Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

Ισως έχω ξανα-απαντήσει στο θέμα και δεν το θυμάμαι αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αλλάξει γνώμη..

Πραγματικά πιστεύω ότι τα οικονομικο-πολιτικο-κοινωνικά θέματα στην Ελλάδα είναι ΧΑΛΙΑ και δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη για το μελλόν της χώρας μου και της οικογένειάς μου εδώ..

ΑΛΛΑ πιστεύω επίσης ότι η Ελλάδα είναι η πιό όμορφη χώρα του κόσμου και όπου αλλού και να πάω πάντα θα λυπάμαι που δεν ζω στις ομορφιές τις χώρας μου. Μια βόλτα στο Θησείο να κάνω και νιώθω ο πιό τυχερός άνθρωπος του κόσμου, πόσο μάλλον όταν είμαι σε οποιαδήποτε παραλία της Ελλάδας, ακόμα και στο Σχοινιά. Δεν θέλω να την εγκαταλείψω γιατί αρχίζω να νιώθω ότι δεν φταίει ο τόπος για τα λάθη των ανθρπώπων που τον δiοικούν.

Αυτό που με έκανε να αλλάξω γνώμη είναι ένα ντοκιμαντέρ για κάποια νησιά στη Χαβάη που έδειχνε τη ζωή του φτωχού πληθυσμού αλλά να ζουν σε τέτοιο φυσικό περιβάλλον που τελικά τους ζήλεψα αντί να τους λυπηθώ.

Νομίζω ότι κάπως έτσι μας βλέπουν και εμάς οι ψυχροί και αυστηροί λαοί της Ευρώπης και έχουν βαλθεί να μας γονατίσουν και μετά να μας αγοράσουν, ελπίζοντας ότι θα μπορέσουν να νιώσουν το μισό της ομορφιάς που ζούμε εμείς, ξεχνόντας ότι Έλληνας γεννιέσαι - δεν γίνεσαι...

Μετά από πολύ σκέψη, αποφάσισα να μείνω εδώ, να διαχωρίσω τη θέση μου από όσους κυβερνούν / κυβέρνησαν / θέλουν να κυβερνήσουν, για να υπερσπιστώ τη χώρα μου, σε πείσμα όσων θέλουν να τους την παραδώσω.

 

πραγματικά, θέλουν να μας γονατίσουν οι ξένοι γιατί ζουλεύουν τις βρώμικες παραλίες μας, τα ανύπαρκτα πάρκα μας, τις σπασμένες παιδικές χαρές, τα διαλυμένα πεζοδρόμια, τα καμμένα δάση, τις άθλιες υποδομές μας κλπ κλπ (είναι τόσα πολλά που θα μπορούσα να πω, τα ξέρουμε όλοι)... ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

epang Εγώ μένω δίπλα στο Θησείο και δεν μπορώ να πώ ότι νιώθω πολύ τυχερη....

 

Επίσης..έχεις πάει στο Σχοινιά τελευταία...???? Εκτος από λεφτά θέλεις και υπομονή γιατι μεζεύεται 3000 κόσμος!!!!!!!

 

Από την άλλη καταλαβαίνω απολύτως τη στάση σου γιατί προφανώς ακόμα τα οικονομικά σου σε βγάζουν...ε δεν μπορούν και όλοι οι Έλληνες να μεταναστεύοσυν! κι εγώ αν είχα εδω δουλειά δεν θα το σκεφτόμουν να ξεσπιτωθώ!!!

Link to comment
Share on other sites

epang Εγώ μένω δίπλα στο Θησείο και δεν μπορώ να πώ ότι νιώθω πολύ τυχερη....

 

Επίσης..έχεις πάει στο Σχοινιά τελευταία...???? Εκτος από λεφτά θέλεις και υπομονή γιατι μεζεύεται 3000 κόσμος!!!!!!!

 

Από την άλλη καταλαβαίνω απολύτως τη στάση σου γιατί προφανώς ακόμα τα οικονομικά σου σε βγάζουν...ε δεν μπορούν και όλοι οι Έλληνες να μεταναστεύοσυν! κι εγώ αν είχα εδω δουλειά δεν θα το σκεφτόμουν να ξεσπιτωθώ!!![/

 

Εχεις δικιο και εγω αν ειχα δουλεια και ο ανδρας μου τοτε δεν θα το σκεφτομασταν...να φυγεις μακρια απο ολους αλλα μετα απο σημερινα αρθρα που διαβασα μπορει να εφευγα ετσι και αλλιως...τρομαξα για την κατασταση που περιμενει την Ελλαδα...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι άνεργη ένα χρόνο και τώρα τελειώνει και το ταμείο. Η δουλειά του άντρα μου έχει φοβερή κρίση και τα βγάζουμε πέρα πολύ δύσκολα. Νοίκια, λογαριασμοί, φόροι μας έχουν γονατίσει. Νιώθω τις δυσκολίες στο πετσί μου και πραγματικά στις αρχές του χρόνου είχα απογοητευτεί τόσο που έψαχνα δουλειά να φύγω τουλάχιστον εγώ για Κύπρο και μετά θα βλέπαμε για το παιδί και τον άντρα μου. Μέχρι και Αυστραλία έψαξα για να πάμε.

Αλλά μετά είδα πόσο τελειωμένους θέλουν να μας κάνουν να νιώθουμε, και πόσο όμορφη είναι η χώρα μου και πόσο φτηνά την ξεπουλάνε, και πόσο περίφανη αισθάνομαι σαν ελληνίδα ενώ προσπαθούν να καταντήσουν βρισιά το να σε λένε Ελληνα και πείσμωσα. Δεν πάω πουθενά, θα μείνω να υπερασπιστώ τη χώρα μου...

Όλα τα κακά που συμβαίνουν στην Ελλάδα και περιγράφετε παραπάνω είναι έργα κάποιων ανθρώπων, ενώ ο θεός μας χάρισε μας όμορφη χώρα. Ολα αυτά μπορούν να γίνουν καλά με θέληση και προσπάθεια. Με την παραίτηση και το φευγιό θα παραδώσουμε τη χώρα μας στους ξένους. Εγώ θα μείνω να πολεμήσω με ότι όπλα μπορέσω να βρώ, εσείς καλή τύχη και καλή αντάμωση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΛΛΑ πιστεύω επίσης ότι η Ελλάδα είναι η πιό όμορφη χώρα του κόσμου και όπου αλλού και να πάω πάντα θα λυπάμαι που δεν ζω στις ομορφιές τις χώρας μου.

 

Ναι πραγματικά αυτη ειναι η άποψη ΟΛΩΝ των Ελληνων που δεν έχουν ταξιδεψει Παγκόσμια...

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΦΕΛΗ_1 επειδη ψαχνουμε και εμεις για Σουηδια ισως μπορω να σε βοηθησω οτι θες εδω ειμαι...

 

Μηπως μπορω να ψαξω για δουλεια μεσου ιντερνετ θελω να εχω φυγει μεχρι τον οκτωμβρι ... Για Σουηδια αλλα και αγγλια και γερμανια ..

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΦΕΛΗ_1 επειδη ψαχνουμε και εμεις για Σουηδια ισως μπορω να σε βοηθησω οτι θες εδω ειμαι...

 

Μηπως μπορω να ψαξω για δουλεια μεσου ιντερνετ θελω να εχω φυγει μεχρι τον οκτωμβρι ... Για Σουηδια αλλα και αγγλια και γερμανια ..

 

 

Pelagia εγω που εψαξα στην Γερμανια για δουλεια το εκανα στα Γερμανικα και μου εβγαλε σε εκεινη την περιοχη που θα παμε ολες της δουλειες αλλα το εψαξα κ με βαση την δουλεια που θελω...ας πουμε μια καθαριστρια παιρνει 10 την ωρα...σε ενα μαναβικο που ειδα 7,70 την ωρα και αν θελεις 4ωρο πας στα 400 ευρω...εγω προσωπικα εχω ενα κολλημα και θελω να δουλεψω σε φουρνο και βρηκα αλλα δεν ελεγε για λεφτα...εχει αν ξερεις την γλωσσα ειναι ευκολα....

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικά αυτη ειναι η άποψη ΟΛΩΝ των Ελληνων που δεν έχουν ταξιδεψει Παγκόσμια...

 

Η ομορφιά είναι μάλλον κάτι υποκειμενικό. Για μένα είναι ο ήλιος, είναι η θάλασσα, είναι το άρωμα του αέρα, είναι το κλίμα, είναι η ιστορία, είναι η καθαρότητα στο βλέμμα των ανθρώπων...

Link to comment
Share on other sites

Με την παραίτηση και το φευγιό θα παραδώσουμε τη χώρα μας στους ξένους. Εγώ θα μείνω να πολεμήσω με ότι όπλα μπορέσω να βρώ, εσείς καλή τύχη και καλή αντάμωση...

 

 

Καλή μου συμπατριώτισσα αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που χάνεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως μπορω να ψαξω για δουλεια μεσου ιντερνετ θελω να εχω φυγει μεχρι τον οκτωμβρι ... Για Σουηδια αλλα και αγγλια και γερμανια ..

Την Αγγλία μπορείς να την ξεχάσεις... δεν υπάρχουν δουλειές και η ζωή είναι πολύ πιο ακριβή απ' ό,τι στην Ελλάδα. Και επίσης ο καιρός είναι χάλια. 16 βαθμούς είχε στο Λονδίνο σήμερα, πού να πας και πιο βόρεια!

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΦΕΛΗ_1 επειδη ψαχνουμε και εμεις για Σουηδια ισως μπορω να σε βοηθησω οτι θες εδω ειμαι...

 

Μηπως μπορω να ψαξω για δουλεια μεσου ιντερνετ θελω να εχω φυγει μεχρι τον οκτωμβρι ... Για Σουηδια αλλα και αγγλια και γερμανια ..

επικοινωνησαμε σημερα με την ελληνικη πρεσβεια της σουηδιας, αναμενουμε απαντηση. οτι μας πουν θα σε ενημερωσω και σενα αμεσα να ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη μου αν θες στειλε μου π.μ. τι σας ειπαν γιατι σκοπεβα να παρω τηλ. αυριο το πρωι . Πεσ μ αν θες τι ειπατε και τι σας ειπαν αρχικα ... Εχει και εδω στο νησι πρεσβεια αλλα με ενημερωσαν καλυτερα να παρω τηλλ στην Αθηνα σε ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

400Ε για τετραωρο δεν μ φενοτναι πολλα και εδω τα περνεις.. για να δω που εψαξες μπορεις να στηλεις site??

 

Και εδω τα περνεις???Πελαγια μου στην Φλωρινα δεν εχει δουλειες ουτε για δειγμα...αφου εχει γινει μια τρομαχτικη πολη...κλεινουν ενα ενα τα μαγαζια της...και αυτα που εχουν λεφτα και δουλευουν εχουν φυγει απο το κεντρο σε πιο εξω καταστηματα...πικρα σου λεω εκει πρεπει να εχετε δουλεια το καλοκαιρι ε?Εγω πελαγια μου τα 400 τα βρηκα αρκετα γιατι για 2 χρονια δουλευα 8ωρο για 600.Γιατι 400 και ασφαλεια συν...δεν θυμαμαι το σειτ γιατι μπηκα μεσο google.

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επικοινωνησαμε σημερα με την ελληνικη πρεσβεια της σουηδιας, αναμενουμε απαντηση. οτι μας πουν θα σε ενημερωσω και σενα αμεσα να ξερεις!

 

Με ενδιαφέρει κι εμένα το τι θα σου πουν από την πρεσβεία της Σουηδίας, αν θέλεις ενημέρωσέ με!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου συμπατριώτισσα αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που χάνεις....

 

Ακόμα και έτσι να είναι,

"στην ζωή μου ώρισα και θα φυλάγω Θερμοπύλες"

Κάποιος πρέπει να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια που ενδιαφερεστε για Σουηδια για ποια πολη???

 

Elzu μου χωρις παρεξηγηση αυτα που σου γραφω ετσι ??? Κοιτα εδω στο νησι εχει δουλεια την σεζον αλλα δυστυχως δεν δουλευουν ολοι και να φανταστεις πανοτυ ψαχνω για δουλεια... Ασε πικρα... Ξερω απο Φλωρινα σπουδαζε ο αδερφος μου 4 χρονια ....

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει κι εμένα το τι θα σου πουν από την πρεσβεία της Σουηδίας, αν θέλεις ενημέρωσέ με!

 

μολις λαβουμε την απαντηση θα σας ενημερωσω κοριτσια!

edit: pelagia εχεις pm :)

Link to comment
Share on other sites

Η ομορφιά είναι μάλλον κάτι υποκειμενικό. Για μένα είναι ο ήλιος, είναι η θάλασσα, είναι το άρωμα του αέρα, είναι το κλίμα, είναι η ιστορία, είναι η καθαρότητα στο βλέμμα των ανθρώπων...

 

Συμφωνω είναι υποκειμενικο θέμα η ομορφιά αλλά να υπάρχει μέτρο συγκρισης...Αν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης δεν μπορείς να μιλάς για κάτι ΠΙΟ όμορφο απο το άλλο χωρίς ΟΜΩΣ να εχει δει το άλλο...ε?

 

Χμμμμ κάτι μου θυμίζει το ΕΔΩ έχει ήλιο και θάλασσα... Εχω γράψει ακριβώς περι αυτου και στο blog μου που είναι καθαρά μεταναστευτικου περιεχομένου. Οι φίλες που με παρακολουθούν το ξέρουν.

 

Την Αγγλία μπορείς να την ξεχάσεις... δεν υπάρχουν δουλειές και η ζωή είναι πολύ πιο ακριβή απ' ό,τι στην Ελλάδα. Και επίσης ο καιρός είναι χάλια. 16 βαθμούς είχε στο Λονδίνο σήμερα, πού να πας και πιο βόρεια!

 

Αγαπητό LITTLE MONKEY...Γιατί αποτρέπεις κόσμο λέγοντας την Αγγλία να την ξεχάσεις και δεν υπάρχουν δουλειές???

 

Δεν ξέρω μπορεί να μένεις εκεί μπορεί χίλια μπορεί αλλά μην λέμε ανακρίβειες που αποτρέπουν τον κοσμάκη να κάνει την κίνηση του ερχόμενος Αγγλία...

 

Εχετε βρει ψωμοτύρι ότι η Αγγλία είναι πολύ πιο ακριβή απο την Ελλάδα...Σε προκαλώ να μου πείς που είναι πιο ακριβή και με τι μέτρα και σταθμά το λές αυτο...

 

Αφου από την μεριά μου μπορώ να εξακριβώσω ότι οι βασικοί μισθοί είναι διπλάσιοι απο της Ελλάδας και τα σούπερ μάρκετ είναι πολυ΄φθηνότερα απο της Ελλάδας ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ η Αγγλία γίνετε 60% πιο οικονομική απο Ελλάδα...

 

Να σε προλάβω λέγοντας ότι τα ενοικια ΝΑΙ είναι ακριβά...Ναι το ξέρω ότι είναι ακριβά αλλα δεν χρειάζετε να μένεις μές στην πόλη και να πληρώνεις 1000 ευρω μηνιαιως μπορείς να μένεις λίγο πιο έξω και να νοικιάζεις σπιτάκι λουκούμι με 600 ευρω και να εισαι ευτυχισμένος....Και με 150 ευρω μετακινησεις το μήνα να μπαίνεις στην πολη...Αρα σου έρχετε σαφέστατα πιο οικονομικά.

 

Θα μου πείς πάλι ότι οι συγκοινωνίες είναι πιο ακριβές....Νομίζω ότι το απλό εισητήριο για μια ζώνη έχει 1,60 ενώ εδώ εχει 1,50 ευρω....Η διαφορά είναι ότι εκεί τα λεωφορεία-τραμ-τρένα δεν κάνουν πάνω απο 10 λεπτά να έρθουν ενώ εδω εκτός του ότι τα ακριβοπληρώνουμε περιμένουμε και σαν μακάκες 1 ωρα το επόμενο αν έχουμε κάνει το λάθος και έχουμε χάσει το προηγουμενο...

 

Πρόσφατα έφυγε ένας πολύ κοντινός μου άνθρωπος για Αγγλία γιατι βρήκε δουλειά με μισθό 2800 λίρες το μήνα και γκαρσονιέρα με 800 ευρώ ΜΕΣΑ στο Λονδίνο (όχι έξω) και αγόρασε και αυτοκινητο με μεταχειρισμένο πολύ λιγο ΜΟΛΙΣ 1500 λιρες...

Α! και είναι και με απλό απολυτηριο Λυκείου και αγγλικά κάτω του basic....

 

Τέτοιες λοιπόν φράσεις του στύλ "Την Αγγλία να την ξεχάσεις" σε άτομα που ειναι πολυ απογοητευμένα με το κ..λοσυστημα της Ελλάδας και ή μόνη τους έννοια ειναι να φύγουν για μια καλύτερη ζωή θα έπρεπε να αποφευγονται...Γιατί ΝΑΙ μπροστά στα σκ@τ@ που ζεί εδώ στην Ελλάδα η Αγγλία θα του φανεί παράδεισος...

 

Ενα πολύ πολύ απλό παράδειγμα είναι ότι ο Πακιστανός εκεί που ζει μεταναστευοντας Ελλάδα βλέπει την χώρα της επαγγελίας, τον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ, ΕΣΥ όμως που ζεις ΕΛΛΑΔΑ λές "που ήρθε ρε γμτ να ζήσει αυτος???"....Αυτος πακιστάν έπαιρνε 2 δολλάρια το μήνα εδώ όμως τα 600 ευρω του φαινονται ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ και ας ζούν 200 άτομα μέσα σε ένα διαμέρισμα.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα...παρακολουθω το θεμα καιρο,και ηθελα να σας ρωτησω κι εγω καποια πραγματα...ειμαι πτυχιουχος,ανεργη φυσικα,και θελω σαν τρελη να φυγω...η αγγλια ειναι απο τις χωρες που θα με ενδιεφεραν περισσοτερο,κυριως λογω γλωσσας,αλλα εχουμε γνωστους σε βελγιο και αυστραλια,οποτε ολα παιζουν...για να κοιταξω για δουλεια,που πρεπει να απευθυνθω;;;υπαρχουν καποιες σελιδες μεχω διαδικτυου που να μην ειναι μαιμου;

μπορω μεσω πρεσβειας;

καθε βοηθεια πολυτιμη...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

.Αν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης δεν μπορείς να μιλάς για κάτι ΠΙΟ όμορφο απο το άλλο χωρίς ΟΜΩΣ να εχει δει το άλλο...ε?

 

Και λέω ΟΚ ίσως έχει δει Παγκόσμια κάποια καλύτερη χώρα που δεν έχω δει εγώ ακόμα για να συγκρίνω... αλλά μετά διαβάζω Αγγλία?

Τι να πρωτοπω πω για το πόσο ΠΙΟ όμορφη χώρα είναι η Ελλάδα ...

Στο Λονδίνο αν βλέπεις 30 μέρες το χρόνο ήλιο, οι μισές θα είναι τον Αύγουστο που λογικά θα είσαι Ελλάδα για διακοπές. Στη Σκοτία αν είναι ίσως λίγο καλύτερα... Το κλίμα: καμμία σχέση, το φαγητό: καμία σχέση (μόνο αν μαγειρεύεις με όσα λίγα ελληνικά προϊόντα βρίσκεις σε ψαγμένα markets και τα ακριβοπληρώνεις). Αυτή δε η ξινίλα στις μούρες των Αγγλων? ή o "σεβασμός" τους στη βασίλισσα? ή ο σωβινισμός τους ως ανώτερο είδος αποικιοκρατών?

Αν τα κριτήρια είναι καθαρά και μόνο οικονομικά ΟΚ ας κάνει κάποιος το λογαριασμό και να μας πει, αλλά άλλο είναι η ομορφιά του τόπου ....

Link to comment
Share on other sites

Και λέω ΟΚ ίσως έχει δει Παγκόσμια κάποια καλύτερη χώρα που δεν έχω δει εγώ ακόμα για να συγκρίνω... αλλά μετά διαβάζω Αγγλία?

Τι να πρωτοπω πω για το πόσο ΠΙΟ όμορφη χώρα είναι η Ελλάδα ...

Στο Λονδίνο αν βλέπεις 30 μέρες το χρόνο ήλιο, οι μισές θα είναι τον Αύγουστο που λογικά θα είσαι Ελλάδα για διακοπές. Στη Σκοτία αν είναι ίσως λίγο καλύτερα... Το κλίμα: καμμία σχέση, το φαγητό: καμία σχέση (μόνο αν μαγειρεύεις με όσα λίγα ελληνικά προϊόντα βρίσκεις σε ψαγμένα markets και τα ακριβοπληρώνεις). Αυτή δε η ξινίλα στις μούρες των Αγγλων? ή o "σεβασμός" τους στη βασίλισσα? ή ο σωβινισμός τους ως ανώτερο είδος αποικιοκρατών?

Αν τα κριτήρια είναι καθαρά και μόνο οικονομικά ΟΚ ας κάνει κάποιος το λογαριασμό και να μας πει, αλλά άλλο είναι η ομορφιά του τόπου ....

 

ναι μωρέ, τα τοπία της Ιρλανδίας, της Σκωτίας, του Lake District δεν έχουν καμία ομορφιά... γι' αυτό δεν πατάει ψυχή εκεί πέρα...

 

νομίζω ότι τις τελευταίες χιλιετίες, μια χαρά επιβιώνει η ανθρωπότης και σε μέρη που δεν έχουν ήλιο...

 

επίσης, είναι απόλυτα λογικό να βρίσκεσαι σε μια ξένη χώρα και να απαιτείς να τρώνε κι αυτοί μουσακά και γίγαντες Καστοριάς για να πεις ότι ξέρουν να τρώνε...

 

και ναι, η ξινίλα στα μούτρα του πνιγμένου στα στερεότυπα Έλληνα που δεν βλέπει πέρα από τις συνήθειές του και από το μεγαλείο της αρχαίας (και νεότερης) Ελλάδας είναι απείρως καλύτερη από εκείνη των αποικιοκρατών Άγγλων...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Βρε epang μου δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνεις στο θέμα...για να μας πείσεις ότι η Ελλάδα είναι η πιο ωραία χώρα και να μην φύγουμε? Εδώ συζητάμε ποιοί θα φύγουμε και δίνουμε συμβουλές...

Οκ δεν θέλεις να φύγεις το καταλάβαμε..

Από την άλλη....

Είπες ότι είχες αποφασίσει να φύγεις,έψαξες Κύπρο και Αυστραλία, θα έφευγες μόνη σου και μετά η οικογένεια...οκ δεν σου έκατσε...ξαφνικά αγάπησες τη χώρα σου (ενώ ήθελες να φύγεις) οκ..δεκτο!

Γιατί δηλαδή όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι μαύρα??

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μεγάλο δίλημμα για εμάς τους Έλληνες τους παροδοσιακούς οικογενειάρχες!! Από την μία σκέφτεσαι το μέλλον το παιδιών σου και που θα ήταν καλύτερα να ζουν και από την άλλη σκέφτεσαι τους συγγενείς εδώ γονείς , αδέρφια , φίλους μετά πάλι την θάλασσα τον ηλιόλουστο ήλιο, την κίνηση στους δρόμους , την καφρίλα στις δημόσιες υπηρεσίες, τα νεύρα τσατάλια με τα άγχη μας να τα προλάβουμε όλα....Τι να πω βρε παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση .... ακόμα και τώρα που είμαστε στα δύσκολα μου είναι αδύνατο να μεταναστεύσω χωρίς συγκεκριμένα σχέδια από το που θα μείνω π.χ. αν γνωρίζω καλά την γλώσσα εκεί που θα πάω...Νομίζω ότι παντού είναι δύσκολα αυτό τον καιρό και είναι ένα μεγάλο ρίσκο το να φύγεις στο εξωτερικό.....Μπορεί να πετύχει μπορεί και όχι!!!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...