Recommended Posts

Κοριτσια ξαφνικα παρουσιαστηκαν στο σπτι μου κατι σιχαμενα εντομα που μετα απο πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ ανακαλυψα οτι τα λενε ψαρακια. Τα μισω. Ειναι αηδιεστατα,μολις τα πατησεις γινονται σκονη,ειναι κουφια και δεν εχουν αιμα (ευτυχως) και βγαινουν την νυχτα σαν τα φαντασματα :evil:. Να προσ8εσω οτι μενω σε ολοκαινουργια πολυκατοικια και οτι το σπιτι ειναι πεντακαθαρο!

Ειχε καμια απο σας τετοια εντομα και πως τα διωξατε????

Υγ. Εχω το μωρο και δεν μπορω να αδειασω 20 μπουκαλια τεζα να το ευχαριστη8ω!!!!!!!!!!!!!:twisted:

Διαφημίσεις

Και να αδειασεις το ιδιο που σου κανει...

Εχουμε κι εμεις(σε λιγες μερες κλεινουμε 4 χρονια στο σπιτι μας-καινουριο)

Απο την αρχη παρουσιαστηκαν και εμφανιζονται οταν εχει απολυτο σκοταδι,μολις αναψω φως ψαχνουν μερος να κρυφτουν

Απ οτι εχω δει βγαονουν απο τα κασελικια ή κατω απο τις μπαζες απο τις ντουλαπες

Εμενα αμφανιζονται και απο την εσωτερικη σκαλα που ναι ειναι ακομα με το τσιμεντο(οτι αφησεις για αργοτερα και μετα μπεις στο σπιτι παει δεν το φτιαχνεις)

Ελπιζω το καλοκαιρι μετα τη γεννα να μπορεσουμενα την φτιαξουμε

Αν ξερει καποια κοπελα να μας δωσει λυση θα το εκτιμουσα

4

και γω εχω δει μερικές φορές. Υπάρχουν κάτι σπρέυ που ψεκάζουν. Λόγω του μωρού είχα κοιτάξει στα οικολογικά. Μάρκα δε θυμάμαι αλλά στο ίντερνετ είχα ψάξει κι είχα βρει. Δεν αγόρασα τελικά για να σας πω αποτέλεσμα γιατί το πρόβλημα δεν ήταν μεγάλο.

κοριτσια λογω δουλειας συνεραγζομαστεμετην εταιρια ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΗ η και οοποιαδηποτε ετιαρια μπορειτε νακαλεσετε που εχει σχεσημε απεντομωσεις κτλ,και να προμηθευτειτε κατι αοσμο καιδραστικο!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Και σε μένα έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς. Ψεκάζω με Aroxol Mec Άοσμο τις γωνίες, τα σοβατεπί κλπ και εξαφανίζονται....για κάποιο χρονικό διάστημα τουλάχιστον. Την επαγγελματική απεντόμωση τη φοβάμαι. Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται, αλλά έχω μια ανησυχία μήπως τα χημικά "ποτίσουν" στα έπιπλα, καναπέδες, κουρτίνες κλπ και αυτό βλάψει και εμάς.:confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Έχουμε κ εμείς δυστυχώς!Μένουμε σε καινούρια πολυκατοικία κ τα βλέπω συνήθως (ψόφια) όταν λείπουμε από το σπίτι καιρό κ επιστρέφουμε.Οταν είμαστε σπίτι με την καθημερινή ηλεκτρική κλπ δεν τα βλέπω σπάνια μόνο να δω ένα. Εμένα μάλλον με σώζουν οι παγίδες του teza κάτι μαύρες τετράγωνες που τις τοποθετείς στις γωνίες κ είναι άοσμες.Κανονικά είναι για κατσαρίδες (που ευτυχώς δεν έχουμε) αλλά όταν είχαν πρωτοεμφανιστεί αυτά δεν ήξερα τι είναι κ πήρα από το super ότι βρήκα μπροστά μου.Μάλλον κάνουν δουλειά γιατι όταν γυρίζουμε πχ από διακοπές βρίσκω πάντα 3-4 αλλά πάντα δίπλα στην παγίδα κ...τέζα!Βέβαια αν κ άοσμες δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να τις έχω μετά τον ερχομό της μπεμπούλας μου γιατι όσο να πείς χημικό είναι.

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb3f.lilypie.com/TnbEp3.png[/IMG][/URL]
    [URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/nZOup3.png[/IMG][/URL]

Ασημόψαρο

Από την Live-Pedia.gr

Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

ή ψαράκι. Έντομο, (επιστημονική ονομασία "λέπισμα το αργυρόχρουν"), που ανήκει στην τάξη των θυσανούρων της υπόκλασης των απτερύγωτων. Το σώμα του έχει μήκος περίπου 12 χιλιοστά και σκεπάζεται από ασημί λέπια. Η κοιλιά του δεν έχει εξαρτήματα και καταλήγει σε 3 κερκίδια (ουρίτσες). Το κεφάλι του έχει 2 μεγάλες κεραίες. Ζει σε βιβλιοθήκες, έπιπλα και πίνακες, δηλαδή σε μέρη όπου υπάρχει οργανική ουσία, υγρασία, σκοτάδι.

καλημερα κοριτσια

εστιαστε στα μερη που λεει το αρθρο πιο πανω και με απλα απολυμαντικα στην αρχη πολεμηστε τα.

Αν δειτε πως επανεμφανιζονται το καλυτερο θα ηταν μια απεντομωση επαγγελματικη.

καλη επιτυχια.

an1cxzU-M3-0010Nzc3MjVsenw0Nzg3MzF2YXxUbyBhc3RlcmkgbW91IGVpbmFp.gif

3038181c9t4y3p2f0.gif

Μωρε τοσο που τα μισω που θελω μονο οινιπνευμα και σπιρτο οχι απλο σπραυ για απεντομωση. Δυστηχως με το μωρο στο σπιτι δεν μπορω να κανω το παραμικρο εκτος απο το να τα παταω οταν τα βλεπω!!!!!!!!!!!

Εχεις δικιο,αν ειναι κοντα σου μαμα,πεθερα αφησε το μωρο εκει και περιποιησου τα δεοντος!αν δεν υπαρει αυτη δυνατοτητα οταν ανοιξει ο καιρος πηγαινετε μια μεγαλη βολτα οικογενειακως αφου προηγουμενως ριξετε καποιο σπρευ για να τα εξολοθρευσει!!

ριξτε μια ματια και στην wikepedia με αναζητηση την λεξη ¨Αρχαιογναθα¨

εχει και φωτο και θα κατατοπιστητε για τα αρθροποδα.

an1cxzU-M3-0010Nzc3MjVsenw0Nzg3MzF2YXxUbyBhc3RlcmkgbW91IGVpbmFp.gif

3038181c9t4y3p2f0.gif

Διαφημίσεις

Μωρε τοσο που τα μισω που θελω μονο οινιπνευμα και σπιρτο οχι απλο σπραυ για απεντομωση. Δυστηχως με το μωρο στο σπιτι δεν μπορω να κανω το παραμικρο εκτος απο το να τα παταω οταν τα βλεπω!!!!!!!!!!!

Ομοιοπαθούσα!!! Σε νιώθώ, είναι απίστευτα αηδιαστικά και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα!!!

Μου είχαν πει ότι τα διώχνουν και τα σκωροκτόνα (λεβάντες κλτ). Έβαλα κι εγώ η καημένη αυτά τις ντουλάπες εδώ κι εκεί, αλλά δεν είδα και προκοπή. Εξαφανίζονται και επανεμφανίζονται χωρίς λόγο τα ψαράκια. Δηλ. ψεκάζω (ψέκαζα μάλλον, τώρα με το μικρό κομμένα αυ΄τα, ούτε άοσμα ούτε τίποτα) αυτά εκεί. Δεν ψεκάζω χάνονται για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά να τα πάλι... Ειδικά προς το τέλος της εγκυμοσύνης με τη συχνουρία μέσα στη νύχτα είχα τρελαθεί στο πάτημα ψαρακίων (μπλιαχ!).

Θα δοκιμάσω και τις παγίδες, είμαι απελπισμένη και τόσο σιχασιάρα που μάλλον δεν μπορώ να ψάχνω ιντερνετικα΄για οδηγίες, φωτογραφίες κτλ...

Πάντως θα το παρακολουθώ το θέμα, όποια έχει να προτείνει κάτι να μας σώσει άγαλμα θα της κάνω!

και δεν ήξερα πως λέγονται αυτά τα καταραμένα!!!

κι εγώ τα βρίσκω στο σπίτι και δεν είναι καινούριο!!!

στο μπάνιο...μέχρι και στο συρτάρι με τα μαχαιροπήρουνα!!!

βρήκα αυτό...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=286500

pPyfp1.png

IxVpp1.png

βρήκα αυτό...

:shock::shock::shock: miamama, αυτό είναι φοβερό!!! Χαρά στην ψυχραιμία σου! Ευτυχώς σε μένα, πέρα απο το πάτωμα δεν υπάρχουν αλλού. Ούτε ξέρω τι θα έκανα αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο!!!! Έχω σιχαθεί μόνο που το σκέφτομαι.....Όλη μέρα θα έπλενα μαχαιροπήρουνα!!!:confused::confused::confused:

(είμαι και πολύ σιχασιάρα....:oops:μια φορά είδα στην τηλεόραση, ότι οι κατσαρίδες το βράδυ κυκλοφορούν μέσα στα ντουλάπια με τα ζυμαρικά κλπ και ενώ δεν έχω στο σπίτι μου κατσαρίδες, μόνο με την ιδέα... δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω ανοιχτή συσκευασία ΠΟΤΕ και απο τίποτα! :-P)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

βρήκα αυτό...

Στο συρταρι ειχα βρει κι εγω....ΟΛΑ εξω και πλυσιμο!:evil:

4

Και εγω εχω βρει μεσα στην ντουλαπα με τα ρουχα μας, πανω σε ρουχα,μεσα στο μπανιο,μεσα στη λεκανη του μπανιου,μεσα στο ντουλαπι της κουζινας,πανω στον παγκο της κουζινας,και γενικα κοριτσια........ μαλλον το βραδυ κανουν παρτυ τα καταραμενα και πανε παντου. Απλα μαλλον τυχαινει να μην τα βλεπουμε πχ. διπλα μας στο κρεβατι. Τι να πω, μακαρι να βρε8ει καποιος να μας πει πως να τα ξεφορτο8ουμε. Πραγματικα αγαλμα 8α του κανουμε.

Διαφημίσεις

Πράγματι είναι τα "ψαράκια"......καταρχάς είναι τελείως, μα τελείως, ακίνδυνα. Δεν μεταφέρουν μικρόβια ή βακτηρίδια όπως π.χ η κατσαρίδα. Μεγάλη αγάπη τους το χαρτί - χαρτόνι. Σε αποθηκευτικό χώρο που έχω +1000 χαρτοκιβώτια γίνεται πανικός :-D Χειρότερος εχθρός τους το φώς και οποιοδήποτε έστω και άγγιγμα, μιας και είναι υπερευαίσθητα και πληγώνονται. Και τώρα μια συμβουλή, απο την γιαγιά μου εχω μάθει το χειρότερο εντομοκτόνο που δεν βλάπτει τον άνθρωπο....το ΞΥΔΙ :wink: Τρελαίνει ολα τα έντομα, απο μυρμήγκια μέχρι κατσαρίδες. Πολύ αποτελεσματικό και για κάποια ερπετά και μικρά θηλαστικά (φίδια, σαύρες, ποντίκια κτλ). Ιδιαίτερα το λευκό ξύδι είναι τρομερό εναντίον τους!!!!!!

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι με τον καιρό, και ιδιαίτερα με το σφουγγάρισμα, "εξασθενεί" η οσμή του και ξαναεπιστρέφουν. Αλλά μιας και είναι φθηνό και κυρίως ακίνδυνο για μας το χρησιμοποιούμε συνέχεια. Εμένα αφού ρίξω μερικές σταγόνες ή ραντίσω με εκείνο που κάνω τα φύλλα των φυτών, εξαφανίζονται για κανα μήνα πρπ.

Ξεκινάω σφουγγάρισμα με ξύδι, να λάμψει και το πλακάκι!!!

Θα επανέλθω με νεότερα!

raw shooter θα εμπιστευτώ τη γιαγιά σου, αν και η μυρωδιά από το ξύδι δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου... ελπίζω να ΄χει δίκιο, κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι παλιές....

Δεν είναι ανάγκη να σφουγγαρίσεις όλο τον χώρο με ξύδι, ειλικρινά η μυρωδιά του ξυδιού είναι ανυπόφορη!!!!! Νοιώθεις οτι σου" τρυπά τα ρουθούνια".....Απλά λίγες σταγόνες σε τυχόν σχισμές των αρμών ή σε γωνιές "κρυφές" σκοτεινές (π.χ. σε ντουλάπια - κουζίνα - ψυγείο κτλ). Εαν τυχόν και παρατηρήσεις κάποια σημεία που τα "πέτυχες" 2-3 φορές τότε βάλε εκεί.....Τα έντομα έχουν "μονοπάτια" που ακολουθούν πάντα, αόρατα σε μας αλλά γεμάτα φερομόνες και άλλες οσμές πυξίδα γιαυτά :wink:

Εγώ στο σπίτι των παππούδων της γυναίκας μου ανακάλυψα το "μονοπάτι" που ακολουθούσαν τα γνωστά κίτρινα ημιδιάφανα μυρμηγκάκια και με λίγες σταγόνες στο διάβα τους, εξαφανίστηκαν για κανα μήνα :wink:

Κάτι έγινε, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά ακόμα γιατί κατά καιρούς εξαφανίζονται και επανεμφανίζονται. Οπότε θα περιμένω λίγο ακόμα να βεβαιωθώ ότι δεν είναι τυχαίο!

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το έντομο, αλλά έπαθα πλάκα, γιατί διάβασα τον τίτλο και άνοιξα το θέμα, οπότε με πέταξε στο τελευταίο μήνυμα και διάβασα το

Τα καταραμενα δεν ψωφανε με τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!! ολο και βγαινουν!!!!

και έμεινα κόκκαλο, γιατί κατάλαβα ότι δεν ψοφάνε κάποια ψάρια σε ενυδρείο (τα guppy που γεννάνε κιόλας σε ενυδρείο).

Μετά που διάβασα από την αρχή το θέμα, ηρέμησα...ΟΥΦ!

EukOp3.png 

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το έντομο, αλλά έπαθα πλάκα, γιατί διάβασα τον τίτλο και άνοιξα το θέμα, οπότε με πέταξε στο τελευταίο μήνυμα και διάβασα το

και έμεινα κόκκαλο, γιατί κατάλαβα ότι δεν ψοφάνε κάποια ψάρια σε ενυδρείο (τα guppy που γεννάνε κιόλας σε ενυδρείο).

Μετά που διάβασα από την αρχή το θέμα, ηρέμησα...ΟΥΦ!

αχ να'σαι καλά! Μ'έκανες και γέλασα!!!! :lol:

Μπορείτε να βάλετε μια φωτογραφία από αυτά τα ψαράκια??? Που και που βρίσκω κάτι μικρά έντομα, σαν πολύ μικρά σκουληκάκια, που τρέχουν απίστευτα γρήγορα και είναι διάφανα. Αυτά είναι τα ψαράκια? Δεν έχω βρει πολλά... Ζήτημα να έχω βρει 3-4 σε διάστημα μηνών, αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Ψαράκια είναι άραγε???

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα