Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mετατροπή:από χτιστό τζάκι σε ενεργειακό τζάκι


koalalou

Recommended Posts

καλησπέρα! Δεν θυμάμαι αν το είχα ξανααναφέρει αλλά χτίζουμε με τον άντρα μου ένα σπίτι στο χωριό (καβάλας) και τώρα είμαστε στη φάση του σοβαντίσματος. Μας απασχολεί το θέμα του τζακιού. Χρειαζομαι την εμπειρία σας για να μην κάνω λάθος αγορά. Αποφασίσαμε ότι θα βάλουμε ενεργειακό τζάκι. Πήγαμε στην έκθεση που είχε η Θεσσαλονίκη και πήραμε τιμούλες. Συγκεκριμένα θέλουμε το τζάκι καλοριφέρ. Δηλαδή το τζάκι που ζεσταινει το νερό του καλοριφέρ κι έτσι θερμαίνονται τα καλοριφέρ από το τζάκι κι όχι από το πετρέλαιο. Τελοσπάντων, τα γαλλικά και ιταλικά που υποτίθεται ότι έχουν πολυετή εμπειρία κοστίζουν 3000 ευρώ (μόνο ο μηχανισμός του τζακιόυ εννοείται). Τα ελληνικά μάξιμουμ 1800 με πολύ μεγάλη εστία. Βρήκαμε μάλιστα ένα που συνδυαζει αυτό το σύστημα με το καλοριφέρ και δίνει και ζεστό αέρα με αεραγωγούς σε όλο το σπίτι. Αλλά όταν είχαμε πάει σε ένα τζακά μας είπε μακρια από τα ελληνικά. Γιατί;; Βγάζουν προβλήματα;;;; Ξέρετε κάποιονπου να έβαλε και να το μετάνοιωσε;;;;

Πολύ θα με βοηθήσετε αν ξέρετε..

 

εμεις εχουμε απλο αλλα το καλοκαιρι θα το αλλαξουμε κ θα βαλουμε ενεργειακο που καει pellet.κατευθυνομαστε προς ιταλικο.βεβαι αυτο που εχουμε τωρα ελληνικο ειναι κ μια χαρα

επισης ενας φιλος μας εχει ενδοδαπεδια θερμανση κ ζεσατινει 140 τερ. με το τζακι.εχει ενα συστημα μποιλερ κ τα νερα ζεσταινονται απο το τζακι.φυσικα οταν παμε εκει καθομαστε με το βρακι!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις εχουμε απλο αλλα το καλοκαιρι θα το αλλαξουμε κ θα βαλουμε ενεργειακο που καει pellet.κατευθυνομαστε προς ιταλικο.βεβαι αυτο που εχουμε τωρα ελληνικο ειναι κ μια χαρα

επισης ενας φιλος μας εχει ενδοδαπεδια θερμανση κ ζεσατινει 140 τερ. με το τζακι.εχει ενα συστημα μποιλερ κ τα νερα ζεσταινονται απο το τζακι.φυσικα οταν παμε εκει καθομαστε με το βρακι!!!!!

η ενδοδαπεδια θερμανση ειναι οντως πολυ καλη λυση και οικονομικη αν και οταν τη φτιαχνεις θελει αρκετα χρηματα...προσοχη ομως να γινεται παντα μα παντα απο εξιδεικευμενο συνεργειο γιατι αμα χαλασει κανας σωληνας κλαφτα χαραλαμπε ειδικα αν εχεις πλακακι στο σπιτι....

επισης λενε οτι οι ενδοδαπεδια δεν ενδυκνετε(ετσι γραφετε?) γιαυους που εχουν προβλημα στα ποδια με κιρσους κ θρομβωσεις:rolleyes:

ξανα εντιτ οχι δε μου ξηραινει την ατμοσφαιρα και φετος που ο μπεμπης ηταν και μικρος το ευχαριστηθηκαμε 2 τονους καψαμε το "ξεπατωσαμε " τπ καημενο το τζακι

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα ιταλικο ενεργειακο τζακι.Ζεσταινει 100 τ.μ

( ενιαιος χωρος) πολυ καλα και επειδη το σπιτι ειναι μεζονετα ζεσταινει και ενα υπνοδωματιο στον επανω οροφο που περναει η καμιναδα.

Δεν ειναι συνδεδεμενο με το καλοριφερ το οποιο αναβει μονο για να ζεστανει τα υπολοιπα 3 υπνοδωματια.

Εχουμε μεγαλη οικονομια.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιοτακι αν καταληξεις πες μας απο τιμες και ποιοτητα γιατι και εγω ψαχνω οτι και εσυ.Εχω ετοιμα καλοριφερ οχι τζακι και θελω να βαλω τζακι και αυτον τον μηχανισμο να ζεσταινει τα καλοριφερ γιατι και εδω εχει πολυ κρυο!!!Συνολικα ποσο θα σου βγει μαζι με το τζακι εκτος τα σωματα??

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
΄Οχι μόνο το σαλόνι,ολοκληρο το σπίτι θα σου ζεστάνει.Εμάς που είναι 130 τετραγωνικά το κάνει φούρνο. Βέβαια θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη γιατί οι τιμές τους είναι τσουχτερές.Βέβαια αργότερα θα σου την κάνει την απόσβεση,καμία σχέση με το πετρέλαιο και όπως πάνε φέτος τα πράγματα με την τιμή του μην το σκέφτεσαι καθόλου.Κάντο και γρήγορα μάλιστα...!!!:roll::roll::roll:

 

Πόσο δηλαδη σου κοστισε? Ενδιαφερομαστε να αλλαξουμε αμεσα το τζακι στο εξοχικο που δεν τραβαει εξαλλου καθολου, αχρηστο ειναι και τα το κανουμε ενεργειακο-με τοσα που συμβαινουν, να εχουμε ζεστη αν μας κοψουν το ρευμα........:( ποσο κανει περιπου?????

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο το έχουμε ψάξει, πάει γύρω στα 3.000 χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Από εκεί και πέρα πλερώνεις και λαμβάνεις ομορφιά. Επίσης το παλιό χτιστό θέλει ξήλωμα.

Αν κάποιος έχει ενεργειακό και του ζεσταίνει μεζονέτα, να μου το πει να πάρω δάνειο να το μετατρέψω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις βαλαμε πριν 4 χρονια ενεργειακο τζακι. καλυπτει χωρο 110 τετραγωνικα αν θυμαμαι καλα και εχουμε βαλει αεραγωγο στο παιδικο δωματιο που ειναι μεσοτοιχια (φετος θα εχουμε και παιδι στο παιδικο δωματιο!!!). μας κοστισε 5000 τοτε αλλα εγκατασταση κανονικη και με ανοιγμα καμιναδας με το συστημα που ανοιγει ο μετροποντικας(αυτο μας κοστισε λιγακι). μας το εβαλαν σε λιγες ωρες αρα η ανακατασκευη του παλιου τζακιου θα παρει περισσοτερο χρονο και χρημα φανταζομαι........οσο για τον αερισμο του σπιτιου δε νομιζω πως εχουμε καποιο προβλημα...τα τζακια πλεον ειναι τελευταιας τεχνολογιας και εχουν καλο εξαερισμο......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο το έχουμε ψάξει, πάει γύρω στα 3.000 χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Από εκεί και πέρα πλερώνεις και λαμβάνεις ομορφιά. Επίσης το παλιό χτιστό θέλει ξήλωμα.

Αν κάποιος έχει ενεργειακό και του ζεσταίνει μεζονέτα, να μου το πει να πάρω δάνειο να το μετατρέψω...

 

Η αδελφη μου εχει ενεργιακο τζακι και μενει σε μεζονετα!!! Το πανω οροφο δεν ζεστενεται οσο το οροφο που ειναι το τζακι αλλα μονο κοβει το κρυο!!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γράφετε αξίζει σίγουρα. Όμως το κόστος είναι πολύ μεγάλο.

Δεν ξέρω πότε θα γίνει πραγματική απόσβεση.

Ειδικά με τις νέες οικονομικές συνθήκες.....:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από όσα γράφετε αξίζει σίγουρα. Όμως το κόστος είναι πολύ μεγάλο.

Δεν ξέρω πότε θα γίνει πραγματική απόσβεση.

Ειδικά με τις νέες οικονομικές συνθήκες.....:(

 

ακριβως λογω των νεων οικονομικων συνθηκων το θελουμε. Το πετρελαιο φετος θα ειναι πολυ ακριβο, και προφανως θα κανουν και απεργιες. Με τοσο κρυο χειμωνα, δεν ειναι να καις αιρκοντισιον.

Μονη λυση ειναι το ξυλο στο τζακι που εχουμε ακρες και το μαζευουμε και μονοι μας-αλλα στο παλιο παραδοσιακο, ζεσταινεται μονο οποιος καθεται σε μικρη αποσταση απο αυτο, ενω με το ενεργειακο, και καις λιγοτερα ξυλα, και διαχεεται καπως η θερμοτητα.

Αν μας κοψουν και το ρευμα, ειναι η μονη λυση. :(

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για τα οικολογικά τζάκια που καίνε αιθανόλη;

Ζεσταίνουν; Ξέρει κάποιος-α;

Υπάρχει ένα ειδικό κιτ που μετατρέπει τα απλά τζάκι σε οικολογικά και είναι και πολύ οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως λογω των νεων οικονομικων συνθηκων το θελουμε. Το πετρελαιο φετος θα ειναι πολυ ακριβο, και προφανως θα κανουν και απεργιες. Με τοσο κρυο χειμωνα, δεν ειναι να καις αιρκοντισιον.

Μονη λυση ειναι το ξυλο στο τζακι που εχουμε ακρες και το μαζευουμε και μονοι μας-αλλα στο παλιο παραδοσιακο, ζεσταινεται μονο οποιος καθεται σε μικρη αποσταση απο αυτο, ενω με το ενεργειακο, και καις λιγοτερα ξυλα, και διαχεεται καπως η θερμοτητα.

Αν μας κοψουν και το ρευμα, ειναι η μονη λυση. :(

Ναι συμφωνώ αλλά 5000ευρώ!:shock:

Εγώ προσωπικά δεν έχω να τα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

πολλα λεφτα ειναι κοριτσια....

ποτε θα γινει αποσβεση???

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

πολλά λεφτά βρε παιδιά για ενεργειακό τζάκι....

Εμείς στο σπίτι έχουμε ένα τζάκι το οποίο έχει μικρή καμινάδα και δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε... σκφτόμουν λοιπόν, μήπως υπήρχε η δυνατότητα να βάλω μέσα μαντμένια εστία (έχω δει κάτι τέτοιες στο praktiker με 400 ευρω) και να μπορώ τουλάχιστον να το χρησιμοποιώ!!! γνωρίζετε μήπως γίνεται κάτι τέτοιο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολλά λεφτά βρε παιδιά για ενεργειακό τζάκι....

Εμείς στο σπίτι έχουμε ένα τζάκι το οποίο έχει μικρή καμινάδα και δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε... σκφτόμουν λοιπόν, μήπως υπήρχε η δυνατότητα να βάλω μέσα μαντμένια εστία (έχω δει κάτι τέτοιες στο praktiker με 400 ευρω) και να μπορώ τουλάχιστον να το χρησιμοποιώ!!! γνωρίζετε μήπως γίνεται κάτι τέτοιο;;

Εγώ πλέον σκέφτομαι κάτι τέτοιο

http://www.car-gadgets.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1273&category_id=387&option=com_virtuemart&Itemid=188

Ρώτησα λίγο πιο πάνω αλλά κανείς μάλλον δεν γνωρίζει να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

πολλά λεφτά βρε παιδιά για ενεργειακό τζάκι....

Εμείς στο σπίτι έχουμε ένα τζάκι το οποίο έχει μικρή καμινάδα και δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε... σκφτόμουν λοιπόν, μήπως υπήρχε η δυνατότητα να βάλω μέσα μαντμένια εστία (έχω δει κάτι τέτοιες στο praktiker με 400 ευρω) και να μπορώ τουλάχιστον να το χρησιμοποιώ!!! γνωρίζετε μήπως γίνεται κάτι τέτοιο;;

Α επίσης το ενεργειακό τζάκι δεν έχει μόνο μαντεμένια καμινάδα.

Έχει σύστημα εξαέρωσης και στην καμινάδα που είναι από αλουμίνιο αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον σκέφτομαι κάτι τέτοιο

http://www.car-gadgets.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1273&category_id=387&option=com_virtuemart&Itemid=188

Ρώτησα λίγο πιο πάνω αλλά κανείς μάλλον δεν γνωρίζει να μου πει.

η βιοαιθανόλη δεν είναι ακριβή;;;

 

 

Εγώ δεν ήθελα να το κάνω ενεργειακό λόγω κόστους! Απλά ήθελα να βάλω την μαντεμένια εστία για να μπορώ να το ανάβω..........:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Μήπως ξέρεται εάν ένα απλό μαντεμένιο τζάκι μπορεί να μετατραπεί σε τζάκι λέβητας για σύνδεση με τα σώματα?Αν ξέρει κάποιος ας μου στίλει πληροφορίες γιατί μ'ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Τα απλά τζάκια μετατρέπονται σε ενεργειακά, κόστος 4500 ευρώ περίπου και διαχέουν ζεστό αέρα στο σπίτι από κάποιους εξερισμούς που έχουν πάνω στην καμινάδα. Για να ζεστάνει τοτ ζάκι νερό στα καλοριφέρ πρέπει να λειτουργεί σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες οπότε ο χώρος που θα είναι το τζάκι θα είναι υπερβολικά ζεστός (ισχύει και για τις σόμπες λέβητες). Αν το τζάκι/λέβητας λειτουργεί σε πιο νορμάλ θερμοκρασίες τα καλοριφέρ θα είναι απλώς χλιαρά. Νομίζω αυτά τα συστήματα ενδείκνυνται για ενδοδαπέδια θέρμανση όπου έχεις πολλούς σωλήνες μέσα στο σπίτι σε θερμοκρασία 40C και όχι για καλοριφέρ που πρέπει το νερό να φτάσει σε θερμοκρασίες 70-80C.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι να μετατρέψει κανείς το απλό τζάκι σε ενεργειακό..

ο πρώτος είναι να γκρεμίσεις εξ'ολοκλήρου το παλιο και να κάνεις εκ νέου εγκατάσταση του ενεργειακού..

ο δεύτερος είναι η λεγόμενη "κασσέτα" που "κουμπώνει" στο παλιό τζάκι και απλώς συνδέεις την καμινάδα την υπάρχουσα με το ενεργειακό.

Στην πρώτη περίπτωση συνυπολογίζεις το κόστος του τζακιού εξ'ολοκλήρου +τα γκρεμίσματα..ένα ενεργειακό,αναλόγως τον χώρο που θες να ζεστάνεις και τα χρήματα που διαθέτεις μπορεί να κοστίσει απο 2000ευρώ (+τα γκρεμίσματα),χωρίς τα μάρμαρα ή τα άλλα εξωτερικά στοιχεία που θα προσθέσεις να το κάνεις καλαίσθητο ως και 10.000 ευρώ

Στη δεύτερη περίπτωση πάλι το κόστος πάει γύρω στα 2.500-3.000 ευρώ.

Το τζάκι βιοαιθανόλης δε χρειάζεται καμινάδα αλλά είναι ακριβό το καύσιμο (βιοαιθανόλη).

Δούλευα σε μαγαζί με τζάκια και το ξέρω.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι να μετατρέψει κανείς το απλό τζάκι σε ενεργειακό..

ο πρώτος είναι να γκρεμίσεις εξ'ολοκλήρου το παλιο και να κάνεις εκ νέου εγκατάσταση του ενεργειακού..

ο δεύτερος είναι η λεγόμενη "κασσέτα" που "κουμπώνει" στο παλιό τζάκι και απλώς συνδέεις την καμινάδα την υπάρχουσα με το ενεργειακό.

Στην πρώτη περίπτωση συνυπολογίζεις το κόστος του τζακιού εξ'ολοκλήρου +τα γκρεμίσματα..ένα ενεργειακό,αναλόγως τον χώρο που θες να ζεστάνεις και τα χρήματα που διαθέτεις μπορεί να κοστίσει απο 2000ευρώ (+τα γκρεμίσματα),χωρίς τα μάρμαρα ή τα άλλα εξωτερικά στοιχεία που θα προσθέσεις να το κάνεις καλαίσθητο ως και 10.000 ευρώ

Στη δεύτερη περίπτωση πάλι το κόστος πάει γύρω στα 2.500-3.000 ευρώ.

Το τζάκι βιοαιθανόλης δε χρειάζεται καμινάδα αλλά είναι ακριβό το καύσιμο (βιοαιθανόλη).

Δούλευα σε μαγαζί με τζάκια και το ξέρω.

 

Εχεις δικιο για τη β' περιπτωση, ακουγα τα παραπανω ποσα και αναρωτιομουν γιατι μιλανε για 5 και 7 χιλιαρικα....εμας 2.000 ευρω μας ειπαν, δεν χρειαζεται να το γκρεμισεις. Και για πολυ καλη ποιοτητα.

Διαφωνω παντως με το οτι δεν αξιζει οικονομικα, το πετρελαιο ειναι πανακριβο ενω τα ξυλα απο πιο φθηνα εως και....τζαμπα. Στο χωριο μου καθε φορα γεμιζουμε ολο το πορτ μπαγκαζ. Ο,τι και να γινει, με την κριση κλπ ξυλα θα εχουμε. Πετρελαιο, οχι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

 

Μετέτρεψα το παραδοσιακό τζάκι μας σε ενεργειακό και είναι καταπληκτικό. Ζεσταίνει 135 τ.μ. σε 2 ορόφους χωρίς βεντιλατέρ, μόνο με φυσική ροή. Η κασέτα έχει διαστάσεις 90χ60χ60, είναι γερμανική και στοίχισε 1800 + 700 τοποθέτηση με αλλαγή καμινάδας σε inox. Τώρα χρειάζεται και κάποια διακόσμηση, αλλά σιγά-σιγά. Σταμάτησα την ενδοδαπέδια θέρμανση που ήθελα 20 ευρώπουλα την μέρα για πετρέλαιο και καίω 20-50 κιλά ξύλα, ανάλογα τη μέρα. Το σπίτι πολύ πιο ζεστό σε σχέση με παλιά. Βέβαια έχει τον κόπο του, αλλά κάνεις μεγάλη οικονομία. Αν μάλιστα ακριβίνει το πετρέλαιο και άλλο, όπως λένε, ακόμα πιο πολύ συμφέρει.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα αρκεί να υπάρχει άνθρωπος να ασχολείται μαζί του (κουβάλημα - τροφοδοσία - ρύθμιση - καθάρισμα κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Μετέτρεψα το παραδοσιακό τζάκι μας σε ενεργειακό και είναι καταπληκτικό. Ζεσταίνει 135 τ.μ. σε 2 ορόφους χωρίς βεντιλατέρ, μόνο με φυσική ροή. Η κασέτα έχει διαστάσεις 90χ60χ60, είναι γερμανική και στοίχισε 1800 + 700 τοποθέτηση με αλλαγή καμινάδας σε inox. Τώρα χρειάζεται και κάποια διακόσμηση, αλλά σιγά-σιγά. Σταμάτησα την ενδοδαπέδια θέρμανση που ήθελα 20 ευρώπουλα την μέρα για πετρέλαιο και καίω 20-50 κιλά ξύλα, ανάλογα τη μέρα. Το σπίτι πολύ πιο ζεστό σε σχέση με παλιά. Βέβαια έχει τον κόπο του, αλλά κάνεις μεγάλη οικονομία. Αν μάλιστα ακριβίνει το πετρέλαιο και άλλο, όπως λένε, ακόμα πιο πολύ συμφέρει.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα αρκεί να υπάρχει άνθρωπος να ασχολείται μαζί του (κουβάλημα - τροφοδοσία - ρύθμιση - καθάρισμα κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δηλαδη σου κοστισε? Ενδιαφερομαστε να αλλαξουμε αμεσα το τζακι στο εξοχικο που δεν τραβαει εξαλλου καθολου, αχρηστο ειναι και τα το κανουμε ενεργειακο-με τοσα που συμβαινουν, να εχουμε ζεστη αν μας κοψουν το ρευμα........:( ποσο κανει περιπου?????

 

Σε είδα και είπα να σου αναφέρω το εξής = εμείς κρατήσαμε το τζάκι μας με πυρότουβλο και βάλαμε απο επάνω ένα ανοξείδωτο μηχανισμό (ΚΛΩΒΟ ) ΒΆΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΌΡΤΑ ΠΟΥ ΠΟΥΘΕΝΆ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΊς ΠΌΡΤΑ ΣΕ ΤΖΆΚΙ ΑΠΟ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΟ και με βεντυλατέρ δίνει μέσα στον μηχανισμό αέρα και μετά τον βγάζει ζεστό μέσα στο σπίτι - φαντάσου αν βάλω 5-6 ξύλα το πρωί στις 7 θα καίνε 7 ώρες και έχω ζέστη μέχρι και 32 βαθμούς .Οπότε βάζω λιγότερα ξύλα και ξαναβάζω το μεσημέρι 2-3 γιατί το βράδυ θα βράσουμε όταν παμε για ύπνο .

γκρεμίζεις μόνο το επάνω μέρος του τζακιού και μετά το κλείνεις με γυψοσανίδα και τελείωσες .Άσε που η εστία με τα πυρότουβλα κρατάει πολλές ώρες την ζέστη γιατί έχει τάμπερ ο μηχανισμός και δε΄ν φεύγει καθόλου ζέστη απο την καμινάδα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...