Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφήνετε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε


maria

Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?  

1.211

  1. 1. Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?

    • Αρκετά Συχνά
      86
    • Που και που
      308
    • Σπάνια ή μόνο εαν υπάρξει ανάγκη
      488
    • Ποτέ
      182


Recommended Posts

Όταν λέμε τρίτους, τελειως ξένους???Εμεις τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα τα αφήνουμε στους γονείς μου ή τους γονείς του άντρα μου, αλλα δεν έχουμε την αίσθηση οτι την παρατάμε, με τους παππούδες είναι, τι καλύτερο????Άσε που όταν εμεις φεύγουμε, εχει ήδη κοιμηθεί από ώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΒΡΑΔΥ Η ΕΣΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΚΩΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΥΠΟΥ ΓΑΜΟΣ ΓΙΟΡΤΗ Κ.Λ.Π .ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΘΟΥΜΕ Κ ΣΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΛΙΓΟ.

DUC3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πρωινα τον εχω αφησει αρκετα συχνα στο σπιτι μας με την μαμα μου, ταισμενο και αλλαγμενο και βγαινω για κανα 2 ωριτσες να κανω τις δουλειες μου και να πιω στα γρηγορα και ενα καφεδακι με καμια φιλη!

Βραδυ τον εχουμε αφησει 2-3 φορες αφου ειχε κοιμηθει για να παρεβρεθουμε σε καποιες γιορτες.Μονο στο σπιτι μας και με την μητερα μου που της εχω εμπιστοσυνη.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

για να μιλησω εκ μερους των δικων μου, εμενα με αφηναν στις γιαγιαδες-παππουδες λογω δουλειας ομως, οχι διασκεδασης. εγω παντως εκει ηθελα ναμαι συνεχεια.δεν ηθελα σπιτι γιατι μου εκαναν ολα τα χατηρια και γλυκα και δωρα πολλα, ενω οι γονεις ειχαν αυστηρους κανονες διατροφης και διαπαιδαγωγησης.

 

εγω παλι νομιζω πως θελω να το παιρνω μαζι μου στις διακοπες, αν και απο τωρα με παρακαλανε και οι τεσσερεις γονεις να το αφηνω βδομαδα και βαλε μια στους δικους μου,μια στου αντρα μου. οσο για διασκεδαση τα βραδια.. νομιζω πως αφου και ελευθεροι που ημαστε βγαιναμε για ξενυχτι μια φορα το μηνα και ουτε, φανταζομαι δε θα μας λειπει και τοσο η διασκεδαση ή παλια μου τεχνη κοσκινο....δηλαδη πεθερικα/γονεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Το πολυ που εχω αφήσει το γιο μου στη γιαγιά ειναι 3ωρες αλλα κ αυτο με τη νονα του εκει(σέβεται τις απόψεις μου)ή τον άντρα μου.Κ αυτο πέρσι που ήμουν έγκυος,είχα καιρο να δω τη φίλη μου(μενει ΚΛΜΤ) πηγα για καφέ.

Να κοιμηθεί το παιδι μου αλλου?ΠΟΤΕ κ σε καμμια περίπτωση.τουλαχιστον μέχρι τα έξι του κ βλέπουμε.

Εχω 2 παιδια ,καμμια απολύτως βοήθεια,κανέναν κοντά μου,κανέναν να μιλήσω ομως τα παιδια μου δεν τα αφήνω.

΄΄ Δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου,δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΈΝΑΝ.΄΄

Link to comment
Share on other sites

Στούσ ξένουσ δεν θα άφηνα ποτέ το παιδί μου για να πάμε να διασκεδάσουμε. Στους γονεισ μασ τον έχω αφήσει, αλλα και πάλι δεν αισθάνομαι και πολυ καλά. Να σας πω και δεν με τραβάει πλέον να βγαίνω έξω, δεν βρίσκω κανένα νόημα. Μου φαίνονται όλα βαρετά, τα ίδια και τα ίδια. Ενω πριν το παιδι μου είμασταν σχεδόν κάθε μέρα έξω. Μάλλον έχουν άλλαξει τα θέλω μου, δεν ξέρω........

Link to comment
Share on other sites

θα τα άφηνα όχι μόνο για να βγω αλλά και για να πάω διακοπές. 3 χρόνια δεν έχω βγεί μία φορά μόνος μου με τη γυναίκα μου απλά επειδή δεν έχουμε τη δυνατότητα να αφήσουμε κάπου τα παιδιά. Εχουμε 5 χρόνια να πάμε κινηματογράφο.

Όσοι έχετε δυνατότητα να αφήνετε τα παιδιά σας ακόμη και σε φίλους κάντε το!!! Όταν αργότερα θα το θέλετε δεν θα το έχετε

Link to comment
Share on other sites

Παντου μαζι παμε...οταν μεγαλωσει με το καλο, θα λειπει συνεχεια και θα αναπολω τις ευκαιριες που εχω σημερα...

Μεχρι τα 33 μου, ακομα και τη νυχτα πριν τη γεννα, εβγαινα σχεδον καθε μερα. Τωρα που εχω το παιδι, εργαζομουν κιολας, θελω να την βλεπω οσο το δυνατον περισσοτερο. Εαν μου ελειπε το "εξω", θα το εκανα αλλα να μεινει σε συγγενη όχι σε αγνωστο. Δεν μου λειπει ομως κι οσες φορες το επιχειρησα κοιταγα συνεχως το ρολοι, επαιρνα τηλεφωνο πανικοβλητη για το αν ειναι καλα και μου ελειπε. Τελικα, το εβλεπα χαμενο χρονο για κατι που ειχα ηδη βαρεθει και πριν κανω παιδι. Ολα τα ιδια και τα ιδια ειναι. Ασε το κοστος, αν τα υπολογισεις ποσα πληρωνουμε καθε φορα και ποσο αθροιζει το ετος. Δεν παμε διακοπες καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν μπορώ! ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω! Ελπίζω να μη χρειαστεί! τι;;;; Να κλάψει και να μην είμαι δίπλα της να την κάνω αγκαλίτσα και να την παρηγορήσω, αλλά να κάθομαι να διασκεδάζω;;;;;;;; προς το παρόν τουλάχιστον ούτε που μου περνάει από το μυαλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oύτε για πλάκα.

Δεν κάναμε παιδί για να το "παρκάρουμε" κατά το δοκούν για να βγαίνουμε εμείς βόλτα. Όπως κάτι γνωστοί μου, που πηγαίνουν ακόμα και... εξωτερικό και έχουν το παιδί στα πεθερικά - ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΕ πας πχ. στην Γαλλία και έχεις το μωρό Ελλάδα και ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΟΣ να κάνεις τις τσάρκες σου;

 

Παιδιά, άπαξ και πεις "κάνω παιδί", ΟΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να είναι αφιερωμένος στο παιδί και ΟΤΑΝ σιγά-σιγά μεγαλώσει, θα βγαίνετε και θα παίρνετε ΜΑΖΙ ΚΑΙ το παιδί. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Αλλιώς, ΔΕΝ κάνεις παιδί και κάνεις "ντόλτσε-βίτα", όπως έκανα εγώ κι η συμβία μου για 8-9 χρόνια αφού παντρευτήκαμε και ΤΩΡΑ, φέτος, κάναμε και το παιδί.

 

Εάν θες, έχεις ανάγκη, "τρώγεσαι" για διασκέδαση ενώ έχεις κάνει παιδί, σημαίνει ότι ΔΕΝ ήσουν "χορτάτος" πριν κάνεις οικογένεια - και είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το καλοκαίρι μπορούμε και το παίρνουμε μαζί μας αν θέλουμε να βγούμε κάποιο βράδυ. Χειμώνα δεν υπάρχει περίπτωση να το πάω σε κλειστό χώρο με κάπνα κλπ. Αν είναι ανάγκη να πάμε σε κοινωνική εκδήλωση, μπορώ να το αφήσω στη μαμά μου για λίγες ώρες. Αλλά διακοπές χωρίς το παιδί δε μου περνάει απ' το μυαλό να κάνω, ούτε για ένα Σαββατοκύριακο. Όχι τώρα που είναι μωρό, αναφέρομαι γενικώς και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Oύτε για πλάκα.

Δεν κάναμε παιδί για να το "παρκάρουμε" κατά το δοκούν για να βγαίνουμε εμείς βόλτα. Όπως κάτι γνωστοί μου, που πηγαίνουν ακόμα και... εξωτερικό και έχουν το παιδί στα πεθερικά - ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΕ πας πχ. στην Γαλλία και έχεις το μωρό Ελλάδα και ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΟΣ να κάνεις τις τσάρκες σου;

 

Παιδιά, άπαξ και πεις "κάνω παιδί", ΟΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να είναι αφιερωμένος στο παιδί και ΟΤΑΝ σιγά-σιγά μεγαλώσει, θα βγαίνετε και θα παίρνετε ΜΑΖΙ ΚΑΙ το παιδί. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Αλλιώς, ΔΕΝ κάνεις παιδί και κάνεις "ντόλτσε-βίτα", όπως έκανα εγώ κι η συμβία μου για 8-9 χρόνια αφού παντρευτήκαμε και ΤΩΡΑ, φέτος, κάναμε και το παιδί.

 

Εάν θες, έχεις ανάγκη, "τρώγεσαι" για διασκέδαση ενώ έχεις κάνει παιδί, σημαίνει ότι ΔΕΝ ήσουν "χορτάτος" πριν κάνεις οικογένεια - και είναι λάθος.

ποσο πολυ με εκφραζεις,ασε που εμενα με πιανει η καρδια ακομα και οταν την περνουν αγκαλια μπροστα μου,για να την αφησω ουτε λογος!!

Link to comment
Share on other sites

καλά, μην είστε τόσο απόλυτοι...

όλα έχουν να κάνουν με το πόση βοήθεια έχεις σε καθημερινή βάση από τρίτους, πόσα παιδιά έχεις, πόσο χρονών είναι το παιδί και πόσο ήσυχο είναι (αν σε "ταλαιπωρεί"). σαφώς παίζει ρόλο και η ηλικία των γονιών. μάλλον έχετε μικρά μωράκια ακόμη και δεν τα έχετε "χορτάσει". μόλις μεγαλώσουν λίγο και μπείτε σε μια "ρουτίνα" καθημερινότητας (αφού τώρα όλα σας φαίνονται καινούρια ακόμη) τα ξαναλέμε. καλό είναι το ζευγάρι να έχει και μερικές δικές του στιγμές χαλάρωσης και διακέδασης. χρειάζονται κι αυτές για το καλό όοοολης της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

αν κ ακομα δεν εχω γεννησει, θα ηθελα να εμεναν κοντα οι γονεις μου ή τουλάχιστον τα πεθερικά μου για να το αφηνα 1 σάββατο για να βγαιναμε για κανα φαγητό.δεν μιλάω να γινεται αυτο συνέχεια, 1 σάββατο το μήνα να ξεφεύγουμε κ εμεις λιγάκι...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
ποσο πολυ με εκφραζεις,ασε που εμενα με πιανει η καρδια ακομα και οταν την περνουν αγκαλια μπροστα μου,για να την αφησω ουτε λογος!!

 

χαχαχαχαχαχαχα................πολύ εύστοχο και αληθινό το σχόλιό σου! Χαζομαμά!!!;););)

Link to comment
Share on other sites

καλά, μην είστε τόσο απόλυτοι...

όλα έχουν να κάνουν με το πόση βοήθεια έχεις σε καθημερινή βάση από τρίτους, πόσα παιδιά έχεις, πόσο χρονών είναι το παιδί και πόσο ήσυχο είναι (αν σε "ταλαιπωρεί"). σαφώς παίζει ρόλο και η ηλικία των γονιών. μάλλον έχετε μικρά μωράκια ακόμη και δεν τα έχετε "χορτάσει". μόλις μεγαλώσουν λίγο και μπείτε σε μια "ρουτίνα" καθημερινότητας (αφού τώρα όλα σας φαίνονται καινούρια ακόμη) τα ξαναλέμε. καλό είναι το ζευγάρι να έχει και μερικές δικές του στιγμές χαλάρωσης και διακέδασης. χρειάζονται κι αυτές για το καλό όοοολης της οικογένειας.

 

 

ακριβώς έτσι είναι..;)εμένα η κόρη μου είναι έξη, και οι ισορροπίες μας είναι τέλειες όταν βγαίνουμε μόνοι μας έστω για έναν καφέ μία φορά τη βδομάδα...

στην αρχή δεν διανοείσαι να το αφήσεις..αλλά μετά επιβάλλεται και λίγος χρόνος σαν ζευγάρι..γεμίζεις μπαταρίες και η σχέση με το παιδί γίνεται καλύτερη..

Link to comment
Share on other sites

και η διασκέδαση είναι απαραίτητη στη ζωή μας..δεν μιλάω για παιδιά που ζουν συνεχώς σε παππουδογιαγιάδες..αλλά ένα τρίωρο πχ κάθε 15 μέρες με ανθρώπους που τα λατρεύουν για να βγεις να ξεσκάσεις κάθε άλλο παρά παρκάρισμα είναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω κοριτσια μενω πατρα και οι γονεις μου αθηνα...οταν ερχονται πατρα κ οταν παω εγω αθηνα τους τον αφηνω ,,,γιατι θελω να ξεκουραστω..το δικαιουμε νομιζω...δεν δουλευω κ ειμαι μαζι του συνεχεια...αλλ αυτο γινετε 4 φορες τον μηνα!!!!

ολες αξιζουμε λιγο πιο προσωπικες στιγμες ειτε με τον αντρα μας ειτε με μια φιλη μας ειτε μονες μας!!!!δεν σημαινει επειδη καναμε παιδι-παιδια οτι τελειωσε η ζωη μας η' δεν τα αγαπαμε αρκει να εμπιστευομαστε και να ειμαστε σιγουροι γιατα χερια που τα αφηνουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και πρεπει να "παρκαρει' κανεις το παιδι που και που..αρκει να μην γινεται καταχρηση.

Εμεις το αφηνουμε σε παππου-γιαγια για κανα τριωρο περιπου 1 φορα το μηνα.

Ειναι καλο για ολους, χωρις καμια εξαιρεση.

 

Για να πουμε οτι αφηνουμε το παιδι και παμε διακοπες στις Μπαχαμες (λεμε τωρα),ειναι αλλη φαση και δεν ξερω αν θα το εκανα,μαλλον οχι

Link to comment
Share on other sites

Τα χρόνια που τα απιδιά μου ήταν μικρά και τα οικονομικά μας πολύ καλύτερα, ερχόταν μια κοπέλα 1 φορά την εβδομάδα και βγαίναμε. Κάποια στιγμή είχαμε πάει και μια 2ήμερη εκδρομούλα και τα είχα αφήσει στη μαμά μου. Όπως λέει και ο/η/ Anthony ήταν καλό για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...