Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΤΣΑΝΤΕΣ (βάρος)


Belfaccino

Recommended Posts

Επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό για την υγεία τους, συζητήστε με τη δασκάλα και εντέλει πιέστε την να αφήνουν όσα περισσότερα βιβλία σπίτι.

Πάντως, εγώ και πολλές άλλες μαμάδες της τάξης μας συνεχίζουμε και κουβαλάμε εμείς τις τσάντες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ένα μεγάλο βάρος είναι οι κασετίνες. Μπορείτε να κανονίσετε να μένουν εκεί και αν κάτι τελειώνει να το σημειώνει το παιδί/ο δάσκαλος στο τετράδιο σημειώσεων. Επίσης μία δασκάλα στην β' δημοτικού σε εμάς είχε καταργήσει τα τετραδια. Είχαν μόνο ένα τετράδιο και ένα μπλοκ, από όπου έκοβαν σελίδες. Έγραφαν σε σελίδες, τις έφερναν σε μία διαφάνεια, τις οποίες μετά έβαζαν σε ντοσιέ με χωρίσματα, ανάλογα με τα μαθήματα. Όλα αυτά βέβαια μέχρι την γ' δημοτικού, όπου εκεί χάνεται ο έλεγχος.

Στις μεγαλύτερες τάξεις όμως παρατηρώ ότι οι τσάντες είναι πιο ελαφριές. Βασικά οι πρώτες τσάντες (α' και β' δημοτικού) είναι βαριές από μόνες τους. Καλό είναι να μην τις σηκώνουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω, γιατί τα βιβλία και τετράδια εργασιών και τετράδια είναι πολύ περισσότερα στις μεγαλύτερες τάξεις, στα οποία προστίθενται και βιβλία και τετράδια αγγλικών και γερμανικών!!! Η τσάντα στην πέμπτη και έκτη είναι ασήκωτη! εγώ δεν μπορώ να τη σηκώνω πάντως στο χέρι. Δεν το συζητώ όταν ανεβαίνουν 2 και 3 ορόφους με τα πόδια και την τσάντα στην πλάτη!!! Έλεος πια, ας βγάλουν όλα τα βιβλία σε πολλά λεπτά τεύχη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω, γιατί τα βιβλία και τετράδια εργασιών και τετράδια είναι πολύ περισσότερα στις μεγαλύτερες τάξεις, στα οποία προστίθενται και βιβλία και τετράδια αγγλικών και γερμανικών!!! Η τσάντα στην πέμπτη και έκτη είναι ασήκωτη! εγώ δεν μπορώ να τη σηκώνω πάντως στο χέρι. Δεν το συζητώ όταν ανεβαίνουν 2 και 3 ορόφους με τα πόδια και την τσάντα στην πλάτη!!! Έλεος πια, ας βγάλουν όλα τα βιβλία σε πολλά λεπτά τεύχη.

 

Ναι, δεν κατάλαβες. Εννοούσα οι τσάντες ως τσάντες. Εννοείται το περιεχόμενο .... είναι ασήκωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα στην παρέα

 

εγώ πάντως κορίτσια αποφάσισα να απευθυνθώ στον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα για την υγεία των παιδιών για να το αφήσω στην κάθε δασκάλα που μπορεί να είναι στην κοσμάρα της και να μην την ενδιαφέρει για το πόσο υποφέρουν αυτά τα παιδάκια κάθε μέρα. Η κόρη μου πηγαίνει τετάρτη δημοτικού και η τσάντα της είναι ασήκωτη ακόμα και για μένα. Και ανεβοκατεβαίνει σκάλες κάθε μέρα το παιδί με ένα βάρος που κανονικά θα έπρεπε να το σηκώνει ένας άντρας! Κι επειδή δεν θα αφήσω το παιδί μου να αποκτήσει μυοσκελετικά προβλήματα θα το πολεμήσω με νύχια και με δόντια. Εν ανάγκη θα ενημερώσω την δασκάλα της ότι τα μισά απ'οσα παίρνει καθημερινά με δική μου ευθύνη, θα μένουν ή στο σπίτι ή στο σχολείο σε ένα ντουλάπι. 'Ελεος δηλαδή, έχουν ντουλάπια για να βάζουν μέσα ότι να ναι και δεν κρατάνε τα βιβλία των παιδιών εκεί?

Επεξεργάστηκαν by tzoutzouka
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@tzoutzouka πες μας αν θα βρεις άκρη με τον σύλλογο γονέων και αν μπορούν να κάνουν κάτι... Είναι ένα θέμα με το οποίο δεν μπορώ να βρω άκρη. Είναι απίστευτο το βάρος. Και έχω και το παιδί που φοβάται να αφήσει κάποιο τετράδιο ή βιβλίο ή ντοσιέ στο σπίτι, μην τυχόν και τους το ζητήσει η δασκάλα. Η οποία δεν ακολουθεί ακριβώς το πρόγραμμα των μαθημάτων... Δηλαδή έχουν γλώσσα; τους λέει φέρτε και την ιστορία μήπως κάνουμε την άσκηση που δεν προλάβαμε χτες... :mad: Ή κουβαλάνε κάποια τετράδια όλη τη χρονιά, για να χρησιμοποιήσουν συνολικά 5 σελίδες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τετράδια μεγάλος πόνος erin...άσε...κι εμένα η δικιά μου φοβάται να αφήσει κάτι μήπως την μαλώσει η δασκάλα και λογικά δηλαδή κι εγώ αν ήμουν μικρό παιδάκι θα φοβόμουνα...γιαυτό θα πάω και θα μιλήσω απευθείας  στην δασκάλα της και θα είμαι κάθετη σε αυτό. Δεν παίζει να το αφήσω αυτό έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα (πέρυσι) στη δασκάλα και δεν βρήκα άκρη, ούτε άλλαξε τίποτα. Να φανταστείς, αφού με διαβεβαίωσε ότι θα φροντίσει το θέμα, τα έβαλε να πάρουν ειδικά για την ιστορία, τετράδιο 3 θεμάτων (πρόχειρο, εργασιών και δεν θυμάμαι τι άλλο), που το κουβαλούσαν συνέχεια και στο τέλος ζήτημα να είχαν συμπληρώσει 10 σελίδες (και πολλές λέω)... Η κόρη μου φοβόταν να το αφήνει σπίτι... Της πρότεινα να μην πάρουμε 3 θεμάτων, αλλά κάτι μικρότερο (πχ για ποιο λόγο να έχουν πρόχειρο ιστορίας;;;), αλλά δεν ήθελε γιατί έτσι είπε η κυρία...

 

Από την άλλη, πρέπει προφανώς να πιάσουν και τους δασκάλους ειδικοτήτων γιατί κάνουν ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση τις πρώτες μερες που πράγματι μπορεί να κουβαλάνε τα παιδιά άσχετα βιβλία γιατί δεν εχει καθοριστεί το πρόγραμμα, πόσο βαριές είναι πια αυτές οι τσάντες;;; Δε νομίζω να έχω νιώσει ποτέ τσάντα των παιδιών μου να είναι πάνω από 4-5 κιλα. Είμαστε η εξαίρεση;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμείς το έχουμε συζητήσει επανελλημένως το θέμα με την κόρη μου και την προετοιμάζω να δεχτεί να μην παίρνει τόσα βιβλία και τετράδια χωρίς να φοβάται να μην την μαλώσει η δασκάλα. Ταυτόχρονα θα μιλήσω και με την δασκάλα και εν ανάγκη θα το κάνω θέμα. Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου άμα στραβώσει. Το θέμα υγείας, επειδή υποφέρω από μυοσκελετικά, είναι σοβαρό, δύσκολα διορθώνεται και το κουβαλάς για μια ζωή. Οπότε δεν θα δεχτώ καμία έκπτωση σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tzoutzouka είπε:

Κοίτα εμείς το έχουμε συζητήσει επανελλημένως το θέμα με την κόρη μου και την προετοιμάζω να δεχτεί να μην παίρνει τόσα βιβλία και τετράδια χωρίς να φοβάται να μην την μαλώσει η δασκάλα. Ταυτόχρονα θα μιλήσω και με την δασκάλα και εν ανάγκη θα το κάνω θέμα. Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου άμα στραβώσει. Το θέμα υγείας, επειδή υποφέρω από μυοσκελετικά, είναι σοβαρό, δύσκολα διορθώνεται και το κουβαλάς για μια ζωή. Οπότε δεν θα δεχτώ καμία έκπτωση σε αυτό.

 

Πάντως κάπου διάβαζα ότι αυτό με την τσάντα που προκαλεί σκολίωση είναι μυθος και ποτέ δεν έχει βρεθεί καμία συσχέτιση. Αν θυμηθώ πού το είδα, θα βάλω link.

Link to comment
Share on other sites

Tο βάρος της τσάντας σχετίζεται με την εμφάνιση πόνου στη μέση και τη ράχη των παιδιών. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος ανησυχίας των γονιών. Δεν στέλνουμε τα παιδιά μας στο σχολείο για να γίνουν αχθοφόροι, οπότε δεν πρέπει να τα υποβάλλουμε σε τέτοια δοκιμασία.

Το θέμα έγινε πρόβλημα στην Αμερική όταν αποφασίσθηκε η κατάργηση των ερμαρίων αποθήκευσης των προσωπικών αντικειμένων (school lockers) των γυμνασιόπαιδων. Αυτό έγινε για λόγους ασφάλειας και αποτροπής των βανδαλισμών. Τότε οι μαθητές αναγκάστηκαν να μεταφέρουν τα βιβλία και τα προσωπικά τους αντικείμενα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα στη διάρκεια της ημέρας και να παραπονούνται για πόνους. Τότε άρχισαν και οι έρευνες για να αποδείξουν το αυτονόητο.

Στη μεγαλύτερη, μέχρι σήμερα, καλά σχεδιασμένη έρευνα που αφορούσε 3457 παιδιά, 11 έως 15 ετών, όλων των κοινωνικοοικονομικών τάξεων διαπιστώθηκε ότι το 64% είχε αισθανθεί πόνο στη μέση. Το 41% ένιωθε αυτό τον πόνο όταν μετέφερε τη σχολική τσάντα και ο πόνος έφευγε όταν έβγαζαν την τσάντα. Μόνο το 16% ανέφερε ότι είχε χάσει σχολικές ώρες ή γυμναστική ή εξωσχολικές αθλητικές δραστηριότητες και είχε επισκεφθεί γιατρό λόγω του πόνου. Μελετήθηκαν όλοι οι παράγοντες που έχουν σχέση με την σχολική τσάντα και την πιθανότητα εμφάνισης πόνου ( το βάρος της τσάντας αναλογικά με το βάρος του σώματος, ο τρόπος μεταφοράς της τσάντας: με το ένα χέρι , με τα δύο χέρια, στον ένα ώμο, στους δύο ώμους, εάν πηγαίνουν με τα πόδια στο σχολείο ή όχι).

Το αποτέλεσμα της στατιστικής ανάλυσης έδειξε ότι μεγαλύτερη πιθανότητα για να παραπονεθεί ένα παιδί για πόνο στη μέση έχει εάν είναι κορίτσι και εάν μεταφέρει μια αρκετά βαριά τσάντα. Κανένας άλλος παράγοντας δεν είχε σχέση με την εμφάνιση πόνου. Δυστυχώς οι ερευνητές δεν μπόρεσαν να καθορίσουν ένα ασφαλές βάρος για τη σχολική τσάντα. Εάν το βάρος της τσάντας είναι το 5% του βάρους του σώματος η πιθανότητα το παιδί που τη μεταφέρει να παραπονεθεί για πόνο είναι 37% ενώ εάν το βάρος είναι το 20% του βάρους του σώματος η αντίστοιχη πιθανότητα είναι 52% .

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα κιλά είναι, δεν την έχω ζυγίσει. Αυτό που ξέρω είναι ότι δυσκολεύομαι εγώ να τη σηκώσω... Επίσης δεν ξέρω εάν προκαλεί σκολίωση. Σίγουρα όμως προκαλεί πόνους στην πλάτη και στον ώμο και είναι επικίνδυνο όταν προσπαθούν να την ανεβοκατεβάζουν σε σκάλες... Αφήστε που δεν υπάρχει αναγκαιότητα να κουβαλούν τόσο βάρος επειδή απλώς μια δασκάλα δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη της αυτόν τον παράγοντα και στην ούσια ζητάει ό,τι της κατέβει στο κεφάλι... (ανέφερα παραδείγματα)

Και τώρα που βγήκε το πρόγραμμα δεν το ακολουθούν κατά γράμμα. Μπορεί το πρόγραμμα να λέει γλώσσα και να τους πει, "φέρτε και την ιστορία γιατί δεν προλάβαμε να κάνουμε τις ασκήσεις χτες"...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...