Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cosleeping Συνκοίμηση Co-Bedding


MARIANTHI611

Recommended Posts

σωστα... ολα γινονται εχεις δικιο.. αλλα μωρε με προβληματιζει μήπως στην προσπάθεια μας να γίνουμε καλύτεροι γονείς αφήνουμε τις σχέσεις μεταξύ μας να φθινουν και τελικα καταλήγουμε σε όλα αυτά τα διαζύγια...προς θεού δεν το λέω για τα κορίτσια μόνο που κοιμίζουν τα παιδιά τους μαζί τους.. το λέω για όλους μας.. με προβληματιζει πολύ αυτό τελευταία αλλα μάλλον είμαι λίγο off topic..

Σώστα σκέφτεσαι... όλες μας θέλουμε να είμαστε σωστές μητέρες και σωστοι συζυγοι....πάντως το θέμα ύπνου των παιδιών δεν νομίζω πως μπορεί να επιρρεάσει τις σχέσεις των συζύγων έαν δεν υπάρχουν βαθύτερα αίτια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμένα με είχε προβληματίσει αυτό,πώς θα καταφέρω να είμαι καλή μαμά και σωστή σύζυγος,και ειδικά με το μωρό να κοιμάται στο δωμάτιό μας και τώρα πια στο κρεβάτι μας...

Κι όμως,με το που γέννησα μου βγήκε μια τρομερή αγάπη και τρυφερότητα για τον άντρα μου,πιο πολύ ήθελα να ασχολούμαι με εκείνον παρά με το μωρό (όχι ότι το παραμελούσα φυσικά...) και αυτό ήταν πολύ σημαντικό για τον πρώτο καιρό που τα πράγματα ήταν ακόμα δύσκολα και πρωτόγνωρα και για τους δυο μας.

Τώρα,το απόγευμα χαλαρώνουμε στο κρεβάτι και οι 3 μας,παίζουμε με το μωρό,γελάμε,λέμε τις βλακείες μας,και όοοοταν με το καλό κοιμηθεί το μωρό,το βάζουμε για λίγο στο λίκνο και.....γκουχου γκουχου!!!Και φυσικά βλέπουμε τις ταινίες μας,πάμε βόλτες,περνάμε χρόνο μαζί,και βέβαια πάντα με τη μικρή μαζί γιατί θηλάζουμε αποκλειστικότατα,αλλά δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στη σχέση μας.

Μπορώ να πω ότι πια θέλουμε πιο πολύ ο ένας τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο μικρος μου ειναιι 4 μηνων.πολλα βραδια κοιμαται μαζι μας.μου αρεσει που ακουω και νιωθω την ανασουλα του αλλα φοβαμαι μη συνηθισει.πραγματικα πιστευω οτι το εχω αναγκη να κοιμαται μερικες φορες μαζι μου.αγκαλιαζω τον μικρο μου και ο ανδρας μου εμενα!ειναι πραγματικα τελειο συναισθημα!νιωθω τετοια πληροτητα που δεν περιγραφεται!

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραια!!! εχω ακουσει τοσα που εψαχνα στο forum κατι να με δικαιωνει και το βρηκα! ειμαι πολυ χαρουμενη που βρηκα κι αλλες μανουλες να πέρνουν το μπεμπακι τους στο κρεββατι τους για υπνο! ειναι μοναδικο συναισθημα αυτο που νιωθω καθε φορα που ανοιγω τα ματια μου κ κοιταω το Μελινακι να κοιμαται τοσο ηρεμο κ ευτυχισμενο διπλα μας..

και δεν πειραζει..ας κακομαθει. Θα ερθει καποια στιγμη που θα παει στο κρεββατι της μονη της. Μεχρι τοτε θα απολαυσω αυτες τις βραδυνες στιγμες, που θα περασουν και δεν θα ξαναερθουν.

το Μελινακι εκλεισε τον 7ο μηνα και δεν το εχω καταλαβει...

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο τα τικερακια μου μπορεις να δεις ποσο ειναι τα παιδια μου.. Τον γιο μου τον πηρα στο κρεβατι μου 2 μηνων αφου πρωτα φαγαμε τα τρελα ξενυχτια.. κοιμηθηκε εν αολοκληρο βραδυ αφου ειχε κλεισει κ τους 6 μηνες.. μεχρι εκεινη την στιγμη ξυπνουσε στανταρ 3-4 φορες να δει αν ειμαστε διπλα του..

Την μικρη μου την ειχα στο κρεβατι μου απο την ωρα που γεννηθηκε.. στο νοσοκομειο ακομα την κοιμιζα στην αγκαλια μου .. το πυραξακι διπλα ηταν διακοσμητικο.. το μωρακι αυτο στον ενα μηνα κοιμοταν σερι ενα 6ωρο.. κ αυτο γιατι επρεπε καποια στιγμη να φαει.. τωρα που ειναι.. στους 3 μηνες κοιμοταν ηδη ενα γεματο 8ωρο κ τωρα πλεον κοιμαται απο τις 10 το βραδυ (σαν καλοκουρδισμενο ρολοι κ χωρις να εχω κανει καποια προσπαθεια) κ ξυπναει στις 9-10 το πρωι.. χωρις ενδιαμεσα ταισματα.. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο..

Ο γιος μου το καλοκαιρι κοιμοταν ηδη μονος του.. μετακομισε ξανα στο κρεβατι οταν γεννηθηκε η μπεμπα αλλα τωρα ξανακοιμαται μονος του στο δωματιο του κ δεν ξυπναει καθολου κατα τη διαρκεια της νυχτας.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο dora που κοιμουνται ολο το βραδυ. ειμαι σιγουρη οτι αισθανονται ασφαλεια.

Το Μελινακι κοιμαται γυρω στις 10 και ξυπναει στις 8 το πρωι και μου λενε ολοι "μπραβο την εχεις βαλει σε προγραμμα". Αλλα μολις τους λεω οτι δεν εβαλα κανενα προγραμμα και ουτε προσπαθησα για κατι, απλα την κοιμιζω στο κρεββατι μας, με κοιτανε με ενα εντρομο υφος και σχολιαζουν χιλια-δυο. Απλα το διασκεδαζω κ οπως ειπα και πιο πανω χαιρομαι που υπαρχουν κι αλλες μανουλες που το κανουν επειδη αισθανονται ετσι ωραια!:-P

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω με τον αντρα μου απολαμβανουμε την συντροφια του μικρου μας!

παρολο που μεχρι 7 μηνων τον ειχα σε λικνο στο δωματιο μας,επειτα τον εβαλα στην κουνια του στο δωματιο του αλλα απο τα χριστουγεννα(13 μηνων)μου κολλησε μια ιωση με 40 πυρετο και τον πηρα στο κρεβατι, αυτο ηταν!!!κοιμαται σερι ολο το βραδυ μεχρι τις 11 το πρωι!!

Συνεχεια λεω στον αντρα μου οτι ''πρεπει''να τον παμε στο δωματιο του αλλα οντως εμεις τον θελουμε περισσοτερο απο οτι εκεινος!Ας το απολαυσουμε επομενως για οσο κρατησει!

NNPYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που είδα το συγκεκριμένο τόπικ!Εμείς από τότε που γεννήθηκε η μπέμπα μας κοιμόμασταν στο ίδιο δωμάτιο.Τον τελευταίο μήνα μετά από έντονα κλάματα,έβαλα την μικρή στο κρεβάτι μας κι έμεινα έκπληκτη διαπιστώνοντας πόσο βαθιά και πόσο παραπάνω κοιμήθηκε χωρίς να ξυπνήσει καθόλου!:shock:Τόσο καιρό είχα καταντήσει ζόμπι από τη κούραση,όλη νύχτα να ξυπνάμε κάθε μισή,μία ή στην καλύτερη δυο ώρες!:?Τώρα απολαμβάνουμε να κοιμόμαστε όλοι μαζι και να ξεκουράζομαι κι εγώ επιτέλους κι ας λένε οι "ειδικοί" ό,τι θέλουν!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα κοιμοταν στο δωματιο μου στη καλαθουνα η στο ρηλαξ μεχρι που εγινε 2 μηνων.Μετα την πηγα στη κουνια της και δεν παρουσιασε κανενα προβλημα..Εκεινη...γιατι εγω 2 βραδυα δεν κοιμηθηκα απο το αγχος μου!τωρα ειμαστε μια χαρα!κοιμαται 11 κ ξυπναει 7 την ταιζω και την παιρνω στο κρεββατι μου για ενα δυορακι!Εκεινη την ωρα φευγει κ οσυζηγος οποτε την βγαζουμε αγκαλια!Τα μωρα θελουν πολυ τρυφεροτητα!!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν έχω σύζηγο κι έτσι θεώρησα φυσικό να πάω το μονό μου κρεβατάκι στο παιδικό δωμάτιο ευθύς εξαρχής! Το έκανα έτσι ώστε εγώ να αλλάξω δωμάτιο όταν θα έρθει ο καιρός (που θεωρώ ότι αργεί ακόμη!)

Το τί έχω ακούσει δεν λέγεται! για να μην κάθομαι να εξηγώ, λέω ότι φταίει η διαρρύθμιση του σπιτιού που τα δύο υπνοδωμάτια είναι πολύ μακρυά μεταξύ τους. Εννοείται δε, ότι το βράδυ μπορεί να τον πάρω στο κρεβάτι μου να κοιμηθούμε αγκαλίτσα και λογαριασμό να μην δώσουμε .... χι χι!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τη μερα που γεννηθηκε στο δωματιο μας!!!Οταν θηλαζαμε αναμεσα μας με ενα μαξιλαρι αναμεσα στον μωρο και τον συζηγατο μου για να μην τη λιωσει και τελος.Δεν ακουω κανεναν.Οταν θα μου ζητησει να παει στο δικο της δωματιο θα παει!!!

Κατα λαθος το ειχα διαβασει αυτο καπου πολυ πριν γεννησω και το εβρισκα απολυτα φυσιολογικο και σωστο και οι γονεις μου ποτε δεν μου στερησαν το κρεβατι τους ουτε το δωματιο τους.

Οταν μεγαλωσα κλειδωνομουν στο δικο μου και δεν ηθελα κανεναν.

χαιρομαι που εισται κι αλλες μαζι μου

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι και η δικιά μας!

 

Εκτός του γεγονότος ότι η δικιά μας κοιμάται σερί όλη τη νύχτα από ημερών και δεν ξυπνούσε παρόλο που θήλαζε, δεν ξεκίνησα να κοιμόμαστε μαζί με το μωρό απλά γιατί δε θέλω να χαλάσω την ιερή στιγμή που το ζευγάρι θα πέσει στο κρεβάτι και θα αγκαλιστεί. Γιατί γνωστή μου που κοιμάται με τις δυο κόρες της, ο μπαμπάς έχει εξοριστεί στον καναπέ και δε υπάρχει καμία επαφή με τον σύζυγο, σωματική ή λεκτική και όπως λέει η ίδια "έχει τις κόρες της, τι να τον κάνει τον σύζυγο?". Διαφωνώ κάθετα με αυτό και δεν μπορεί το ζευγάρι να παύει να υπάρχει με την έλευση του παιδιού. Συγχωρέστε με, αλλά είμαι αντίθετη, χωρίς να κατακρίνω κανέναν, καθένας κάνει ότι του αρέσει και τον βολεύει, απλά λέω και την αντίθετη άποψη....Ασφάλεια και αγάπη δίνω όλη την υπόλοιπη μέρα στο μωρό μου, αλλά η νύχτα είναι για να κοιμάμαι και μιας και η μικρή μου ποτέ δεν ξυπνούσε τη νύχτα, με βόλεψε απίστευτα αυτό!

 

 

συμφωνω.και μενα μια γνωστη μου εφτασε η κορης τησ 6 χρονων για να σταματησει να κοιμμαται μαζι τους.να φανταστειτε την βαζαν στο κραβατι της και το βραδυ σηκωνοταν σαν το φαντασμα για να παει να κοιμηθει μαζι τους.για να μην σας πω τι ειπε οταν τους επιασε πανω στην πραξη. εγω την κορη μου την εβγαλα απο το δωματιο οταν ηταν 6 μηνων και δεν επαθε τιποτα απολυτως.

 

 

και για τις μελλοντικες και νυν μαμαδες αλλα και για ολες εμας που θα γινουμε πεθερες δειτε αυτο

 

http://www.antifono.gr/portal/Κατηγορίες/Βιολογία-Ψυχολογία-Εγκέφαλος/Συνεντεύξεις/1296-Ματθαίος-Γιωσαφάτ-Άκρα-Ιούνιος-2009.html:razz::-P

 

ο ανθρωποσ λεει απιστευτα πραγματα.(ειναι λιγο βαρετο στην αρχη αλλα δειτε το)

Link to comment
Share on other sites

δεκτη κι αυτη η γνωμη σιγουρα.

αλλα δεν εχω καλυτερο απ' το ν'ανοιγω τα ματια μου στη μεση της νυχτας κ να βλεπω το Μελινακι να κοιμαται κ τον αντρα μου να την κοιταει κ να λιωνει (γιατι συμβαινει και στους μπαμπαδες).

Κ εκτος αυτου υπαρχουν κι αλλα δωματια στο σπιτι για προσωπικες στιγμες του ζευγαριου

χιχι:lol::lol:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αλλαζω με τιποτα τις βραδιες που κοιμομουν αγκαλιτσα με το ζουζουνι μου.Τον πηρα 2 μηνων στο κρεββατι και φυσικα δεν ξενυχτισα καθολου.Θεωρουσα αδιανοητο να αφησω ενα λεχουδι να κοιμαται μονο του, εξαλλοι ποιο ζωο στη φυση το κανει αυτο?

 

Ακουσα τα απιστευτα βεβαια αλλα εγω ειχα αυτη την αποψη πριν ανακαλυψω το φορουμ και τη θεωρια περι co-bedding.

 

Στα 2,5 και ενω θηλαζουμε ακομα αλλα χωρις να ξυπναει το βραδυ πηραμε κρεββατι (η κουνια εμεινε αχρησιμοποιητη) και απο τοπρωτο βραδυ κοιμαται εκει.Καποια βραδια ερχεται αλλα αν τον καταλαβω και τον παω πισω παει.

 

Το τι μανες και τι πεθερες θα γινουμε και το ποσο ανεξαρτητα θα γινουν τα παιδια μας δεν νομιζω οτι ευθυνεται αν κοιμουνται μαζι μας ως βρεφακια.Τα ιδια εχω ακουσει για το θηλασμο αλλα δεν εχω καταλαβει ,παλιοτερα που δεν υπηρχε η πολυτελεια να εχουν τα παιδια δικο τους δωματιο τι προβλημα ειχαν?Γιατι η γενια των 30δων που ηταν στα δικα τους δωματια ειναι πιο προβληματικη ...Ας μην εκφραζομαστε δογματικα και επικριτικα χωρις επιστημονικη τεκμηριωση ... Νικολ1981 δεν ανοιγει το λινκ

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα είναι το πρώτο θέμα που θα χαρεί ο μπαμπούλης μας και δε θα μας ξαναπεί πως κολλάμε στο πάρεντς όλη μέρα...

Από την αρχή τον παίρναμε στο κρεβάτι και έδωσα ομηρικούς καυγάδες με τον μπαμπούλη γιατί επέμενα να τον κοιμίζω στη κούνια του!!!

Ψηφίζω και εγώ co-bedding!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν αλλαζω με τιποτα τις βραδιες που κοιμομουν αγκαλιτσα με το ζουζουνι μου.Τον πηρα 2 μηνων στο κρεββατι και φυσικα δεν ξενυχτισα καθολου.Θεωρουσα αδιανοητο να αφησω ενα λεχουδι να κοιμαται μονο του, εξαλλοι ποιο ζωο στη φυση το κανει αυτο?

 

Ακουσα τα απιστευτα βεβαια αλλα εγω ειχα αυτη την αποψη πριν ανακαλυψω το φορουμ και τη θεωρια περι co-bedding.

 

Στα 2,5 και ενω θηλαζουμε ακομα αλλα χωρις να ξυπναει το βραδυ πηραμε κρεββατι (η κουνια εμεινε αχρησιμοποιητη) και απο τοπρωτο βραδυ κοιμαται εκει.Καποια βραδια ερχεται αλλα αν τον καταλαβω και τον παω πισω παει.

 

Το τι μανες και τι πεθερες θα γινουμε και το ποσο ανεξαρτητα θα γινουν τα παιδια μας δεν νομιζω οτι ευθυνεται αν κοιμουνται μαζι μας ως βρεφακια.Τα ιδια εχω ακουσει για το θηλασμο αλλα δεν εχω καταλαβει ,παλιοτερα που δεν υπηρχε η πολυτελεια να εχουν τα παιδια δικο τους δωματιο τι προβλημα ειχαν?Γιατι η γενια των 30δων που ηταν στα δικα τους δωματια ειναι πιο προβληματικη ...Ας μην εκφραζομαστε δογματικα και επικριτικα χωρις επιστημονικη τεκμηριωση ... Νικολ1981 δεν ανοιγει το λινκ

 

Συμφωνω.........

 

Ειδικα για οσες θηλαζουν δεν υπαρχει καλυτερη λυση.......δεν μπορεις να θηλασεις καιρο αν δεν μοιραζεσαι το κρεββατι....

 

Για το σεξ τωρα αυτο που θα πω ειναι πως ποτε δεν το καναμε στο κρεββατι, τωρα θα αρχισουμε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ηταν τελεια όταν κοιμόμασταν μαζι, μεν εγω κ ο ντρας μου σηκωνομασταν καθε πρωι σα κρεμαστρες, γιατί μαζευόμασταν στην άκρη να χει απλα το μωρο!!!

όσο καιρό προσπαθουσα να του βαλω σε προγραμμα το βραδυνο φαγητό ήταν παρα πολυ ευκολο που τον ειχα στο κρεββάτι μου , γιατί με του που ξυπναγε τσουπ του βαζαμε τη πιπιλα, κ αυτό το ξυπνημα πιπιλα κ παει λεγοντας διαρκούσε κανα 2ωρο, αν τον ειχα αλλου θα ταν πολυ δύσκολο, ευτυχως κρατησε μονο καμια 20αρια μερες κ γιυατο το παιδάκι μου κοιμόταν σερι τη νυχτα απο 2 μηνων!!μεν ειναι κ ευκολο παιδακι κ δεν εκλαιγε μόνο μουρμουριζε!!!

κ τωρα που τον εχω στη κουνια του, (καλα δε το συζητημε θέλει τρελη απλα το μωρο, μια φορά τελευταια τον πηρα μαζι μου που λειπε ο αντρας μου κ ηταν σα να κοιμαμαι με αλλα τρια ατομα:-P) ΄΄εχω μετακομοίσει κ γω στο ιδιο δωμάτιο κ από κοντά κ ο αντρας.....δε μπορω θέλω να μαι κοντα!!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Aρε Νικολ με ξενυχτισες εχθες....

 

Λοιπον την ειδα τη δευτερη συνεντευξη και αυτο που ειπε δεν εχει σχεση με αυτο που λεμε εδω.Μιλησε για παιδια απο 4 ετων και πανω και την προσκοληση σε αυτη την ηλικια.Εμεις ομως εδω μιλαμε για βρεφακια εως 2 ετων και κυριως για αυτα που θηλαζουν.Φυσικα παντα ισχυει το παν μετρον αριστον ...

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις που αισθανομουν και τυψεις που ο μικρος κοιμαται μαζι μας!

Βεβαια εγω τα κοροιδευα αυτα, αλλα τωρα τα λουζομαι και το καταευχαριστιεμαι κιολας!

 

Τον εβαλα στο δωματιο του 5 μηνων και πηγαινοερχομουν συνεχεια για κανα χρονο.

Μετα οταν κοιμοταν πλεον οοοοολη νυχτα μονος του, πηγαμε Πασχα στην Ανασταση (ηταν 1,5 χρονων) και επαθε τετοιο σοκ το παιδακι που ειμασταν κολλημενοι αγκαλια για καμια βδομαδα. Ε, απο τοτε δεν καθοταν μονος του και δεν τον πιεσα καθολου εννοειται.

 

Εδω και 1 μηνα ξεκινησα τις προσπαθειες να κοιμαται στο κρεββατακι του αλλα και παλι καποια στιγμη μεσα στη νυχτα θα με φωναξει, οποτε τις περισσοτερες φορες καταληγουμε παλι ολοι μαζι αγκαλιτσα στο "μεαλο κεβατι" (μεγαλο κρεββατι)! (καποιες φορες δε, με πηρε ο υπνος στο κρεββατι του στην προσπαθεια μου να τον ξανακοιμησω και καταπιαστηκα, οποτε καλυτερα στο μεαλο κεβατι!)

 

Παντως δεν ξερω αν κανω καλα αλλα πρωτα τον κοιμιζω στο κρεββατι μου και μετα τον παω στο δικο του.Πινει το γαλα του πανω στα ποδια μου και μετα κοιμαται και μαλιστα με την τηλεοραση ανοιχτη (α να το γραψω αυτο στο ποστ με τις κακες μαμαδες, παω για βραβειο!)

 

Βεβαια το θεμα ειναι οτι τωρα πια δεν θελουμε εμεις να τον αποχωριστουμε, πως το λενε βρε παιδι μου ειναι αδειο το κρεββατι μας οταν λειπει!

Link to comment
Share on other sites

εμενα απ 2 μηνων κοιμαται μονη κ ολο το βραδυ. εγω δε θα σκεφτομουν αν νιωθω εγω καλα αλλα αν κανω κατι πιο πιεστικο μετα για να μαθει μονη της. ετσι που γινεται τωρα φαινεται να κυλαει φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

Απο τα τικερακια μου μπορεις να δεις ποσο ειναι τα παιδια μου.. Τον γιο μου τον πηρα στο κρεβατι μου 2 μηνων αφου πρωτα φαγαμε τα τρελα ξενυχτια.. κοιμηθηκε εν αολοκληρο βραδυ αφου ειχε κλεισει κ τους 6 μηνες.. μεχρι εκεινη την στιγμη ξυπνουσε στανταρ 3-4 φορες να δει αν ειμαστε διπλα του..

Την μικρη μου την ειχα στο κρεβατι μου απο την ωρα που γεννηθηκε.. στο νοσοκομειο ακομα την κοιμιζα στην αγκαλια μου .. το πυραξακι διπλα ηταν διακοσμητικο.. το μωρακι αυτο στον ενα μηνα κοιμοταν σερι ενα 6ωρο.. κ αυτο γιατι επρεπε καποια στιγμη να φαει.. τωρα που ειναι.. στους 3 μηνες κοιμοταν ηδη ενα γεματο 8ωρο κ τωρα πλεον κοιμαται απο τις 10 το βραδυ (σαν καλοκουρδισμενο ρολοι κ χωρις να εχω κανει καποια προσπαθεια) κ ξυπναει στις 9-10 το πρωι.. χωρις ενδιαμεσα ταισματα.. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο..

Ο γιος μου το καλοκαιρι κοιμοταν ηδη μονος του.. μετακομισε ξανα στο κρεβατι οταν γεννηθηκε η μπεμπα αλλα τωρα ξανακοιμαται μονος του στο δωματιο του κ δεν ξυπναει καθολου κατα τη διαρκεια της νυχτας.

 

 

Ντορακι μου να σου ζησει η μικρη....ουφ ουτε κι εγω ξερω ποσο καιρο ειχα να μπω, τωρα το ειδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να γραψει και ένας μπαμπάς για το θέμα:

Δεν υπάρχει πιό ωραίο πράγμα από το να ξυπνάει η κόρη μου (12μηνων τώρα) το πρωί, να πηδάει πάνω από τη μαμά και να έρχεται να με ξυπνήσει, είτε προσπαθώντας να μου ανοίξει τα μάτια με τα δάχτυλά της είτε τραβώντας μου τα μαλλιά αν είμαι γυρισμένος από την άλλη πλευρά!

Το κρεβάτι το καταργήσαμε (για ασφάλεια, μιας και είχε πέσει οταν ήταν πιο μικρή) και βάλαμε τα στρώματα κάτω, το δικό της κολλημένο στο τοίχο και το δικό μας δίπλα. Επίσης έτσι μπορούμε να την αφήνουμε να κοιμάται και τους ημερήσιους ύπνους εκεί, χωρίς να φοβόμαστε ότι μπορεί να πέσει.

s5bnp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χμμμ,

πολυ καλο αυτο με τα στρωματα κατω...ενδιαφερον!!!

Εγω,εχω τωρα λιγες μερες που κοιμιζω την νεογεννητη κορη μας στο κρεβατι μας γιατι μου παρουσιασε σαν συναχι και ετρεμα μην δεν ακουσω την ανασα της...Ειμαι πρωτομαμα και εχω τα αγχη μου,αλλα μ'αρεσει κιολας;)Εδω σκεφτομαι να παρω καγκελο για το κρεβατι μας και ενα αλλο γκατζετακι που ειδα για να την κοιμιζω χωρις να φοβαμαι μην την πλακωσω.Δεν με νοιαζει αν κακομαθει,παντως και το καλαθακι της διπλα στο κρεβατι μας το εχω και την κουνια της απο Σεπτεμβριο στο δωματιο μας θα την εχω τουλαχιστον μεχρι να χρονισει...δεν το συζητω!!!

Μετα να ειμαστε καλα και να θελουμε,ας παει στο δωματιο της!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...