Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφήνετε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε


maria

Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?  

1.211

  1. 1. Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?

    • Αρκετά Συχνά
      86
    • Που και που
      308
    • Σπάνια ή μόνο εαν υπάρξει ανάγκη
      488
    • Ποτέ
      182


Recommended Posts

καλημερα κι απο μενα.εγω δεν εχω κανεναν δικο μου κοντα αλλα κ παλι πολυ δυσκολα θα αφηνα το μωρο για να βγω εξω.δεν ξερω προς το παρον δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν.

μια φορα βγηκα μονη κ κρατησε ο συζ την μικρη κ δεν αντεχα.γυρισα πισω.ισως με το καιρο να μου περασει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα...

εγώ δεν αφήνω την μικρή μου συνήθως και αυτό γιατί η μητέρα μου ζει αρκετά μακριά απο αθήνα και δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην πεθερά μου, η οποία έχει μια κακή και χωριάτικη συμπεριφορά παρόλο που θέλει να αυτοαποκαλείται πρωτευουσίανα. θα απορείται που μιλάω έτσι και δεν το συνηθίζω....αλλά 10 χρόνια που είμαστε μαζί με τον άντρα μου και σχέση και γάμος μας έχει.....μπιπ.....συνέχεια καμώματα....και εκτός των άλλων ο κύριος λόγος είναι ότι έχω κακή εμπειρία απο τον ανηψιο του άντρα μου τον οποίο όποτε τον κράταγε του έκανε πλυση εγκεφάλου...του έλεγε να αγαπάς μονο την μάνα σου...(την κόρη της) και άστον τον πατέρα σου....αυτός ούτε να σε δεί δεν ήθελε...(φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο)

όσες φορές την κράτησε από ανάγκη.....το παιδί παρόλο που είναι μωρό έκανε να με κοιτάξει και να μου γελάσει 2-3 μέρες....ενώ μόλις έβλεπε τον μπαμπά της τρελενόταν....μην παρεξηγειθώ...δεν ζηλευω τον αντά μου όταν είμαστε τα απογέυματα μόνες σπιτι όταν γυρνάω απο δουλειά μέχρι να έρθει ο άντρας μου εκτός το ότι πάιζουμε της μιλάω πολυ για τον μπαμπά της γιατί θέλω να είναι το ίδιο και με τους δύο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μενουμε μακρια απο οικογενεια φιλους γνωστους οποτε οταν θελουμε να παμε καπου που δεν μπορουμε να παμε ολοι μαζι (απο θεατρο μεχρι νοσοκομειο) κανονιζουμε να ερχετε η μαμα μου και να καθετε με τον μικρο. Αυτο συμβαινει περιπου μια φορα το διμηνο. Βεβαια οταν ειναι η μαμα μου βγαινω καποιες φορες το πρωι και κανω εξωτερικες δουλειες μονη μου.

Οταν τυχει και ειμαστε στη Αθηνα μπορει να τον αφησω πιο πολλεσ φορες με τη γιαγια γιατι εχω πιο πολλες δουλειες / παρεες και κακα τα ψεματα θεωρω την Αθηνα λιγοτερο φιλικη για το καροτσι σε σχεση με τις Βρυξελλες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνια την αφηνω τη μικρούλα μου και μόνο για δουλειές και γιατρούς. Οσον αφορά τη διασκέδαση (πράγμα σπάνιο δυστυχώς) την παίρνω σχεδόν πάντα μαζί μου γιατι είναι εξαιρετική και πολύ βολικη. Χορεύει στα τραπέζια και δε λέει να κατέβει. Μάλλον περνάει και αυτή καλά. Αλλωστε είμαστε κολλητές φιλενάδες και δεν μπορούμε να αποχωριστούμε απλώς όταν πρόκειται για έξοδο.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ο δικός μας γεννήθηκε Σεπτέμβρη.Τα χριστούγεννα τον άφησα στον αδερφό μου για να κανω ρεβεγιόν να ξελαμπηκάρω λίγο,και γυρίσαμε κατα τις 2 παρα και τον πήραμε άρων άρων...Νιώθαμε πολύ άσχημα και κυρίως μας έλλειπε!!Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν θέλουμε με τον άντρα μου να βγούμε και δεν μπορούμε να πάρουμε και τη Νίνα μαζί τότε ναι την αφήνουμε στην μαμά μου και πηγαίνουμε έξω,εχουμε προσπαθήσει και στην θεία της αλλά δεν κάθεται,με την γιαγια της έχει μάθει να μένει μιας και μένει και το πρωΐ μαζί της....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην αρχή είχαμε φάει φοβερό κόλλημα και δεν ξεκολλάγαμε απο δίπλα της, ιδιαίτερα ο άντρας μου τον οποίο κόντευα να παρεξηγήσω, νόμιζα ότι δεν ήθελε να βγαίνει πια μαζί μου. Ε μετά απο τα ξενύχτια και την κούραση που φάγαμε στη μάπα ξεψαρώσαμε και τώρα την αφήνουμε τη μικρή ή στη μάνα μου ή στην πεθερά μου και πάμε και καμιά βόλτα. Είναι αναζωογονητικό να μένω κάποιες ώρες μόνη μου ή με τον άντρα μου, γεμίζω μπαταρίες και είμαι και πιο καλά με τη μικρή, πιο χαρούμενη και πιο υπομονετική!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά τώρα πια το αφήνω στη μαμά μου το παιδί συχνά για να βγαίνουμε με τον άντρα μου ή το αφήνω στον άντρα μου για να βγω καμιά φορά με τις φίλες μου. Αλλά θυμάμαι η πρώτη φορά ήταν πολύ δύσκολή. Ένιωθα χάλια, νόμιζα ότι θα γυρίσω σπίτι και θα βρω κάτι κακό. Επισης, φοβόμουνα μην αρρωστήσω και κολλήσω το παιδί, κάπνισα κιόλας την πρώτη φορά και μετά έλεγα τώρα θα βρωμάω κιόλας. Έτσι η πρώτη φορά που την άφησα ήταν βασανιστήριο. Γι αυτό και η δεύτερη ήρθε μετά από δυο μήνες μετά από το σοκ της πρώτης. Τώρα όμως όλα καλά. Βγαίνω και δεν έχω καμια έννοια. Όλα καλά τα κάνει η μαμά μου. Βασικά μόνο σε εκείνη το αφήνω

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα οι γονεις μου μενουν απο κατω, ειναι αρκετα νεοι κ ικανοι να βοηθησουν κ η μικρη τους λατρευει κ περναει καταπληκτικα μαζι τους. Ειναι προθυμοι να βοηθησουν κ τους αρεσει πολυ να ειναι με το μωρο. Τους την αφηναμε απο μικρουλα. Τις πιο πολλες φορες την αφηνουμε οταν πηγιανουμε ταξιδακια εξωτερικο εμεις. Για να βγουμε βραδυ δεν την αφηνουμε συχνα, γιατι η αληθεια ειναι οτι εχουμε κοψει τις εξοδους μονοι μας..

Παντως ξερω οτι περναει καλα, ξερω οτι δεν επιβαρυνω κ τους δικους μου αφου τους αρεσει, οποτε δεν το βρισκω κακο να εχω κ λιγο χρονο με τον αντρα μου.. Μας χρειαζεται κ εμας ενα διαλειμματακι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο θα αφήσω τον μικρό στην μαμά μου γιατι πρέπει να πάμε σε ένα γάμο αφου είμαστε οι κουμπάροι.Ήδη έχω πολύ άγχος γιατί ειναι η πρώτη φορα που θα τον αφήσω να κοιμηθεί εκτός σπιτιού.Βέβαια έχω απολυτη εμπιστοσυνη στους γονείς μου κ γι αυτό θα τον αφήσω αλλά σαν πρώτη φόρα το μυαλό μου θα είναι συνέχεια κοντά του!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Λόγω συνθηκών μένω με τους γονείς μου. Αυτό έχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του. Στα θετικά συγκαταλε΄γεται και το γεγονός ότι μπορώ να κοιμίζω τη μικρή μου και να βγαίνω (έστω και να πάω να δω μια ταινία στο σπίτι της αδερφής μου). Ούτως ή άλλως η μητέρα μου φροντίζει τη μικρή όσο δουλεύω και της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη (το βράδυ περισσότερη εμπιστοσύνη βέβαια έχω στον πατέρα μου γιατί κομάται πιο ελαφριά). Αν και τώρα που μεγάλωσε δεν ξυπνάει πολύ συχνά στον ύπνο της για γάλα (κι αν το κάνει θα είναι κατά τις τρεις). βέβαια στα αρνητικά είναι το ότι μετά από δέκα πέντε χρόνια ανεξαρτησίας ξαναγύρισα στο πατρικό (αλλά προκειμένου να αποκτήσω τη νεραϊδούλα μου θα πήγαινα και στην κόλαση)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το παιδάκι μου είναι πολύ μικρό ακόμη, δε σαραντίσαμε ακόμη, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα το αφήσω. υποφέρω και μόνο στη σκέψη ότι το καλοκαίρι δεν θα κάνω μπάνιο γιατί ο μικρούλης μου δεν είναι ακόμη για ήλιο και παραλία αλλά φρικάρω και στην ιδέα να τον αφήσω στη μαμά μου για να πάω σαββατοκύριακο ή έστω και Κυριακή με τον άντρα μου στη θάλασσα. ίσως να είμαι υστερική αλλά όπως ζεσταίνομαι και λιώνω εγώ έτσι αισθάνεται και το μικράκι μου και το βρίσκω πολύ άδικο να πάω εγώ για διασκέδαση και να το αφήσω αυτό στην κάψα

cQNjp3.png

cJG7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα ποτέ αλλα ο μπέμπης είναι ακόμα πολύ μικρός και δεν έχει τύχει να πάμε κάπου και να χρειαστεί να τον αφήσω, ασε που δεν μου αρέσει κιολας να τον αφήνω. Αλλα και αν χρειαζόταν μόνο στην μανούλα μου θα τον άφηνα και αυτό για λίγες ώρες.Δεν είμαι τις αποψεις κάνω ένα παιδί το αφήνω στην μαμά μου και εγώ κάνω τη ζωούλα μου.Τότε γιατί το έκανα? Η ζωή σου αλλάζει απο το παιδί και μετά και απο εκεί που ειμασταν δύο γίναμε τρεις και πάμε πακέτο.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω την πεθερα μου και μου την κραταει,αλλα επειδη κανει του κεφαλιου της αποφευγω να την αφηνω μονο αν χρειαστει να παω σε κανενα γιατρο..για βολτες βγαινοιυμε 1φορα τον μηνα με τον αντρα μου..

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι σχεδόν 4 ετών, από 2 μηνών την αφήναμε 1 φορά στις 15 μέρες και βγαίναμε με τον άντρα μου. Ευτυχώς έχω και μαμά και πεθερά ικανότατες, νεότατες και προθυμότατες να βοηθήσουν. Την κρατάνε εναλάξ μέσα στην εβδομάδα που εγώ δουλεύω. Μέχρι και το καλοκαίρι την παίρνουν μαζί τους οι δικοί μου στο χωριό αφού εμείς δουλεύουμε και λείπει και η άλλη γιαγιά στο δικό της χωριό. Από τη στιγμή πάντως που υπάρχει η δυνατότητα και τα ασφαλή χέρια και η εμπιστοσύνη, δεν έχω πρόβλημα ούτε εγώ ούτε και ο άντρας μου να μείνει η μικρή για λίγο με τις γιαγιάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω ψηφισα σπανια γιατι απλα θελω τις ωρες που δεν δουλευω να τις εκμεταλλευτω μαζι τους. αλλωστε δεν εχω παραπονο οτι δεν χαρηκα πραγματα στη ζωη μου ... τωρα θελω να χαρω αυτα τα αγγελουδια

Link to comment
Share on other sites

Την θήλασα ένα χρόνο και την άφηνα στη μαμά μου από 3 μηνών για να βγαίνουμε (για λίγο στην αρχή και αν ξυπνούσε της έδινε γάλα αποθηκευμένο). Μετά τον ένα χ΄ρονο την κρατούσε και η πεθερά μου στο χωριό. πάντα ήμουν της άποψης ότι αν υπάρχουν διαθέσμες γιαγιάδες, δεν πρέπει να τις λυπόμαστε, ίσα-ίσα έχουν ανάγκη τα παιδιά, χαίρονται. Βγαίναμε 1-2 φορές το μήνα. Την ημέρα πλέον πηγαίνει παιδικό και βλέπω φίλες για καφέ. Και καλοκαίρι την παίρνουμε μαζί μας έξω. Έχω όμως διαθέσιμες και πρόθυμες 2 γιαγιάδες και 1 προγιαγιά. Βλέπω άλλες όμως να μην έχουν γιαγιάδες κοντά και πραγματικά το θεωρώ δύσκολο. Εμείς την κοιμίζαμε και μετά βγαίναμε. Δε νομίζω ότι στερήθηκε κάτι και εμείς από τν άλλη ξεσκάμε, πιστεύω κ΄θε ζευγάρι το έχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια υπεροχη μαμα που την εμπιστευομαι περισσοτερο κ απο τον ιδιο μου τον εαυτο, οποτε δεν δισταζω καθολου να αφησω το μικρο μου ποντικι οποτε θελω ν παω καπου!χαρα της ειναι θα ελεγα!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν και υπαρχει η δυνατοτητα να αφησω τη διχρονη κορουλα μου στις γιαγιαδες για να βγω εξω με τον αντρα μου,τις περισσοτερες φορες προτιμουμε να μενουμε μεσα για να ειμαστε μαζι της.Αυτο γιατι λογω δουλειας δεν εχουμε πολυ χρονο να ασχοληθουμε με την μικρη

Link to comment
Share on other sites

είστε τυχερές...δεν έχω να πω τίποτα άλλο, εγώ μονο για ανάγκη έχω φωνάξει την μάνα και την πεθερα΄μου να μου τα κρατήσουν, να πάω πχ. στην τράπεζα η΄να βοηθήσουν τον άντρα μου σε θέματα παιδιάτρου μια και εγώ δουλεύω συνέχεια απόγευμα και γυρνάω βράδυ.για βόλτα;;;;εχει τυχει να μας τα κρατήσουν, αλλά όπως έχω ψηφίσει και παραπάνω, σ π ά ν ι α.«παιδιά δεν θέλατε;» έτσι μας λένε.και φυσικά παιδιά θέλαμε και εξακολουθούμε να θέλουμε και τα λατρεύουμε και πουθενά δεν πάμε χωρίς αυτά και είμαστε αγαπημενοι μεταξύ μας και τέλος. αλλά όταν ακουω την κουμπαρα μου να λέει ότι σε λίγες μέρες που παίρνει άδεια με το σύζυγό της θα πάνε κρήτη για 10 μέρες χωρίς παιδιά, με πιάνει το παράπονο, που εγώ όχι μέρες, ουτε σαββατοκύριακο δεν μπορώ να πάω με τον άντρα μου κάπου. μόνο μετρημένες ώρες. με πνίγει το παράπονο, κορίτσια μερικές φορές..

 

αλλό ο Θεός να μας έχει καλά, κι ας είμαστε όλη την ώρα μαζί, περνάμε μια χαρά και είμαστε πολύ δεμένοι. σε μια στιγμή ξεχνάω όλα τα παράπονα μου σχετικα με τους γονείς και αισθάνομαι πολυ ευτυχισμένη βλέποντας τα μωρακια μου...δεν θέλω τίποτα άλλο...ναμαστε καλά.

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΩ ΝΕΡΟ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΕ Η ΝΟΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 3ΜΗΝΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ"ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΓΙΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ".ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΣΚΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ.ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ.ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ,ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μητερα μου με παρακαλαει να της αφησω τη μικρη αλλα νοιωθω μιση οταν δεν την εχω στο κρεββατακι της να κοιμαται οταν επιστρεφω σπιτι. καμμια φορα τσακωνονται και οι συμπεθερες για το ποια θα την κρατησει!!! συνηθως βγαινει ο αντρας μου 1 φορα τη βδομαδα και 2 φορες το μηνα εγω, αλλα τα μεσημερια του σαββατου και ολη η κυριακη ειναι για το παιδι. εχουμε αρκετες ωρες και μονοι μας για ξεκουραση ειδικα! παντως οταν ειμαστε μαζι κανουμε συνεχεια πραγματα-quality time!!! φετος ειναι οι πρωτες μας διακοπες, 15 μερες στη θαλασσα με μια 15μηνη που δεν σταματαει να τρεχει αααααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...