Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιοι ειμαστε "εμεις" και ποιοι ειναι "αυτοι"


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Το οτι καποιος ειναι περιφανος που είναι ελληνας δεν είναι για τον ευατο του ή γιατι προσπαθησε πολυ για να είναι. Ειναι περιφανος για τους προγονους του και για αυτα που εχουν κανει ή καταφερει στο περασμα των χρονων. Ειναι το ιδιο οπως το οτι είμαστε περιφανοι για τους γονεις μας που εχουν κανει καποια πραγματα στη ζωη τους ενω εμεις δε συμβαλαμε για αυτο. Τυχη οτι μας εβγαλαν οι συγκεκριμενοι γονεις? Οκ ακομα και απο τυχη εγω είμαι περιφανη για αυτους.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ κει ξεκινησε η απορια μου και ανοιξα το θεμα......και απο μια γενικοτερη απορια για το τι στο καλο υπαρχει πια μεσα στο κεφαλι μας. Ειδα ελληνες να ξεχυνονται στους δρομους επειδη βγηκαμε πρωτοι στην eurovision , δεν θα επρεπε να απαιτουμε και για μας και γιαυτους με το ιδιο μενος καλυτερη μεταχειρηση???

Ειδα ελληνες να εχουν δημιουργησει ομαδες περιφρουρησης της πλατειας για να μην μπαινουν μεσα ξενοι και καθονται.....δεν ειδα να κανουν κατι παρομοιο οσοι για τοοοσα χρονια πληρωναν εισφορες σε ταμεια , τους φαγαν τα λεφτα γραβατακιδες και τωρα παιζεται το αν θα παρουν συνταξη.....

 

και δεν συνεχιζω γιατι θα γινει κουραστικο το ποστ.......μηπως εχουμε παρει κατι λαθος.....κατι στο τι ειναι σημαντικο και τι οχι??

 

παντως ετσι για να το πω.......επειδη λιγο το θεματακι με τηναρχαια ελλαδα το συζητουσα και προσφατα και ειμαι λιγο αναμμενη .....θεωρω οτι οσο μπορεις να "καρπωθεις" και να περιφανευτεις για την αρχαια αιγυπτο το ιδιο εχεις και για την αρχαια ελλαδα...........

 

Παντως τη πλατεια που εκλεισαν με μενος (παιδικη χαρα ηταν) δεν την εκλεισαν γιατι απλως μπηκαν και εκατσαν. Μενω εκει κοντα και πηγαινα τη κορη μου σε αυτη τη πλατεια και καθε σουρουπο εριχναν ενεσεις ουρουσαν εκει που την επομενη μερα επαιζαν παιδακια, αντρες φερονταν προκλητικα στις γυναικες και αλλα τοσα ομορφα που είναι ομορφη θεα για τα ματια ενος παιδιου. Λυσε μου ομως μια αποροια και δεν το λεω με επιθεση. Με το ιδιο μενος που υπερασπιζεσαι μεταναστες και λαθρομεταναστες θα κατεβαινες σε μια συγκεντρωση για να υπερασπιστεις την μακεδονια απο τους σκοπιανους ή το αιγαιο απο τους τουρκους. Θα ηθελα πολυ να μαθω.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

εγω σε ερωτηση παντως που εκανα περι το ποιου υδραυλικολυ θα διαλεγατε

το χρημα απαντησε

 

Εαν υπηρχε θεμα ρατσισμου..η απαντηση που θα επρεπε να εχεις παρει θα ηταν...οτι ασχετος χρηματων θα επελεγα τον Ελληνα υδραυλικο και οχι τον Αλβανο οσο πιο φτηνος κι αν ηταν.

 

ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΨΥΧΗς ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙς ΜΑΝΤΙΛΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΟΘΡΗΣΟΥ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΣΤΟ....ταδε μερος ....χωρις να νιωσεις οτι απειλειτε η θρησκια σου το εθνος σου τα κουζινικα σου η δουλεια του ατρα σου ....

η να αφησεις το παιδακι σου για μια ωρα να πας να βοηθησεις δεκα αλλοδαπους ....

 

Ομοιως μεγαλειο ψυχης χρειαζεται να βγεις να περπατησεις 12.00 το βραδυ στην πλατεια Ομονοίας...χωρις να νιωσεις οτι απειλειται η ζωη σου μεσα στην πρωτευουσα της χωρας σου.

 

αλαλ θελω να πιστευω οτι καποιος εστω ΕΝΑΣ μπορει να δει και περα απο τη μυτη του ΚΑΙ ΝΑ ΒΙΩΣΕΙ ΟΤΙ το εγω ειμαι εγω και ο αλλος ο οποιος δεν με απειλει απλα ειναι αλλος αλλιως απο μενα !!!!

 

Εχεις δικιο.Αν ο αλλος δε με απειλει,ζει διπλα μου ειρηνικα και φιλησυχα...ειναι απλα ενας αλλος ,διαφορετικος απο μενα και δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε συ αρια μερικες φορες λες και δεν ξερεις τι γινεται...δηλαδη οταν εγω παραταω το παιδι μου και παιρνω 400 ευρω την μερα 36 ωρες την εβδομαδα για πιο λογο να παρω τον ακριβο υδραυλικο?ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω..φυσικα και θα ψαχτω και την προσφορα θα παρω...εγω δουλευω για να εχω απλα τα καθημερινα μου εξοδα και οχι για να στελνω σε αλλη χωρα μαυρο χρημα αφορολογητο.και επειδη εχουμε δωσει σε πολλους λαθρομεταναστες και δουλεια κια λεφτα και πραγματα μην τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι...δεν μισω τους μεταναστες λαθραιους η οχι...εχεις βγαλει λαθος συμπερασματα επειδη με λενε ελενη γιαυτο στο λεω...

Link to comment
Share on other sites

και αν θες να βοηθησεις και καλα κανεις υπαρχουν αρκετοι συμπατριωτες μας που χρειαζονται βοηθεια....το οτι εγω πχ προτιμαω να βοηθαω αυτους δεν σημαινει οτι ξεχωριζω τους ανθρωπους..λυπαμαι για τα δεινα ολων των ανθρωπων αλλα αν θα βοηθουσα καποιον θα προτιμουσα να ειναι ελληνας...επειδη ειμαι ελληνιδα και οχι για καποιον αλλο λογο..

Link to comment
Share on other sites

Παντως τη πλατεια που εκλεισαν με μενος (παιδικη χαρα ηταν) δεν την εκλεισαν γιατι απλως μπηκαν και εκατσαν. Μενω εκει κοντα και πηγαινα τη κορη μου σε αυτη τη πλατεια και καθε σουρουπο εριχναν ενεσεις ουρουσαν εκει που την επομενη μερα επαιζαν παιδακια, αντρες φερονταν προκλητικα στις γυναικες και αλλα τοσα ομορφα που είναι ομορφη θεα για τα ματια ενος παιδιου. Λυσε μου ομως μια αποροια και δεν το λεω με επιθεση. Με το ιδιο μενος που υπερασπιζεσαι μεταναστες και λαθρομεταναστες θα κατεβαινες σε μια συγκεντρωση για να υπερασπιστεις την μακεδονια απο τους σκοπιανους ή το αιγαιο απο τους τουρκους. Θα ηθελα πολυ να μαθω.

 

ειναι τελειως αλλη κουβεντα. Θα σου δωσω μια απαντηση και δεν θα το συνεχισω.......παιχνιδακι στα χερια του καθε γελοιοιυ πολιτικου δεν θα γινω.......

αν μπορουσα να ειχα μια πολλοι-πολιτισμικη κοινωνια, χωρις συνορα και χωρις φραχτες, θα το ειχα.

Και οχι δεν θα κατεβαινα με το ιδιο μενος, γ ιατι δεν ειναι τα ιδια πραγματα.......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι σημαντικοτερο να υπερασπιζεσαι τους αλοδαπους απο το να υπερασπιζεσαι τα συνορα μας και τη μακεδονια?

και κατι αλλο να πως στην αρια.δηλαδη αρια εσυ εσαι υπερανω χρηματων και σε εμας μιλαει το χρημα?

εσυ δηλαδη εχεις λυσει ολα τα οικονομικα σου προβληματα αν εχεις και εμεις ειμαστε λαθος που ψαχνουμε οικονομικες λυσεις?

Link to comment
Share on other sites

και αν θες να βοηθησεις και καλα κανεις υπαρχουν αρκετοι συμπατριωτες μας που χρειαζονται βοηθεια....το οτι εγω πχ προτιμαω να βοηθαω αυτους δεν σημαινει οτι ξεχωριζω τους ανθρωπους..λυπαμαι για τα δεινα ολων των ανθρωπων αλλα αν θα βοηθουσα καποιον θα προτιμουσα να ειναι ελληνας...επειδη ειμαι ελληνιδα και οχι για καποιον αλλο λογο..

 

συγνωμη τωρα για να καταλαβω.........τι λες καταλαβες??? προτιμω να βοηθησω καποιον που ειναι ελληνας απλα και μονο γιαυτο!!! και οχι γιατι εχει περισσοτερη αναγκη!!!

 

Δηλαδη ας εχει ο αλλος πιο πολυ αναγκη , πανω απο ολα ο ελληνας.

 

συγνωμη αλλα διαφωνω καθετα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη στηην ελλαδα δεν υπαρχουν ανθρωποι με ΠΟΛΥ αναγκη?μονο οι αλοδαποι την εχουν την αναγκη?

να σου πω ενα παραδειγμα!οταν εγινα εθελοντης αιμοδοτης ειπα στο συλογο οτι δινω αιμα για ανθρωπους μεσα απο το ιντερνετ που βλεπω διαφορες δημοσιευσεις.

και σχεδον μου κανανε επιθεση λεγοντας.γιατι οχι για μυτιληνιους αποκλειστικα?εχουμε τεραστιες αναγκες...

ε καπως ετσι βλεπω και το θεμα βοηθεια

αρκετοι ελληνες εχουν τεραστιες αναγκες...

και ναι αυτους θα προτιμησω να βοηθησω επειδη ειμαι ελληνιδα,'

τωρα αν δω στο δρομο καποιον αλοδαπο και πεσει κατω πχ μπροστα μου φυσικα και θα τρεξω και στο νοσοκομειο θα τον παω αλλα αν μου πουνε να βοηθησω εναν ελληνα η εναν αλοδαπο θα βοηθησω τον ελληνα φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι σημαντικοτερο να υπερασπιζεσαι τους αλοδαπους απο το να υπερασπιζεσαι τα συνορα μας και τη μακεδονια?

και κατι αλλο να πως στην αρια.δηλαδη αρια εσυ εσαι υπερανω χρηματων και σε εμας μιλαει το χρημα?

εσυ δηλαδη εχεις λυσει ολα τα οικονομικα σου προβληματα αν εχεις και εμεις ειμαστε λαθος που ψαχνουμε οικονομικες λυσεις?

 

 

δεν καταλαβες τι ειπα μαλλον απο μια κεκτημενη ταχυτητα να υπερασπιστεις τα συνορα σου!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ

θα ηθελα να ζω σε μια κοινωνια χωρις συνορα.......

 

αλλα αφου το θες μεχρι εκει.......την ελλαδα που ζω και υπαρχω απο το 1981 δεν την εχω σε καμια εκτιμηση........και δεν εχω κανενα συναισθημα γιαυτη. μου λες να παω να υποστιριξω τα συνορα στην υποθεση των ιμιων ας πουμε??? ΟΧΙ και παλι ΟΧΙ (οσο ειναι στο χερι μου δηλαδη) , επειδη ο καθε πολιτικος ειναι λαμογιο....εγω αν μπορουσα δεν θα μπω στην διαδικασια να υπερασπιστω τις αποφασεις τους.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στηην ελλαδα δεν υπαρχουν ανθρωποι με ΠΟΛΥ αναγκη?μονο οι αλοδαποι την εχουν την αναγκη?

να σου πω ενα παραδειγμα!οταν εγινα εθελοντης αιμοδοτης ειπα στο συλογο οτι δινω αιμα για ανθρωπους μεσα απο το ιντερνετ που βλεπω διαφορες δημοσιευσεις.

και σχεδον μου κανανε επιθεση λεγοντας.γιατι οχι για μυτιληνιους αποκλειστικα?εχουμε τεραστιες αναγκες...

ε καπως ετσι βλεπω και το θεμα βοηθεια

αρκετοι ελληνες εχουν τεραστιες αναγκες...

και ναι αυτους θα προτιμησω να βοηθησω επειδη ειμαι ελληνιδα,'

τωρα αν δω στο δρομο καποιον αλοδαπο και πεσει κατω πχ μπροστα μου φυσικα και θα τρεξω και στο νοσοκομειο θα τον παω αλλα αν μου πουνε να βοηθησω εναν ελληνα η εναν αλοδαπο θα βοηθησω τον ελληνα φυσικα!

 

Οκ , το αναλυσαμε αυτο.

Εγω θα προτιμησω να βοηθησω εναν ανθρωπο που εχει αναγκη και αν δεν μπορω πολλους , αυτον που εχει περισσοτερους....γιατι προσωπικα , ο ανθρωπος δεν χωριζεται σε αθηναιους και κοζανιτες, ελληνες ή γερμανους αλλα απλα ανθρωπους!

 

δεν εχει παραπανω αναλυση. γνωμη σου γνωμη μου!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

οκ δηλαδη να φυγουμε και μεις απο τη μυτιληνη κα να φτασουν οι τουρκοι στην αθηνα?εμεις δηλαδη που ειμαστε εδω στα ακρητικα νησια ειμαστε τα κοροιδα?

 

συγνωμη τωρα αν απο αυτο που εγραψα καταλαβες αυτο που ειπες πιο πανω......μαλλον εχω προβλημα συνταξης εγω.............δεν θα συνεχισω, καλη σου μερα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

αλλα αφου το θες μεχρι εκει.......την ελλαδα που ζω και υπαρχω απο το 1981 δεν την εχω σε καμια εκτιμηση........και δεν εχω κανενα συναισθημα γιαυτη. μου λες να παω να υποστιριξω τα συνορα στην υποθεση των ιμιων ας πουμε??? ΟΧΙ και παλι ΟΧΙ (οσο ειναι στο χερι μου δηλαδη) , επειδη ο καθε πολιτικος ειναι λαμογιο....εγω αν μπορουσα δεν θα μπω στην διαδικασια να υπερασπιστω τις αποφασεις τους.

 

ποσο λυπηρο ειναι αυτο....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειμαι κατα των συνορων..

 

δεν με χαλαει που ειμαι ελληνιδα, αφου αυτο μου ελαχε θα το υποστηριξω..

 

μ αρεσει η διαφορετικοτητα των ανθρωπων, των λαων... (μ αρεσει και να αναμυγνυονται λαοι και ηθη και εθιμα)

 

ξερω ποια ειμαι εγω, ξερω και ποιοι ειναι εκεινοι.. (για να απαντησω στον τιτλο του τοπικ)

 

αυτο που θελω, ειναι να μην με υποβιβαζει αλλα και να μην με υπερτιμα ο τοπος καταγωγης μου... ουτε ο τοπος καταγωγης των αλλων...

 

ειναι απλα ενα στοιχειο, απο τα πολλα του φτιαχνουν το ποιον ενος ανθρωπου..

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα Ιμια....

 

 

ποσο με πληγωνει αυτη η ιστορια.... ενα μαχαιρι στη καρδια μου.... δε ξερω γιατι, ισως κακως.... αλλα νιωθω σκ@τα... σαν να με παιξανε για τη πλακα τους.... ποση στεναχωρια....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες τι ειπα μαλλον απο μια κεκτημενη ταχυτητα να υπερασπιστεις τα συνορα σου!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ

θα ηθελα να ζω σε μια κοινωνια χωρις συνορα.......

 

αλλα αφου το θες μεχρι εκει.......την ελλαδα που ζω και υπαρχω απο το 1981 δεν την εχω σε καμια εκτιμηση........και δεν εχω κανενα συναισθημα γιαυτη. μου λες να παω να υποστιριξω τα συνορα στην υποθεση των ιμιων ας πουμε??? ΟΧΙ και παλι ΟΧΙ (οσο ειναι στο χερι μου δηλαδη) , επειδη ο καθε πολιτικος ειναι λαμογιο....εγω αν μπορουσα δεν θα μπω στην διαδικασια να υπερασπιστω τις αποφασεις τους.

 

Κατ των συνορων....μαλιστα. Αν εμενες σε καποια ακριτικη περιοχη και ερχοντουσαν καποιοι που είναι κατα των συνορων σου εμπαιναν στο σπιτι σου και εκανα χιλια δυο στη οικογενεια σου (βλεπε κυπρο) τοτε ισως αναθεωρουσες. Παντου υπαρχουν συνορα. Στις χωρες, στα χωραφια μας ακομα και τα σπιτια μας είναι συνορα που εμεις βαζουμε. Τωρα για τη μακεδονια τι να πω. Τωρα καταλαβαινω πως βρισκουν υποστηριξη καποιοες ομαδες οπως το ουρανιο τοξο, και σαν τη ρεμπουση ή τη δραγωνα. Αχ κατακαημενε κολοκοτρωνη....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη τωρα αν απο αυτο που εγραψα καταλαβες αυτο που ειπες πιο πανω......μαλλον εχω προβλημα συνταξης εγω.............δεν θα συνεχισω, καλη σου μερα!

μιλας εκ του ασφαλους...ελα εδω να δεις τι γινεται και τι τραβαμε και τα ξαναλεμε...

δηλαδη επειδη δεν φροντιζουνε οι κυβερνησεις για τα αυτονοητα θα πρεπει να αφησουμε να λεηλατηθουν τα εδαφη μας?και τα νησια μας?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...