Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται?


DIMITRA1983

Recommended Posts

Ο δικος μου οταν ηταν τοσο μικρουλης κοιμοταν στις 1:00 το βραδυ ξυπνουσε στις 4:00 για να φαει ξανακοιμοταν και ξυπνουσε παλι στις 7:00 ετρωγε κοιμοταν μεχρι τις 9:00 και μετα κοιμοταν μετα βια 3 μισαωρα ολη την μερα και μετα παλι στις 1:00 τι βραδυ. Τωρα κοιματε στις 22:00 ξυπναει στις 07:00 μετα κοιματε απο τις 15:00 μεχρι τις 16:00 και παλι στις 22:00 και ολη μερα τρεχει σαν το αλογο ησυχια δεν εχει απορω δεν κουραζεται.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίστια μου δώσατε πολύ θάρρος, γιατί η μπέμπα μου που είναι μόλις 30 ημερών μερικά απογεύματα δεν κοιμάται καθόλου μέχρι το βραδινό μπανάκι αλλά κοιμάται το βράδυ 2 - 3 ώρες τρώει ξαπλωτή και ξανακοιμάται για 2-3 ώρες. Γέλασα πολύ όταν κάποιες από εσάς το γυρίσατε στη τρελίτσα λέγοντας για τελίκες και άλλα ποτά. Εγώ σκεφτόμουν να κάνω ότι έκαναν οι παππούδες μας για να κοιμηθούν τα παιδιά τους για να δουλεύουν στα χωράφια. Να της βράσω λίγη ''παπαρούνα'' (ξέρετε τι εννοώ) και να της το δώσω να το πει για να κοιμηθεί. χα χα χα. Αστιεύομαι!!!!!!! Ίσως της κάνω και εγώ ένα μεσημεριανό μπανάκι για χαλάρωση όπως και η yaki και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Mamalitsa mou exw kai egw mia koroula 1,5 mhnwn kai exoume paromoia fash me th dikia sou..

To bradaki einai h monadikh wra pou xalarwnei enw th mera enw nystazei einai dyskolo na to koimhseis (to autokinhto kai to kounhma sto relax gia kamia wra einai to farmako ths pou pianei synh8ws)... h plaka einai oti otan to autokinhto stamathsei klaiei-sto telos 8a pername se ola ta kokkina!!... :)

Epishs sympasxoume sto 8ema oti de menei stigmh mono tou sto relax h sthn kounia (auto einai megalo provlima giati den mporeis na kaneis tipota)..agorasa sling (oxi rouxo) alla de me volepse ka8olou giati nomizw oti to mwro 8a skasei ekei mesa...8a psa3w na brw kati allo isws...

Ti na pw sigoura ta mwra mas den exoun kati apla etsi einai (einai '3ypnia' paidia).. gia allous einai pio eukola ta pragmata kai gia allous pio dyskola... me ton kairo 8a dei3ei...

Kalh synexeia!!!Na xairesai to paidaki sou

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Έχω έναν γιο σχεδόν τεσσάρων μηνών και κοιμάται πολλές ώρες την ημέρα,περίπου 8 και το βράδυ κοιμάται π.χ στις 11,ξυπνάει 2:30 και μέχρι το πρωί ,μπορεί μέχρι τις 8,μπορεί μέχρι τις 9 ςειναι ξύπνιος σαν να έχει χορτάσει ύπνο.πως μπορώ αυτό να το αντιστρέψω γιατί όταν νυστάζει την ημέρα δεν μπορώ να το κρατήσω ξύπνιο.κοιμαται θέλω δε θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν γιο σχεδόν τεσσάρων μηνών και κοιμάται πολλές ώρες την ημέρα,περίπου 8 και το βράδυ κοιμάται π.χ στις 11,ξυπνάει 2:30 και μέχρι το πρωί ,μπορεί μέχρι τις 8,μπορεί μέχρι τις 9 ςειναι ξύπνιος σαν να έχει χορτάσει ύπνο.πως μπορώ αυτό να το αντιστρέψω γιατί όταν νυστάζει την ημέρα δεν μπορώ να το κρατήσω ξύπνιο.κοιμαται θέλω δε θέλω.

 

Καλησπέρα και να σου ζήσει.

 

Είναι προφανές ότι το παιδί έχει σύγχυση μέρας - νύχτας, λέγεται και αναστροφή ύπνου. Πρέπει να σφίξεις τα δόντια για λίγες μέρες και πάση θυσία να τον ξυπνάς την ημέρα, μην τον αφήνεις να κοιμάται πάνω από 2 ώρες κάθε φορά, αφού περάσουν οι 2 ώρες ξύπνα τον, βγάλε τον στο φυσικό φως, σε θόρυβο, μουσική κ.λπ. Φρόντιζε να περνάει τουλάχιστον 1,5 ώρα ξύπνιος ανάμεσα στους ημερήσιους ύπνους και να μην αποκοιμιέται στο φαγητό. Αφού τρώει, κάντε μια "δραστηριότητα" για να μείνει ξύπνιος, π.χ. βάλε τον σε ένα γυμναστήριο για μωρά, κάνε τον βόλτα αγκαλιά μιλώντας και τραγουδώντας, κούνα του κουδουνίστρες, οτιδήποτε ώστε να μείνει ξύπνιος. Αντιθέτως, την ώρα του βραδυνού ύπνου (καλό είναι η ώρα αυτή να είναι νωρίς, πριν τις 9) τάισέ τον σε σκοτεινό δωμάτιο και ησυχία και βάλε τον για ύπνο αμέσως μετά το φαγητό. Το ίδιο και σε όλα τα βραδυνά ξυπνήματα.

 

Θέλει υπομονή και προσπάθεια αλλά αν είσαι σταθερή θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα. Έχω ένα μωρό 50 ημερών και θεωρώ ότι κοιμάται ασυνήθιστα πολύ, ίσως και ανησυχητικά πολύ θα έλεγα. Χτες δεν έμεινε ξύπνιος σχεδόν καθόλου. Ήμασταν βόλτα όλη μέρα, ξυπνούσε όταν πεινούσε κ ξανακοιμοταν αμέσως. Αυτό το κάνει απ όταν γεννήθηκε. Είναι πολύ λίγες οι μέρες που έχει μείνει κάποιες ώρες ξύπνιος και μάλιστα νυστάζει κ τις ώρες που είναι ξύπνιος, σαν να έχει υπερένταση δηλαδή κ ενώ νυστάζει δεν μπορεί να κοιμηθεί. Στον παιδίατρο εννοείται το έχω πει 2 3 φορές αλλά δεν μου δίνει κάποια απάντηση. Δεν είναι άρρωστο, τρώει πολύ, βάρος βάζει και με το παραπάνω, οι αντιδράσεις του βάσει ηλικίας φυσιολογικοτατες (χαμογελάει, γυρνάει και μας ψάχνει, αλληλεπιδρά με μας και με το μεγαλύτερο αδερφάκι του), αλλά κοιμάται 20+ ώρες τη μέρα. Ξυπνάει όταν πεινάσει και αποκοιμιεται θηλαζοντας. Δεν τον αφηνω να θηλαζει με τις ωρες και εννοειται οταν ειναι μερα εχω κανονικα θορυβο και φως στο σπιτι, εννοω δεν τον κοιμιζει η ησυχια κ το σκοταδι. Συμβαίνει σε αλλά μωράκια ίδιας ηλικίας ή πρέπει να αρχίσω να ψαχνομαι; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Merendoula είπε:

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα. Έχω ένα μωρό 50 ημερών και θεωρώ ότι κοιμάται ασυνήθιστα πολύ, ίσως και ανησυχητικά πολύ θα έλεγα. Χτες δεν έμεινε ξύπνιος σχεδόν καθόλου. Ήμασταν βόλτα όλη μέρα, ξυπνούσε όταν πεινούσε κ ξανακοιμοταν αμέσως. Αυτό το κάνει απ όταν γεννήθηκε. Είναι πολύ λίγες οι μέρες που έχει μείνει κάποιες ώρες ξύπνιος και μάλιστα νυστάζει κ τις ώρες που είναι ξύπνιος, σαν να έχει υπερένταση δηλαδή κ ενώ νυστάζει δεν μπορεί να κοιμηθεί. Στον παιδίατρο εννοείται το έχω πει 2 3 φορές αλλά δεν μου δίνει κάποια απάντηση. Δεν είναι άρρωστο, τρώει πολύ, βάρος βάζει και με το παραπάνω, οι αντιδράσεις του βάσει ηλικίας φυσιολογικοτατες (χαμογελάει, γυρνάει και μας ψάχνει, αλληλεπιδρά με μας και με το μεγαλύτερο αδερφάκι του), αλλά κοιμάται 20+ ώρες τη μέρα. Ξυπνάει όταν πεινάσει και αποκοιμιεται θηλαζοντας. Δεν τον αφηνω να θηλαζει με τις ωρες και εννοειται οταν ειναι μερα εχω κανονικα θορυβο και φως στο σπιτι, εννοω δεν τον κοιμιζει η ησυχια κ το σκοταδι. Συμβαίνει σε αλλά μωράκια ίδιας ηλικίας ή πρέπει να αρχίσω να ψαχνομαι; Ευχαριστώ. 

 

Ειναι φυσιολογικότατο, εκτός αν έχει ίκτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://rontamil.gr/poses-wres-koimatai/

 

αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το site. αναφερεται οτι καλο ειναι να αποφευγεται ο υπνος ανω των 19 ωρων.

προσωπικα εχω δυο παιδακια, κοιμονταν θυμαμαι καπου στις 18 ωρες ημερησιως τους πρωτους δυο τρεις μηνες της ζωουλας τους

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2018 at 5:53 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ειναι φυσιολογικότατο, εκτός αν έχει ίκτερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ικτερο δεν είχε ανεβάσει στο μαιευτήριο. Υπάρχει περίπτωση να ανέβηκε μετά ;(συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση, αλλά δεν γνωρίζω καθολου αν μπορεί να ανέβει σε δεύτερη φαση)

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εγω απο οτι ξερω και απο οτι μου ειχαν και οταν γεννησα στο μαιευτηριο τα μωρακια οταν εχουν φαει ειναι αλλαγμενα κτλ και δεν τα ενοχλει κατι τρωνε και κοιμουνται.!!

βεβαια εγω στον δικο μου δεν το ειδα αυτο αφου και σα νεογεννητο ηταν ολη μερα ξυπνιο και τσιριζε και ανησυχουσα τι εχει το μωρο και δεν κοιμαται οπψς μου εχουν πει!τωρα πλεον 4 μηνων μπορω να πω οτι ειναι καπως πιο ηρεμος και κοιμαται και μεσ την μερα!!εγω νομιζω οτι μια χαρα ειναι που κοιμαται πολυ το μωρακι σου,και αυτο ξεκουραζεται και εσυ!! :P

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, antsa είπε:

http://rontamil.gr/poses-wres-koimatai/

 

αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το site. αναφερεται οτι καλο ειναι να αποφευγεται ο υπνος ανω των 19 ωρων.

προσωπικα εχω δυο παιδακια, κοιμονταν θυμαμαι καπου στις 18 ωρες ημερησιως τους πρωτους δυο τρεις μηνες της ζωουλας τους

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κ εγώ 2 έχω, αλλά το πρώτο μου έμενε αρκετές ώρες ξύπνιο κατά τη διάρκεια της ημέρας κ κοιμόταν συνεχόμενα το βράδυ. Ο δευτερος είναι υπναρας! Πάντως αν λέει 'να αποφεύγεται ύπνος πάνω από 19 ώρες' σημαίνει ότι όντως υπάρχουν μωράκια που κοιμούνται τόσο. Δεν εξηγεί γιατί όμως.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλημερα! εγω απο οτι ξερω και απο οτι μου ειχαν και οταν γεννησα στο μαιευτηριο τα μωρακια οταν εχουν φαει ειναι αλλαγμενα κτλ και δεν τα ενοχλει κατι τρωνε και κοιμουνται.!!

βεβαια εγω στον δικο μου δεν το ειδα αυτο αφου και σα νεογεννητο ηταν ολη μερα ξυπνιο και τσιριζε και ανησυχουσα τι εχει το μωρο και δεν κοιμαται οπψς μου εχουν πει!τωρα πλεον 4 μηνων μπορω να πω οτι ειναι καπως πιο ηρεμος και κοιμαται και μεσ την μερα!!εγω νομιζω οτι μια χαρα ειναι που κοιμαται πολυ το μωρακι σου,και αυτο ξεκουραζεται και εσυ!! :P

 

Ότι βολεύει να κοιμούνται είναι αλήθεια! Ποσες ωρες πρεπει ειναι το θεμα!! Ευτυχώς κ τα 2 μου παιδιά είναι ήσυχα μωράκια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρηκα αυτο στο ιντερνετ!δεν ξερω βεβαια ποσο σωστο ειναι!!αν και παλι πιστευω οτι το καθε παιδακι διαφερει και οι 16 ωρες υπνου που λεει το αρθρο μπορει για αλλο παιδακι να ειναι 20 για αλλο λιγοτερο! http://www.imommy.gr/vrefos/anaptiksi/article/6207/poses-wres-ypnoy-xreiazetai-to-mwro-moy/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...