Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιοι ειμαστε "εμεις" και ποιοι ειναι "αυτοι"


Recommended Posts

Την ειδα αυτη την κοπελα που το ειπε γιαυτο σοκαριστηκα. Ηταν νεος ανθρωπος και αυτο με τρομαξε πιο πολυ.

 

 

Αυτο ακριβως με τρομαζει και εμενα και δεν μπορω να το δεχτω..ΟΤΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ σκεφτονται ετσι !!!Την γιαγια που εδειχνε και ωριοταν ''δεν παει αλλο ''και τετοια..ενταξει δεν μπορεις να την αλλαξεις...ΟΙ νεοι ανθρωποι ομως;;;;;Πραγματικα τρομαχτικο!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχεις δικιο...το ιδιο θα φοβοταν αν ηταν Ελληνες.Κατα τη γνωμη μου ομως ολα αυτα τα περιστατικα με εγκληματιες που δε δισταζαν να σκοτωσουν για 50 και 100 ευρω εκτιναχθηκαν στα υψη με το ανοιγμα των συνορων.Δε θυμαμαι παλιοτερα να ειχαμε τετοια περιστατικα σε τοσο μεγαλο βαθμο.Συγγνωμη αν κανω λαθος.

 

 

Και φυσικα και οσοι φαγαν τα χρηματα του κοσμακη στο χρηματιστηριο ειναι εγκληματιες .δεν ειπα οτι το μονο προβλημα της χωρας ειναι οι αλλοδαποι σε καμια περιπτωση..απλα τυχαινει η κουβεντα να γινεται επι του συγκεκριμενου θεματος.Πιστεψε με σε αναλογο θεμα περι πολιτικης θα ειχα ακομα περισσοτερα να πω.

 

ωραια αφορμη για να ψαξουμε και να αναλυσουμε!

Δεν ξερω αν τα περιστατικα αυτα εκτιναχθηκαν με το ανοιγμα των συνορων ή αν αρχισε αυτη την εποχη να εμφανιζεται αυτη η γελοια ενημερωση σε μμε και η κατευθυνση της κοινης γνωμης προς τα εκει. Γιατι βολευει , οπως ειπαμε να φταινε για ολα οι ξενοι και οχι οι γραβατωμενοι!!

 

Ενα παραδειγμα οσο πιο συντομα μπορω. Ταξιδευουμε και ακουμε ειδησεις στο ραδιο "γ" ενα τοπικο ραδιοφωνο της πατρας. Και ακουω το εξης : "κατεληξε χτες η 22χρονη κοπελα , που ειχε τραυματιστει σοβαρα στην παλια εθνικη οδο πατρων κορινθου, οταν φορτηγο που οδηγουσε 25χρονος ΑΛΒΑΝΟΣ εκανε παρανομα αναστροφη". Βουταω το τηλεφωνο και παιρνω στον σταθμο οπου καταληγω να μιλαω με την δημοσιογραφο που εκφωνουσε. της εξηγω λοιπον οτι η πληροφορια για την καταγωγη του οδηγου ηταν περιττη. Η δημοσιογραφικη της δουλεια τελειωνε στο οτι δυστυχως η κοπελα πεθανε απο τροχαιο , οταν φορτηγο εκανε παρανομη αναστροφη "

η απαντηση της δημοσιογραφου ηταν οτι δεν ειπε ψεμματα , ηταν αλβανος. Και οτι ηταν πληροφορια που αφορουσε τον οδηγο. Την ρωτησα λοιπον και ποια ειναι η ομαδα αιματος του οδηγου .....τελοσπαντων να μην τα πολυλογω......εξεπλαγην ευχαριστα οταν στο επομενο δελτιο ειχαν αφαιρεσει την καταγωγη του οδηγου.

 

Με ολο αυτο θελω να σου πω , μηπως ολα αυτα που ξαφνικα ανθισαν με τους μεταναστες ειναι απλα κατευθυνομενα....γιατι καταλαβαινουμε καλα πως παρανομη αναστροφη εκανα χρονια τωρα και οι ελληνες. Καπως ετσι πρεπει να ειναι και με τις κλοπες. Χρηστες ναρκωτικων και πριν τους μεταναστες σε απειλουσαν για ενα κατοσταρικο, και διαφοροι διαρρικτες κυκλοφορουσαν και πριν τους μεταναστες. Αν αυξηθηκαν?? πιθανο...αλλα πραγματικα θεωρεις οτι και οοοοολοι οι ξενοι να φυγουν , θα κοιμασαι με τα κλειδια στις πορτες???

τουλαχιστον στην αθηνα εχει πολλααααα χρονια που αυτο εχει σταματησει .....

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ωραια αφορμη για να ψαξουμε και να αναλυσουμε!

Δεν ξερω αν τα περιστατικα αυτα εκτιναχθηκαν με το ανοιγμα των συνορων ή αν αρχισε αυτη την εποχη να εμφανιζεται αυτη η γελοια ενημερωση σε μμε και η κατευθυνση της κοινης γνωμης προς τα εκει. Γιατι βολευει , οπως ειπαμε να φταινε για ολα οι ξενοι και οχι οι γραβατωμενοι!!

 

Δε χρειαζομαι τα μμε για να καταλαβω τι συμβαινει γυρω μου...η γειτονια του καθενος ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε αναγκη να κατηγορησουμε καποιους, ....

 

… για να μην αναλάβουμε καμιά ευθύνη...

 

 

Αυτο ακριβως με τρομαζει και εμενα και δεν μπορω να το δεχτω..ΟΤΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ σκεφτονται ετσι !!!Την γιαγια που εδειχνε και ωριοταν ''δεν παει αλλο ''και τετοια..ενταξει δεν μπορεις να την αλλαξεις...ΟΙ νεοι ανθρωποι ομως;;;;;Πραγματικα τρομαχτικο!!!

 

Και εμένα με πειράζει όταν ακούω τέτοια από ΝΕΟΥΣ, αλλά οι παλαιότεροι ως σοφότεροι και με εμπειρία στη μετανάστευση δεν θα έπρεπε να είναι πιο διακριτικοί στα λόγια τους! Τα δικά τους αδέλφια ξενιτεύτηκαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ναι?Γιατι οταν πριν 4 χρονια την επεσαν σε φιλο μου στη σταση λεοφωρίου μερα μεσημερι δυο Αλβανοι και του εχωσαν το μαχαιρι στο λαιμο προκειμενου να του παρουν τα 50 ευρω που ειχε πανω του....φανταζεσαι οτι τους φοβηθηκε επειδη δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα?

Αν ηταν πλουσιοι αραβες δλδ πιστευεις δε θα φοβοταν?

 

Έχω να σου πώ κι εγώ πολλά περιστατικά με Έλληνες λουλούδια,που δείρανε ,κλέψανε ,σκοτώσανε,απειλήσανε.

Όχι απ' τις ειδήσεις ,απο την εμπειρία μου.Αυτό σύμφωνα με σένα είναι επαρκής λόγος όταν βλέπω Έλληνα να κάνω τί?

Η δικηγόρος που σκότωνε τους γέρους & έπαιρνε τις περιουσίες τους αφού εμφανιζόταν ώς κληρονόμος είναι Ελληνίδα.Αυτό που μας οδηγεί για τις Ελλινίδες δικηγόρους?:)

 

 

 

Και εχεις δικιο...να απλωσω το χερι να τους βοηθησω.Αλλα πόσους να βοηθησω και ποιον να πρωτοβοηθησω?Γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει...δε μιλαμε για χιλιους ανθρωπους που χρειαζονται τη βοηθεια μας...ο καθε κατατρεγμενος πλεον μπαινει στην Ελλαδα.Θα πρεπει να μπει καποιο οριο.

Τι νοημα εχει να δεχεσαι ολο αυτον τον κοσμο να μπει στη χωρα σου αν δε μπορεις να τους καλυψεις?Απο το να μπαινουν 1000 και να ζητιανευουν ...προτιμω να μπουν 100 και να μπορεσω να τους βοηθησω να ορθοποδησουν.

Ας μην ξεχναμε οτι ολος αυτος ο κοσμος μπηκε στην Ελλαδα σε ενα χρονικο διαστημα...τοσο συντομο που ηταν αδυνατο να ενσωματωθουν αυτοματα.Και ουτε σε εμας ξεχυλιζουν τα χρηματα απο τις τσεπες και ζουμε πλουσιοπαροχα ωστε να περισσευουν να καλυψουμε ολο αυτον τον κοσμο.

Συμφωνώ μαζί σου στα παραπάνω όμως :

Αν πάρουμε ότι βρούμε μπροστά μας και βγούμε στους δρόμους και ξαναέχουμε μια νύχτα των κρυστάλλων θα λυθεί το πρόβλημα?

Αν βρίσουμε, προσβάλουμε,εξευτελίσουμε όποιον μετανάστη ή πρόσφυγα βρούμε στο δρόμο μας τι θα λυθεί?

Γιατί δε στρέφουμε το θυμό μας σε όλους αυτούς που κοροιδέψανε μαζί με μάς όλους αυτούς τους ανθρώπους ?

Γιατί ξεχάσαμε τι είχε υποσχεθεί η Ελληνική κυβέρνηση στους Έλληνες παλινοστούντες π.χ. για να επιστρέψουν στην Ελλάδα και που τους οδήγησε?

Αυτοί οι άνθρωποι τι γίνανε,ξέρεις?

Γιατί ψηφήζουμε όλους αυτούς που είναι ανίκανοι να διαφυλάξουν τα σύνορα της χώρας?

Είναι δική μου υποχρέωση να κλειδώσω την πόρτα του σπιτιού μου κι όχι του κλέφτη να μη μπέι μέσα αν βρεί ανοιχτά ;).

Χθές ήταν ημέρα τιμής στα θύματα του Άουσβιτς,μήπως θυμάται ποιά ήταν ή αρχή μέχρι να φτάσουμε εκεί?:confused:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

 

Και εμένα με πειράζει όταν ακούω τέτοια από ΝΕΟΥΣ, αλλά οι παλαιότεροι ως σοφότεροι και με εμπειρία στη μετανάστευση δεν θα έπρεπε να είναι πιο διακριτικοί στα λόγια τους! Τα δικά τους αδέλφια ξενιτεύτηκαν.

Πολυ σωστα!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στα όρια της πτώχευσης. Η ξενοφοβία καλά κρατεί. Πάμε από το κακό στο χειρότερο. Για πότε θα εμφανιστεί κανένας σύγχρονος Χίτλερ, ούτε που θα το καταλάβουμε.

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πιασαρικό πια ο τυπου χιτλερ υγέτης

εχει αλλαξει το τροπαριο ....

μας υπνοτίζουν να γίνουμε εμεις χιτλερ ο καθενας ξεχωρηστα ...!

καλα το πανε απ οτι βλεπω !!!

Link to comment
Share on other sites

ακομα και στη γερμανια του χιτλερ, υπηρχαν ανθρωποι με ανοιχτα μυαλα, που παλευαν το φασισμο απο μεσα...

 

 

ας ελπισουμε οτι θα ειμαστε πολλοι...........................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω να σου πώ κι εγώ πολλά περιστατικά με Έλληνες λουλούδια,που δείρανε ,κλέψανε ,σκοτώσανε,απειλήσανε.

Όχι απ' τις ειδήσεις ,απο την εμπειρία μου.Αυτό σύμφωνα με σένα είναι επαρκής λόγος όταν βλέπω Έλληνα να κάνω τί?

Η δικηγόρος που σκότωνε τους γέρους & έπαιρνε τις περιουσίες τους αφού εμφανιζόταν ώς κληρονόμος είναι Ελληνίδα.Αυτό που μας οδηγεί για τις Ελλινίδες δικηγόρους?:)

Εχω ηδη απαντησει σε αυτό που λες.Το οτι τετοια περιστατικα γινονταν και πριν και εξακολουθουν να γινονται και σημερα απο Ελληνες το ξερω.Η διαφορα ειναι οτι μετα το ανοιγμνα των συνορων τα ποσοστα ξεπερασαν καθε οριο.

 

Συμφωνώ μαζί σου στα παραπάνω όμως :

Αν πάρουμε ότι βρούμε μπροστά μας και βγούμε στους δρόμους και ξαναέχουμε μια νύχτα των κρυστάλλων θα λυθεί το πρόβλημα?

Αν βρίσουμε, προσβάλουμε,εξευτελίσουμε όποιον μετανάστη ή πρόσφυγα βρούμε στο δρόμο μας τι θα λυθεί?

Δε θυμαμαι να προτεινα καπου σα λυση το να βγουμε να κυνηγησουμε,βρίσουμε, προσβάλουμε,εξευτελίσουμε όποιον μετανάστη ή πρόσφυγα βρούμε στο δρόμο μας.

 

Είναι δική μου υποχρέωση να κλειδώσω την πόρτα του σπιτιού μου κι όχι του κλέφτη να μη μπέι μέσα αν βρεί ανοιχτά ;).

Στο σπιτι ΜΟΥ δεν εχεις κανενα δικαιωμα να μπεις με το ετσι θελω ειτε εχω την πορτα ανοιχτη ειτε κλειστη.Ουτε φανταζομαι πως ολες αυτες οι κλεψιες οφειλονται στο οτι καποιος ξεχασε ανοιχτη την πορτα του.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στα όρια της πτώχευσης. Η ξενοφοβία καλά κρατεί. Πάμε από το κακό στο χειρότερο. Για πότε θα εμφανιστεί κανένας σύγχρονος Χίτλερ, ούτε που θα το καταλάβουμε.

 

 

Πιστεύεις οτι δεν εχουν εμφανιστεί???

λυπάμε που το λεω αλλα ναι υπάρχουν και ειναι πολυ προσαρμοστικοι ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΝ ΤΙς ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ!!!!!!

Στην αρχη εμφανίζονται διαλακτικοι, οσο όμως τους παίρνει σκληραίνουν την στάση τους και οτνα καποια μεγαλη μερίδα τους δώσει το οκ θα εμφανίσουν την "δική τους σβαστιγα"!

Και τοτε θα γινει αυτο που μου ειχε πει μια 20χρονη πρωην συννάδελφος προ 10ετίας

"πρεπει να βγει μια ομάδα Ελλήνων και οποιος μοιάζει με ξένο να τον σκοτώνουν"

και οταν της απάντησα οτι η μητέρα μου είναι 1,75 κοκκινομάλα καταλευκη και γαλανη και δεν μοιαζει καθόλου με κλασσικη Ελληνίδα η απάντηση της ήτνα

"τι να γίνει θα πρεπει να πεθάνουν και καποιοι Ελληνες για να καθαρίσει ο τοπος"

 

αυτη η κοπέλα τωρα είνια μια 30αρα και πιθανοτατα μητέρα........:cry::cry::cry:

 

εγω λοιπον ΦΟΒΑΜΑΙ και τους κακούς Ελληνες, εχω Ελληνοφοβία

Link to comment
Share on other sites

ολοι τους φοβομαστε τους κακους ελληνες αλλα φοβομαστε και αυτους που νομιζουν οτι η ελλαδα ειναι κεντρο διερχομενων!γιατι να μην σεβονται μερικοι τη χωρα που τους φιλοξενει και να κανουν αυτα που κανουν?δεν περναει μερα χωρις να εχουμε καποιο κρουσμα.....

Link to comment
Share on other sites

ολοι τους φοβομαστε τους κακους ελληνες αλλα φοβομαστε και αυτους που νομιζουν οτι η ελλαδα ειναι κεντρο διερχομενων!γιατι να μην σεβονται μερικοι τη χωρα που τους φιλοξενει και να κανουν αυτα που κανουν?δεν περναει μερα χωρις να εχουμε καποιο κρουσμα.....

 

 

φυσικα και με αυτους θυμώνω και υπάρχει ξενος κοσμος εδω (μενω Αγιο Παντελεήμονα υπενθυμίζω) που τον φοβαμαι

κανουν αυτά που κάνουν όμως και οι Ελληνες , δλδ εμεις....θελω να πω οτι οταν η ληστεία γινεται απο Ελληνα δεν ακουω συχνά τον δημοσιογραφο να λεει "Ελληνας ληστεψε 80χρονη" και αν το πει το λεω σχεδον με ...εκπληξη!

 

αυτο όμως δεν σημαινει οτι αφου δεν με σεβεται θα τον τιμωρήσω ή οπως η συνάδελφος θα τον σκοτώσω? και αντε θα παρω και μερικους Ελληνες μαζί, θυσια στην "καθαριοτητα" του τοπου????

 

στην τελική ο σεβασμός κερδίζεται δεν επιβάλλεται

 

το θεμα της μεταναστευτικής πολιτικης ειναι αλλη δουλεια που δεν εχει να κανει με το σκεπτικο μας οταν απεναντι εχουμε εναν ανθρωπο απο αλλη χώρα.

Συνεχιζουμε να εχουμε μπροστα μας εναν ανθρωπο. Το "αλλη χώρα" έρχεται δευτερο

 

Προσοχή η διαθεση μου είνια πολυ καλη δεν θελω να σε προσβαλω ή να σου την πω, ή να σε μειώσω. Το διευκρινίζω γιατι συχνά σε αυτες τις συζητήσεις δημιουργούνται παρεξηγήσεις

Link to comment
Share on other sites

Όταν καλείται κόσμο σπίτι, φαντάζομαι ότι έχετε μεριμνήσει ανάλογα. Αυτό είναι φιλοξενία. Έχετε τα ανάλογα ποτήρια, πιάτα κτ.λ. και τις ανάλογες καρέκλες εκτός αν κάνετε no-sit down party.

Μα, δεν τους φιλοξενεί η χώρα! Η Ελλάδα δεν είναι Κράτος-οικοδεσπότης, δεν υπάρχει πολιτική μέριμνα για το θέμα. Απλά, για ιδίο εποχιακό όφελος, άνοιξε τα σύνορα ή δεν τα έκλεισε σωστά. Και τώρα δεν μπορεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, με αποτέλεσμα να υποβαθμίζει την αξία της ανθρώπινης ζωής τόσο αυτών που ήδη ζούσαν όσο και αυτών που εκ των υστέρων ήρθαν για μιά ανθρώπινη (όχι καλύτερη) ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν καλείται κόσμο σπίτι, φαντάζομαι ότι έχετε μεριμνήσει ανάλογα. Αυτό είναι φιλοξενία. Έχετε τα ανάλογα ποτήρια, πιάτα κτ.λ. και τις ανάλογες καρέκλες εκτός αν κάνετε no-sit down party.

 

Μα, δεν τους φιλοξενεί η χώρα! Η Ελλάδα δεν είναι Κράτος-οικοδεσπότης, δεν υπάρχει πολιτική μέριμνα για το θέμα. Απλά, για ιδίο εποχιακό όφελος, άνοιξε τα σύνορα ή δεν τα έκλεισε σωστά. Και τώρα δεν μπορεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, με αποτέλεσμα να υποβαθμίζει την αξία της ανθρώπινης ζωής τόσο αυτών που ήδη ζούσαν όσο και αυτών που εκ των υστέρων ήρθαν για μιά ανθρώπινη (όχι καλύτερη) ζωή.

με καλυψες......αυτο ακριβως ειναι το προβλημα και οχι αν ο αλλος ειναι ελληνας η αλλοδαπος...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι ότι επειδή πολλά άτομα μαζεμένα ορίζουν μία κοινωνία, και επειδή η κοινωνία είναι αντανάκλαση της πλειοψηφικής ατομικότητας του καθενός, δεν μπορούμε να δακτυλοδείχνουμε κατά περίπτωση.

Και αν δεν υπάρχει πλαίσιο ένταξης, ευθυνόμαστε και εμείς! Γιατί για όλα τα θέματα θέλουμε καθοδήγηση!?

Αρπαχτικές συμπεριφορές του τύπου ‘πάρε την/τον αλλοδαπό’ είναι πιο φτηνή/φτηνός, είχαμε. Ατομικά ως πολίτες, αυτό όμως δεν το επέβαλλε το Κράτος.

Ρατσιστικές συμπεριφορές, πάλι είχαμε, σε ατομικά επίπεδα. Ούτε αυτό μας το επέβαλλε το Κράτος.

Κοινώς και γενικώς, για τα ίδια πράγματα ζοχαδιαζόμαστε περισσότερο όταν ο πρωταγωνιστής είναι αλλοδαπός. Γιατί?? Για να νομίζουμε ότι ζούμε ακόμα στην αρχαία Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το βασικότερο από όλα είναι ποιοι μας καταντήσανε να σκεφτόμαστε έτσι???

οι συνθήκες ζωής, τα μμε, οι πολιτικοί που επιλέγουμε, ο ζαμανφουτισμός μας, οι γνώσεις που μας λείπουν.................

τι? ποιος ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερία με έκανες και γέλασα (με την αρχαία ελλάδα) αρχικά, αλλά στη συνέχεια θυμήθηκα την περίφημη δημοκρατία της αρχαίας ελλάδας με τους δούλους!!!!!!!!!!!!!!!!! και μου κόπηκε το γέλιο....

Νομίζω ότι είναι θέμα παιδείας και δεν εννοώ το σχολείο, εννοώ το πως μεγαλώνει ο κάθε ένας και το κατά πόσο του έχουν σταλλάξει στην ψυχή του τον φόβο από μικρό σιγά σιγά και ανεπαίσθητα το αν θα γίνει ρατσιστής ή όχι.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και στα δύο ποστ σου.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το βασικότερο από όλα είναι ποιοι μας καταντήσανε να σκεφτόμαστε έτσι???

οι συνθήκες ζωής, τα μμε, οι πολιτικοί που επιλέγουμε, ο ζαμανφουτισμός μας, οι γνώσεις που μας λείπουν.................

τι? ποιος ?

 

 

ΑΠΟ κει ξεκινησε η απορια μου και ανοιξα το θεμα......και απο μια γενικοτερη απορια για το τι στο καλο υπαρχει πια μεσα στο κεφαλι μας. Ειδα ελληνες να ξεχυνονται στους δρομους επειδη βγηκαμε πρωτοι στην eurovision , δεν θα επρεπε να απαιτουμε και για μας και γιαυτους με το ιδιο μενος καλυτερη μεταχειρηση???

Ειδα ελληνες να εχουν δημιουργησει ομαδες περιφρουρησης της πλατειας για να μην μπαινουν μεσα ξενοι και καθονται.....δεν ειδα να κανουν κατι παρομοιο οσοι για τοοοσα χρονια πληρωναν εισφορες σε ταμεια , τους φαγαν τα λεφτα γραβατακιδες και τωρα παιζεται το αν θα παρουν συνταξη.....

 

και δεν συνεχιζω γιατι θα γινει κουραστικο το ποστ.......μηπως εχουμε παρει κατι λαθος.....κατι στο τι ειναι σημαντικο και τι οχι??

 

παντως ετσι για να το πω.......επειδη λιγο το θεματακι με τηναρχαια ελλαδα το συζητουσα και προσφατα και ειμαι λιγο αναμμενη .....θεωρω οτι οσο μπορεις να "καρπωθεις" και να περιφανευτεις για την αρχαια αιγυπτο το ιδιο εχεις και για την αρχαια ελλαδα...........

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε άραγε αναρωτηθεί όλοι "εμείς" οτι βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος?

Οτι χάνουμε την ουσία και κρατάμε τη λεπτομέρεια??

Οτι για όλα δεν γίνεται να φταίνε πάντα οι άλλοι..

Μαθηματικά αν το δούμε είναι άτοπο..

 

Ειλικρινά έχω βαρεθεί με το θέμα του ρατσισμού..

Δεν είναι οι αλλοδαποί το πρόβλημα μας.

Δεν καταρρεει η χώρα μας οικονομικά από τους "άλλους".

Όλα γίνονται βάσει σχεδίων.. Εμείς απλά είμαστε ο σκοπός.

Η χώρα μας δεν παίρνει τον κατήφορο εξαιτίας των αλλοδαπών..

Άλλοι υποκινούν τα νηματα εμείς και όταν λέω εμείς εννοώ όλοι οι άνθρωποι μαζί είμαστε τα πιόνα στην παρτίδα των μεγάλων συμφερόντων.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε θα γινει αυτο που μου ειχε πει μια 20χρονη πρωην συννάδελφος προ 10ετίας

"πρεπει να βγει μια ομάδα Ελλήνων και οποιος μοιάζει με ξένο να τον σκοτώνουν"

και οταν της απάντησα οτι η μητέρα μου είναι 1,75 κοκκινομάλα καταλευκη και γαλανη και δεν μοιαζει καθόλου με κλασσικη Ελληνίδα η απάντηση της ήτνα

"τι να γίνει θα πρεπει να πεθάνουν και καποιοι Ελληνες για να καθαρίσει ο τοπος"

 

αυτη η κοπέλα τωρα είνια μια 30αρα και πιθανοτατα μητέρα........:cry::cry::cry:

 

:shock::shock::shock::shock: τι ειναι τουτο καλε?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν συμφωνω ή διαφωνω με ολα οσα λεγονται γενικα.(κοινως εχω μπλεξει τα μπουτια μου :oops:) . Μπορω να συμφωνησω τωρα με καποιον που ειναι κατα και σε 5 λεπτα με καποιον που ειναι υπερ :?.

 

Συμφωνω με το οτι δεν αντεχουμε να ταισουμε ολο αυτο τον κοσμο (και ως γνωστων η φτωχια φερνει γκρινια)

 

Διαφωνω με το οτι το οτι δεν ειναι καποιος Ελληνας μου δινει εμενα το δικαιωμα να τον προσβαλω κλπ.

 

Με τρομαζουν ολα οσα διαβαζω... (και ναι θελω να παω στο χωριο μου :-( που ξερω τους παντες)

 

Δεν θελω να ερθει καποιος με σπαστα Ελληνικα να μου πει ειμαι Ελληνας .

 

Με εκνευριζει να βλεπω ανθρωπους χωρις μελη στα φαναρια (ειδικα οταν εμαθα οτι τους κανουμε και εισαγωγη με αυτο το κριτηριο τρελαθηκα)

 

Με τρελαινει να βλεπω ή να ακουω πιτσιρικια να ξεχωριζουν αλλα πιτσιρικια και να τα πληγωνουν (χωρις και εκεινα να ξερουν το γιατι)

 

Με αγχωνει να βλεπω τους λιγοστους κατοικους που μενουν στα συνοριακα χωρια να κοιμουνται με τα τουφεκια νοιωθωντας απροστατευτοι (το ποιος φταιει εδω ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.)

 

Μου την σπαει να λεμε οτι για την ανεργια δεν φταινε οι μεταναστες.

 

Δεν με φοβιζει ο γνωστος αλλοδαπος της γειτονιας αλλα με φρικαρει ο αγνωστος και οχι τοσο ο ιδιος αλλα το συνολο (το οποιο ειναι μεγαλο).

 

Με ενοχλει να μην ξερω τι ειμαι , ποια ειμαι.... (το χω παθει και αυτο τελευταια). Δεν ξερω αν ειμαι ρατσιστρια με ολα αυτα που νοιωθω. :confused::oops: Δεν εχω καταλαβει καν πως ξεχωριζει ενας ρατσιστης (καλα δεν αναφερομαι σε παραδειγματα σαν αυτο που ειπε η γνωστη της Alan).

Θα ηθελα καποια στιγμη να καταληξω αλλα δεν με βλεπω.

Συμφωνω και διαφωνω αναλογα του τι αφορα :?

 

Στο θεμα αυτο το εχω δηλωσει σηκωνω τα χερια ψηλα.

 

Το link της Aria ηταν πολυ καλο παντως.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν συμφωνω ή διαφωνω με ολα οσα λεγονται γενικα.(κοινως εχω μπλεξει τα μπουτια μου :oops:) . Μπορω να συμφωνησω τωρα με καποιον που ειναι κατα και σε 5 λεπτα με καποιον που ειναι υπερ :?.

 

Συμφωνω με το οτι δεν αντεχουμε να ταισουμε ολο αυτο τον κοσμο (και ως γνωστων η φτωχια φερνει γκρινια)

 

Διαφωνω με το οτι το οτι δεν ειναι καποιος Ελληνας μου δινει εμενα το δικαιωμα να τον προσβαλω κλπ.

 

Με τρομαζουν ολα οσα διαβαζω... (και ναι θελω να παω στο χωριο μου :-( που ξερω τους παντες)

 

Δεν θελω να ερθει καποιος με σπαστα Ελληνικα να μου πει ειμαι Ελληνας .

 

Με εκνευριζει να βλεπω ανθρωπους χωρις μελη στα φαναρια (ειδικα οταν εμαθα οτι τους κανουμε και εισαγωγη με αυτο το κριτηριο τρελαθηκα)

 

Με τρελαινει να βλεπω ή να ακουω πιτσιρικια να ξεχωριζουν αλλα πιτσιρικια και να τα πληγωνουν (χωρις και εκεινα να ξερουν το γιατι)

 

Με αγχωνει να βλεπω τους λιγοστους κατοικους που μενουν στα συνοριακα χωρια να κοιμουνται με τα τουφεκια νοιωθωντας απροστατευτοι (το ποιος φταιει εδω ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.)

 

Μου την σπαει να λεμε οτι για την ανεργια δεν φταινε οι μεταναστες.

 

Δεν με φοβιζει ο γνωστος αλλοδαπος της γειτονιας αλλα με φρικαρει ο αγνωστος και οχι τοσο ο ιδιος αλλα το συνολο (το οποιο ειναι μεγαλο).

 

Με ενοχλει να μην ξερω τι ειμαι , ποια ειμαι.... (το χω παθει και αυτο τελευταια). Δεν ξερω αν ειμαι ρατσιστρια με ολα αυτα που νοιωθω. :confused::oops: Δεν εχω καταλαβει καν πως ξεχωριζει ενας ρατσιστης (καλα δεν αναφερομαι σε παραδειγματα σαν αυτο που ειπε η γνωστη της Alan).

Θα ηθελα καποια στιγμη να καταληξω αλλα δεν με βλεπω.

Συμφωνω και διαφωνω αναλογα του τι αφορα :?

 

Στο θεμα αυτο το εχω δηλωσει σηκωνω τα χερια ψηλα.

 

Το link της Aria ηταν πολυ καλο παντως.

θελω και γω να γραφω ετσι!κλαψ κλαψ!μπραβο ελενικ...καλυφθηκα

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερία με έκανες και γέλασα (με την αρχαία ελλάδα) αρχικά, αλλά στη συνέχεια θυμήθηκα την περίφημη δημοκρατία της αρχαίας ελλάδας με τους δούλους!!!!!!!!!!!!!!!!! και μου κόπηκε το γέλιο....

mitaki, έτσι ακριβώς το ξεκίνησα, αυτό σκέφτηκα στη συνέχεια,...

 

 

παντως ετσι για να το πω.......επειδη λιγο το θεματακι με τηναρχαια ελλαδα το συζητουσα και προσφατα και ειμαι λιγο αναμμενη .....θεωρω οτι οσο μπορεις να "καρπωθεις" και να περιφανευτεις για την αρχαια αιγυπτο το ιδιο εχεις και για την αρχαια ελλαδα...........

 

Έτσι είναι και εγώ συμφωνώ με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...