Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να ξαναγινω μανουλα?(μετά από καισαρική)


Recommended Posts

Amarylis μου να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με τις ευχές μου να υποδεχτείτε και το νέο μέλος της αδελφούλας σου!Συγχαρητήρια :P !Τα παιδάκια είναι ωραίο να έχουν μικρή διαφορά ηλικίας αν και είναι λίγο κουραστικό για εμάς αλλά συνυπάρχουν πολύ ωραία κι εμένα τα δικάμου έχουν ακριβώς 2 χρόνια διαφορά!Εγώ νομίζω οτι το μωράκι της αδελφής σου θα πάρει πολύ αγάπη από όλες τις πλευρές και αυτό φαίνεται από τον τρόπο τον αξιοθαύμαστο που φέρθηκες εσύ απέναντί της και είσαι πολύ αξιόλογος άνθρωπος :wink: !!Πιστεύω οτι πρέπει να συζητήσεις με τον αντρούλη σου για το 2ο παιδάκι που τόσο επιθυμείς και να τον ρωτήσεις γιατί νομίζει οτι δεν είναι η κατάλληλη ώρα γι αυτό :o !Νομίζω οτι μια καλή συζήτηση και επιχειρηματολογώνταςκι εσύ θα φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα!!Σου εύχομαι ο τι καλύτερο!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σε όλες της μανούλες. Είμαι η Μαρία και έχω ένα αγοράκι 1 έτους, τον Κωνσταντίνο. πριν λίγες μέρες μάθαμε ότι είμαι πάλι εγκυος (5 εβδομάδων). Ηαλήθεια είναι ότι το θέλαμε να έρθει τόσο γρήγορα αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί λιγάκι. ελπίζω όλα να πάνε καλά..

.png
Link to comment
Share on other sites

ΖΑΜΒΕΤΟ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, η αλήθεια είναι ότι η αδερφή μου είναι ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου και οι επιθυμίες και τα άγχη της όλα αυτά τα χρόνια τα είχα κάνει και δικά μου.Μέρα με την μέρα όλο και πιο έντονη γίνεται η επιθυμία μου να κάνω ένα μωρό ακόμη, και μεγαλώνει όλο και περισσότερο όταν βλέπω τον μικρό μου πώς κοιτάει τα άλλα παιδάκια, και πόσο δυνατές είναι οι σχέσεις μεταξύ των αδερφιών.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που διάβασα ότι είναι έγκυες να έχουν καλή εγκυμοσύνη. :)

 

Ζήμερα θα πάμε να δούμε τους "μελλοντικούς γονείς" :) και δεν ξέρω τί δωράκι θα μπορούσα να τους πάω..

Θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για ζιπουνάκια κλπ και σκέφτηκα να τους πάω ένα φυλαχτό καρφιτσωμένο σε ένα ζευγαράκι παπουτσάκια αγκαλιάς..

πώς το βλέπετε?έχετε καμία ιδέα?

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας σχετικά με το πως εξελίχθηκε η δεύτερη εγκυμοσύνη σας,μετά από μια πρώτη καισαρική.Πονούσατε κατά την διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης? έπρεπε να προσέχετε πιο πολύ απ'ότι στην πρώτη? και ότι άλλο εσείς νομίζετε ότι πρέπει να γνωρίζει μια γυναίκα που θέλει κάποια στιγμή να προχωρήσει σε επόμενη εγκυμοσύνη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πάντως που είχα κοντινή εγκυμοσύνη μετά την καισαρική δεν προσεχα καθόλου. Είναι ως τώρα πολύ καλή εγκυμοσύνη. Η μόνη διαφορά που παρατήρησα είναι ότι στις αρχές ένιωθα μερικές φορές πονάκια στην περιοχή της τομής. Ειδικά αν κουραζόμουν πολύ μια μέρα, με ορθοστασία και σήκωνα συνέχεια το μωρό πονούσα στην τομή. Αυτό όμως απότι άκουσα είναι φυσιολογικό γιατί μεγαλώνοντας η μήτρα τεντώνεται και η τομή.

Link to comment
Share on other sites

chrissa καλησπέρα

 

έμεινα έγκυος στο δεύτερο γιοκα μου όταν ο πρώτος ήταν 13 μηνών και είχα γεννήσει με καισαρική. Δεν θυμάμαι να ένοιωθα κάτι ενοχλητικό, καμιά φορά τραβούσε λίγο η τομή αλλά υποφερτά. Δεν πονούσα και ο γιατρός δε μου είχε πει να προσέχω κάτι περισσότερο από στην πρώτη.

ελπίζω να βοήθησα

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα δίμηνο νομίζω ότι δεν θα νοιώθεις τίποτα διαφορετικό. Και γω ένοιωθα 4-5 μήνες μετά ακόμα μουδιασμένη την περιοχή της τομής και λίγο περίεργα αλλά μετά τους 6-7 μήνες ήταν σαν να μην είχα κάνει ποτέ καισαρική. Και ένα μήνα μετά έμεινα πάλι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι δεν πρέπει να μείνω έγκυος για έναν χρόνο, ούτως ώστε να δοθεί ο χρόνος που χρειάζεται για να επουλωθεί η τομή της μήτρας και όχι η εξωτερική.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια καισαρικη στην αλλη πρεπει να εχει περασει ενας χρονος.Εγω γεννησα πριν 5,5 μηνες και μαλλον ειμαι παλι εγκυος απο οτι δειχνουν οι χοριακες.Ο γιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα.Ξερω και περιπτωσεις με καισαρικη που ξαναμεινανε εγκυος στο σαραντισμο και γεννησανε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

κοριτσια να σας πω και εγω απο την πλευρα μου,μεγαλωσα μονη μου,μοναχοπαιδι ειμαι,αλλα ο θεος μου χαρησε τρια αγγελουδια,που διστυχως τα γεννησα με καισαρικη,αλλα στον κυκλο μου εχω παραδειγματα απο γυναικες με 6 καισαρικες και μια αλλη με 8 που παει να πει οτι η γεννηση ειναι ενα δωρο αγαθο απο τον Θεο και δεν πρεπει να βαζουμε την λογικη μπροστα,γιατι θα πελεγωσουμε.Η συνυφαδα μου τα 4 πρωτα εχουν περιπου 22-23 μηνες διαφορα το 5ο ειρθε μετα απο 3,5 χρονια και το 6ο μετα απο 2,5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιμα μην αγχονεσε το πρωτο με το δευτερο παιδι μου εχουν 22 μηνες και το δευτερο με το τριτο 17 μηνες,ειναι λιγο ζορικααλλα θα δεις πως θα μεγαλωνουν μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2008 ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΕΝΝΑΩ ΤΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ.ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΑΓΧΟΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ?ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ή ΕΜΠΕΔΩΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΡΗΞΗ?ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2008 ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΕΝΝΑΩ ΤΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ.ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΑΓΧΟΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΜΟΥ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ?ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ή ΕΜΠΕΔΩΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΡΗΞΗ?ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

 

Η οδοντίατρός μου γέννησε πέρσυ το Δεκέμβρη με καισαρική και φέτος θα ξαναγεννήσει Δεκέμβρη. Ο γυναικολόγος της που είναι και συγγενής της, τη διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να ξανακάνει καισαρική, πρόβλημα θα υπάρχει αν δε κάνει καισαρική και θελήσει φυσιολογικό. Για να μη σπασουν τα νερά και τα υπόλοιπα που γράφεις θα της πάρει το μωρό γύρω στις 3 εβδομάδες νωρίτερα. Εγώ αυτά στα λέω από συζήτηση που είχα μαζί της, αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειρηνη κι εγω τον Νοεμβριο του 2008 γεννησα με καισαρικη αλλα δεν ειμαι εγκυος οποτε δεν εχω αναλογη εμπειρια απλα θελω να σου πω οτι ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να μεινω εγκυος μετα απο 6 μηνες κ δε θα υπαρχει προβλημα. Απ οτι γνωριζω κανουν καισαρικη στην 38 εβδομαδα απο εκει κ περα δε ξερω να σου πω περισσοτερα, ελπιζω να βοηθησα εστω κ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Eirini ego gennisa 17 mines meta tin kaisariki moy, fisiologika malista. Oute provlimata me tin mitra oute tipota, ke esi anisixis gia kaisariki? Mi fovase giati akoma ki an se piasoyn pio grigora oi ponoi, prepi na perasoun polles ores dinaton sispaseon gia na simvi riksi mitras (pou ine ekseretika spanio na simvi)

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου γιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να ξαναμεινω εγκυος μετα απο ενα χρονο(ειχα γεννησει με καισαρικη το 1ο παιδι).παντως επειδη πλεον αυτο συμβαινει πολυ συχνα οι γιατροι το αντιμετωπιζουν χωρις προβλημα και δεν ανησυχουν. τα μεσα που διαθετουν σημερα ειναι τετοια που δεν κινδυνεθει ουτε το παιδι αλλα ουτε η μαμα.

με το καλο.....!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ? ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...