Recommended Posts

Υπάρχουν συνεργεία που κάνουν βιολογική απεντόμωση ?????...:confused:

Mπορείς σε παρακαλώ να μας πεις ποιοι είναι ???

Σε εκλιπαρώ !!!!!........

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψω μήπως θεωρηθεί διαφήμιση. Σου τα στέλνω όμως σε μήνυμα. Πες μου αν το πήρες γιατί συνήθως τα κάνω μαντάρα :)

Διαφημίσεις

Πάντως και στο δικό μου σπίτι που βρισκόμαστε ένα περίπου χρόνο τώρα εμφανίζονται τα ψαράκια .Στις ντουλάπες λοιπόν και στα συρτάρια έβαλα σακουλάκια με λεβάντα και σαπούνια (με το κουτί τους ανοιγμένο ).Η μυρωδιά λοιπόν τα αποτρέπει να επισκέπτονται τα μέρη αυτά .Στο υπόλοιπο σπίτι και στο μπάνιο ιδίως εμφανίζονται συχνά πυκνά .Τα παιδιά δεν τα φοβούνται αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω εντομοκτόνα ή άλλα χημικά .Προσοχή στα βιβλία γιατί τους αρέσουν πολύ !!!!

Καλημέρα σε όλες τις νοικοκυρές:)

Μετά από αρκετουτσικο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα αυτή τη παγίδα για τα ψαράκια!

Αν δεν ανοιγει η ιστοσελίδα, Silverfish Pack λεγεται

http://www.abio.gr/index.asp?action=show&cid=423&id=6854&mid=18,423,423

Ελπιζω να το βρω και Θεσσαλονίκη!

Έχει καμία νεότερα με τα "ψαράκια" της? Εβρισκα κατά καιρούς που και ένα σε διάφορα σημεία του σπιτιού μέχρι που μου είπε η πεθερά μου ότι μαζεύονται στις ντουλάπες, σε υφάσματα, σε σημεία που δεν αερίζονται καλά και κατάλαβα από που ξεκίνησαν. Από τον αποθηκευτικό χώρο κάτω από το κρεββάτι μου!!!!! Ανοιξα, τα έβγαλα όλα έξω και τα ξαναέβαλα με λεβάντες. Είχε πάρα πολλά. Αλλά πάλι βρήσκω, προφανώς είχαν μείνει αυγά και ξανα-βγήκαν. Δεν γλυτώνω να βάλω εντομοκτόνο. Ένα που το βρήκα ζωντανό όπως ήταν το ψέκασα με Aroxol Mec και πέθανε. Αλλά αυτό δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμη. Το είχα άπειρα χρόνια, δεν χρησιμοποιώ στο σπίτι τέτοια. Λέω να πάρω πάλι Aroxol και να ψεκάσω παντού, τα παιδιά έφυγαν ήδη και εγώ σε μία βδομάδα...να μείνει το σπίτι έτσι ψεκασμένο και όταν με το καλό γυρίσουμε βλέπω αποτελέσματα. Εσείς τελικά τα εξολοθρεύσατε αυτά τα άτιμα ψαράκια???????????

Εντομεταξύ τόσο καιρό έβρησκα μικρά μικρά, σχεδόν διαφανή, την Παρασκευή βρήκα ένα τεράστιο μαύρο!!!!!!!!!Περίπου 8-9 χιλιοστα....μπλιαχχχχχχχχχχ

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Δηλαδή υπάρχουν και μεγάλα μαύρα !!!!????? :shock:

μόνο διάφανα έχω δει μέχρι τώρα... έχω βρει στις ντουλάπες μέσα σε ρούχα, στην κουζίνα, στο μπάνιο μέσα στα ρολά χαρτιού υγείας....

τελικά έχει δοκιμάσει καμία το φασκόμηλο?

έχω απελπιστεί γιατί είναι μικροσκοπικά... πολλά.... τρέχουν γρήγορα, κρύβονται καλά (πως να κάτσει κάποιος να ξεφυλλίσει όλα τα βιβλία, σημειώσεις και χαρτούρα ???)

SSvbp3.pngjuBIp2.png

ωστε ετσι λεγονται τα τερατακια του σπιτιου μου!!! εχω να πω οτι ειναι κ πολυ εξυπνα.οταν αντιλαμβανονται οτι εισαι διπλα τους κοκαλωνουν κ οταν τα κυνηγησεις τρεχουν σαν τρελα.

τα εχω επτα χρονια κ πρεπει να βγαινουν απο το παταρι στο μπανιο.υπαρχει στ'αληθεια παγιδα?

Εγω πάντως τα ξεπάστρεψα πέρυσι. Αγόρασα το κλασικό εντομοκτόνο απο το super market (να γράφει και ψαράκια πάνω) και ψέκασα κυρίως απο εκει που ξεκίνησαν, και γύρω στο σπίτι, όπου τα έβλεπα πιο συχνά. Δηλ πίσω απο καναπέ, κατω απο το κρεββάτι, πίσω απο έπιπλα κτλ. Εξαφανίστηκαν. Τωρα ενα χρόνο μετά μπορεί να εχω δει 3-4 όλο το χρόνο. Νομιζω πως ήρθε η ώρα να ξανα-ψεκάσω.

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, πρόσφατα μετακόμισα σε καινούριο διαμέρισμα, έβρισκα περιστασιακά στην αρχή ψαράκια (δεν ήξερα καν πως λέγονται), αλλά μετά το πρόβλημα επιδεινώθηκε, έβρισκα παντού συνήθως στο πάτωμα.

Κάνοντας απεντόμωση ηρέμησα για περίπου 2 μήνες (τα έβρισκα συνήθως ψόφια), και τώρα άρχισαν να βγαίνουν ξανά και σε σημεία στα οποία δεν έβρισκα παλιότερα (πάνω στον καναπέ, σε τοίχους κτλ)

Δεν ξέρω τι να κάνω...

Το φασκόμηλο κάνει δουλειά??

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα