Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Θα κάνω μέρικες ερωτήσεις που δύστυχώς είναι λίγο δυσκόλο να είσαι απόλυτα κατατοπισμένος, εκτός αν υπάρχει λογιστική κατάρτιση. Είμαι ιδιωτική υπάλληλος και στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης! Έχω πάρει αναρωτική αδεια 15 ήμερες λόγω αποκόλησης. Εάν πάρω κ άλλη αναρρωτική συμψιφίζεται με την άδεια της εγκυμοσύνης? Επίσης οι αποδοχές που σου πλήρώνει ο εργοδότης πριν βγεις στην άδεια ως αναρρωτική αφαιρουνται απο τα χρήματα που παίρνεις απο το ΙΚΑ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H αδεια εγκυμοσυνης δεν συμψηφιζεται με ασθενειας. Δεν επηραζει μερες δλδ

Η μονη διαφορα ειναι οτι τις 1ο μηνα αδειας της εγκυμοσυνης πληρωνομαστε απο το ΙΚΑ + εργοδοτη = ενας μισθος (αν εισαι ενα χρονο στην δουλεια 25 ημερομισθια αν εισαι λιγοτερο 12,5-13 )

Αν εχουμε παρει αδεια ασθενειας , τον 1ο μηνα αδειας κυησης πληρωνομαστε την διαφορα ημερομισθιων 25-οσες ασθενειας απο εργοδοτη (Α) =Β

 

Δλδ τις μερες Α απο ΙΚα μονο (οσα δινει) και τις Β απο ΙΚΑ+ εργοδοτη (οσο αν δουλευαμε). Απο τις 25 και περα μονο ΙΚΑ (και μετα τον τοκετο και ΟΑΕΔ)

 

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Η αλήθεια πως μπερδεύτηκα λίγο ως προς το εξής: Χονδρικα θα αναφέρω οτι πληρωνόμαστε απο το Ικά:

 

56 ημέρες Χ Ασφαλ.Κλιμακα / 2

63 ημέρες Χ Ασφαλ.Κλιμακα / 2

Επίδομα τοκετού 890 αν θυμάμαι καλά....

 

Τα χρήματα του εργοδότη ειναι plus εαν δε πάρεις την αναρρωτική??? Δε μπορώ να βγάλω ακρη με το λογιστή δυστήχως.

 

Και κάτι τελευταίο τις 15 ημέρες αναρ.άδειας τις πήρα το 2009 και ΠΗΤ ειναι το 2010. Παίζει ρόλο η αλλαγή του ημερομηνιακού έτους?

 

Ελπίζω να μην σε κούρασα .. αλλά ψάχνοντας προσπαθώ να μάθω!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Η αλήθεια πως μπερδεύτηκα λίγο ως προς το εξής: Χονδρικα θα αναφέρω οτι πληρωνόμαστε απο το Ικά:

 

56 ημέρες Χ Ασφαλ.Κλιμακα / 2

63 ημέρες Χ Ασφαλ.Κλιμακα / 2

Επίδομα τοκετού 890 αν θυμάμαι καλά....

 

Τα χρήματα του εργοδότη ειναι plus εαν δε πάρεις την αναρρωτική??? Δε μπορώ να βγάλω ακρη με το λογιστή δυστήχως.

 

Ναι, δικαιούσαι χρήματα αν δεν πάρεις την αναρρωτική ή δεν την πάρεις όλη...

 

Και κάτι τελευταίο τις 15 ημέρες αναρ.άδειας τις πήρα το 2009 και ΠΗΤ ειναι το 2010. Παίζει ρόλο η αλλαγή του ημερομηνιακού έτους?

 

Αυτό που σίγουρα παίζει ρόλο είναι πότε κλείνεις ακριβώς χρόνο στην δουλειά σου... Εγώ για παράδειγμα έχω προσληφθεί 01/04/02. Στην κόρη μου σταματούσα την δουλειά για τις 56 ημέρες 04/04 με ΠΗΤ από τον γυναικολόγο του ΙΚΑ 31/05. Είχα πάρει άδεια τις 25 ημέρες που δικαιολογεί ο εργοδότης σαν ασθένεια ΟΜΩΣ επειδή ήμουν τόσο τυχερή που άλλαζα χρόνο κάθε 01/04 μου πλήρωσε ο εργοδότης μου κι ένα επίδομα σαν να μην είχα πάρει καθόλου αναρρωτικές... Στον μπέμπη πάλι που είχα ΠΗΤ 16/05 και σταμάτησα την δουλειά 20/03 (είχα πάρει αναρρωτική σύνολο 11 μέρες), πληρώθηκα τις υπόλοιπες. Πάντως μην φανταστείς ότι μιλάμε για τρελό ποσό, στην κόρη μου που το πήρα όλο νομίζω ήταν γύρω στα 300 ευρώ...

 

Ελπίζω να μην σε κούρασα .. αλλά ψάχνοντας προσπαθώ να μάθω!!

 

Ελπίζω να ήμουν κατανοητή. Αυτά τουλάχιστον συνέβησαν σε μένα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να ρωτησω και εγω κατι τωρα γιατι μπερδευτηκα.

εχω προσληφθη στην εταιρια 16/9/2002 και γενναω 24/4/2010 ακομα ΠΗΤ δεν εχω παρει. το 2009 εχω παρει 16 μερες αναρρωτικη απο το ΙΚΑ και το 2010 τιποτα θα πληρωθω την διαφορα ή κανονικα ολο τον μηνα σαν ασθενεια που δινει ο εργοδοτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H αδεια εγκυμοσυνης δεν συμψηφιζεται με ασθενειας. Δεν επηραζει μερες δλδ

Η μονη διαφορα ειναι οτι τις 1ο μηνα αδειας της εγκυμοσυνης πληρωνομαστε απο το ΙΚΑ + εργοδοτη = ενας μισθος (αν εισαι ενα χρονο στην δουλεια 25 ημερομισθια αν εισαι λιγοτερο 12,5-13 )

Αν εχουμε παρει αδεια ασθενειας , τον 1ο μηνα αδειας κυησης πληρωνομαστε την διαφορα ημερομισθιων 25-οσες ασθενειας απο εργοδοτη (Α) =Β

 

Δλδ τις μερες Α απο ΙΚα μονο (οσα δινει) και τις Β απο ΙΚΑ+ εργοδοτη (οσο αν δουλευαμε). Απο τις 25 και περα μονο ΙΚΑ (και μετα τον τοκετο και ΟΑΕΔ)

 

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα

 

μια βοήθεια η διευκρίνση καλύτερα!έχω βρει το παρακατω κειμενο

 

Kαταβολή μισθού: Oι γυναίκες κατά το διάστημα της απουσίας τους από την εργασία λόγω κυοφορίας, τοκετού και λοχείας, θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τους όρους των άρθρων 657-658 του Aστ. Kώδικα. Συνεπώς, όσες δεν έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας στον αυτό εργοδότη δικαιούνται τις αποδοχές τους για μισό μήνα, όσες δε έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας τις αποδοχές τους για ένα μήνα. Δηλαδή και στην περίπτωση αυτή ισχύει ότι ακριβώς εφαρμόζεται και για την περίπτωση απουσίας από την εργασία λόγω ασθένειας.

 

η ερώτηση μου είναι η εξής: έαν έχεις πάρει αδεια απο το ικα 5 μήνες λόγο επικινδυνοτητας εγκυμοσύνης, μετά παίρνεις την αδεια κυοφορίας, αυτό το ποσο το χάνεις η το παίρνεις στην αρχή της άδειας επικινδυνοτητας??

ελπίζω να έβγαλες άκρη!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να ρωτησω και εγω κατι τωρα γιατι μπερδευτηκα.

εχω προσληφθη στην εταιρια 16/9/2002 και γενναω 24/4/2010 ακομα ΠΗΤ δεν εχω παρει. το 2009 εχω παρει 16 μερες αναρρωτικη απο το ΙΚΑ και το 2010 τιποτα θα πληρωθω την διαφορα ή κανονικα ολο τον μηνα σαν ασθενεια που δινει ο εργοδοτης.

 

Οι αναρρωτικές "μηδενίζουν" μόλις κλείσεις επόμενο χρόνο στην εταιρεία. Δηλαδή αν οι μέρες που πήρες άδεια είναι πριν την 16/09 θα πληρωθείς ολόκληρο το ποσό, αν έχεις πάρει κάποιες μετά την 16/09 θα πληρωθείς την διαφορά μέχρι να φτάσεις τις 25 ημέρες ενώ αν έχεις πάρει όλες τις ημέρες (25) μετά την 16/09 δεν δικαιούσαι τίποτα.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ελπίζω να ήμουν κατανοητή. Αυτά τουλάχιστον συνέβησαν σε μένα...

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο site και αν γνωρίζει κάποιος ή κάποια από εσάς θέλω να με φωτίσει. Έχω βγεί σε αναρρωτικές λόγω εγκυμοσύνης και εδώ και ένα μήνα; και κάτι μέρες ο εργοδότης μου με διάφορες δικαιολογίες δεν μου δίνει την υπεύθυνη δήλωση ότι δεν με απασχόλησε το διάστημα της αναρρωτικής, που απαιτείται από το ΙΚΑ για να πληρωθώ. Έχει τύχει σε καμία από εσάς αυτό ή μήπως ξέρετε τί πρέπει να κάνω? Το ΙΚΑ σηκώνει τα χέρια ψηλά μήπως πρέπει να πάω στην Επιθεώρηση Εργασίας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο site και αν γνωρίζει κάποιος ή κάποια από εσάς θέλω να με φωτίσει. Έχω βγεί σε αναρρωτικές λόγω εγκυμοσύνης και εδώ και ένα μήνα; και κάτι μέρες ο εργοδότης μου με διάφορες δικαιολογίες δεν μου δίνει την υπεύθυνη δήλωση ότι δεν με απασχόλησε το διάστημα της αναρρωτικής, που απαιτείται από το ΙΚΑ για να πληρωθώ. Έχει τύχει σε καμία από εσάς αυτό ή μήπως ξέρετε τί πρέπει να κάνω? Το ΙΚΑ σηκώνει τα χέρια ψηλά μήπως πρέπει να πάω στην Επιθεώρηση Εργασίας?

 

νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο πηγαινε στην επιθεωρηση οποσδηποτε!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 2 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΩΣΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ (ΒΑΡΟΣ, ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ Κ.Τ.Λ) ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΩΣΥΝΗ .ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera koritsia.

stin proti moy eggymosyni plirothika kanonika ap to ika... o ergodotis moy den moy edose tipota. mipos eprepe ? giati den exo katalavei . telika aytoys toys peripoy 4 mines poy leipeis apo ti doyleia 56 prin 63 meta sta einai to efapax poso poy soy dinei to ika i soy dinei k o ergodotis?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια. Θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Είμαι στον 2ο μήνα και θα πάρω άδεια απο τον ιδιωτικό γιατρό να κάτσω για ένα μήνα γιατί έχω μικρή αποκόλληση που θέλει ξεκούραση. Το χαρτί που θα μου δώσει ο γιατρός πού πρέπει να το πάω μετά? Πρώτα στο ΙΚΑ ή πρώτα στη δουλειά μου? Ποια ειναι η διαδικασία γενικά???

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πηγαινεις στο κεντρο προστασιας μανας κ παιδιου κ μετα το χαρτι(αδεια) που θα σου δωσουν θα πας στη δουλεια σου.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Και με ποιόν τρόπο θα πληρωθώ???

 

με το χαρτι που θα παρεις απο το κεντρο μανας και παιδιου(αν δεν εχεις στην περιοχη σου πας σε ικα)θα πας στον εργοδοτη για να σου το συμπληρωσει.και παλι με αυτο το χαρτι πισω στο ικα για να πληρωθεις.θα σου δωσει καποιο ποσο το ικα και θα σου δωσει και ο εργοδοτης.μην ξεχασεις ταυτοτητα και βιβλιαριο να εχεις μαζι σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Ιούλιο εκλεισα στη δουλεια μου 2 χρονια. απο 25/6 εχω παρει αναρρωτική λόγω αποκολλησης αρχικα για 15 μερες και μου την ανανεωσανε μεχρι τελος Ιουλίου. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα εχω αδεια λόγω επαπειλουμενης κυησης αυτο που ξερω ειναι οτι χανω την αδεια διακοπών. Συνηθως αδεια μας δινει 2 εβδομαδες Ιουλιο ή Αυγουστο κ τις υπολοιπες μέρες υπογράφουμε θελοντας και μη οτι τις πηραμε. Τι μπορώ να κάνω φέτος? Ειναι αδικο να μην παω καθολου διακοπές να εχω περασει την αδεια κλεισμενη σπιτι να έχω παρει μονο τα μισα χρήματα και την κανονική αδεια να την επωφεληθεί μόνο ο εργοδότης. (Δεν θέλω να μπλέξω με επιθεωρηση εργασίας)

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο εκλεισα στη δουλεια μου 2 χρονια. απο 25/6 εχω παρει αναρρωτική λόγω αποκολλησης αρχικα για 15 μερες και μου την ανανεωσανε μεχρι τελος Ιουλίου. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα εχω αδεια λόγω επαπειλουμενης κυησης αυτο που ξερω ειναι οτι χανω την αδεια διακοπών. Συνηθως αδεια μας δινει 2 εβδομαδες Ιουλιο ή Αυγουστο κ τις υπολοιπες μέρες υπογράφουμε θελοντας και μη οτι τις πηραμε. Τι μπορώ να κάνω φέτος? Ειναι αδικο να μην παω καθολου διακοπές να εχω περασει την αδεια κλεισμενη σπιτι να έχω παρει μονο τα μισα χρήματα και την κανονική αδεια να την επωφεληθεί μόνο ο εργοδότης. (Δεν θέλω να μπλέξω με επιθεωρηση εργασίας)

 

τελος ιουλιου που τελειωνει η αναρρωτικη σου θα παρεις την αδεια σου.και οταν τελειωσει η αδεια σου θα ξαναπαρεις αναρρωτικη αν πρεπει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

56 ημέρες Χ Ασφαλ.Κλιμακα / 2

63 ημέρες Χ Ασφαλ.Κλιμακα / 2

Επίδομα τοκετού 890 αν θυμάμαι καλά....

 

το πινακακι για τις ασφαλιστικες κλιμακες που μπορουμε να το βρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια.

 

Άνοιξα καινούργιο θέμα σχετικά με τα χρήματα που παίρνουμε απο τον εργοδότη αλλά μου φαίνεται εδώ μάλλον θα βρω απάντηση.

 

Δεν έλειψα ούτε μία μέρα (ασθένεια) λόγω εγκυμοσύνης από την δουλειά. Έχω βγει επίσημα 17/07/2010 σε άδεια τοκετού από την δουλειά. ΠΗΤ είναι 12/09/2010.

 

Είναι άσχετο που και η ΠΗΤ μου είναι πειραγμενη και ότι ακόμα δουλεύω (μαύρα)...

 

Πήγα στο ΙΚΑ και πληρώθηκα το πρώτο επίδομα (στις 56 μέρες πριν ΠΗΤ). Εκεί με ενημέρωσαν και τα 2 άλλα επιδόματα που θα πάρω μόλις γεννήσω. Επίσης μου είπαν για τον ΟΑΕΔ (όχι το εξάμηνο αλλά το συμπληρωματκό ποσό).

Μετά με ρώτησε η υπάλληλος αν πήρα άδεια λόγω ασθένειας κατά το έτος 2010. Τις απάντησα αρνητικά. Τότε μου είπε "Ωραάι θα πάρεις και από τον εργοδότη σου ένα καλό ποσό ακόμα" Μου το έβγαλε 765€ (κάπου εκεί). Εγώ χτες πληρώθηκα από τον εργοδότη μου 130€. Τον ρώτησα τι είναι αυτό και μου είπε η εκκαθάριση Ιουλίου. Η διαφορά με τα χρήματα που πήρα απο το ΙΚΑ. Τον Αύγουστο θα πάρω άλλα τόσα.

 

Κορίτσια έχω μπλοκάρει.... Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Δεν κατηγορώ τον Λογιστή αλλά επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα μπορεί να με βοηθήσει κάποια να το εξηγήσω σωστά στον λογιστή μου....:-P

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ:eek:

Link to comment
Share on other sites

θα πληρωθεις απο την δουλεια για το υπολοιπο των πρωτων 25 ημερων απο την αδεια κυησης (56 ημερες). δλδ πχ πηρες απο το ικα 400 ? για τις 25 μερες (θα βρεις το ποσο διαιροντας τα λεφτα που πηρες / 56 μερες * 25 μερες), ενω η μισθοδοσια σου ειναι 700 ευρω, η επιχειρηση θα σου πληρωσει την διαφορα των 300?.

αυτο που σου ειπε απ το ικα για το αν εχεις παρει αναρρωτικη αδεια ειναι ασχετο, γιατι και ολο το διαστημα να λειψεις της εγκυμοσυνης σου με αναρρωτικη,τις πρωτες 25 μερες αδεια κυησης πληρωνει κ ο εργοδοτης

Link to comment
Share on other sites

Μελίσουλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ..

 

Μόνο δεν κατάλαβα ακριβώς πως να υπολόγίσω το ποσό.

Εγώ συνολικά από το ΙΚΑ πήρα 1710€ (για τις 56 ημέρες πριν). Αυτό το ποσό πρέπει να διαιρέσω δια του 56 και μετα *25 ?????.

 

Σε ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι. δλδ αν δουλεψες μεχρι 15 ιουλιου για το πρωτο δεκαπενθημερο θα παρει κανονικα τον μισθο σου, για τις επομενες 15μερες πηρες απτο ικα (1710/56) 30? την μερα * 15 μερες=450 ? και θα σου πληρωσει οεργοδοτης την διαφορα που προκυπτει για το δευτερο 15μερο ωστε να το παρεις ολο το ποσο.

αντιστοιχως θα γινει για το πρωτο 10 μερο του αυγουστου ωστε να συμπληρωθουν στο συνολο 25 μερες. αν θες πες μου ποτε σταματησες την δουλεια κ τι μισθο παιρνεις για να σου πω στο περιπου ποσα ειναι.

για τον ιουλιο σου πληρωσε μονο 130? στο συνολο ή σου ειχε δωσει καποιο εναντι?

Link to comment
Share on other sites

Ax Μελισσούλα μου σε ευχαριστώ.

 

Λοιπόν εγώ πληρώνομαι κάθε 1 και 16 του μηνός (δεδουλευμένα).

1 Ιουλίου πληρώθηκα για τις 15-30 Ιουνίου και 16 Ιουλίου πληρώθηκα για τις 1-15 Ιουλίου. Από 17 ξεκίνησε η άδεια μου. ¨Ασχετα που εγώ ακόμα δουλεύω. Αυτά είναι στο χέρι και δεν φαίνονται πουθενά....:mad:

 

Παίρνω 1200€ καθαρά. Άρα κάθε 15θήμερο παίρνω 600€. Μικτά είναι περίπου 1550€!

 

Απλώς χθες που βγήκε η μισθοδοσία του Ιουλίου μου είπανε ότι θα πάρω 130€ "εκκαθάριση Ιουλίου". Επίσης μου είπαν ότι θα πάρω και ένα ποσό τον Αύγουστο...

 

Θα περιμένω απάντηση σου.

 

Σε ευχαροιστώ τόσο πολύ///!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι λιγα, και οτι επρεπε να παρεις γυρω στα 200 ? γιατι δεν ζητας αναλυση απο τον λογιστη σου? στην εκκαθαριση φαινονται αναλυτικα οι μερες ασφαλισης, τι σου αφαιρει απο το επιδομα του ικα κτλ? βεβαια και το ποσο που σου ειπε το ικα ειναι μεγαλο δλδ οτι θα επαιρνες 700? αλλα κ αυτα που σου εδωσε λιγα μου φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...