tboys

Τί πάγκο κουζίνας να διαλέξω;

Recommended Posts

Χαλαζίας. Πολύ πιο σκληρό από το corian, και εγώ το βρήκα πιο φτηνό. Αν είσαι Αθήνα στείλε μου pm για να σου πω που θα πάς. Εγώ πήγα απλά στην πηγή (εισαγωγέας που κάνει και λιανική σε τιμές χονδρικής)

Διαφημίσεις

Χαλαζίας. Πολύ πιο σκληρό από το corian, και εγώ το βρήκα πιο φτηνό. Αν είσαι Αθήνα στείλε μου pm για να σου πω που θα πάς. Εγώ πήγα απλά στην πηγή (εισαγωγέας που κάνει και λιανική σε τιμές χονδρικής)

Μπορείς να μου πεις κι εμένα από πού τον πήρες;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Να γράψω και 'γώ την γνώμη μου περι υλικών για πάγκο κουζίνας ή γενικά πάγκο εργασίας....Λοιπόν υλικά υπάρχουν πολλά αλλά όλα έχουν τον νόμο "οι 2 όψεις του νομίσματος". Ο πάγκος της κουζίνας, όπως μας έμαθαν στην αρχιτεκτονική, είναι ο χώρος όπου γίνονται ίσως οι πιο "βαριές" εργασίες και ίσως είναι ο χώρος όπου αναπτύσονται τα περισσότερα βακτηρίδια και βάκυλοι, όσο και αν πιστεύουμε οτι είναι το WC !!!!!

Το πιο "σκληρό" σαν υλικό (για χρήση πάγκου) είναι ο γρανίτης και μάλιστα όσο πιο μαύρος ο γρανίτης τόσο μεγαλύτερο συντελεστή σκληρότητας έχει......Υπάρχουν γρανίτες (Ελβετικοί) όπου τα μαχαίρια απλά δεν αφήνουν σημάδι !!!!! Σήμερα υπάρχουν τεχνικές συγκόλλησης-επεξεργασίας γρανίτη όπου "βγαίνουν" γρανίτες απο φρέζες χωρίς ίχνος αρμού ή συγκόλλησης.....απλά όπως είναι φυσικό το κόστος ανεβαίνει ανάλογα. Ο γρανίτης (ακόμα και ο πιο σκληρός) έχει ενα μεγάλο εχθρό --- το ΟΞΥ --- και ειδικά το κιτρικό οξύ, που δυστυχώς περιέχεται σε λεμόνια & πορτοκάλια.....Απλά τον λιώνει !!!!!!!

Λύση σ' αυτό το θέμα έχει δώσει ο τεχνογρανίτης, που είναι ίδιος (οπτικά) με τον γρανίτη, πιο φθηνός αλλά και πιο "μαλακός". Χαράσεται σχετικά ευκολότερα απ' οτι ενας φυσικός γρανίτης αλλά είναι ανθεκτικός στο οξύ...

Υλικά όπως το MDF ή άλλα υποπροιόντα ξύλου απλά έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί....Υπήρξαν λύσεις όπως μονωτικοί μανδύες αλλά σε 4-5 χρόνια η υγρασία θα περάσει 100% απο τα αρμοκάλυπτρα και θα αρχίσουν "τα όργαναν = μούχλα + φούσκωματα".

Ανοξείδωτα inox, σήμερα πλέον υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν καταπληκτικούς νεροχύτες απο inox που καμμιά σχέση δεν έχουν με εκείνους της γιαγιάς, αλλά έχει διαπιστωθεί (στο εξωτερικό) οτι χαράσονται και το μεγαλύτερο "κακό" οτι μένουν υπολλείματα του inox τ' οποία μεταβιβάζονται στα είδη διατροφής. Κάτι ανάλογο με το υλικό teflon ---- παγκόσμια καμπάνια να μην τρίβονται επ' ουδενή λόγο τα είδη με teflon επίστρωση !!!!!

Συνθετικά υλικά (Corian κτλ), καταπληκτικά υλικά με μή πορώδεις επιφάνειες που βοηθούν αφάνταστα στην αποφυγή μικροβίων και λοιπών μικροργανισμών. Αλλά περιέχοντας υλικά ρητινώδη και μέταλλα έχουν ενα μεγάλο μείον, οταν μετά απο χρήση χαραχθούν (γιατί χαράσονται) αφήνουν τρίμματα υλικού που είναι ακρως βλαβερά (ειδικά η ρητινώδης ακρυλική σκόνη είναι καρκινώδης). Μάλιστα σε τελευταίου τύπου μοντέλα (στην Ιταλία τα λένε Modesti) περιέχουν οξείδιο του πυριτίου (για να μην αλλάζει το χρώμα μετά απο καιρό αλλά και να είναι περισσότερο πυρίμαχα) έχει παρατηρηθεί οτι μετά απο καιρό θρυμματίζονται αφήνοντας ακόμα πιο επικίνδυνη σκόνη.

Οπότε λογικά θα αναρωτηθούμε "Ποιό να διαλέξω;;;". Όπως είπα και στην αρχή ολα έχουν 2 όψεις, την καλή και την κακή......Αν εξαιρέσουμε τον όνυχα (πανάκριβος) τότε προσωπικά θα προσανατολιζόμουν σε πάγκο γρανιτένιο -- μονής κοπής -- επιστρωμμένο με μεμβράνη σκλήρυνσης....

Eγώ έχω βάλει τον μαυρο γρανίτη με ασημένια περλίσματα από το 1998. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Εχω βάλει στον πάγκο και στον τοιχο της κουζίνας (μόνο αυτόν τον τοίχο που είναι γύρω γυρω από τα ντουλάπια). Τον καθαρίζω πρώτα με το σφουγγάρι των πιάτων μαζί με υγρό πιάτων και μετά με βεντέξ. Καθαρίζει αμέσως, τον τοίχο τον καθαρίζω για έξτρα λάμψη όποτε το θυμάμαι μα αζαξ για τα τζάμια. Οι αρμοί είναι μαυροι και δε φαίνονται καθόλου. Τόσα χρόνια δεν έχει κάνει κανέναν λεκέ (και μου κάνει εντύπωση που γράψατε ότι κάνουν λεκέδες) ούτε γρατζουνιές. Τον είχα χρυσοπληρώσει τότε αλλά ευτυχώς δεν έχω παράπονο.

Το άλλο υλικό για τον πάγκο που γραφετε δεν το έιχα ακούσει τότε. Μάλλον θα είναι καινούργιο. Σας παρακαλώ μήπως έχετε καμιά φωτο να δω πως είναι;

http://www.tekna-italia.it/i/corian/corian10.jpg

http://www.elliotts.uk.com/my_documents/my_pictures/Corian_K10850.jpg

βρήκα αυτά!!

κάτι φαίνεται παρασκευή 13...

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Αυτό στη 2η εικόνα μοιάζει με το γρανίτη μου. Δλδ αν κατάλαβα καλά το corian είναι μία καλή απομίμιση γρανίτη; Τουλάχιστον είναι πιο οικονομικά;

Εγώ που ρώτησα για corian επειδή μου αρέσει τρελά μου βγαίνει πολύ ψηλά το κόστος. Θέλω γύρω στα 2500 ? μόνο για τον πάγκο οπότε δυστυχώς θα καταλήξω στον απλό, φθηνό και κλασσικό βακελίτη.

Και θα τον βλέπω και θα κλαίω αλλά τι να κάνουμε???

sj3dp3.png

τόσα πολλά?α παπα.

ίσως αργότερα μπορέσεις να τον βάλεις.

ας είμαστε αισιόδοξοι!!

όταν φτιάχνεις σπίτι,από κάπου πάντα θα κόβεις!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

τόσα πολλά?α παπα.

ίσως αργότερα μπορέσεις να τον βάλεις.

ας είμαστε αισιόδοξοι!!

όταν φτιάχνεις σπίτι,από κάπου πάντα θα κόβεις!!

Ακριβώς έτσι. Κι επειδή ο βακελίτης θα μου κοστίσει 300 ? ........... είναι μεγάλη η διαφορά όπως καταλαβαίνεις!!

sj3dp3.png

Διαφημίσεις

...Το πιο "σκληρό" σαν υλικό (για χρήση πάγκου) είναι ο γρανίτης και μάλιστα όσο πιο μαύρος ο γρανίτης τόσο μεγαλύτερο συντελεστή σκληρότητας έχει......Υπάρχουν γρανίτες (Ελβετικοί) όπου τα μαχαίρια απλά δεν αφήνουν σημάδι !!!!! Σήμερα υπάρχουν τεχνικές συγκόλλησης-επεξεργασίας γρανίτη όπου "βγαίνουν" γρανίτες απο φρέζες χωρίς ίχνος αρμού ή συγκόλλησης.....απλά όπως είναι φυσικό το κόστος ανεβαίνει ανάλογα. Ο γρανίτης (ακόμα και ο πιο σκληρός) έχει ενα μεγάλο εχθρό --- το ΟΞΥ --- και ειδικά το κιτρικό οξύ, που δυστυχώς περιέχεται σε λεμόνια & πορτοκάλια.....Απλά τον λιώνει !!!!!!!

Εάν θυμάμαι καλά - γιατί έχει περάσει σχεδόν μια δεκαετία από τότε που τον βάλαμε - εχθρός του γρανίτη είναι το λάδι και όχι το οξύ. Το πορτοκάλι και κυρίως το λεμόνι αφήνουν λευκούς λεκέδες στο μάρμαρο και όχι στον γρανίτη! Εγώ πάντως μετά από τόσα χρόνια χρήσης δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Και ο λεκές από λάδι με το χρόνο νομίζω ότι εξαφανίζεται. Και επειδή οι αποχρώσεις των γρανιτών είναι πολύ μπερδεμένες με διάφορα χρώματα - εμένα είναι σκούρο μπεζ με νερά καφέ & γκρι - δεν φαίνονται ούτε οι λεκέδες ούτε οι αρμοί. Νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του. Εξάλλου κουζίνα δεν αλλάζεις κάθε 5ετία, έτσι δεν είναι?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Εγώ που ρώτησα για corian επειδή μου αρέσει τρελά μου βγαίνει πολύ ψηλά το κόστος. Θέλω γύρω στα 2500 ? μόνο για τον πάγκο οπότε δυστυχώς θα καταλήξω στον απλό, φθηνό και κλασσικό βακελίτη.

Και θα τον βλέπω και θα κλαίω αλλά τι να κάνουμε???

Μην ανησυχείς, δεν θα κλαίς. Μια χαρά είναι και ο βακελίτης και αρκετά ανθεκτικός (τρελλά ανθεκτικός σε σχέση με το κόστος του)

Να προσέξετε όμως την ένωση με τον νεροχύτη. Ο βακελίτης είναι μια χαρά αρκεί να μην περάσει νερό στο νοβοπάν. Αν το εξασφαλίσεις αυτό (γύρω από τον νεροχύτη και στην ένωση με τον τοίχο - να βάλεις πιχάκι εκεί) τότε θα σου κρατήσει πολλά πολλά χρόνια.

Στο σπιτι που νοικιαζω ο παγκος της κουζινας ειναι με πλακακια.

Δυστυχως ομως εχει παρουσιασει υγρασια και καποια εχουν παθει καθιζηση και πολυ φοβαμαι οτι μια μερα θα καταρευσει ολος ο παγκος.

Προσπαθω να βρω πως να το αντικαταστησω. ΤΟ προβλημα ειναι οτι η κουζινα ειναι σε Γ και ακριβως στη γωνια ειναι μια γουρνα. Οσους ρωτησα μου ειπαν οτι υπαρχουν παγκοι μεχρι 80 ποντους αλλα στο σημειο της γουρνας ειναι 1,10 και θα εχει ενωσεις. Οι ενωσεις ομως αυτες θα εχουν αποτελεσμα να ξανατραβηξει υγρασια.

Ενας μας προτεινε να βαλουμε φορμαικα για να ειναι ενιαιο χωρις ενωσεις αλλά φοβαμαι οτι η φορμαικα δεν θα αντεξει τοσο πολυ τελικα, δεν ειναι καλο υλικο.

Μηπως εχετε να μου προτεινετε κατι;

Από τη στιγμή που το νοικιάζεις νομίζω ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να προχωρήσει σε επισκευές.Δεν δημιουργήθηκε το πρόβλημα από κακή χρήση δική σου έτσι?Και σε εμάς είχε χαλάσει το θερμοσίφωνο παράδειγμα και τα έξοδα τα επιβαρύνθηκε ο ιδιοκτήτης

Διαφημίσεις

Ναι ευτυχως δεν εχω τετοιο προβλημα, θα τα αφαιρεσει κανονικα απο το ενοικιο. Απλα μου ειπε να ψαξω να βρω εγω μαστορα και προσφορες. Το θεμα μου ειναι λειτουργικο. Η γωνια εχει βαθος 1,10, οπου μπαινει και μια μονη γουρνα και οι παγκοι κουζινας έχουν βάθος 80 ποντους οποτε αναγκαστικα θα μπουν ενωσεις αλλά εμεις θελουμε να τις αποφυγουμε για να μην υπαρχει ζημια και μετα απο την υγρασια.

υπαρχει ενα υλικο που μπαινει ενιαιο σαν παγκος,corian το λενε νομιζωειναι πανακριβο αλλα τελειο.κανε μια αναζητηση κ μιλα με τους ανθρωπους,εξηγησε τους την ιδιατεροτητα του παγκου,πιστευω θα σε βοηθησουν περισσοτερο

Επαναφέρω το θέμα, θέλοντας να ρωτήσω, αν κάποια κοπέλα έχει βάλει κόκκινο/ μπορντώ χρώμα στον πάγκο της κουζίνας της, ή στην κουζίνα της γενικά!

Θέλω να βάλω πορτάκια ή πάγκο μπρορντώ γιατί μου αρέσει πάρα πολύ αλλά έχω εναν ενδιασμό για το κάθάρισμα τους..

Φαίνονται οι λεκέδες, τα άλατα του νερού, οι δαχτυλιές ή είναι οκ?

Επίσης μηπως εκτός το χρώμα έχει να κάνει και το αν είναι ματ η επιφάνεια ή γιαλυστερή??

Εχω την εντυπωση ότι στα γιαλυστερά φαίνεται η βρωμιά περισσότερο

Κορίτσια βοήθεια, αν έχει κάποια, ας με διαφωτίσει!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Φαίνονται οι λεκέδες, τα άλατα του νερού, οι δαχτυλιές ή είναι οκ?

Επίσης μηπως εκτός το χρώμα έχει να κάνει και το αν είναι ματ η επιφάνεια ή γιαλυστερή??

Εχω την εντυπωση ότι στα γιαλυστερά φαίνεται η βρωμιά περισσότερο

Κορίτσια βοήθεια, αν έχει κάποια, ας με διαφωτίσει!!

Φαίνεται φαίνεται!!!Ματ να βάλεις...εμάς μας έβαλε ο "έξυπνος" που μας έφτιαξε την κουζίνα, γυαλιστερό (ενώ ήθελα ματ) και έχω δεινοπαθήσει.

Αρα συμφωνούμε οτι το ματ είναι καλύτερο και έχει μεγαλύτερη ανοχή στα άλατα/ δακτυλιές/ σκόνη.

Όσον αφορά το χρώμα, έχει καμία μπορντώ? Γιατί παιζει και αυτό ρόλο.

Άλλο το ματ εκρού (στο οποίο δεν φαίνεται τίποτα από τα παραπάνω) και άλλο το ματ wenge -σκούρο καφέ, που το έχω πχ στα έπιπλα και φαίνονται τα πάντα!

Εχει καμία σκούρο κόκκινο ή μπορντώ κάπου?

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Αρα συμφωνούμε οτι το ματ είναι καλύτερο και έχει μεγαλύτερη ανοχή στα άλατα/ δακτυλιές/ σκόνη.

Άλλο το ματ εκρού (στο οποίο δεν φαίνεται τίποτα από τα παραπάνω) και άλλο το ματ wenge -σκούρο καφέ, που το έχω πχ στα έπιπλα και φαίνονται τα πάντα!

Παιζει ρολο η ποιοτητα του ξυλου στα πορτακια.Εαν βαλεις μπορντω παγκο μονοχρωμο και ματ να ειναι θα φαινονται οι δαχτυλιες.

Μην μπερδεύεσαι άλλη ποιότητα υλικού το ένα και άλλη του άλλου. Συνήθως στα έπιπλα σπιτιού χρησιμοποιούν δρυς, οξυά, καπλαμά καρυδιάς, κοκ. και αυτά είναι μόνο λουστραριστά. Οι πάγκοι της κουζίνας είναι φορμάϊκα, (υπάρχουν βέβαια και λουστραριστοί αλλά όχι σε μπορντώ!), τα πορτάκια είναι είτε βακελυτικά αφού τα θες χρωματισμά είτε μελαμινικά. Στα δεύτερα παίζει ρόλο οι ποιότητα της μελαμίνης, δηλαδή με τι ρητίνες είναι βαμμένη - επενδεδυμένη. Ελπίζω να σε βοήθησα.

O5X4p2.png 

Θα μπορουσες να κανεις μια διχρωμια, να βαλεις λιγα πορτακια κοκκινα ή μπορντω.

Οπως και να το κανεις στα γυαλιστερα φαινονται πιο πολυ οι δαχτυλιες.

Εαν τελικα αποφασισεις για γυαλιστερο, θα σου προτεινα να μην βαλεις ακρυλικο, γιατι γρατζουνιεται πολυ ευκολα,καλυτερα βακελιτη.

Προσανατολίζομαι να βάλω τελικά όχι πάγκο, αλλά μπορντώ πορτάκια στα ντουλάπια της κουζίνας. Εννοείται βακελιτικά και εννοείται ματ..Οπότε ballou σε αυτήν την ποιότητα, τι λες? Θα φαίνονται τα πάντα?

Επίσης είδα έναν συνδιασμό wenge με τόνο αλουμινίου στο χρώμα, -όχι δηλαδή το πολύ σκούρο..- και λέω να το συνδιάσω με το μπορντώ. Δηλαδή δύο χρώματα. Τα πορτάκια και τα δύο έχουν την υφή την σαγρέ..Δείτε εδώ http://www.eltop.gr/prod_details.php?product_id=557 (το wenge) και εδώ http://www.eltop.gr/prod_details.php?product_id=283 το μπορντώ..

Η σαγρέ επιφάνεια έχει πρόβλημα στο καθάρισμα? Ο κουζινάς μου έλεγε ότι δεν έχει, απλά την καθαρίζεις με τη φορά των "νερών"

Επίσης βάζοντας τα δάκτυλα μου πάνω στο wenge ΔΕΝ φαινόντουσαν οι δακτυλιές, ενώ στο μπορντώ φαινόντουσαν. Λέω να βάλω κάτω το wenge και πάνω το μπορντώ!

Για πείτε μου βρε κορίτσια, την άποψη σας..!!! Ευχαριστώ

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα