινι της..

μαζι κοιμηθηκαμε μονο στις διακοπες στην σκηνη σε καμπινγκ, και ηταν οντως υπεροχο το να σε ξυπναει μια μουριτσα αγουροξυπνημενη που ερχεται για φιλακι, η εστω μια πατουσα στη μυτη καθως προσπαθει να φτασει τον μπαμπα της :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Χαίρομαι απίστευτα που βρήκα πολλές χαζομαμάδες που έχουν τα ίδια μυαλά με μένα πάνω στο θέμα του co-bedding!!!

Πήγα να κάνω quote σε κάποιες και να γράψω από κάτω ότι συμφωνώ με τα λεγόμενά τους, αλλά στην ουσία θα κάνω σε όλες τις υποστηρίκτριες του co-bedding και δεν έχει νόημα, θα έβγαινε κουραστικό το μνμ μου!! Ό,τι μα ό,τι σκέφτεστε και το γράψατε, το νιώθω και το πιστεύω, σαν να τα έγραφα εγώ είναι!!

Ξεκίνησα το co-bedding όταν η Ελισάβετ ήταν περίπου 10-15 ημερών, ακόμα δεν είχε εδραιώσει τον θηλασμό (αποκλειστικό) και με ξύπναγε αρκετές φορές την νύχτα και στην ουσία δεν θήλαζε, απλά ρούφαγε λίγο, μετά κοιμόταν. Την έβαζα στο λίκνο δίπλα μου και μετά από λίγο πάλι κλάμα για λίγο γάλα και πάλι νάνι και αυτό συνέχεια... Εξαντλημένη μία φορά την πήρα στο κρεβάτι και την θήλασα ξαπλωμένη, όπως είχα δει στο βιβλίο της Πατσούρου. Με πήρε ο ύπνος, ξύπνησα μετά από 20'-30' και είδα το μωρό να κοιμάται ήσυχο δίπλα μου. Ένιωσα φρικτά, σαν να είχα κάνει τρομερό κακό στο μωρό μου ή σαν να είχα γλυτώσει από θαύμα μια τραγωδία!!

Την επομένη το έγραψα εδώ στο φόρουμ και μου απάντησε μία κοπέλα ότι αυτό που έκανα ήταν πολύ φυσιολογικό, λέγεται co-bedding και πως στο εξωτερικό είναι διαδεδομένο. Διάβασα λοιπόν, τηρώ όλους τους κανόνες ασφαλείας και απολαμβάνω τον ύπνο μου μαζί με το μωρό μου από 12.00-1.00 το βράδυ μέχρι τις 11.00-12.00 το μεσημέρι (υπναρού σαν την μάνα της είναι :D) την επομένη. Όταν το μωρό πεινάει, απλά αναδεύεται, την νιώθω, γυρίζω τσουπ την θηλάζω και κοιμάααααμαι. Ούτε που θυμάμαι πόσες φορές θήλασα το προηγούμενο βράδυ, αφού στην ουσία δεν ξυπνάω, στον ύπνο μου την θηλάζω. Είναι τέλειααααααααα

Είναι τέλειο το co-bedding για θηλάζουσες μανούλες, αρκετά ξεκούραστο αλλά και γενικά είναι αλλιώς να ακούς την ανάσα του μωρού σου ανά πάσα ώρα και στιγμή... Και να ανοίγεις τα μάτια σου και να βλέπεις το φατσάκι του με φουσκωμένα τα χειλάκια (επειδή έτσι έμειναν όταν γλίστρησε το βυζί από το στόμα της).

Σχεδόν όλοι με κοιτούν με μισό μάτι όταν τους το λέω (και σκασιλάρα μου) και όταν με ρωτούν πότε θα κοιμηθεί το παιδί στο δωμάτιό της, απαντώ: "15 μέρες πριν παντρευτεί!!"

Πάω μέσα να κοιμηθώ αγκαλιά με το μωρό μου! Με το που κοιμήθηκε σηκώθηκα να κάνω δουλίτσες (άρα να που υπάρχει και ώρα για σεχ για όσους απορούν - όχι δεν έκανα σεχ τώρα :D, καθάριζα κουζίνα και wc)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσάκια με προβληματίσατε πολύ.. πως καταφέρνετε να έχετε σχέσεις με τον σύζυγο σας όταν τα παιδιά κοιμούνται μαζί σας? εγώ έχω μια κορη 8 μηνών και παρόλο που είναι πολύ γλυκό μωράκι επειδή όλη την ημέρα ασχολούμαστε μαζί της νομίζω πως απομακρύνομαι από τον άνδρα μου.. περιμένουμε πως και πως να μείνουμε λίγο μόνοι το βράδυ, να πούμε καμια χαζομάρα να βρεθούμε λιγακι μαζι... εσεις πως τα καταφέρνετε και τα συνδυάζετε όλα?

 

Έλα ντε και εμάς 7 μηνών είναι και τα Σαββατοκύριακα γινόνται 3 παιδιά μαζί με τα μικρά του άντρα μου. Η κούραση είναι πλέον δεδομένη και η προσωπική μας σχέση για λίγο ξεχασμένη. Δεν θέλω να αγχωθώ όμως και γι αυτό. Επειδή το ξαναπέρασα όταν μεγαλώναν τα μικρά του άντρα μου και το έχω δει το σενάριο, είναι μόνο ο πρώτος καιρός. Μετά φτιάχνει.

 

¨Οσο για το co-bedding όπως νιώθει ο καθένας. Εγώ ας που΄με δεν κοιμάμαι καλά με το παιδί γιατί δεν μπορώ να αλλάξω θέση, γιατί μια μέρα καταλάθος το παιδί χώθηκε κάτω από τα σκεπάσματα και ευτυχώς που το πήρα χαμπάρι, γιατί αν δεν μάθει από τώρα να κοιμάται στο κρεβάτι του (για λίγες φορές είναι οκ το co bedding) μετά σου βγάζει την πίστη και τότε να δεις προσωπική ζωή εξανεμισμένη. Και πολλά άλλα.

 

Τελικά είναι στη μαμά. Δεν υπάρχει κανόνας. ΤΟ σίγουυρο σε όλες τις περιπτώσεις έιναι η γλυκιά απόλαυση που χαράζεται στο πρόσωπο του παιδιου΄όταν κοιμάται μαζί μας.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις στο club! Είναι ηδη 4 ετων και κοιμαται αναμεσα μας.Πολλες φορες αφου την παρει ο υπνος την μεταφερουμε στο κρεβατι της...κοιμαται αλλα κατα τις 5 μας φωναζει να παμε...και ετσι ξανα παλι αναμεσα μας.Η αληθεια εΙναι πως οταν κοιμαται μαζι μας κοιμαται χωρις διακοπες και κανει ησυχο υπνο....κολλαει και την μουρη της στη μουρη του μπαμπα και αυτο ηταν! χααχααχα! Εγω διανυω τον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης μου ομως..και καθε αλλο παρα βολικο ειναι αυτο που συμβαινει...ποδια να με κλωτσανε το βραδυ..πλευρο δεν μπορω να αλλαξω ευκολα..ολα αυτα δυσκολευουν την κατασταση.Σκεφτομαι τι θα γινει μετα με το νεογεννητο.Η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα να κοιμαται στο κρεβατακι της..αλλα να κανει ησυχο και οχι διαταραγμενο υπνο...δε μπορω και ν ατην πιεσω ομως..θα την αφησω να αποφασισει και να το εμπεδωσει μονη της ..οτι πρεπει να κοιμαται στον δικο της χωρο..που πιστευω οτι ειναι και το σωστο..για ολους και για την ισσοροπια της οικογενειας.Και σιγουρα δε συμφωνω με τις αποψεις των ειδικων που συνιστουν πιεση στο θεμα του υπνου..ας κλαψει ασ γκρινιαξει...στο τελος θ ατο παρει αποφαση θα κοιμηθει στο κρεβατι της!Το θεωρω πολυ σκληρο..ας ειμαστε κοντα με ηρεμο τροπο και τρυφεροτητα και σιγα σιγα θα γινει κατανοητο οτι το καθε μελος της οικογενειας πρεπει να εχει τον χωρο του και το χρονο του.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

elepet ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση..τα ιδια πιστευω κι εγω..

Της αγορασα κρεβατι μονο, ερχεται τελος Ιανουαριου, ετσι οταν γεννηθει ο μπεμπης μας θα μετακομισουμε και οι 3 στο παιδικο...και βλεπουμε πως θα παει..

Link to comment
Share on other sites

και εγω την μικρη την εχω στο δωματιο μας ακομα

αν και ειχα κανει μια προσπαθεια να την παω σε δικο της το καλοκαιρι αλλα η μικρη ειχε μια ανυσηχια και αφου με κοιμιζε σχεδον μια βδομαδα στο παρκοκρεβατο και πιανομουν αποφασισα να αναβαλω το εγχειρημα για φετος το καλοκαιρι

βεβαια την πορτα του δωματιου μας θα την εχω ανοικτη μιας και ειναι διπλα τα δωματια και οποτε θελει να ερθει μαζι μας ειναι ευπροσδεκτη

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανουλες του co-bedding, να σας ρωτησω: το καλοκαιρι πώς τα κοιμιζετε οταν μοιραζεστε το κρεβατι?

Τον χειμωνα την βαζω σε υπνοσακο 2,5 tog, αργοτερα που θα ζεστανει ο καιρος σε υπνοσακο 1 tog. Μετα?

Ανοιξη και καλοκαιρι με σεντονακι ξεχωριστο απο αυτο που θα σκεπαζομαι εγω, ή με το ιδιο? Αφου δεν ειναι σαν παπλωμα βαρυ, ωστε να υπαρχει ο κινδυνος ασφυξιας.

Τι κανετε εσεις οταν ζεσταινει ο καιρος?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μια άλλη απορία: τι διαστάσεις είναι το κρεβάτι σας; γιατί εγώ έχω αρχίσει να πιάνομαι στον ύπνο μου και ή που θα αλλάξω κρεβάτι ή που θα πρέπει να διώξω κάποιον από εκεί (ή τον γιό μου ή τον άντρα μου) ή θα φύγω εγώ. δεν μπορώ άλλο, θέλω να κοιμηθώ κι να ξυπνήσω χωρίς να είμαι πιασμένη. γίνεται;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες του co-bedding, να σας ρωτησω: το καλοκαιρι πώς τα κοιμιζετε οταν μοιραζεστε το κρεβατι?

Τον χειμωνα την βαζω σε υπνοσακο 2,5 tog, αργοτερα που θα ζεστανει ο καιρος σε υπνοσακο 1 tog. Μετα?

Ανοιξη και καλοκαιρι με σεντονακι ξεχωριστο απο αυτο που θα σκεπαζομαι εγω, ή με το ιδιο? Αφου δεν ειναι σαν παπλωμα βαρυ, ωστε να υπαρχει ο κινδυνος ασφυξιας.

Τι κανετε εσεις οταν ζεσταινει ο καιρος?

 

καλη μου,το καλοκαιρι αν δεν εχει κλιματιστικο το δωματιο με ενα φανελακι θα ειναι τομωρο!!

Τιποτε αλλο!!

Αλλιως με τον υπνοσακο του 1τογκ...σαν σεντονακι ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Oσο μεγαλο και να ειναι το κρεβατι...παντα θα πιανεσαι με το παιδι..υπερδιπλο εχουμε εμεις.

Το καλοκαιρι με οτι σκεπαζομαστε εμεις..Εξαλλου εχεις την εννοια του και βλεπεις αν ζεσταινεται η οχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έχω μια άλλη απορία: τι διαστάσεις είναι το κρεβάτι σας; γιατί εγώ έχω αρχίσει να πιάνομαι στον ύπνο μου και ή που θα αλλάξω κρεβάτι ή που θα πρέπει να διώξω κάποιον από εκεί (ή τον γιό μου ή τον άντρα μου) ή θα φύγω εγώ. δεν μπορώ άλλο, θέλω να κοιμηθώ κι να ξυπνήσω χωρίς να είμαι πιασμένη. γίνεται;

 

Αστα......κι εγω πιανομαι! Απορω πως κοιμομουν με τον πρωτο μου σε ενα στενο καναπε και τωρα δεν μπορω με τον δευτερο σε κρεββατι! Ευτυχως αυτος ειναι πιο βολικος και μολις κοιμηθει τον βαζω στην κουνια του (κατι που δεν επαιζε καθολου με τον πρωτο!)

 

Τωρα αν αποκοιμηθω μαζι του ξυπναω απο τον πονο και το πιασιμο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πιασιμο ειναι μονιμο πια!Δυστυχως..Οσο βολικο για τον θηλασμο και ομορφο ειναι να κοιμομαστε με τα παιδακια μας...εχει και καποια μειον..

Βερα καλημερα!Ο πρωτοτοκος σου εφυγε απο το κρεβατι μολις γεννηθηκε το μωρο ή πιο πριν?Ξυπναει το βραδυ για να θηλασει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Χριστινα.

 

Αρχικα κοιμομασταν και οι τρεις μαζι για κανα μηνα μεχρι να ερθουν οι κουκετες που παραγγειλα. Μετα μεταφερθηκαμε στο παιδικο. Πηρα κουκετα γωνιακη, πολύ ομορφη της οποιας το πανω κρεββατι είναι σε χαμηλο υψος που ελεγχεται ευκολα και μοιαζει με σπιτακι και ξετρελλαθηκε ο μεγαλος. Κοιμηθηκε εκει από την πρωτη νυχτα……..φυσικα ειχαμε καποια προβληματα, κλαψουριζε και ζητουσε να κοιμηθει μαζι μου, αλλα του ελεγα ότι δεν γινεται, δεν χωραμε μαζι κλπ………συνηθισε πολύ γρηγορα αν και προσεχει μη τυχον και αποκοιμηθω με το μωρο στο κρεββατι, μου κανει παρατηρηση. Χαχαχα….

 

Τον πρωτο καιρο ξυπνουσε συνεχεια και ζητουσε γαλα, ένα διαστημα του λεγα συνεχεια όχι….τωρα εχει φτιαξει και συχνα κοιμαται σερι μεχρι το πρωι…….Το μωρακι είναι γενικα πολύ καλοβολο, ξυπναει θηλαζει και ξανακοιμαται….το βαζω στη κουνια αν δεν αποκοιμηθω διπλα του (για να ξυπνησω πιασμενη μετα από καμμια ωρα!)

 

Ετοιμαζεσαι κι εσυ για δευτερο? Αντε με το καλο……..

Η θα πρεπει να τον αλλαξεις κρεββατι πριν γεννησεις η θα γεννησεις, θα βρεις μια πατεντα να κοιμαστε μαζι ένα διαστημα μεχρι να συνηθισει στην παρουσια του μωρου. Είναι πολύ δυσκολο και ψυχοφθορο να τον αλλαξεις κρεββατι μολις γεννηθει το μωρο και να τον υποχρεωσεις να κοιμαται μονος…

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα ζουζουνια σου!

Βασικα κι εγω κουκετα εψαχνα αλλα την αφησα για αργοτερα, μολις βγει απο την κουνια το μωρο.Ετσι, της πηρα ενα μονο κρεβατι με το σκεπτικο να μεταφερθω κι εγω στο παιδικο.Θα δειξει...Η μικρη μου μεχρι 6 μηνων κοιμοταν στην κουνια της και την θηλαζα αποκλειστικα..Βεβαια ξυπναγε 1-2 φορες την νυχτα και ηταν σχετικα ανωδυνο.Μετα τους 6 μηνες που αρχισε να ξυπναει απειρες φορες δεν αντεξα και την πηρα στο κρεβατι μου.Αν συμβει το ιδιο και με τον μπεμπη μας οταν με το καλο γεννηθει, θα ειναι αρκετα βολικο μεχρι να συνηθισει και η μικρη μονη της στο κρεβατι...

Ολα αυτα στην θεωρια ετσι?

Τωρα για το πιασιμο αστα...εδω στο υπεΡδιπλο πιανομαστε φαντασου στο μονο τι εχω να παθω...Αλλα τι να κανουμε...ετσι ειναι αυτα:lol:

Κουκετα εχεις παρει πανω κατω για αργοτερα ή μονη?

Link to comment
Share on other sites

 

Ετοιμαζεσαι κι εσυ για δευτερο? Αντε με το καλο……..

Η θα πρεπει να τον αλλαξεις κρεββατι πριν γεννησεις η θα γεννησεις, θα βρεις μια πατεντα να κοιμαστε μαζι ένα διαστημα μεχρι να συνηθισει στην παρουσια του μωρου. Είναι πολύ δυσκολο και ψυχοφθορο να τον αλλαξεις κρεββατι μολις γεννηθει το μωρο και να τον υποχρεωσεις να κοιμαται μονος…

 

συμφωνω απολυτα εμεις τελικα πραξαμε πολυ σωστα που δε χωρισαμε τα μωρα με τη γεννηση του δευτερου,απεναντιας μοιραστηκαμε το ιδιο κρεββατι κμεχρι στιγμης δεν εκδηλωσε συμπτωματα ζηλιας ως προς το μωρο παντα!!!(βεβαια καποια νευρα κ γκρινιες παντα θα υπαρχουν αλλα αποφυγαμε τα χειροτερα)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βικυ!

Κοιμαστε ακομα ολοι μαζι ή πηγε σε κρεβατακι η μικρουλα σου?Για πες λεπτομερειες..

Βασικα με την μικρη εχω σκοπο να κοιμαμαι στο μονο.Το μωρο η διπλα μου στο πορτ-μπεμπε η στην κουνια του παλι διπλα μου, δεν ξερω ακομα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα ζουζουνια σου!

Βασικα κι εγω κουκετα εψαχνα αλλα την αφησα για αργοτερα, μολις βγει απο την κουνια το μωρο.Ετσι, της πηρα ενα μονο κρεβατι με το σκεπτικο να μεταφερθω κι εγω στο παιδικο.Θα δειξει...Η μικρη μου μεχρι 6 μηνων κοιμοταν στην κουνια της και την θηλαζα αποκλειστικα..Βεβαια ξυπναγε 1-2 φορες την νυχτα και ηταν σχετικα ανωδυνο.Μετα τους 6 μηνες που αρχισε να ξυπναει απειρες φορες δεν αντεξα και την πηρα στο κρεβατι μου.Αν συμβει το ιδιο και με τον μπεμπη μας οταν με το καλο γεννηθει, θα ειναι αρκετα βολικο μεχρι να συνηθισει και η μικρη μονη της στο κρεβατι...

Ολα αυτα στην θεωρια ετσι?

Τωρα για το πιασιμο αστα...εδω στο υπεΡδιπλο πιανομαστε φαντασου στο μονο τι εχω να παθω...Αλλα τι να κανουμε...ετσι ειναι αυτα:lol:

Κουκετα εχεις παρει πανω κατω για αργοτερα ή μονη?

 

Σε ευχαριστω Χριστινα!

 

Πηρα μια κουκετα ακριβη αλλα πολυ βολικη....μπορει αργοτερα ειτε να χωριστει σε δυο μονα κρεββατια ειτε να γινει κανονικη κουκετα πανω-κατω. Τωρα ειναι υπογωνια και το πανω κρεββατι μου ρχεται στο στηθος να καταλαβεις......

 

Κι εγω δεν ηξερα τι να κανω αλλα μου φαινοταν η καλυτερη λυση και ευτυχως επιβεβαιωθηκα........μου λεγαν οτι βιαζομαι, ας παρω ενα κρεββατι τωρα αλλα αν εκανα κατι τετοιο ηξερα οτι θα καταληγαμε να κοιμαται ο μπαμπας στο παιδικο κι εγω με τα παιδια στο διπλο........επισης δεν θα τους αλλαξω τα κρεββατια μεγαλωνοντας......ειναι πολυ ωραιο κι απλο σχεδιο.

 

Το πως θα τα πατε εξαρταται κι απο το μωρο.......το δευτερο μου βγηκε πολυ βολικο, κοιμαται πολυ, θηλαζει για λιγη ωρα κι οταν ξυπναει τη νυχτα μπορει να γκρινιαζει και περιεργως να μη ξυπνησει ο μεγαλος........και οντως με το ταντεμ που κανουμε και που κοιμομαστε μαζι δεν ζηλευει ο μεγαλος.......

 

Θα ναι πολυ δυσκολα στην αρχη, θα χεις κουραση και ισως νευρα αλλα θα περασουν σιγα σιγα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβες δυστυχως αν θες στειλε ποια πηρες να ριξω μια ματια..

Για την ζηλια τωρα...θελω να πιστευω πως δεν θα ζηλευει η μικρη μου...ετσι νιωθω και βλεπω το παιδακι μου, τωρα τι να σου πω μπορει να κανω και λαθος...πλησιαζει ο καιρος και θα μαθω.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξεκολαει απο διπλα μας.Εμενα και το μωρο.Αντε για ταντεμ με βλεπω μαρσιπο μπρος πισω!χχαχα...αστειο φυσικα..

Ακομα δεν τον εχει ξεχασει τον θηλασμο οποτε βρισκει ελευθερο παει να το αρπαξει!Εξαλλου αρχες ιουλιου αποθηλασε.Δεν νομιζω να της δωσω αργοτερα...Δεν ξερω βεβαια...δεν λεω μεγαλα λογια.

Αντε να δουμε...ανυπομονω!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ: Η ανάπτυξη του εγκεφάλου και το τίμημα της όρθιας στάσης.

ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΠΟ: http://politikokafeneio.com/epistimi/afieroma080205.htm

«Και μπορεί η όρθια στάση μας να ήταν η αιτία που καταφέραμε κι αναπτύξαμε ένα μεγάλο και ευφυή εγκέφαλο, όμως ο εγκέφαλος αυτός σπάνια σκέφτεται τι μπορεί να πήγε λάθος σ' όλη την εξελικτική διαδικασία.

Το πιο σοβαρό πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον άνθρωπο λόγω της υιοθέτησης της όρθιας στάσης είναι ο τοκετός. Μόνο στους ανθρώπους η διαδικασία αυτή είναι τόσο δύσκολη. Τα άλλα ζώα μπορεί να έχουν κάποιες επιπλοκές, στη συνέχεια όμως τα περισσότερα θηλυκά των άλλων θηλαστικών ειδών ούτε ακινητοποιούνται ούτε τραυματίζονται, όπως οι ατυχείς ανθρώπινοι συγγενείς τους. Οι δυσκολίες στη γέννα είναι αποτέλεσμα της διεύρυνσης του εγκεφάλου μας κατά τη διάρκεια της εξέλιξης.

Εάν λοιπόν είναι καλό να έχουμε μεγάλο εγκέφαλο, κι από ό,τι φαίνεται είναι, τότε έπρεπε να βρεθεί μια λύση με τη γέννα. Μια λύση θα μπορούσε να ήταν να μεγαλώσει και ν' ανοίξει η λεκάνη της γυναίκας. Όμως κάτι τέτοιο θα μας έκανε να χάναμε αυτό που κερδίσαμε ύστερα από τόσα εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης, δηλαδή την όρθια στάση μας.

Κι αυτό γιατί μια μεγάλη λεκάνη θα μας υποχρέωνε να αλλάξουμε το βάδισμά μας και να περπατάμε με αυτό τον ανισόρροπο τρόπο που περπατούν μερικά ζώα, όταν τύχει και πατήσουν λίγο στα δυο πόδια τους. Αλλά αυτό δεν αποτελεί λύση.

Στην εξέλιξη του ανθρώπου το πρόβλημα λύθηκε μερικώς με τον περιορισμό της περιόδου εγκυμοσύνης στους 9 μήνες (βλέπε Δάιμοντ). Έτσι τα μωρά γεννιούνται πριν ο εγκέφαλός τους μεγαλώσει τόσο, ώστε να υπάρξει πρόβλημα. Επιπλέον το κρανίο του μωρού είναι εφοδιασμένο με ευέλικτα, μαλακά, από χόνδρους, μέρη, που μπορούν να προσαρμοστούν τη στιγμή της γέννας στο ιδιαίτερα μικρό άνοιγμα της μήτρας. Εξ ου και το ιδιαίτερο, σαν κώνος, σχήμα του κεφαλιού του νεογέννητου.

Όμως οι 9 μήνες εγκυμοσύνης είναι μια μικρή χρονική περίοδος σχετικά με το χρόνο που απαιτείται για την πλήρη ανάπτυξη του εγκεφάλου ενός παιδιού (ΣΗΜ. mlne: ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΚΟΜΑ). Το να γεννηθεί λοιπόν πριν αναπτυχθεί πλήρως ο εγκέφαλός του έχει ως μειονέκτημα μια πολύ μεγάλη περίοδο εξάρτησης του μωρού από τους γονείς.

Το οποίο βέβαια σήμερα δεν αποτελεί τεράστιο πρόβλημα. Όμως φανταστείτε στο πολύ μακρινό παρελθόν τι πρόβλημα ήταν για τους προγόνους ένα μωρό, όταν θα έπρεπε να κυνηγήσουν για να εξασφαλίσουν την τροφή τους. Κι σε άλλα ζώα υπάρχει εξάρτηση των μωρών από τους γονείς, αλλά όχι για τόσο μεγάλη χρονική περίοδο όπως σε εμάς.

Και οι άνθρωποι δεν είμαστε το ίδιο εφοδιασμένοι με τα ζώα όσον αφορά την επιβίωση και τη μεταφορά των μωρών. Δεν έχουμε ουρά από όπου θα μπορούσε να πιαστεί το παιδί. Όταν το παιδί αρχίζει να μπουσουλάει, η μητέρα πρέπει να το βαστήξει στα χέρια της. Ο πρόωρος χαμός της ουράς κατά τη διάρκεια της εξέλιξης (ούτε οι πίθηκοι ούτε ο αυστραλοπίθηκος είχαν ουρά) μπορεί μεν να στέρησε τα αρπαχτικά ζώα από μια εύκολη λεία (τα μωρά), αλλά είχε αποτέλεσμα οι γονείς να χάσουν ένα είδος φυσικού λουριού με τα παιδιά τους.»

 

ΚΑΜΙΑ ΝΤΡΟΠΗ, ΚΑΜΙΑ ΤΥΨΗ, ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΗ.

 

Τα μωρά μας γεννιούνται ανώριμα και πλήρως εξαρτημένα από εμάς. Αφήνουν πρόωρα το φιλόξενο περιβάλλον της μήτρας, ενώ θα άπρεπε να παραμείνουν εκεί για τουλάχιστον έναν χρόνο ακόμα, μέχρι να αναπτυχθεί πλήρως ο εγκέφαλος τους. Και υπάρχουν κάποιοι που μας συμβουλεύουν για «ανεξαρτητοποίηση»??? του ανώριμου βρέφους, όταν αυτό είναι πλήρως εξαρτημένο από εμάς.

 

Η θέση των μωρών είναι στην αγκαλιά της μάνας τους, είτε είναι ξύπνια, είτε κοιμούνται.

 

Το λιονταράκι κοιμάται με την λιονταρίνα, το ελεφαντάκι με την ελεφαντίνα, το ανθρωπάκι γιατί να κοιμάται μόνο του;

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...