Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι;

Τι δουλειά μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος δεν μιλάει τη γλώσσα ή έστω μιλάει αλλά όχι ιδιαίτερα καλά, σε μια ξένη χώρα και να ανταμοίβεται και πλουσιοπάροχα; Μη με παρεξηγήσετε, δεν είναι ότι δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω, απλά επειδή κι εγώ διστάζω να κάνω το βήμα, κι ας έχω κάποιες σχέσεις με μία ξένη χώρα. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιος θα με προσλάμβανε να κάνω πχ δουλειά γραφείου, όπου σίγουρα μπορούν να προκύψουν πολλά και σημαντικά λάθη από παρανοήσεις (κι αυτές γίνονται εύκολα σε μια μη-μητρική γλώσσα). Κι αν το παληκάρι που πήγε στην Αγγλία παίρνει 2800 λίρες το μήνα με απολυτήριο Λυκείου και αγγλικά κάτω του basic απορώ γιατί να υπάρχει ανεργία στην Αγγλία. Δεν έχουν λίγο πολύ όλοι κάτι αντίστοιχο του απολυτηρίου; Ξαναλέω, δεν αμφιβάλω για το αληθές της υπόθεσης, απλά προσπαθώ να ανοίξω τους ορίζοντές μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόνο όταν έχεις λεφτά Ή είσαι βολεμένος μπορείς να υποστηρίζεις με σθένος την Ελλάδα....ΜΟΝΟ τότε, ειδάλλως για μένα όπου ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΗΣ....ΕΚΕΙΝΗ η χώρα που θα με κάνει να ζησω να δουλέψω και να χαρώ πράγματα που στην χώρα μου δεν μπορώ τότε αυτη είναι η Πατρίδα μου....Τι να το κάνω το καλό ελληνικό φαγητό, τον ήλιο, την θάλασσα οταν δεν μπορώ να τα χαρώ?

 

Ακούγοντας τις φτηνές δικαιολογίες του ΚΑΘΕΝΑ «Φταίνε οι κυβερνήσεις» , ή «φταίει η παγκοσμιοποίηση» ή ακόμα και μερικές ομάδες που μιζεριάζουν λέγοντας «έχει ο Θεός», το ξέρω ότι ο Θεός έχει, εμείς όμως δεν έχουμε αλλά αυτό φυσικά δεν φαίνετε να απασχολεί τον Ελληνάρα. Ε?

 

«έλα μωρέ, χαλάααρα, φραπεδιά, άραγμα, τεμπελιά, ήλιο και θάλασσα»

 

Δεν θέλουμε να αλλάξουμε το σύστημα και ας μας πηδάει καθημερινά αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Σου μειώνουν τον μισθό για να ζεις με ψίχουλα αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Τα πτυχία σου εδώ στην Ελλάδα τα έχεις στην κορνίζα και βασιλεύει το επάγγελμα του delivery και των φυλλαδίων ΜΟΝΟ αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Έχουνε φάει τα λεφτά που έχουμε δώσει όλα αυτά τα χρόνια για την συντήρηση των δρόμων, θα έπρεπε οι δρόμοι ας να φυσάνε αλλά εν τέλει έχουμε δρόμους για τον άμοιρο τον καροτσέρη και εμείς συνεχίζουμε να πληρώνουμε κερατιάτικα αλλά δεν πειράζει….είπαμε

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Είσαι 30 χρονών μένεις με τον μπαμπά και την μαμά, δεν μπορείς να κάνεις οικογένεια, να ζήσεις ανεξάρτητος και εργάζεσαι για 592?, γιατί με αυτά τα χρήματα δεν μπορείς πολύ απλά να κάνεις και κάτι άλλο, αλλά δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Εσύ μετράς τα κέρματα και ο επιχειρηματίας τα 500ευρα, αλλά ΕΙΠΑΜΕΕΕΕ δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Θα μπορούσα να αναφέρω κατεβατό ολόκληρο για το τι γίνετε (όπου όλοι τα ξέρουμε) αλλά ΜΩΡΕ δεν πειράζει…

(εδώ έχει πάντα ήλιο και θάλασσα)

 

Ζήσε την απόλυτη κοινωνική παρακμή, ζήσε με τον ωχαδερφισμό σου αγκαλιά, ζήσε με την μιζέρια. Δούλευε λοιπόν σαν το σκυλί στην αγαπημένη σου χώρα Ελληνάρα μου, και όταν έρθει η ώρα να ξεκουραστείς, θα διαπιστώσεις ότι τόσα χρόνια σου παίρνουν και το ψωμί από το στόμα για να καλύψουν τα χρήματα που έφαγαν, που έκαναν σπίτια και οικόπεδα, μετρητά στο εξωτερικό, εταιρείες και κότερα. Αυτοί πλουτίζουν κι εσύ υποφέρεις. Έτσι είναι η Ελλάδα μας. Έτσι ήταν πάντα.

Μείνε αγκαλιτσα με τον ήλιο και την θάλασσα....

 

ΥΓ...Να λύσω απορίες δεν μένω εξωτερικό μένω στην Ελλάδα, στην τσιμεντούπολη που λέγετε Αθήνα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι;

Τι δουλειά μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος δεν μιλάει τη γλώσσα ή έστω μιλάει αλλά όχι ιδιαίτερα καλά, σε μια ξένη χώρα και να ανταμοίβεται και πλουσιοπάροχα; Μη με παρεξηγήσετε, δεν είναι ότι δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω, απλά επειδή κι εγώ διστάζω να κάνω το βήμα, κι ας έχω κάποιες σχέσεις με μία ξένη χώρα. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιος θα με προσλάμβανε να κάνω πχ δουλειά γραφείου, όπου σίγουρα μπορούν να προκύψουν πολλά και σημαντικά λάθη από παρανοήσεις (κι αυτές γίνονται εύκολα σε μια μη-μητρική γλώσσα). Κι αν το παληκάρι που πήγε στην Αγγλία παίρνει 2800 λίρες το μήνα με απολυτήριο Λυκείου και αγγλικά κάτω του basic απορώ γιατί να υπάρχει ανεργία στην Αγγλία. Δεν έχουν λίγο πολύ όλοι κάτι αντίστοιχο του απολυτηρίου; Ξαναλέω, δεν αμφιβάλω για το αληθές της υπόθεσης, απλά προσπαθώ να ανοίξω τους ορίζοντές μου.

 

μπορεί να δουλεύει σε φάμπρικα 200 ώρες τη βδομάδα βάρδια ;)

 

κοίτα, νομίζω γενικά είναι ουτοπία να πιστεύει κανείς ότι θα πάει σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου, θα δουλεύει με ρυθμούς Ελλάδας (με εξαίρεση ίσως τη Γαλλία, που κι εκεί κοπροσκυλιάζουν σαν κι εμάς) και θα παίρνει μισθούς πετροεμιράτου...

 

ο άντρας μου αυτή τη στιγμή δουλεύει 12ωρα, χωρίς υπερβολή. Πηγαίνει στις 7 το πρωί και φεύγει στις 7 το βράδυ... κι αυτό το κάνουν οι περισσότεροι γνωστοί μας... μπορεί τα λεφτά που παίρνει αν σας τα πω να πείτε "αααα, πολλά λεφτά", αλλά για την πόλη που ζούμε δεν φτάνουν ούτε για ενοίκιο! Είμαστε όμως ακόμη στην αρχή και συνεχίζουμε την προσπάθεια για κάτι καλύτερο.

 

Απλά για μένα στο εξωτερικό οι υποδομές είναι πολύ καλύτερες, η καθημερινότητά σου γίνεται πολύ πιο εύκολη και τα λεφτά που σου παίρνει το κράτος δεν πάνε σε τόσο μεγάλο βαθμό στις κομπίνες των καλά βολεμένων... συν το ότι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον είμαστε σε ένα περιβάλλον πολύ πιο ανοιχτόμυαλο από ό,τι εδώ... συν το ότι όταν έρθει η ώρα να πάει το παιδί μου σχολείο δεν θέλω να πάει στην ίδια τάξη που πήγα κι εγώ, που το μόνο που έχει αλλάξει από τότε είναι οι κιμωλίες, ούτε θέλω να μπω στη λογική του ιδιωτικού... συν το ότι βλέπω ότι τα παιδιά που έχουν επαφή με διαφορετικές χώρες, έχουν και περισσότερες εμπειρίες και γνώσεις...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι;

Τι δουλειά μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος δεν μιλάει τη γλώσσα ή έστω μιλάει αλλά όχι ιδιαίτερα καλά, σε μια ξένη χώρα και να ανταμοίβεται και πλουσιοπάροχα; Μη με παρεξηγήσετε, δεν είναι ότι δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω, απλά επειδή κι εγώ διστάζω να κάνω το βήμα, κι ας έχω κάποιες σχέσεις με μία ξένη χώρα. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιος θα με προσλάμβανε να κάνω πχ δουλειά γραφείου, όπου σίγουρα μπορούν να προκύψουν πολλά και σημαντικά λάθη από παρανοήσεις (κι αυτές γίνονται εύκολα σε μια μη-μητρική γλώσσα). Κι αν το παληκάρι που πήγε στην Αγγλία παίρνει 2800 λίρες το μήνα με απολυτήριο Λυκείου και αγγλικά κάτω του basic απορώ γιατί να υπάρχει ανεργία στην Αγγλία. Δεν έχουν λίγο πολύ όλοι κάτι αντίστοιχο του απολυτηρίου; Ξαναλέω, δεν αμφιβάλω για το αληθές της υπόθεσης, απλά προσπαθώ να ανοίξω τους ορίζοντές μου.

 

Να σου απαντήσω λοιπόν ότι είναι οδηγός σε μια πολύ μεγάλη εταιρεία και το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει το αυτοκινητο να το αφήνει στην μπάρα φορτώσεων να το γεμίζουν άλλοι να παίρνει το αυτοκινητο και να το πηγαίνει σε πρατήρια μαγαζία και εταιρείες στις ανάλογες μπάρες εκφορτώσεως όπου ξεφορτώνουν άλλοι, το παίρνει κενο το αυτοκινητο και το γυρίζει πίσω στο τέλος του ωραρίου του.....

 

Δεν είπα ότι δεν μιλάει Αγγλικά είπα ότι είναι κάτω του basic, κοινώς καταλαβαίνει τι του λένε απαντάει κανονικά αλλά φτωχά...Δεν νομίζω ότι η δουλειά που κάνει χρήζει γνώση γλώσσας advanced....

 

Άνοιξε τους ορίζοντες σου, κανένα πρόβλημα....

 

Δεν με απασχολεί εάν δεν πιστεύεις τα γραφόμενα μου, ούτε είπα ότι η Αγγλία είναι η χώρα της επαγγελίας...Είπα ότι και σκ@τ@ που φαινετε για μερικούς για άλλους θα είναι λουκουμάκι σχετικά με το προηγούμενο βίος τους....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ξαναλέω ότι δεν αμφισβητώ, απλά ρωτάω για να μαθαίνω :wink:

Κι εγώ παιδί του εξωτερικού είμαι, ξέρω και εκτιμώ τα καλά, έχω δει και τα άσχημα τα οποία υπάρχουν παντού. Για μένα κάθε τόπος είναι διαφορετικός, έχει θετικά κι αρνητικά. Τώρα αν κάποια μέρη μας "χτυπάνε" κάπως είναι άλλο θέμα. Το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους. Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί, άνθρωποι ανοιχτοί και κλειστοί. Αλλά ακόμα και σε μια οικογένεια έτσι δεν είναι; Γενικότητες του στυλ "ο τάδε λαός είναι ψυχρός/θερμός/στραβός/ανάποδος" μου δίνουν να καταλάβω περισσότερα για αυτόν που τα λέει παρά για αυτούς που αναφέρεται.

Τεσπα, ξεφεύγουμε από το θέμα...

Για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση : ναι, υπό όρους, θα έφευγα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε epang μου δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνεις στο θέμα...για να μας πείσεις ότι η Ελλάδα είναι η πιο ωραία χώρα και να μην φύγουμε? Εδώ συζητάμε ποιοί θα φύγουμε και δίνουμε συμβουλές...

Οκ δεν θέλεις να φύγεις το καταλάβαμε..

Από την άλλη....

Είπες ότι είχες αποφασίσει να φύγεις,έψαξες Κύπρο και Αυστραλία, θα έφευγες μόνη σου και μετά η οικογένεια...οκ δεν σου έκατσε...ξαφνικά αγάπησες τη χώρα σου (ενώ ήθελες να φύγεις) οκ..δεκτο!

Γιατί δηλαδή όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι μαύρα??

 

Απαντάω γιατί καταλαβαίνω ότι το σχόλιό σου είναι καλοπροαίρετο.

Μπήκα στο θέμα γιατί νομίζω ότι έχω απαντήσει πιό νωρίς ότι θα έφευγα και το έψαχνα αλλά τώρα που άλλαξα γνώμη συνειδητά (όχι γιατί δεν μου έκατσε) θεωρώ ότι οφείλω να πω την νέα μου γνώμη, αφού είχα πει και την παλιά, ώστε να αναθεωρήσω.

Δεν είπα ότι όλα είναι μαύρα στο εξωτερικό, ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες, ότι δεν υπάρχουν ομορφιές και σε άλλες χώρες, και να μην φύγει όποιος νιώθει ότι θέλει να φύγει και πνίγεται από το σύστημα της Ελλάδας. Τον καταλαβαίνω γιατί και εγώ πνίγομαι....

Απλά εξήγησα γιατί εγώ αποφάσισα τελικά να μείνω, τι με κρατάει εδώ και τι με "σώζει" και απάντησα σε κάποια σχόλια για να μην γίνουν παρεξηγήσεις και μένουν λάθος εντυπώσεις.

Και πολύ καλοπροαίρετα πάλι λέω ότι δεν μένω λόγω καβάτζας ή συμφέροντος, αλλά γιατί κάποιος πρέπει να μείνει να φυλάει και αυτή την όμορφη αλλά "μίζερη" χώρα... Δεν σας κουράζω άλλο, καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

O κάθε λαός και το κάθε κράτος και η κάθε χώρα έχει την κουλτουρα του, τα καλά του τα κακά του, τα ναι τα όχι του τις ομορφιές και τις παρακμές του...

 

Αλλά για να φτάσεις να τα συγκρίνεις ΟΛΑ αυτα με την Ελλάδα πρέπει να έχεις ταξιδέψει και να τα έχεις διαπιστωσει ΜΟΝΟΣ σου για να κάνεις την συκγριση σου...

 

Τι πάει να πεί ο Αγγλος εχει ξινίλα στην μούρη? σέβετε την βασίλισσα? είναι σωβινιστής?

 

Γιατί τέτοιους χαρακτιρισμούς? Να μην πω για ΕΜΑΣ του Ελληνες καλύτερα....

 

Ποιος μπορεί να κρίνει τι ειναι ο Αγγλος, ο Αμερικάνος, Ο Σουηδός κλπ κλπ ? ΚΑΝΕΝΑΣ...

 

Ας Κοιτάμε την Ελληνική καμπούρα μας καλύτερα που έχει πολλά αρνητικά μέχρι να ισιώσει (αν ισιώσει και ποτέ) και ας αφήσουμε τους άλλους λαούς να είναι όπως θέλουν και γουστάρουν να είναι.

Link to comment
Share on other sites

αλλά γιατί κάποιος πρέπει να μείνει να φυλάει και αυτή την όμορφη αλλά "μίζερη" χώρα...

 

Κάποιος Να την φυλάει? Η χώρα μας αν δεν το ξέρεις έχει πουληθει στα χαρτιά απο το 1974...Πολλά νησια ανηκουν σε ξένους απλά τώρα προσπαθούν να το βγάλουν στην επιφάνεια με ηπιο τρόπο για να μην γίνει πόλεμος...

 

Ξέρεις για την συνθηκες που έχουν υπογραφεί? Για το φυσικο αέριο και τα μεταλλεύματα μας σε νησια και Βόρεια Ελλάδα?

 

Ποια Ελλάδα? Πουλημένη είναι όλη...Ποια Ελλάδα να φυλάξουμε??? Ξένοι στην ίδια μας την χώρα είμαστε....Μετανάστες στην χώρα μας...

 

Αυτην την όμoρφη χώρα την φυλάς δεν την φυλάς σε λιγα χρόνια θα την χαίρονται οι Εμιράτοι παμπλουτοι, Οι Ρώσσικες δυνάμεις, η Αμερικάνικη κυβέρνηση και οι Κινέζικοι δημοκρατία που σιγά σιγά καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της Ελλάδας ξεκινώντας απο τα λιμάνια μας....

 

Για ποια Ελλάδα που ειναι Ελληνική άραγε μιλάς? Διότι εχώ βλέπω ένα multinational έθνος με underdeveloped roots...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα...παρακολουθω το θεμα καιρο,και ηθελα να σας ρωτησω κι εγω καποια πραγματα...ειμαι πτυχιουχος,ανεργη φυσικα,και θελω σαν τρελη να φυγω...η αγγλια ειναι απο τις χωρες που θα με ενδιεφεραν περισσοτερο,κυριως λογω γλωσσας,αλλα εχουμε γνωστους σε βελγιο και αυστραλια,οποτε ολα παιζουν...για να κοιταξω για δουλεια,που πρεπει να απευθυνθω;;;υπαρχουν καποιες σελιδες μεχω διαδικτυου που να μην ειναι μαιμου;

μπορω μεσω πρεσβειας;

καθε βοηθεια πολυτιμη...

 

Η Αυστραλια ειναι πολυ δυσκολη. Οικονομικα χαιρει ακρας υγειας και αυτη τη στιγμη περναει ενα δευτερο "boom", αλλα τις βιζες φυσικα δεν τις χαριζουν. Αν εχεις τα προσοντα που ζητανε στα επαγγελματα που ζητανε (ειναι μια λιστα που αλλαζει καθε λιγους μηνες) τοτε μπορεις να κανεις αιτησημ θα σου στοιχησει γυρω στα 3-4 χιλιαδες ευρω και θα κανει περιπου 2 χρονια να εγκριθει (μεσα σ'αυτα ειναι ολα τα εξοδα, δηλαδη αιτηση, εγγραφη με το επισημο σωμα επαγελματιων του κλαδου σου στην αυτραλια, ιατρικες εξετασεις με γιατρουςκαι οδοντιατρους που τους εχουν εγκρινει κλπ)

 

Μια πιο ευκολη μεθοδος ειναι η visa 457, ΑΛΛΑ πρεπει να βρεις εργοδοτη προθυμο να σε σπονσοραρει και ειναι προσωρινη, για 4 χρονια. Βεβαια μεσα σ'αυτα τα τεσσερα χρονια, αν εισαι καλος στη δουλεια σου μπορεις ευκολα να παρεις μονιμη βιζα και ακομα και υπηκοοτητα. Αν ομως χασεις τη δουλεια σου πριν μονιμοποιηθεις πρεπει ή να βρεις αλλο εργοδοτη αμεσα ή να φυγεις απο τη χωρα μεσα σ'ενα μηνα. Πληρωνεις φορους αλλα δεν εχεις helathcare (εκτος και αν σου δωσει ιδιωτικη ο εργοδοτης) και στο New South Wales και στη Canberra πρεπει να πληρωνεις διδακτρα στα δημοσια σχολεια. Οχι στις αλλες πολιτειες.

Το καλο Μ'αυτη τη βιζα ειναι η αμεσοτητα της (αν βρεις εργοδοτη μπορεις να την εχεις μεσα σε δυο μηνες), η δυνατοτητα μονιμοποιησης που σου δινει και οτι μπορεις να κανονισεις με τον εργοδοτη σου τα εξοδα, σε πολλες περιπτωσεις τα πληρωνουν ολα αυτοι.

 

Κοιτα εδω http://www.immi.gov.au/immigration/http: εχεις να διαβαζεις για τρεις μερες, κανε κι εναν πινακα στο excel να βλεπεις ολα τα διαφορετικα ειδη βιζας, ισως καταφερεις κατι

 

 

Η Αγγλια δεν παει πολυ καλα οικονομικα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε μπορεις να βρεις δουλεια. Μη το δενεις ομως και κομπο οτι θα την κρατησεις μονιμα, ειναι δυσκολα τα πραγματα, το ξερω απο τους φιλους και τους συγγενεις μας εκει, οι μισοι ψαχνουν για να φυγουν. Μπορεις να ξεκινησεις απο εδω //jobseekers.direct.gov.uk/subjectmenu.aspx?sessionid=fdcb568f-d368-4d24-8cd7-448b4a6167a0&pid=3&o=1

το jobcentre ειναι ο αντιστοιχος ΟΑΕΔ, μονο που ειναι οργανωμενο. Στην ιδια σελιδα μπορεις να παρεις μια ιδεα για τα δικαιωματα σου, φορολογια, επιδοματα κλπ.

 

Τα περισσοτερα sites που θα βρεις στη google ειναι εγκυρα, αν βρεις sites που σου ζητανε χρηματα μην τους πληρωσεις, δεν εχουν τιποτα παραπανω να προσφερουν.

 

Ελπιζω να βρειτε συντομα το δρομο σας...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις για την συνθηκες που έχουν υπογραφεί? Για το φυσικο αέριο και τα μεταλλεύματα μας σε νησια και Βόρεια Ελλάδα?

Μπαινω σφήνα στην συζήτηση.... Πές μου μια χώρα που δεν έχει πουλήσει το πετρέλαιο ή το φυσικό αέριο στην Αμερική ή στην Ρωσία...εκτός της Βενεζουέλας δεν νομίζω να υπάρχει καμια άλλη

 

Όσο για τα μεταλλεύματα μας στα νησιά, η S&B για παραδειγμα που εκμεταλλεύεται μπετονίτη, περλίτη και δεν θυμαμαι τι άλλο στην Μήλο είναι ελληνικών συμφερόντων. Μάλιστα η ίδια εταιρεία έχει παρουσία σε πολλά σημεία της ανατολικής ΕυρώπηςΤο ίδιο (και ελληνικών συμφερόντων για να είμαι πιο ακριβης) είναι η εταιρεία "Ελληνικός Χρυσός". Για τις εταιρείες που εκμεταλλεύονται τα κοιτάσματα βωξίτη στην Στερεά Ελλάδα δεν είμαι σίγουρη, αλλά δεν είναι δύσκολο να ψάξω στο internet και πιθανώς να βρω κάτι. Πάντως μην νομίζετε πως μια χώρα έχει απαραίτητα την τεχνογνωσία για να εκμεταλλευθεί τον ορυκτό της πλούτο και δεν το θεωρώ κακό αυτό να γίνεται από ξένες εταιρείες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σας κουράζω άλλο, καλή τύχη!!!

 

Εννοείται ότι είναι καλοπροαίρετο το σχόλιο, και εννοείται ότι όταν σε ρώτησα "γιατί μπαίνεις στο θέμα" ΔΕΝ εννοούσα "άδειασέ μας τη γωνιά"...ποιά ειμαι εγώ που θα πώ ποιός θα μπαίνει και ποιός όχι...??

Απλά σε ρώτησα για να καταλάβω το σκεπτικό σου τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικά αυτη ειναι η άποψη ΟΛΩΝ των Ελληνων που δεν έχουν ταξιδεψει Παγκόσμια...

 

Stellinula διαφωνώ. Έχω ταξιδέψει σε πάνω από 25 χώρες. Η Ελλάδα είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ μια πολύ όμορφη χώρα με τρομερή ποικιλομορφία τοπίων, κάτι που δεν ισχύει για τις περισσότερες χώρες και ένα άπλετο φως! Έχω δει καταπληκτικά τοπία ανά τον κόσμο αλλά δεν έχω βρει χώρα πουθενά που σε τόσο λίγα τετ. χλμ. να μπορεί να παρουσιάσει τέτοια γκάμα τοπίων. Να θυμίσω ότι πρόσφατα η Σαντορίνη βραβεύτηκε ως το ωραιότερο νησί παγκοσμίως και η Μύκονος ως ο καλυτερος νησιωτικός προορισμός στην Ευρώπη.

 

Το θέμα είναι ότι εδώ δεν κοιτάζουμε την Ελλάδα τουριστικά! Εδώ μιλάμε για τη λειτουργικότητα της χώρας και για τη συνολική της κατάσταση η οποία είναι δραματική. Τη φυσική ομορφιά της χώρας δεν τη διαπραγματεύομαι! Το θέμα είναι ότι εμείς ΔΕΝ είμαστε τουρίστες!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό LITTLE MONKEY...Γιατί αποτρέπεις κόσμο λέγοντας την Αγγλία να την ξεχάσεις και δεν υπάρχουν δουλειές???

 

Δεν ξέρω μπορεί να μένεις εκεί μπορεί χίλια μπορεί αλλά μην λέμε ανακρίβειες που αποτρέπουν τον κοσμάκη να κάνει την κίνηση του ερχόμενος Αγγλία...

Γιατί μένω εκεί, και είμαι δύο χρόνια άνεργη, και δεν δικαιούμαι καν ταμείο ανεργίας, και πολλοί φίλοι μου είναι επίσης άνεργοι και οι ζωή είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβή από την Ελλάδα.

 

Εχετε βρει ψωμοτύρι ότι η Αγγλία είναι πολύ πιο ακριβή απο την Ελλάδα...Σε προκαλώ να μου πείς που είναι πιο ακριβή και με τι μέτρα και σταθμά το λές αυτο...

Ενοίκια, συγκοινωνίες, διασκέδαση και τα μισά πράγματα στο σούπερ μάρκετ είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα. Το μόνο που πραγματικά είναι φτηνότερο είναι τα ρούχα και τα παπούτσια, αλλά αυτό κυρίως γιατί οι Άγγλοι δεν ντύνονται με φίρμες.

 

Να σε προλάβω λέγοντας ότι τα ενοικια ΝΑΙ είναι ακριβά...Ναι το ξέρω ότι είναι ακριβά αλλα δεν χρειάζετε να μένεις μές στην πόλη και να πληρώνεις 1000 ευρω μηνιαιως μπορείς να μένεις λίγο πιο έξω και να νοικιάζεις σπιτάκι λουκούμι με 600 ευρω και να εισαι ευτυχισμένος....Και με 150 ευρω μετακινησεις το μήνα να μπαίνεις στην πολη...Αρα σου έρχετε σαφέστατα πιο οικονομικά.

Με 1000 ευρώ στο Λονδίνο βρίσκεις μόνο μικρό τριάρι (πολύ μικρό όμως) σε όχι καλή περιοχή, και οι μετακινήσεις για το κέντρο σίγουρα δεν είναι μόνο 150 ευρώ. Από την ζώνη 2 που μένω εγώ (πολύ κεντρικά), η μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών κοστίζει 106 λίρες (120 ευρώ). Αν πας πιο έξω, όπως προτείνεις εσύ, η μηνιαία κάρτα φτάνει τις 193 λίρες (220 ευρώ). Τα δε ταξί είναι απλησίαστα. Για να πάρω ταξί από το κέντρο του Λονδίνου μέχρι το σπίτι μου θέλω 30 λίρες στο νερό μονή ταρίφα (35 ευρώ) και 50 λίρες διπλή (57 ευρώ). Και τονίζω ότι μένω στη ζώνη 2 που θεωρείται προέκταση του κέντρου.

 

Θα μου πείς πάλι ότι οι συγκοινωνίες είναι πιο ακριβές....Νομίζω ότι το απλό εισητήριο για μια ζώνη έχει 1,60 ενώ εδώ εχει 1,50 ευρω....Η διαφορά είναι ότι εκεί τα λεωφορεία-τραμ-τρένα δεν κάνουν πάνω απο 10 λεπτά να έρθουν ενώ εδω εκτός του ότι τα ακριβοπληρώνουμε περιμένουμε και σαν μακάκες 1 ωρα το επόμενο αν έχουμε κάνει το λάθος και έχουμε χάσει το προηγουμενο...

Οι πληροφορίες σου είναι λάθος. Ένα απλό εισιτήριο (προπληρωμένο με Oyster card) έχει 1,90 λίρες (2,20 ευρώ) και ισχύει για μία μόνο διαδρομή, όχι για 1,5 ώρα με μετεπιβιβάσεις όπως είναι στην Αθήνα. Το δε κανονικό εισιτήριο (όχι προπληρωμένο) έχει 4 λίρες (4,5 ευρώ) επίσης για μία διαδρομή μόνο. Σύγκρινε αυτό το 4,5 με το δικό μας 1,5 και έλα πες μου ότι η Αγγλία είναι οικονομικότερη. Και τα λεωφορεία, μετρό, τρένα (τραμ δεν έχουμε) έρχονται στην ώρα τους όταν περιμένεις στο κέντρο στις 11 το πρωί, όπως περιμένουν οι περισσότεροι τουρίστες. Όταν τα περιμένεις στα προάστια στις 7 το πρωί για να πας στη δουλειά σου, έρχονται καθυστερημένα και τίγκα στον κόσμο. Το ίδιο και το απόγευμα που γυρνάς από τη δουλειά. Παρότι πληρώνεις τα τρελλά λεφτά, ταξιδεύεις σαρδελοποιημένος και λες κι ευχαριστώ.

 

Συν ότι στην Αγγλία έχεις χειρότερη εκπαίδευση (εκτός αν στείλεις τα παιδιά σου σε κάποιο πανάκριβο ιδιωτικό σχολείο), χειρότερη περίθαλψη (δωρεάν μεν, αλλά πολύ χειρότερη σε σύγκριση με την Ελλάδα και ακριβοπληρωμένη μέσω εισφορών), χειρότερη ποιότητα φαγητού (φρούτα, λαχανικά, κρέατα και ψωμί). Θα μπορείς να κάθεσαι στο μικροσκοπικό τριαράκι σου περιτριγυρισμένη από κουτιά Pampers και οδοντόκρεμες (που όντως είναι φτηνότερα σε σχέση με την Ελλάδα) και να τρως χαζοφαγητά (γιατί με τα ίδια λεφτά που παίρνεις κρέατα, φρούτα και λαχανικά στην Ελλάδα, στην Αγγλία θα παίρνεις κονσέρβες, ζυμαρικά, τυποποιημένα γλυκά και αυγά ορνιθοτροφείου). Ωραία ζωή. Δεν υπολογίζω καν τον χάλια καιρό, τη θάλασσα που δεν μπορείς να κολυμπήσεις, την εγκληματικότητα, τα εισιτήρια του σινεμά που είναι απλησίαστα, τους παιδικούς σταθμούς που χρεώνουν 1000 ευρώ το μήνα για να φροντίσουν το δίχρονο παιδάκι σου ώστε να πας εσύ για δουλειά με την ψυχή στο στόμα.

 

Κατά τη γνώμη μου πάντα, η Αγγλία αξίζει μόνο αν κάνεις καριέρα, αν είσαι διατεθημένος να δουλεύεις στάνταρ 10ωρο (χωρίς πληρωμένες υπερωρίες εννοείται), και να μπορείς να βρεις μια δουλειά που να πληρώνει μίνιμουμ 3000 λίρες μικτά (3.400 ευρώ) και να έχει ο άντρας σου μια ανάλογη δουλειά με ανάλογα λεφτά. Ο,τιδήποτε λιγότερο από πλευράς μισθού δεν αξίζει ούτε να το κοιτάς, γιατί η ποιότητα ζωής σου θα είναι κατά πολύ χειρότερη απ' ό,τι στην Ελλάδα. Και αν έχεις και παιδιά και απαιτήσεις να πάνε σε καλό σχολείο, να τα βλέπει παιδίατρος μια φορά το χρόνο κ.λπ. τότε δεν σε φτάνουν ούτε οι 3.000 x2 λίρες.

 

Πρόσφατα έφυγε ένας πολύ κοντινός μου άνθρωπος για Αγγλία γιατι βρήκε δουλειά με μισθό 2800 λίρες το μήνα και γκαρσονιέρα με 800 ευρώ ΜΕΣΑ στο Λονδίνο (όχι έξω) και αγόρασε και αυτοκινητο με μεταχειρισμένο πολύ λιγο ΜΟΛΙΣ 1500 λιρες...

Α! και είναι και με απλό απολυτηριο Λυκείου και αγγλικά κάτω του basic....

Ελπίζω ο μισθός αυτός να είναι καθαρός, όχι μεικτός, και το αυτοκίνητο να μην χρειαστεί συνεργείο ή ανανέωση της ασφάλειας.... Και στα 800 της γκαρσονιέρας να συμπεριλαμβάνονται οι δημοτικοί φόροι, το ηλεκτρικό και το γκάζι.

 

Τέτοιες λοιπόν φράσεις του στύλ "Την Αγγλία να την ξεχάσεις" σε άτομα που ειναι πολυ απογοητευμένα με το κ..λοσυστημα της Ελλάδας και ή μόνη τους έννοια ειναι να φύγουν για μια καλύτερη ζωή θα έπρεπε να αποφευγονται...Γιατί ΝΑΙ μπροστά στα σκ@τ@ που ζεί εδώ στην Ελλάδα η Αγγλία θα του φανεί παράδεισος...

Να μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου περί αυτού μιας και έχω προσωπική εμπειρία από τη ζωή στην Αγγλία και στην Ελλάδα. Εγώ που έφυγα για Αγγλία και έχω επιβιώσει εκεί 15 χρόνια, αυτή τη στιγμή δεν θα έφευγα. Απλούστατα γιατί δεν υπάρχουν καλές δουλειές και γιατί συνεχίζουν να γίνονται απολύσεις και μπορείς να βρεθείς στο δρόμο από τη μια στιγμή στην άλλη, ενώ η ποιότητα ζωής, ειδικά αν έχεις οικογένεια, είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια και σαφώς χειρότερη από την ποιότητα ζωής στην Ελλάδα. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε.

 

Στην τελική, αν εσύ νομίζεις ότι θα έρθεις στην Αγγλία, θα πληρώνεις 150 ευρώ για τις μετακινήσεις σου και το τρένο θα έρχεται σε 10 λεπτά, τι σε σταματά; Έλα και λούσου τα κι εσύ όπως τα λούζομαι κι εγώ τόσα χρόνια. Από μένα δεν θα κόψεις έτσι κι αλλιώς.

 

Σημειώνω εδώ ότι στην Αγγλία δεν υπάρχει μονιμότητα (ούτε στο δημόσιο), δεν υπάρχουν εφάπαξ και κρατικές συντάξεις (ό,τι υπάρχει είναι σύνταξη πείνας και την παίρνεις αφού κλείσεις τα 65 με τα τωρινά δεδομένα), ταμείο ανεργίας δικαιούσαι μόνο αν δεν δουλεύεις ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου, ο βασικός μισθός είναι £5.93 την ώρα μεικτά (6.70 ευρώ) και δικαιούσαι 28 εργάσιμες μέρες διακοπές τον χρόνο, οι οποίες συμπεριλαμβάνουν τις επίσημες αργίες.

 

Για του λόγου το αληθές...

 

τιμές εισιτηρίων: http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx\

βασικός μισθός: http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/TheNationalMinimumWage/DG_10027201

διακοπές και αργίες: http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/Timeoffandholidays/DG_10029788

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίτα, νομίζω γενικά είναι ουτοπία να πιστεύει κανείς ότι θα πάει σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου, θα δουλεύει με ρυθμούς Ελλάδας (με εξαίρεση ίσως τη Γαλλία, που κι εκεί κοπροσκυλιάζουν σαν κι εμάς) και θα παίρνει μισθούς πετροεμιράτου...

Αυτό ξαναπέστο!

Link to comment
Share on other sites

Stellinula

μπορείς να ξαναβάλεις το μπλογκ σου?κάπου το είχα δει αλλά δεν θυμάμαι...

ευχαριστώ.

κορίτσια ότι έχετε για σουηδία πείτε μου κι εμένα. έχετε μιλήσει με πρεσβεία?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω κάποιος να πιστεύει ότι θα πάει και θα γίνει πλούσιος σε μια μέρα...

και τα ίδια λεφτά με εδώ να παίρνουμε,δεν πειράζει,αλλά να ξέρουμε ότι υπάρχει ένα μέλλον,μια προοπτική...εδώ σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε μόνο το φαγητό προσφέρω στο παιδί μου...στη συνέχεια όμως??σχολείο?περίθαλψη?αυτή τη στιγμή είμαστε χωρίς βιβλιάριο υγείας και οι 3 μας...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα είναι ότι εδώ δεν κοιτάζουμε την Ελλάδα τουριστικά! Εδώ μιλάμε για τη λειτουργικότητα της χώρας και για τη συνολική της κατάσταση η οποία είναι δραματική. Τη φυσική ομορφιά της χώρας δεν τη διαπραγματεύομαι! Το θέμα είναι ότι εμείς ΔΕΝ είμαστε τουρίστες!

 

 

Αυτο ακριβως κοριτσια...ναι η Ελλαδα ειναι πολυ ομορφη αλλα εγω προσωπικα αν φυγω θα την χαρω περισσοτερο γιατι και εδω που ειμαι δεν μπορω να παω πουθενα...stellinula πιο ειναι το blok σου?Μου αρεσαν πολυ αυτα που γραφεις...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

και τα ίδια λεφτά με εδώ να παίρνουμε,δεν πειράζει,αλλά να ξέρουμε ότι υπάρχει ένα μέλλον,μια προοπτική...

Μην κάνεις το λάθος να φύγεις από την Ελλάδα και να πας στην Αγγλία, τη Σουηδία κ.λπ. να δουλέψεις με τα ίδια λεφτά. Όχι προοπτική δεν θα έχεις, αλλά ούτε στον ήλιο μοίρα.

 

Ξέρω ότι δεν σας αρέσει να τα ακούτε νέτα-σκέτα, αλλά η συμβουλή μου προς όλες εσάς που σκέφτεστε να βγείτε στο εξωτερικό για πρώτη φορά και ειδικά αν έχετε παιδιά, είναι να το ψάξετε πάρα πολύ καλά και να πάρετε πληροφορίες για το τι ισχύει από κάποιον που είναι εκεί ΤΩΡΑ και είναι στην ίδια κατάσταση με σας (π.χ. ανάλογη θέση εργασίας, ίδια οικογενειακή κατάσταση). Μην βασίζεστε σ' αυτά που λέει ο ένας και ο άλλος, ή σε πράγματα που ίσχυαν το 1960 που πήγε ο θείος σας στην Αυστραλία. Αυτή τη στιγμή τα πράγματα είναι δύσκολα παντού στην Ευρώπη. Δεν τρώει κανείς με χρυσά κουτάλια. Και η προοπτική είναι κάτι το αιθέριο... μπορεί να νομίζεις ότι υπάρχει αλλά να αποδειχτεί καπνός και φούμαρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μένω εκεί, και είμαι δύο χρόνια άνεργη, και δεν δικαιούμαι καν ταμείο ανεργίας, και πολλοί φίλοι μου είναι επίσης άνεργοι και οι ζωή είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβή από την Ελλάδα.

 

Χμμ ναι αλλά τι ακριβώς ψάχνεις??? Να φανταστώ μόνο στον τομέα σου ε? Δεν θα δουλευες για κανεναν λόγω κάποια άλλη δουλειά πέραν απο αυτο που κάνεις?

 

Ξέρω ότι εκει δεν τίθετε θέμα αν εισαι 20-30-40 ετων παντρεμένη με παιδιά για να τρώς πόρτα στις εργασίες σου οπως εδώ που τρώς πόρτα ακόμα και delivery να θες να δουλέψεις, γιατι ας πούμε ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ φέρνω δεν πας για data entry στο ταχυδρομείο της γειτονιάς ?

 

Όποιος θέλει να βρεί δουλειά βρίσκει σε ένα κράτος με αξιοκρατία..Δεν μιλάω για το μπ@ρδ..λο την Ελλάδα....που για καθαριστρια πας και σου λενε έχετε παιδιά είστε παντρεμένη?

 

 

Ενοίκια, συγκοινωνίες, διασκέδαση και τα μισά πράγματα στο σούπερ μάρκετ είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα. Το μόνο που πραγματικά είναι φτηνότερο είναι τα ρούχα και τα παπούτσια, αλλά αυτό κυρίως γιατί οι Άγγλοι δεν ντύνονται με φίρμες.

 

Να πάρουμε και το ενοικιο λοιπόν? Εδώ που μένω έχει 350 ευρω και 190 το μήνα το ρεύμα και 10 ευρω το μήνα νερό στο σύνολο 550 ευρω για ένα σπίτι 45 τμ...Θερμανση δεν έχω και χαλάω air condition και άλλες μεθόδους θερμανσης, όπου εκει η Δεη μου ανεβαίνει...

Ποια η διαφορά λοιπόν απο ένα αντιστοιχο γκαρσονιεράκι εκει?

 

Σουπερ μαρκετ να σου πω ότι 2 άτομα το μήνα φθάνουμε τα 300 ευρω στην καλύτερη χωρις ιδιαιτερη κατανάλωση κρέατος.

 

Εχω ένα μπέμπη 6 μηνών και τον μήνα μόνο για πάνες και γάλα μου φεύγουν 250-350 ευρω αν κάνω το λάθος να τα αγοράσω απο Ελλάδα? Τα αγοράζω όμως απο την χώρα που κατηγορείς με ακριβώς τα μισά χρήματα....

 

Διασκέδαση δεν ξέρω τι πάει να πεί ούτε στην χώρα μου γιατι απλά δεν έχω λεφτά για να βγώ έξω... Προτιμώ αν μας περισέψει κάτι να πάρω στο μωρό μου ότι έχει ανάγκη και όχι να διασκεδάσω.

Σωστά, οι Αγγλοι δεν ντύνονται με φίρμες γιατι απλά δεν έχουν νοοτροπία Ελληνα....Ας πεινάω και ας είμαι με 1000 δάνεια το Μερτσέντες όμως θα το οδηγάω και το GUCCI θα χαιδευει το κορμί μου.

 

Με 1000 ευρώ στο Λονδίνο βρίσκεις μόνο μικρό τριάρι (πολύ μικρό όμως) σε όχι καλή περιοχή, και οι μετακινήσεις για το κέντρο σίγουρα δεν είναι μόνο 150 ευρώ. Από την ζώνη 2 που μένω εγώ (πολύ κεντρικά), η μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών κοστίζει 106 λίρες (120 ευρώ). Αν πας πιο έξω, όπως προτείνεις εσύ, η μηνιαία κάρτα φτάνει τις 193 λίρες (220 ευρώ). Τα δε ταξί είναι απλησίαστα. Για να πάρω ταξί από το κέντρο του Λονδίνου μέχρι το σπίτι μου θέλω 30 λίρες στο νερό μονή ταρίφα (35 ευρώ) και 50 λίρες διπλή (57 ευρώ). Και τονίζω ότι μένω στη ζώνη 2 που θεωρείται προέκταση του κέντρου.

 

Τι να τα κάνω τα ταξί? Μήπως τα χρησιμοποιω εδώ για να τα χρησιμοποιω και κει??? Και αφού μένεις κέντρο γιατι δεν κυκλοφορείς με ποδήλατο που έχετε την δυνατότητα να το κάνετε αυτο για να μην πληρώνεις ταξι και συγκοινωνιες? Επίσης έχω δεί ολόκληρα συστηματα πάνω στο ποδήλατο να κυκλοφορεί η μαμα και πίσω να έχει και το παιδάκι της σε ειδικο κουβουκλιάκι με νάυλον κουκουλίτσα για τον βαρύ χειμώνα. Πως κυκλοφορούν δηλαδή οι Άγγλοι με ποδήλατο?

 

Εδώ αντε να πάρεις και να κάνεις ποδήλατο και θα βρεθεις στο ΚΑΤ με κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις πριν καλα καλα το καταλάβεις...

 

Οι πληροφορίες σου είναι λάθος. Ένα απλό εισιτήριο (προπληρωμένο με Oyster card) έχει 1,90 λίρες (2,20 ευρώ) και ισχύει για μία μόνο διαδρομή, όχι για 1,5 ώρα με μετεπιβιβάσεις όπως είναι στην Αθήνα.

Το δε κανονικό εισιτήριο (όχι προπληρωμένο) έχει 4 λίρες (4,5 ευρώ) επίσης για μία διαδρομή μόνο. Σύγκρινε αυτό το 4,5 με το δικό μας 1,5 και έλα πες μου ότι η Αγγλία είναι οικονομικότερη. Και τα λεωφορεία, μετρό, τρένα (τραμ δεν έχουμε) έρχονται στην ώρα τους όταν περιμένεις στο κέντρο στις 11 το πρωί, όπως περιμένουν οι περισσότεροι τουρίστες. Όταν τα περιμένεις στα προάστια στις 7 το πρωί για να πας στη δουλειά σου, έρχονται καθυστερημένα και τίγκα στον κόσμο. Το ίδιο και το απόγευμα που γυρνάς από τη δουλειά. Παρότι πληρώνεις τα τρελλά λεφτά, ταξιδεύεις σαρδελοποιημένος και λες κι ευχαριστώ.

 

Μην προσπαθεις πραγματικά να συγκρινεις τις ελληνικες συγκοινωνιες με τις βρετανικές...Οι δικές μας δεν έχουν μετρο συγκρισης....

 

 

Συν ότι στην Αγγλία έχεις χειρότερη εκπαίδευση (εκτός αν στείλεις τα παιδιά σου σε κάποιο πανάκριβο ιδιωτικό σχολείο),

 

ναι γιατι εδώ η εκπαιδευση ειναι υπέροχη....χαχα

 

χειρότερη περίθαλψη (δωρεάν μεν, αλλά πολύ χειρότερη σε σύγκριση με την Ελλάδα και ακριβοπληρωμένη μέσω εισφορών),

 

ναι γιατι εδώ ειναι καλύτερα τα ελληνικά νοσοκομεια, φοβάσαι μην αρρωστήσεις και επίσης ακριβοπληρωμένη μέσω εισφορών...οπότε μια η άλλη..

 

χειρότερη ποιότητα φαγητού (φρούτα, λαχανικά, κρέατα και ψωμί). Θα μπορείς να κάθεσαι στο μικροσκοπικό τριαράκι σου περιτριγυρισμένη από κουτιά Pampers και οδοντόκρεμες (που όντως είναι φτηνότερα σε σχέση με την Ελλάδα)

 

αυτο δεν νομίζω ότι είναι λόγος αποτροπης απο το να έρθει κανεις Αγγλία?

 

και να τρως χαζοφαγητά (γιατί με τα ίδια λεφτά που παίρνεις κρέατα, φρούτα και λαχανικά στην Ελλάδα, στην Αγγλία θα παίρνεις κονσέρβες, ζυμαρικά, τυποποιημένα γλυκά και αυγά ορνιθοτροφείου). Ωραία ζωή.

 

Που ακριβώς νομίζεις ζώ εγω Ελλάδα? Τα αυγα νομίζεις ότι τα πάιρνω απο το κοτέτσι μου το πρωί? Δηλαδή θες να μου πείς ότι με 9 ευρω το κιλό που παιρνω κοτοπουλο ή 12 ευρω το μοσχάρι εκει θα πάρω 9-13 ευρω κονσέρβα, νομίζω υπερβάλεις και το κατανοουμε ΟΛΟΙ.

 

Δεν υπολογίζω καν τον χάλια καιρό, τη θάλασσα που δεν μπορείς να κολυμπήσεις, την εγκληματικότητα, τα εισιτήρια του σινεμά που είναι απλησίαστα, τους παιδικούς σταθμούς που χρεώνουν 1000 ευρώ το μήνα για να φροντίσουν το δίχρονο παιδάκι σου ώστε να πας εσύ για δουλειά με την ψυχή στο στόμα.

 

Ενω εμεις που ζούμε στα τσιμέντα με τα βρακιά της άλλης στην μάπα μας και για να διανοηθεις να πάς παραλία κάνεις 2-3 ώρες δρόμο πήγαινε και άλλες τόσες έλα ειναι καλύτερα? Η επειδη εδώ εμεις έχουμε θαλασσες και ήλιο τα χαιρόμαστε?

 

Κατά τη γνώμη μου πάντα, η Αγγλία αξίζει μόνο αν κάνεις καριέρα, αν είσαι διατεθημένος να δουλεύεις στάνταρ 10ωρο (χωρίς πληρωμένες υπερωρίες εννοείται), και να μπορείς να βρεις μια δουλειά που να πληρώνει μίνιμουμ 3000 λίρες μικτά (3.400 ευρώ) και να έχει ο άντρας σου μια ανάλογη δουλειά με ανάλογα λεφτά. Ο,τιδήποτε λιγότερο από πλευράς μισθού δεν αξίζει ούτε να το κοιτάς, γιατί η ποιότητα ζωής σου θα είναι κατά πολύ χειρότερη απ' ό,τι στην Ελλάδα. Και αν έχεις και παιδιά και απαιτήσεις να πάνε σε καλό σχολείο, να τα βλέπει παιδίατρος μια φορά το χρόνο κ.λπ. τότε δεν σε φτάνουν ούτε οι 3.000 x2 λίρες.

 

Γιατι τι έχει το 10 ωρο αμα πληρώνεσε για αυτο??? Στην Ελλάδα δουλεύεις 12 ωρα και οι υπερωριες πάνε περιπατο.... Ο εργοδότης το παίζει Κινέζος για να σου φάει κιάλλα λεφτάκια.

Πιστεψε με δεν νομιζω ότι θα εχω χειρότερη ζωη εκει απο ότι εδώ...

 

Να μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου περί αυτού μιας και έχω προσωπική εμπειρία από τη ζωή στην Αγγλία και στην Ελλάδα. Εγώ που έφυγα για Αγγλία και έχω επιβιώσει εκεί 15 χρόνια, αυτή τη στιγμή δεν θα έφευγα. Απλούστατα γιατί δεν υπάρχουν καλές δουλειές και γιατί συνεχίζουν να γίνονται απολύσεις και μπορείς να βρεθείς στο δρόμο από τη μια στιγμή στην άλλη, ενώ η ποιότητα ζωής, ειδικά αν έχεις οικογένεια, είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια και σαφώς χειρότερη από την ποιότητα ζωής στην Ελλάδα. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ γιατι απλά καταλαβαινω ότι δεν ζεις σε τσιμεντουπολή στην Ελλάδα...

 

Στην τελική, αν εσύ νομίζεις ότι θα έρθεις στην Αγγλία, θα πληρώνεις 150 ευρώ για τις μετακινήσεις σου και το τρένο θα έρχεται σε 10 λεπτά, τι σε σταματά; Έλα και λούσου τα κι εσύ όπως τα λούζομαι κι εγώ τόσα χρόνια. Από μένα δεν θα κόψεις έτσι κι αλλιώς.

 

Νομίζεις ότι εγώ αν θα μεταναστευσω θα έρθω για αυτα??? ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ???

 

Σημειώνω εδώ ότι στην Αγγλία δεν υπάρχει μονιμότητα (ούτε στο δημόσιο), δεν υπάρχουν εφάπαξ και κρατικές συντάξεις (ό,τι υπάρχει είναι σύνταξη πείνας και την παίρνεις αφού κλείσεις τα 65 με τα τωρινά δεδομένα), ταμείο ανεργίας δικαιούσαι μόνο αν δεν δουλεύεις ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου, ο βασικός μισθός είναι £5.93 την ώρα μεικτά (6.70 ευρώ) και δικαιούσαι 28 εργάσιμες μέρες διακοπές τον χρόνο, οι οποίες συμπεριλαμβάνουν τις επίσημες αργίες.

 

Τι με νοιάζει εμένα η μονιμότητα ??? Γιατι εγώ εδώ που ζώ είμαι στο δημόσιο??? χαχαχαχα Ανεργη είμαι 2 χρόνια, δουλευει ο άνδρας μου και παίρνει τον βασικό...

 

 

γενικώς δεν θα συνεχίσω γιατι πραγματικα ΕΔΩ οι γνώμες διυσταντε ΠΟΛΥ....

 

Μπορώ να μιλάω μαζι σου μέχρι τα μεσανυχτα περι αυτου και να διαφωνώ....

 

Βασική ερώτηση όταν έρχεσε Ελλάδα ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ που ζείς που ειναι το σπιτικο σου???

Link to comment
Share on other sites

Και η προοπτική είναι κάτι το αιθέριο... μπορεί να νομίζεις ότι υπάρχει αλλά να αποδειχτεί καπνός και φούμαρο.

 

 

χαχα, μου θυμισες τωρα μια ατακα του Dylan Moran (σε ελευθερη μεταφραση) " Οι προοπτικες σου ειναι σαν τα λεφτα στον τραπεζικο σου λογαριασμο: παντα λιγοτερα απ'ο,τι νομιζεις"

 

Οπως και να'χει ομως το θεμα, αν οντως δε μπορεις να εξασφαλισεις τα προς το ζειν στην ελλαδα, το οποιο για πολλους απο εμας ειναι καθημερινη πραγματικοτητα, τοτε, ναι, μια δουλιτσα που θα καλυπτει τα βασικα ειναι καταπληκτικη προοπτικη... Το θεμα ειναι, οπως ειπα και πιο πανω, ποσο μπορεις να την κρατησεις...

Link to comment
Share on other sites

γενικώς δεν θα συνεχίσω γιατι πραγματικα ΕΔΩ οι γνώμες διυσταντε ΠΟΛΥ....

 

Μπορώ να μιλάω μαζι σου μέχρι τα μεσανυχτα περι αυτου και να διαφωνώ....

 

Βασική ερώτηση όταν έρχεσε Ελλάδα ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ που ζείς που ειναι το σπιτικο σου???

 

 

κοιταξε, αν συγκρινεις αθηνα με λονδινο, δε συγκρινονται σαφως. Η αθηνα ειναι μια βρωμερη, αθλια μεγαλουπολη χωρις υποδομες και ανθρωπια (κατα τη γνωμη μου παντα). Προτιμω την ελληνικη επαρχια απο το Λονδινο. Αλλα και η αγγλικη επαρχια ειναι υπεροχη. Στην Αγγλια θελουν πολυ κυνηγημα τα πραγματα, αλλα τη βρισκεις την ακρη. Εδω αν δεν εχεις θειο με καρεκλα.... Δυσκολα... πολυ δυσκολα...

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πως υπαρχει εντονη διχογνωμια. πιστευω πως ο καθενας δεν παει στα κουτουρου σε μια ξενη χωρα. πρωτα ψαχνει, ενημερωνεται, ρωταει γνωστους που ειναι ισως στην ιδια κατασταση με αυτον και μετα αποφασιζει. απο την αλλη δεν ειναι και σωστο να αποτρεπουμε καποιον απο το να σχεδιαζει ισως το μελλον του στο εξωτερικο, τη στιγμη που στην ελλαδα ειναι πχ ανεργος με παιδια, με ενοικια να τρεχουν κτλ. επισης, μιλωντας για τον εαυτο μου, σε καμια περιπτωση δεν θα παω εξωτερικο για τουρισμο. ειμαι νεα κοπελα, εχω σκοπο να δουλεψω, και να δουλεψω πραγματικα, οχι δουλεια ελληνα δημοσιου υπαλληλου (ως επι το πλειστον δλδ, διοτι υπαρχουν και εργατικοι δημοσιοι υπαλληλοι θελω να πιστευω).θα ψαξω παντου, θα συγκρινω, θα παρω πληροφοριες απο πρεσβειες, θα φερω τα πανω κατω εν αναγκη ,προκειμενου να βρω διεξοδο. και ποιος ειπε πως θελω να φυγω απο την χωρα μου?δεν θελω. δεν θελω ομως και χαραμισω τα πιο παραγωγικα μου χρονια σε εναν τοπο, που απλα θα θαυμαζω τις παραλιες μας και τον ηλιο μας. τι θα τρωω?παραλια και ηλιο??εκει μας εχουν φτασει!!!δυναμεις εχω,τον χρονο με το μερος μου τον εχω, θεληση εχω,αρχιζω λοιπον εντατικο ψαξιμο!!

αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πως υπαρχει εντονη διχογνωμια. πιστευω πως ο καθενας δεν παει στα κουτουρου σε μια ξενη χωρα. πρωτα ψαχνει, ενημερωνεται, ρωταει γνωστους που ειναι ισως στην ιδια κατασταση με αυτον και μετα αποφασιζει. απο την αλλη δεν ειναι και σωστο να αποτρεπουμε καποιον απο το να σχεδιαζει ισως το μελλον του στο εξωτερικο, τη στιγμη που στην ελλαδα ειναι πχ ανεργος με παιδια, με ενοικια να τρεχουν κτλ. επισης, μιλωντας για τον εαυτο μου, σε καμια περιπτωση δεν θα παω εξωτερικο για τουρισμο. ειμαι νεα κοπελα, εχω σκοπο να δουλεψω, και να δουλεψω πραγματικα, οχι δουλεια ελληνα δημοσιου υπαλληλου (ως επι το πλειστον δλδ, διοτι υπαρχουν και εργατικοι δημοσιοι υπαλληλοι θελω να πιστευω).θα ψαξω παντου, θα συγκρινω, θα παρω πληροφοριες απο πρεσβειες, θα φερω τα πανω κατω εν αναγκη ,προκειμενου να βρω διεξοδο. και ποιος ειπε πως θελω να φυγω απο την χωρα μου?δεν θελω. δεν θελω ομως και χαραμισω τα πιο παραγωγικα μου χρονια σε εναν τοπο, που απλα θα θαυμαζω τις παραλιες μας και τον ηλιο μας. τι θα τρωω?παραλια και ηλιο??εκει μας εχουν φτασει!!!δυναμεις εχω,τον χρονο με το μερος μου τον εχω, θεληση εχω,αρχιζω λοιπον εντατικο ψαξιμο!!

αυτα απο μενα.

 

Like!

καλη τυχη :P

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...