Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ Κ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ....


Λιζα Ν.

Recommended Posts

Λίζα, ξαναδιάβασα το μήνυμά μου και μου φάνηκε απότομο, συγνώμη, δεν είχα καμία επικριτική διάθεση.

Απλώς, αν η ίδια η μητέρα σου για τους δικούς της λόγους, όποιοι κι αν είναι αυτοί, δεν θέλει να δεσμευτεί σε καθημερινή βάση, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το συζητήσεις μαζί της, να της εξηγήσεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια κι αν δεν μπορεί, θα βρεις τη λύση μόνη σου, όπως τόσες μαμάδες.

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω είναι δύσκολο να ξεπεράσεις τους φόβους και να ξαναβγείς για δουλειά, αλλά μακροπρόθεσμα είναι καλύτερο και για σένα και για το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ελπιζω ζεττα,μακαρι.....γιατι διαβαζω τοσα πολλα στο τοπικ για τους παιδικους που εχω πλανταξει στο κλαμα απο την ανησυχια...ποτε δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρη. Γι αυτο ηθελα τουλαχιστον να ηταν μεγαλυτερη να μου τα λεει μονη της.

Μη ζητας συγγνωμη, δεν χρειαζεται :-)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω αυτα που γραφεται και με στεναχωρουν τοσο πολυ.Εμενα η μαμα μου μου κραταει το μπεμπη απο οταν ηταν τριων μηνων κανοντας οτι της πω και τωρα τις διακοπες που δεν δουλευα παλι ερχοταν για να με βοηθαει.Επισης μας παρακαλει να της αφηνουμε το μπεμπη αν θελουμε να βγουμε με τον αντρα μου(εμεις ομως τιποτα,μαζι μας και ο μπεμπης)

 

Ευτυχώς εγώ δεν έχω βρεθεί στην θέση σας. Είμαι απ'τις τυχερές. Μπορεί να έχω μια πεθερά -Παναγιά μου βοήθα- που ούτε σχέσεις έχουμε, ούτε θέλω να με βοηθάει, αλλά έχω μια μάνα μάλαμα. Είναι νεότατη και με το μωρό είναι ξετρελαμένη. Μου το κρατάει από 20 ημερών, για να έχω την δυνατότητα να βγω μια βόλτα. Πλέον της το αφήνω κάθε Σαββατοκύριακο, για να μπορέσω να κάνω όλες μου τις δουλειές και να ηρεμήσω (χωρίς όμως να την καταπιέζω ή να την κλείνω μέσα, αν θέλει να βγει με τον πατέρα μου ή αν έχει δουλειές).

 

Από μόνη της προσφέρθηκε, γιατί και η ίδια όταν ήταν νέα μωρομάνα, την βοήθησε πολύ η γιαγιά μου (Η μάνα της). Εϊχε κι εκείνη την ανάγκη τότε να μείνει λίγο μόνη με τον πατέρα μου, να ξεφύγει από την καθημερινότητά της, έτσι ώστε να έχει δυνάμεις να ανταπεξέλθει σε όλα. Γνωρίζει πως η γυναίκα που έχει μωρό, χρειάζεται έστω μια μέρα, να κάτσει σε έναν καναπέ, να κλείσει τα μάτια και να ηρεμήσει, χωρίς να κάνει τίποτε άλλο. Κι ευτυχώς για μένα, όταν της πάω την μπέμπα σπίτι κάνει ακριβώς ό,τι της λέω, γιατί είναι της φιλοσοφίας (και καλά κάνει) ότι αν κάνει έστω για λίγες ώρες στο παιδί πράγματα που δεν κάνω εγώ ή του αλλάξει το πρόγραμμα, μετά εγώ θα έχω πρόβλημα και δεν το θέλει.

 

Εϊμαι τυχερή και την ευχαριστώ πολύ που στέκεται τόσο δίπλα μου....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς εγώ δεν έχω βρεθεί στην θέση σας. Είμαι απ'τις τυχερές. Μπορεί να έχω μια πεθερά -Παναγιά μου βοήθα- που ούτε σχέσεις έχουμε, ούτε θέλω να με βοηθάει, αλλά έχω μια μάνα μάλαμα. Είναι νεότατη και με το μωρό είναι ξετρελαμένη. Μου το κρατάει από 20 ημερών, για να έχω την δυνατότητα να βγω μια βόλτα. Πλέον της το αφήνω κάθε Σαββατοκύριακο, για να μπορέσω να κάνω όλες μου τις δουλειές και να ηρεμήσω (χωρίς όμως να την καταπιέζω ή να την κλείνω μέσα, αν θέλει να βγει με τον πατέρα μου ή αν έχει δουλειές).

 

Από μόνη της προσφέρθηκε, γιατί και η ίδια όταν ήταν νέα μωρομάνα, την βοήθησε πολύ η γιαγιά μου (Η μάνα της). Εϊχε κι εκείνη την ανάγκη τότε να μείνει λίγο μόνη με τον πατέρα μου, να ξεφύγει από την καθημερινότητά της, έτσι ώστε να έχει δυνάμεις να ανταπεξέλθει σε όλα. Γνωρίζει πως η γυναίκα που έχει μωρό, χρειάζεται έστω μια μέρα, να κάτσει σε έναν καναπέ, να κλείσει τα μάτια και να ηρεμήσει, χωρίς να κάνει τίποτε άλλο. Κι ευτυχώς για μένα, όταν της πάω την μπέμπα σπίτι κάνει ακριβώς ό,τι της λέω, γιατί είναι της φιλοσοφίας (και καλά κάνει) ότι αν κάνει έστω για λίγες ώρες στο παιδί πράγματα που δεν κάνω εγώ ή του αλλάξει το πρόγραμμα, μετά εγώ θα έχω πρόβλημα και δεν το θέλει.

 

Εϊμαι τυχερή και την ευχαριστώ πολύ που στέκεται τόσο δίπλα μου....

Εισαι πολυ τυχερη και μπραβο στη μαμα σου!

Λιζα Ν. για να καταλαβεις και παλι πως δεν εισαι μονη σου, θα σου πω πως το Σαββατο μας χαλασε ο καυστηρας και δεν εχουμε θερμανση.. Με πηρε τηλ. λοιπον και με ακουσε μεσα στην απελπισια και ετσι μου προτεινε να παω απο τη δουλεια της για να μου δωσει μια σομπα αλογονου για να μην κρυωσει η μικρη με αυτο το κρυο. (Δουλευει σε Σ/Μ). Πηγαμε λοιπον και εκτος της σομπας μας εδωσε κι εναν υπνοσακο και λεφτα για να "ντυσουμε" το παιδι επειδη εχει πολυ κρυο. Αναθαρρησα κι εγω και της ζητησα να ερθει να φαμε ολοι μαζι την Κυριακη. Η απαντηση ηταν πως την Κυριακη εχουν την απογραφη και μετα θα πανε ολοι οι συναδελφοι μαζι για φαγητο και δεν μπορει να λειψει. Δεν με πειραξε αυτο, εκεινο που με πειραξε ηταν που μου ειπε "Τι θελεις τωρα, δεν σας εδωσα λεφτα?" Δηλαδη δινοντας μου χρηματα με εχει "τακτοποιησει" αυτοματα ως καλυμμενη και πως δεν τη χρειαζομαι αλλο. Δεν λεω πολλα και για να μην νομιζετε πως ειμαι αχαριστη την ευγνομονω για οσες φορες μας εχει βοηθησει με τα οικονομικα μας, αλλα θα προτιμουσα να μου κρατουσε για λιγο το παιδι ή να ερχοταν να φαμε ολοι μαζι και να δει το εγγονι της.. Δεν ξερω αν εχω δικιο ή αδικο αλλα εγω εχω αρχισει να συμβιβαζομαι με την ιδεα πως τα πραγματα δεν θα αλλαξουν ποτε..:-(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος.... Εντάξει. Οι μανάδες σας δεν βοηθάνε. Οι μανάδες των συζύγων σας? Υποτίθεται ότι κι αυτές είναι γιαγιάδες. Αν ανήκετε στο κλαμπ των πεθερόπληκτων όπως εγώ, πάω πάσο. Απλά, γνωρίζω και πεθερές που είναι καλύτερες και από μάνες.

 

Αν και σίγουρα, κατά 99% μόνο στις μανάδες μας έχουμε το θάρρος να τα ψάλλουμε αν κάτι κάνουν στραβά και δεν μας ακούνε και χωρίς να έχουμε την περιβόητη κόντρα πεθεράς-νύφης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με όλο το θάρρος.... Εντάξει. Οι μανάδες σας δεν βοηθάνε. Οι μανάδες των συζύγων σας? Υποτίθεται ότι κι αυτές είναι γιαγιάδες. Αν ανήκετε στο κλαμπ των πεθερόπληκτων όπως εγώ, πάω πάσο. Απλά, γνωρίζω και πεθερές που είναι καλύτερες και από μάνες.

 

Αν και σίγουρα, κατά 99% μόνο στις μανάδες μας έχουμε το θάρρος να τα ψάλλουμε αν κάτι κάνουν στραβά και δεν μας ακούνε και χωρίς να έχουμε την περιβόητη κόντρα πεθεράς-νύφης.

Σε ο,τι αφορα εμενα ειμαι οντως πεθεροπληκτη αλλα και περα απο αυτο εμεις μενουμε Αθηνα και η πεθερα Πατρα. Οποτε καταλαβαινεις..

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, ξέρω ότι μπορεί να μη σου αρέσει αυτό που θα σου πω, αλλά καμιά γιαγιά δεν είναι υποχρεωμένη να κρατήσει παιδί. Η υποχρέωσή τους τελείωσε όταν ενηλικιωθήκαμε. Βέβαια, θα ήταν πολύ καλό να μπορεί να σε βοηθήσει, αλλά από τη στιγμή που βαριέται όπως καταλαβαίνω, δεν θα ήταν και πιο κατάλληλη από μια ορεξάτη κυρία που δεν έχει καμιά συγγένεια μαζί σου:). Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη.

Θα δεις σίγουρα εδώ στο φόρουμ, αλλά και γύρω σου, μαμάδες πολύ ευχαριστημένες από παιδικούς και από κυρίες που κρατούσαν τα παιδάκια τους στο σπίτι.Ξεκίνα την έρευνα!:)

 

Καλημέρα! Θα συμφωνήσω κι εγώ απόλυτα ως προς τα παραπάνω. Εμένα οι γονείς μου και τα πεθερικά μου μένουν μακριά, σε άλλη πόλη, οπότε έχω βρει εδώ και χρόνια μια καταπληκτική γυναίκα να προσέχει τα παιδιά, που δεν την αλλάζω με καμμία γιαγιά στον κόσμο! Και αισθάνομαι πολύ ωραία που δεν αναγκάζω τους γονείς ή τα πεθερικά μου να μεγαλώσουν εκτός από τα δικά τους και τα δικά μου παιδιά!

 

Τη λύση να πηγαίνεις εσύ το μωρό στη μαμά σου 3 φορές την εβδομάδα την έχεις σκεφτεί;Απ' ότι λες τις υπόλοιπες 2 μπορείτε να παίρνετε αδεια. Αν ναι, γιατί την απορρίπτεις; Εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ πιο λογικό από το να αφήσει το δικό της σπίτι, τον άντρα της κλπ και να μετακομίσει σε νέο σπίτι με διπλές υποχρεώσεις νοικοκυριού.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, και παλι δεν θα μπορουσε να το κρατησει πανω απο λιγες ωρες, θα επρεπε καθε μερα να κανουμε παρα πολλα χιλιομετρα. Η δε δουλεια του αντρα μου ειναι στην Ελευσινα και η μητερα μου μενει Σχοινια!!!! (μενουμε Παιανια). Γι αυτο ειπα να της νοικιασω ενα σπιτι διπλα στο δικο μου, για να μην μετακινειται κανενας για 3 μερες.

Γυναικα σκεφτομουν αρχικα, μεχρι που μια γνωστη μου που ειναι στο χωρο (δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες), μου ειπε ενα μονο πραγμα "ΟΛΕΣ κοιμουνται οταν λειπεις!!!!" και οτι αυτο ειναι το λιγοτερο....θυμαμαι εμενα με αφηναν σε μπειμπι σιτερ και εκεινη εφερνε τον φιλο της και πηρε 6 μηνες να το καταλαβουν οι γονεις μου. Μας ανεβαζαν και σε μοτοσυκλετα 2 παιδια και πηγαιναν για μπανιο στη θαλασσα!!!! ουτε αυτο το ειχαν καταλαβει. Κι αλλα πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το θεμα μας, δεν λεω οτι ειναι κανενος υποχρεωση να βοηθαει κανεναν. Ομως δεν θα αντεχα εγω να θελει βοηθεια το παιδι μου και να μην δινω.

Link to comment
Share on other sites

Γυναικα σκεφτομουν αρχικα, μεχρι που μια γνωστη μου που ειναι στο χωρο (δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες), μου ειπε ενα μονο πραγμα "ΟΛΕΣ κοιμουνται οταν λειπεις!!!!" και οτι αυτο ειναι το λιγοτερο....

Δεν είναι πάντα έτσι. Η γυναίκα που μου κρατάει το παιδί νομίζω ότι το έχει σε πιο καλή σειρά ακόμα κι από μένα. Και μου φαίνεται ότι το αγαπάει πολύ. Βλέπω και τον μικρό πόσο χαίρεται όταν έρχεται, μπορεί να μη μιλάει, αλλά δείχνει με τη συμπεριφορά του.

Έχεις τη δυνατότητα στο διάστημα που έχεις άδεια να πάρεις κάποια γυναίκα για βοήθεια, ώστε να την δεις και δοκιμαστικά κι αν σου αρέσει να την κρατήσεις για λίγο καιρό;

Αν δεν εμπιστεύεσαι γυναίκα μόνη μέσα στο σπίτι σου και το παιδάκι σου είναι πια 11 μηνών όταν ξαναβγείς για δουλειά, ίσως είναι καλύτερα να την στείλεις απευθείας παιδικό. Θα είναι ακόμα μικρή αλλά όχι και πολύ μωρό.

 

Ομως δεν θα αντεχα εγω να θελει βοηθεια το παιδι μου και να μην δινω...

Έτσι ακριβώς ήταν η μαμά μου. Μπορεί να ήταν χάλια από υγεία, αλλά δεν μπορούσε να περάσει μια μέρα χωρίς να δει τα παιδιά και πάντα προσπαθούσε να με βοηθήσει. Τα λάτρευε τα παιδιά και δεν ήταν καν τα πρώτα της εγγόνια, αλλά πιστεύω ότι ξεπερνούσε τις δυνάμεις της.

Ίσως η μαμά σου έχει δίκιο που βάζει τα όριά της. Μπορεί να μην αντέχει ή να θέλει να χαρεί τα ελεύθερα πρωινά που δεν είχε σαν εργαζόμενη.

Ελπίζω τουλάχιστον να σε βοηθάει αν το μικρό κάποια μέρα δεν πηγαίνει στο σταθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς, εμένα η μαμά μου μένει στον επάνω όροφο..Μου κρατάει το παιδί...! Μόλις γεννηθηκε ο μικρός...μαζι καναμε ξενύχτια...Μιλάμε φοβερη γυναίκα! Να την έχει ο Θεος καλά! Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρις αυτή! Η συμπόνια της είναι παραδειγματική και ειλικρινα..δίνει άλλο νόημα στη λέξη "μαμα". Πάντα θα είναι η "μανούλα" η γλυκιά, που με βοηθάει όσο κανείς! Παράλληλα, μαγειρεύει, σιδερώνει, βάζει σκούπα...δεν έχω λόγια...Ώρες ώρες ντρέπομαι, της λέω πως δεν θελω να μου κανει και δουλειες, θα τα κανω εγω οταν γυριζω σπίτ απο τη δουλεια και η απάντηση της...Όχι παιδάκι μου, εσύ είσαι κουρασμένο απο τη δουλειά, θέλω όταν γυρίζεις σπιτι να ασχολείσαι μόνο με το καμάρι μας που του λείπεις όλη μερα και όχι να κανεις δουλειες! Δεν ξέρω, αλλά τέτοιοι άνθρωποι σπανίζουν..και είμαι πολύ τυχερή που την έχω για μαμά μου! Παράλληλα, εκείνη οταν μας είχε μικρά, και δούλευε και βοηθεια δεν είχε απο πουθενα! Έκανε ξενύχτια οταν εμεις κοιμομασταν, για να σιδερωσει, πλύνει, κάνει γενική στο σπίτι...και γι' αυτό όπως λεει, δεν θέλει να ταλαιπωρούμαι και εγώ όπως ταλαιπωρείτο κάποτε εκείνη! Αχ, ρε μάνα...τελικά είσαι όντως μόνο μία..ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, εμένα η μαμά μου μένει στον επάνω όροφο..Μου κρατάει το παιδί...! Μόλις γεννηθηκε ο μικρός...μαζι καναμε ξενύχτια...Μιλάμε φοβερη γυναίκα! Να την έχει ο Θεος καλά! Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρις αυτή! Η συμπόνια της είναι παραδειγματική και ειλικρινα..δίνει άλλο νόημα στη λέξη "μαμα". Πάντα θα είναι η "μανούλα" η γλυκιά, που με βοηθάει όσο κανείς! Παράλληλα, μαγειρεύει, σιδερώνει, βάζει σκούπα...δεν έχω λόγια...Ώρες ώρες ντρέπομαι, της λέω πως δεν θελω να μου κανει και δουλειες, θα τα κανω εγω οταν γυριζω σπίτ απο τη δουλεια και η απάντηση της...Όχι παιδάκι μου, εσύ είσαι κουρασμένο απο τη δουλειά, θέλω όταν γυρίζεις σπιτι να ασχολείσαι μόνο με το καμάρι μας που του λείπεις όλη μερα και όχι να κανεις δουλειες! Δεν ξέρω, αλλά τέτοιοι άνθρωποι σπανίζουν..και είμαι πολύ τυχερή που την έχω για μαμά μου! Παράλληλα, εκείνη οταν μας είχε μικρά, και δούλευε και βοηθεια δεν είχε απο πουθενα! Έκανε ξενύχτια οταν εμεις κοιμομασταν, για να σιδερωσει, πλύνει, κάνει γενική στο σπίτι...και γι' αυτό όπως λεει, δεν θέλει να ταλαιπωρούμαι και εγώ όπως ταλαιπωρείτο κάποτε εκείνη! Αχ, ρε μάνα...τελικά είσαι όντως μόνο μία..ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ!

εισαι πολυ τυχερη..εγω πλεον πιστευω ειναι στον ανθρωπο.αν δεν το νιωθει η μανα δεν μπορεις να κανεις τιποτα,....οτι και να πεις δεν αλαζει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

candy μου, να την αγαπας και να την προσεχεις, μπραβο της. Βεβαια εγω δεν ζητω τετοια θυσια και αφοσιωση, καταλαβαινω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο και μανα να εισαι. Εμεις ειμαστε κοντα-οχι ακριβως εκει ευτυχως- στο αλλο ακρο.

Γυναικα σιγουρα δεν παιρνω γιατι εχω ασχημες αναμνησεις εγω σαν παιδι οποτε δεν μπορω να τις εμπιστευτω. Αν ηξερα καποια απο πριν ή ειχα μια φιλη να μου συστησει μια, δεν το συζητω...

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, εμείς έχουμε παρόμοια εμπειρία με τη δικιά σου. Από τον ιδιωτικό παιδικό που πηγαίνω τα παιδιά, βλέπω ότι κοντά σε περιόδους εορτών και καλοκαιριού αραιώνουν πολύ τα παιδάκια. Λίγοι γονείς δεν έχουν πραγματικά καθόλου βοήθεια από κάποιον δικό τους.

 

Σαν και εσένα, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αύριο-μεθαύριο θα έχω εγγονάκια μικρά και θα προτιμώ τις βόλτες ή οτιδήποτε άλλο, από το να περνάω μαζί τους έστω λίγες ώρες, μια στο τόσο, τουλάχιστον.

 

Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένη από την εμπειρία μας με τον παιδικό, ούτε και τρομερά δυσαρεστημένη. Εννοείται έψαξα για το καλύτερο δυνατόν.

 

Τουλάχιστον έχεις λίγο χρόνο μπροστά σου για να ψάξεις να βρεις άτομο ή παιδικό σταθμό εμπιστοσύνης... Όσο γίνεται, δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι η μητέρα σου είχε και προσωπική εμπειρία από ανεύθυνες νταντάδες. Το να πέσει το παιδί σε λάθος χέρια δεν είναι κάτι θεωρητικό στην περίπτωσή της... Τι να πω... τι να πω... Κουράγιο και από δω και πέρα μετράει η σχέση σου με την κόρη σου... Για να αλλάξεις μυαλά στη γιαγιά... χλωμότατο... Εγώ θα έκανα τον Κινέζο... Δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την αγαπώ πολύ, την προσέχω και παρακαλώ τον Θεό να μας έχει όλους καλά! Φροντίζω να της λέω ποσο την αγαπώ και πόσο εκτιμώ ολα αυτά που έχει και συνεχιζει να κάνει για εμας!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, εργάζομαι από τότε που πήρα πτυχίο. Όταν γεννήθηκε η μεγάλη δεν δούλευα, επειδή δεν μπορούσα να την αφήσω κάπου. Το ίδιο και με το δεύτερο. Μετά έδωσα ΑΣΕΠ και πέρασα στο δημόσιο(σχολείο). Ύστερα έκανα άλλα 2 παιδιά. Λείπω περίπου 6 ώρες από το σπίτι κάθε μέρα. Μου λείπει τόσο πολύ το ελεύθερο πρωινό που δεν ξέρω αν θα κρατούσα μεθαύριο τα εγγόνια μου. Θα προτιμούσα τα παιδιά μου να έχουν τη δυνατότητα να προσλάβουν μια γυναίκα. Μάλλον θα τα κρατούσα τον πρώτο καιρό, αν η μόνη λύση ήταν ο παιδικός.

Όμως...χαίρομαι πολύ που με βοηθάει μόνο ο σύζυγος. Έμαθα να ξενυχτάω, να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού, να μαγειρεύω, να κάνω γλυκά και να ασχολούμαι με τα παιδιά. Τον πρώτο καιρό ήμουν σε πολύ άσχημη κατάσταση. Ύστερα, ψήθηκα τόσο πολύ που κάποιες φορές νιώθω ότι μπορώ να κάνω τα πάντα (και κάποιες άλλες, τίποτα:-)). Δεν θα ήθελα να μάθω να λειτουργώ με τη μαμά για βοήθεια, αλλά πέρασε πολύς καιρός μέχρι να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ είμαι από τις τυχερές.Εχω βοήθεια και από τη μαμά μου και από την πεθερά μου.Όποτε τις χρειαστώ είναι πάντα πρόθυμες να με βοηθήσουν.Αγαπάνε υπερβολικά τα παιδάκια μου και αυτό φαίνεται.Ακολουθούν πάντα τις οδηγίες που τους δίνω.Τις ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα μπορούσα να διανοηθώ ότι μεγαλώνοντας τα παιδιά και κάνοντας και αυτά τη δική τους οικογένεια δεν θα τα βοηθήσω.Η μάνα είναι αυτή που στη δύσκολη στιγμή πρέπει να είναι δίπλα στο παιδί της και όχι ένας ξένος άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

"ΟΛΕΣ κοιμουνται οταν λειπεις!!!!" QUOTE]

 

οχι βρε, αυτο ειναι υπερβολη.εγω την εκανα αυτη τη δουλεια μικροτερη κ η αδερφη μου κ μια φιλη.ολες ειμασαν σουζα με τα παιδια, καναμε το καλυτερο. πριν 2 χρονια εκανα μαθημα σε παιδακι κ η μανα ελειπε απο το σπιτι να κανει τις δολειες της.ουτε λεπτο δεν παρεκλινα απο το προγραμμα μου.τωρα γιναμε κ φιλες,που σημαινει οτι οι ανθρωποι νιωσαν ικανοποιημενοι. απλα θα βρεις μια κοπελα ευσυνειδητη με ηθος κ καλους τροπους.αν ειναι αξιοπρεπης μια χαρα θα το προσεχει το παιδακι

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια η μαμα μου εργαζεται οποτε οταν γυρισω στη δουλεια δεν παιζει να με βοηθήσει (μενει και μακρυα). Η πεθερα μου, εχει προσφερθεί να μας βοηθήσει ψαχνοντας ομως ακομα το μερος που θα γινεται η φυλαξη του παιδιού.

Σπιτι της δεν παιζει γιατι εγω δουλευω πολυ κοντα στη δουλειά μου. Μενει Ανω Κυψελη και εμεις Γερακα. Δουλευω Αγια Παρασκευή (10 λεπτα απο το σπιτι). Ταξιδακι για να ανεβοκατεβω 2 φορες την ημερα σπιτι της, ειδικα με κινηση. Ο αντρας μου δουλευει αλλου γι αλλου και για το παιδί ταλαιπωρια για να το πηγαινοφερνουμε.

Οποτε ψαχνει τροπο (και καλα) για να βρει να ερχεται σπιτι μας. Και οι δυο συνταξιουχοι και ο πεθερος μου οδηγεί (κατα τ' αλλα ψάχνει τρόπο).

Γενικως το παιδί ειναι 6 μηνων, και το εχουμε αφησει 1 βραδυ στη μαμα μου και 1 στην πεθερα μου για να παμε σε γαμο συγγενων.

Προχτες της ζητησα (της πεθερας) να ερθει να μου κρατησει για λιγες ωρες τη μικρη γιατι επρεπε να παω στη δουλεια, και μου ειπε να της την παω γιατι βολευεται καλυτερα σπιτι της. Οπως κι εκανα και εχασα φυσικα ολη μου την ημερα στους δρομους.

Πώς λοιπον εγω περιμενω να ερχεται 10 ωρες την ημερα με τα πηγαινελα, 5 μερες την εβδομαδα χωρις να αισθανομαι υποχρεωμενη? Δεν μπορω και επειδή δεν θελω υποχρωσεις και πολλα πολλα θαρρητα, αποφασισα να παρω κοπελα να μου κραταει τη μικρη.

Τωρα καλως κακως θα δειξει. Τουλαχιστον δεν θα ακουω συμβουλες για το πως π.χ. θα ταισω το παιδί μου, και δεν θα βγαζει και αυτο τον ανταγωνισμο που εισπραττω οσες φορες (πολυ λιγες) της εχω αφησει τη μικρη, ημερα, για να παω καπου.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

"ΟΛΕΣ κοιμουνται οταν λειπεις!!!!" QUOTE]

 

οχι βρε, αυτο ειναι υπερβολη.εγω την εκανα αυτη τη δουλεια μικροτερη κ η αδερφη μου κ μια φιλη.ολες ειμασαν σουζα με τα παιδια, καναμε το καλυτερο. πριν 2 χρονια εκανα μαθημα σε παιδακι κ η μανα ελειπε απο το σπιτι να κανει τις δολειες της.ουτε λεπτο δεν παρεκλινα απο το προγραμμα μου.τωρα γιναμε κ φιλες,που σημαινει οτι οι ανθρωποι νιωσαν ικανοποιημενοι. απλα θα βρεις μια κοπελα ευσυνειδητη με ηθος κ καλους τροπους.αν ειναι αξιοπρεπης μια χαρα θα το προσεχει το παιδακι

 

 

Εννοείται ότι υπάρχουν και κοπέλες ευσυνείδητες, αρκεί να εμπιστευτείς το ένστικτό σου και να τις βρεις (έπειτα και από εξαντλητικό ψάξιμο!) Κι εμείς είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την κοπέλα που έχουμε τα τελευταία χρόνια, πρόσεχε την μεγάλη μου και τώρα και τη μικρή μου. Τα παιδιά τη λατρεύουν και πολλές φορές ανυπομονούν μέχρι και να φύγουμε για τη δουλειά για να έρθει η κοπέλα. Το πόσα πράγματα έχουν μάθει απ' αυτήν δεν μπορώ να το περιγράψω. Πράγματα που η μεγάλη μου ούτε στο σχολείο δεν έχει μάθει.

 

Άλλωστε υπάρχουν και παππούδες που έχουν όλη την καλή διάθεση να κρατήσουν τα εγγόνια τους αλλά τα έχουν όλη μέρα μπροστά στην τηλεόραση. Οπότε δεν νομίζω ότι μπορούμε να γενικεύουμε καταστάσεις, αφού κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Όσο για τους παππούδες μας που μένουν μακριά, εμείς προσωπικά τους τις αφήνουμε για τα καλά δύο φορές το χρόνο για ταξιδάκι με τον άντρα μου στο εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Με πεισατε, θα ψαχνω ταυτοχρονα και για γυναικα και ο,τι μου φανει καλυτερο για το παιδι, θα κανω...βεβαια ειμαι πλεον πολυ καχυποπτη και θα δυσκολευτω να εμπιστευτω καποια οσο καλες συστασεις κι αν εχει...ομως ισως η δικη μου εμπειρια ως παιδι να με βοηθησει για να βρω την καταλληλη...

Link to comment
Share on other sites

Με πεισατε, θα ψαχνω ταυτοχρονα και για γυναικα και ο,τι μου φανει καλυτερο για το παιδι, θα κανω...βεβαια ειμαι πλεον πολυ καχυποπτη και θα δυσκολευτω να εμπιστευτω καποια οσο καλες συστασεις κι αν εχει...ομως ισως η δικη μου εμπειρια ως παιδι να με βοηθησει για να βρω την καταλληλη...

 

Ίσως να σε βοηθήσει και η χρήση κάμερας, εν γνώσει της κοπέλας εννοείται! Για να είσαι 100 % σίγουρη ότι τίποτε ύποπτο δεν γίνεται πίσω από την πλάτη σου. Καλή τύχη ό,τι κι αν επιλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...το ξερω για τις καμερες κλπ τωρα πια ολες τις αγοραζουν. ελπιζω παντως να βρω μια κοπελα που να με κανει να παω πρωτη μερα στη δουλεια μου χωρις να τα σκεφτομαι αυτα...ο,τι μετρο και να παρεις, ο ανθρωπος που θα εμπιστευτεις το παιδι σου εχει σημασια να εχει καλη προθεση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...