Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

Και εμείς έχουμε σκεφτεί μήπως είναι καλύτερα να φύγουμε, γιατί εδώ δεν βλέπω φως!

Από την άλλη όμως σκέφτομαι και τους δικούς μου ανθρώπους.....(μάνα, πατέρα, αδελφό....).....δεν είναι και εύκολο να ζεις μακρυά αποκομμένος από τους δικούς σου ανθρώπους.....

 

 

Ναι , όντως οι γονείς είναι αυτοί που μας κρατάνε πίσω.Μας βοηθάνε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας και τώρα που πιθανόν μας χρειάζονται εκείνοι γιατί έχουνε γεράσει ή αρρωστήσει , σκεφτόμαστε να φύγουμε.Αυτό σκέφτομαι , γιατί έχω την μητέρα μου με κινητικό πρόβλημα.Πάντως έξω τα παιδιά μας θα είχανε ένα καλύτερο μέλλον...Τι κρίμα για την Ελλάδα...πόσο πολύ μας πρόδωσε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιος μου απολυετε απο φανταρος τον Αυγουστο και μου ειπε οτι θα κοιταξει να φυγει για εξω και οτι δεν θα κατσει εδω να τον φαει η ελλαδα.Τη να του πω οχι μην πας και να τον χαντακωσω?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου απολυετε απο φανταρος τον Αυγουστο και μου ειπε οτι θα κοιταξει να φυγει για εξω και οτι δεν θα κατσει εδω να τον φαει η ελλαδα.Τη να του πω οχι μην πας και να τον χαντακωσω?

 

 

Αχ δυστυχως αυτη η γεννια νεων που τωρα βγαινουν πρωτη φορα στην αγορα εργασιας χωρις καθολου προυπηρεσια ειναι στη χειροτερη φαση.

Αυτη την κουβεντα ειχαμε χθες με τον ανηψιο του αντρα μου.τελειωνει τη σχολη του οπου να'ναι.Μη βιαζεσαι του λεγαμε να τελειωσεις...χαλαρα...κι ετσι και τελειωσεις με τη μια φανταρος ,δεν εχει νοημα να καθυστερει το στρατιωτικο...ετσι κι αλλιως δουλεια δεν προκειται να βρει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η αδερφουλα μου, ανυπαντρη, συνεχεια για κοστα ρικα μου μιλαει.. μη σας φαινεται κουφο. εχει λεει τη μικροτερη φορολογια για μεταναστες και δεν εχει εμπλακει ποτε σε πολεμο.. εμεις πριν βρει ο συζυγος(μετα απο ενα διαστημα που δουλευε και δε πληρωνοταν) καλυτερη δουλεια... αυστραλια σκεφτομασταν.. μακρια απο ευρωπη..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το εχω ξαναπει. Θελω να μεταναστευσω στο Αμστερνταμ. Εκει οι ανθρωποι ειναι μπροστα, και το μονο που ακους στους δρομουσ ειναι το γκλιν γκλιν απο τα ποδηλατα!!!

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως το εχω ξαναπει. Θελω να μεταναστευσω στο Αμστερνταμ. Εκει οι ανθρωποι ειναι μπροστα, και το μονο που ακους στους δρομουσ ειναι το γκλιν γκλιν απο τα ποδηλατα!!!

 

 

Αν δεν ξέρεις την γλώσσα καλή μου το πολύ πολύ να γυρίσεις εκεί που ήσουν στα ωραία και ροκαμπίλικα εξάρχεια....Στο λέω εκ πείρας!!!

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι σε οποια χωρα εχεις σκοπο να πας, πρωτα απο ολα πρεπει να μαθεις τη γλωσσα, αλλιως πως θα βρεις δουλεια. Παντως μια φιλη μου που εχει μεταναστευσει και εχει ανοιξει μαγαζι, μια χαρα τα καταφερε και με τα αγγλικα. Παντως αμα πηγαινα θα μαθαινα τη γλωσσα φυσικα.

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

το συζητουσαμε χτες με τον αντρα μου.....

και μεταξυ σοβαρου κι αστειου μου έλεγε "μας βλεπω σαν το '60 στα καραβια να στιβαζομαστε και να τη κανουμε"....

ε ρε σε τι σημειο μας φερανε.......

να σκεφτομαστε να τη κανουμε!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Παντως μια φιλη μου που εχει μεταναστευσει και εχει ανοιξει μαγαζι, μια χαρα τα καταφερε και με τα αγγλικα. Παντως αμα πηγαινα θα μαθαινα τη γλωσσα φυσικα.

 

 

Καλά το είπες...Άνοιξε δικό της μαγαζί...Δεν έψαξε για δουλειά....Πίστεψε με έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά!!!!

 

Πόσες πόρτες θα φάς στην μούρη αμα σε ακούσουν να μιλάς Αγγλικά μόνο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπημένες μου φιλες,

εχω ένα πολύ μεγάλο δίλημμα που με ταλαιπωρεί...

 

Η κρίση στην Ελλάδα πάει όλο και χειροτερα, τα πράγματα έχουν δυσκολέψει, όλα ακριβαίνουν, οι φόροι αυξάνονται, οι δουλειές μας είναι αμφίβολο αν θα αντέξουν.

 

Ο άντρας μου επιμένει ότι για το καλό μας και των παιδιών μας θα πρέπει να φύγουμε για Αμερική. Ο πατέρας του μένει εκεί και μπορεί να μας κάνει καλέσμα και να κάνουμε μια νεα αρχη. Εγώ είμαι πολύ δεμένη με την οικογενεια μου εδω...

 

Βεβαια με το διαδικτυο οι αποστάσεις έχουν εκμηδενιστεί. Εκει θα μπορούμε και οι δυο να εξελιχθούμε, αυτό είναι αλήθεια. Εχουμε και 3 παιδιά, 4μισι ο ένας, 2μισι ο δευτερος και 3 μηνων ο τριτος. Ακομα δεν εχει ξεκινησει το σχολειο και αυτο ειναι θετικο. Θα εχουν πιο πολλες ευκαιριες εκει...

 

Στην Ελλάδα μπορούμε να ερχομαστε όσο θελουμε απο τη στιγμη που τα παιδια δεν θα εχουν σχολειο, πχ 3 μηνες το καλοκαιρι.

 

Τι να κάνω;;;;;;;;

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, δεν είναι τόσο τραγικό όσο το βλέπω εγώ;

 

Φαντάσου να μη μπορείς να αγκαλιάσεις την αδερφή σου, τη μαμά σου, τα ανιψάκια σου όποτε θες και να τους βλέπεις μονο μέσα από το κομπιουτερ...

Σίγουρα θα σου κρύβουν πάντα τα δυσάρεστα νέα για να μη σε πληγωσουν...

 

Μήπως είναι η ιδεα μου ή εγώ τα μεγαλοποιώ;

 

Λέμε να παμε για λιγο και θα δουμε αν μας αρεσει...

Μετά γυρνας ή μενεις για παντα γιατι τα παιδιά εχουν ριζωσει;

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Οπως περιγραφεις τα πραγματα μου ακουγεται σαν μια καλη ευκαιρια!

Καλες δουλειες με προοπτικη,εναν ανθρωπο οπου μπορει να βοηθησει....και το πιο βασικο οτι τα παιδια ειναι ακομα μικρα!

Βεβαια ξερω πως ειναι να εισαι μακρια απο την οικογενεια σου...αλλα αφου θα μπορειτε να ερχεστε συχνα,τοτε μια χαρα!

Δειτε τα υπερ και τα κατα και πανω απ'ολα το τι θα ειναι καλο για τα παιδια σας και το μελλον τους και αποφασιστε....

Σου ευχομαι να παρετε τη σωστη αποφαση και ολα να ειναι καλα στη ζωη σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Giota δεν νομίζω να μπορείτε να έρχεστε 3 μήνες γιατί αν ο σύζηγος πιάσει δουλειά εκεί κάποια στιγμή η μεγαλύτερη άδεια που δίνετε στην Αμερική ειναι 1 μιση μήνας...Το τρίμηνο ξέχνατο εκτος και αν δεν δουλεύετε και οι 2....

 

Αλλά να σου θυμίσω ότι τα εισητήρια πηγενε - έλα Αμερική - Ελλάδα για 5 άτομα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ λίγα (υπολόγισε τουλάχιστον 5000? και βάλε) και δεν θα μπορείτε να τα δίνετε συχνά!!!

 

H Visa καταργηθηκε προς Αμερική μόνο για τους τουρίστες για αυτούς που πάνε μόνιμα ισχύει κανονικά, Επίσης το κάλεσμα γίνετε για ένα εξάμηνο (από τον πεθερό σου) μετά όντως πρέπει να βρεθεί δουλεια στον έναν εκ των 2 για να γίνει μόνιμη η Visa...

 

Τέλος με τα χρόνια θα δείς ότι θα είναι δύσκολο να πηγαινοέρχεσε Αμερική Ελλάδα με 3 παιδιά και τα ταξιδια σας θα λιγοστέψουν...Αλλό να μένεις Γαλλία Ολλανδία Γερμανία και άλλο Αμερική και από θέμα αποστάσεως και από θέμα οικονομικού και απο θέμα άνεσης.

 

Δεν σε αποτρέπω φυσικά, απλά σου δίνω και την άλλη όψη του νομίσματος...Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stellinula,

ο άντρας μου δουλεύει μόνος του μέσω ιντερνετ και τα πάει καλά, όπου και να πάει η δουλειά του η ιδια θα είναι, απλά στην Ελλάδα ο φόρος είναι 45% από το κέρδος!!! Ελεος! Οσο και να δουλεύει δεν πρόκειται να γίνει πολύ καλύτερη η ζωή μας εδω.

Οποτε, θα δουλευει εκει αυτος και εγώ πιο χαλαρα θα ψάξω, ή θα το βοηθησω σε αυτο που κάνει ή θα κάνω τις συνεργασίες μου με γκαλερί από εκεί (ζωγράφος ειμαι).

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ.

Θα ειναι ευτυχισμενα;

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

EUGENI

απ' ότι βλέπω συμφωνεις να φυγουμε...

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

 

Θελει πολύ σκέψη!

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ.

Θα ειναι ευτυχισμενα;

 

τρισευτυχισμένα θα είναι κοριτσάκι μου....όπου αλλού αλλά μακρυα απο την Ελλάδα...αυτο είναι το μόνο σίγουρο...και αν το κάνεις για τα παιδιά σου και μόνο και δεν έχεις άλλους ενδιασμούς τότε έπρεπε να είχατε φύγει Χθες!!!

Link to comment
Share on other sites

εγ ω παντως γιωτα εαν ειχα πεθερο εκει θα ημουν ηδη εκει απο εχτες μην σουπω η Ελλαδα μας πια δεν ειναι οπως την ξεραμε παλια εμενες απο δουλεια κ εβρισκες μεσα σε ενα μηνα αντε το πολυ εναμιση τωρα ψαχνω απο τον Οκτωμβρη κ βρισκω κλειστες πορτες η το κλασσικο θα σας ειδοποιησουμε κ τωρα που ειμαι κ εγκυος ολα ειναι ερμητικα κλειστα θα την εκανα για αμερικη εαν ειχα καποιον εκει να μπορω να στηρικτω για αρχη

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου χτες το βραδυ, καλα ειναι κατι που μου το λεει χρονια παντα ηθελε να φυγει απο την Ελλαδα οχι γιατι εχουμε προβληματα με γονεις και τετοια ισα ισα απλα για ευκαιριες δουλειας και χτες το βραδυ μου το ειπε παλι οτι κουραστηκε οτι δουλευει ολη μερα και δεν βλεπει μελλον οτι ισως καπου αλλου να ειχαμε περισσοτερες ευκαιριες με επιδοματα, με δουλειες και οτι αν το επαιρνα αποφαση εγω θα φευγαμε αυριο κιολας,

και του λεω να παμε που ?

Ν.Υορκη μου λεει (αποθημενο την εχει) η οπου αλλου θες ακομα και Κυπρο παω μου λεει απλα βαρεθηκα να προσπαθουμε για το τιποτα.

και εχει δικιο ρε κοριτσια το ξερω ωραια χωρα η Ελλαδα δεν λεω και την αγαπαω αλλα σκατα ευκαιριες δινει δουλευεις σαν το σκυλι και το αποτελεσμα τιποτα ενα μηδεν σε λιγο καιρο θα εχω 2 παιδια και το κρατος το μονο που θα κανει θα ειναι να κοιταξει να δει πως θα μας φαει πιο πολλα.

τι να πω..... ειναι δυσκολη αποφαση πολυ δυσκολη, απλα πλεον την σκεφτομαι και εγω για τα παιδια μου για εμας..

εσεις που ζητε εξωτερικο πως ειναι?

εχει καμμια διαφορα?

απο αποψη δουλειας πως ειναι?

φυγατε για καλυτερα και ειναι οντως?

 

ευχαριστω που μ ακουσατε

φιλια

 

Καλησπερα! Το εχω σκεφτει κι εγω αυτο! Οχι για Ν.Υορκη ειναι βασανο. Ηταν ο πατερας μου εκει (κι εκεινος αποθημενο το ειχε) και εμεινε ΜΟΝΟ 3 χρονια. 16-17 ωρες δουλεια, σκοτωμος!

Ναι περισσοτερα λεφτα δε λεω,αλλαααα....σκληρη εργασια, εξοντωση, μηδενικος χρονος για να αφιερωσεις στην οικογενεια.

 

Εγω ειχα σκεφτει για Καναδα. Εχει δουλειες και ειδικα στις ελληνικες κοινοτητες σε βοηθουν παρα πολυ! Το καλο ειναι οτι δεν υπαρχουν ενσημα και τετοιες βλακειες. Εχεις ιατρικη περιθαλψη με ενα ποσο της ταξεως των 20 το μηνα (ή το χρονο, δεν θυμαμαι καλα), και το κυριοτερο??? ΠΕΡΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ.

Που τα ξερω αυτα?

Ειχα συνομιλησει με μια κοπελα Ελληνο-Καναδεζα που γεννηθηκε εδω, σπουδασε εδω και εφυγε πισω στον Καναδα για να..ΖΗΣΕΙ!!!

 

 

Και Κυπρος ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα! Καταρχην εχουν δουλειες! Και δεν βιωνουν οσο εμεις την οικονομικη κριση. Εχω φιλη εκει. Στη Λευκωσια. Και το πιο σημαντικο ειναι πως ειναι Ελληνες! Νιωθεις πιο οικεια απο οτι σε ενα ξενο μερος που δεν μιλουν ουτε καν την γλωσσα σου περαν της κοινοτητας!

 

Θα σου λεγα να το σκεφτεις, για το καλυτερο μελλον της οικογενειας σου. Η Ελλαδα τρωει τα παιδια της μερα με την ημερα. Τα σιγομασουλαει!!

Κανε ενα μεγαλο βημα στη ζωη σου για σενα και τα παιδια σου!

 

Ειναι ρισκο!! Αλλα αν δεν ρισκαρεις τι θα καταφερεις??

Σκεψου το! ;)

Link to comment
Share on other sites

εγ ω παντως γιωτα εαν ειχα πεθερο εκει θα ημουν ηδη εκει απο εχτες μην σουπω η Ελλαδα μας πια δεν ειναι οπως την ξεραμε παλια εμενες απο δουλεια κ εβρισκες μεσα σε ενα μηνα αντε το πολυ εναμιση τωρα ψαχνω απο τον Οκτωμβρη κ βρισκω κλειστες πορτες η το κλασσικο θα σας ειδοποιησουμε κ τωρα που ειμαι κ εγκυος ολα ειναι ερμητικα κλειστα θα την εκανα για αμερικη εαν ειχα καποιον εκει να μπορω να στηρικτω για αρχη

 

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο!

Ο συντροφος μου εμενε την μια μερα απο δουλεια? Την επομενη τον ζητουσαν απο αλλου!

Τωρα εχει μεινει απο τον Σεπτεμβρη και δεν βρισκει πουθενα! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ τα πραγματα!!!

Δεν ελπιζω σε τιποτα πλεον στην Ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

εγω εφυγα απο την ελλαδα στα 16 μου,επειτα απο 12 χρονια ξενιτιας ξαναγυρισα,εχω 3 χρονια που εχω γυρισει αλλα οχι μονη μου εφερα και οικογενεια μαζι και μαλιστα την επεκτεινα οσο ειμαστε εδω-εχω μετανοιωσει την ωρα και την στιγμη που ηρθα πισω !!!!!!!η ελλαδουλα ωραια και καλη, ειναι ενα ονειρο οταν εισαι μακρια να γυρισεις στον τοπο σου αλλα οταν ζεις εδω ειναι αλλη ιστορια......δεν σε σεβεται!!!!!!!περιμενω πως και πως να μου πει ο αντρας μου " ισως ηταν λαθος που ηρθαμε" και εχω πακεταρει ηδη.....παιρνω τα παιδια μου και εχω φυγει.....ηρθαμε για να εχουμε περισσοτερο χρονο μαζι σαν οικογενεια αλλα εχουμε αναγκαστει να δουλευουμε τοσο που δεν βλεπει ο ενας τον αλλο για να τα φερουμε βολτα ιδιως τα ιατρικα εξοδα ειναι αυτα που μας εχουν πεθανει....

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου ιστορια ειναι οτι στα 13μου ηρθα στην ελλαδα απο αφρικη βορεια αφρικη,ειμαι 32 τωρα εχω οικογενεια αλλα νοσταλγουσα παντα μα παντα!!!!!!!!!να γυρισω πισω!!!!!η ελλαδα ηταν καλη για τους γονεις μας οχι για μας!!!ποσο μαλλον για τα παιδια μας γιαυτο και καποια στιγμη θα ξαναγυρισω απο εκει που δεν επρεπε ποτε να φυγω!!!!!!!!!!!

Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΩΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ:!::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρώτα ο Θεός να γεννηθεί το φασουλάκι μας αν όλα πάνε καλά θα την κάνουμε ή για Ολλανδία πάλι (αλλά με άλλες προοπτικές πλέον) ή Αγγλία...Θα δούμε!!!
και καλα θα κανεις αλλα ολλανδια ειναι πιο καλα απο πολλες αποψεις κοιταξε το αν μπορεις!!!

Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΩΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ:!::wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...