Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγρασία στον τοίχο


mamavasia

Recommended Posts

γεια σας..κ εγω δεν αντεχω αλλο την υγρασια στο σπιτι.

εχουμε μετακομισι σε αυτο το σπιτι εδω κ 1.5 χρονο.

ειμαστε στον δευτερο οροφο .. απο πανω μας μονο ταρατσα...

οταν ηρθαμε ηταν φρεσκοβαμενο κ δεν καταλαβαμε τιποτα.

τωρα ομως....καθε πρωι τα τζαμια (αλουμινια ) σταζουν νεραααα κ εχω παρατηρησει οτι χαμηλα στα λαστιχα των τζαμιων πιανει μια μαυριλα σαν σκονη που με τη υγρασια κολλαει...

σε εξωρικο τοιχο χαμηλα αρχισαν μικρες κηλιδες μουχλας ακρη-ακρη στο σοβατεπι οπως επισης κ σεν ενν εσωτερικο τοιχο -στην γωνια εσωτερικου κ εξωτερικου τοιχου που συνορευει με το μπανιο..το καλοριφερ στο υπνοδωματιο κ μπανιο ειναι προβληματιακ..δεν ζεστενουν αρκετα παρα μονο ελαααχισταααα..

ολα αυτα μονο στον υπνοδωματιο μας...

παμε στο μπανιο που το μονο που εχω δει ειναι λιγη μαυρη μουχλα πανω στη λευκη σιλικονη του παραθυρου κ τιποτα αλλο...

στο καθιστικο η μπαλκονοπορτα κ το παραθυρο σταζουν κ παλι εχουν αυτη τη μαυρη σκονη στα λαστιχα..κ επισης στο σοβατεπι κατω απο το παραθυρο μεχρι την μπαλκονοπορτα αρχιζει κ διακρινεται μουχλα...

στη κουζινα παλι κατι παρομοιο...

ολα αυτα σε εξωτερικουσ τοιχουσ χαμηλα...εκτος της γωνιας που συνορευει με το μπανο κ εχει πιασει λιγο τον εσωτερικο τοιχο...

δεν αντεχω αλλο τα βρεγμενα τζαμια καθε πρωι..

η αληθεια εινα οτι αφηνα βρεγμενα ρουχα οταν ειχε κακοκαιρια αλλα τωρα το εκοψα..κ εχω παρει κ ενα αφυγραντηρα...

ειδα αποτελεσμα αρκετο στα τζαμια του υπνοδωματιου κ στον υπνο μας φυσικα που δεν ξυπναμε τοσσο μουκωμενη...τον εχω μονο δεκα μερες...

δεν μπορω να καταλαβω ομως απο που προερχεται ολη αυτη η υγρασια στα τζαμια..

τι να κανω ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας..κ εγω δεν αντεχω αλλο την υγρασια στο σπιτι.

εχουμε μετακομισι σε αυτο το σπιτι εδω κ 1.5 χρονο.

ειμαστε στον δευτερο οροφο .. απο πανω μας μονο ταρατσα...

οταν ηρθαμε ηταν φρεσκοβαμενο κ δεν καταλαβαμε τιποτα.

τωρα ομως....καθε πρωι τα τζαμια (αλουμινια ) σταζουν νεραααα κ εχω παρατηρησει οτι χαμηλα στα λαστιχα των τζαμιων πιανει μια μαυριλα σαν σκονη που με τη υγρασια κολλαει...

σε εξωρικο τοιχο χαμηλα αρχισαν μικρες κηλιδες μουχλας ακρη-ακρη στο σοβατεπι οπως επισης κ σεν ενν εσωτερικο τοιχο -στην γωνια εσωτερικου κ εξωτερικου τοιχου που συνορευει με το μπανιο..το καλοριφερ στο υπνοδωματιο κ μπανιο ειναι προβληματιακ..δεν ζεστενουν αρκετα παρα μονο ελαααχισταααα..

ολα αυτα μονο στον υπνοδωματιο μας...

παμε στο μπανιο που το μονο που εχω δει ειναι λιγη μαυρη μουχλα πανω στη λευκη σιλικονη του παραθυρου κ τιποτα αλλο...

στο καθιστικο η μπαλκονοπορτα κ το παραθυρο σταζουν κ παλι εχουν αυτη τη μαυρη σκονη στα λαστιχα..κ επισης στο σοβατεπι κατω απο το παραθυρο μεχρι την μπαλκονοπορτα αρχιζει κ διακρινεται μουχλα...

στη κουζινα παλι κατι παρομοιο...

ολα αυτα σε εξωτερικουσ τοιχουσ χαμηλα...εκτος της γωνιας που συνορευει με το μπανο κ εχει πιασει λιγο τον εσωτερικο τοιχο...

δεν αντεχω αλλο τα βρεγμενα τζαμια καθε πρωι..

η αληθεια εινα οτι αφηνα βρεγμενα ρουχα οταν ειχε κακοκαιρια αλλα τωρα το εκοψα..κ εχω παρει κ ενα αφυγραντηρα...

ειδα αποτελεσμα αρκετο στα τζαμια του υπνοδωματιου κ στον υπνο μας φυσικα που δεν ξυπναμε τοσσο μουκωμενη...τον εχω μονο δεκα μερες...

δεν μπορω να καταλαβω ομως απο που προερχεται ολη αυτη η υγρασια στα τζαμια..

τι να κανω ???

 

Και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

emeis opos egrafa parapano eixame to idio provlima..to proi ta alouminia estazan apo mesa kai to domatio itan poli krio logo igrasias....pirame afigrantira kai lisame to provlima...i igrasia pou eixa opos metrithike itan 90% kai pleon me ton afigrantira den stazoun ta alouminia kai o toixos den ksanamavrise...tora perimenoume to kalokairi gia na ftiaxoume ton toixo...einai vevaia polla ta lefta gia afigrantira alla aksizei...emeis dosame giro sta 300 euro.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..κ εγω δεν αντεχω αλλο την υγρασια στο σπιτι.

εχουμε μετακομισι σε αυτο το σπιτι εδω κ 1.5 χρονο.

ειμαστε στον δευτερο οροφο .. απο πανω μας μονο ταρατσα...

οταν ηρθαμε ηταν φρεσκοβαμενο κ δεν καταλαβαμε τιποτα.

τωρα ομως....καθε πρωι τα τζαμια (αλουμινια ) σταζουν νεραααα κ εχω παρατηρησει οτι χαμηλα στα λαστιχα των τζαμιων πιανει μια μαυριλα σαν σκονη που με τη υγρασια κολλαει...

σε εξωρικο τοιχο χαμηλα αρχισαν μικρες κηλιδες μουχλας ακρη-ακρη στο σοβατεπι οπως επισης κ σεν ενν εσωτερικο τοιχο -στην γωνια εσωτερικου κ εξωτερικου τοιχου που συνορευει με το μπανιο..το καλοριφερ στο υπνοδωματιο κ μπανιο ειναι προβληματιακ..δεν ζεστενουν αρκετα παρα μονο ελαααχισταααα..

ολα αυτα μονο στον υπνοδωματιο μας...

παμε στο μπανιο που το μονο που εχω δει ειναι λιγη μαυρη μουχλα πανω στη λευκη σιλικονη του παραθυρου κ τιποτα αλλο...

στο καθιστικο η μπαλκονοπορτα κ το παραθυρο σταζουν κ παλι εχουν αυτη τη μαυρη σκονη στα λαστιχα..κ επισης στο σοβατεπι κατω απο το παραθυρο μεχρι την μπαλκονοπορτα αρχιζει κ διακρινεται μουχλα...

στη κουζινα παλι κατι παρομοιο...

ολα αυτα σε εξωτερικουσ τοιχουσ χαμηλα...εκτος της γωνιας που συνορευει με το μπανο κ εχει πιασει λιγο τον εσωτερικο τοιχο...

δεν αντεχω αλλο τα βρεγμενα τζαμια καθε πρωι..

η αληθεια εινα οτι αφηνα βρεγμενα ρουχα οταν ειχε κακοκαιρια αλλα τωρα το εκοψα..κ εχω παρει κ ενα αφυγραντηρα...

ειδα αποτελεσμα αρκετο στα τζαμια του υπνοδωματιου κ στον υπνο μας φυσικα που δεν ξυπναμε τοσσο μουκωμενη...τον εχω μονο δεκα μερες...

δεν μπορω να καταλαβω ομως απο που προερχεται ολη αυτη η υγρασια στα τζαμια..

τι να κανω ???

 

Συγνώμη αλλά ήταν εγκληματίας ο εργολάβος που το έχτισε;

Θερμομόνωση έχει κάνει;

Μελέτη κεντρικής θέρμανσης έχει κάνει;

 

Αυτά που αναφέρεις είναι ανεπτίτρεπτα για καινούριο σπίτι, να τα φωτογραφίσεις, να συμβουλευτείς το δικηγόρο σου και να κινηθείς δικαστικά κατά: Εργολάβου, επιβλέποντος μηχανικού, μελετητή μηχανικού, επιβλέποντος εργοταξίου, και να ζητήσεις πλήρη αποκατάσταση ζημιών (αυτό στην περίπτωσή σου ισοδυναμεί σχεδόν με γκρέμισμα του σπιτιού και χτίσιμο από την αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετώπισα μια διαρροή μικρη απο το μπάνιο εκει που ειναι το τηλεφωνο της μπανιέρας στο τοιχο απο την πισω πλευρά στο δωμάτιο της μικρης μου, ειχα σκάσει απο την στεναχώρια μου μιας και ειμαι στο ενοικιο (τα έχω μαζεμένα στη σπιτονοικοκυρά μου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και με έσωσε ο πατέρας μου με μια ειδική βαφή τοιχου χρωμα ασπρο που μου έδωσε.

Μάρκαρα την περιοχη με ταινια(για να ξέρω μελλοντικά αν ξαναβγει που θα ειναι και αφησα λιγους ποντους τα έπιπλα να αναπνεέι ο τοιχος), έβαψα τον τοιχο σε εκεινη την περιοχή μονο με αυτη τη μπογια , σταματαει την υγρασια λεει , και οντως δεν ξαναβγήκε υγρασια στον τοίχο!!

Αν θελει καποια να ρωτήσω τον πατέρα μου να μου πει την μάρκα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευτυχως η δυστηχως ειμαι σε ενοικιο κ δεν μπορω να στραφω εναντιον σε εργολαβους κτλ...

λιγα τα ψωμια το σπιτιου αυτου .. απο το καλοκαιρι θα αρχισουμε να ψαχουμε για αλλο...παντως με τον αφυγραντηρα....αν και φθηνος ,,μεχρι στιγμης ειδα διαφορα....

πως μπορω να μερισω τα επιπεδα υγρασιας?

πως λεγεται το μηχανημα που κανει αυτη τη δουλεια , που το βρισκω κ ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

pk33....

οσον αφορα τη μελετη της θερμανσης του σπιτιου ασε μαλλον χαλια,,,

εφερα φιλο που ειναι γνωστης σε αυτα κ μου ειπε οτι μαλλον αυτοσ που εβαλε το καλοριφερ συνδεσε τα σωματα το ενα μετα το αλλο με αποτελεσμα τα σωματα του δωματιου κ μπανιου που ειναι κ τα τελευταια να μην εχουν αποδοση γιατι το ζεστο νερο φθανει τελευταιο..η μαλλον καθολου γιατι βρισκει αντισταση απο τους σωληνες που περνούν πρωτα απο αλλα σωματα κ επιπλεον ζοριζεται το νερο σε τοσες γωνιεσ που εχουν οι σωληνωσεις μεχρι να φθασει στα τελευταια σωματα....

καπως ετσι μου το ειπε...δεν ξερα αν τα λεω καλα.

κ γι'αυτο δεν γινεται κατι ουσιαστικο μαλλον ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

βασικα έχουμε υγρασια στον τοιχο ανάμεσα στο μπάνιο και στην κρεβατοκαμαρα μου που στον συγκεκκριμμενο τοιχο βρισκεται η ντουλάπα ...τι κόστος θα έχει για να την βγαλω και να την βάλω ξανά ???

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω στο ισόγειο της πολυκατοικίας και οι τοιχοι που ιδρώνουν κάθε που ανάβω καλοριφέρ είναι αυτοί που είναι μπροστά στο δρόμο,διπλα στην μπαλκονόπορτά μου(η οπόια είναι αλουμίνιο),και ένας που δίπλα του έχει μια γειτονική αυλή.Και ειδικά στον ένα τοίχο στην γωνία που μαυρίζει,είναι δίπλα το καλοριφέρ,φαντάσου να μην ήταν!!!Σε ποιά λοιπόν κατηγορία απο αυτές λες οτι υπάγομαι;Πάντως και οι άλλοι δύο όροφοι που υπάρχουν εχουν τετοιο πρόβλημα.Μένω σε νησί και έχουμε πολύ υγρασία εδώ,κι όταν βρέχει αρκετές μερες στη σειρά τα πράγματα είναι χειρότερα.Υποτίθεται οτι οι τοίχοι είναι βαμμένοι με καλά υλικά και έχουν τις απαιτούμενες μονώσεις, μιας και το σπίτι προοριζόταν για ιδιοκατοίκηση.Τα άλλα δωμάτια γιατί δεν έχουν θέμα;Και με τί¨"θεραπέυονται τα πράγματα;;":confused:

 

Σας έχει τύχει να μαζεύει υγρασία κολώνα του σπιτιού?Και τί εννοώ το σπίτι το αγοράσαμε πριν 8 χρόνια αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε από τον πρώτο κιόλας χρόνο.Στο καθιστικό στην κολώνα που είναι δίπλα στην μπαλκονόπορτα φαίνεται σαν να έχει σκάσει το χρώμα.Τότε επειδή δεν είχε κάνει βάψιμο της προκοπής αναγκαστήκαμε να το ξαναβάψουμε και πέταξε το χρώμα στο συγκεκριμένο σημείο με αποτέλεσμα να το τρίψουμε και να το περάσουμε με αστάρι και μετά με χρώμα από πέρσι όμως το πρόβλημα επανήλθε και τώρα φαίνεται σαν να έχει σκάσει το χρώμα.Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως από το πάτωμα μέχρι την μέση της κολώνας.Επίσης στο παιδικό δωμάτιο που είναι δίπλα στο καθιστικό υπάρχει περιμετρικά μία ρωγμή στον σοφά κοντά στο ταβάνι 30 εκ.απο το ταβανι,ο άντρας μου λέει ότι και καλά είναι το σημείο που ξεκινάνε τα τούβλα και για αυτό φαίνεται αυτή η ρωγμή.Μα είναι δυνατόν.Εχω απελπιστεί και μετανιώσει που πήραμε το συγκεκριμένο σπίτι και ένα σωρό λεφτά ρίξαμε και καλή δουλειά δεν έγινε.Πείτε μου την γνώμη σας.

 

Κορίτσια εσείς που έχετε αυτά τα προβλήματα μήπβ=ως υπάρχει διαρροή νερού από κάπου?

Τι περνάει από εγκαταστάσεις στα εξωτερικά τοιχώματα?

 

Όλα αυτά που αναφέρετε μοιάζουν με διαρροή οπότε πρέπει πρώτα να λυθεί αυτό για να σταματήσει η υγρασία;)

 

Είχα στο σπίτι μου υγρασία σε τοίχο και την κυνηγούσα χρόνια...ώσπου βρήκα την ''πηγή"...τότε λύθηκε το πρόβλημα;)...και είμαι και του επαγγέλματος:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις τελικα με ενα απλο βαψιμο του εσωτερικου του σπιτιου μας,το οποιο εγινε το καλοκαιρι που μας περασε,το προβλημα λυθηκε!Ολο το χειμωνα φετος δεν ειχαμε υγρασια.Μαλλον εφταιγε που το σπιτι ήταν καινουριο και ηθελε καποιο χρονο να απορροφησει την αρχικη υγρασια,2-3 χρονια ειχα ακουσει καπου..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σωθηκαμε με ενα αφυγραντηρα!!

τον εχουμε πανω απο ενα χρονο και στις ασχημες μερες(πολυ βροχη συνεχεια) δεν εχει καθολου υγρασια..

Τον πηραμε 270 ευρω αλλα τα αξιζει τα λεφτα του...βεβαια οι τιμες κυμαινονται αναλογα με τα τετραγωνικα που θες να καλυψεις...Εμεις τον μεταφερουμε απο δωματιο σε δωματιο καθε 2-3 μερες...Δεν καιει καθολου ρευμα παρολο που δουλευει 24 ωρες συνεχεια.

Τον πρωτο καιρο βγαζαμε περιπου 14 λιτρα νερο καθε μερα!!!Μετα απο 2-3 μηνες απο 4-5 λιτρα.

Βεβαια ακομα και στις οδηγιες λεει πως για να δουλευει σωστα, το σπιτι πρεπει να αεριζεται 2-3 ωρες τη μερα.

Για πειραμα τον ειχαμε βαλει στο μπανιο οταν ηταν γεματο υδρατμους και χωρις ανοιχτο παραθυρο ειχαν στεγνωσει τα παντα σε 1,5 ωρα!!!

Ελπιζω να βοηθησα...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν ρωτας εμενα θα σου πω το εξης:

αυτο που ξερω ειναι οτι για ολους η υγρασια ειναι οτι χειροτερο!!

Υπαρχει απο την αλλη μια συσκευη που μετραει την θερμοκρασια και την υγρασια του χωρου..ειναι σαν ενα μεγαλο θερμομετρο με κατι σαν καλωδιο και πολυ ακριβες στις μετρησεις..δεν ξερω πως το λενε το πηρε ο φιλος μου απο την ιταλια...ειναι στη δουλεια τωρα θα τον ρωτησω και θα σου πω αυριο...πρεπει να βρω και τη μεταφραση στα ελληνικα:)

ξερω οτι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο και οτι μπορεις να ελενχεις στανταρ την υγρασια σαν ποσοστο...οποτε αν ξερεις την ιδανικη για το περιβαλλον του παιδιου λειτουργεις αναλογα..εγω αυτο εχω σκοπο να κανω:):)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω πως λεγεται στα ελληνικα..αλλα μου πε οτι το βρισκεις και στην Ελλαδα μαλιστα το χει δει σε μαγαζι με ηλεκτρικα εδω στο νησι(παρομοιο)..στα ιταλικα το λενε απλα θερμομετρο-μετρητη υγρασιας...η καπως ετσι παντως κοστιζουν εκει γυρω στα 15-20 ευρω..αυτο που μου πε ειναι οτι υπαρχουν για εσωτερικο χωρο, για εξωτερικο χωρο και κατι αλλα πιο ακριβα και για τα δυο..το συγκεκριμενο το πηρε για το σπιτι στην Ιταλια και κοστιζει περιπου 50 ευρω αλλα δειχνει θερμοκρασιες απο -50C πραγμα χρησιμο για εκει που το χειμωνα η μεση θερμοκρασια ειναι -25 με -15 C αλλα οχι για εδω..

Τωρα αν επιτρεπεται αφυγραντηρας και παιδι δεν ξερω να σου πω σιγουρα...θα μπορουσες να ρωτησεις τον παιδιατρο τις ιδανικες συνθηκες για το παιδι..απο οτι εχω διαβασει ειναι 20-21 C και για τον ανθρωπο γενικα η υγρασια 50-60% υγρασια...

Σιγουρα κατα τη γνωμη μου η πολλη υγρασια μονο κακο κανει...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις εχουμε αντιστοιχο προβλημα και θα κανουμε θερμομονωση το καλοκαιρι.

Τα επειπεδα υγρασιας με το θερμομετρο φτανουν στο 85% τη νυχτα, ενω το πρωι οταν αεριζεται το δωματιο 68%.

Ποσο ειναι το κανονικο???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ,θα σας πω τη δικια μου εμπειρια..εμεις ειχαμε τοσο υγρασια που πολλες φορες κατω απο τους καναπεδες επιανε νερα και σφουγγαριζα..το στρωμα μας ειχε πιασει μουχλα και το αλλαξαμε..οταν ημουν εγκυος φανταστειτε οτι μου μυριζε το δωματιο μας μουχλα..και ετσι ανακαλυψαμε και το σρτωμα αλλα και μια ντουλαπα,που εσωτερικα ηταν τοιχος..αποφασισαμε λοιπον και μινωσαμε την ντουλαπα,αλλαξαμε στρωμα,αλλα μονωσαμε και την πυλλοτη.πολλα λεφτα..πηραμε και αφυγραντηρα..φανταστειτε οτι πιαναμε 90% υγρασια..ετσι βρηκαμε την υγεια μας...βεβαια η ντουλαπα μπορω να πω οτι παλι ψιλομυριζει..μαλλον θα θελει και εξωτερικα μονωση..ωωωχχχθα δουμε..με την υγρασια δεν ξεμπερδευεις πολυ ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κορίτσια είχαμε τεράστιο πρόβλημα με την υγρασία... μέχρι που πήραμε αφυγραντήρα και βρήκαμε την υγειά μας... δουλεύει και σαν ιονιστής και βλέπω και πόσο σκόνη είχαμε...( μένουμε πάνω από κεντρικό δρόμο ) και έπαθα πλάκα....

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

πείτε μας λίγο τι αφυγραντήρες πήρατε και κόστη, κι εμείς ψάχνουμε τώρα... το σπίτι είναι 120τμ.. έχουμε μόλις 9 μήνες που μπήκαμε μέσα (νεόκτιστο) και ήδη άρχισε η μούχλα στους τοίχους.. (έχουμε κήπο περιμετρικά και είμαστε σε περιοχή με περίσσεια υγρασία γενικώς, αν και μας είπαν ότι μετά τα 2-3 πρώτα χρόνια θα "στεγνώσουν" οι τοίχοι)

Link to comment
Share on other sites

στην εκπομπή με τις 2 τύπισσες στο σκαι που καθαρίζουν τα βρώμικα σπίτια, έκαναν για τη μούχλα στους τοίχους μια πάστα από: αλάτι, ξύδι και υγρό πιάτων, έτριβαν τους λεκέδες, το άφηναν επάνω για 2-3 ώρες και μετά εξαφανιζόταν οι λεκέδες (αντί της χλωρίνη που χρησιμοποιούμε συνήθως για το πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε της delonghi για 50 τ.μ.

τον πηραμε απο Ιταλια 240 ευρω..στην Αθηνα δεν ξερω τιμες..εχει καδο για 2 λιτρα αλλα ο συγκεκριμενος μπορει να δουλεψει και με ενα συστημα με σωληνα χωρις καδο

δλδ συνδεεις ενα σωληνα βαζεις τον αφυγραντηρα καπου ψηλα και το νερο φευγει σε νεροχυτη η καπου αλλου..αυτο γτ παμε Ιταλια καποιους μηνες το χρονο και θελουμε να τον αφηνουμε ανοιχτο χωρις να χρειαζεται να αδειαζουμε καδο...ισως να υπαρχουν και πιο φτηνοι...

Απλα προσοχη γτ η συγκεκριμενη μαρκα εχει κατι φτηνους που δεν βρισκεις μετα ανταλλακτικα...τον χρησιμοποιουμε 24 ωρες τη μερα για πανω απο ενα χρονο και εκτος απο ενα καθαρισμα στο φιλτρο (πολυ ευκολο)δεν χρειαζεται τπτ αλλο

Επισης εμας μας ειχαν πει οτι για μεγαλα σπιτια αντι να παρεις εναν για πολλα τ.μ. που ειναι πανακριβοι καλυτερα να παρεις 2 για πιο μικρους χωρους...οτι γινεται καλυτερη δουλεια..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Επαναφέρω τι θέμα γιατι εχω ένα τεράστιο πρόβλημα που ως τωρα μου εχει στοιχίσει 1000 ευρω χωρίς να εχει λυθει. Ειχαμε διαρροή μάλλον από την έξοδο του θερμοσίφωνα που περνούσε μέσα από τον τοίχο του μπανιου για να παει στην μπανιέρα . Το καταλαβα γιατι μεσοτοιχία με το μπάνιο είναι η ντουλάπα μου και μυριζε. Μυριζαν τα ρούχα γενικά είχα τεράτιο θέμα . Ο πρωτος υδραυλικός που ήρθε πήρε 350+80 ευρω για να αλλάξει τις ενωσεις προς τον τοιχο και να γκρεμίσει χτίσει ενα τετραγωνικό πλακακια μήπως ήταν μεσα στον τοιχο το πρόβλημα . Αυτό έγινε το καλόκαίρι . Το αποτελεσμα ήταν να φέρω τελικά 2ο υδραυλικό τωρα αλλά δεν ξέρω αν πρεπει να γκρεμίσω ξανα τον τοιχο με τα πλακακια εκ νέου....Το θέμα είναι ότι ξυλώσαμε την πλάτη της ντουλάπας και με αποτυχία και στον ξυλουργό βάλαμε μια πλάτη που ποτε δεν μπήκε σωστα ...αντίθετα ήταν μια φλύδα ξύλου με 2-3 εκατοστα αποσταση και κόλημα με σιλικόνη γυρω γυρω που από την 1η μερα χωρίς να την αγγίξω ξεκόλλησε ....Το θέμα είναι ότι βγαλαμε τωρα την μια πλατη και συνεχίζει και μυρίζει από πισω ...Η διαρροη συνεχίζεται ή απλά εχει μεινει η μυρωδια ?? Ο τοιχος εμεινε ολο το καλοκαιρι και ακόμα μυρίζει ??? Ειναι δυνατόν ή εχω και αλλού διαρροη ? Οσον αφορα την πλάτη της ντουλαπας θα πάμε στο πρακτικερ και εκει θα κόψουμε σωστό ξύλο το οπόιο θα τοποθετησουμε μόνοι μας πλέον..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...