Recommended Posts

Αγαπητοι γονεις, εφιστω την προσοχη σας για τη χρηση σαμπουαν/αφρολουτρου της εταιρειας CHICCO. Προσωπικη εμπειρια στον μολις 8 μηνων γιο μου, απεφερε εκζεματα, κοκκινιλες και τραχυ δερμα, μετα απο εξεταση απο παιδιατρο, ενημερωθηκα οτι η συγκεκριμενη εταιρεια εχει προκαλεσει πολλα τετοια κρουσματα και θα πρεπει να αποφευγεται.Μαλιστα θα πρεπει να ακολουθηθει μια αγωγη φαρμακευτικη για να επανελθει το δερματακι στην κανονικη του μορφη καθως επισης θα πρεπει να σταματησω απο τη διατροφη του συγκεκριμενες τροφες που θα μπορουσαν να επιδυνωσουν τη κατασταση,Οπως καταλαβαινεται, το παιδακι εχει τραβηξει πολλα και ακομα δεν εχουμε τελειωσει, πραγματικα το κορμακι του ειναι σαν καμμενο, η ολη υποθεση με εχει συγκλονησει, γιάυτο θεωρησα χρεος μου να ενημερωσω κι αλλους γονεις για αποφυγει παρομοιων περιπτωσεων.

Διαφημίσεις

Άννα - Σωτήρη, λυπάμαι πολύ για την κατάσταση του μικρού και έχετε τη συμπάθειά μας... Το χρησιμοποίησα κι εγώ, στον μπέμπη δεν δημιούργησε πρόβλημα - ευτυχώς - αλλά στα χέρια μου... τα οποία έγιναν τελείως ξηρά και σχίζονταν σε διάφορα σημεία (όπως παθαίνει κανείς με το κρύο). Τώρα χρησιμοποιώ αφρόλουτρο άλλης εταιρίας που περιέχει έλαια και είναι πολύ καλό και για το μωρό και για τα χέρια μου... Αν θελετε να σας πω ποιο είναι, στείλτε μου pm. Περαστικά.

Εγώ αγόρασα αυτό που είναι μέσα σε ένα αρκουδάκι...είναι το ίδιο; Chicco είναι και αυτό.

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Και εγώ δεν εχω την καλύτερη γνώμη για τα προιόντα της Κικο....

Και οταν πρωτοπήγα στο φαρμακειο για να προμηθευτώ αφρολουτρο και κρεμες ο φαρμακοποιος μου ενω τα πουλαέι μου συνέστησε να μην τα παρω, και μου ειπε να πάρω της frezyderm ή της Aveeno .

Εγώ πήρα της frezyderm επειδη τα χρησιμοποιούσε ηδη η κουνιάδα μου στον ανιψιο μου και ηταν ευχαριστημένη....

Ελα ομως που της έκανε ατοπική δερματίτιδα μαζι με κοκκινίλες και χρειαστήκαμε και εμεις αγωγή για να της φύγουν

Πήρα μετα τις Aveeno που μου συνέστησε και ο γιατρος μας και απο τοτε ολα καλα!!!

Δεν εχουν τον Θεο τους! Για να βγαλουν λεφτα δεν σκεφτονται οτι αυτα ειναι για μωρα παιδια που ειναι ακρως ευαισθητα!

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

κ εμεις κικο χρησιμοποιουμε στα παιδια κ φισαν , ισως το μωρακι σας να εχει ευαισθησια , να φανταστειτε οτι συναντισα στο παιδων κοριτσακι που ειχε αλεργεια στο φισαν , που ειναι κ υποαλεργικο, οποτε πιστευω οτι δεν παιζει ρολο η μαρκα αλλα το δερμα. περαστικα στο μπομπιρα!

Χρησιμοποίησα και στα δυο μου παιδιά προϊόντα Chicco και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Πολλοί φίλοι μου επίσης τα χρησιμοποίησαν και όλοι μας είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

74Qtp3.png2SeRp3.png

Πολύ καλά προιόντα είναι αυτά της frezyderm.Αυτά χρησιμοποιώ και θα τα χρησιμοποιώ μεχρι η μπέμπα να γίνει μερικών μηνών.

κι εγω τις chicco χρησημοποιο αφου μου ηρθε πριν καιρο ενα μαιλ για τις jonshon οτι εχουν μεσα επικινδυνες ουσιες και καρκινογονες μα τι θα γινει με αυτα τα πραγματα τα στα μεγαλα μου χρησιμοποιουσα jonshon και εχω ΤΙΣ ενοχες τωρα και η chicco?στην εταιρια δεν μπορειτε να ακνετε τπτ αφου τραβατε τετοια ταλαιπορια?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Καλημερα κοριτσια. Πασχουμε και εμεις απο ατοπικη δερματιτιδα αλλα ελαφριας μορφης. Χρησιμοποιουσα και εγω σαμπουαν/αφρολουτρο της συγκεκριμενης μαρκας και ο γιατρος μου ειπε να το σταματησω και μου προτεινε της Aveeno. Παμε καλυτερα.

Επισης η V.bar αναφερει οτι ειχε προβλημα στα χερια της. Μου εχει δημιουργηθει και εμενα το ιδιο προβλημα (σκισιμο και ξηρα) αλλα δεν σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει το αφρολουτρο. Δεν ειχα ποτε προβλημα με τα χερια μου. Τωρα με βαζει σε σκεψεις.

Τι να πω. Δεν μπορεις να εμπιστευεσαι κανεναν. Ντροπη τους.

Y9MXp3.png

Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια. Πασχουμε και εμεις απο ατοπικη δερματιτιδα αλλα ελαφριας μορφης. Χρησιμοποιουσα και εγω σαμπουαν/αφρολουτρο της συγκεκριμενης μαρκας και ο γιατρος μου ειπε να το σταματησω και μου προτεινε της Aveeno. Παμε καλυτερα.

Επισης η V.bar αναφερει οτι ειχε προβλημα στα χερια της. Μου εχει δημιουργηθει και εμενα το ιδιο προβλημα (σκισιμο και ξηρα) αλλα δεν σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει το αφρολουτρο. Δεν ειχα ποτε προβλημα με τα χερια μου. Τωρα με βαζει σε σκεψεις.

Τι να πω. Δεν μπορεις να εμπιστευεσαι κανεναν. Ντροπη τους.

Και εμεις ακριβως το ιδιο προβλημα....και σωθηκαμε με της Aveeno! Είχα πάρει και της weleda κρεμα για την πάνα και σώματος αλλα δυστηχως και με εκεινη μετά απο εφαρμογη 2 βδομάδων γεμισαμε πάλι σπιθουράκια και τις έδωσα σε μια φιλη!

Και εμεις ακριβως το ιδιο προβλημα....και σωθηκαμε με της Aveeno! Είχα πάρει και της weleda κρεμα για την πάνα και σώματος αλλα δυστηχως και με εκεινη μετά απο εφαρμογη 2 βδομάδων γεμισαμε πάλι σπιθουράκια και τις έδωσα σε μια φιλη!

Τωρα βεβαια εμεις οπως ειπε και η πρωτη κοπελια προσεχουμε και τι τρωμε. Αβγο, ψαρι, πορτοκαλι κτλ. οπως επισης και το απορρυπαντικο που πλενω τα ρουχα του μωρου. Επισης οταν εχουμε εξαρση βαζω bepanthol και fucidin και κανω πλυσεις και με χαμομηλι.Δεν ξερω τι να πω. Αλλη μια φορα ντροπη τους.

Y9MXp3.png

Εμείς πα΄λι πάθαμε αλεργία με το αφρολουτρο της φισαν. και οταν λέω εμείς εννοώ το μωρό και εμένα. ΤΟν πρώτο καιρό έκανα μπάνιο και εγώ με το ίδιο αφρόλουτρο για να μην ενοχλειτε το μωρό απο τις μυρωδιές που έχουν τα αφρόλουτρα των ενηλίκων με αποτέλεσμα να γεμίζω σπυρια μετά απο κα΄θε ντους. Το μωρό το 'ιδιο. Να σημειωθεί βέβαια οτι είχα απο μικρή και συνεχ'ίζω να έχω διαφορες αλλεργίες.

Τώρα έχω καταλήξει στο πενάτεν αφού πρώτα το δοκίμασα εγώ.

Και εγώ δεν εχω την καλύτερη γνώμη για τα προιόντα της Κικο....

Και οταν πρωτοπήγα στο φαρμακειο για να προμηθευτώ αφρολουτρο και κρεμες ο φαρμακοποιος μου ενω τα πουλαέι μου συνέστησε να μην τα παρω, και μου ειπε να πάρω της frezyderm ή της Aveeno .

Εγώ πήρα της frezyderm επειδη τα χρησιμοποιούσε ηδη η κουνιάδα μου στον ανιψιο μου και ηταν ευχαριστημένη....

Ελα ομως που της έκανε ατοπική δερματίτιδα μαζι με κοκκινίλες και χρειαστήκαμε και εμεις αγωγή για να της φύγουν

Πήρα μετα τις Aveeno που μου συνέστησε και ο γιατρος μας και απο τοτε ολα καλα!!!

Kalamaraki τα προϊόντα της frezyderm τα χορηγούν για αυτό ακριβώς το λόγο σε περίπτωση δηλαδή ατοπικης δερματίτιδας. Η ατοπική δερματίτιδα δεν δημιουργείται από την χρήση ενός αφρόλουτρου αλλά είναι μια χρόνια κατάσταση του δέρματος. Και στο λέω γιατί ο μικρός μου ταλαιπωρείται από ατοπική δερματίτιδα από πολύ μωρό. Από τη σειρά atoprel η barrier cream και η bath cream της frezyderm είναι κατάλληλες για το ατοπικό δέρμα. Αυτή χρησιμοποιούμε και είμαι ευχαριστημένη. Μήπως είχε πειράξει κάτι άλλο το κοριτσάκι σου;

Διαφημίσεις

κι εγω τις chicco χρησημοποιο αφου μου ηρθε πριν καιρο ενα μαιλ για τις jonshon οτι εχουν μεσα επικινδυνες ουσιες και καρκινογονες μα τι θα γινει με αυτα τα πραγματα τα στα μεγαλα μου χρησιμοποιουσα jonshon και εχω ΤΙΣ ενοχες τωρα και η chicco?στην εταιρια δεν μπορειτε να ακνετε τπτ αφου τραβατε τετοια ταλαιπορια?

:confused::confused: με jonhson λουζω την μεγαλη , καλα αυτη η εταιρια η 200 χρονια (και καλα) τωρα βγηκαν καρκινογονα?? μπας κ τα λενε ετσι?:shock:

Kalamaraki τα προϊόντα της frezyderm τα χορηγούν για αυτό ακριβώς το λόγο σε περίπτωση δηλαδή ατοπικης δερματίτιδας. Η ατοπική δερματίτιδα δεν δημιουργείται από την χρήση ενός αφρόλουτρου αλλά είναι μια χρόνια κατάσταση του δέρματος. Και στο λέω γιατί ο μικρός μου ταλαιπωρείται από ατοπική δερματίτιδα από πολύ μωρό. Από τη σειρά atoprel η barrier cream και η bath cream της frezyderm είναι κατάλληλες για το ατοπικό δέρμα. Αυτή χρησιμοποιούμε και είμαι ευχαριστημένη. Μήπως είχε πειράξει κάτι άλλο το κοριτσάκι σου;

Κοιτα το έπαθε οταν ηταν 2 μηνων περιπου...ετρωγε μονο γάλα μαμάς και λιγο συμπλήρωμα...! Και οταν το συζητησα με τον γιατρο της μου με ρωτησε τι μαρκα χρησιμοποιώ, του ειπα οτι εχω και φρεζυδερμ και βελεντα και μου λεει κοψτα και τα δυο και ξεκινα απο αυτο να δουμε...

Οπως και με την αντιηλιακή της φρεζυδερμ..ειχα προβλημα με την μικρη..την κοκκινιζει....! Για αυτο πηρα μια φυτική με δεικτη εως 30 του κορρε και μια της απιβιτα γιατι του κορρε ηταν πολυ λιπαρη και δεν μου άρεσε!!

Weleda είναι από τις 2-3 καλύτερες μάρκες, αλλά ειδικά καλλυντικά για παιδιά που έχουν δερματίτιδα είναι της Lavera - σειρά BABY & KINDER Neutral.

Εμείς πα΄λι πάθαμε αλεργία με το αφρολουτρο της φισαν. και οταν λέω εμείς εννοώ το μωρό και εμένα. ΤΟν πρώτο καιρό έκανα μπάνιο και εγώ με το ίδιο αφρόλουτρο για να μην ενοχλειτε το μωρό απο τις μυρωδιές που έχουν τα αφρόλουτρα των ενηλίκων με αποτέλεσμα να γεμίζω σπυρια μετά απο κα΄θε ντους. Το μωρό το 'ιδιο. Να σημειωθεί βέβαια οτι είχα απο μικρή και συνεχ'ίζω να έχω διαφορες αλλεργίες.

Τώρα έχω καταλήξει στο πενάτεν αφού πρώτα το δοκίμασα εγώ.

Να σας ενοχλησω και εγω με μια ερωτηση? Τι λετε να φταιει σε αυτες τις περιπτωσεις τελικα. Το προιον ή το δερμα? Γιατι εμεις πλενομαστε με φισαν και προδερμ απο πρωτη μερα και δεν εχει βγαλει η μικρη τιποτα. Ουτε εγω......(τα δοκιμαζω και εγω....μεχρι που τα τρωω κιολας γιατι τα τρωει να δω αν πικριζουν και τι και πως).....δεν ειχαμε θεμα. Τωρα τι γινεται? Μαλλον για δερματο-ευαισθησιες μου φαινεται.....τι λετε?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

πέρυσι επέμενε η μεγάλη να της πάρουμε ένα αφρόλουτρο από το super γιατί και καλά ειχαν ιδιο στο παιδικό. Της πήραμε πιο πολύ για αστείο αυτό που ήθελε το jonhons καρπούζι. Την επόμενη μέρα γέμισε παντού σπυράκια. Ολο της το σώμα κόκκινο. Εννοειται οτι από τότε που τα βλέπει στο super τους βγάζει τη γλώσσα και εμείς μετά το μικρό ολίσθημα ξαναγυρίσαμε στα frezy derm και aderma απο το φαρμακείο

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Και μένα η δικιά μου μέχρι 3 μηνών είχε της chicco και τώρα εδώ και 1 μήνα έχουμε της frezy derm και δεν έχει το παραμικρόπρόβλημα.Μάλλον είναι κάθε δερματάκι τι δέχεται Ετσι δεν είναι και σε μας?Άλλες που χρησιμοποιούν μια μάρκα αφρόλουτρο πχ κάπιοες είναι ευχαριστήμενες ενώ άλλες τους φέρνει φαγούρα.Βέβαια όσο μπορούμε προσέχουμε για τα νεραιδάκια μας γιαυτό και παίρνεις κατι απο το φαρμακείο,το οποιο ελπίζεις να είναι πιο ελεγμένο!

Να σας ενοχλησω και εγω με μια ερωτηση? Τι λετε να φταιει σε αυτες τις περιπτωσεις τελικα. Το προιον ή το δερμα? Γιατι εμεις πλενομαστε με φισαν και προδερμ απο πρωτη μερα και δεν εχει βγαλει η μικρη τιποτα. Ουτε εγω......(τα δοκιμαζω και εγω....μεχρι που τα τρωω κιολας γιατι τα τρωει να δω αν πικριζουν και τι και πως).....δεν ειχαμε θεμα. Τωρα τι γινεται? Μαλλον για δερματο-ευαισθησιες μου φαινεται.....τι λετε?

Αυτό ακριβώς ήμουν έτοιμη να πω κι εγώ.

Δερματολόγος μου έχει πει οτι το κάθε δέρμα διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο...

εγώ πχ έχω αλλεργία στο τσίμπημα του κουνουπιού :shock:

ενώ ο άντρας μου όχι!

Μπορεί να μας τσιμπήσει το ίδιο κουνούπι και εγώ να γίνω τούμπανο

ενώ εκείνος να έχει απλά μια μικρή κοκκινίλα...

(Κάποτε νόμιζα οτι με τσιμπάγανε μολυσμένα κουνούπια...και έλεγα μα μόνο σε εμένα έρχονται τα αναθεματισμένα???)

Πως είναι δυνατόν έλεγα στον δερματολόγο μου, ο άντρας μου να μην παθαίνει τίποτα?

Και μου εξήγησε το εξής:

Το δέρμα του κάθε ανθρώπου έχει και αυτό τα δικά του αντισώματα!

Του άντρα μου το δέρμα πχ είχε τα "Χ" αντισώματα

ενώ το δικό μου δέρμα όχι !!

Κάπως ετσι φαντάζομαι λειτουργούν και οι δερματίτιδες και οι διάφορες αλλεργίες στα καλλυντικά και στα αφρόλουτρα (ιδίως στα χημικά)

Είναι θέμα οργανισμού

κατά πόσο θα αντέξει το χημικό του κάθε αφρόλουτρου!

Της κόρης μου της αλλάζω συνέχεια αφρόλουτρα

και ποτέ δεν έχει παρουσιάσει (μέχρι στιγμής!!) κάποιο πρόβλημα.

(Φανταστείτε τα έχει φάει κι όλας!!!)

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι σε εσάς δεν θα παρουσιάσει κάποια αλλεργία

επειδή σε εμάς πάει καλά...

:confused::confused: με jonhson λουζω την μεγαλη , καλα αυτη η εταιρια η 200 χρονια (και καλα) τωρα βγηκαν καρκινογονα?? μπας κ τα λενε ετσι?:shock:

Πάντως να ξέρεις ότι η σύσταση που είχαν τα johnson πριν 10 χρόνια δεν έχει καμία σχέση με την τωρινή σύσταση. Τώρα είναι πραγματικά επικίνδυνα!!!

Στην Ιταλία κάνουν αγώνα οργανώσεις καταναλωτών ώστε να μην αναγράφουν στα προιόντα τους αυτές οι εταιρίες (fissan , Chicco, κλτ) "βρεφικό προιόν", όχι για τα μωρά αλλά γιατί θεωρούν πως έτσι παραπλανούν τους ενηλικές που τα χρησιμοποιούν νομιζοντάς ότι επειδή είναι βρεφικά είναι και αγνά. Να λένε δηλαδή σαμπουάν ή αφρόλουτρο μόνο

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα