Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενής σκολίωση - σε μωράκι


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..

Λοιπον , εχω ενα αγορακι 3 μηνων και σημερα που πηγαμε στον παιδιατρο μου ειπε οτι εχει μικρου βαθμου σκολιωση και οτι μαλλον δεν πρεπει να ανησυχουμε προς το παρον.Ξερετε τιποτα για το θεμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μην ανησυχεις! Η αδερφη μου σημερα ειναι 17 χρονων. Οταν πηγαινε εκτη δημοτικου παρατηρησαμε πως τα ρουχα της δεν εστρωναν καθολου καλα πανω στο κορμι της γιατι το παιδι εγερνε κυριολεκτικα προς τα δεξια. Καναμε μαγνητικη και εδειξε πως εχει 80 μοιρες κλιση! Αυτο για να ξερεις απεχει πολυ απο τη μικρου βαθμου σκολιωση που εχετε εσεις.. Ειναι πολυ μεγαλου βαθμου σκολιωση και απαιτει αμεση θεραπεια! Με τις εξετασεις λοιπον πηγαμε σε γιατρο που ειδικευοταν σε προβληματα της σπονδυλικης στηλης για παιδια και μας συνεστησε να φορεσει το λεγομενο κηδεμονα. Αν η κλιση μειωνοταν ετσι ειχε καλως αλλιως θα χρησιμοποιουσε καποια αλλη παρεμβατικη μεθοδο! Δεν την ανακοινωνω γιατι δεν θελω να σκεφτεσαι πολλα και γιατι δεν υπαρχει λογος! Οπως σας ειπε και ο παιδιατρος δεν χρειαζεται να ανησυχειτε προς το παρον. Απλα να ξερεις πως θα πρεπει μεγαλωνοντας να το μαθεις να εχει σωστη σταση του σωματος του, πως να μοιραζει το βαρος (οταν θα χρειαστει να σηκωσει) ισα και στα δυο του χερακια και ο,τι θα το μαθαινες ακομα κι αν δεν σου ελεγε ο γιατρος σου πως εχει μικρου βαθμου σκολιωση! Μην ανησυχεις, ολα ειναι αντιμετωπισιμα! Εχω φιλη που ειχε σκολιωση, κυφωση και λορδωση μαζι (!!!) και αν δεν μου το ελεγε η ιδια δεν θα το καταλαβαινα! Ειχε μαθει να κραταει το κορμι της σε τετοια σταση που να μην φαινεται το προβλημα της αλλα και να μην ειναι σαν "αγγουρι"!

Ολα θα πανε καλα! Να σου ζησει ο μπεμπης σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 6η Δημοτικού παρατήρησε η μητέρα μου ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, και για να μην τα πολυλογώ τελικά ήταν σκολίωση και λόρδωση μαζί. Φόρεσα για 4 χρόνια κηδεμόνα, η σκολίωση διορθώθηκε αρκετά. Αν το γνωρίζεις, το αντιμετωπίζεις. Αλλά απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, δεν εμφανίζεται σε τόσο μικρή ηλικία. Σίγουρα δεν είναι κάτι που πρέπει να ανησυχείς, αλλά εγώ τουλάχιστον θα το πήγαινα το παιδί σε έναν παιδο-ορθοπεδικό ή παιδο-αναπτυξιολόγο (δεν είμαι σίγουρη πια ακριβώς ειδικότητα ασχολείται με αυτό το κομμάτι σε τόσο μικρή ηλικία) απλά και μόνο για να επιβεβαιώσουν πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι αμφιβαλω για το συμπερασμα του γιατρου!!!! Πως εκανε διαγνωση για σκολιωση ενω η σπονδυλικη στηλη των μωρων δεν εχει καλα καλα τελειωποιηθει και ειναι τοσο ευκαμπτη!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι αμφιβαλω για το συμπερασμα του γιατρου!!!! Πως εκανε διαγνωση για σκολιωση ενω η σπονδυλικη στηλη των μωρων δεν εχει καλα καλα τελειωποιηθει και ειναι τοσο ευκαμπτη!!

 

Συμφωνώ! Ειναι αδύνατον να έχει βγάλει τέτοια διάγνωση σε τέτοια ηλικία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ κοριτσια. Η αληθεια ειναι οτι κ εγω θεωρησα πρωιμη μια τετοια διαγνωση αλλα καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει κ ιδιοπαθης σκολιωση οποτε θεωρησα οτι μπορει ηδη να εκανε ενα μικρο στραβωμα η σπονδυλικη του στηλη... Τι να πω..

περιμενω μεχρι τον επομενο μηνα κ μετα ισως δουμε κανεναν πιο ειδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα πριν να ρωτησω, η διαγνωση φανταζομαι θα εγινε χωρις ακτινογραφια, ε? Ουτε σουπερ-ορθοπαιδικος δεν μπορει να εντοπισει σκολιωση σε μωρο με το "ματι" απλα! Ποσο μαλλον ο παιδιατρος! Να του πεις την επομενη φορα οτι στραβο ειναι το ματι του!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι αμφιβαλω για το συμπερασμα του γιατρου!!!! Πως εκανε διαγνωση για σκολιωση ενω η σπονδυλικη στηλη των μωρων δεν εχει καλα καλα τελειωποιηθει και ειναι τοσο ευκαμπτη!!

Συμφωνώ κι εγώ με αυτό. Πήγαινε το κάπου αλλού το μωρό να το δει κι αλλος γιατρος. Θα μας τρελάνουν αυτοί οι γιατροί έλεος.....

Link to comment
Share on other sites

επειδη τυχαινει να εχω κι εγω σκολιωση και μαλιστα φορεσα για αρκετο καιρο κηδεμονα στα 17 μου, ειναι αδυνατον να διαγνωστει χωρις ακτινογραφια σε τοσο μικρο βαθμο και μαλιστα σε τετοια ηλικια...πηγαινε οπωσδηποτε σε καποιον αλλο γιατρο...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες για να μην τρομάξω άδικα την Άννα.Κ και χωρίς λόγο, αλλά συμβαίνει σε αρκετές παθήσεις της σπονδυλικής στήλης να γίνονται ορατές με το μάτι ώστε ο γιατρός να πονηρευτεί και να ζητήσει εξετάσεις κλπ κλπ. Συνέβη στο παιδάκι μιας γνωστής μου κοπέλας. Αλλά όχι όμως σε σημείο ο γιατρός να είναι σε θέση μόνο από αυτό που βλέπει να μπορεί να βγάλει και διάγνωση, χωρίς όπως λέτε να υπάρχουν ακτινογραφίες ή ό,τι άλλο απαιτείται, τέλος πάντων.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους..

Λοιπον , εχω ενα αγορακι 3 μηνων και σημερα που πηγαμε στον παιδιατρο μου ειπε οτι εχει μικρου βαθμου σκολιωση και οτι μαλλον δεν πρεπει να ανησυχουμε προς το παρον.Ξερετε τιποτα για το θεμα?

 

Ασε κοπελια.....δεν νομιζω να ειναι τιποτα. Απλα παρακολουθηστε το. Εγω εμαθα οτι εχω ελαφρια μορφη σκολιωσης οταν πηγα να γεννησω και μου εκαναν επισκληριδιο......:shock::shock:......λογικα πρεπει να το παρακολουθησετε μονο μην χειροτερεψει.....ξερω πολλους που εχουν ελαφρια μορφη σκολιωσης ολη τους την ζωη χωρις θεμα. Ουτε καν φαινεται. Σε μενα τουλαχιστον......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται και εμενα περιεργο να το καταλαβε ο γιατρος σε τοσο μικρη ηλικια. εχω και εγω σκολιωση, φορεσα και κηδεμονα για λιγο στην εφηβεια. ειναι ορατη στο σωμα μου χωρις ρουχα.δεν εχω ομως κανενα πονο.γενικως μην ανυσυχεις ειναι κατι που αντιμετωπιζεται, οι γιατροι πολλες φορες μας ανγχωνουν πολυ περισσοτερο απο αυτο που πρεπει. εμενα για να καταλαβεις μου ειπαν οτι θα εχω προβλημα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μου και στον τοκετο με τη μεση μου. δεν ειχα κανενα προβλημα και εκανα και επισκληριδιο (που ειναι και λιγο επικυνδυνο) ομως ολα πηγαν καλα. μην αγχωνεσαι και οπωσδηποτε αν ο γιατρος συνεχιζει να πιστευει αυτο, παρε και μια γνωμη πιο ειδικου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ορθοπαιδικός εξειδικευμένος στην σκολίωση και θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι υπάρχει βρεφική σκολίωση. Συνήθως είναι καλοήθεις σκολιώσεις αλλά σίγουρα θέλει παρακολούθηση. Συνήθως διαφεύγουν διάγνωσης και πρέπει να έχετε μάλλον καλό παιδίατρο αφού και γνώριζε το θέμα και την αντιλήφθηκε. Θα σας συμβούλευα να απευθυντείτε σε ειδικούς ιατρούς για παρακολούθηση αν δεν το έχετε ήδη κάνει, σε νοσοκομεία Παίδων ή σε νοσοκομεία με Τμήμα σπονδυλικής στήλης.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ορθοπαιδικός εξειδικευμένος στην σκολίωση και θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι υπάρχει βρεφική σκολίωση. Συνήθως είναι καλοήθεις σκολιώσεις αλλά σίγουρα θέλει παρακολούθηση. Συνήθως διαφεύγουν διάγνωσης και πρέπει να έχετε μάλλον καλό παιδίατρο αφού και γνώριζε το θέμα και την αντιλήφθηκε. Θα σας συμβούλευα να απευθυντείτε σε ειδικούς ιατρούς για παρακολούθηση αν δεν το έχετε ήδη κάνει, σε νοσοκομεία Παίδων ή σε νοσοκομεία με Τμήμα σπονδυλικής στήλης.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι επειδη ολοι μου ειπαν οτι δεν ειναι δυνατον να διαγνωστει τοσο νωρις δεν ασχοληθηκα μεχρι τωρα με το θεμα. Ηθελα να σε ρωτησω αν τελικα οντως διαγνωστει απο ορθοπαιδικο ειναι κατι που μπορει να διορθωθει απο μονο του ή εστω με καποιες ασκησεις ή θα το " κουβαλαει " μια ζωη σε καποιο βαθμο? Τι εννοεις καλοηθεις σκολιωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι επειδη ολοι μου ειπαν οτι δεν ειναι δυνατον να διαγνωστει τοσο νωρις δεν ασχοληθηκα μεχρι τωρα με το θεμα. Ηθελα να σε ρωτησω αν τελικα οντως διαγνωστει απο ορθοπαιδικο ειναι κατι που μπορει να διορθωθει απο μονο του ή εστω με καποιες ασκησεις ή θα το " κουβαλαει " μια ζωη σε καποιο βαθμο? Τι εννοεις καλοηθεις σκολιωσεις?

Επισης ο παιδιατρος μας ρωτησε αν καποιος απο τους δυο μας εχει σκολιωση. Παιζει ρολο η κληρονομικοτητα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρός δικός μου, όχι η παιδίατρός μας, μου έχει πει να προσέχω τις μικρές μου όταν αρχίσει η περίοδός τους γιατί η σκολίωση συνήθως πάει από μάνα σε κόρη. Τώρα, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό και αν έχει να κάνει και με τ'αγοράκια.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

να κοιτάξεις αυτό που λέει ο γιατρός μας (nicks) παραπάνω, μην μπερδεύεσαι με σκολιώσεις σε μεγαλύτερες ηλικίες, είναι εντελώς διαφορετικό θέμα, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και εντοπίστηκε τόσο νωρίς αυτό είναι υπέρ σας. Κλείσε ραντεβού με παιδοορθοπαιδικό και όλα θα πάνε καλά (γνωρίζω 2 μωράκια με βρεφική σκολίωση).

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημερα,ο γιος μου 5 χρονων εχει συγγενης σκολιωση,ειναι μια σπανια σκολιωση οπου δημιουργειτε στην εγκυμοσυνη.θα με βοηθουσε πολυ αν εβρισκα μαμαδες που να εχουν κατι τετοιο τα παιδια τους να δω πως το αντιμετωπισαν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αλλά εμένα ήταν ιδιοπαθης και εμφανίστηκε στην εφηβεία. Δεν διευκρινιζεις αν του διαγνώστηκε στα 5 αλλά προϋπήρχε η αν στα 5 εμφανίστηκε. Τεσπα αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι να παρακολουθειτε το παιδί από γιατρό ανα διαστήματα ώστε να φαίνεται η πρόοδος του, γιατί η συγγενής σκολιωση εξελλισεται. Για να στο πω απλά όσο μικρότερη ηλικία εμφανιστεί τόσο πιο δύσκολο και πιο ταλαιπωρια για το άτομο, γιατί μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη περνάνε περισσότερα χρόνια. Σίγουρα δεν πρέπει να το αφησεις ανεξελεγκτο το όλο θέμα. Πόσες μοίρες έχει το παιδακι? Οι γιατροί που έχετε πάει τι συστηνουν? Πχ κηδεμονα? Α και επειδη είδα ότι έγραψες και σε άλλο θέμα, μην ψαχνεσαι για εγχειρησεις από τώρα μιας και το παιδί είναι πολύ μικρό από τώρα να υποστεί κάτι τέτοιο και προφανώς δεν έχετε εξαντλησει τις συντηρητικες μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Linaki,ειχα δει ια διαφορα στο υψος απο τις ωμοπλατες απο τα 3 του αλλα δεν εδωσα βαση,τωρα στα 5 του φαινιταν πιο πολυ ,καναμε ακτινογραφιες κ ο γιατρος εκανε τη διαγνωση..τον ειδε παιδορθοπαιδικος σπονδυλικης στηλης.τωρα ειναι στις 16 μοιρες,θα κανουμε καποιες εξετασεις κ απο την αξονικη θα δει πιο πολλα,αυτο που μας ειπε ειναι οτι δεν θα το αποφυγουμε το χειρουργειο,μπορει σε 5-10 χρονια μπορει κ νωριτερα ομως..απλα εγραψα εδω μηπως βρω μανουλες με κατι αναλογο γιατι εχω τρελαθει.

Link to comment
Share on other sites

Κ αν μη τι αλλο δεν ψαχνομαι για εγχειρησεις απλα αγχωθηκα που μ το ειπε ο γιατρος,κηδεμονα μαλλον θα βαλουμε απο οτι μας ειπε ομως δεν ανατρεπει τη κατασταση απλα ισως την επιβραδυνει..

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι καταρχήν και μην πανικοβαλλεσαι. Είναι κάτι που αντιμετωπιζεται και το έχουν περάσει πολλοί, άλλοι πιο ανωδυνα κι άλλοι πιο δύσκολα. Μπραβο σου πάντως που το προσεξες γιατί οι 16 μοίρες είναι λίγες για να φανεί ότι γερνει. Επειδή όμως έχει πολλά χρόνια ακόμα μέχρι να αναπτυχθεί το παιδακι πλήρως, πρέπει ανά διαστήματα να το παρακολουθει ο γιατρός ώστε να ελέγχει την εξέλιξη της σκολιωσης. Όσο για κηδεμονα, αναμενόμενο να σας πει ο γιατρός κάτι τέτοιο αλλά να ξέρεις πλέον η τεχνολογία στους κηδεμονες έχει εκσυγχρονιστει και οι σύγχρονοι κηδεμονες ειναι πιο ελαφριοι πιο ανετοι κ πιο υποφερτοι σε σχέση με πριν 10 χρόνια. Όσο για εγχείρηση, με 16 μοίρες και να θες δεν σε κάνουν :P Επίσης κανείς δν μπορεί να πει με βεβαιότητα ποιά θα είναι η εξέλιξη της σκολιωσης του παιδιού σε 5-10 χρόνια και καλό είναι να μην προδικαζουμε. Μπορεί να μη χρειαστεί και ποτέ. Μην σε απασχολεί καν. Μόνο αξονικη σας έγραψε η και μαγνητική?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω με κανεις κ χαμογελασα....!!!! Μας εγραψε κ μαγνητικη κ υπερυχο νεφρων..ευτυχως που το προσεξα οπως λες γιατι δεν φαινεται..κ ο γιατρος αυτο μ ειπε..μας ειπε για το χειρουργειο για να το εχουμε στο μυαλο μας!!!νομιζω ειναι εξαιρετικος ο γιατρος που μας ειδε ωστοσο θα παω κ σε αλλον...απλα ειναι σε μια ηλικια οπου ειναι πολυ πιθανον να επιδεινωθει γιατι ειναι μικρος ακομα κ αυτο με αγχωνει,μακαρι με συντηρητικες μεθοδους να λυθει το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι οτι το εντοπισατε νωρίς κι έγινε εγκαίρως η διάγνωση. Αν γίνει και σωστή αντιμετώπιση με συντηρητικες μεθόδους και ελέγχεται ανά διαστήματα η εξέλιξη της σκολιωσης τότε όλα οκ. Όσο για την εγχείρηση πιθανολογω ότι ο γιατρός σας το είπε στα πλαίσια της γενικοτερης ενημέρωσης που σας έκανε για το θέμα, σε φάση δηλαδή οκ υπάρχει και αυτή η μέθοδος αντιμετώπισης. Αλλά σου είπα με τόσες λίγες μοίρες και σε τόσο μικρή ηλικία ούτε να σε απασχολεί καν. Έχει συγκεκριμενες ενδείξεις πρέπει δηλαδη να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να γίνει.

Ο μικρος πώς το χει πάρει το όλο θέμα?

Τον υπερηχο νεφρων σας τον έγραψε για τη σκολιωση η για άλλο λόγο? Υπάρχει δηλαδή συσχέτιση σκολιωσης- νεφρων?

Link to comment
Share on other sites

Η σκολιωση που εχει δεν ειναι συνηθισμενη ιδιοπαθης ειναι μια σπανια που λεγεται " συγγενης σκολιωση" κ ξεκιναει απο την εγκυμοσυνη.Αυτη λοιπον η σκολιωση καμια φορα μπορει να πειραξει νεφρα κ καρδια οπως κ νευρα.Γι αυτο το λογο θα κανουμε υπερυχο νεφρων.προς το παρων δεν του εχω πει κατι,περιμενω να κανουμε κ τις εξετασεις οπου εκει θα μ πει κ ογιατρος περισσοτερα.ειναι μικρη αλλα εχει κ αλλα θεματα στα πλευρα ας πουμε,απο τη μια μερια ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους κ απο την αλλη ενα πλευρο δεν εχει ολοκληρωθει.καταλαβες γιατι αγχωνομαι???😢

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...