Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε όλους. Το ερωτημα μου ειναι: ειμαι αγαμη και ετοιμαζομαστε με τον συντροφο μου να κανουμε εξωσωματικη γονιμοποιηση. Οπως γνωριζεται το ΙΚΑ δεν καλυπτει τα φαρμακα επειδη ειμαι άγαμη. Γνωριζετε εαν υπαρχει αλλος τροπος να τα καλυψω; (ως σπερματεγχυση;;;;;). Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Renita μου να ήταν η τελευταία ταλαιπωρία σου αυτή και από τώρα και στο εξής να έχεις μόνο χαρές!

 

Μακάρι για όλες μας να χουμε μόνο χαρές από εδώ και πέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους. Το ερωτημα μου ειναι: ειμαι αγαμη και ετοιμαζομαστε με τον συντροφο μου να κανουμε εξωσωματικη γονιμοποιηση. Οπως γνωριζεται το ΙΚΑ δεν καλυπτει τα φαρμακα επειδη ειμαι άγαμη. Γνωριζετε εαν υπαρχει αλλος τροπος να τα καλυψω; (ως σπερματεγχυση;;;;;). Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

δεν ξέρω τι ασφάλεια έχει ο σύντροφός σου ή τι φάρμακα σας συνέστησαν αλλά κοίτα τι είχε γράψει μια άλλη άγαμη κοπέλα κάποιες σελίδες νωρίτερα:

 

Κορίτσια γεια σας. Μπαίνω εμβόλιμα στην παρέα σας γιατί θέλω να σας ενημερώσω για κάτι, μπορεί βέβαια να έχει ξαναγραφτεί αλλά τέλοσπάντων. Πήγα πριν λίγες μέρες στο κέντρο, ξεκινάω νέα προσπάθεια περίπου 20 Μαρτίου. Μου έγραψαν να πάρω 2 κουτιά Γκονάλ. Τους είπα δεν έχω περάσει από επιτροπή ΙΚΑ κτλ. οπότε αποκλέιεται σε 20 μέρες να προλάβαινα να περάσω επιτροπή, χαρτούρα κτλ. Μου λένε στο κέντρο κοίτα αυτά τα φάρμακα (γκονάλ) τα γράφουν και για άντρες για ενδυνάμωση σπέρματος. Μας γράφουν λοιπόν ένα χαρτί που έλεγε διάγνωση ολιγοασθενοσπερμία, μια λέξη μόνο! ΚΑι μια σφραγίδα από το κέντρο. Χτες πήγε ο άντρας μου σε έναν ουρολόγο του ΤΕΒΕ μόνο με αυτό το χαρτάκι και του τα έγραψε στο βιβλιάριο και αυτό ήταν! Οϋτε επιτροπές,ούτε χαρτιά ούτε τίποτα! Τόσο εύκολα! Απλά θα έχουμε μια συμμετοχή 25%, ενώ από το ΙΚΑ αν περνούσα την επιτροπή θα τα είχα δωρεάν. Αλλά ξαλάφρωσα που δεν πέρασ όλο αυτό, δεν φαντάζεστε πόσο! Έχετε κατά νου και αυτή την διαδικασία... Φιλιά
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε όλους. Το ερωτημα μου ειναι: ειμαι αγαμη και ετοιμαζομαστε με τον συντροφο μου να κανουμε εξωσωματικη γονιμοποιηση. Οπως γνωριζεται το ΙΚΑ δεν καλυπτει τα φαρμακα επειδη ειμαι άγαμη. Γνωριζετε εαν υπαρχει αλλος τροπος να τα καλυψω; (ως σπερματεγχυση;;;;;). Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Koριτσια γεια σας.. διαβαζα τα θεματα σας κ ηρθα να μπω κ εγω να σας πω κατι αλλο..

Εγω παιρνω τα φαρμακα ως "προκκληση ωορρηξιας" χωρις να περναω απο επιτροπη..

Παω σε ενα γυναικολογο του Ικα κρατωντας 1 σαλπιγγογραφια, 1 σπερμοδιαγραμμα κ 1 κολπικο υπερηχο κ του δειχνω την λιστα με τα φαρμακα που θα χρειαστω..

Αυτος ετοιμαζει ενα χαρτι το οποιο το δινει στο ικα κ απο εκει με ενημερωνουν οταν φτασουν τα φαρμακα στο υποκαταστημα του ικα (ειμαι απο επαρχια)

Τις gonal τις παιρνω δωρεαν απο το ικα αλλα τα υπολοιπα πληρωνω συμμετοχη 25%

Το κακο ειναι πως στις γκοναλ χορηγουν μεχρι 3000 μοναδες...

 

Ελπιζω να σας βοηθησα..

 

να σας ρωτησω κ κατι? για να κανει καποιος σπερμοδιαγραμμα στο ικα θελει παραπεμπτικο απο ουρολογο του ικα? (ετσι διαβασα παραπανω) ισχυει?

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

 

να σας ρωτησω κ κατι? για να κανει καποιος σπερμοδιαγραμμα στο ικα θελει παραπεμπτικο απο ουρολογο του ικα? (ετσι διαβασα παραπανω) ισχυει?

 

 

αν κ δεν κάναμε στο ικα σπερμοδιάγραμμα, υποθέτω πως ναι όπως κάθε εξέταση που θέλεις να κάνεις στο ΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας ρωτησω κ κατι? για να κανει καποιος σπερμοδιαγραμμα στο ικα θελει παραπεμπτικο απο ουρολογο του ικα? (ετσι διαβασα παραπανω) ισχυει?

 

Ναι, κορίτσι μου. Χρειάζεται απαραιτήτως παραπεμπτικό από ουρολόγο του ΙΚΑ για να κάνει κάποιος σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ. Εννοήται ότι πρέπει ο άντρας να είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Αν είναι ασφαλισμένος σε οποιοδήποτε άλλο ταμείο, το σπερμοδιάγραμμα πρέπει να το κάνει σε Δημόσιο Νοσοκομείο.

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κορίτσι μου. Χρειάζεται απαραιτήτως παραπεμπτικό από ουρολόγο του ΙΚΑ για να κάνει κάποιος σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ. Εννοήται ότι πρέπει ο άντρας να είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Αν είναι ασφαλισμένος σε οποιοδήποτε άλλο ταμείο, το σπερμοδιάγραμμα πρέπει να το κάνει σε Δημόσιο Νοσοκομείο.

 

αα οκ σε ευχαριστω mazi μου !!! να σαι καλα κοπελα μου

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα και καλη χρονια

πηρα τηλ στην επιτροπη του ικα μονη μου αφου ειχα συμπληρωσει ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα 28/12/10 και μου κλεισανε ραντεβου στισ 4/2/11.

πρεπει να εχω παρει ηδη τη λιστα απτα φαρμακα και να την παρω μαζι μου?

ξερετε αν γινετε εξεταση στην επιτροπη?

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
καλημερα και καλη χρονια

πηρα τηλ στην επιτροπη του ικα μονη μου αφου ειχα συμπληρωσει ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα 28/12/10 και μου κλεισανε ραντεβου στισ 4/2/11.

πρεπει να εχω παρει ηδη τη λιστα απτα φαρμακα και να την παρω μαζι μου?

ξερετε αν γινετε εξεταση στην επιτροπη?

ευχαριστω εκ των προτερων..

 

αν κ το είδα λίγο αργά το μήνυμά σου κ αύριο περνάς επιτροπή ελπίζω να βοηθήσω όσο μπορώ

 

Όχι δεν σε εξετάζουν στην επιτροπή, μην ανησυχεις!Τα χαρτιά σου κοιτάζουν με ιδιαιτερη βαρύτητα στην λοιξιαρχική πράξη γάμου που πρέπει να είναι τελευταίου εξαμήνου!!

την λίστα με τα φάρμακα δεν θα στην ζητήσουν από την επιτροπή - όταν θα πας μετά απο λίγες μέρες να παρεις την απόφαση της επιτροπής, μαζί με την απόφαση κ την λίστα με τα φάρμακα θα πας σε εναν γυναικολογο του ικα να σου γραψει τα φαρμακα σε 2 συνταγές: σε μία αυτά που θα πάρεις από το φαρμακείο του ικα στο 3ο θεραπευτήριο κ δεν θα πληρώσεις τίποτα, κ σε μία δευτερη τα υπολοιπα φαρμακα που τα παιρνεις από ενα κοινό φαρμακείο κ πληρώνεις συμμετοχή 25%.

 

Θυμήσου μόνο ότι πρέπει ο ελεγκτης να σφραγίζει κ τις 2 συνταγές!!

 

Επίσης ελπίζω να διάβασες κ να χεις ήδη βγαλει φωτοτυπία όλα τα χαρτια-εξετασεις που θα πας αύριο στην επιτροπή!

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθειά σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα κ απο μενα! κ εγω στον αγωνα της επιτροπης ικα θεσσαλονικης...με πολλες αποριες. Τι εννοουμε οταν λεμε ληξιαρχικη πραξη γαμου του τελευταιου 6μηνου? Εγω που εχω παντρευτει εδω κ 1 χρονο κ παραπανω θα εχω προβλημα? Επι πλεον το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου ειναι "μηδενικο" (η ληψη θα γινει με συριγγα). πρεπει να προσκομισω και καλλιεργεια σπερματος επι πλεον? Η μηπως επειδη εχω μια φραγμενη σαλπιγγα δεν χρειαζονται τα σπερμοδιαγραμματα? Εχω καταμπερδευτει. Εχει καποια απο σας αποψη για το τι απο ολα αυτα χρειαζεται για την επιτροπη θεσσαλονικης? περναω στις 10 μαρτιου κ εχω αγχωθει! Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τζινάκι απλά θα πας στο ΚΕΠ της περιοχής σου ή στο Ληξιαρχείο στο οποίο δήλωσες το γάμο και θα ζητήσεις ένα αντίγραφο (θέλουν να είναι με ημερομηνία μέσα στο τελευταίο εξάμηνο για να βεβαιωθούν ότι ο γάμος ισχύει).

 

Τα σπερμοδιαγράμματα χρειάζονται οπωσδήποτε αλλά η καλλιέργεια όχι!

 

Καλή σου επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια κι εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν για όσες ξεκινούν την προσπάθειά τους!!:PΘέλω να ρωτήσω το εξής:Εγώ που δεν έχω παντρευτεί ακόμα αλλά έχουμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική το καλοκαιράκι,δεν μπορώ να περάσω από την επιτροπή του ΙΚΑ μπας κ γλιτώσουμε τίποτα???:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια κι εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν για όσες ξεκινούν την προσπάθειά τους!!:PΘέλω να ρωτήσω το εξής:Εγώ που δεν έχω παντρευτεί ακόμα αλλά έχουμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική το καλοκαιράκι,δεν μπορώ να περάσω από την επιτροπή του ΙΚΑ μπας κ γλιτώσουμε τίποτα???:confused::confused:

 

Giannaki,

 

Δυστυχώς η Επιτροπή χορηγεί φάρμακα μόνο σε παντρεμένες γυναίκες, γι' αυτό το λόγο άλλωστε ζητούν ληξιαρχική πράξη γάμου με ημερομηνία τελευταίου εξαμήνου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσον αφορά το ΙΚΑ που ρωτάτε, αν βοηθάει σε κάτι να σας πω πως σ΄εμένα με αποφραγμένες σάλπιγγες η διαδικασία ήταν πολύ απλή και γρήγορη...μου δώσαν το ok σε 2-3 λεπτά αλλά και ο φάκελος μου ήταν όντως πλήρης δεν έλειπε τίποτε, είμαι πολύ τυπικούρα σε αυτά και κυρίως η ληξιαρχική πράξη γάμου επικυρωμένη από το ληξιαρχείο μέσα στο τελευταίο εξάμηνο...

Link to comment
Share on other sites

mir, ευχομαι να εχω την τυχη σου κοπελα μου! Εγω εχω μονο μια φραγμενη αλλα γενικα ειμαι αισιοδοξη μεσα στο αγχος μου... Θα σας πω τα κατορθωματα μου στις 11-3-2011!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ domnina μου!:)Τι χρειάζεται όμως για να γίνεις μάνα εεεεε?Πολύ χαρτούρα!Λοιπόοοοον,κι εγώ κι ο αντρούλης μου έχουμε ΙΚΑ,άντε κ κάνουμε κι έναν πολιτικό γάμο για να μπορέσουμε να πάμε όλα τα δικαιολογητικά...εγώ έχω κάνει κ σαλπιγγογραφία πέρυσι κ πριν 1 μήνα έκανα αφαίρεση της δεξιάς σάλπιγγας με λαπαροσκόπηση και η άλλη είναι με κωδωνικό στόμιο οπότε....τίποτα κι από κει.Ο γιατρός μου, μου είπε ότι αν πάω επιτροπή για εξωσωματική θα με περάσουν σίγουρα γιατί δεν πρόκειται να μείνω έγκυος φυσιολογικά...Τώρα,αν τελικά την εγκρίνουν,θα πληρώσω την κλινική κ μετά θα πάρω τα λεφτά μου πίσω?Δεν θα πληρώσω τίποτα με την έγκριση του ικα?θα έχω μόνο συμμετοχή στα φάρμακα?τι απ'όλα σου δικαολογεί τελοσπάντων αυτό τι "ικα"??δεν μπορώ να την κάνω στο μαιευτήριο που είναι ο γιατρός μου??Έχω μπερδευτεί βρε κορίτσια:confused:...κ δεν βγάζω άκρη με όλους αυτούς...:mad::mad::mad:άχρηστοι όλοι τους..το όνειρό μου όμως,δεν θα το εγκαταλείψω..:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ domnina μου!:)Τι χρειάζεται όμως για να γίνεις μάνα εεεεε?Πολύ χαρτούρα!Λοιπόοοοον,κι εγώ κι ο αντρούλης μου έχουμε ΙΚΑ,άντε κ κάνουμε κι έναν πολιτικό γάμο για να μπορέσουμε να πάμε όλα τα δικαιολογητικά...εγώ έχω κάνει κ σαλπιγγογραφία πέρυσι κ πριν 1 μήνα έκανα αφαίρεση της δεξιάς σάλπιγγας με λαπαροσκόπηση και η άλλη είναι με κωδωνικό στόμιο οπότε....τίποτα κι από κει.Ο γιατρός μου, μου είπε ότι αν πάω επιτροπή για εξωσωματική θα με περάσουν σίγουρα γιατί δεν πρόκειται να μείνω έγκυος φυσιολογικά...Τώρα,αν τελικά την εγκρίνουν,θα πληρώσω την κλινική κ μετά θα πάρω τα λεφτά μου πίσω?Δεν θα πληρώσω τίποτα με την έγκριση του ικα?θα έχω μόνο συμμετοχή στα φάρμακα?τι απ'όλα σου δικαολογεί τελοσπάντων αυτό τι "ικα"??δεν μπορώ να την κάνω στο μαιευτήριο που είναι ο γιατρός μου??Έχω μπερδευτεί βρε κορίτσια:confused:...κ δεν βγάζω άκρη με όλους αυτούς...:mad::mad::mad:άχρηστοι όλοι τους..το όνειρό μου όμως,δεν θα το εγκαταλείψω..:wink:

 

giannaki καλησπέρα σου! με το χαρτί που παιρνεις από την επιτροπή πας σε εναν γυναικολόγο του ΙΚΑ και σου γράφει τα φάρμακα που σου έχει δώσει το κέντρο σου. Τα φάρμακα για να τα πάρεις από μόνη σου είναι αρκετά ακριβά - μπορεί να κοστίζουν συνολικά 2000-3000 ?. Ο γιατρός του ΙΚΑ θα σου γραψει 2 συνταγές - μία με τα πολύ ακριβά φάρμακα που θα πας να τα πάρεις από το φαρμακείο του ΙΚΑ εντελώς δωρεάν και μία δεύτερη συνταγή με τα υπόλοιπα φάρμακα όπου θα πληρώσεις μια συμμετοχή - περίπου 100-150 ?

Κια όταν με το καλό ολοκληρώσεις την εξωσωματική σου με την απόδειξη πληρωμής του κέντρου σου και ένα χαρτί που θα σου δώσει το κέντρο θα πας στο ΙΚΑ και θα σου δώσουν το μυθικό ποσό των 352 ?.

 

Ρήξε μια ματιά και στο site του ικα όπως επίσης αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή θα σε βοηθήσει πολύ!

 

Ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ κοριτσάκι μου:-):smile::-),κατάλαβα! Μυθικό,όντως,το ποσό που σου επιστρέφουν..!!!!Θα διαβάσω όλο το topic κ πιστεύω να βγάλω άκρη!φιλιά κ καλό σου βράδυ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...