Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί πάγκο κουζίνας να διαλέξω;


tboys

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πριν λιγο καιρο φτιαξαμε την κουζινα μας στο νεο μας σπίτι. το ξύλο (ντουλαπια)είναι βακελιτης και για παγκο +την πλάτη βάλαμε χαλαζια. . Στο παλιό σπίτι είχα ξύλινο οπότε μπορώ να πώ οτι η διαφορά είναι μεγάλη. η επιφάνεια καθαρίζεται πανευκολα με το βετεξ όπως επίσης και η πλάτη. την κατσαρόλα και το ταψί τα ακουμπάω κατευθειαν επάνω στον πάγκο αν θέλω( προσέχω για να έχω) και δεν ανχώνομαι μη τυχόν και μού στάξει επάνω κάτι και αφήσει σημάδι όπως εμονι και πορτοκάλι. νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του ο χαλαζίας τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ημουν αναμεσα σε χαλαζια και corian.Ο χαλαζιας ειναι λιγο πιο φθηνος.Παρόλα αυτα ο ανθρωπος που μου εβαλε τον παγκο μου ειπε οτι ο χαλαζιας σαν υλικο ειναι καλυτερος.Το corian μου ειπε χαρασεται και αν βαλεις πανω ζεστη κατσαρολα φθειρεται σα να λιωνει.τωρα αληθεια μου ειπε ψεμματα?δεν ξερω.Παντως τον ακουσα και εβαλα χαλαζια...μας ηρθε και 1000 ευρω πιο φθηνος.Τωρα δεν εχω μετακομισει ακομα οποτε δεν τον εχω χρσιμοποιησει για να καταλαβω αν εκανα καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χαλαζια έχω. ειναι ακριβο σαν υλικό αλλα σαν ποιοτητα και σαν αισθητικο αποτελεσμα ειναι καταπληκτικος. δεν θυμαμαι ποσο εχει το τετραγωνικό, εμας η κουζινα ειναι πολυ μικρή, ντυσαμε με χαλαζια παγκο και πλατη και βγαλαμε κι ενα μικρο πάσο-τραπέζι και πληρωσαμε 3,500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο χαλαζίας πόσο κοστίζει το τετραγωνικό ;

 

Εξαρτάται από που θα το πάρεις. Όταν έφτιαξα τον πάγκο, βρήκα μέχρι και διπλάσια τιμή από αυτή με την οποία το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χαλαζια έχω. ειναι ακριβο σαν υλικό αλλα σαν ποιοτητα και σαν αισθητικο αποτελεσμα ειναι καταπληκτικος. δεν θυμαμαι ποσο εχει το τετραγωνικό, εμας η κουζινα ειναι πολυ μικρή, ντυσαμε με χαλαζια παγκο και πλατη και βγαλαμε κι ενα μικρο πάσο-τραπέζι και πληρωσαμε 3,500 ευρω.

 

 

Πω πω, απαγορευτικό νούμερο για μας αυτή τη στιγμή :(. Μάλλον θα συμβιβαστώ με τον κλασικό πάγκο γιατί έχω πολλά μέτρα :(.

Link to comment
Share on other sites

Χτίζουμε σπίτι και κοιτάμε για κουζίνες.

Το πρόβλημα μου είναι ο πάγκος.

Έχω δει τα corian και χαλαζία. Είναι αρκετά ακριβά και δεν ξέρω αν αξίζει....

Για πείτε καμια γνώμη-εμπειρία

 

Εγώ πάντως που το έψαχνα πολύ κατάλαβα ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για χαλαζία-γρανίτη ή κόριαν διότι τελικά ο πάγκος έφτανε να κάνει όσο δεν έκανε ολόκληρη η κουζίνα. Οπότε έβαλα πάγκο και πλάτη από το ίδιο υλικό λευκό με στρασάκια γκρι (ίδιο με τον χαλαζίασε σχέδιο) αλλά χρησημοποίησα βακελίτη της eltop και μου στοίχησε 900 ευρώ για 12μέτρα κουζίνας την στιγμή που για χαλαζία μου ζήταγαν 7ΟΟΟΕΥΡΩ!!Ε ΌΧΙ ΣΚΕΤΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το έψαχνα πολύ κατάλαβα ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για χαλαζία-γρανίτη ή κόριαν διότι τελικά ο πάγκος έφτανε να κάνει όσο δεν έκανε ολόκληρη η κουζίνα. Οπότε έβαλα πάγκο και πλάτη από το ίδιο υλικό λευκό με στρασάκια γκρι (ίδιο με τον χαλαζίασε σχέδιο) αλλά χρησημοποίησα βακελίτη της eltop και μου στοίχησε 900 ευρώ για 12μέτρα κουζίνας την στιγμή που για χαλαζία μου ζήταγαν 7ΟΟΟΕΥΡΩ!!Ε ΌΧΙ ΣΚΕΤΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ!!

 

 

Έβαλες βακελίτη και στο πίσω μέρος της κουζίνας αντί για πλακάκια ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 μέτρα χαλαζίας, με επένδυση από πίσω πάλι με χαλαζία(60 εκατοστά από πάγκο μέχρι πάνω ντουλάπια μου είχε στοιχίσει 2500 μαζί με τοποθέτηση

 

 

pk33 αν γνωρίζεις ο βακελίτης μπαίνει και στη πλάτη του πάγκου ; Και πόσο κοστίζει περίπου το μέτρο ; Για χαλαζία και corian δεν μας βλέπω να βάζουμε :(. Είμαστε αρκετά στριμωγμένοι οικονομικά :(:(.

Link to comment
Share on other sites

pk33 αν γνωρίζεις ο βακελίτης μπαίνει και στη πλάτη του πάγκου ; Και πόσο κοστίζει περίπου το μέτρο ; Για χαλαζία και corian δεν μας βλέπω να βάζουμε :(. Είμαστε αρκετά στριμωγμένοι οικονομικά :(:(.

 

Βακελίτης δεν μπαίνει και δεν είναι σωστό να μπει γιατί είναι μοριοσανίδα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα και απο μενα !

θα ηθελα τη βοηθεια σας παροτι μενουμε στο σπιτι μας μονο 3 χρονια ο παγος της κουζινας μαλλον απο κακο υλικο εχει αρχισει και φουσκωνει ετσι λοιπον πηραμε την αποφαση να τον αντικαταστησουμε !θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας τι παγκο να διαλεξω ?για να μην παθω τα ιδια ?και αν γνωριζετε και τιμες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

για αρκετα χρόνια μέναμε σε ενοίκιο όπου η κουζίνα είχε ξύλινο πάγκο και τον πρόσεχα συνέχεια. ¨οχι ταψια, όχι νερά όχι όξινα. πριν λίγο καιρό μετακονμίσαμε στο δικό μας σπίτι όπου και φτίαξαμε από την αρχή την κουζίνα. μετά από πολύ ψάξιμο αποφασίσαμε να βάλουμε πάγκο από χαλαζία και πλάτη.( μπορείς να βάλεις μόνο παγκο και πλακάκια για πλάτη). δεν έχω μετανιώση στιγμή!!κοβω λεμόνια πορτοκαλια ακουμπαω τα ταψια αμα δεν εχω κατι να το ακουμπισω πρόχειρα καθαρίζω με όλα τα απποριπαντικα κτλ. είναι λιγο ακριβός για 15 μετρα κουζινα 3000ευρώ με την τοποθετηση. νομιζω οτι αξιζει τα λεφτα του και θα το έχω μια ζωή.αν θες κατι αλλο ρωτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πρίν κάνεις οποιαδήποτε αγορά θα πρέπει να το ψαξεις πολύ γιατί ο καθενας ανάλογα με την πελατεία του και το πώς σε κόβει σου δίνει μια τιμή. Το ίδιο υλικό μπορεί να το βρείς και με την διπλάσια ή τη μισή τιμή.Εγ έβαλα τεχνογρανίτη που είναι πολύ γερός και δεν έχω και τον φόβο της ακτινοβολίας του γρανίτη. Απο το ψάξιμο εβγαλα φουσκάλες στα πόδια όμως τώρα τον βλέπω και τον χαίρομαι. Ασε που ότι και να πέσει δεν του κάνει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει τεχνογρανιτη που είναι επίσης πολύ ανθεκτικός γυαλίζει, ακουμπας οτι θέλεις και χωρίς να απορροφά αλλα έχει και ενα ακόμα πλεονέκτημα σε σχεση με τον κανονικο γρανίτη,δεν εκπέμπει καμια ακτινοβολία!! Τον έχω καταβολευτεί.Απο που είσαι?Αν θες να σου στείλω και το όνομα μιας έκθεσης που έχει πολλούς γρανίτες και τεχνογρανίτες για να δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

η γυναικα μου και εγω ειμαστε σε ενα δειλημα,τι ειναι καλητερο να βαλουμε στους 2 παγκους της κουζινας.καπακι(ξυλινο με επενδυση φορμαικας,)η,γρανιτη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ...γρανίτη και πάλι γρανίτη. Από τα λίγα πράγματα που βάζεις σε σπίτι και δεν το μετανοιώνεις ποτέ. Βάζεις κατσαρόλες καυτές, κόβεις ότι θες, λαμποκοπάει πάντα!

Link to comment
Share on other sites

η γυναικα μου και εγω ειμαστε σε ενα δειλημα,τι ειναι καλητερο να βαλουμε στους 2 παγκους της κουζινας.καπακι(ξυλινο με επενδυση φορμαικας,)η,γρανιτη?

 

κοίτα σε σύγκριση με τα 2 ο γρανίτης είναι καλυτερος.. ότι είναι ραδιενεργό στοιχείο δεν το γνωρίζω... αν όντως είναι βάλε ένα ντουροπάλ σε ότι σχέδιο θες εσυ και ξεμπερδεύεις .. εγώ έχω ντουροπαλ και είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένη. και τώρα που κάνω και άλλη κουζίνα πάλι ντουροπαλ έβαλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...