Recommended Posts

τελικά τα πράγματα έγιναν χειρότερα, μιας που κολλήσαμε και την πρώτη ίωση από τον βρεφονηπιακό, φαρυγγίτιδα.. έχει 40 πυρετό και πόνο στο λαιμό το μωράκι μου... βέβαια η γιατρός μας μας έγραψε από χτες και singulair, για 6μηνη χρήση κι ελπίζει να είναι καλύτερα τα πράγματα.. τι να πω.. το βλέπω να υποφέρει και λιώνω...

Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολους, επαναφερω το θεμα να ρωτησω ποια η εξελιξη της υγειας των παιδιων σας? Ο γιος μου 7μισι ετων, εχει ευαισθησια στα βρογχικα, καθε ιωση που τσιμπαει του γυρναει παντα σε σπαστικο βηχα, αρχικα το παλευουμε μονο με αερολιν, ομως (οπως και την τελευταια φορα προχτες δλδ) παρολο που ο βηχας μες την μερα σε ηρεμια ειναι πλεον ελαχιστος, οταν τρεχει χοροπηδαει κλπ τον πιανει ξανα και παιρνει τοτε αναγκαστικα flixotide γιατι δεν γινεται να μην πηγαινει πχ 3 βδομαδες στιβο-μπασκετ μονο κ μονο γιατι αρχιζει να βηχει οταν κινειται.. Τελειωνει αραγε ολο αυτο?

Γειά σου. τα παρακάτω ισχύουν για ενήλικες - για παιδιά δεν ξέρω τι ισχύει. 

από ότι διάβασα, δεν είμαι ειδικός προσοχή,   δεν υπάρχει "ευαισθησία" στα βρογχικά, ή έχεις άσθμα ή δεν έχεις. 

δηλαδή πρέπει να διαγνωστεί...

σε μια παρουσίαση καθηγητη που είδα, για να ενημερωθω για μένα γιατί έχω μάλλον άσθμα αθλητικό δηλαδή eib  exersise induced asthma είπε ότι 80% όσων έχουν ασθμα  

έχουν και άσθμα αθλητικό ( που ενεργοποιείται μέσω της άθλησης κ ανέβασμα παλμών κρύο αέρα κλπ)

Ενώ όσοι έχουν αθλητικό δεν έχουν απαραίτητα και άσθμα γενικά. 

Είπε, ότι όποιος έχει διαγνωστεί με άσθμα είναι πολύ επικίνδυνο, να μην έχει σταθερή κανονική θεραπεία με κορτικοστεροειδές μαζί με το διασταλτικό. 

Διασταλτικό αν θυμαμαι καλά είναι το αερολίν. 

κάποτε έιχα κάνει 3 μήνες θεραπεία κατόπιν σύστασης πνευμονολογου με τα δυο αυτα σπρει που λες και μου πέρασε ο χρόνιος βηχας που είχα για περίπου 1 χρόνο. 

(πριν 10 χρόνια αυτό χωρίς αλλο πρόβλημα στο ενδιάμεσο)

Ο καθηγητής αυτός στην διάλεξή του στο youtube,, είπε ότι το άσθμα, αν δεν έχει συστηματική χρήση και των ΔΥΟ σπρέι,πιθανώς και θανατηφόρο.  ΝΑΙ. 

αν έχεις μόνο αθλητικό άσθμα, τότε μπορείς να χρησιμοποιείς και μόνο το αερολίν ( albuterol?).

Αν χρησιμοποιείτε το κορτικοστεροειδές όποτε νάναι, είναι εντελώς λάθος, από ότι ξέρω. Η χρήση πρέπει να είναι σταθερή... 

Μόνο το διασταλτικό, σκέτο, μπορεί να χρησιμοποιθεί κατά βούληση εώς -3 φορές το πολύ την εβδομάδα, για το αθλητικό άσθμα.  

Τα κορτικοστεροειδή δεν είναι κατά βούληση.

Νομίζω ότι πρέπει να πάτε σε άλλο ειδικό να σας ενημερώσει σωστά, γιατί εγώ τα ξέρω αυτά μόνο από παλιότερες γνώσεις και από χρηση κορτικοστεροειδούς για αγγειοκινητική ρινίτιδα, και δεν είμαι ειδικός. 

Εγώ προσωπικά έπαθα προσφατα φούλ κρίση άσθματος μετά από άσκηση που ξεπέρασα τις αντοχές μου, κ μου ηταν πολύ δυσάρεστο  (φρίκη) και ψάχνω τώρα να μου κάνουν το σωστό τέστ. 

Υπάρχει τέστ που γίνεται , όπου μετριέται το FEV 1  (δεν ξέρω τι είναι αυτό) αλλά όπως και να έχει το άσθμα θέλει διάγνωση, και υπάρχει τρόπος για αυτό.  

Δεν είναι σωστή η συνταγογράφηση χωρίς να έχει γίνει το τεστ πριν, αυτό έχω καταλάβει. 

Α, το αθλητικό άσθμα, επαναφέρεται δηλαδή σου επιστρέφει η ικανότητα να αναπνεύσεις, αλλά  από το κανονικό όχι απαραίτητα.

Για αυτό ο καθηγητης τόνισε ότι πρέπει να υπάρχει σωστή διάγνωση, γιατί  με το πρώτο, δεν κινδυνεύει το άτομο. Επανέρχεται η λειτουργεία με το που μειώσεις παλμους/ανάγκη οξυγόνου κλπ. 

Ενώ αν έχεις κανονικό άσθμα και παθεις κριση  στην άθληση, μπορεί να μην επανέλθει η κανονική λειτουργεία. ΠΡΟΣΟΧΗ, λοιπόν! .

Επεξεργάστηκαν by belleblue

3 hours ago, RITA8 said:

Καλημερα σε ολους, επαναφερω το θεμα να ρωτησω ποια η εξελιξη της υγειας των παιδιων σας? Ο γιος μου 7μισι ετων, εχει ευαισθησια στα βρογχικα, καθε ιωση που τσιμπαει του γυρναει παντα σε σπαστικο βηχα, αρχικα το παλευουμε μονο με αερολιν, ομως (οπως και την τελευταια φορα προχτες δλδ) παρολο που ο βηχας μες την μερα σε ηρεμια ειναι πλεον ελαχιστος, οταν τρεχει χοροπηδαει κλπ τον πιανει ξανα και παιρνει τοτε αναγκαστικα flixotide γιατι δεν γινεται να μην πηγαινει πχ 3 βδομαδες στιβο-μπασκετ μονο κ μονο γιατι αρχιζει να βηχει οταν κινειται.. Τελειωνει αραγε ολο αυτο?

Παιδοπνευμονολόγος το έχει δει το παιδί?

Αν όχι θα πρέπει να το προγραμματίσετε άμεσα καθώς είναι ο μόνος που μπορεί να σας βοηθήσει.

Τυχαίνει και έχει κοριτσάκι πολύ φίλης μου, ίδιας ηλικίας, όπως ακριβώς το περιγράφεις. Κάθε ίωση της γυρνάει σε σπαστικό βήχα και η έντονη άθληση της κάνει σαν δύσπνοια. Η μαμά έχει αλλεργικό άσθμα. Τη μικρή την παρακολουθεί γνωστός παιδοπνευμονολόγος 3 χρόνια. Ξέρω ωστόσο ότι το παιδί πρακτικά τους τελευταίους 3 χειμώνες (από φθινόπωρο έως αρχές καλοκαιριού) έκανε καθημερινή χρήση κορτιζόνης και εισπνεόμενων. Και επειδή και η κουμπάρα μου (με πολύ μικρότερο παιδάκι σε ηλικία) αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα, η ίδια με αυτοάνοσο της ίδιας κατηγορίας, και εκείνη μου είπε ότι η συνηθισμένη προσέγγιση είναι συστηματική χρήση κορτιζόνης για μεγάλο διάστημα (ανεξάρτητα με το αν υπάρχουν ή όχι συμπτώματα) - μάλιστα αυτό είναι που την προβληματίζει κιόλας. 

Εσάς παιδοπνευμονολόγος το έχει δει το παιδί;

Διαφημίσεις

Και συγγενόπουλο μας που το παρακολουθεί ιατρός από βρέφος, με τα ίδια συμπτώματα παίρνει την χρόνια αγωγή με κορτιζόνη όπως περιγράφει η @vtgian. Και φίλη της κόρης μας ομοίως. Και συμμαθήτριά της ομοίως. Δηλαδή κι εγώ από όσο ξέρω αυτή είναι η συνήθης πρακτική (κλασικής ιατρικής). Και ναι,τους προβληματίζει όλους αυτό σε βάθος χρόνου, ιατρούς και γονείς. Φέτος το συγγενόπουλο μας στα 8έτη σχεδόν, πρώτη φορά οι απλές μύξες δεν του έκαναν επιλοκή και δεν πήρε εισπνεόμενα. Οι γιατροί αφήνουν ένα παράθυρο, μου είπε η μητέρα, μεταξύ 8 και 13 ετών αν θυμάμαι, όπου θα φανεί αν το πρόβλημα θα εξασθενήσει-εξαλειφθεί ή θα μείνει χρόνιο.

Περαστικά σας! Υπομονή!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα