Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

mmdad δυστυχώς δεν γνωριζω περισσότερες λεπτομέρειες, και αυτά που έγραψα τα έγραψα με κάθε επιφυλαξη καθώς ήταν λόγια 3ου. Αυτό που λες δεν θα μου έκανε εντύπωση αν είναι κάτι παρόμοιο με την δική μας άδεια άσκησης επαγγελματος που δινει το ΤΕΕ...

 

Μην μου πεις πως ο άντρας σου είναι Βέλγος.... :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mmdad Μην μου πεις πως ο άντρας σου είναι Βέλγος.... :confused:

 

Οχι! Ειναι Ελληνας, σπουδασε στην Ιταλια και ουσιαστικα απο τα 18 του ζει εξω απο την Ελλαδα... Ειναι μηχανικος με αδεια απο το ΤΕΕ αλλα γενικα εχει αυτη την εντυπωση μια και τοσα χρονια ποτε δεν του εκατσε..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? παλια ειχε βγεια μια "βρωμα" οτι στην Αγγλια πρεπει να εχεις αγγλικο πτυχιο για να βρεις δουλεια.. Ξερετε αν ισχυει αυτο οντως? Ο συζυγος ειναι μηχανικος αλλα παρα τις προσπαθιες του δεν εχει καταφερει ουτε συνεντευξη να δωσει εκει αν και εχει δουλεψει στη Γερμανια στην Ιταλια και στο Βελγιο (λιγο και στην Ελλαδα)

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Για ορισμένα επαγγέλματα πρέπει να έχεις membership στον ανάλογο βρετανικό σύλλογο, αλλά αυτό είναι εύκολο να το αποκτήσεις με αναγνώριση πτυχίου. Εκείνο που μετράει πάρα πολύ είναι να έχεις προϋπηρεσία στη Βρετανία. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αν είσαι ξένος και δεν μένεις στη Βρετανία και δεν έχεις δουλέψει ποτέ στη Βρετανία, το CV σου πάει κατευθείαν στον κάλαθο των απορριμάτων. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις αλλά συνήθως αφορούν σε πολύ εξειδικευμένα πόστα που απαιτούν ειδικά προσόντα ή γνώσεις, αλλά εκεί παίζεις σε εντελώς άλλο ταμπλώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να προσθεσω άλλη μια φράση της διευθυντριας, της είχε πει γνωστός της σε αγγλική εταιρεία, πως οι έλληνες μηχανικοί που έστελναν εκεί βιογραφικό ζητουσαν σταθερά 20%-30% περισσότερα χρήματα από μηχανικούς από άλλες ευρωπαϊκες χωρες πχ Ισπανία

Έτσι είναι... γιατί οι Έλληνες μηχανικοί έχουν τα μυαλά πάνω από το κεφάλι. Ξέρω περίπτωση μηχανικού από τη βόρεια Ελλάδα που πήγε στην Αγγλία να δουλέψει έχοντας βρει δουλειά μέσω γνωστού, και την έκανε με ελαφρά μετά από 10 μόλις μέρες. Η απόλυτη ξεφτίλα. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το παιχνίδι της μετανάστευσης είναι πολύ δύσκολο, η Ευρώπη κατ' εμέ είναι όλη καμένη, εκτός ίσως από τη Ρωσία, αλλά κι εκεί έχει αναλάβει η κλίκα της ολιγαρχίας... και όπως ίσως βλέπετε αυτές τις μέρες στις ειδήσεις, και η Αμερική είναι καμένο χαρτί... σίγουρα είναι πιο εύκολο για τους ανθρώπους που δεν έχουν απαιτήσεις ως προς το τι είναι διατεθειμένοι να κάνουν, δεν ζητάνε δλδ συγκεκριμένη δουλειά, εκεί υπάρχουν περισσότερες επιλογές...

Σωστότατη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μπορει να ειναι λιγο ασχετο αυτο που θελω να ρωτησω αλλα χρειαζομαι βοηθεια...Εμεις την κανουμε για Γερμανια εχω τον Αυγουστο και τον Σεπτεμβριο για να δωσουμε το διαμερισμα οπως το πειραμε...και χρειαζομαι αμεσα πολλες πολλες κουτες, χαρτοκιβωτια και στο ιντερνετ βρηκα μονο μια να μου λεει τις τιμες...Ξερετε μηπως σελιδες?Στο ικεα θεσ/νικης εχει?

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορει να ειναι λιγο ασχετο αυτο που θελω να ρωτησω αλλα χρειαζομαι βοηθεια...Εμεις την κανουμε για Γερμανια εχω τον Αυγουστο και τον Σεπτεμβριο για να δωσουμε το διαμερισμα οπως το πειραμε...και χρειαζομαι αμεσα πολλες πολλες κουτες, χαρτοκιβωτια και στο ιντερνετ βρηκα μονο μια να μου λεει τις τιμες...Ξερετε μηπως σελιδες?Στο ικεα θεσ/νικης εχει?

 

Δεν νομιζω να βρεις στο ΙΚΕΑ. Μπορεις να κοιταξεις σε αποθηκες με ειδη συσκευασιας..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορει να ειναι λιγο ασχετο αυτο που θελω να ρωτησω αλλα χρειαζομαι βοηθεια...Εμεις την κανουμε για Γερμανια εχω τον Αυγουστο και τον Σεπτεμβριο για να δωσουμε το διαμερισμα οπως το πειραμε...και χρειαζομαι αμεσα πολλες πολλες κουτες, χαρτοκιβωτια και στο ιντερνετ βρηκα μονο μια να μου λεει τις τιμες...Ξερετε μηπως σελιδες?Στο ικεα θεσ/νικης εχει?

Εγώ είχα πάει στον Κωτσόβολο, στο σουπερ μάρκετ της γειτονιάς και στον ψιλικατζή και ρώτησα αν είχαν κούτες από εμπορεύματα. Μερικοί είχαν και μου έδωσαν επιτόπου και άλλοι μου είπαν ποια μέρα είχαν παραλαβή ώστε να περάσω την επόμενη (τσάμπα φυσικά ;))

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Για όσες ενδιαφέρονται για Αυστραλία βρήκα απο το site της Αστραλιανης Κυβέρνησης αυτο το PDF βιβλιαράκι μεταφρασμένο παρακαλώ στα Ελληνικά και λέει τα πάντα για την μετανάστευση προς Αυστραλία και ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΖΩΗ ΕΚΕΙ...

 

είναι παρα πολύ καλό, το ξεζούμισα ΟΛΟ και σας το προτείνω να το διαβάσετε....Στο επίσημο site της Αυστραλιανής Κυβέρνησης το έχει και σε άλλες γλώσσες....

 

 

Το βιβλιαράκι με τίτλο BEGINNING A LIFE IN AUSTRALIA

 

Enjoy....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως έχω ξανα-απαντήσει στο θέμα και δεν το θυμάμαι αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αλλάξει γνώμη..

Πραγματικά πιστεύω ότι τα οικονομικο-πολιτικο-κοινωνικά θέματα στην Ελλάδα είναι ΧΑΛΙΑ και δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη για το μελλόν της χώρας μου και της οικογένειάς μου εδώ..

ΑΛΛΑ πιστεύω επίσης ότι η Ελλάδα είναι η πιό όμορφη χώρα του κόσμου και όπου αλλού και να πάω πάντα θα λυπάμαι που δεν ζω στις ομορφιές τις χώρας μου. Μια βόλτα στο Θησείο να κάνω και νιώθω ο πιό τυχερός άνθρωπος του κόσμου, πόσο μάλλον όταν είμαι σε οποιαδήποτε παραλία της Ελλάδας, ακόμα και στο Σχοινιά. Δεν θέλω να την εγκαταλείψω γιατί αρχίζω να νιώθω ότι δεν φταίει ο τόπος για τα λάθη των ανθρπώπων που τον δiοικούν.

Αυτό που με έκανε να αλλάξω γνώμη είναι ένα ντοκιμαντέρ για κάποια νησιά στη Χαβάη που έδειχνε τη ζωή του φτωχού πληθυσμού αλλά να ζουν σε τέτοιο φυσικό περιβάλλον που τελικά τους ζήλεψα αντί να τους λυπηθώ.

Νομίζω ότι κάπως έτσι μας βλέπουν και εμάς οι ψυχροί και αυστηροί λαοί της Ευρώπης και έχουν βαλθεί να μας γονατίσουν και μετά να μας αγοράσουν, ελπίζοντας ότι θα μπορέσουν να νιώσουν το μισό της ομορφιάς που ζούμε εμείς, ξεχνόντας ότι Έλληνας γεννιέσαι - δεν γίνεσαι...

Μετά από πολύ σκέψη, αποφάσισα να μείνω εδώ, να διαχωρίσω τη θέση μου από όσους κυβερνούν / κυβέρνησαν / θέλουν να κυβερνήσουν, για να υπερσπιστώ τη χώρα μου, σε πείσμα όσων θέλουν να τους την παραδώσω.

Epang,διάβασα όλα σου τα ποστς.

Θα μπορούσα να τα έχω γράψει εγώ...περίεργο,ε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει στον Κωτσόβολο, στο σουπερ μάρκετ της γειτονιάς και στον ψιλικατζή και ρώτησα αν είχαν κούτες από εμπορεύματα. Μερικοί είχαν και μου έδωσαν επιτόπου και άλλοι μου είπαν ποια μέρα είχαν παραλαβή ώστε να περάσω την επόμενη (τσάμπα φυσικά ;))

 

 

Σε ευχαριστω κατι τετοιο ειχα ψαξει αλλα θελουμε καλες κουτες, μεγαλες κουτες και σε ιδιο μεγεθος περιπου...τοσα χιλιομετρα θα ειναι και θα ειναι και ολοκληρο σπιτι.Βρηκα ενα σαιτ μαλλον θα τα παρουμε απο εκει...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κατι τετοιο ειχα ψαξει αλλα θελουμε καλες κουτες, μεγαλες κουτες και σε ιδιο μεγεθος περιπου...τοσα χιλιομετρα θα ειναι και θα ειναι και ολοκληρο σπιτι.Βρηκα ενα σαιτ μαλλον θα τα παρουμε απο εκει...

 

 

μπορεις να μου πεις το site?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ερωτημα λοιπον ειναι,

σε ποια χωρα πρεπει να μετακομισουμε για να αποφυγουμε τις συνεπειες της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ οικονομικης κρισης?

 

 

Καναδάς, Αυστραλία πέρασαν λέει αλώβιτες απο την οικονομική κρίση, ίσα ίσα που ανέβηκαν πολύ οικονομικά....

 

Το κοιτάω εγώ για εκεί αν και ΠΟΛΥ δύσκολα, ποτέ δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα λοιπον ειναι,

σε ποια χωρα πρεπει να μετακομισουμε για να αποφυγουμε τις συνεπειες της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ οικονομικης κρισης?

 

οι μόνες χώρες που αυτή τη στιγμή γνωρίζουν μεγάλη οικονομική άνθηση είναι η Κίνα και η Ινδία, αλλά αυτές έχουν και κάτι δις πληθυσμό, οπότε δεν τους λείπουν τα εργατικά χέρια. Από την άλλη η Αυστραλία που δεν πέρασε ιδιαίτερη κρίση έχει μεγάλο θέμα (λαθρο)μεταναστών από Ασία κυρίως και δύσκολα ανοίγει πλέον πόρτες, και ο Καναδάς επίσης περιόρισε τη μετανάστευση.

 

στις υπόλοιπες χώρες τα πράγματα είναι λίγο-πολύ το ίδιο στριμωγμένα, όσοι δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ίσως τα βρουν λίγο πιο εύκολα, οι υπόλοιποι που κοιτάνε πιο εξειδικευμένα μάλλον θα δυσκολευτούν περισσότερο. Αν και η προσωπική μου άποψη είναι ότι όποιος το παλεύει δεν χάνεται, απλά είναι μια δύσκολη συγκυρία πλέον...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διαβάζω εδώ αλλά και από τις ειδήσεις που παρακολουθώ, ξεχνάμε την Ευρώπη και την Αμερική (τρόπος του λέγειν).

Οπότε Ασία / Αφρική!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καναδάς, Αυστραλία πέρασαν λέει αλώβιτες απο την οικονομική κρίση, ίσα ίσα που ανέβηκαν πολύ οικονομικά....

 

Το κοιτάω εγώ για εκεί αν και ΠΟΛΥ δύσκολα, ποτέ δεν ξέρεις!

Πολύ μακριά βρε παιδάκι μου. Ούτε μία φορά το χρόνο δεν θα έρχεσαι. Πολλά και τα χρήματα για να έρθεις.

Κάτι σε ποιό κοντινό?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μακριά βρε παιδάκι μου. Ούτε μία φορά το χρόνο δεν θα έρχεσαι. Πολλά και τα χρήματα για να έρθεις.

Κάτι σε ποιό κοντινό?

 

Κοριτσάκι μου με πόνο μέσα μου σε διαβεβαιώνω ότι δεν έχω κάτι αξιόλογο που θα έπρεπε να με πονάει που θα φύγω και ουτε θα σκέφτομαι να γυρίσω πίσω....

 

(Με πειράζει μέσα μου λίγο (με τσιγκλάει) η ιδέα ότι θα είμαι μακρυά απο τον μπαμπά μου καθότι του έχω τρελή αδυναμία και ας έχω φάει το φτύσιμο της ζωής μου απο αυτόν, έχει επιλέξει όμως ποια είναι η οικογένεια του και η ζωή του και εγώ του περισσεύω. Οπότε αυτο μου κάνει λίγο ελαφρύτερο το φευγιό μου) :?:cry::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Καναδάς, Αυστραλία πέρασαν λέει αλώβιτες απο την οικονομική κρίση, ίσα ίσα που ανέβηκαν πολύ οικονομικά....

 

Το κοιτάω εγώ για εκεί αν και ΠΟΛΥ δύσκολα, ποτέ δεν ξέρεις!

 

κι εμεις το κοιταμε.... αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ξερεις.... εχουμε παρει σπιτι βλεπεις, και εδω που ειναι οι τιμες τωρα δεν μας συμφερει να το πουλησουμε για να παρουμε εκει. Το θεμα ειναι να πας καπου να ειναι καλυτερα, οχι χειροτερα! Αν μπορουσαμε να πουλησουμε εδω και με τα λεφτα που θα βγαλουμε να παρουμε εκει ενα πολυ μεγαλυτερο με πισινα και πολυ μικρο δανειο, τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα.

 

Η αυστραλια και ο καναδας δεν εχουν επηρεαστει τοσο πολυ, αρα και τα σπιτια εκει συνεχιζουν να ανεβαινουν, οποτε δεν συμφερει και τοσο. Αν ειναι να πας να μενεις σε ενα δωματιο τι να λεει.... Επισης στον καναδα κανει ΚΡΥΟ, οχι αστεια!!! εκει το χιονι δεν το μετρανε με τα εκατοστα αλλα τα μετρα!!! εμεις εδω λεμε ειχαμε 30εκ χιονι και ολα σταματανε....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άρχισε το πακετάρισμα σε κούτες..... τελειώνω σιγα σιγα με χαρτούρα δημοσίου και περίπου 8 Αυγούστου φευγουμε. Σήμερα ο άντρας μου έκλεισε οριστικά και το διαμέρισμα και κοιτάει τώρα για το σχολείου του μικρού.

Τι μας περιμένει άραγε στη νέα μας ζωή? Καμιά φορά σκέφτομαι ότι σε λίγους ανθρώπους δινεται ( ή οι ίδιοι δημιουργούν ) ευκαιρία για μια αρχή ξεχωριστή. Είδομεν....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...