Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και πως μπορείς να το πουλήσεις τότε:rolleyes:

 

Το πουλάς κανονικά και δίνεις στην τράπεζα και στον συνεταιρισμό τα μερίδια που τους αναλογούν.

 

Π.χ. ας υποθέσουμε ότι όταν αγόρασες το σπίτι, εκτιμήθηκε η τιμή του στις 150.000 λίρες (βάζω μια τυχαία μέση τιμή). Η τράπεζα σου δίνει δάνειο 75.000 λιρών το οποίο το αποπληρώνεις με μηνιαίες εισφορές, και ο συνεταιρισμός σε χρεώνει ένα ποσό ενοικίου Α.

 

Αν μετά από 10 χρόνια θελήσεις να πουλήσεις το σπίτι, η τιμή του εκτιμάται εξ αρχής. Αν εκτιμηθεί στις 200.000 λίρες, το πουλάς όσο το πουλάς και δίνεις αυτά που χρωστάς στην τράπεζα (περίπου 80.000 λίρες, το ποσό που δανείστηκες συν τόκους, μείον αυτά που έχεις ήδη πληρώσει) και 100.000 λίρες στον συνεταιρισμό (το 50% που τους αναλογεί). Τα υπόλοιπα σου μένουν "κέρδος". Ό,τι ενοίκια πλήρωσες, πλήρωσες, αυτά δεν συνυπολογίζονται πουθενά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν το σπίτι εκτιμηθεί στις 200.000 λίρες και εσύ δεν καταφέρεις να το πουλήσεις τόσο αλλά λιγότερο (πράγμα πιθανό στην παρούσα συγκυρία) ο συνεταιρισμός πάλι θα πάρει τις 100.000 λίρες που του αναλογούν, ενώ εσύ θα βγάλεις λιγότερο κέρδος και ίσως μπεις και μέσα. Γι' αυτό είναι ασύμφορο να πουλήσεις αυτή τη στιγμή, και επίσης γιατί λόγω της γενικότερης αναδουλειάς, πέφτουν πολλές συμφωνίες έξω, και υπάρχει περίπτωση να πουλήσεις μεν το δικό σου σπίτι, αλλά να μην μπορείς να αγοράσεις άλλο.

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που λέτε για αγγλία τα ξέρουμε...δεν μαθαίνουμε κάτι καινούριο...

είχα γράψει και στην αρχή του τόπικ για την αγγλία...ξέρουμε τα προβλήματα της.

προσωπικά επειδη έζησα αγγλία ως φοιτήτρια,δεν μου άρεσε από την αρχή...δεν μου ταιριάζει...

κι εννοείται δεν θα πήγαινα αυτή τη στιγμή με τίποτα εκτός κι αν είχα έτοιμη δουλειά...

πουθενά δεν είναι τέλεια...το έχουμε ξαναπεί...

έχετε δει όμως τα χειρότερα??μήπως θυμάστε την ελλάδα πριν 10 χρόνια?

εγώ επέστρεψα ελλάδα γιατί ο άντρας μου έπρεπε να πάει φαντάρος και δεν μου άρεσε η αγγλία,ο άντρας μου ήθελε να μείνει και θα ξεκινούσε με βασικό μισθό 1500 λίρες τον μήνα...

επίσης δούλεψε και σε καράβι για 1 1/2 χρόνο,γύρισε όλο τον κόσμο κι έπαιρνε σε δραχμές 1 εκατομύριο τον μήνα...δεν ερχόταν όμως σπίτι του... και χωρίς να ξέρουμε πως είναι τα πράγματα πραγματικά στην ελλάδα,γυρίσαμε και φυσικά δεν περιμέναμε ποτέ αυτή την εξέλιξη.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

και χωρίς να ξέρουμε πως είναι τα πράγματα πραγματικά στην ελλάδα,γυρίσαμε και φυσικά δεν περιμέναμε ποτέ αυτή την ελέλιξη.

Αυτό ισχύει για όλους όμως, όχι μόνο για όσους επέστρεψαν στην Ελλάδα. Κι εμείς που μείναμε στην Αγγλία δεν την περιμέναμε αυτή την εξέλιξη. Θυμάμαι όταν πρωτοξεκίνησε η κρίση και έγιναν οι πρώτες μαζικές απολύσεις (το μακρινό 2008....), έλεγαν όλοι ότι η οικονομία της Αγγλίας θα ανακάμψει στα τέλη του 2010, και μας φαινόταν υπερβολή. Κι όμως, είμαστε ήδη στα μέσα του 2011 και τώρα μιλάνε για πιθανή δεύτερη κατρακύλα, 3 εκατομμύρια άνεργους κ.λπ. Και φυσικά οι απολύσεις συνεχίζονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή μιλάτε για Αγγλία, ήθελα να σας πω για μια σχετική συζητηση που ειχαμε πρόσφατα με την διευθυντρια μου.

Έλεγε λοιπόν πως τα τελευταία χρόνια η Αγγλία γέμισε από οικονομολόγους και λοιπούς σχετικούς επιστήμονες. Όλοι σπουδαζαν οικονομικά. Το αποτέλεσμα, ειδικά με την παγκόσμια κρίση, είναι πως όχι μόνο όλοι αυτοί περισσεύουν, αλλά πως υπάρχει και έλειμμα στον τομέα της κατασκευής

Οπότε τώρα η Αγγλια είναι μια καλή ευκαιρία για μηχανικούς και γενικά για τεχνικούς

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, απλά το μεταφέρω

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το έχουμε εξαντλήσει το θέμα της αγγλίας...

υπάρχουν κι άλλα μέρη...

Εγώ μόνο για την Αγγλία ξέρω να πω... τα άλλα μέρη τα έχω δει μόνο ως τουρίστρια και μέσω τρίτων. Ας πει κανείς άλλος λοιπόν γι' αυτά να μάθουμε κι εμείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάτε για Αγγλία, ήθελα να σας πω για μια σχετική συζητηση που ειχαμε πρόσφατα με την διευθυντρια μου.

Έλεγε λοιπόν πως τα τελευταία χρόνια η Αγγλία γέμισε από οικονομολόγους και λοιπούς σχετικούς επιστήμονες. Όλοι σπουδαζαν οικονομικά. Το αποτέλεσμα, ειδικά με την παγκόσμια κρίση, είναι πως όχι μόνο όλοι αυτοί περισσεύουν, αλλά πως υπάρχει και έλειμμα στον τομέα της κατασκευής

Οπότε τώρα η Αγγλια είναι μια καλή ευκαιρία για μηχανικούς και γενικά για τεχνικούς

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, απλά το μεταφέρω

 

Πολύ ενδιαφερον...

Θεωρουσα οτι η κατασκευη στην Ευρωπη ειναι καμμενη αυτην την εποχη (αν και απ'οσο ξερω ξεκιναει αυτη τη στιγμη ενα τεραστιο εργο στη Γαλλια)

Τελευταια το σκεφτομαι αρκετα το εξωτερικο, αλλα θα εφευγα μονο εφ'οσον θα ειχα εξασφαλισει κατι πολυ καλυτερο απο εδω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ολοι μου οι γνωστοί (και είναι πολλοί λόγω επαγγέλματος) που σπούδαζαν χρόνια στην Αγγλία ξαναγύρισαν τελικά Ελλάδα..

Και σε όλους ανεξαιρέτως είχαν γίνει προτάσεις για δουλειά με τρελά λεφτά (αρχίζω και δεν το πολυπιστεύω πλεον) και ΟΛΟΙ γύρισαν πίσω...

Ποτέ δεν το κατάλαβα και αν μπορεί κανεις ας μου το εξηγήσει.

Και κανεις τους δεν ξαναέφυγε αφου είχαν προτάσεις, γνωστους κλπ

Τώρα, για όλους θα σε γελάσω, αλλά επειδή και τα 2 αδέλφια μου σπούδασαν στην Αγγλία, ναι είχαν προτάσεις για δουλειά με μισθό που καμμία σχέση δεν έχει με τους εδώ μισθούς, αλλά επέλεξαν να γυρίσουν στην Ελλάδα. Και καλές δουλειές έχουν πλέον, και εξαιρετικά καλούς μισθούς για τα ελληνικά δεδομένα, και μερικές φορές πλέον με αυτά που βλέπουν σε αυτήν τη χώρα, λένε τι ήθελα ο μα@ακας και γύριζα στην Ελλάδα....

Αλλά δεν μετράει μόνο ο μισθός. Υπάρχει και αυτό που λέμε ποιότητα ζωής. Εγώ μιας και δεν έχω ζήσει στην Αγγλία, δεν μπορώ να σας πω, μπορώ να σας μεταφέρω όμως την άποψη της νύφης μου - βέρα Αγγλίδα - που ζει στην Ελλάδα μόνιμα (την έφαγε ο έρωτας τι να της κάνω?:-D). Θεωρεί καλύτερη την ζωή στην Ελλάδα. Εκείνο που της την δίνει είναι η νοοτροπία μας δυστυχώς... Αν την δείτε πως έχει μάθει να ελίσσετε ειδικά με τους δημόσιους υπαλλήλους...:lol::lol::lol:

Ουτε εγώ έτσι.:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ε! τοτε όσοι ζουν σε τριαρι ζουν σε κοτετσι ? εγω που ζω δε σε 45 τμ ζω σε ποντικοτρυπα ε?

 

ότι να ναι...ότι να ναι!!

 

εχεις δίκιο εγω δεν ξερω τιποτα, γιαυτο σε διαψευδουν όσες ζούν Βρετανία...

 

ουτοπία !!!

σορυ κιολαςαλλα εσενα γιατι σε πηραζει αυτα που λεει η

Little Monkey:confused:δεν την ξερεις δεν σε ξερει....αποψη αλληεχει και καλα κανει....και γω γερμανια εζησα...αλουσ αρεσει και αλουσ δεν αρεσειι:wink:

δεν εχει να κερδισει τπτ .η και να χασει....η Little Monkey:..καια καλα κανει και τα λεει χυμα,γιατι μερικοι θα νομιζουν οτι ειναι ολα αγγελικα πλασμενα εξω...

δεν ειναι ομως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα προϊόντα που βρήκες στο Σ/Μ σε τιμές ίδιες με την Ελλάδα ψάξε πολύ καλά τι ποιότητας είναι ;)

 

το σχολείο επίσης εξαρτάται άμεσα από την οικονομική κατάσταση της περιοχής όπου ζεις, τα σχολεία στις πιο ευκατάστατες περιοχές είναι πιο καλά, τα σχολεία στις εργατικές περιοχές είναι από μέτρια ως άθλια... επίσης, μην ξεχνάτε το σοβαρό πρόβλημα του bullying που αντιμετωπίζουν σε μεγάλο βαθμό στα περισσότερα σχολεία...

 

τέλος, ο Θεός να φυλάει να μην χρειαστεί να πας σε ένα μέσο αγγλικό νοσοκομείο... έχω φάει με φίλη μου 5 ώρες από τη ζωή μας αναμονή σε νοσοκομείο για να της πουν στο τέλος το κλασικό "it will get worse, before it gets better" και να τη διώξουν χεχε

Συμφωνώ με ΟΛΑ αυτά και προσυπογράφω! Ειδικά για την ποιότητα των προϊόντων στο σούπερ μάρκετ. Μπορεί π.χ. το κρέας να είναι φτηνό στην Βρετανία αλλά είναι πολύ μέτριας ποιότητας (τρελλές αγελάδες, σας λέει τίποτα) και το ίδιο χάλια είναι τα περισσότερα λαχανικά, φρούτα και τα φτηνά τυριά. Γενικά ό,τι είναι φτηνό, είναι πιο κατάλληλο για ζωοτροφή.

 

Εγώ δεν θα πω σε κανέναν να πάει ή να μην πάει, αλλά σίγουρα η Βρετανία (επαρχία και Λονδίνο) δεν είναι ο παράδεισος που φαίνεται να πιστεύουν μερικοί ότι είναι. Γενικότερα όλη η Ευρώπη τραβάει ζόρι αυτή τη στιγμή, και στην Γαλλία που έχω συγγενείς, τα ίδια ακούω.

 

Όποιες ενδιαφέρεστε για δουλειά στη Βρετανία, μπορείτε να δείτε τις εξής ιστοσελίδες. Πρόκειται για γνωστά και έγκυρα γραφεία ευρέσεως εργασίας. Πάντως να ξέρετε ότι ξένοι που δεν ζουν στη χώρα δύσκολα προσλαμβάνονται, είναι καλύτερα να έρθετε εδώ και να βρείτε σπίτι και μετά δουλειά. Αυτό σας το λέω εγγυημένα γιατί δουλεύω σε Διεύθυνση Προσωπικού (Human Resources). Όποια θέλει περισσότερες πληροφορίες, μπορεί να μου στείλει ΠΜ.

 

http://www.reed.co.uk/

http://www.brookstreet.co.uk/

http://www.adecco.co.uk/

 

Επίσης δείτε αυτές τις ιστοσελίδες:

 

http://www.prospects.ac.uk/recruitment_agencies.htm και http://www.i-resign.com/uk/home/ η οποία έχει πολύ καλό salary calculator για να ξέρετε ακριβώς πόσα χρήματα θα παίρνετε στο χέρι αναλόγως του μισθού (π.χ. αν βρείτε δουλειά με 12,000 λίρες το χρόνο, δεν θα παίρνετε 1,000 λίρες το μήνα, αλλά 840-850 λίρες αναλόγως με τις κρατήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάτε για Αγγλία, ήθελα να σας πω για μια σχετική συζητηση που ειχαμε πρόσφατα με την διευθυντρια μου.

Έλεγε λοιπόν πως τα τελευταία χρόνια η Αγγλία γέμισε από οικονομολόγους και λοιπούς σχετικούς επιστήμονες. Όλοι σπουδαζαν οικονομικά. Το αποτέλεσμα, ειδικά με την παγκόσμια κρίση, είναι πως όχι μόνο όλοι αυτοί περισσεύουν, αλλά πως υπάρχει και έλειμμα στον τομέα της κατασκευής

Οπότε τώρα η Αγγλια είναι μια καλή ευκαιρία για μηχανικούς και γενικά για τεχνικούς

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, απλά το μεταφέρω

Δεν έχει άδικο η διευθύντριά σου, βέβαια η άλλη όψη του νομίσματος είναι πως δεν υπάρχουν πια πολλά κατασκευαστικά πρότζεκτ και ότι οι μηχανικοί και γενικότερα οι τεχνικάριοι δεν πληρώνονται τόσο καλά στην Αγγλία όσο πληρώνονται στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κουκλα μου, εσυ μιλας για εγκληματικοτητα, αλλο καπελο αυτο (αν και αμεσα συνδεομενο με τη φτωχεια φυσικα). Εγω ζησει πολλα χρονια σε διαφορες χωρες του εξωτερικου, και δεν ηταν ΠΟΤΕ τιποτα ροδινο. Και σε ουρες ανεργων εχω στηθει, και σκυλια εχω πλυνει (συμπεριλαμβανομενου του κωλου τους) για να βγει το νοικι, και σ'εργοστασιο βρεθηκα να βαζω επι 8 συνεχομενες ωρες καπακια σε μπουκαλια κλπ κλπ κλπ.

 

Εχω υπαρξει και φτωχη και πλουσια. Ξερω πολυ καλα τι εννοεις. Αλλα βαζεις προτεραιοτητες. Εσυ μπορει να εφυγες για κατι καλυτερο. Πολλοι ανθρωποι ομως φευγουν για να βρουν τα βασικα... εστω και στο Μπρονξ, γιαιτ δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

 

Ειναι σιγουρα μια ευχαριστη πολυτελεια να εχεις επιλογες...

 

sorry που ξαναγυρνάω τη συζήτηση τόσο πίσω, αλλά θεωρώ σκόπιμο να πω στην πραγματικά αγαπητή travellingmum ότι επί της ουσίας δεν διαφωνούμε σε κάτι. Όπως προείπα, αν παραστεί ανάγκη επιβίωσης, θα κάνω τα πάντα, αλλά θεωρώ ότι σκοπός του τόπικ είναι να ενημερώνει για όλες τις καταστάσεις, γιατί δεν ξεκινάνε όλοι χωρίς στον ήλιο μοίρα, κάποιοι έχουν την πολυτέλεια επιλογής κι αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι κακό... δεν θέλω να αναλύσω τα οικονομικά μου αυτή τη στιγμή, ούτε την προσπάθεια που κάνουμε ως οικογένεια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πίνω κοσμοπόλιταν με την Κάρι στο λοφτ μου στο SoHo... (άσε που μου τη σπάει η Κάρι και δεν θα έπινα και να είχα λοφτ χο χο χο)

 

Αυτή τη στιγμή το παιχνίδι της μετανάστευσης είναι πολύ δύσκολο, η Ευρώπη κατ' εμέ είναι όλη καμένη, εκτός ίσως από τη Ρωσία, αλλά κι εκεί έχει αναλάβει η κλίκα της ολιγαρχίας... και όπως ίσως βλέπετε αυτές τις μέρες στις ειδήσεις, και η Αμερική είναι καμένο χαρτί... σίγουρα είναι πιο εύκολο για τους ανθρώπους που δεν έχουν απαιτήσεις ως προς το τι είναι διατεθειμένοι να κάνουν, δεν ζητάνε δλδ συγκεκριμένη δουλειά, εκεί υπάρχουν περισσότερες επιλογές...

 

από την αλλη η Αμερική αντιμετωπίζει και μεγάλο πρόβλημα λαθρομετανάστευσης λόγω Ισπανόφωνων και οι Ρεπουμπλικάνοι πιέζουν πάρα πολύ για περιορισμό της μετανάστευσης τόσο στους ανειδίκευτους όσο και στiς skilled visas, οπότε δυσκολεύει η εισαγωγή στη χώρα... μόνη λύση είναι οι σπουδές που σου δίνουν τη δυνατότητα να δουλέψεις μετά, αλλά αν σε διάστημα 3 μηνών δεν βρεις δουλειά, λε πουλέ και πίσω στη χώρα σου :rolleyes:

 

και κάτι τελευταίο, μην υποτιμάτε τη δύναμη της φτώχειας τόσο ως προς την εγκληματικότητα που ανέφερα όσο και ως προς άλλες παραμέτρους (με δεδομένο ότι μεγαλώνουμε και παιδιά πάντα), αν είσαι φτωχός στην Αμερική θα τρως σαβούρες με αποτέλεσμα να είσαι παχύσαρκος και να σε θερίζει ο καρκίνος από τα 30, το παιδί θα πηγαίνει στο σχολείο και θα περνάει από ανιχνευτή μετάλλων για όπλα, και θα μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον στείρο γενικά από ιδέες, δημιουργικότητα, δραστηριότητα... τα είδα με τα μάτια μου, δεν είναι απλά αερολογίες, δυο δρόμους παρακάτω τα είχα όλα αυτά...

 

ενημερωτικά αυτά, μην με πάρετε κι εμένα από τα μούτρα ότι αποτρέπω να πάτε Αμερική!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

για να πας αμερικη δεν χρειαζεται να εχεις καποιον εκει να σε ''καλεσει''?αλλιως δε μπορεις να πας?ειχα παλια μια θεια στην αμερικη και κατι τετοιο θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια πουθενα δεν ειναι "παραδεισος". Το θεμα ειναι τι απαιτησεις εχουμε, τι θυσιες και τι υποχωρησεις αποφασιζουμε να κανουμε... Η καθημερινοτητα παντου σκληρη ειναι. Σιγουρα αν συγκρινεις το εχω δουλεια με το δεν εχω καλυτερα ειναι να εχεις οπου και να ειναι.. Απο εκει και περα το κοστος ζωης δεν ειναι το ιδιο σε ολες τις χωρες της ευρωπης.. Πιθανοτατα οι πρωτευουσες ειναι πιο ακριβες αλλα τι να κανεις αν εκει ειναι δουλεια σου? Να μεινεις σε μια πιο οικονομικη πολη μια ωρα μακρια??? Δεν ειναι οτι θα ταλαιπωρησε να πας και οτι θα πληρωνεις την διαφορα στη συγκοινωνια. Ειναι οτι θα εισαι μακρια απο τα παιδια σου.. Την χρονια που μας περασε χρειαστικε ακετες φορες να φυγω απο το γραφειο για να πρω το παιδι απο το σχολιο εκτακτως (γιατι ηταν αρρωστος και ποναγε αλλα και γιατι χε...κε και δεν τον ηθελε η δασκαλα στην ταξη) ή γιατι επρεπε να παρει φαρμακα. Και στις Βρυξελλες τουλαχιστον που δουλευω εγω δεν δικαιουσαι αδεια οταν το παιδι ειναι αρρωστο (οπως εμαθα ξαφνικα ουτε αν δεν εχεις κλεισει ενα ολοκληρο ημερολογιακο χρονο δικαιουσε)..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άδικο η διευθύντριά σου, βέβαια η άλλη όψη του νομίσματος είναι πως δεν υπάρχουν πια πολλά κατασκευαστικά πρότζεκτ και ότι οι μηχανικοί και γενικότερα οι τεχνικάριοι δεν πληρώνονται τόσο καλά στην Αγγλία όσο πληρώνονται στην Ελλάδα.

Από μια πολύ πρόχειρη έρευνα που έκανα στο google αυτό είδα :rolleyes:. Τα λεφτά δεν ήταν πολλά.(Βεβαια αν κάποιος είναι άνεργος τότε σίγουρα ειναι περισσότερα) Ξέχασα να προσθεσω άλλη μια φράση της διευθυντριας, της είχε πει γνωστός της σε αγγλική εταιρεία, πως οι έλληνες μηχανικοί που έστελναν εκεί βιογραφικό ζητουσαν σταθερά 20%-30% περισσότερα χρήματα από μηχανικούς από άλλες ευρωπαϊκες χωρες πχ Ισπανία

Link to comment
Share on other sites

για να πας αμερικη δεν χρειαζεται να εχεις καποιον εκει να σε ''καλεσει''?αλλιως δε μπορεις να πας?ειχα παλια μια θεια στην αμερικη και κατι τετοιο θυμαμαι.

 

στην ουσία αν έχεις κάποιον εκεί, εγγυάται για σένα ότι δεν θα αποτελέσεις βάρος για την Αμερική και μετράει υπέρ σου να σε δεχτούν... μια άλλη επιλογή είναι αυτή που είπαμε του να πας για σπουδές (αλλά εκεί συνήθως θέλει λεφτά, ανάλογα και με το μέρος και το πανεπιστήμιο που πας, μπορεί να σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι έχεις και 100.000 ευρώ κεφάλαιο) και η πιο δύσκολη λύση είναι να σε προσλάβει εργοδότης, αλλά εκεί πρέπει να αποδείξει ότι για κάποιο λόγο δεν μπορεί να καλύψει την ανάγκη του με κάποιον ντόπιο εργαζόμενο και χρειάζεται ξένο, γι' αυτό ελάχιστες εταιρείες το κάνουν αυτό...

 

νομίζω το έχω ξαναπεί για την Αμερική, κάθε χρόνο κληρώνει το State Department 50.000 βίζες για χώρες σε όλο τον κόσμο, όποιος ενδιαφέρεται δεν χάνει τίποτε να κάνει την αίτηση, απλά προσοχή σε γραφεία που ζητάνε λεφτά για να σας κάνουν τα χαρτιά, είναι απάτη...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Από μια πολύ πρόχειρη έρευνα που έκανα στο google αυτό είδα :rolleyes:. Τα λεφτά δεν ήταν πολλά.(Βεβαια αν κάποιος είναι άνεργος τότε σίγουρα ειναι περισσότερα) Ξέχασα να προσθεσω άλλη μια φράση της διευθυντριας, της είχε πει γνωστός της σε αγγλική εταιρεία, πως οι έλληνες μηχανικοί που έστελναν εκεί βιογραφικό ζητουσαν σταθερά 20%-30% περισσότερα χρήματα από μηχανικούς από άλλες ευρωπαϊκες χωρες πχ Ισπανία

 

Να ρωτησω κατι? παλια ειχε βγεια μια "βρωμα" οτι στην Αγγλια πρεπει να εχεις αγγλικο πτυχιο για να βρεις δουλεια.. Ξερετε αν ισχυει αυτο οντως? Ο συζυγος ειναι μηχανικος αλλα παρα τις προσπαθιες του δεν εχει καταφερει ουτε συνεντευξη να δωσει εκει αν και εχει δουλεψει στη Γερμανια στην Ιταλια και στο Βελγιο (λιγο και στην Ελλαδα)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...