Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΘΝΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

Αν το θεμα αφορα τα παιδια συμφωνω απολυτα οτι δε φερουν καμια ευθυνη..οτι ειναι ανεπιτρεπτο και ντροπιαστικο να αντιμετωπιζονται απο τους συμμαθητες τους με τετοιο τροπο και οτι ειναι ευθυνη ολων μας αυτα τα παιδια να μεγαλωσουν με την αξιοπρεπεια και την πολυτελεια που αρμοζει σε καθε παιδι.Δυστυχως τα παιδια γινονται πολυ σκληρα.

 

Αν το θεμα αφορα ολο αυτο το τσουρμο αλλοδαπων που εχει μαζευτει στη χωρα...μακαρι να ειχαν κλεισει τα συνορα και να ειχε αποφευχθει αυτη η τραγικη κατασταση.Και μπορει οπως λετε η συμπεριφορα να ειναι θεμα ανθρωπου και οχι εθνοτητας....αλλα το οτι η εγκληματικοτητα και η παραβατικοτητα στην Ελλαδα αυξηθηκε κατακορυφα μετα την εισοδο τοσων αλλοδαπων στη χωρα δε μπορει να το αμφισβητησει κανεις.Φαινομενα του τυπου να μπαινουν στα σπιτια και να σκοτωνουν ανθρωπους προκειμενου να κλεψουν 100 ευρω δεν ακουγονταν παλια.Και η δικαιολογια οτι το καναν απο αναγκη δε μου λεει τπτ.

 

Επειδη τυχαινει να εχω ζησει τα μισα χρονια σε επαρχεια και τα μισα στην Αθηνα,εχετε υποψιν σας οτι μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικες καταστασεις.Η πλειονοτητα αλλοδαπων που κατοικουν επαρχεια ειναι οικογενειαρχες ανθρωποι που δουλευουν απο το πρωι ως το βραδυ προκειμενου να ζησουν τις οικογενειες τους και εχουν ενσωματωθει αρκετα καλα στην κοινωνια στην οποια ζουν.Και μαλιστα αρκετοι απο αυτους εχουν φτασει να φτιαχνουν και περιουσια εδω και μπραβο τους.ΣΤην Αθηνα τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.

 

Το να οδηγαω και σε καθε φαναρι να βλεπω καμια δεκαρια αλλοδαπους να πεφτουν με το ζορι στο αυτοκινητο ντε και καλα να σου πλυνουν τα τζαμια με ενοχλει.Το να βλεπω γυναικες με μωρα στα φαναρια μεσα στο κρυο με ενοχλει.Το να βλεπω πολλους απο αυτους να σε κοιτανε με μισο ματι και καλα να τους φοβιθεις με ενοχλει.Το να σκοτωνουν για ψυλλου πηδημα με ενοχλει.Και αν ολα αυτα με κανουν ρατσιστρια ε τοτε ειμαι ρατσιστρια.

 

Οταν παιρνεις αποφαση να ερθεις σε μια ξενη χωρα...νομιμα η παρανομα ...πρεπει να προσπαθησεις να ενσωματωθεις σε αυτη την κοινωνια ηρεμα και ειρηνικα.Αν ειχε γινει κατι τετοιο νομιζω σα λαος θα τους ειχαμε βοηθησει πολυ περισσοτερο.Οταν ειδικα τα πρωτα χρονια η πλειονοτητα αλλοδαπων στραφηκε σε παρανομα μεσα, ληστειες, ξυλοδαρμους ακομα και σκοτωμους προκειμενου να βρουν χρηματα και φτασαμε να φοβομαστε μεσα στην ιδια μας τη χωρα πως περιμενετε το κλιμα αυτο να αλλαξει?

 

Και αναφορικα με το οτι δεν παιζει ρολο η εθνοτητα...και επειδη δεν εχω μαθει να κρυβομαι πισω απο τις λεξεις....βλεπω τους μαυρους γυρω μου να ειναι φιλησυχοι,να κανουν τη δουλεια τους (ακομα κι αν πουλανε cd) με ευγενια και χαμογελο,βλεπω τους πακιστανους στην πλειονοτητα τους να εχουν κανει συνοικιες να εχουν ανοιξει μαγαζακια και να εργαζονται αξιοπρεπως.Αυτη την κακια και το υπουλο βλεμα μονο σε αλβανους τη βλεπω.Και φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα καθε λαος εχει και τη δικη του νοοτροπια.

 

Και πριν προλαβετε να με κατηγορησετε και να με κατακρινετε...να σας ενημερωσω οτι η καταγωγη του αντρα που ανυπομωνω να παντρευτω σε λιγους μηνες ειναι απο τη Βορειο Ηπειρο και για τη χωρα μας θεωρειται αλλοδαπος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 287
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτούς Renah τους έχουμε "ελληνοποιήσει" τα καλά και συμφέροντα....

 

Δυστυχώς το πρόβλημα το αντιμετώπισα στο ίδιο μου το σπίτι και με στεναχώρησε πολύ αυτό. Η κόρη μου είναι ξετρελαμένη από ένα παιδάκι στο χωριό (όταν πηγαίνει στον παππού και στη γιαγιά ή όταν πηγαίνουμε οικογενειακός) τον Βασιλάκη. Ένα πολύ γλυκό πλάσμα κατ' εμέ που είναι όμως αλβανάκι. Και ενώ στην αρχή απλά "ξυνίστηκε" ο άντρας μου όταν μια μέρα η μικρή (3 ετών) δήλωσε ότι θα παντρευτεί το Βασιλάκη όταν μεγαλώσει ... έγινε ο κακός χαμός στο σπίτι με τον μπαμπά μας.... Λες και ήταν η κόρη του έτοιμη για παντρειά κατευθείαν και αντιμετωπίζαμε το έργο "συμπέθεροι από τα Τύρρανα"... Ευτυχώς μετά από πολύ μπλα - μπλά ηρέμησε και ο μπαμπάς μας, αλλά στην αρχή ήθελε να σταματήσει το παιχνίδι των παιδιών. Μεγάλη αμαρτία και μεγάλο λάθος για μένα.

Όλοι ήμαστε ίσοι. Είναι δυνατόν να ξεχωρίζουμε τους ανθρώπους έτσι? Και μάλιστα τα παιδιά? Είναι κρίμα και άδικο.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

καναμε συζητηση με τα παιδια στο σχολειο για τους ανθρωπους την καταγωγη τους κτλ κ εγινε κατι για γελια κ για κλαμματα!γυρναει ενα παιδακι απο αλβανια κ λεει στο παιδακι απο την συρια.."εισαι ξενος!" για γελια γιατι ειχε ενταχθει τοσο το παιδι απο την αλβανια στην ελλαδα που αισθανοταν οτι ειναι απο δω κ για κλαμματα γιατι τη λεξη αυτη δεν την ειπαμε στο σχολειο..αρα την εφερε απο εξω κ ηδη μπηκε στο τρυπακι της ξενοφονιας..

η καλυτερη απαντηση σε κατι τετοια ηταν η εκφραση "α!ο δημητρης ειναι απο την ομορφη αλβανια! για πες μας λιγο για την ωραια χωρα σου!"

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Αυτο το θεμα σε καθε επετειο με εξοργιζει!!!Δηλαδη αυτο το παιδακι που ελιωσε στο διαβασμα δεν εχει το δικαιωμα να απολαυσει τη διακριση που με τοσο κοπο κατεκτησε;;;;Για την Ελλαδα θα δουλεψει αυριο!!!!!!!!!!!!!!

Αλλα τον Πυρο Δημα και τους λοιπους αθλητες ξερουμε να τους χειροκροτουμε και να τους αποθεωνουμε οταν σηκωνουν τα μεταλλεια .Αυτους τους επιτρεπουμε να κρατανε την ελληνικη σημαια ..σωστα;;;

 

Νομιζεις δηλαδη οτι τα αλλοδαπα παιδακια που ελιωσαν στο διαβασμα νιωθουν τη τιμη του να σηκωσουν τη σημαια μας? Το να σηκωνεις την ελληνικη σημαια είναι η επιβραβευση για καποιον που διαβασε? Δε μπορει να απολαυση με το ρολο του παραστατη και οχι του σημαιοφορου τη διακριση που με τοσο κοπο απεκτησε? Εγω οταν κρατω στα χερια μου τη σημαια συγκινουμαι, νομιζεις οτι το ιδιο συγκινουνται αυτα τα παιδακι και οι γονεις τους.Αν ηταν ετσι θα βαζανε ελληνικη σημαια στις εθνικες μας επετειους στα μπαλκονια τους. Δε κρατουμε την ελληνικη σημαια λογω των μαθητικων μας επιδοσεων. Ενα παιδι αλλοδαπο μουσουλμανος θα νιωθει τιμη ως σημαιοφορος? Η μηπως πρεπει να καταργησουμε και αυτον τον θεσμο στα σχολεια μας και τις μαθητικες παρελασεις λογω της πολυπολιτισμικης κοινωνιας μας? Μηπως εμεις πρεπει να προσαρμοστουμε στη κουλτουρα τους και οχι αυτοι στη δικη μας?Οσον αφορα τον Δημα θα το αφησω λιγο ασχολιαστο μιας και είναι ελληνας βορειωειπηρωτης.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γ2/117509/20-10-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

 

Επιλογή Σημαιοφόρου

Αναφορικά με τον ορισμό σημαιοφόρου και παραστατών στα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης κατά τις παρελάσεις στις εθνικές επετείους, σας γνωρίζουμε ότι στη διαδικασία επιλογής σημαιοφόρου - παραστατών και υπευθύνων για την κατάθεση στεφάνων, συμμετέχουν οι καλύτεροι σε επίδοση μαθητές -τριες ανεξάρτητα από εθνική καταγωγή και υπηκοότητα.

Διευκρινίζεται ότι η Γ1/219/16-3-2001 ΥΑ (ΦΕΚ 277/τ.Β`) ισχύει.

Επισημαίνουμε ότι για τα ανωτέρω την αποκλειστική αρμοδιότητα έχει ο σύλλογος των διδασκόντων.

Θελεις δηλαδη να μου πεις οτι τα Ελληνοπουλα που σηκωνουν την σημαια ''φουσκωνουν''απο περηφανια και συγκινουνται;;;;;;;;;;;;Ε οχι ρε παιδια να ξερουμε και τι λεμε τώρα!!!1Εγω δεν θυμαμαι καμια-κανενα σημαιοφορο στο σχολεια μας να συγκινείται!!Θέμα αιγλης ήταν και τίποτα άλλο.

Και σε πληροφορω οτι το παιδακι απο αλλη χωρα θα συγκινηθει περισσοτερο που του κανει η χωρα που το φιλοξενει αυτη την τιμη και δεν το περιθωριοποιει!!

Αν σπουδαζες-σπουδασες..σε μια ξενη χωρα θα σου άρεσε να μην κερδισεις πχ μια υποτροφια μονο και μονο επειδη θα ήσουν μετανάστρια;;;;;

Αυτο το πραγμα παντως ποτε να μη βαζουμε τον εαυτο μας στη θεση του άλλου και να τα θεωρουμε ολα δεδομενα και κεκτημενα (ενω το που γεννηθηκαμε ειναι καθαρα θεμα τύχης) δεν το καταλαβαινω....................:(

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον Δημα θα το αφησω λιγο ασχολιαστο μιας και είναι ελληνας βορειωειπηρωτης.

 

Επισης ξεχωρισε τα μου λιγο γιατι δεν εχω γνωση των φυλων....

Ελληνας;;Ελληνας Βορειοπηρώτης ;;Αλβανος;Καπου τα μπερδευω μαλλον;;Ποιος δικαιούται τι;;;;;;;;;;

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχωρισε τα μου λιγο γιατι δεν εχω γνωση των φυλων....

Ελληνας;;Ελληνας Βορειοπηρώτης ;;Αλβανος;Καπου τα μπερδευω μαλλον;;Ποιος δικαιούται τι;;;;;;;;;;

εμα κι εσυ .....!:D

κόκκινος κιτρινος μαυρος ....παλι ? (όλα χρωματα δνε ειναι ? ή μηπως υπαρχουν ΚΑΛΑ και ΚΑΚΑ χρωματα ...παλι???!!) δνε ξερω μπερδευτικα

Link to comment
Share on other sites

Γ2/117509/20-10-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

 

Επιλογή Σημαιοφόρου

Αναφορικά με τον ορισμό σημαιοφόρου και παραστατών στα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης κατά τις παρελάσεις στις εθνικές επετείους, σας γνωρίζουμε ότι στη διαδικασία επιλογής σημαιοφόρου - παραστατών και υπευθύνων για την κατάθεση στεφάνων, συμμετέχουν οι καλύτεροι σε επίδοση μαθητές -τριες ανεξάρτητα από εθνική καταγωγή και υπηκοότητα.

Διευκρινίζεται ότι η Γ1/219/16-3-2001 ΥΑ (ΦΕΚ 277/τ.Β`) ισχύει.

Επισημαίνουμε ότι για τα ανωτέρω την αποκλειστική αρμοδιότητα έχει ο σύλλογος των διδασκόντων.

Θελεις δηλαδη να μου πεις οτι τα Ελληνοπουλα που σηκωνουν την σημαια ''φουσκωνουν''απο περηφανια και συγκινουνται;;;;;;;;;;;;Ε οχι ρε παιδια να ξερουμε και τι λεμε τώρα!!!1Εγω δεν θυμαμαι καμια-κανενα σημαιοφορο στο σχολεια μας να συγκινείται!!Θέμα αιγλης ήταν και τίποτα άλλο.

Και σε πληροφορω οτι το παιδακι απο αλλη χωρα θα συγκινηθει περισσοτερο που του κανει η χωρα που το φιλοξενει αυτη την τιμη και δεν το περιθωριοποιει!!

Αν σπουδαζες-σπουδασες..σε μια ξενη χωρα θα σου άρεσε να μην κερδισεις πχ μια υποτροφια μονο και μονο επειδη θα ήσουν μετανάστρια;;;;;

Αυτο το πραγμα παντως ποτε να μη βαζουμε τον εαυτο μας στη θεση του άλλου και να τα θεωρουμε ολα δεδομενα και κεκτημενα (ενω το που γεννηθηκαμε ειναι καθαρα θεμα τύχης) δεν το καταλαβαινω....................:(

 

Οπως είδες και εσυ το νομοθετικο διαταγμα είναι του 2001. Δηλαδη το συνταγμα αλλα ελεγε και λογο του οτι επρεπε εμεις σα κοινωνια να συμορφωθουμε με τη πολυπολιτιστικη κατασταση της κοινωνιας ηρθε το διαταγμα να αναιρεσει το συνταγμα. Και θα σου πω βεβαια οτι πολλά παιδια φουσκωναν απο περιφανεια που κρατουσαν τη σημαια και δε το εβλεπαν σαν αιγλη. Και τελος αν σπουδαζα σε ξενη χωρα υποτροφια αν την αξιζα να την επαιρνα και δεν εχω αντιρηση να τη παιρνουν ολα τα παιδακι ανεξαρτητως καταγωγης εφοσον την αξιζουν, αλλά τη σημαια της χωρας που θα με φιλοξενουσε δε θα είχα την καψα να τη κρατησω αφου δε θα ενιωθα κατι για τους αγωνες που θα είχαν δωθει για αυτη τη σημαια ουτε θα ενιωθα οτι θα την αξιζα εγω σε σχεση με καποιο ημεδαπο παιδακι που θα το αξιζε συναισθηματικα πιο πολυ να κρατησει τη σημαια της πατριδας του απο μενα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχωρισε τα μου λιγο γιατι δεν εχω γνωση των φυλων....

Ελληνας;;Ελληνας Βορειοπηρώτης ;;Αλβανος;Καπου τα μπερδευω μαλλον;;Ποιος δικαιούται τι;;;;;;;;;;

 

Οι ελληνες βορειοειπηρωτες είναι ελληνες που ετυχε να ζουν σε αλβανικο καθεστως. Το καθεστως αυτο προσπαθουσε να τους κανει μουσουλμανους με το ζορι, δε τους επετρεπε να μιλαν την ελληνικη και εκοβε τις καταληξεις των επωνυμων τους με το ζορι για να μη θυμηζουν ελληνικα. Είναι κατι οπως οι ελληνες τις Κωσταντινουπωλης, που είναι ελληνες αλλά δε ζουν στην ελλάδα. Για ενα ελληνα κωνσταντινοπολιτη τι θα πουμε κατε σε είσαι ελληνα ή τουρκος?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι κατι οπως οι ελληνες τις Κωσταντινουπωλης, που είναι ελληνες αλλά δε ζουν στην ελλάδα. Για ενα ελληνα κωνσταντινοπολιτη τι θα πουμε κατε σε είσαι ελληνα ή τουρκος?

ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Link to comment
Share on other sites

εμα κι εσυ .....!:D

κόκκινος κιτρινος μαυρος ....παλι ? (όλα χρωματα δνε ειναι ? ή μηπως υπαρχουν ΚΑΛΑ και ΚΑΚΑ χρωματα ...παλι???!!) δνε ξερω μπερδευτικα

 

Καλα και κακα χρωματα δεν υπαρχουν απλως υπαρχουν χρωματα, τα οποια σαφως δεν αναφερθηκαν πουθενα εδω. Και οπως είπα καπου παραπανω βαλτε τα με τον θεο που εφτιαξε ανθρωπους με διαφορετικα χαρακτηριστικα και χρωματα. Και προσοχη γιατι δε λεω καλυτερα χαρακτηριστικα αλλά διαφορετικα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΘΡΩΠΟΣ

 

Σαφως κανενας δεν ειπε οτι είναι κατι αλλο απο ανθρωπος και αυτο που απαντας είναι για δημιουργια εντυπωσεων. Δε ρωτησα αν είναι ανθρωπος ή οχι αλλά ποια είναι η καταγωγη του κατε σε? Σε ξαναρωτω μηπως και πριν δε ρωτησα σωστα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχε μια πολυ ωραια ατακα στην ταινια ''Πολιτικη Κουζινα''

''Στην Πόλη μας έδιωξαν σαν Έλληνες, και στην Ελλάδα μας υποδέχτηκαν σαν Τούρκους"

 

Αυτο το εχω ακουσει απο πολλους. Εμενα παντως δε ξερω αλλά για καποιο λογο νιωθω συγκινηση και τιμη οταν γνωριζω ελληνες της Πολης. Το πλατιασαμε λιγουλακι μαλλον.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει απο που ηταν λοιπον αφου κανεις δεν τους ηθελε;;;;Τι και αν ηταν Ελληνες;;;;Αντιμετωπιστηκαν σαν Τουρκοι απο τους ιδιους τους συμπατριωτες τους!!!

Αν ομως αντιμετωπιζοταν σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ...... οπως λεει και η Αρια

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω σου απαντησα για την καταγωγης τους απο την ατακα της Πολιτικης Κουζινας....Και ειναι μεγαλη αληθεια αυτο!!

Βρε κουκλα μου σε ρωτο τη δικια σου αποψη και οχι το τι γινοταν τοτε που συμφωνω μαζι σου οτι είναι αληθεια. . Τοσο δυσκολο είναι? Εκτος αν αυτη είναι και η δικη σου αποψη. Για μενα παντως είναι κατι παραπανω απο ελληνες.Δε ξερω μηπως δε γραφω κατι καλα. (δεν είναι ειρωνικο αυτο)

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Αφου ρωτας την δικη μου αποψη (καλα δεν την εχεις καταλαβει ως τωρα;;;)

δεν υπαρχουν φυλες ,ουτε καταγωγες...αλλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ .

 

Να σου πω για την καταγωγη μου.. αφου μιλαμε για καταγωγες λοιπον και εχει τόση σημασια.

Απο Ανατ.Θρακη και Μικρασια ..που κανεις δεν ξερει τι εγινε και ποιος πηγε με ποιον....Τι να σου πω,οτι δεν εχω ριζες τουρκικες..ειμαι σίγουρη;;;;Που ξερω τι εκανε η προγιαγια ταδε και με ποιον, πίσω απο τους θάμνους;;;;;;)

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου ρωτας την δικη μου αποψη (καλα δεν την εχεις καταλαβει ως τωρα;;;)

δεν υπαρχουν φυλες ,ουτε καταγωγες...αλλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ .

 

Να σου πω για την καταγωγη μου.. αφου μιλαμε για καταγωγες λοιπον και εχει τόση σημασια.

Απο Ανατ.Θρακη και Μικρασια ..που κανεις δεν ξερει τι εγινε και ποιος πηγε με ποιον....Τι να σου πω,οτι δεν εχω ριζες τουρκικες..ειμαι σίγουρη;;;;Που ξερω τι εκανε η προγιαγια ταδε και με ποιον, πίσω απο τους θάμνους;;;;;;)

 

Οκ το επιασα. Και για μενα υπαρχουν ανθρωποι αλλά υπαρχουν φυλες και καταγωγες εστω επιστημονικα και γεωγραφικα. Εγω βαζω και συναισθηματικα αλλά αυτο είναι τιποτε αλλο παρα μονο η δικη μου αποψη που δε προσπαθω να τη επιβαλω σε εσενα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

αλλά τη σημαια της χωρας που θα με φιλοξενουσε δε θα είχα την καψα να τη κρατησω αφου δε θα ενιωθα κατι για τους αγωνες που θα είχαν δωθει για αυτη τη σημαια ουτε θα ενιωθα οτι θα την αξιζα εγω σε σχεση με καποιο ημεδαπο παιδακι που θα το αξιζε συναισθηματικα πιο πολυ να κρατησει τη σημαια της πατριδας του απο μενα.

 

Μήπως όμως ένα παιδάκι θέλει να την κρατήσει γιατί νιώθει ότι έχει έρθει σε μια χώρα (πιθανότατα κυνηγημένο από την δική του) και θέλει να ενσωματωθεί? Η γιατί εδώ εχει γεννηθεί και αυτή γνωρίζει σαν χώρα του αφού δεν έχει δει ποτέ τη δική του? Μήπως θα έπρεπε να το θεωρούμε τιμή μας το ότι δέχεται κάποιος μη ελληνας να σηκώσει τη σημαία μας?

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Ειχε μια πολυ ωραια ατακα στην ταινια ''Πολιτικη Κουζινα''

''Στην Πόλη μας έδιωξαν σαν Έλληνες, και στην Ελλάδα μας υποδέχτηκαν σαν Τούρκους"

Αυτό το έλεγε συνέχεια η γιαγιά μου η οποία ήταν πρόσφυγας απο την Μικρά Ασία. Είναι η απόλυτη πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τιμή για οποιοδήποτε παιδάκι απο άλλη χώρα να κρατάει στα χέρια του την σημαία μας όπως είναι και δική μας τιμή να κρατάμε στα χέρια μας τη σημαία μιας άλλης χώρας, όποια και να είναι αυτή διότι σεβόμαστε τους αγώνες που έχει κάνει η κάθε χώρα για αυτή την σημαία.

Παρ' όλα αυτά είμαι κατά των παρελάσεων, δεν αναρτώ σημαία στο μπαλκόνι μου και δεν διατυμπανίζω τα όποια εθνικά ή εθνικιστικά μου πιστεύω. Πιστεύω στην δύναμη του ανθρώπου να αντιμετωπίζει τις όποιες προκλήσεις δέχεται, έστω και αν αυτή η δύναμη πολλές φορές βγαίνει αρνητικά. Είναι στη φύση του ανθρώπου (Ελληνα, Αμερικανού, Αλβανού ή Τούρκου) να διαφυλάσσει τα σύνορα της χώρας του και να πιστεύει σ' αυτή, να γίνεται άγριο λιοντάρι όταν πεινάει , μόνο όμως όταν πραγματικά υπάρχει ανάγκη να το κάνει. Δεν πιστεύω στις παρελάσεις αεροσκαφών, μηχανοκίνητων στρατιωτικών αρμάτων, στρατιωτών οπλισμένων εν καιρώ ειρήνης για να δείξουμε ότι είμαστε δυνατοί. Είμαστε όσο δυνατοί είναι και οι άνθρωποι άλλων κρατών που παλεύουν για την δική τους χώρα.

Τέλος, θέλω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τη Renah και Aria 146 καθώς και με την anasp.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως ένα παιδάκι θέλει να την κρατήσει γιατί νιώθει ότι έχει έρθει σε μια χώρα (πιθανότατα κυνηγημένο από την δική του) και θέλει να ενσωματωθεί? Η γιατί εδώ εχει γεννηθεί και αυτή γνωρίζει σαν χώρα του αφού δεν έχει δει ποτέ τη δική του? Μήπως θα έπρεπε να το θεωρούμε τιμή μας το ότι δέχεται κάποιος μη ελληνας να σηκώσει τη σημαία μας?

 

Εδω λοιπον θα ερθω να συμφωνισω μαζι σου. Ενα παιδι που πληρως ενσωματομενο ή προσπαθει να ενσωματωθει, οταν νιωθει τη πατριδα για πατριδα του, οταν αγαπα την χωρα αυτη σα δικια του,και νιωθει τιμη που κραταει τη σημαια μας νιωθω και εγω περισια τιμη για αυτο το παιδι που απεκτησε εναν ακομα ελληνα. Δεν νιωθω τιμη οταν αλλάζουμε τους νομους μας για να σηκωσουν αλλοδαποι μαθητες τη σημαια μας μονο και μονο για να μη δειξουμε ρατσιστες ή οτι αδικουμε καποιους. Θα σου πω και κατι γιατι οχι εσυ αλλά καθε φορα που λεω κατι ολα παρερμηνευονται. Οταν μου ζητησε καποιος ΦΙΛΟΣ απο την αλβανια να τον βαπτισω δεχτηκα με πολυ χαρα, και οταν είδα τα παιδακια του να τα βαπτιζει και στη πορεια να γιορταζουν τις γιορτες μας κρατωντας τη σημαια μας ενιωσα περιφανη για τον φιλο μου και την οικογενεια του. Καποιες κοπελες δε στεκονται σε ευτα που λεω αλλά δυστηχως προσπαθουν σωνει και ντε να αποδειξουν οτι αυτα που λεω είναι απαραδεκτα. Ελπιζω να σε καλυψα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Είναι τιμή για οποιοδήποτε παιδάκι απο άλλη χώρα να κρατάει στα χέρια του την σημαία μας όπως είναι και δική μας τιμή να κρατάμε στα χέρια μας τη σημαία μιας άλλης χώρας, όποια και να είναι αυτή διότι σεβόμαστε τους αγώνες που έχει κάνει η κάθε χώρα για αυτή την σημαία.

Παρ' όλα αυτά είμαι κατά των παρελάσεων, δεν αναρτώ σημαία στο μπαλκόνι μου και δεν διατυμπανίζω τα όποια εθνικά ή εθνικιστικά μου πιστεύω. Πιστεύω στην δύναμη του ανθρώπου να αντιμετωπίζει τις όποιες προκλήσεις δέχεται, έστω και αν αυτή η δύναμη πολλές φορές βγαίνει αρνητικά. Είναι στη φύση του ανθρώπου (Ελληνα, Αμερικανού, Αλβανού ή Τούρκου) να διαφυλάσσει τα σύνορα της χώρας του και να πιστεύει σ' αυτή, να γίνεται άγριο λιοντάρι όταν πεινάει , μόνο όμως όταν πραγματικά υπάρχει ανάγκη να το κάνει. Δεν πιστεύω στις παρελάσεις αεροσκαφών, μηχανοκίνητων στρατιωτικών αρμάτων, στρατιωτών οπλισμένων εν καιρώ ειρήνης για να δείξουμε ότι είμαστε δυνατοί. Είμαστε όσο δυνατοί είναι και οι άνθρωποι άλλων κρατών που παλεύουν για την δική τους χώρα.

Τέλος, θέλω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τη Renah και Aria 146 καθώς και με την anasp.

 

Σε αυτο που θα πω ξερω οτι παλι θα με κατακρινετε άλλά δε σεβομαι τους αγωνες των τουρκων που εχουν κανει για τη σημαια τους γιατι ηταν αγωνες που κοντεψαν να μας αφανησουν σαν εθνος. Δεν σεβομαι τους αγωνες που κανουν για τη σημαια τους οι Σκοπιανοι γιατι θελουν να δικεκδικησουν κοματια της πατριδας μου. Το οτι δε διατυμπανιζειςτα οποια εθνικα (εγω δε λεω εθνικιστικα γιατι δεν νιωθω εθνικιστρια) πιστευω σου δεν είπα ποτε οτι είναι κακο ή είσαι κακος ανθρωπος. Σε αυτο διαφωνησα μαζι σου. Συγνωμη τελος για την κακη μου ορθογραφια

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...