Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΤΣΑΝΤΕΣ (βάρος)


Belfaccino

Recommended Posts

Aχ,αυτή η τσάντα....Και εμένα η κόρη μου είναι 32 κιλά και η τσάντα 8,8 με 9!!!!!όταν ήταν πιο αδύνατη 25-26 άντε η τσάντα να ήταν 7,5-8...είχα και εγώ την τρέλλα να την ζυγίζω με ηλεκτρονική ζυγαριά και το κάνω πολλές φορές και τώρα....υπερβολικό βάρος για τα παιδάκια....και εκείνη ανεβαίνει 2 ορόφους..έχει την κλασική τσάντα στους ώμους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στο δικο μας σχολειο ολα ηταν καλα μεχρι περισυ.η μαμα κουβαλουσε και μια χαρα

το βαρος βεβαια ασηκωτο στην τσαντα και αποφασισαμε να αγορασουμε φετος τσαντα με ροδακια για να σερνουμε τουλαχιστον

ελα ομως που φετος η ταξη ειναι σε οροφο στον οποιο ανεβαινεις μετα απο 2 σειρες σκαλες και ελα που αλλαξε η διευθυνση του σχολειου και η νεα διευθυνση ,κατα το γραμμα λεει του νομου απαγορευει την εισοδο των γονεων στο σχολειο

και μαλιστα ειναι τετοιος ο παραλογισμος που λεει οτι οι γονεις φταιμε διοτι αγοραζουμε βαριες τσαντες!! τι να πεις τωρα σ΄'αυτη την περιπτωση??

προς το παρον οσο μπορω ''παρανομω'' και της ανεβαζω εγω την τσαντα

η οποια πρεπει να σας πω ,πριν λιγο τη ζυγισα,εχει βαρος 7,8 κιλα και το παιδι ειναι 25 κιλα ,ελεος δηλαδη

σκεφτομαι να γυρισω πισω στην τσαντα την κλασσικη ,γιατι αυτη με τα ροδακια της ειναι αδυνατον να την ανεβασει μονη της-αλλα κι αυτη η λυση προβληματικη ειναι διοτι η ακατολογιστη και παρανοικη διευθυνση δεν αφηνει τα παιδια φορωντας την τσαντα απο το σπιτι να την ανεβασουν στην ταξη,αλλα να την αφηνουν κατω στη σκαλα και μετα την προσευχη να την φορτωνονται(με ποιο τροπο θα σηκωσει και θα φορτωσει ενα παιδι στην πλατη του 6 και 7 και 8 κιλα? ουτε καν 5 δεν μπορει καλα καλα)και να την ανεβαζουν 2 σκαλες

και κερασακι στην τουρτα ειναι οτι συχνα πυκνα τελευταια μου παραπονιεται για πονους στα ποδια και τη μεση

πειτε μου τωρα εσεις τι κανεις σε μια τετοια περιπτωση!!?

 

Μήπως να μαζευόσασταν κάποιοι γονείς και να κάνατε θέμα στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μαζευόσασταν κάποιοι γονείς και να κάνατε θέμα στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων;;;

 

Αν συγκεντρώνονταν χρήματα και έφτιαχναν ντουλάπια, ένα για κάθε παιδάκι στην τάξη (δεν πιάνουν πολύ χώρο αυτά)? Οπότε θα έμεναν εκεί τα βιβλία που δεν χρειάζονταν τα παιδιά στο σπίτι. Όπως το κάνουν σε πολλά ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε λίγο ξεκινάει η σχολική χρονιά και εύχομαι σε όλους καλή δύναμη!:rolleyes:

Αυτά που έχω να προτείνω είναι τα εξής: 1)Οι τσάντες με ροδάκια μπορεί να είναι πιο βολικές, το κόστος όμως είναι καμιά φορά απαγορευτικό συν του ότι φθείρονται εύκολα και δεν μπορείς να τις ανεβάσεις από τις σκάλες. Έχει ακόμα παρατηρηθεί στο σχολείο περιστατικό κατά το οποίο παιδάκι μπερδεύτηκε στις ρόδες της τσάντας που έσερνε βιάστικα και απρόσεκτα συμμαθητής του με αποτέλεσμα να πέσει.

2)Περιοριστείτε καθημερινά στα απολύτως απαραίτητα βιβλία και προτιμήστε ντοσιέ με μαλακό εξώφυλλο. Ακόμα καλύτερα κρατήστε τα ντοσιέ στο σπίτι, ώστε τα παιδιά να μεταφέρουν σε μια απλή διαφάνεια τα φυλλάδια της ημέρας.

3)Συνεργαστείτε με το δάσκαλο, ώστε κάποια βιβλία (όπως Μ.Περ/ντος) να παραμένουν στην τάξη σε κάποιο ντουλάπι ίσως. (Το εφαρμόσαμε πέρσυ και κανένα βιβλίο δε χάθηκε.

4)Χρησιμοποιήστε τσαντάκι φαγητού, που τα παιδιά θα κρατούν στο χέρι τους για να μη φουσκώνει η τσάντα.

Καλή αρχή!!! :-P

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι? εμενα θα παει η κορη μου πρωτη δημοτικου. με αυτα που διαβαζω δε θα μας κανει η τσαντα του νηπιαγωγιου ε? χαζη ερωτηση αλλα ηταν απο αυτες με τα ροδακια και πιστευα οτι θαταν οκ.. να κοιταξουμε για τσαντα δηλ??

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς ο γιος μας ξεκινάει πρώτη κι έχουμε ακριβώς την ίδια απορία με τη supermama. Τόσα πολλά είναι τέλος πάντων τα βιβλία της πρώτης και απαιτείται μεγάλη τσάντα υψηλών προδιαγραφών; Ειλικρινά απορώ... Η κάθε γνώμη των εμπειρότερων γονέων είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Αλυτο δυστυχως το προβλημα με τις βαριες τσαντες!!!!

Αν εισαι τυχερη και εχεις το σχολειο πολυ κοντα σου και ειναι και ισογειο εχει καλως......Αλλιως:confused::confused:

 

Ειτε με ροδουλες ειτε οχι, τα προβληματα ειναι πολλα....

Εμενα, οσο ηταν στο δημοτικο, τον πηγαινα με το αυτοκινητο, αν και το σχολειο βρισκεται στην οδο που μενω, 60 μετρα πιο κατω, γιατι δε μπορουσα να σηκωσω την τσαντα του λογω προβληματος στις αρθρωσεις....

Και ο μικρος, 3η και 4η δημοτικου εκανε μαθημα στον 2ο οροφο, 5η και 6η στον 3ο!!!!!

Οταν σχολαγε, πεταγε την τσαντα απο το παραθυρο για να μην την κουβαλαει κατω στις σκαλες.....Και τα αλλα παιδια το ιδιο....Πως δε χτυπησε κανενα παιδι απο κατω ειναι θαυμα....Χαλια η τσαντα.....

Και κανεις, παρολες τις συστασεις μας, δεν μπ-ορουσε να κανει τιποτα...Ουτε η Διευθυντρια, ουτε ο δασκαλος, ουτε ο συμβουλος...Ολοι ελεγαν δεν ειναι δικη μας αρμοδιοτητα...

Ο μικρος μου ηταν και ειναι πολυ αδυνατο και πολυ ψηλο παιδι....

 

Τωρα στο γυμνασιο η τσαντα διπλασιαστηκε σε βαρος ενω τα κιλα του παιδιου παρεμειναν.....

 

7 ωρες μαθημα στο σχολειο....Απο 2-3 βιβλια το καθε μαθημα + το τετραδιο και + το προχειρο = 30+ βιβλια και τετραδια τη ημερα.....Και η Γυμναστικη εχει βιβλιο.....!!!!! Μπορει να μην το ανοιγουν ποτέ αλλα οφειλουν να το εχουν μαζι τους!!!!!

 

Χωρια το νερο, ο χυμος, το τοστ και τα συναφη......

 

Και κανεις δε δινει σημασια....Μονο βγαινουν στην τηλεοραση και λενε ποσο κακο κανει το βαρος της σχολικης τσαντας στην πλατουλα του καθε δυσμοιρου παιδιου!!!!

 

Εμενα τωρα παει μονος του το πρωι, που ειναι πιο ξεκουραστο και παω μια εγω και μια μια φιλη μου και τα παιρνουμε το μεσημερι....

Οταν δε, εχει και καλιτεχνικα εχει και την εξτρα τσαντα με την ακουαρελα τις μπογιες τις τεμπερες και τα πινελα!!!!!

Και οταν εχει μουσικη κουβαλαει και 2 εξτρα βιβλια που αγοραζουμε εμεις και την φλογερα!!!!

 

Δεν ξερω πια τι να κανω....Και καλα, εγω δουλευω απογευματα λογω της φυσης της εργασιας μου και ειμαι σπιτι και το πρωι και το μεσημερι....οι αλλες μαμαδες που δουλευουν τι κανουν????

Οταν εχει πχ καλλιτεχνικα του παω εγω την εξτρα τσαντα την 5η ωρα π.χ και του την δινω απο τα καγκελα.....

Ειναι κατασταση αυτη????????

 

 

 

 

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια μου δεν πάνε ακόμα σχολείο (είμαστε σε στάδιο παιδικού/προνηπίου), και έτσι δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου θέματος. Πηγαίνοντας όμως σε ένα παιχνιδάδικο είχα την απορία γιατί επιτρέπεται να πωλούν τσάντες με ροδάκια (δεδομένου ότι είναι πιο βαριές από τις κανονικές, δεν έχουν αναλογική κατανομή βάρους, στη δε πλάτη εφάπτονται τα σίδερα στην πλάτη του παιδιού, μη επιτρέποντας έτσι να πατάει καλά η τσάντα).

Έτσι εντυπωσιάστηκα διαβάζοντας εδώ τις περισσότερες μαμάδες να έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τελικά είναι καλύτερα, και ως εκ τούτου στην πράξη αποδεκνύονται καλύτερες. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν στην πράξη πώς λειτουργεί, δηλαδή σε τι αναλογία σέρνει το παιδί την τσάντα με τα ροδάκια και σε τι αναλογία αναγκάζεται να την κουβαλάει.

 

μφχ

Μελα

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν στην πράξη πώς λειτουργεί, δηλαδή σε τι αναλογία σέρνει το παιδί την τσάντα με τα ροδάκια και σε τι αναλογία αναγκάζεται να την κουβαλάει.

 

μφχ

Μελα

 

Noμίζω πρέπει να το παρακολουθήσει μία μαμά αλλιώς δεν ξέρει. Το βάρος μιας τσάντας φθάνει τα 6 κιλά γιατί τις έχω ζυγίσει. Με τα ροδάκια και τον όλο σκελετό διαφωνώ γιατί προσθέτουν βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τσάντα για το βαφτηστήρι μου μιας και θα πάει πρώτη δημοτικού, αν και η αγορά έχει κατακληστεί με τσάντες που έχουν ροδάκια, εγώ τελικά τις απέριψα διότι έχω ένα θέμα με τη βρώμα που θα μαζεύουν από τους δρόμους όταν θα την τσουλάνε και άντε κάθε μέρα καθάρισμα τα ροδάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
βρε κοριτσια να ρωτησω κατι? εμενα θα παει η κορη μου πρωτη δημοτικου. με αυτα που διαβαζω δε θα μας κανει η τσαντα του νηπιαγωγιου ε? χαζη ερωτηση αλλα ηταν απο αυτες με τα ροδακια και πιστευα οτι θαταν οκ.. να κοιταξουμε για τσαντα δηλ??

 

Κι εμάς ο γιος μας ξεκινάει πρώτη κι έχουμε ακριβώς την ίδια απορία με τη supermama. Τόσα πολλά είναι τέλος πάντων τα βιβλία της πρώτης και απαιτείται μεγάλη τσάντα υψηλών προδιαγραφών; Ειλικρινά απορώ... Η κάθε γνώμη των εμπειρότερων γονέων είναι ευπρόσδεκτη!

 

Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΦΟΔΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ:

Τα παιδιά πρέπει να έχουν στη σάκα τους κάθε μέρα:

-Το πρώτο τεύχος όλων των βιβλίων.

- Ένα τετράδιο ορθογραφίας(κόκκινο), ένα εργασιών (πράσινο), ένα τετράδιο μαθηματικών με τα τετραγωνάκια και το τετράδιο πρώτης γραφής (Εκδ. Παπαδόπουλος).

- Την κασετίνα και τις μπογιές τους.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια μου δεν πάνε ακόμα σχολείο (είμαστε σε στάδιο παιδικού/προνηπίου), και έτσι δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου θέματος. Πηγαίνοντας όμως σε ένα παιχνιδάδικο είχα την απορία γιατί επιτρέπεται να πωλούν τσάντες με ροδάκια (δεδομένου ότι είναι πιο βαριές από τις κανονικές, δεν έχουν αναλογική κατανομή βάρους, στη δε πλάτη εφάπτονται τα σίδερα στην πλάτη του παιδιού, μη επιτρέποντας έτσι να πατάει καλά η τσάντα).

Έτσι εντυπωσιάστηκα διαβάζοντας εδώ τις περισσότερες μαμάδες να έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τελικά είναι καλύτερα, και ως εκ τούτου στην πράξη αποδεκνύονται καλύτερες. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν στην πράξη πώς λειτουργεί, δηλαδή σε τι αναλογία σέρνει το παιδί την τσάντα με τα ροδάκια και σε τι αναλογία αναγκάζεται να την κουβαλάει.

 

μφχ

Μελα

 

Θα μιλήσω για τη δική μας περίπτωση.

Ο μικρός μου θα πάει φέτος Β' Δημοτικού. Την περσινή χρονιά, στην Α' Δημοτικού, σκεπτόμενη ακριβώς όπως εσύ, απέφυγα την τσάντα με τα ροδάκια και του αγόρασα μια εξαιρετική σάκα της Kipling με τους ιμάντες για την πλάτη που ρυθμίζονται στο ύψος και με τα γνωστά μαξιλαράκια για την πλάτη θεωρώντας πως κάνω εξαιρετική επιλογή για την υγεία του παιδιού μου.

Το αποτέλεσμα στην πράξη: Βάζοντας από ένα τεύχος κάθε μαθήματος (συμπεριλαμβανομένου του βιβλίου των Αγγλικών) και ένα τουλάχιστον τετράδιο για κάθε μάθημα και το μπλοκ ζωγραφικής και την κασετίνα με μπογιές, μαρκαδόρους κλπ. και το παγούρι με το νερό, η τσάντα ήταν απλά......ασήκωτη ακόμη και για μένα!!! Παρ' ότι το παιδί δεν την κουβάλαγε πολλή ώρα, γιατί πηγαινοερχόταν με το σχολικό, ωστόσο όση ώρα έπρεπε να την έχει στην πλάτη του (από και προς το σχολικό, από και προς την τάξη, αναμονή κλπ.), υπέφερε!!!

Οπότε, ναι, φέτος σίγουρα η τσάντα θα είναι με ροδάκια! Απλώς, θα επιλέξω μια πολύ καλή εταιρεία, όπως είναι π.χ. η POLO (γύρω στα 65 ?) με πολύ καλό μηχανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εμας το σχολειο μας στο Βελγιο μας απαγορευει τις τσαντες με ροδακια :-(

Στις σκαλες ομως τι γινεται? Δεν ειναι ενα εξτρα βαρος ο μηχανισμος? Παντως ενας συναδελφος εδω με δυο παιδια στο δημοτικο κυκλοφορει με καροτσι λαικης και βαζει τις σακες μεσα,,,

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο ιντερνετ να δω μεχρι τι βάρος είναι εντάξει να κουβαλάνε τα παιδιά στην πλάτη.

 

Κάποιοι λένε το πολύ 20 % του βάρους τους

Άλλοι συστήνουν 10 - 15 % ...

Με τίποτα δεν σωζόμαστε.

Η κόρη μου που είναι 18 κιλά θα μπορούσε να κουβαλήσει από 1.8 - 3.6 κιλά στην πλάτη. Εγώ πάντως νομίζω ότι πάνω από 2 κίλα στην πλάτη δεν αντέχει να κουβαλά.

Της πήρα τσάντα με ροδάκια - η οποία έχει το βάρος της και υπολογίζω να πάει στα 5 κιλά με το περιεχόμενο. Τι θα κάνει αν βρει σκαλιά μπροστά της δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Δεν έχω λύση να προτείνω - τον πόνο μου θέλω να πω και γω...

Link to comment
Share on other sites

Janis εμεις αποφασαμε να ανεβαζουμε εμεις την τσαντα στην ταξη (εχουμε προσβαση γιατι θα ειναι στον ιδιο οροφο με τον μικρο). Ελπιζω να μην κουβαλαμε κασετινα αλλα να την αφηνουμε εκει, Βεβαια το κατεβασμα θα ειναι ενα θεμα,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Τα βιβλία πάντως είναι πάρα πολλά και οι τσάντες ασήκωτες. Αναρωτιέμαι γιατί δεν ακολουθούνται κάποιες επιτυχημένες πρακτικές άλλων ευρωπαϊκών χωρών στο θέμα αυτό.

Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein

Link to comment
Share on other sites

Εμας το σχολειο μας στο Βελγιο μας απαγορευει τις τσαντες με ροδακια :-(

Στις σκαλες ομως τι γινεται? Δεν ειναι ενα εξτρα βαρος ο μηχανισμος? Παντως ενας συναδελφος εδω με δυο παιδια στο δημοτικο κυκλοφορει με καροτσι λαικης και βαζει τις σακες μεσα,,,

Εχουν όμως θέσει κάποια κριτήρια για το πως πρέπει να είναι οι σχολικές τσάντες ?

Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τωρα το ειδα.. ΔΕν φιανεται να υπαρχουν κριτηρια και επειδη δεν υπαρχει και προγραμμα τα πηγαινοφερνουν ολα καθε μερα. Και στο σπιτι δεν εχουμε διαβασμα. Αλλα την στιγμη που δεν ξερω τι θα κανει αυριο τι να βγαλω???

Link to comment
Share on other sites

και εγω ανεβοκατεβάζω ακομη τη τσαντα!!! Εν τω μεταξυ , περιέργως, οσο μεγαλωνει η ταξη μικραινει και το βαρος της....

 

Μαλλον γιατι μετα αποφασιζουν τα παιδια και ολο και κατι ξεχνανε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...
  • 6 months later...

Απευθύνομαι στις δασκάλες.

Παίρνετε μέτρα από πλευράς σας για να ελαφρύνετε το βάρος με το οποίο επιβαρύνονται καθημερινά τα παιδιά; Όταν η κάθε δασκάλα ζητάει σε κάθε μάθημα ένα σωρό τετράδια, ντοσιέ κτλ πέραν των βιβλίων, συνειδητοποιεί ότι όλα αυτά είναι ασήκωτα για ένα παιδί; Όταν τα αναγκάζει να τα πηγαινοφέρνουν χωρίς να υπάρχει λόγος ή χωρίς τελικά να τα χρησιμοποιούν όλα, το συνειδητοποιεί άραγε; Πολύ αμφιβάλλω.

Γιατί όσο ελαφριά τσάντα και να πάρετε ή όσο ελαφρύ μηχανισμό και καλή κατανομή του βάρους και να έχει, άμα οι δασκάλες είναι στον κόσμο τους, δεν σώζεται η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σας έχει απασχολήσει η αντικατασταση των εντύπων απο ψηφιακά βιβλια;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εγω στην κόρη μου όταν με το καλό πάει σχολείο θα της πάρω με ροδάκια ...

Όταν πήγαινα σχολείο αποφάσιζα μόνη μου κάποια βιβλία να μην τα πάρω !!!

:-))))

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...