Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Αφου και το Αττικό έχει μαιευτική... και είναι και δημόσιο...?? Τέλος πάντων , αν είναι ο γιατρός του ΙΚΑ δεν θα το ξέρει αυτό να μου το πει?

Επειδή έκανα επεμβασούλα χθες , μου έκαναν διάνυξη του τραχηλικού στόμιου και ταλαιπωρήθηκα αρκετά,μου είπε και ο γιατρός να ξαναπαω σε 2 μήνες ...αποφασίσαμε με τον άντρα μου να την κάνουμε μετά το καλοκαίρι. Οπότε θα πάρω να ακυρώσω το ραντεβού της επιτροπής και να τους πω αν γίνεται να μου το κάνουν τέλη Ιουλίου...μέσα σε 3 μήνες δεν πρέπει να κάνεις τις ενέσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ντινάκι μου ειλικρινά δεν ξέρω τι παίζει με το Αττικό.. Μακάρι ειλικρινά να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Από τη στιγμή που θα πάρεις την απόφαση της Επιτροπής στα χέρια σου πρέπει να προχωρήσεις στην πρώτη προσπάθεια μέσα στους επόμενους 4 μήνες.. Οπότε έχεις άφθονο χρονικό περιθώριο.

 

Εγώ θα σου λεγα να πας στο ραντεβού της Επιτροπής για να μην το χάσεις, μετά με την ησυχία σου πας στο γυναικολόγο και σου γράφει τα φάρμακα και όποτε θες κάνεις την προσπάθειά σου.

 

Ελπίζω η επέμβασή σου να πήγε καλά και να είναι το τελευταίο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσεις..

 

Ότι αποφασίσεις πως θες να κάνεις, αυτό κάνε.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου,

 

Εγώ θα σου λεγα να πας στο ραντεβού και ότι βρέξει ας κατεβάσει.. Θα σου φύγει μια και καλή η αγωνία και το άγχος και θα ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις μετά.. Αφού ούτως ή άλλως αποφασίσατε να ξεκινήσετε από Σεπτέμβρη θα χεις όλο το χρόνο μπροστά σου..

 

Είτε έτσι είτε αλλιώς σε παίρνει χρονικά για το οτιδήποτε..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ραντεβού την Πέμπτη το απόγευμα στον γυναικολόγο του ΙΚΑ για να δει τις εξετάσεις. Ελπίζω όλες να είναι εντάξει και να μου δώσει το παραπεμπτικό, για να πάω την άλλη Παρασκευή να περάσω επιτροπή. ;)Δεν το ακύρωσα τελικά ...έχεις δίκιο. Ούτως ή άλλως με παίρνει χρονικά απο Σεπτέμβρη. Μακάρι να πάνε καλά και να μην μου ζητάνε άλλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Ντίνα μου..

 

Κι εγώ αυτό θα έκανα..

 

Με το καλό να πάρεις την απόφαση της Επιτροπής στα χέρια σου και να πάνε όλα καλά μετά.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!Χθες πήγα στον γιατρό του ΙΚΑ και μου έδωσε το παραπεμπτικό.Κοίταγε κανα τέταρτο τις εξετάσεις μια προς μια. Τον ρώτησα και για το σπερμοδιάγραμμα που έγινε στο Αττικό και μου είπε ότι είναι ΟΚ.

Να ρωτήσω κάτι? Μόλις περάσω επιτροπή θα πρέπει να πάρω αμέσως τα φάρμακα?ή μπορώ και αργότερα (μέσα στους 4 μήνες) ραντεβού με τον εξωσωματικό έχω τέλη Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!Χθες πήγα στον γιατρό του ΙΚΑ και μου έδωσε το παραπεμπτικό.Κοίταγε κανα τέταρτο τις εξετάσεις μια προς μια. Τον ρώτησα και για το σπερμοδιάγραμμα που έγινε στο Αττικό και μου είπε ότι είναι ΟΚ.

Να ρωτήσω κάτι? Μόλις περάσω επιτροπή θα πρέπει να πάρω αμέσως τα φάρμακα?ή μπορώ και αργότερα (μέσα στους 4 μήνες) ραντεβού με τον εξωσωματικό έχω τέλη Ιουλίου.

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πείς αν σου ζήτησε ένα σπερμοδιάγαμμα από οποιοδήποτε κέντρο ή δύο διαδοχικά απο το οποίο το ένα να έχει γίνει σε εργαστήτιο του ικα? σε ευχαριστώ εκ των προτερων...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

είμαι νέα στο forum και αυτό τον καιρό προσπαθώ να αποφασίσω το επόμενό μου βήμα σχετικά με την εξωσωματική.

Το πρόβλημά μου είναι ότι παίρνω συνέχει απο χτες στο τηλ της επιτροπής 210 3222923, και είτε δεν το σηκώνουν ΠΟΤΕ, είτε είναι απασχολημένο ΠΑΝΤΑ!!!

Δεν ξέρω τι να πω,θα συνεχίσω την προσπάθεια.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με τον γυναικολόγο Δημητρόπουλο Κων/νο, τον ξέρει κανείς, έχει καμια κάνει εξωσωματική με τον συγκεκριμένο γιατρό? Είμαι σε δίλημμα μεταξύ αυτού και του Μουστακαριά, και τους δύο δεν τους ξέρω αλλα μου τους πρότειναν γνωστοί του γνωστού και τρέχα γύρευε.Αλλιώς είναι να σου λέει κάποιος που εχει και προσωπική εμπειρία.Ξέρετε πως είναι αυτά τα πράγματα, δεν θέλω να καταστραφώ οικονομικά κάνοντας άπειρες προσπάθειες εξωσωματικής, δεν μας παίρνει καθόλου, στην πρώτη προσπάθεια αν δεν πετύχει λέμε να σταματήσουμε οπότε προσπαθώ να μην κάνω λάθος επιλογή γιατρού.

Και μια τελευταία σκέψη είναι στο μαιευτήριο Ελενα, στο τμήμα εξωσωματικής η γιατρός Καργάκου Μαγδα (ή Μάρθα, δεν θυμάμαι) έχετε ακουσει κάτι, εγώ που την είδα μια φορά μου φάνηκε πάρα πολύ καλή αλλα και πάλι δεν ξέρω τι επιτυχία έχει στον τομέα.

 

Οκ,σταματάω με τις ερωτήσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας και εύχομαι σε όλες καλή επιτυχία!!!!!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πείς αν σου ζήτησε ένα σπερμοδιάγαμμα από οποιοδήποτε κέντρο ή δύο διαδοχικά απο το οποίο το ένα να έχει γίνει σε εργαστήτιο του ικα? σε ευχαριστώ εκ των προτερων...

 

Ο άντρας μου εμένα δεν έχει ΙΚΑ.Έχει ΟΑΕΕ οπότε αναγκαστικά το ένα είναι απο δημόσιο Νοσοκομείο και το άλλο απο ιδιωτικό. Αν ο άντρας σου έχει ΙΚΑ θα πρέπει να πάει σε εργαστήριο του ΙΚΑ (αντί για το δημοσιο νοσοκ.)

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι παίρνω συνέχει απο χτες στο τηλ της επιτροπής 210 3222923, και είτε δεν το σηκώνουν ΠΟΤΕ, είτε είναι απασχολημένο ΠΑΝΤΑ!!!

Οκ,σταματάω με τις ερωτήσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας και εύχομαι σε όλες καλή επιτυχία!!!!!!! :-D

 

Κι εμένα το ίδιο μου συνέβη μέχρι που μια μέρα πήρα 8:15 και το σήκωσαν αμέσως:cool:.

Είπα ψέμματα ότι είχα περάσει απο τον γιατρό του ΙΚΑ για το παραπεμπτικό.. και μου έκλεισαν ραντεβού για μετά απο 3 βδομάδες...όχι 40μέρες που λέγαν οι κοπέλες.Μάλλον ήμουν λίγο κ@λ@φαρδη...:oops::mrgreen:

 

Τους γιατρούς που λες δεν τους ξέρω.Εγώ θα την κάνω στο Αττικό .Με παρέπεμψε ο γυναικολόγος μου σε αυτόν (Συριστατίδης Χάρης),ο οποίος μου έκανε και την υστεροσκόπηση και όλα πήγαν καλά.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση dinad,

εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα.Λέω τότε τη Δευτέρα να πάρω απο τόσο νωρίς!!Και θα χρησιμοποιήσω και εγώ το ίδιο κόλπο, αντε να δούμε τι θα δούμε, έχω δρόμο μπροστά μου...

Σ'ευχαριστώ και πάλι, καλή σου μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ντινάκι μου,

 

Δεν είναι απαραίτητο να τα πάρεις αμέσως τα φάρμακα.. Βέβαια καλό είναι να τα πάρεις πριν τον Αύγουστο διότι δεν ξέρω τι γίνεται με τις άδειες και μπορεί να έχουν και διάφορες ελλείψεις στα φάρμακα και να μη τα βρεις..

 

Εγώ θα σου έλεγα να τα πάρεις το συντομότερο για να αισθάνεσαι πιο σίγουρη και πιο ασφαλής.

 

Ελένη θα σου λεγα και εγώ να πάρεις τηλέφωνο από τις 8 και μέχρι τις 9 το αργότερο. Μετά γίνεται στην κυριολεξία χαμός. Την περίοδο του καλοκαιριού βρίσκεις πιο εύκολα ραντεβού για την Επιτροπή αν και ξέρω ότι Αύγουστο δεν βάζουν ραντεβού.. Πάρε όσο πιο σύντομα γίνεται...

 

Ντινάκι μου με το καλό το αποτέλεσμα της Επιτροπής. Να ξέρεις ότι την απόφαση θα την έχεις μετά από 2-3 μέρες...

 

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ domnina μου!

Βασικά με έχει πιάσει ένα άγχος με όλα αυτά που λένε τώρα για τα φάρμακα και τα νοσοκομεία.Λέτε να γίνει τίποτα και να μην προλάβω??? :confused: ή να μην προλάβουμε γενικώς όσες θέλουμε να περάσουμε επιτροπή??

 

SOS:

Παρεπιμπτόντως την ληξιαρχική πράξη γάμου που θα επικυρώσουμε... την πρωτότυπη επικυρώνουμε ή φωτοτυπία????

Link to comment
Share on other sites

Ντινάκι μου αν είναι πρωτότυπη δεν την επικυρώνεις.. απλά πρέπει να έχει ημερομηνία έκδοσης εντός εξαμήνου. Δηλαδή αν έχεις παντρευτεί τον Γενάρη του 2010 και έχεις πρωτότυπη αν περάσεις από Επιτροπή Ιούλιο του 2010 είσαι στο τσακ. Αλλιώς αν έχεις παντρευτεί πριν από το Γενάρη ζητάς αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης από ένα ΚΕΠ ή από το ληξιαρχείο του Δήμου στον οποίο έγινε ο γάμος και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα την Παρασκευή να περάσω επιτροπή.Σε όλες τις κοπέλες είχαν πει 9:30 και μας είχαν βάλει σε λίστα με νούμερα.Εγώ που είχα το 9 πέρασα κατά τις 10 ...ο ένας τράβαγε το βιβλιάριο απο εδώ...ο άλλος τις εξετάσεις απο εκεί... με ζαλίσανε ..τόσο γρήγορα που θέλαν να με ξεπετάξουν. Στο τέλος μου λέει ένας εντάξει πάρτε τα και βγείτε έξω να τα τακτοποιήσετε.:evil:Απαράδεκτοι γενικώς!!Τα αποτελέσματα αύριο το πρωί 8-9 όπως είπε και η domnina.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου ,εννοείτε ότι η απόφαση ήταν θετική (με τέτοιο σπέρμα:roll:)..τον άλλο μήνα έχω ραντεβού με τον εξωσωματικό, μου είπε να περιμένω να περάσουν 2 περίοδοι και μετά να πάω -για να θρέψει το ενδομήτριο (απο την επέμβαση).

 

****Να ρωτήσω κάτι? Η ημερομηνία έγκρισης είναι 11/6..και λέει μέσα σε 3 μήνες να έχει γίνει η 1η προσπάθεια...ναι αλλά εγώ θα την κάνω τον Σεπτέμβρη...πρέπει οπωσδήποτε μέχρι 11/9...δηλ. που να ξέρω πότε θα έρθει η περίοδος του Σεπτέμβρη???****

 

Τελικά περνάει γρήγορα ο καιρός! Στην αρχή είχα πολύ άγχος , τώρα το΄χω πάρει λίγο πιο χαλαρά το θέμα!

Δομνίνα μου εσύ πότε ξεκινάς την 2η προσπάθεια???

Link to comment
Share on other sites

Ως ημερομηνία προσπάθειας πιστεύω ότι θεωρούν την ημερομηνία που θα σου γράψει τα φάρμακα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ στο βιβλιάριο. Μόνο εκεί αναγράφεται η ημερομηνία της απόφασης. Μετά ούτως ή άλλως αν αποφασίσεις να πάρεις και το επίδομα εξωσωματικής έχεις δικαίωμα και έξι μήνες μετά..

 

Εγώ θα σου έλεγα μετά το ραντεβού με τον εξωσωματικό σου που θα σου δώσει τα φάρμακα που θα χρειαστείς να πας αμέσως στο γυναικολόγο του ΙΚΑ να στα γράψει και να πας στο φαρμακείο του ΙΚΑ να τα πάρεις.. Έτσι θα έχεις και τα φάρμακα και θα είσαι μέσα στην προθεσμία..

 

Εγώ ξεκινάω την προσπάθειά μου με την περίοδο του Αυγούστου οπότε λογικά θα έχω αποτέλεσμα χοριακής προς το τέλος Σεπτέμβρη..

 

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Ως ημερομηνία προσπάθειας πιστεύω ότι θεωρούν την ημερομηνία που θα σου γράψει τα φάρμακα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ στο βιβλιάριο. Μόνο εκεί αναγράφεται η ημερομηνία της απόφασης. Μετά ούτως ή άλλως αν αποφασίσεις να πάρεις και το επίδομα εξωσωματικής έχεις δικαίωμα και έξι μήνες μετά..

 

Εγώ θα σου έλεγα μετά το ραντεβού με τον εξωσωματικό σου που θα σου δώσει τα φάρμακα που θα χρειαστείς να πας αμέσως στο γυναικολόγο του ΙΚΑ να στα γράψει και να πας στο φαρμακείο του ΙΚΑ να τα πάρεις.. Έτσι θα έχεις και τα φάρμακα και θα είσαι μέσα στην προθεσμία..

 

Εγώ ξεκινάω την προσπάθειά μου με την περίοδο του Αυγούστου οπότε λογικά θα έχω αποτέλεσμα χοριακής προς το τέλος Σεπτέμβρη..

 

Φιλάκια!

 

Ουφ!Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες αλλιώς αν πάρουν σαν ημερομηνία αυτην της επιτροπής θα τρέχω ...και μάλλον δεν θα φτάσω...γιατί περίοδος τώρα τελευταία μου έρχεται γύρω στις 15 του μήνα...μακάρι να'ναι έτσι. Ούτως ή άλλως θα τα γράψω αμέσως μετά στον γιατρό του ΙΚΑ. Να σε ρωτήσω τα φάρμακα πρέπει να τα παραγγείλεις?αν ναι, πόσες μέρες κάνουν να στα φέρουν?

Ποιο επίδομα εξωσωματικής?

 

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου !!!Η 2η να'ναι και η τυχερή !!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ντινάκι,

 

Λογικά μένεις Αθήνα. Ο γυναικολόγος του ΙΚΑ θα σου γράψει δύο συνταγές. Η μία θα έχει τα φάρμακα τα ακριβά (Gonal, Menopur, Puregon, αναλόγως ποιο θα σου δώσει το κέντρο εξωσωματικής) τα οποία αυτά θα πάρεις από το φαρμακείο του ΙΚΑ και μια δεύτερη η οποία θα έχει όλα τα υπόλοιπα. Τα φάρμακα της 2ης συνταγής τα παίρνεις από οποιοδήποτε φαρμακείο με συμμετοχή 25%.

 

Εφόσον έχεις περάσει Επιτροπή δικαιούσαι να καταθέσεις τα χαρτιά σου (απόφαση Επιτροπής, χαρτί εμβρυομεταφοράς από το κέντρο και πρωτότυπη απόδειξη του κέντρου Εξωσωματικής για την προσπάθεια που έκανες) στο τμήμα Παροχών του ΙΚΑ που ανήκεις και παίρνεις το ποσό των 352 Ευρώ.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου.. Και σε σένα εύχομαι μια και έξω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...