Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντιση_σχετικά ψύχραιμη!


Recommended Posts

καλημερα!!!! πηρα εχθες τα αποτελεσματα απο το τριπλο τεστ τα οποια δυστυχως εδειξαν πιθανοτητες 1/50 !!!! στρεσαριστικα και στεναχωρεθηκα ιδιαιτερα γιατι ολες οι υπολοιπες εξετασεις ηταν πολυ καλες!!!! θα κανω αμιοπαρακεντηση την ερχομενη τεταρτη!!! ειμαι 34 χρονων και ειναι το πρωτο μας παιδακι πιο πολυ με αγχωνει το αποτελεσμα παρα η αμνιοπαρακεντηση!!!!

 

χριστινακι μην ανησυχεις!! εγω ειχα αυχενικη 1:30 και οπως καταλαβαινεις ειχα φριξει!!! εκανα ληψη τροφοβλαστη αντι για αμνιο (ειναι σχεδον τα ιδια απλα η ληψη τροφοβλαστη γινεται πιο νωρις και εμενα δεν με επαιρνε καθολου να περιμενω) και εχω ενα αγορακι μια χαρα!!! η αναμονη ειναι απαισια το ξερω...εγω εκλαιγα συνεχεια και οταν με πηραν μετα απο 2 μερες τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι μια χαρα κοντεψα να μεινω!!!δεν το περιμενα με τιποτα...

ολα μια χαρα θα σου πανε..καλο κουραγιο σου ευχομαι μεχρι να παρεις τα αποτελεσματα γιατι δεν θα περνανε οι μερες με τιποταααααα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sas exei afisei melania to simio poy sas tsimpise o giatros me velona?

 

οχι βρε..αφου εβγαλα το χανζαπλαστ και δεν μπορουσα να καταλαβω καν που με τσιμπησε!! γιατι εσενα σου αφησε μελανια??:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή από την παλιά: Μη φοβάστε τις εξετάσεις!

Η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά είναι μία στις διακόσιες και τότε κατά 99% γίνεται την ώρα της εξέτασης... η ξάπλα μετά είναι τελείως προληπτική... Όσο για τον πόνο... σας έχει πάρει αίμα ατζαμής; Μία από τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε..αφου εβγαλα το χανζαπλαστ και δεν μπορουσα να καταλαβω καν που με τσιμπησε!! γιατι εσενα σου αφησε μελανια??:confused::confused::confused::confused:

 

nai moy afise mia terstia melania,alla giatros moy ipe oti petihe kapio agio malon!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επείγουσα ερώτηση,

σήμερα έκανα αμνιοπαρακέντηση στο έμβρυο , διάβασα κάπου στο φορουμ ότι παίζει ρόλο στξν απάντηση αν το αμνιακό υγρό είναι καθαρό στό χρώμα ή θολό ή με αίμα και λέχθηκε ότι αν είναι με αίμα προκυπτει προβλημα έχετε ακουσει κατι γιατι το δικο μου δειγμα είχε και λιγο αίμα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επείγουσα ερώτηση,

σήμερα έκανα αμνιοπαρακέντηση στο έμβρυο , διάβασα κάπου στο φορουμ ότι παίζει ρόλο στξν απάντηση αν το αμνιακό υγρό είναι καθαρό στό χρώμα ή θολό ή με αίμα και λέχθηκε ότι αν είναι με αίμα προκυπτει προβλημα έχετε ακουσει κατι γιατι το δικο μου δειγμα είχε και λιγο αίμα

ευχαριστω

 

δεν ξέρω τι θέμα μπορεί να υπάρχει.

Εγώ όταν την έκανα και βγάλανε το υγρό με ενημέρωσαν ότι το γεγονός ότι είναι καθαρό είναι πολύ καλό.

Μην αγχώνεσαι όμως, μπορεί να μην είναι και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, μπορειτε να με βοηθησετε σε κάτι. πηρα τα αποτελεσματα του πρωτου τεστ (13w) για τρισωμία 1:153 και εννοειτε φλερταρω με το καρδιακο απ το αγχος. Είμαι 27 ετων, και η αυχενικη εδειξε καλή (2,6) CRL 56,6. Με εμφανες ρινικό οστο. Ο γιατρος μου είπε να περιμενω να κάνω το 2ο αν και δεν νομιζω να αντεξω το περίμενε..τι νομίζετε?

Link to comment
Share on other sites

πρωτο τεστ εννοεις το Παπ-α????

και ο γιατρος σου λεει να περιμενεις το β επιπεδου να δεις τι???

εχετε ιστορικο στην οικογενεια???...

 

επειδη εκανα παρακεντηση που πηγε καλα ..αμεσως μετα το β επιπεδου ..σου λεω οτι δεν ειναι ευκολο για ψυχολογικους λογους ..το μωρο κλωτσαει το αισθανεσαι καθε μερα ....

 

αν συντρεχει λογος να κανεις παρακεντηση ..οσο νωριτερα τοσο καλυτερα , ειναι η γνωμη μου

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επείγουσα ερώτηση,

σήμερα έκανα αμνιοπαρακέντηση στο έμβρυο , διάβασα κάπου στο φορουμ ότι παίζει ρόλο στξν απάντηση αν το αμνιακό υγρό είναι καθαρό στό χρώμα ή θολό ή με αίμα και λέχθηκε ότι αν είναι με αίμα προκυπτει προβλημα έχετε ακουσει κατι γιατι το δικο μου δειγμα είχε και λιγο αίμα

ευχαριστω

 

νομιζω οτι αν εχιε και λιγο αιμα , δυσκολευει λιγο τα εργαστηρια να δωσουν αποτελεσματα ...

αλλαωστε μετα τη παρακεντηση ..το μωρο σου το ακους???και σε 4, 5 μερες θα πας και στο γιατρο και υπερηχο φαναταζομαι

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτο τεστ εννοεις το Παπ-α????

και ο γιατρος σου λεει να περιμενεις το β επιπεδου να δεις τι???

εχετε ιστορικο στην οικογενεια???...

 

επειδη εκανα παρακεντηση που πηγε καλα ..αμεσως μετα το β επιπεδου ..σου λεω οτι δεν ειναι ευκολο για ψυχολογικους λογους ..το μωρο κλωτσαει το αισθανεσαι καθε μερα ....

 

αν συντρεχει λογος να κανεις παρακεντηση ..οσο νωριτερα τοσο καλυτερα , ειναι η γνωμη μου

 

 

κατερινακι ευχαριστώ...nai to PAPP-A.

Σημερα πήγα και σε 2ο γιατρό και μου είπε να μην ανησυχω, υπάρχει πιθανότητα λάθους αλλά επιδή δεν μπορώ να το ξανακάνω θα κάνω την 16 εβδομάδα το τριπλουν. Δεν έχουμε κανένα περαστατικό και στις δύο οικογένειες. ειμαστε και οι δυο27... κανένα αλλό πρόβλημα. Κανονική εγκυμοσύνη.

O 2os γιατρος σημερα επιβεβαίωσε την ύπαρξη ρινικού ιστού, το μέτρησε, όπως και αυχενικη και όλα δίχνουν καθαρα. Σημίωση ζώ σε αραβική χώρα που το Παππ-α δεν το δίνουν απ' την 11 εβδομάδα απλά κάνουν το τριπλούν σε μεγάλες ηλικίες. εγω το ζήτησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα και από μένα.Είμαι 30 ετών και ύστερα από μία διακοπή κύησης πριν 10 μήνες είμαι στην 15η εβδομάδα.Η αυχενική μου ήταν καλή (1,3) αλλά η papp-a έβγαλε για τρισωμία 18 1:36!!!Και έτσι θα κάνω αμνιοπαρακέντηση την 18η εβδομάδα.Έχω φρικάρει.Με το παρελθόν που έχω έχω χασει τον ύπνο μου..Καμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

εγώ κοπέλα μου θα σου πω να μην αγχώνεσαι.. είναι πιθανότητες το papp-a... μπορεί όλα να' ναι καλά κ να σου βγάλει χαμηλό ποσοστό αλλά και το αντίθετο.. να σου βγει 1:1.000.000 κ να τελικά να υπάρχει πρβ.. η διαδικασία να σου πω πως δεν είναι τπτ.. μακάρι να σου πάνε όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω και εγώ ότι με αυχενική διαφάνεια 1,3 δεν έχεις και πολλά να φοβάσαι. εξάλλου, οι τρισωμίες 18 και 13 έχουν πάντα πολλαπλές ανωμάλίες και κάτι θα έδειχνε στον υπέρηχο. θα δεις όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.Ο μόνος λόγος που μου ελπίζω και δεν έχω πιστέψει ότι θα έχω ην ίδια μοίρα είναι η καλή αυχενική.Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν είχα καλή αυχενική.Και νομίζω και εγώ ότι κάτι θα φαινόταν από την αυχενική..Όσο για την αμνιοπαρακέντηση ελπίζω να μην είναι τίποτα γιατί πέρσυ στην τροφοβλάστη είχα ζοριστεί πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Καταρχάς να πω ότι εδώ έχω διαβάσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικές με την εγκυμοσύνη. Έχω ήδη κάνει τον υπέρηχο αυχ. διαφάνειας που βγήκε πολύ καλό, αλλά λόγω του ότι είμαι υπέρ του "ψαξίματος" κανόνισα να κάνω την 16-17 εβδομάδα Αμνιοπαρακέντιση. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε 1 εβδομάδα ΠΡΙΝ την Αμνιοπαρακέντιση να κάνω 1 υπέρηχο για να δουν αν έχει σχηματιστεί αρκετό αμνιακό υγρό.....????? Ξέρετε κάτι γιαυτό; Επίσης την Αμνιοπαρακέντιση θα την κάνω στον Παπαπαναγιώτου (ΕΜΒΡΥΟ), και μου είπαν 1 μέρα ΠΡΙΝ να πάρω CECLOR 750mgr κάθε 12 ώρες.....έχει ακούσει καμιά σας κάτι σχετικό! Είναι η 1η εγκυμοσύνη και πάω....ψάχνοντας!!!!

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη, πήγα για τροφοβλάστη και έφυγα γιατί το μωρό δεν είχε καλή θέση και το αμνιακό υγρό δεν ήταν αρκετό. Την έκανα εν τέλει σε 10 ημέρες.

 

Αντιβίωση δίνουν γιατί η μέθοδος είναι επεμβατική, για να προλάβουν πιθανή λοίμωξη/ίωση από το τρύπημα.

 

Έκανα και στα δύο παιδιά και ομολογώ ότι μετά ηρέμησα κατά πολύ !!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη, πήγα για τροφοβλάστη και έφυγα γιατί το μωρό δεν είχε καλή θέση και το αμνιακό υγρό δεν ήταν αρκετό. Την έκανα εν τέλει σε 10 ημέρες.

 

Αντιβίωση δίνουν γιατί η μέθοδος είναι επεμβατική, για να προλάβουν πιθανή λοίμωξη/ίωση από το τρύπημα.

 

Έκανα και στα δύο παιδιά και ομολογώ ότι μετά ηρέμησα κατά πολύ !!!

 

 

Φοβήθηκες για το ενδεχόμενο αποβολής;

Link to comment
Share on other sites

Φοβήθηκες για το ενδεχόμενο αποβολής;

Αν εννοείς για την πρώτη φορά που πήγα και τελικά δεν την έκανα και την έκανα αργότερα, αυτός ήταν ένας από τους κινδύνους. Ο άλλος ήταν πιθανός τραυματισμός του εμβρύου.

 

Είχα εμπιστοσύνη στον γιατρό μου, αφού εκείνος έκρινε ότι δεν έπρεπε να την κάνω τότε, δεν την έκανα.

 

Γενικά, να σου πώ ότι έναν φόβο τον έχεις πάντα, απλά δεν το σκεφτόμουν όσο μπορούσα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.Είμαι 30 ετών και ύστερα από μία διακοπή κύησης πριν 10 μήνες είμαι στην 15η εβδομάδα.Η αυχενική μου ήταν καλή (1,3) αλλά η papp-a έβγαλε για τρισωμία 18 1:36!!!Και έτσι θα κάνω αμνιοπαρακέντηση την 18η εβδομάδα.Έχω φρικάρει.Με το παρελθόν που έχω έχω χασει τον ύπνο μου..Καμία συμβουλή;

Καλημέρα, εμένα μου είχαν πεί "δεν είναι τίποτα" όσες φίλες την έκαναν και την θεωρούσαν παιχνιδάκι.

Το ίδιο και η πεθερά μου για την άλλη νύφη της, μπήκανε, την κάνανε, φύγανε.

Είπε είναι πολύ απλά.

Βέβαια όταν είναι να την κάνεις ο ίδιος είναι αλλιώς :?

Πήγαινε στον καλύτερο γιατρό που μπορείς, ψάξε το, έτσι θα έκανα εγώ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.Ο μόνος λόγος που μου ελπίζω και δεν έχω πιστέψει ότι θα έχω ην ίδια μοίρα είναι η καλή αυχενική.Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν είχα καλή αυχενική.Και νομίζω και εγώ ότι κάτι θα φαινόταν από την αυχενική..Όσο για την αμνιοπαρακέντηση ελπίζω να μην είναι τίποτα γιατί πέρσυ στην τροφοβλάστη είχα ζοριστεί πάρα πολύ..

 

Καλημέρα και απο εμένα!Πιστεύω πως η αμνιοπαρακέντηση θα σου φανεί πιο ανώδυνη γιατί παίρνουν μόνο υγρό και είναι κάπως πιο εύκολο σε σχέση με την τροφοβλάστη που για να πάρουν το υλικό ακολουθούν λίγο διαφορετική διαδικασία. Αφού έχεις ήδη μια εμπειρία με τροφοβλάστη πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Πάντως σου εύχομαι ότι καλύτερο :wink:!Πότε έχεις κανονίσει να κάνεις την αμνιοπαρακέντηση;

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

'Εχω κλείσει σε έναν κορυφαίο για τις 21 Δεκεμβρίου!Ναι...τόσο αργά γιατί ο γιατρός μου θέλει να είναι όχι πολύ νωρίς για το ρίσκο της αποβολής( θα είμαι στην 21η εβδομάδα).Οπότε όπως καταλαβαίνεις ως τότε μόνο στα όριά μου θα είμαι περιμένοντας να μην έχω το ίδιο τέλος με την προηγούμενη εγκυμοσύνη..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι όλα και το κατσαρολάκι δύο χαρές !!!!!!!!!!!!:wink::wink::wink:

 

Στα δικά μου έλεγα το φασολάκι, το βερυκοκάκι, το γιασεμάκι, το τυροπιτάκι, ανάλογα με το μέγεθος που είχαν σε κάθε μήνα.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...