Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cosleeping Συνκοίμηση Co-Bedding


MARIANTHI611

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι σε διαδικασία αποθηλασμου. Κάνω συγκοιμηση και μου πρότεινε σύμβουλος όταν φτάσω να κόψω και τους νυχτερινούς θηλασμους να την κόψω, να βάλω το παιδί στο δικό του δωμάτιο γιατί ουσιαστικά θα το "προκαλώ" να θηλάσει αν κοιμόμαστε μαζί. 

22 μηνών είμαστε. Η αλήθεια είναι ότι η διακοπή της συγκοιμησης μου φαίνεται πιο δύσκολη από τον ίδιο τον αποθηλασμο, φοβάμαι ότι θα πέσουν πολλές αλλαγές μαζί και αποθηλασμος και διακοπή συγκοιμησης, και επίσης είναι κάτι που προσωπικά δεν επιθυμώ να συμβεί , το ίδιο νιώθει και ο άντρας μου, μας αρέσει που κοιμόμαστε οι τρεις μας , το ίδιο και στο παιδί. Φυσικά δε θέλουμε να συμβαίνει αυτό αιώνια, αλλά και οι δύο αισθανόμαστε ότι δεν είναι ακόμα η ώρα για να κοιμάται σε άλλο δωμάτιο, ίσως σε λίγους μήνες ή και παραπάνω πχ χρόνο. Απλώς αναρωτιέμαι μήπως όντως προκαλώ πρόβλημα στον αποθηλασμο έτσι; Υπάρχει κάποια που αποθηλασε αλλά διατήρησε την συγκοιμηση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Καλησπέρα, είμαι σε διαδικασία αποθηλασμου. Κάνω συγκοιμηση και μου πρότεινε σύμβουλος όταν φτάσω να κόψω και τους νυχτερινούς θηλασμους να την κόψω, να βάλω το παιδί στο δικό του δωμάτιο γιατί ουσιαστικά θα το "προκαλώ" να θηλάσει αν κοιμόμαστε μαζί. 

22 μηνών είμαστε. Η αλήθεια είναι ότι η διακοπή της συγκοιμησης μου φαίνεται πιο δύσκολη από τον ίδιο τον αποθηλασμο, φοβάμαι ότι θα πέσουν πολλές αλλαγές μαζί και αποθηλασμος και διακοπή συγκοιμησης, και επίσης είναι κάτι που προσωπικά δεν επιθυμώ να συμβεί , το ίδιο νιώθει και ο άντρας μου, μας αρέσει που κοιμόμαστε οι τρεις μας , το ίδιο και στο παιδί. Φυσικά δε θέλουμε να συμβαίνει αυτό αιώνια, αλλά και οι δύο αισθανόμαστε ότι δεν είναι ακόμα η ώρα για να κοιμάται σε άλλο δωμάτιο, ίσως σε λίγους μήνες ή και παραπάνω πχ χρόνο. Απλώς αναρωτιέμαι μήπως όντως προκαλώ πρόβλημα στον αποθηλασμο έτσι; Υπάρχει κάποια που αποθηλασε αλλά διατήρησε την συγκοιμηση; 

Εγώ έκοψα πρώτα τους ημερησιους  θηλασμους για 3 μήνες κ μετά έκοψα τους βραδινόυς.. Βέβαια είχαμε κλάματα το βράδυ αλλά δεν κράτησε πάνω από 3 μέρες. Η πρώτη μέρα βασικά ήταν πιο δύσκολη . Μετά απλά αν σηκωνόταν το βράδυ ξαπλωνε πάνω μου για 1 λεπτό κ ξανακοιμοταν.  

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Καλησπέρα, είμαι σε διαδικασία αποθηλασμου. Κάνω συγκοιμηση και μου πρότεινε σύμβουλος όταν φτάσω να κόψω και τους νυχτερινούς θηλασμους να την κόψω, να βάλω το παιδί στο δικό του δωμάτιο γιατί ουσιαστικά θα το "προκαλώ" να θηλάσει αν κοιμόμαστε μαζί. 

22 μηνών είμαστε. Η αλήθεια είναι ότι η διακοπή της συγκοιμησης μου φαίνεται πιο δύσκολη από τον ίδιο τον αποθηλασμο, φοβάμαι ότι θα πέσουν πολλές αλλαγές μαζί και αποθηλασμος και διακοπή συγκοιμησης, και επίσης είναι κάτι που προσωπικά δεν επιθυμώ να συμβεί , το ίδιο νιώθει και ο άντρας μου, μας αρέσει που κοιμόμαστε οι τρεις μας , το ίδιο και στο παιδί. Φυσικά δε θέλουμε να συμβαίνει αυτό αιώνια, αλλά και οι δύο αισθανόμαστε ότι δεν είναι ακόμα η ώρα για να κοιμάται σε άλλο δωμάτιο, ίσως σε λίγους μήνες ή και παραπάνω πχ χρόνο. Απλώς αναρωτιέμαι μήπως όντως προκαλώ πρόβλημα στον αποθηλασμο έτσι; Υπάρχει κάποια που αποθηλασε αλλά διατήρησε την συγκοιμηση; 

 

Εγώ. :) Αποθήλασα 20 μηνών, αλλά ακόμα κοιμάται δίπλα μας στην κούνια (και καταλήγει ανάμεσά μας τα ξημερώματα). Μόλις έκλεισε τα 2.

Αφού δεν σας εξυπηρετεί, και κυρίως αφού δεν νιώθετε έτοιμοι εσείς να την πάτε στο δωμάτιό της, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνετε. Αναφέρω εσάς όχι γιατί δεν παίζουν ρόλο οι ανάγκες του παιδιού, αλλά γιατί για τόσο μεγάλες αλλαγές πρέπει να είναι σίγουροι και οι γονείς ώστε να μπορέσουν να καθοδηγήσουν το παιδί.

 

Νομίζω ότι αν είναι να ξυπνάει, και πάλι θα ξυπνάει, ακόμα κι αν είναι στο κρεβάτι της. Στη δική μου περίπτωση παρατήρησα ότι αρκούσε να αλλάξει ο συσχετισμός του ξυπνήματος, δηλαδή το τι κάνει όταν ξυπνάει. Από εκεί που ξυπνούσε και αυτόματα έψαχνε το στήθος για να ξανακοιμηθεί, άρχισε να ξυπνάει και να ψάχνει το ποτηράκι με το νερό. Έπινε λίγο και μετά ερχόταν στην αγκαλιά μου και ξανακοιμόταν. Πλέον τις περισσότερες φορές ξυπνάει και απλώνει το χέρι για να βεβαιωθεί ότι είμαι δίπλα, αλλάζει πλευρό και ξανακοιμάται. (Με εξαίρεση κάτι ευτυχώς σπάνιες φορές που ξυπνάει για τα καλά και φωνάζει μες στη μαύρη νύχτα "Να σηκωθουουουούμε", και τότε τα περνάμε όλοι φανταστικά!)

 

Παίζει την ημέρα στο δωμάτιό της; Της είναι δηλαδή οικείο το περιβάλλον; Για τα παιδιά που έχουν μάθει στη συγκοίμηση είναι κι αυτό μια δυσκολία, γιατί σ' αυτήν την ηλικία όλα τα παιδιά συνήθως παίζουν στο σαλόνι/κουζίνα ώστε να τα επιβλέπουν κι οι γονείς, οπότε αν δεν έχουν μάθει από μωρά να κοιμούνται εκεί τους είναι ένας σχετικά ξένος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν κοιμαται για λιγο μονο με τον μπαμπα;

 

Δεν εχω αποθηλασει ακομα, αλλα γενικα εγινε λιγο αναποδα η διαδικασια, απο μωρο εκοψε τους νυχτερινους γιατι πηγαινε ο αντρας μου οταν ξυπνουσε και κοιμοντουσαν μαζι στο λεπτο, οποτε το καθιερωσαμε. Και πηγαινω εγω στο μονό. Εκτος απο το πρωτο κοιμισμα, που θηλαζει απαραιτητως. Και θηλαζει και μεσα στη μερα λιγο. Γι'αυτο λεω το καναμε λιγο αναποδα, γιατι παντου διαβαζω οτι οι βραδινοι ειναι οι τελευταιοι. 

 

Απλα μου ηρθε η σκεψη εφοσον κοψετε τους νυχτερινους, για να μη χασει και τη συγκοιμηση, να κοιμαται μονο με τον μπαμπα. Αν και σε αυτη την ηλικια δεν ξεγελιουνται τοσο ευκολα, οποτε δεν νομιζω οτι ισχυει το "προκαλειται". Αν θελει εσενα διακαως, απλως θα φωναζει να πας εσυ, οπου κι αν κοιμασαι, δεν ειναι πλεον μωρακι. Οπότε εγκειται στο παιδι, ποσο εντονα θελει να θηλασει εκεινη την ωρα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Εγώ έκοψα πρώτα τους ημερησιους  θηλασμους για 3 μήνες κ μετά έκοψα τους βραδινόυς.. Βέβαια είχαμε κλάματα το βράδυ αλλά δεν κράτησε πάνω από 3 μέρες. Η πρώτη μέρα βασικά ήταν πιο δύσκολη . Μετά απλά αν σηκωνόταν το βράδυ ξαπλωνε πάνω μου για 1 λεπτό κ ξανακοιμοταν.  

Απο ότι κατάλαβα δηλαδή συνεχισατε τη συγκοιμηση? Τώρα είμαι στη φάση που δε κάνω ημερήσιους θηλασμους, αλλά θηλάζω το μεσημέρι πριν κοιμηθεί, το βράδυ πριν κοιμηθεί και το βράδυ όσες φορές ξυπνήσει. Εν ολίγοις τους θηλασμους που είναι κοντα στους υπνους διατηρούμε. Έκανες αποσύνδεση ύπνου θηλασμού ή απλώς μια νύχτα τώρα θα κοιμηθούμε διαφορετικά;

 

5 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Εγώ. :) Αποθήλασα 20 μηνών, αλλά ακόμα κοιμάται δίπλα μας στην κούνια (και καταλήγει ανάμεσά μας τα ξημερώματα). Μόλις έκλεισε τα 2.

Αφού δεν σας εξυπηρετεί, και κυρίως αφού δεν νιώθετε έτοιμοι εσείς να την πάτε στο δωμάτιό της, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνετε. Αναφέρω εσάς όχι γιατί δεν παίζουν ρόλο οι ανάγκες του παιδιού, αλλά γιατί για τόσο μεγάλες αλλαγές πρέπει να είναι σίγουροι και οι γονείς ώστε να μπορέσουν να καθοδηγήσουν το παιδί.

 

Νομίζω ότι αν είναι να ξυπνάει, και πάλι θα ξυπνάει, ακόμα κι αν είναι στο κρεβάτι της. Στη δική μου περίπτωση παρατήρησα ότι αρκούσε να αλλάξει ο συσχετισμός του ξυπνήματος, δηλαδή το τι κάνει όταν ξυπνάει. Από εκεί που ξυπνούσε και αυτόματα έψαχνε το στήθος για να ξανακοιμηθεί, άρχισε να ξυπνάει και να ψάχνει το ποτηράκι με το νερό. Έπινε λίγο και μετά ερχόταν στην αγκαλιά μου και ξανακοιμόταν. Πλέον τις περισσότερες φορές ξυπνάει και απλώνει το χέρι για να βεβαιωθεί ότι είμαι δίπλα, αλλάζει πλευρό και ξανακοιμάται. (Με εξαίρεση κάτι ευτυχώς σπάνιες φορές που ξυπνάει για τα καλά και φωνάζει μες στη μαύρη νύχτα "Να σηκωθουουουούμε", και τότε τα περνάμε όλοι φανταστικά!)

 

Παίζει την ημέρα στο δωμάτιό της; Της είναι δηλαδή οικείο το περιβάλλον; Για τα παιδιά που έχουν μάθει στη συγκοίμηση είναι κι αυτό μια δυσκολία, γιατί σ' αυτήν την ηλικία όλα τα παιδιά συνήθως παίζουν στο σαλόνι/κουζίνα ώστε να τα επιβλέπουν κι οι γονείς, οπότε αν δεν έχουν μάθει από μωρά να κοιμούνται εκεί τους είναι ένας σχετικά ξένος χώρος.

Αυτό που γράφεις με ανακουφίζει! Και εγώ πιστεύω ότι θα ξυπνάει έτσι και αλλιώς είτε κοιμάται μαζί μας είτε μόνη. Και εγώ αυτό θέλω να κάνω να αλλάξω το συσχετισμό ύπνου και τρόπο που κοιμάται; Πώς έκανες την αλλαγή του συσχετισμού του ξυπνήματος; Εμείς δεν μοιραζόμαστε απλώς το ίδιο δωμάτιο αλλά το ίδιο κρεβάτι. Ήταν αναπόφευκτο όταν άρχισε να ξυπνάει συνεχώς γύρω στους οκτώ μήνες, πριν κοιμόταν ξεκάθαρα στην κούνια της. Με το δωμάτιο που θα γίνει δικό της καμία σχέση δεν έχει, για αυτό ζοριζομαι παρά πολύ να τη μεταφέρω εκεί. Το έχουμε να φανταστείς σαν αποθήκη. Θέλω όταν με το καλό πάει εκεί να της το κάνω σαν δώρο, να το φτιάξουμε μαζί. Και εγώ και ο άντρας μου πάντως πιστεύουμε ότι κανείς από τους τρεις μας δεν είναι έτοιμος για αυτή τη μετάβαση, απλώς μας προβλημάτισε ξ σύμβουλος ότι θα δυσκολευτεί να τελειώσει ο θηλασμός αν δε σταματήσει και η συγκοιμηση.

 

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ισως αν κοιμαται για λιγο μονο με τον μπαμπα;

 

Δεν εχω αποθηλασει ακομα, αλλα γενικα εγινε λιγο αναποδα η διαδικασια, απο μωρο εκοψε τους νυχτερινους γιατι πηγαινε ο αντρας μου οταν ξυπνουσε και κοιμοντουσαν μαζι στο λεπτο, οποτε το καθιερωσαμε. Και πηγαινω εγω στο μονό. Εκτος απο το πρωτο κοιμισμα, που θηλαζει απαραιτητως. Και θηλαζει και μεσα στη μερα λιγο. Γι'αυτο λεω το καναμε λιγο αναποδα, γιατι παντου διαβαζω οτι οι βραδινοι ειναι οι τελευταιοι. 

 

Απλα μου ηρθε η σκεψη εφοσον κοψετε τους νυχτερινους, για να μη χασει και τη συγκοιμηση, να κοιμαται μονο με τον μπαμπα. Αν και σε αυτη την ηλικια δεν ξεγελιουνται τοσο ευκολα, οποτε δεν νομιζω οτι ισχυει το "προκαλειται". Αν θελει εσενα διακαως, απλως θα φωναζει να πας εσυ, οπου κι αν κοιμασαι, δεν ειναι πλεον μωρακι. Οπότε εγκειται στο παιδι, ποσο εντονα θελει να θηλασει εκεινη την ωρα ή οχι.

Η μικρή μου είναι πολύ κολλημένη πάνω μου , δε θα δεχτεί να κοιμάμαι εγώ άλλου και αυτή με το μπαμπά. Άλλα έχεις δίκιο σε αυτό που λες, όπου και να είμαι θα ζητάει το γάλα. Έτσι πιστεύω. Εσείς κάνετε συγκοιμηση ή έχει δικό της δωμάτιο; Νομίζω ότι είναι σούπερ που έκοψες πρώτα τους βραδινους. Είναι σίγουρα το πιο ζορικο γιατί είναι ο τρόπος που έχει μάθει να νανουριζεται. Πιστεύω ότι θα αποθηλασεις εύκολα αν δώσεις λίγο σπρώξιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιμήσου με το παιδάκι σου, ευχαριστήσου το, εφόσον το θέλετε κι εσύ και ο μπαμπάς και το μικρό δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να μην κοιμάστε μαζί.

Εγώ και στα δυο παιδιά μου συνέχισα να κοιμάμαι μαζί τους και μετά τον αποθηλασμό, δυο χρονων αποθήλασε ο μεγάλος και 13 μηνών ο μικρούλης μου ο οποιος ειναι δυο χρονών τώρα και κοιμομαστε μαζί και βλέπω την χαμογελαστή φατσούλα του το πρωί να με κοιτάζει με λατρεία και μου φτιάχνει η μέρα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Annitamik είπε:

Απο ότι κατάλαβα δηλαδή συνεχισατε τη συγκοιμηση? Τώρα είμαι στη φάση που δε κάνω ημερήσιους θηλασμους, αλλά θηλάζω το μεσημέρι πριν κοιμηθεί, το βράδυ πριν κοιμηθεί και το βράδυ όσες φορές ξυπνήσει. Εν ολίγοις τους θηλασμους που είναι κοντα στους υπνους διατηρούμε. Έκανες αποσύνδεση ύπνου θηλασμού ή απλώς μια νύχτα τώρα θα κοιμηθούμε διαφορετικά

Ναι κοιμόμαστε μαζι. Πρώτα έκοψα τον θηλασμο πριν το μεσημεριανό ύπνο.  Δηλαδη τον άφηνα έπαιζε έπαιζε στο κρεβάτι όσο ήθελε κ μοιραία κοιμόταν. Αυτό ήταν πιο εύκολο.  Ε κ όταν αποφάσισα να κάνω κ το μεγάλο βήμα για τον βραδινό ύπνο κάπως έτσι το έκανα. Εμενα κοιμηθηκε σχετικά εύκολα χωρίς να θηλαζει το πρόβλημα ήταν στα ξύπνημα τα ενδιάμεσα που λιγο του κακοφάνηκε κ έβαλε τα κλάματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

 Εσείς κάνετε συγκοιμηση ή έχει δικό της δωμάτιο; Νομίζω ότι είναι σούπερ που έκοψες πρώτα τους βραδινους. Είναι σίγουρα το πιο ζορικο γιατί είναι ο τρόπος που έχει μάθει να νανουριζεται. Πιστεύω ότι θα αποθηλασεις εύκολα αν δώσεις λίγο σπρώξιμο

 

Εχουμε αλλαξει 100 συστηματα υπνου! Μεχρι περιπου 14-15 μηνων κοιμοταν στο δωματιο μας σε κουνια κ δεν ξυπνουσε. Οποτε ξυπνουσε την εβαζε ο αντρας μου στο διπλο κι εγω πηγαινα στο μονο στο παιδικο δωματιο. Μετα πηγαμε διακοπες και αρχισε να ξυπναει. Οταν γυρισαμε μπηκε στο δωματιο της στην κουνια και ξυπνουσε καθε βραδυ και παλι κοιμοταν με τον μπαμπα κι εγω στο μονο. Εννοειται αν καποιο βραδυ εκλαιγε και με ζητουσε πηγαινα. Μεταξυ εναμισι-δυο καποια στιγμη αρχισα να θελω να αποθηλασει αλλα δεν καταφερα ποτε να το αποσυνδεσω απο τον υπνο, μεχρι τωρα που ειναι δυομισι. Για το ξεκινημα της νυχτας μιλαω. Δοκιμασαμε να ξαπλωσει με τον μπαμπα, δοκιμασαμε παραμυθια, τιποτα. Απλα δεν την παιρνει ο υπνος, μονο με το πιπιλισμα υπνωτιζεται (αν δεχτει να δοκιμασουμε αλλιως, γιατι συνηθως το ζηταει εντονα και λογω νυστας η διαπραγματευση καταληγει σε πολυ κλαμα και ειναι χειροτερα για ολους, πιο απλο ειναι να θηλασει εξ αρχης). Και μαλιστα δεν μπορω ευκολα να της το βγαλω απο το στομα, ξυπναει. Αφου εχουμε αρχισει να εχουμε δευτερες σκεψεις για την πιπιλα, που δεν δωσαμε ποτε! Στα ενδιαμεσα ξυπνηματα ομως, που ειναι ηδη αποκοιμισμενη, πινει λιγο νερο κ πεφτει μπαμ κατω. Ή αν βγαζοντας το απο το στομα ξυπνησει, καποιες φορες που ειναι πολυ αποκοιμισμενη αν πω "θα'ρθει τωρα ο μπαμπας" ή "θα ξαναρθω" πιανει. Οχι παντα ομως, πρεπει να ειναι αποκοιμισμενη. Για να κοιμηθει απο την κατασταση που ειναι εντελως ξυπνια το χρειαζεται οπωσδηποτε. Μονο για λιγα βραδια το καλοκαιρι καταφερε να κοιμηθει χωρις θηλασμο, γιατι ημασταν στο εξοχικο και ηθελε να κοιμαται με τον παππου και τη γιαγια. Το βαρεθηκε κι αυτο ομως συντομα. Τωρα άλλα βραδια τη βαζω στο δωματιο της στο μονο κι αν ξυπνησει αλλαζουμε, κι αλλα βραδια τη βαζω κατ'ευθειαν στο διπλο με τον αντρα μου, που ειναι στανταρ οτι δεν θα ξυπνησει. Αναλογα το ποση νυστα εχω εγω. Τωρα περναει και μια φαση που θελει να αποκοιμιεται στον καναπε (για να μη χασει την παρεα μαλλον) και να τη μεταφερω κοιμισμενη. Η κορυφαια φαση ηταν πριν λιγο καιρο που οταν ξυπνουσε ηθελε να κατεβαινουμε παλι κατω στο σαλονι κ να κοιμηθει εκει... Με σκαλα κιολας. Ακουγονται σαν χατιρια, αλλα ηταν μεσα στον υπνο της εντελως, σαν υπνωτισμενη, κι αν δεν το καναμε μπλεκαμε με ατελειωτα κλαμματα ξημερωματα,κλαματα υπνου, οχι πεισματος... Οποτε το καναμε κι αυτο, περασε κι αυτη η φαση. Γι'αυτο σου λεω 100 συστηματα.

Και δεν εχουμε κοψει πληρως ουτε τους ημερησιους. Για να κοιμηθει μεσημερι παλι θηλαζει εκτος αν εχουμε παει καπου με το αυτοκινητο κι εχει κοιμηθει εκει. Και ζηταει κι αλλες φορες που προσπαθω να το αποφυγω οσο γινεται. Δεν βοηθαει και το οτι ειμαι σπιτι. Δοκιμασα διαφορα κολπα οπως να μετραμε μεχρι το δεκα, επιασε για λιγες μερες και μαλιστα ενθουσιωδως, το βαρεθηκε κι αυτο κι ελεγε "οχι δεκα". Συν οτι καποιες φορες κανουμε "αχρηστους" θηλασμους, γιατι δειχνει να νυσταζει, ζηταει γαλα που ειναι το συνθημα οτι θα κοιμηθει, ξεκιναμε και τελικα δεν κοιμαται. Οπότε σε καμια ωρα ξανα το ιδιο! Κι ενας θηλασμος εξτρα χωρις λογο. Η πλακα ειναι οτι ειναι ενα παιδι παρα πολυ συνεργασιμο στα παντα (με εξαιρεσεις φυσικα) εκτος απο τα θεματα θηλασμος και τουαλετα! Δηλαδη θα της πεις οτι φευγουμε απο τις κουνιες κ θα ερθουμε αλλη μερα κ θα αρχισει απλως να χαιρεταει τα παιχνιδια κ να λεει "θα ερθω αυριο" ή θα της πεις οτι το ταδε δεν κανει να το φαει κ θα πει "δεν ειναι για παιδακια" αλλα στο θηλασμο και στην τουαλετα ανενδοτη! Της λες οτι τα μεγαλα παιδακια δεν πινουν, οτι το ταδε μικροτερο δεν πινει κ λεει "ειμαι μεγαλη και πινω", της λες να δοκιμασουμε να κατσουμε στη λεκανη κ λεει "αλλη μερα, τωρα πανα". Και ειναι πολυ αστειο γιατι ειναι μονο σε αυτα τα δυο θεματα!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Υπάρχει κάποια που αποθηλασε αλλά διατήρησε την συγκοιμηση; 

Κι εγώ!   Αποθηλασαμε 26 μηνών αλλά συνεχίσαμε συγκοιμηση σε μονό κρεβάτι πλάι στο δικό μας. 

 

Είχαμε πετύχει νυχτερινό αποθηλασμο δηλ με τον καιρό δεν πρότεινα θηλασμό κατευθείαν με την πρώτη γκρίνια, έδινα νερό, χάιδευα πλατουλα, έλεγα παραμυθακι χαμηλόφωνα και έτσι σταμάτησε να ζηταει το βράδυ. Ήταν πολύ σταδιακή διαδικασία. 

 

Αλλά για να κοιμηθεί θήλαζε, ήταν ο πιο δύσκολος θηλασμός για να κοπει. Σταδιακά εισάγοντας το βιβλίο παραμύθι στην ρουτίνα, αποθηλασε. 

 

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Κοιμήσου με το παιδάκι σου, ευχαριστήσου το, εφόσον το θέλετε κι εσύ και ο μπαμπάς και το μικρό δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να μην κοιμάστε μαζί.

Εγώ και στα δυο παιδιά μου συνέχισα να κοιμάμαι μαζί τους και μετά τον αποθηλασμό, δυο χρονων αποθήλασε ο μεγάλος και 13 μηνών ο μικρούλης μου ο οποιος ειναι δυο χρονών τώρα και κοιμομαστε μαζί και βλέπω την χαμογελαστή φατσούλα του το πρωί να με κοιτάζει με λατρεία και μου φτιάχνει η μέρα.

Κοιμαστε και με τον μεγάλο μαζί σας? Ρωτάω γιατί έχω ένα μικρό άγχος για τις φορές που κοιμάται μαζί μας, είτε γιατί το ζητάει, είτε λόγο εργασιών στο δωμάτιο του.  Διαβάζω από την μια πως είναι καλό για την αυτοπεποίθηση του το παιδί να κοιμάται μόνο αλλά και από την άλλη πως νιώθει συναισθηματικη ασφάλεια και κάλυψη να κοιμάται με τους γονείς του. Τι ισχύει τελικά? 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Κοιμαστε και με τον μεγάλο μαζί σας? Ρωτάω γιατί έχω ένα μικρό άγχος για τις φορές που κοιμάται μαζί μας, είτε γιατί το ζητάει, είτε λόγο εργασιών στο δωμάτιο του.  Διαβάζω από την μια πως είναι καλό για την αυτοπεποίθηση του το παιδί να κοιμάται μόνο αλλά και από την άλλη πως νιώθει συναισθηματικη ασφάλεια και κάλυψη να κοιμάται με τους γονείς του. Τι ισχύει τελικά? 

 

Είμαστε με κάπως πιο ειδικές συνθήκες εμείς στην οικογένεια μας. Εγώ κοιμάμαι με τον μικρό στο διπλό κι ο μεγάλος κοιμάται στο παιδικό με τον μπαμπά. Ο μπαμπάς ροχαλιζει πολύ κ εγώ ξυπνάω εύκολα αφότου γέννησα τα παιδιά και δεν το αντέχω. Ο μικρός μόλις ξυπνάει με αναζητάει κατευθείαν. Ο μεγάλος θέλει παρέα για να κοιμηθεί αλλά δεν έχει πρόβλημα να κοιμάται μόνος του. Το πλάνο μας λέει να μεταφέρω σε λίγο καιρό τον μικρό στο παιδικό και να κοιμάμαι στην αρχή μαζί τους. Ενώ ο μπαμπάς θα επιστρέψει στο διπλό, εγώ δεν ξέρω πότε θα ακολουθήσει, ζοριζομαι παρά πολύ να κοιμάμαι με ροχαλητο. Δεν μου αρέσει που κοιμόμαστε χώρια, αλλά από το να μην κοιμάμαι.. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , marakiz είπε:

Είμαστε με κάπως πιο ειδικές συνθήκες εμείς στην οικογένεια μας. Εγώ κοιμάμαι με τον μικρό στο διπλό κι ο μεγάλος κοιμάται στο παιδικό με τον μπαμπά. Ο μπαμπάς ροχαλιζει πολύ κ εγώ ξυπνάω εύκολα αφότου γέννησα τα παιδιά και δεν το αντέχω. Ο μικρός μόλις ξυπνάει με αναζητάει κατευθείαν. Ο μεγάλος θέλει παρέα για να κοιμηθεί αλλά δεν έχει πρόβλημα να κοιμάται μόνος του. Το πλάνο μας λέει να μεταφέρω σε λίγο καιρό τον μικρό στο παιδικό και να κοιμάμαι στην αρχή μαζί τους. Ενώ ο μπαμπάς θα επιστρέψει στο διπλό, εγώ δεν ξέρω πότε θα ακολουθήσει, ζοριζομαι παρά πολύ να κοιμάμαι με ροχαλητο. Δεν μου αρέσει που κοιμόμαστε χώρια, αλλά από το να μην κοιμάμαι.. 

 

Εχω κι εγω το ιδιο θεμα, αλλα ειπα αρχικα να μην το γραψω! Χαχα! Βολευομαι χιλιες φορες καλυτερα στο μονό, και για το ροχαλητο και γιατι γενικα κοιμαμαι καλυτερα μονη μου, αλλιως ξυπναω με το που θα κουνηθει λιγο ο αντρας μου ή που θα τιναξει το ποδι κλπ. Συν οτι το στρωμα στο διπλο μου προκαλει πονο στη μεση. Μονό και παλι μονό :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εχω κι εγω το ιδιο θεμα, αλλα ειπα αρχικα να μην το γραψω! Χαχα! Βολευομαι χιλιες φορες καλυτερα στο μονό, και για το ροχαλητο και γιατι γενικα κοιμαμαι καλυτερα μονη μου, αλλιως ξυπναω με το που θα κουνηθει λιγο ο αντρας μου ή που θα τιναξει το ποδι κλπ. Συν οτι το στρωμα στο διπλο μου προκαλει πονο στη μεση. Μονό και παλι μονό :-P

Να τα γράφετε παιδιά να τα γράφετε να μην νιωθουμε μόνες! Ορίστε τώρα δεν νιώθεις καλύτερα που δεν είσαι η μόνη;;; :P

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αποθηλασα και τις 2 φορές και συνέχισα την συγκοιμηση. Αποθηλασα και τις στο έτος, με την μεγάλη συνέχισα την συγκοιμηση μέχρι τα 2.5 (είτε με εμένα, είτε με τον μπαμπά) και η μικρή κοιμάται ακόμα είτε μαζί μου, είτε με τον άντρα μου. Εχουμε ένα μόνο κρεβάτι κολλημένο στο διπλό και κοιμάται εκει, αλλά πολλές φορές απλά έρχεται στο διπλό. Ο μικρός τώρα θηλάζει ακόμη σε κάθε ξύπνημα τα βράδια (ανά μια με 2 ώρες δηλαδή), θα αποθηλασει κι αυτός στο έτος και λογικά θα συνεχίσει να κοιμάται μαζί μας μέχρι τα 2 και κάτι κι αυτός. Ιδανικά θα ήθελα η μικρή μου κόρη (2 και κάτι) να πάει στο δωμάτιο με την μεγάλη της αδερφή, αλλά ξυπνάει ακόμη και μένει και κάτι ωραία 2ωρα ξύπνια μέσα στην μαύρη νύχτα μερικές φορές. 

Επίσης ούτε εγώ κοιμάμαι με τον άντρα μου, συνήθως παίρνουμε από ένα παιδί κ κοιμόμαστε μέχρι και σε διαφορετικό όροφο για να μην ενοχλουμαστε (δεν ροχαλίζει, τα παιδιά κάνουν θόρυβο). Νομίζω ότι όταν θα αρχίσουμε και πάλι να κοιμόμαστε μαζί σε μερικά χρόνια θα νιώθω περίεργα στην αρχη! Τύπου dating 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Είμαστε με κάπως πιο ειδικές συνθήκες εμείς στην οικογένεια μας. Εγώ κοιμάμαι με τον μικρό στο διπλό κι ο μεγάλος κοιμάται στο παιδικό με τον μπαμπά. Ο μπαμπάς ροχαλιζει πολύ κ εγώ ξυπνάω εύκολα αφότου γέννησα τα παιδιά και δεν το αντέχω. Ο μικρός μόλις ξυπνάει με αναζητάει κατευθείαν. Ο μεγάλος θέλει παρέα για να κοιμηθεί αλλά δεν έχει πρόβλημα να κοιμάται μόνος του. Το πλάνο μας λέει να μεταφέρω σε λίγο καιρό τον μικρό στο παιδικό και να κοιμάμαι στην αρχή μαζί τους. Ενώ ο μπαμπάς θα επιστρέψει στο διπλό, εγώ δεν ξέρω πότε θα ακολουθήσει, ζοριζομαι παρά πολύ να κοιμάμαι με ροχαλητο. Δεν μου αρέσει που κοιμόμαστε χώρια, αλλά από το να μην κοιμάμαι.. 

Κατάλαβα. Ναι κάθε οικογένεια έχει τις συνήθειες της, τις συνθήκες που πρέπει να προσαρμοστεί και διαφορετικές ανάγκες.

 

 Διαβάζω κατά καιρούς διαφορα  που με μπερδεύουν γιατί είναι αντιθετων κατευθύνσεων. Όμως βλέπω πως κάθε οικογένεια ακολουθεί ό,τι εξυπηρετεί καλύτερα την καθημερινότητα της και θα έλεγα πως αυτό είναι και το πιο λειτουργικό. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 2:28 ΜΜ, Annitamik είπε:

 

 

Αυτό που γράφεις με ανακουφίζει! Και εγώ πιστεύω ότι θα ξυπνάει έτσι και αλλιώς είτε κοιμάται μαζί μας είτε μόνη. Και εγώ αυτό θέλω να κάνω να αλλάξω το συσχετισμό ύπνου και τρόπο που κοιμάται; Πώς έκανες την αλλαγή του συσχετισμού του ξυπνήματος; Εμείς δεν μοιραζόμαστε απλώς το ίδιο δωμάτιο αλλά το ίδιο κρεβάτι. Ήταν αναπόφευκτο όταν άρχισε να ξυπνάει συνεχώς γύρω στους οκτώ μήνες, πριν κοιμόταν ξεκάθαρα στην κούνια της. Με το δωμάτιο που θα γίνει δικό της καμία σχέση δεν έχει, για αυτό ζοριζομαι παρά πολύ να τη μεταφέρω εκεί. Το έχουμε να φανταστείς σαν αποθήκη. Θέλω όταν με το καλό πάει εκεί να της το κάνω σαν δώρο, να το φτιάξουμε μαζί. Και εγώ και ο άντρας μου πάντως πιστεύουμε ότι κανείς από τους τρεις μας δεν είναι έτοιμος για αυτή τη μετάβαση, απλώς μας προβλημάτισε ξ σύμβουλος ότι θα δυσκολευτεί να τελειώσει ο θηλασμός αν δε σταματήσει και η συγκοιμηση.

 

 

Κατάλαβα. ΟΚ, ακόμα κι αν δυσκολέψει ο αποθηλασμός περισσότερο, αυτές είναι οι συνθήκες για τη δική σας οικογένεια, οπότε μ' αυτές θα πορευτείτε. Θέλω να πω, δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι που δεν θέλει κανείς απ' τους τρεις σας μόνο και μόνο για να μην γίνουν πιο δύσκολα τα πράγματα, τη στιγμή που αν το κάνετε μπορεί να γίνουν ακόμα πιο δύσκολα. (Βγάζει νόημα αυτό που έγραψα; Ακόμα καφέ πίνω.)

Μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα να φτιάχνεις το δωμάτιο, αν έχεις τη δυνατότητα, μαζί με τον αποθηλασμό. Και μπορεί να σε εκπλήξει, να το ζητήσει κι η ίδια δηλαδή να πάει. Εγώ τώρα φτιάχνω του γιου μου, και σκέφτομαι να ξεκινήσω με τους μεσημεριανούς ύπνους τα ΣΚ. Είμαστε στη φάση που στήνουμε τις βιβλιοθήκες για να μεταφέρουμε σιγά-σιγά τα παιχνίδια, ώστε να περνάει χρόνο μέσα στη μέρα εκεί. 

Για το πώς άλλαξα τη συσχέτιση νομίζω το είχα γράψει στο τοπικ του αποθηλασμού. Με πολλή κουβέντα μέσα στη μέρα, ότι σιγά σιγά θα πίνει νερακι και θα κάνουμε αγκαλιές όταν ξυπνάει το βράδυ. Έγινε πολύ σταδιακά, αλλά πραγματικά με εξέπληξε το πόσα καταλαβαίνει το παιδί και πώς αφήνεται να το καθοδηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Για το πώς άλλαξα τη συσχέτιση νομίζω το είχα γράψει στο τοπικ του αποθηλασμού. Με πολλή κουβέντα μέσα στη μέρα, ότι σιγά σιγά θα πίνει νερακι και θα κάνουμε αγκαλιές όταν ξυπνάει το βράδυ. Έγινε πολύ σταδιακά, αλλά πραγματικά με εξέπληξε το πόσα καταλαβαίνει το παιδί και πώς αφήνεται να το καθοδηγήσεις.

 

Τυχερη εισαι! Η δικια μου με το που θα το πω ειτε αυτο ειτε για την τουαλετα θα διαμαρτυρεται/μονολογει ολη μερα οτι θελει πανα/γαλα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

 

Τυχερη εισαι! Η δικια μου με το που θα το πω ειτε αυτο ειτε για την τουαλετα θα διαμαρτυρεται/μονολογει ολη μερα οτι θελει πανα/γαλα!

Χαχα κ εγώ με το γάλα δεν τα έχω καταφέρει κ περισσότερο με κουράζει να έχει γκρίνια για να πιει για αυτό το έχω πάρει απόφαση ότι θα το κόψει μετά τα 3 σίγουρα. Πλέον δεν κάνω καν προσπάθεια! 

Βλέπω κ πόσο το έχει ανάγκη κ δεν θέλω να τον κάνω να στεναχωριέται. Τις προάλλες έπιασε το στήθος μου ήρθε πολύ κοντά του κ είπε "σ' αγαπώ γάλα"!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εγω ξεντυνομαι και λεει "γεια σας γάλατα" :razz:

 

Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει να της δώσεις γάλα σε ποτήρι; Όχι για να κοιμηθεί, αλλά σε άσχετες στιγμές, για να δει ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να πίνουμε γάλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει να της δώσεις γάλα σε ποτήρι; Όχι για να κοιμηθεί, αλλά σε άσχετες στιγμές, για να δει ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να πίνουμε γάλα.

 

Ναι πινει πανω απο μισι χρονο γαλα σε ποτηρι. Αλλα οταν λεει οτι θελει γαλα για να κοιμηθει εννοει στηθος. Σε ποτηρι δεν θα αποκοιμηθει, το πιπιλισμα την αποκοιμιζει, οχι το γαλα. Αλλους τροπους για να πιει γαλα ξερει, αλλους τροπους για να κοιμηθει δεν ξερει και μαλλον φταιμε γιατι εξ αρχης μας φανηκε ευκολια που κοιμοταν με το θηλασμο. Εντωμεταξυ λεει "γαλα σουπερμαρκετ" και "γαλα μαμα" και λεει συνειδητα ποιο θελει καθε φορα!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ναι πινει πανω απο μισι χρονο γαλα σε ποτηρι. Αλλα οταν λεει οτι θελει γαλα για να κοιμηθει εννοει στηθος. Σε ποτηρι δεν θα αποκοιμηθει, το πιπιλισμα την αποκοιμιζει, οχι το γαλα. Αλλους τροπους για να πιει γαλα ξερει, αλλους τροπους για να κοιμηθει δεν ξερει και μαλλον φταιμε γιατι εξ αρχης μας φανηκε ευκολια που κοιμοταν με το θηλασμο. Εντωμεταξυ λεει "γαλα σουπερμαρκετ" και "γαλα μαμα" και λεει συνειδητα ποιο θελει καθε φορα!

Εδώ εγώ κορίτσια που δεν θηλάζω τον μεγάλο και είναι 2 μισή πίνει γάλα σε μπουκαλι το βράδυ πριν κοιμηθεί. Ενώ το πηγαίναμε πολύ καλά και σταματάγαμε το μπουκαλι και ξεκινάγαμε από ποτήρι όταν γεννήθηκε ο μικρός ο μεγάλος έκανε πολλά βήματα πίσω. Μέχρι και σήμερα όταν βλέπει τον μικρό να πίνει από μπουκαλι ζηλεύει και τσιρίζει «και εγώ αυτό το γάλα»  «και εγώ θέλω έτσι γάλα» (δηλαδή από μπουκαλι) όποτε πέρνει και αυτός το μπουκαλι του και ηρεμεί όλη η οικογένεια :p 

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μας μπουκαλι ειχε μεχρι 3,5 μηνων που κοψαμε το συμπληρωμα. Μετα οταν αρχισε νερο 6 μηνων αρχισαμε ποτηρι για να μην πισογυρισουμε σε μπουκαλι. Οποτε δυστυχως δεν ειχαμε την ευκαιρια να μαθει να κοιμαται με το μπουκαλι εστω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Η δικια μας μπουκαλι ειχε μεχρι 3,5 μηνων που κοψαμε το συμπληρωμα. Μετα οταν αρχισε νερο 6 μηνων αρχισαμε ποτηρι για να μην πισογυρισουμε σε μπουκαλι. Οποτε δυστυχως δεν ειχαμε την ευκαιρια να μαθει να κοιμαται με το μπουκαλι εστω.

Ναι κατάλαβα. Εγώ έκοψα στους 9 μήνες θηλασμό για αυτό και έδωσα μπουκαλι. Και από τότε είναι αχώριστοι φίλοι. :p και τον μικρό στους 9 μήνες το σταμάτησα το θηλασμό και αυτός με το δικό του μπουκαλι. Αλλά ο μικρός μάλλον θα τα δεχτεί όλα πιο εύκολα .. έτσι τον κόβω. Τον βλέπω τον μεγάλο να κόβει μπουκαλι όταν κόψουν και τα μικρά :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι κατάλαβα. Εγώ έκοψα στους 9 μήνες θηλασμό για αυτό και έδωσα μπουκαλι. Και από τότε είναι αχώριστοι φίλοι. :p και τον μικρό στους 9 μήνες το σταμάτησα το θηλασμό και αυτός με το δικό του μπουκαλι. Αλλά ο μικρός μάλλον θα τα δεχτεί όλα πιο εύκολα .. έτσι τον κόβω. Τον βλέπω τον μεγάλο να κόβει μπουκαλι όταν κόψουν και τα μικρά :p

 

Κι εγω λεω οτι ετσι οπως παει θα κανω δευτερο, θα αποθηλασει το δευτερο κι αυτη ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...