Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφήνετε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε


maria

Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?  

1.211

  1. 1. Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?

    • Αρκετά Συχνά
      86
    • Που και που
      308
    • Σπάνια ή μόνο εαν υπάρξει ανάγκη
      488
    • Ποτέ
      182


Recommended Posts

Σε εμας συμβαίνει το εξής. Ενώ έχουμε την πεθερά που το κρατάει απο το πρωι ως τις 3.00 το μεσημέρι θέλει πολλές φορές να την αφήνω για να την βλέπει ο πεθερός μου το απόγευμα που παει στο σπίτι και να την πέρνω κατά τις 8.00. Δέν θέλω να την αφήνω γιατί δουλεύω και όταν έρχεται η ώρα να πάω να την πάρω πετάω απο την χαρά μου, μου λείπει πολύ τα πρωινα.Είναι κακό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τιποτα δεν ειναι κακο καθε σπιτι εχει τη σειρα του και το προγραμμα του και ειναι πολυ σεβαστο Υ.Γ. ασχετο................ η εμπειρια μου με εμαθε να μην λεω τις λεξεις ποτε........και παντα. :roll:

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι κακο καθε σπιτι εχει τη σειρα του και το προγραμμα του και ειναι πολυ σεβαστο Υ.Γ. ασχετο................ η εμπειρια μου με εμαθε να μην λεω τις λεξεις ποτε........και παντα. :roll:

 

Συμφωνώ απολύτως , αν έιχα τη δυνατότητα θα τα άφηνα...έιναι πολλά τα χρόνια για το ποτέ παιδιά :D:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω!!!

 

ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ

 

Προς το παρον ονειρευομαι οικογενειακες διακοπες (σε camping) εννοειται!!!

Αργοτερα και μια αποδραση χωρις παιδια (να θυμηθουμε τα παλια :D ) .....δεν ειναι κακοοοοο!!!!!

Που ξερεις.....μπορει να ερθει και το τριτο!!!! :lol::lol::lol:

 

...και μετα στο Δαφνι.... :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου ειναι 3 χρονων και τον αφηνω στη γιαγια του ανετα και χωρις τυψεις.

Δεν μπορω να μπω στην ψυχολογια του "τωρα ειμαι πατερας-μανουλα και δεν εχω τιποτα αλλο να κανω στη ζωη μου" και ειλικρινα πιστευω οτι αν περασω 1-2 μηνες χωρις να βγω χωρις το παιδι καθολου θα παθω νευρικο κλονισμο.

1-2 φορες το μηνα , καποιο Σαββατο κλπ δεν νομιζω οτι θα βλαψει το μονακριβο βλασταρι μας να το περασει με τη γιαγια , ασε που η γιαγια καραγουσταρει , και το παιδι τη θελει τη γιαγια του γιατι ετσι εμαθε , και μπορουμε και εμεις να πιουμε ενα καφε , ενα ποτο με την ησυχια μας χωρις να πρεπει να το κυνηγαμε σε ολο το μαγαζι.

 

Μπορει η ζωη μου να μην ειναι πια οπως ηταν προ παιδιου και δεν θα ξαναειναι (ισως οταν μεγαλωσει) , αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να γινω μοναχος και να μην βλεπω μπροστα μου τιποτα αλλο.

 

Νομιζω οτι η σωστη εννοια εδω αλλα και γενικοτερα ειναι "μετρο"

 

Κι εγώ ψηφίζω αυτό, αναμφισβήτητα. Ο γιος μου είναι 6 χρονών και όσες φορές το έχω κάνει σ'αυτά τα χρόνια, δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι..δεν είμαι ενάντια άν άποιος θέλει και νιώθει εμπιστοσύνη και ασφάλεια μπορεί να το κάνει ...δεν το κατηγορώ δηλαδή αλλά εγώ ......ειδικά για διασκέδαση με τιποτα......παρόλο που είμαι βρεφονηπιοκόμος και έχω δουλέψει και ως babysitter και ξέρω να κρίνω ......λιγάκι παραπάνω από τους άλλους...ίσως αν ήταν αναγκη και παλι λέω στη γιαγιάκα μας μόνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ηθελα πολυ να ειχα την μαμα μου κοντα και να τον αφηνω που και που να βγω λιγο με τον αντρουλη μου αλλα ειναι μακρια...κι ετσι παντου μαζι ο μπεμπαρος αλλα δεν εχω προβλημα ειναι η καλυτερη μας!!!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο γιος μου είναι 6 χρονών. Για να βγούμε έξω κάποια στιγμή το Σαββατοκύριακο συνήθως, τον κρατάει η μαμά μου. Τον κρατούσε από μηνών και περνούσε κι αυτός καλά όταν ήταν εκεί, όπως και τώρα. Και από τη στιγμή που δεν διαμαρτύρεται η μαμά μου και περνάει καλά και ο μικρός, νομίζω ότι μας κάνει καλό και εμάς λίγος χρόνος σαν ζευγάρι να ξεφύγουμε και να κάνουμε κάτι που μας ευχαριστεί. Κάποιες φορές που είναι κουρασμένη, μου το λέει και φυσικά καθόμαστε σπίτι αδιαμαρτύρητα. Εμένα προσωπικά αυτές οι λίγες ώρες μέσα στην εβδομάδα που τις έχω για εμένα και τον άντρα μου, μου κάνουν καλό. Μου δίνουν κέφι και ενέργεια για να ασχολούμαι με το σπίτι μου με το παιδί μου και με όλες τις υποχρεώσεις μου. Είναι για μένα το διάλειμα μου. Τώρα που μεγάλωσε ο μικρός, κάποιες φορές τον παίρνουμε μαζί μας και πάμε παρέα για φαγητό ή για καφέ. Κάτι που το απολαμβάνουμε επίσης ευχαριστα. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τη ζωή μου χωρίς τις στιγμές αυτές προσωπικής χαλάρωσης. Τις έχω πραγματικά ανάγκη. Νομίζω ότι αν μου έλειπαν, δεν θα ήμουν ήρεμη και καλοδιάθετη. Παρ'ολα αυτά όποιος δεν το κάνει,δεν το κατακρίνω. Είναι θέμα προσωπικών επιλογών αλλά και αναγκών. :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τον αφήνω το πρωι που πηγαινω στην δουλεια...δεν εχω νοιωσει ακομη την ανάγκη να τον αφησω για να βγω να διασκεδασω...προτιμω να περνάω όσο χρόνο έχω μαζι του... Σε καποιες υποχρεωτικές εξόδους είτε πηγαίνει ο άντρας μου μόνος του ή τον παίρνουμε μαζί μας....

rrNh.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Ψήφισα ΠΟΤΕ ...

Υπάρχουν πολλοί τρόποι διασκέδασης που μπορούν να περιλαμβάνουν και τον γιό μας...στο μυαλό μας είναι όλα...καλή θέληση να υπάρχει kaos-animal-bunny-smiley-6086.gif

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα τα παιδιά μου -ηλικίες 9, 7, 4 _ θέλουν να κοιμούνται κάθε παρασκευη βράδυ στην γιαγιά τους.Παίρνουν πίτσα ,κοιμούνται μετά από απίστευτο παιχνίδι και αρκετά αργά και γενικά κάνουν ότι δεν τους επιτρέπεται στο σπίτι.Είναι η χαρά τους.Τρελαίνονται αν τολμήσω να τους προτείνω να μείνουν σπίτι μας την Παρασκευή.Ελπίζω οι γονείς μου να είναι για πολλά χρόνια ακόμη γεροί - οχι γιατί μόλις αφήνω τα παιδιά βγαίνω έξω,δεν βγαίνω σχεδόν ποτέ- αλλα γιατί είναι υπέροχο πράγμα να έχεις ανθρώπους να σ'αγαπούν και εσένα και τα παιδιά σου και από ένα σημείο και μετά είναι και θέμα προσωπικής άποψης του καθενός.Καλά ΄κάνετε και όσοι τα αφήνετε αν το έχετε πραγματικά ανάγκη και καλά κάνουν και όσοι δεν τα αφήνουν ποτέ αφού έτσι νιώθουν ή απλά γιατί δεν έχουν επιλογή,αλλα πιστεύω ότι πάν μέτρο άριστο.Και πάλι το μέτρο είναι σχετικό. Το σίγουρο είναι ότι και τα παιδιά μας απο την στιγμή που τα αφήνουμε με τους παππούδες και τις γιαγιάδες τόσες ώρες για να φέρουμε τον επιούσιο, ίσως δένονται και πολύ παραπάνω από ότι θα θέλαμε μαζί τους αλλα είναι μοιραίο αυτό.Προσωπικά πιστεύω ότι τόσο ο άντρας μου όσο κι εγώ έχουμε υπέροχη σχέση με τα παιδιά μας και μόλις βρούμε λίγο χρόνο τον επενδύουμε στα παιδιά Π.χ. κάθε μέρα πάρκο,κάθε Σαββατοβραδο έχουμε βραδιά σινεμά,Κάθε Κυριακή εξορμήσεις, και πάντα φροντίζουμε να αναπληρώνουμε τον χαμένο χρόνο. Το θέμα είναι να υπαρχει ισορροπία.Και αυτό -κατά την ταπεινή μου άποψη - είναι θέμα απολύτως προσωπικό και κατά συνείδηση....

------------------------------------------------------

Να γυρίζεις σπίτι το σούρουπο με ευγνωμοσύνη στην καρδιά.Και ύστερα να κοιμάσαι με μια προσευχή για την αγάπη που έχεις στην καρδιά σου και μ' έναν ύμνο δοξαστικό στα χείλη σου.

(ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν και ειμαι νέα μητέρα μόλις 3 μηνών συνίθως το π'ερνω μαζί μου όπου κι αν πάω, από απλες βόλτες, καφέδες μέχρι διακοπές. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλον για το μωρό μου. Δεν ξέρω αν στο μέλλον θα κουραστώ και θα το αφείνω αλλού αλλά θα προτιμήσω να αρχίσει να μιλάει καθαρά για να το αφήνω αλλου, ώστε να μου λέει και αν περνάει καλα.

Ως τώρα έπρεπε να το αφήσω 3 φορές για 3 ώρες. Αλλά το άφησα με μισή καρδιά και μετά είχα τύψεις...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

είμαι από τις πολύ τυχερές ... ομολογουμένως

 

Έχω την μανούλα μου δίπλα...είναι πολύ νέα μόλις 50 χρόνων με πολύ διάθεση και ΑΝ θέλω μπορεί να μου κρατήσει τα παιδια...

η αλήθεια είναι ότι επειδή δουλεύω πολλές ώρες στερούμαι πολύ τα παιδιά μου η κόρη μου είναι 5 χρονών και ο γιος μου 5 μηνών.

 

έχω εμπιστοσύνη στην μαμά μου γιατί βλέπω ότι έχει κάνει εξαιρετική δουλειά με την κόρη μου... και φαντάζομαι θα κάνει το ίδιο και με τον μικρό...

δεν με έχει υποβιβάσει ποτέ μπροστά στα παιδιά μου... και όταν είμαι εγώ εκεί δεν παρεμβαίνει ποτέ - η κόρη μου στα 2 ήξερε τι σημαίνει ΑΡΧΗΓΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΠΑΣΑ ΑΡΧΗ ΠΑΥΣΑΤΩ...

παρόλα αυτά και κυρίως από τύψεις λόγω ωραρίου έχουμε να βγούμε με τον άνδρα μου μαζί βράδυ έξω από 21/12/2003 που κάναμε τον γάμο και την βάπτιση μαζί και βγήκαμε να το διασκεδάσουμε... δεν μετανιώνω και δεν παραπονιέμαι... ήδη χάνω πολλά από το μεγάλωμα των παιδιών μου δεν έχω σκοπό να στερηθώ και τα ξενύχτια τους (για να βγω να διασκεδάσω έξω) έχουν και αυτά την γλύκα τους !!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εως τωρα δεν εχει χρειαστει παρα μονο 2 φορες και αυτο αναγκαστικα....

Βεβαια ειμαι νεα μαμα αλλα οπου και αν παμε τον παιρνουμε μαζι μας...

Ο ανδρας μου μου προτεινε να βγουμε με παρεα αυριο βραδυ και το σκεφτομαι(θα το κρατησει η μαμα του ),δε θελω να τον αποχωριστω, δεν εχω νοιωσει ακομα την αναγκη να το κανω..

Βεβαια απο το καινουργιο χρονο θα πιασω δουλεια οποτε αναγκαστικα αυτο θα γινεται... :(

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Και η μαμα χρειαζεται να νοιωσει γυναικα. Να βγει , να πιει ενα ποτο , να πει μια κουβεντα χωρις να εχει τα ματια να γυρνανε γυρω γυρω μην κανει κατι το μικρο.

 

Ευτυχισμενοι γονεις μεγαλωνουν ευτυχισμενα παιδια. Γι αυτο αν το νοιωσω θα το κανω. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

:lol: ποτε!ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ!ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ!

 

Γιατι καλε να κοιμηθει εκτος σπιτιου? Κι εμας δεν εχει κοιμηθει. Μενει η γιαγια σπιτι :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΟΤΑΝ ΕΤΟΙΜΑΖΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΟ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ.ΑΛΛΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 5 ΧΡΟΝΩΝ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ.ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΗΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΖΗΛΕΥΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 3 ΔΕΝ ΒΓΗΚΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΑΙ.ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΒΟΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε κοριτσια εχω τυψεις οταν τον αφηνω.ειναι 4,5 μηνων αρκετα κοινωνικο προς το παρον αλλα μου κακοφαινεται οταν τον αφηνω αλλου.θελω εγω να τον ταισω εγω να τον κοιμησω και να του δωσω φιλακι για καληνυχτα.δεν μπορω εχω εξαρτηση :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ρε κοριτσια εχω τυψεις οταν τον αφηνω.ειναι 4,5 μηνων αρκετα κοινωνικο προς το παρον αλλα μου κακοφαινεται οταν τον αφηνω αλλου.θελω εγω να τον ταισω εγω να τον κοιμησω και να του δωσω φιλακι για καληνυχτα.δεν μπορω εχω εξαρτηση :oops:

 

καλώς ή κακώς έτσι αισθανόμαστε και εμείς, ευτυχώς και ο σύζηγος...έτσι και αλλιώς περνάμε τόσο όμορφα οι τρεις μας....ειδικά όταν σου λέει εκείνο " μαμα θα είμαστε όλοι μαζί έτσι δε είναι?" όταν έρχεται σ/κ αντε να τον αφησω εγώ μετά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς αναγκαστηκά έχουμε baby sitter γιατί έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά και είμαστε μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από τις γιαγιάδες!! Οπότε ήδη τον αφήνω όσο δουλέυω, δηλαδή 10ωρο καθημερινά, 6 μέρες τη βδομάδα!!

Δεν μου πάει καρδιά να το κάνω περισσότερο. Αφού όταν γυρίζω σπίτι και κοιμάται, εύχομαι να ξυπνήσει κι ας γκρινιάζει, γιατί σε λίγο θα καταλαβαίνει τη νταντά του για μαμά.

Τώρα είναι 4.5 μηνών, αλλά όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα και θα αρχίσει να μιλάει και να μπουσουλάει...που θα είμαι;;;.....πόσα θα χάσω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...