Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kounelitsa σου είναι εύκολο να μας πεις για που αποφάσισες τελικά και γιατί και πως κτλ?

 

Λεπτομέρειες δλδ να φωτιστούμε κι εμείς που ακόμη ψαχνόμαστε!

 

 

Γιατί απλά εκεί μας "στείλανε" από τη δουλειά του άντρα μου. Επειδή οι θέσεις είναι λίγες και στάνταρ θα σου στείλω με πμ λεπτομέρειες..

 

Θα πάμε για 3- 4 χρόνια σίγουρα και ο Θεός βοηθός...

Δύσκολη απόφαση, ιδιαίτερα για τη μικρή (μέχρι και στο αεροπλάνο φοβάμαι πώς θα την πάω, γιατί θα πρέπει να φύγει ο άντρας μου πρώτα για κανένα 6μηνο και μετά θα πάμε κι εμεις....

Αχ έχω αγχωθει τοοοσο πολύ αλλά σκεφτόμαστε μόνο το οικονομικό και πάμε...

Για οτι άλλο θέλεις ρώτα...αν δεν μπορώ εδώ θα σου στείλω πμ!!

Link to comment
Share on other sites

Κουνελακι σε μια ιδια κατασταση ειμαστε και εμεις μονο που ο δικος μου ανδρας δεν εχει δουλεια...παει σε μια που του βρηκε συγγενης...εμεις θα παμε γερμανια και εμεις θα το κανουμε σαν εσας...θα παει πρωτα ο ανδρας μου να βγαλει καποια λεφτα και μετα απο 8 μηνες εμεις γιατι θελω τα εμβολια της στον χρονο να τα κανω εδω...Εγω ανησυχω για εμας πιο πολυ με την γλωσσα πως θα τα μαθει ο ανδρας μου γιατι εγω τα ξερω, εχω μαμα γερμνιδα και τα μιλαμε...και αν θα βρω και εγω εκει δουλεια...γιατι ειναι πιο ακριβα τα νοικια.Για την μικρη δεν φοβαμαι καθολου...τα μωρα προσαρμοζονται παντου...της αδερφης μου ο νικος δεν του μιλουσε καθολου γερμανικα ηρθαν εδω κοντα στον εναν χρονο και εδω αρχισαμε εμεις να του μιλαμε...τωρα βεβαια καποιες λεξεις δεν τις καταλαβαινει αλλα με τα παιδια παιζει μια χαρα...στο εξωτερικο η ζωη για τα παιδια ειναι πολυ πολυ καλυτερη πιστευω...οχι οπως εδω που πανε σχολειο και ολη την υπολοιπη μερα φροντηστηρια για να μαθουν αυτα που δεν εμαθαν στον σχολειο που επρεπε...εγω λεω να μην φοβασαι...αφου θα κανετε αυτο το βημα ολα καλα θα πανε και αφου σας στελνει και η δουλεια του ανδρα σου...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

με το καλό να πάτε kounelitsa!!

να μας γράφετε κάνα νέο όσοι έχετε φύγει,κι αυτοί που φεύγετε,να μαθαίνουμε πως είναι έξω...μπας και το πάρουμε απόφαση κι εμείς...

πουθενά δεν είναι τέλεια...απλά ελπίζουμε στο λίγο καλύτερο για εμάς και τα παιδιά μας.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τουλάχιστον θα έχω εσας...

Φοβάμαι για τη μικρή, πώς θα βρουμε παιδάκια να παίζει...μήπως να την γράψω από την αρχή σε αγγλικό παιδικό? Εγω προς το παρόν δεν θα δουλευω, αλλά έλεγα μήπως είναι μια λύση για να δει κι άλλα παιδάκια.

Εμεις θα προσαρμοστούμε, δεν ανησυχω, στην τελική για οικονομικούς λόγους πάμε...

Η μικρή όμως δεν θέλω να μαραζώσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δικιο εχεις σε αυτα που γραφεις και σε ευχαριστω αλλα θελω να σου πω οτι δεν ειμαι τελείως ασχετη με την γερμανια...η μαμα μου ειναι γερμανιδα οποτε ξερω για τις οικογενειακες σχεσεις και για την τηλεοραση που λες.Μπορει με την μαμα μου να κανουμε 1 μηνα να μιλησουμε και οταν γεννησα ας πουμε δεν μου ειπε να ερθει στο νοσοκομειο να μεινει ενω απο την αλλη η πεθερα μου σκίστηκε να ερθει...Αυτα οσο ναναι τα παλευεις αν εχεις λεφτα να ζησεις...ειναι χειροτερα εδω στην Ελλαδα που ναι εχω τον ηλιο και την ζεστη αλλα δεν εχω λεφτα να παω καπου ουτε για καφε...οποτε οπως λες και στις δυο χωρες εχει τα κακα και τα καλα της...αφου ζεις εκει θα ηθελα να μου πεις για την κατασταση στους παιδικους σταθμους.Σε ποια πολη μενεις?

Μένω σε μια πολύ μεγάλη πόλη στα βόρεια.

Καλή μου φίλη δούλευε σε γερμανοελληνικό παιδικό σταθμό,την είχα επισκεφθεί κάποια φορά και η εντύπωσή μου ήταν θετική.

Τα παιδιά προσαρμόζονται πιο γρήγορα από τους μεγάλους και να μην αγχώνεσαι τόσο,το έχω δει πολλές φορές με παιδιά Ελλήνων.Οι ενήλικες έχουν τα σοβαρά προβλήματα,ιδιαίτερα αν δεν ξέρουν τη γλώσσα.

Εσύ είσαι ευνοημένη αφού έχεις τη μητέρα σου εκεί και φαντάζομαι ξέρεις καλά τη γλώσσα.Ο άντρας σου μιλάει γερμανικά;

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολύ μεγάλη πόλη στα βόρεια.

Καλή μου φίλη δούλευε σε γερμανοελληνικό παιδικό σταθμό,την είχα επισκεφθεί κάποια φορά και η εντύπωσή μου ήταν θετική.

Τα παιδιά προσαρμόζονται πιο γρήγορα από τους μεγάλους και να μην αγχώνεσαι τόσο,το έχω δει πολλές φορές με παιδιά Ελλήνων.Οι ενήλικες έχουν τα σοβαρά προβλήματα,ιδιαίτερα αν δεν ξέρουν τη γλώσσα.

Εσύ είσαι ευνοημένη αφού έχεις τη μητέρα σου εκεί και φαντάζομαι ξέρεις καλά τη γλώσσα.Ο άντρας σου μιλάει γερμανικά;

 

Ο ανδρας μου δεν μιλαει τα γερμανικα...τωρα τον μαθαινω τα βασικα αλλα θελει τοσο να φυγουμε ( φοβαται οτι η μικρη θα πεινασει αν μεινουμε Ελλαδα ) που τα μαθαινει σχετικα γρηγορα...Γι'αυτον θα ειναι πολυ δυσκολα και γι'αυτο για αρχη βρηκαμε δουλεια σε ελληνα εκει για να μην του ερθουν βουνο...Εγω ξερω καλα να τα μιλαω απο γραμματικη και γραφη δεν ξερω και πολλα...με δυο γλωσσες μεγαλωσα και ετσι θελω να γινει με την μικρη...στη πολη που θα παμε δεν εχει ελληνικο σχολειο δυστυχως αλλα θα της μιλαμε εμεις στο σπιτι ελληνικα...αν ολα πανε καλα...ας παει πρωτα ο συζυγος με το καλο και μετα βλεπουμε...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατάλαβα ότι θα πάει αρχικά μόνος του για να δουλέψει και να οργανώσει και το δικό σας ερχομό και επειδή μιλάμε γι αυτό το Σεπτέμβρη,αν κατάλαβα καλά,κάνω μερικές σκέψεις.

 

1)Στον παιδικό σταθμό κανει κανείς αίτηση από την προηγούμενη χρονιά από αυτή που θέλει-ειδάλλως δεν βρίσκει εύκολα θέση.Ρωτήστε στο κρατίδιο που θα πάτε πότε αρχίζουν οι παιδικοί σταθμοί,συνήθως όταν αρχίζουν και τα μαθήματα στα δημοτικά σχολεία.

Σε κάθε κρατίδιο η ημερομηνία αυτή είναι διαφορετική και κάθε χρόνο αλλάζει επίσης.

Επίσης ίσως στην περιοχή να υπάρχει γερμανοελληνικός σταθμός,που φυσικά σημαίνει ότι κάποιος από το προσωπικό θα μιλάει ελληνικά για τον πρώτο καιρό,όλα ή σχεδόν όλα γίνονται στα γερμανικά έτσι κι αλλιώς.

2)Στην αρχή ο άντρας σου πρέπει να κάνει κάποια γραφειοκρατικά(Anmeldung,ν ανοίξει λογαριασμό στην τράπεζα,να βρει σπίτι και να κάνει συμβόλαια σπιτιού(και ρεύματος,τηλεφώνου),να βρει μια καλή ασφάλεια-Krankenkasse).Θα έχει κάποιον να τον συνοδεύει και να του τα εξηγεί αυτά;

3) Θα είστε κάπου κοντά στη μητέρα σου,οπότε ίσως να έχετε μια κοινωνική επαφή μέχρι να γνωριστείτε και με αλλο κόσμο και (ίσως) να αφήνεις το παιδί πού και πού για κάποιες ώρες,αν χρειαστει;

Μια βοήθεια στην αρχή θα τη χρειαστείς.

 

Πραγματικά,το εργασιακό αδιέξοδο που περιγράφεις,δεν παλεύεται με τις σημερινές συνθήκες στην Ελλάδα.

Ελπίζω όλα να σας πάνε καλά κι ό,τι θέλεις το συζητάμε...άλλωστε γι αυτό είμαστε εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τουλάχιστον θα έχω εσας...

Φοβάμαι για τη μικρή, πώς θα βρουμε παιδάκια να παίζει...μήπως να την γράψω από την αρχή σε αγγλικό παιδικό? Εγω προς το παρόν δεν θα δουλευω, αλλά έλεγα μήπως είναι μια λύση για να δει κι άλλα παιδάκια.

Εμεις θα προσαρμοστούμε, δεν ανησυχω, στην τελική για οικονομικούς λόγους πάμε...

Η μικρή όμως δεν θέλω να μαραζώσει...

 

Κουνελίτσα,από όσα έχω δει σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μαραζώσει το παιδάκι σου.Ένας παιδικός σταθμός είναι μια καλή λύση και να δεις για πότε θα προσαρμοστεί και θα μάθει τη γλώσσα!

Αρκεί να είσαι κι εσύ θετική,όμως,να της τα περιγράφεις θετικά,να της εξηγείς τι έχει να περιμένει.Νομίζω το άγνωστο φοβίζει κι εμάς,αλλά αυτό περνάει και στα παιδάκια.

Συγγνωμη δεν θυμάμαι πότε θα φύγεις;

έχεις χρόνο να την προετοιμάσεις με τη γλώσσα περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τουλάχιστον θα έχω εσας...

Φοβάμαι για τη μικρή, πώς θα βρουμε παιδάκια να παίζει...μήπως να την γράψω από την αρχή σε αγγλικό παιδικό? Εγω προς το παρόν δεν θα δουλευω, αλλά έλεγα μήπως είναι μια λύση για να δει κι άλλα παιδάκια.

Εμεις θα προσαρμοστούμε, δεν ανησυχω, στην τελική για οικονομικούς λόγους πάμε...

Η μικρή όμως δεν θέλω να μαραζώσει...

δεν υπαρχει περιπτωση η μικρη σου να μαραζωσει,ολα θα πανε καλα θα βρειτε πολλα παιδακια να παιζετε και μην ξεχνας τα παιδια ειναι σφουγγαρια θα βρει πολυ γρηγορα φιλους και θα μαθει να μιλαει αγγλικα και νομιζω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να την γραψεις σε αγγλικο παιδικο θα της ειναι μετα ευκολοτερο ετσι κιαλλιως ελληνικα εσεις θα της μιλατε,ειμαι γερμανια και ο μικρος ειναι 15 μηνων και λεει γερμανικες λεξεις μην αγχωνεσαι για την μικρη,ευχομαι να πανε ολα καλα και μακαρι το μελλον σας να ειναι λαμπρο εκει που πατε ....σας καταλαβαινω
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή κατάλαβα ότι θα πάει αρχικά μόνος του για να δουλέψει και να οργανώσει και το δικό σας ερχομό και επειδή μιλάμε γι αυτό το Σεπτέμβρη,αν κατάλαβα καλά,κάνω μερικές σκέψεις.

 

1)Στον παιδικό σταθμό κανει κανείς αίτηση από την προηγούμενη χρονιά από αυτή που θέλει-ειδάλλως δεν βρίσκει εύκολα θέση.Ρωτήστε στο κρατίδιο που θα πάτε πότε αρχίζουν οι παιδικοί σταθμοί,συνήθως όταν αρχίζουν και τα μαθήματα στα δημοτικά σχολεία.

Σε κάθε κρατίδιο η ημερομηνία αυτή είναι διαφορετική και κάθε χρόνο αλλάζει επίσης.

Επίσης ίσως στην περιοχή να υπάρχει γερμανοελληνικός σταθμός,που φυσικά σημαίνει ότι κάποιος από το προσωπικό θα μιλάει ελληνικά για τον πρώτο καιρό,όλα ή σχεδόν όλα γίνονται στα γερμανικά έτσι κι αλλιώς.

2)Στην αρχή ο άντρας σου πρέπει να κάνει κάποια γραφειοκρατικά(Anmeldung,ν ανοίξει λογαριασμό στην τράπεζα,να βρει σπίτι και να κάνει συμβόλαια σπιτιού(και ρεύματος,τηλεφώνου),να βρει μια καλή ασφάλεια-Krankenkasse).Θα έχει κάποιον να τον συνοδεύει και να του τα εξηγεί αυτά;

3) Θα είστε κάπου κοντά στη μητέρα σου,οπότε ίσως να έχετε μια κοινωνική επαφή μέχρι να γνωριστείτε και με αλλο κόσμο και (ίσως) να αφήνεις το παιδί πού και πού για κάποιες ώρες,αν χρειαστει;

Μια βοήθεια στην αρχή θα τη χρειαστείς.

 

Πραγματικά,το εργασιακό αδιέξοδο που περιγράφεις,δεν παλεύεται με τις σημερινές συνθήκες στην Ελλάδα.

Ελπίζω όλα να σας πάνε καλά κι ό,τι θέλεις το συζητάμε...άλλωστε γι αυτό είμαστε εδώ!

 

Αχ σε ευχαριστω...αυτα ηθελα απο την αρχη να μαθω,...μαλλον δεν το εθεσα σωστα...Λοιπον ο ανδρας μου θα παει πρωτος τον Σεπτεμβριο τωρα...και εμεις θα παμε τον Απριλιο- Μαιο.Θα εχει εναν θειο του εκει οποτε πιστευω αυτος θα τον βοηθησει...Μεχρι τον Απριλιο θα μενει σε αυτον οποτε σπιτι θα ψαξει πιο μετα που θα εχει μαθει κατι απο τα γερμανικα.Αυτο με τις διαφορετικες αδειες ανα κρατιδιο το ηξερα και εψαξα ηδη ποτε αρχιζουν...απο το Σεπτεμβριο αλλα εμεις θα παμε στο τελος της σεζον οποτε αυτο δεν το ειχα σκεφτει...Οσο για τους λογαριασμους και την Anmeldung θα τα κανει λογικα με τον θειο του στον οποιο και θα δουλεψει για αρχη...Εγω ηδη ψαχνω για δουλειες μεσο ιντερνετ αλλα ακομα δεν ειναι τιποτα σιγουρο...ας παει πρωτα ο ανδρας μου να δει πως εχουν εκει τα πραγματα και βλεπουμε...απλα εγω επειδη ξερω πως ειναι εκει ειμαι αισιοδοξη οτι θα φυγουμε απο την φτωχεια που ζουμε...και εχω ψαξει παραπερα...ακομα και για μεταφορικη εχω ψαξει....ξερεις τι αλλο ηθελα να ρωτησω?Ειδα στα ενοικιαζομενα σε μερικα λειπει η κουζινα...την αγοραζω εγω?:shock:και αν ναι αν φυγω τι την κανω?Και κατι αλλο...ειδα ας πουμε kaltmiete τοσο και warmmiete τοσο στα nebenkosten ειναι και η θερμανση....δηλαδη πληρωνω ολο τον χρονο για την θερμανση?Γιατι σε καποιες τιμες μου φανηκε πολυ λιγο...και αν καψεις περισσοτερο?αυτα μπορεις λιγο να μου τα εξηγησεις?

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sususe μου και Μαρία2010 πραγματικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....είναι πολύ σημαντικό για εμένα να μου δίνετε θάρρος!

 

Σε ένα μήνα θα φύγει ο άντρας μου και σε καμια 15ρια μέρες μετά εμεις...

Λόγω του τεράστιου όγκου εκκρεμοτήτων δεν έχω τη δυνατότητα να της κάνω όσο εντατικά αγγλικά θέλω και φοβαμαι κι όλας μην την πιέσω πολύ και αντιδράσει...

 

Πήρα σήμερα τηλ σε δύο παιδικούς και μου είπαν 570-600ε!!!!! Τόσο πάιζουν οι τιμές??Δηλαδή της Αγγλικής Πρεσβείας πόσο έχει?? Κόντεψα να πάθω συγκοπη! Είναι βέβαια υψηλών standards (φοβάμαι να πάω σε απλους συνοικιακούς) αλλά βρε κορίτσια μου έπεσε το σαγόνι! Άσε που μου είπαν ότι είναι ήδη κλεισμένοι από το Μάιο! Αν και μπορεί να υπήρχε καμια ακύρωση.

 

Σκεφτομαι ότι αφού δεν δουλεύω ούτως ή άλλως φέτος ούτε Ελλάδα θα την πήγαινα παιδικο. Μάλλον θα την προετοιμάσω για του χρόνου. Αλλά καλά θα ήταν να πήγαινε 3-4 ώρες!

 

Ελπίζω να μην βαρεθεί με τη μανούλα!! Ψάχνω όλο το νετ για φόρουμ με έλληνες αλλά είμαστε και ανοργώντοι τρομάρα μας..Μόνο οι Αμερικάνοι είναι expats πια??

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τηλ σε δύο παιδικούς και μου είπαν 570-600ε!!!!! Τόσο πάιζουν οι τιμές??Δηλαδή της Αγγλικής Πρεσβείας πόσο έχει?? Κόντεψα να πάθω συγκοπη! Είναι βέβαια υψηλών standards (φοβάμαι να πάω σε απλους συνοικιακούς) αλλά βρε κορίτσια μου έπεσε το σαγόνι! Άσε που μου είπαν ότι είναι ήδη κλεισμένοι από το Μάιο! Αν και μπορεί να υπήρχε καμια ακύρωση.

Δεν ξέρω σε ποια χώρα πας και δεν θέλω να σε απαγοητεύσω, απλά να σου πω ότι εμείς πληρώνουμε 210 λίρες (δηλαδή γύρω στα 230 ευρώ) την εβδομάδα. Επειδή υπολογίζουν 52 εβδομάδες τον χρόνο και το διαιρούν δια 12 θα πληρώναμε κανονικα 910 λίρες το μήνα αλλά λόγω της εταιρείας μου μας κάνουν έκπτωση και πληρώνουμε 855 λίρες. Όπως καταλαβαίνεις, οι εβδομάδες που ο μικρός δεν πάει γιατί λείπουμε σε διακοπές πληρώνονται κανονικά, με το επιχείρημα ότι και αυτοί πληρώνουν τις κοπέλες που είναι στο δωμάτιο του μικρού.

 

Σε σχέση με τη γλώσσα και το αν θα προσαρμοστεί η μικρή σου συμφωνώ με τα κορίτσια. Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ακόμη και να μην έχει μάθει λέξη αγγλικά από εσένα.

 

Σχετικά με τα αεροπορικά ταξίδια, θα σας συμβούλευα να αποφύγετε αν γίνεται τις βραδυνές πτήσεις και αν γίνεται να πάρετε μεσημεριανή, ώστε να ρίξουν τα μικρά και έναν υπνάκο, να απασχοληθούν και με το φαϊ. Εμείς κάναμε το πρώτο ταξίδι πριν χρονίσουμε, μόνοι ο μικρός και εγώ, πηγαίνοντας να επισκεφτούμε τον μπαμπά. Επειδή η πτήση ήταν μεσημεριανή και μεσοβδόμαδα (12 η ώρα, μέρα Πέμπτη) δεν υπήρχε πολύ κόσμος οπότε μετά την αποβίβαση ζήτησα και κάτσαμε σε σειρά 3 θέσεων μόνοι μας. Ήταν πολύ πρακτικό. Φυσικά δεν είχαμε την ίδια τύχη στα επόμενα ταξίδια αλλά ο μικρός μέσα σε λιγότερο από χρόνο έχει μπει στο αεροπλάνο 8 φορές (!) οπότε μάλλον το έχει ψιλοσυνηθίσει. Επίσης, αν τα μικρά δέχονται πιπίλα είναι πολύ χρήσιμη για την αποβίβαση και την προσγείωση για να αποσυμπιέζεται ο αέρας στα αυτάκια (όπως βοηθάει και εμάς το να μασάμε τσίχλα).

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Sususe μου και Μαρία2010 πραγματικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....είναι πολύ σημαντικό για εμένα να μου δίνετε θάρρος!

 

Σε ένα μήνα θα φύγει ο άντρας μου και σε καμια 15ρια μέρες μετά εμεις...

Λόγω του τεράστιου όγκου εκκρεμοτήτων δεν έχω τη δυνατότητα να της κάνω όσο εντατικά αγγλικά θέλω και φοβαμαι κι όλας μην την πιέσω πολύ και αντιδράσει...

 

Πήρα σήμερα τηλ σε δύο παιδικούς και μου είπαν 570-600ε!!!!! Τόσο πάιζουν οι τιμές??Δηλαδή της Αγγλικής Πρεσβείας πόσο έχει?? Κόντεψα να πάθω συγκοπη! Είναι βέβαια υψηλών standards (φοβάμαι να πάω σε απλους συνοικιακούς) αλλά βρε κορίτσια μου έπεσε το σαγόνι! Άσε που μου είπαν ότι είναι ήδη κλεισμένοι από το Μάιο! Αν και μπορεί να υπήρχε καμια ακύρωση.

 

Σκεφτομαι ότι αφού δεν δουλεύω ούτως ή άλλως φέτος ούτε Ελλάδα θα την πήγαινα παιδικο. Μάλλον θα την προετοιμάσω για του χρόνου. Αλλά καλά θα ήταν να πήγαινε 3-4 ώρες!

 

Ελπίζω να μην βαρεθεί με τη μανούλα!! Ψάχνω όλο το νετ για φόρουμ με έλληνες αλλά είμαστε και ανοργώντοι τρομάρα μας..Μόνο οι Αμερικάνοι είναι expats πια??

 

Για ποια χωρα ψαχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστω...αυτα ηθελα απο την αρχη να μαθω,...μαλλον δεν το εθεσα σωστα...Λοιπον ο ανδρας μου θα παει πρωτος τον Σεπτεμβριο τωρα...και εμεις θα παμε τον Απριλιο- Μαιο.Θα εχει εναν θειο του εκει οποτε πιστευω αυτος θα τον βοηθησει...Μεχρι τον Απριλιο θα μενει σε αυτον οποτε σπιτι θα ψαξει πιο μετα που θα εχει μαθει κατι απο τα γερμανικα.Αυτο με τις διαφορετικες αδειες ανα κρατιδιο το ηξερα και εψαξα ηδη ποτε αρχιζουν...απο το Σεπτεμβριο αλλα εμεις θα παμε στο τελος της σεζον οποτε αυτο δεν το ειχα σκεφτει...Οσο για τους λογαριασμους και την Anmeldung θα τα κανει λογικα με τον θειο του στον οποιο και θα δουλεψει για αρχη...Εγω ηδη ψαχνω για δουλειες μεσο ιντερνετ αλλα ακομα δεν ειναι τιποτα σιγουρο...ας παει πρωτα ο ανδρας μου να δει πως εχουν εκει τα πραγματα και βλεπουμε...απλα εγω επειδη ξερω πως ειναι εκει ειμαι αισιοδοξη οτι θα φυγουμε απο την φτωχεια που ζουμε...και εχω ψαξει παραπερα...ακομα και για μεταφορικη εχω ψαξει....ξερεις τι αλλο ηθελα να ρωτησω?Ειδα στα ενοικιαζομενα σε μερικα λειπει η κουζινα...την αγοραζω εγω?:shock:και αν ναι αν φυγω τι την κανω?Και κατι αλλο...ειδα ας πουμε kaltmiete τοσο και warmmiete τοσο στα nebenkosten ειναι και η θερμανση....δηλαδη πληρωνω ολο τον χρονο για την θερμανση?Γιατι σε καποιες τιμες μου φανηκε πολυ λιγο...και αν καψεις περισσοτερο?αυτα μπορεις λιγο να μου τα εξηγησεις?

 

Λοιπόν...έχουμε και λέμε.Warmmiete εννοούμε το ενοίκιο συν θέρμανση συν νερό όλα μαζί σε ένα ποσό.(Ρεύμα είναι πάντα έξτρα.)Θα το πληρώνεις όλο το χρόνο ως έχει,εννοείται.

Κaltmiete είναι μόνο το ενοίκιο,τα άλλα όλα εξτρα.

Μεγάλη προσοχή στο συμβόλαιο ενοικίασης.Συνήθως ζητούν να παραδίδεις το σπίτι φρεσκοβαμμένο κατά την αποχώρηση.

 

Κουζίνα φτιάχνεις εσύ,αν δεν έχει(συχνά δεν έχει).Η Ικέα είναι μια λύση,ψάξε να δεις αν έχει κοντά σου κάπου,γιατί θα πηγαίνεις συχνά.:D

Όταν φύγεις ή την πουλάς ή την αποσυναρμολογείς και την πας στο επόμενο σπίτι.

 

Δεν συμφέρουν οι μεταφορικές.Είναι πανάκριβες μέχρι δακρύων.

Οι περισσότεροι αγοράζουν τα έπιπλά τους επί τόπου και τα πουλούν αν επιστρέφουν.Απλά δεν συμφέρει το πηγαιν έλα,εκτός αν βρεις κανένα φορτηγό που πηγαινοέρχεται Γερμανία μεταφέροντας κι άλλα πράγματα,συνήθως εμπορεύματα,και σ εξυπηρετήσει με το αζημίωτο φυσικά.Για νότο Γερμανίας (Μόναχο,Στουτγκάρδη,Φρανκφούρτη και όπου αλλού υπάρχουν Ελληνες) θα είναι πιο έυκολο να βρεις λύσεις μεταφοράς,αν δεν γίνεται αν το αποφύγεις τελείως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sususe παντρευτικαμε περσι τον αυγουστο,,,δεν εκλεισαν ουτε χρονο τα επιπλα και ειναι καλα επιπλα...μας ποναει να τα πουλησουμε...γι'αυτο την μετακομιση θα την κανουμε λιγο πριν παμε και εμεις...θα ειναι δυσκολα και με την μπεμπα αλλα δοξα τον θεο μεχρι στιγμης καθεται...ειναι ησυχη....οποτε πιστευουμε σιγα σιγα θα μπορουμε να τακτοποιηθουμε...ολο το χρονο ε???Καλυτερα ετσι μαλλον...δεν σου ερχονται φορτομενα 2,500 χιλιαρικα οπως εδω σε εμας...500 -700 ευρω καθε μηνα για πετρελαιο διναμε...και απο Νοεμβριο μεχρι και Απριλιο....για το ικεα το εψαξα...εχει 3 στην γυρο περιοχη...Γενικα εχουμε αρχισει μεσο google maps να εχουμε μια ιδεα για την πολη...μακαρι να μας βγουνε ετσι οπως θελουμε...μμμ τι αλλο θα μπορουσα να σε ρωτησω?:?::?::?:δεν μου ερχεται κατι τωρα.

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα..οσο καλη μπορει να ειναι αυτη... υπαρχει καμια κοπελα εδω που να μεταναστευσε στην Κυπρο?μπορει να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με την ζωη εκει, με τις δουλειες,το κοστος διαβιωσης, τα ενοικια κτλ? επισης, επειδη ειμαι εκπαιδευτικος, γνωριζει καμια τι διαδικασια ακολουθω για να μπω στην επετηριδα της κυπρου?αν και απο οτι εχω ακουσει, εχει φρακαρει και εκει ο κλαδος...πφφφ δεν αντεχεται αλλο η κατασταση εδω πια..:(κοντευω να τρελαθω :(

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ολο και πιο πολλεσ μανουλες την κανουνε απο την ελλαδιτσα για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια τους αντε να ερθει και η δικια μας σειρα γρηγορα να φυγουμε και εμεις...

 

Κουνελιτσα μην ανησθχεις ολα καλα θα πανε και η μικρη θα περναει τελεια με την μαμα της θα ειστε ολη την ωρα βολτουλες... Αληθεια που πας???

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω παθει πλακα για το ποσα ατομα φευγουν...λοιπον εμεις ετοιμαζομαστε για γερμανια και μιας που εχουμε νοβα βαζουμε με τον ανδρα μου ενα γερμανικο καναλι και που λετε χτες που βλεπαμε ειδησεις ειπαν οτι μονο απο την ισπανια εφυγαν 17.000 ισπανοι για γερμανια και σιγα σιγα φευγουν ατομα απο τις αλλες χωρες οπως την Ελλαδα...και νομιζω οτι κανουμε την αρχη σε ενα μεγαλο κυμα που θα φυγει...πιστευω τον χειμωνα θα ειναι πολυ δυσκολη η κατασταση στην Ελλαδα...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Elzu μου οχι δυσκολη αλλα τραγικη , τωρα ειναι τραγικα τα πραγματα ασε ασε , τα παιδακι μου σκεφτομαι και τρελενομαι, οποτε δρομο απο δω...

 

Εχεισ facebook???

 

οπως το ειπες!!ΤΡΑΓΙΚΗ!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...έχουμε και λέμε.Warmmiete εννοούμε το ενοίκιο συν θέρμανση συν νερό όλα μαζί σε ένα ποσό.(Ρεύμα είναι πάντα έξτρα.)Θα το πληρώνεις όλο το χρόνο ως έχει,εννοείται.

Κaltmiete είναι μόνο το ενοίκιο,τα άλλα όλα εξτρα.

Μεγάλη προσοχή στο συμβόλαιο ενοικίασης.Συνήθως ζητούν να παραδίδεις το σπίτι φρεσκοβαμμένο κατά την αποχώρηση.

 

Κουζίνα φτιάχνεις εσύ,αν δεν έχει(συχνά δεν έχει).Η Ικέα είναι μια λύση,ψάξε να δεις αν έχει κοντά σου κάπου,γιατί θα πηγαίνεις συχνά.:D

Όταν φύγεις ή την πουλάς ή την αποσυναρμολογείς και την πας στο επόμενο σπίτι.

 

Δεν συμφέρουν οι μεταφορικές.Είναι πανάκριβες μέχρι δακρύων.

Οι περισσότεροι αγοράζουν τα έπιπλά τους επί τόπου και τα πουλούν αν επιστρέφουν.Απλά δεν συμφέρει το πηγαιν έλα,εκτός αν βρεις κανένα φορτηγό που πηγαινοέρχεται Γερμανία μεταφέροντας κι άλλα πράγματα,συνήθως εμπορεύματα,και σ εξυπηρετήσει με το αζημίωτο φυσικά.Για νότο Γερμανίας (Μόναχο,Στουτγκάρδη,Φρανκφούρτη και όπου αλλού υπάρχουν Ελληνες) θα είναι πιο έυκολο να βρεις λύσεις μεταφοράς,αν δεν γίνεται αν το αποφύγεις τελείως.

ακριβως ετσι ειναι
Link to comment
Share on other sites

Ισως έχω ξανα-απαντήσει στο θέμα και δεν το θυμάμαι αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αλλάξει γνώμη..

Πραγματικά πιστεύω ότι τα οικονομικο-πολιτικο-κοινωνικά θέματα στην Ελλάδα είναι ΧΑΛΙΑ και δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη για το μελλόν της χώρας μου και της οικογένειάς μου εδώ..

ΑΛΛΑ πιστεύω επίσης ότι η Ελλάδα είναι η πιό όμορφη χώρα του κόσμου και όπου αλλού και να πάω πάντα θα λυπάμαι που δεν ζω στις ομορφιές τις χώρας μου. Μια βόλτα στο Θησείο να κάνω και νιώθω ο πιό τυχερός άνθρωπος του κόσμου, πόσο μάλλον όταν είμαι σε οποιαδήποτε παραλία της Ελλάδας, ακόμα και στο Σχοινιά. Δεν θέλω να την εγκαταλείψω γιατί αρχίζω να νιώθω ότι δεν φταίει ο τόπος για τα λάθη των ανθρπώπων που τον δiοικούν.

Αυτό που με έκανε να αλλάξω γνώμη είναι ένα ντοκιμαντέρ για κάποια νησιά στη Χαβάη που έδειχνε τη ζωή του φτωχού πληθυσμού αλλά να ζουν σε τέτοιο φυσικό περιβάλλον που τελικά τους ζήλεψα αντί να τους λυπηθώ.

Νομίζω ότι κάπως έτσι μας βλέπουν και εμάς οι ψυχροί και αυστηροί λαοί της Ευρώπης και έχουν βαλθεί να μας γονατίσουν και μετά να μας αγοράσουν, ελπίζοντας ότι θα μπορέσουν να νιώσουν το μισό της ομορφιάς που ζούμε εμείς, ξεχνόντας ότι Έλληνας γεννιέσαι - δεν γίνεσαι...

Μετά από πολύ σκέψη, αποφάσισα να μείνω εδώ, να διαχωρίσω τη θέση μου από όσους κυβερνούν / κυβέρνησαν / θέλουν να κυβερνήσουν, για να υπερσπιστώ τη χώρα μου, σε πείσμα όσων θέλουν να τους την παραδώσω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...