Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ και τις δύο (smamy & νεραιδες ) για τις απαντήσεις σας !!! Καλό μήνα και καλές γιορτές σας εύχομαι !

 

καλό μήνα και καλά Χριστούγεννα να έχουμε! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Καλή επιτυχία να έχετε όλα τα κορίτσια που προσπαθείτε.

Διαφωτίστε με σας παρακαλώ εσείς που περάσατε πρόσφατα.

Είχα πάει 2 φορές επιτροπή πολύ παλιά, τότε που ήταν στο μοναστηράκι η επιτροπή και με είχαν κόψει και τις 2 φορές. Τέλος πάντων, τελικά μετά κόπων και βασάνων έκανα το κοριτσάκι μου και τώρα σκεφτόμαστε για 2ο παιδάκι. Σιγά σιγά θέλω να προετοιμάζομαι.

Με τα σπερμοδιαγράμματα δεν έχω πολυκαταλάβει. Θέλουν συμβεβλημένο εργαστήριο. Και η βιοιατρική είναι συμβεβλημένο, τους κάνει; Ακόμη και κάποια συνοικιακά μικροβιολογικά είναι συμβεβλημένα με το ΠΕΔΥ και κάνουν σπερμοδιαγράμαμτα. Δηλαδή απλά τους πάω το σπερμοδιάγραμμα ή θέλουν κι ένα αποδεικτικό που να δείχνει ότι είναι συμβεβλημένο;

Επίσης, το παραπεμπτικό γιατρού από που το παίρνω; Από συμβεβλημένο γιατρό ή μπορεί και η δικιά μου γιατρός να το γράψει;

Γενικά, είναι αυστηροί, ξέρετε; Κόβουν ευκολα;

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλημερα! Σε πόσο καιρό περίπου περνάς επιτροπή εδώ Αθήνα από τη μέρα που κλείνεις το ραντεβού;;; Σας ρωτάω γιατι εχω να κανω και μια λαπαροσκοπηση από τη οποία θα χρειαστώ μια έκθεση/γνωμάτευση για την επιτροπή και θελω να οργανώσω λίγο το χρόνο μου! Ευχαριστώ!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα! Σε πόσο καιρό περίπου περνάς επιτροπή εδώ Αθήνα από τη μέρα που κλείνεις το ραντεβού;;; Σας ρωτάω γιατι εχω να κανω και μια λαπαροσκοπηση από τη οποία θα χρειαστώ μια έκθεση/γνωμάτευση για την επιτροπή και θελω να οργανώσω λίγο το χρόνο μου! Ευχαριστώ!

 

Σε δυο μήνες υπό φυσιολογικές συνθήκες. Αλλα τώρα που μεσολαβεί Αύγουστος μπορεί και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε δυο μήνες υπό φυσιολογικές συνθήκες. Αλλα τώρα που μεσολαβεί Αύγουστος μπορεί και παραπάνω.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Κάντι! Κι εγώ κάπου εκεί υπολογίζω.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Κορίτσια μεχρι ποια ηλικία μπορεις να περάσεις από επιτροπή; Ηταν μεχρι 50, το άλλαξαν παλι μεχρι 45;

 

Απ'ότι γνωρίζω είναι μέχρι τα 50 δεν έχει αλλάξει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κορίτσια είμαι και εγώ καινούρια εδώ πέρα...Και είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης.

Έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις με τις 2 από τις 3 κάτι να πάει να γίνει..Την 3 την έκανα με άλλο γιατρό είδα κάτι ροζ 4 μέρες πριν κάνω τη Β-χωριακή σε επικοινωνία με το γιατρό μου είπε ότι δεν είναι τπτ και να συνεχίσω κανονικά τους ρυθμούς της ζωής μου μέχρι που την μέρα που έκανα την Β-χωριακή είδα κανονικό αίμα....φυσικά και βγήκε αρνητική...Μπορεί λοιπόν να είχα μείνει έγκυος αλλά τώρα πλέον δεν θα μάθω . Με παρέπεμψε λοιπόν σε επιτροπή για εξωσωματική μάζεψα όλα τα δικαιολογητικά εξετάσεις όλα μα όλα του τα πήγα και μου είπε ότι ήταν όλα σωστά....Η γνωμάτευση λοιπόν του γιατρού μου ήταν ανεξήγητη υπογονιμότητα,στην επιτροπή μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιος όρος γιατί όπως είπαν και εγώ είμαι άχρηστη λόγω προλακτίνης την μια με 72 τιμή και την άλλη 17 με την δικαιολογία ότι και να συλλάβω θα αποβάλω αμέσως αλλά και με το σπέρμα του συζύγου που λέει ότι έχει 1.000.000 πυοσφαίρια πράγμα που δεν μας είχε πει τπτ ο γιατρός μου αντιθέτως μας είχε πει ότι και τα 2 σπερματοδιαγράμματα ήταν τέλεια.Κάτι έχει παιχτεί αλλά δεν ξέρω τι.Μ'έχει πάρει εντελώς από κάτω δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το χειριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. περνάω κ εγώ από επιτροπή του ΙΚΑ στην Αθήνα. έχουμε όμως ενα μόνο σπερμοδιάγραμμα με ανωμαλία στην μορφολογία σπέρματος 90%.

ξέρετε αν πρέπει απαραίτητα να είναι δύο γιατί δεν προλαβαίνουμε για δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. περνάω κ εγώ από επιτροπή του ΙΚΑ στην Αθήνα. έχουμε όμως ενα μόνο σπερμοδιάγραμμα με ανωμαλία στην μορφολογία σπέρματος 90%.

ξέρετε αν πρέπει απαραίτητα να είναι δύο γιατί δεν προλαβαίνουμε για δεύτερο

 

Γεια σου krystalia.Χρειαζονται δυο σπερμοδιαγραμματα οπωςδηποτε.Πες το γιατρο σου μηπως σου δωσει κανενας αυτος.Εκτος αν πας σε αλλο μικροβιολογικο και τους πεις να σου κανουν ενα εικονικο παραπλησιο με αυτο που εχετε.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. περνάω κ εγώ από επιτροπή του ΙΚΑ στην Αθήνα. έχουμε όμως ενα μόνο σπερμοδιάγραμμα με ανωμαλία στην μορφολογία σπέρματος 90%.

ξέρετε αν πρέπει απαραίτητα να είναι δύο γιατί δεν προλαβαίνουμε για δεύτερο

 

Χρειάζονται σίγουρα δυο σπερμοδιαγραμματα να πάτε σε οποιοδήποτε κέντρο να κάνετε μια εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

μας φτιάξανε άλλο ένα από το κέντρο εξωσωματικής. δεν ήξερα ότι φτιάχνουν "fake" εξετάσεις!!!έχω κ άλλη ερώτηση όμως. οι ορμονικές μου δείχνουν fsh 16 κ μου λένε από το μικροβιολογικό να μου φτιάξουν άλλες ορμονικές με χαμηλή fsh γιατί με το 16 θα με κόψει η επιτροπή. έχει συμβεί σε καμία αυτό;αλλά το κέντρο δεν είναι συμβεβλημένο με τον εοππυ οπότε θα εχω ορμονικές με χαμηλη fsh αλλα χωρίς σφραγίδα εοππυ. παλί δεν θα με κόψουν; ποιες ορμονικές να εμφανίσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

μας φτιάξανε άλλο ένα από το κέντρο εξωσωματικής. δεν ήξερα ότι φτιάχνουν "fake" εξετάσεις!!!έχω κ άλλη ερώτηση όμως. οι ορμονικές μου δείχνουν fsh 16 κ μου λένε από το μικροβιολογικό να μου φτιάξουν άλλες ορμονικές με χαμηλή fsh γιατί με το 16 θα με κόψει η επιτροπή. έχει συμβεί σε καμία αυτό;αλλά το κέντρο δεν είναι συμβεβλημένο με τον εοππυ οπότε θα εχω ορμονικές με χαμηλη fsh αλλα χωρίς σφραγίδα εοππυ. παλί δεν θα με κόψουν; ποιες ορμονικές να εμφανίσω;;;

 

Και εμενα krystalia το δευτερο μου το εδωσαν απο το κεντρο,αλλιως επρεπε να περιμενω δυο μηνες.

Τωρα οσον αφορα την ανεβασμενη fsh δεν γνωριζω αν κοβουν,αλλα το σιγουρο ειναι οτι οι εξετασεις πρεπει να γινουν σε μικροβιολογικο που να ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ.

Δεν καταλαβα ομως,αν σου ειπαν απο το κεντρο να σου δωσουν αλλες η το μικροβιολογικο?

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κρύσταλλια μου καταλαβαίνω τον πόθο σου να γίνεις μανούλα κάνοντας την εξωσωματική. Αν υπάρχει θέμα και στο σπερμοδιαγραμμα και στην fish μήπως θα έπρεπε να τα φτιάξεις όλα αυτά και μετά να κανεις την προσπάθεια? υπάρχει λόγος αυτήν την στιγμή να σε κόψει η επιτροπή. Σκέψου όμως να δώσεις τζάμπα 2500 ευρώ να αποτύχεις και να σου πουν κάναμε μια προσπάθεια πρέπει πρώτα να διορθωθούν όλα για την επόμενη.

Στο λέω εγώ που με την αποτυχία νιώθω ότι πέταξα στα σκουπίδια τόσο χρήματα και την ελπίδα μου. Πλέον πριν την επόμενη προσπάθεια κάνω εξετάσεις να βρω κάτι να διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εγω συμφωνα με την τελευταια εξεταση η FSH ειναι 20,61 πολυ υψηλη και ο γυναικολογος που πηγα προσφατα σε αυτον για πδωτη φορα μου ειπε εννοειται οτι πας για εξωσωματικη και πως θα σε κοψουνε σιγουρα απο την επιτροπη......γιατι?δεν το καταλαβαινω αυτο?.....εχω στεναχωρηθει πολυ και ειμαι πολυ προβληματισμενη σε ποιον γιατρο θα παω εστω και αν τελικα παω για εξωσωματικη γιατι ο συγκεκριμενος μου φανηκε οτι ηθελε απλα να μου τα αρπαξει......

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια γιατί να σας κόψουν;; Ίσα ίσα γυναίκες με υψηλή fsh καταφεύγουν σε εξωσωματική για να αυξηθούν οι πιθανότητες συλλήψεις. Η fsh αυξομειώνεται μεν αλλα αν την έχετε υψηλή για τουλάχιστο τρεις συνεχόμενους κύκλους τότε υπάρχει όντως θέμα και το καλυτερο που μπορείτε να κανετε ειναι να εκμεταλλευτείτε το χρόνο! Κι εγώ είχα αγχωθεί πολύ για την επιτροπή αλλά μας πέρασαν όλες. Οι ορμονικές εξετασεις σας & το επνα σπερμοδιάγραμμα υποχρεωτικά πρεπει να γίνουν σε κέντρα συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΠΥ! Καλή επιτυχία!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα krystalia το δευτερο μου το εδωσαν απο το κεντρο,αλλιως επρεπε να περιμενω δυο μηνες.

Τωρα οσον αφορα την ανεβασμενη fsh δεν γνωριζω αν κοβουν,αλλα το σιγουρο ειναι οτι οι εξετασεις πρεπει να γινουν σε μικροβιολογικο που να ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ.

Δεν καταλαβα ομως,αν σου ειπαν απο το κεντρο να σου δωσουν αλλες η το μικροβιολογικο?

 

Απο το κέντρο μου είπαν να μου δωσουν αλλες ορμονικές με χαμηλή fsh. το δικό σου κέντρο είναι συμβεβλημένο ε;αλλιώς τι να τις κάνεις τις δεύτερες;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κρύσταλλια μου καταλαβαίνω τον πόθο σου να γίνεις μανούλα κάνοντας την εξωσωματική. Αν υπάρχει θέμα και στο σπερμοδιαγραμμα και στην fish μήπως θα έπρεπε να τα φτιάξεις όλα αυτά και μετά να κανεις την προσπάθεια? υπάρχει λόγος αυτήν την στιγμή να σε κόψει η επιτροπή. Σκέψου όμως να δώσεις τζάμπα 2500 ευρώ να αποτύχεις και να σου πουν κάναμε μια προσπάθεια πρέπει πρώτα να διορθωθούν όλα για την επόμενη.

Στο λέω εγώ που με την αποτυχία νιώθω ότι πέταξα στα σκουπίδια τόσο χρήματα και την ελπίδα μου. Πλέον πριν την επόμενη προσπάθεια κάνω εξετάσεις να βρω κάτι να διορθώσω.

 

Κάντι μου το σπερμοδιάγραμμα τελικά είναι οκ. είχα γνωματεύσει μόνη μου τα αποτελέσματα μεσω google search...χα χα χα...ο γιατρός είπε ότι δεν έχουμε πρόβλημα. η fsh δεν φτιάχνεται δυστυχώς. τα κριτήρια που θέτει η επιτροπή η οποία δυστυχώς αποτελείται από γιατρούς του ικα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα κ στις ιατρικές εξελίξεις. δηλαδή τους έχουν θέσει όριο από άνωθεν ότι οι γυναίκες με υψηλή fsh θα κόβονται καθώς θεωρούν ότι δεν θα τα καταφέρουν κ πρέπει να χρησιμοποιήσουν δανεικά ωάρια. συγνώμη αλλα δεν έχω fsh πάνω από 20 για να μπω σε αυτή την διαδικασία. μία φορά μου έβγαλε fsh 16. κ θεωρώ ότι ακόμα κ γυναίκες με fsh 20 κ άνω αξίζει να δοκιμάσουν εξωσωματική με δικά τους ωάρια. εσύ σε τι φάση είσαι;μία προσπάθεια έχεις κάνει;μην χάνεις την ελπίδα σου...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εγω συμφωνα με την τελευταια εξεταση η FSH ειναι 20,61 πολυ υψηλη και ο γυναικολογος που πηγα προσφατα σε αυτον για πδωτη φορα μου ειπε εννοειται οτι πας για εξωσωματικη και πως θα σε κοψουνε σιγουρα απο την επιτροπη......γιατι?δεν το καταλαβαινω αυτο?.....εχω στεναχωρηθει πολυ και ειμαι πολυ προβληματισμενη σε ποιον γιατρο θα παω εστω και αν τελικα παω για εξωσωματικη γιατι ο συγκεκριμενος μου φανηκε οτι ηθελε απλα να μου τα αρπαξει......

 

γιατί όπως είπα κ στην κάντι έχουν θέσει κριτήριο ότι η υψηλή fsh είναι αιτία να μην σε περάσουν. θεωρούν ότι πρέπει να πάμε με δανεικά ωάρια. ο γιατρός μου είπε ότι είναι εντελώς αυθαίρετο το κριτήριο αλλά πρέπει να βάλουν κ αυτοί κάποια όρια. δεν μπορούν να τις περνάνε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Απο το κέντρο μου είπαν να μου δωσουν αλλες ορμονικές με χαμηλή fsh. το δικό σου κέντρο είναι συμβεβλημένο ε;αλλιώς τι να τις κάνεις τις δεύτερες;

 

Krystalia επειδη δεν ξερω τι παιζει για την περιπτωση σου,αν σου ειπαν να σου δωσουν αλλες τοτε απλα να ειναι απο εργαστηριο συμβεμβλημενο με τον εοπυυ.

Εγω ειμαι Θεσσαλια και την Πεμπτη περναω επιτροπη.Η κυρια που κλεινουμε το ραντεβου μας λεει πιο πριν αν θελουμε να περασουμε να δει αν ειναι οκ τα δικαιολογητικα.Σημερα πηγα και πριν απο μενα ηταν μια κοπελα που δεν ειχε την καταλληλη σφραγιδα στις εξετασεις της και τις ειπε να παει απο το εργαστηριο και να βαλει μια σφραγιδα που να λεει συμβεβλημενο με τον εοπυυ.

Φανταζομαι ομως οτι και απο το κεντρο ξερουν και θα σε καθοδηγησουν.:wink:

Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, τι ακριβως δικαιολογητικα χρειαζονται;;;

και ποσες μερες περασαν μεχρι να περασετε απο επιτροπη;;;

δεν ειμαι πρωταρα στην εξωσωματικη αλλα, παντα τα πληρωνα τα φαρμακα

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, τι ακριβως δικαιολογητικα χρειαζοντε;;;

και ποσες μερες περασαν μεχρι να περασετε απο επιτροπη;;;

δεν ειμαι πρωταρα στην εξωσωματικη αλλα, παντα τα πληρωνα τα φαρμακα

 

Οι βασικες ορμονικες εξετασεις για τις ορμονες συν του θυροειδη για τη γυναικα.Εξετασεις για HIV,ηπατιτιδες και συφιλη.Τις τελευταιες τις κανει και ο αντρας.Υπερηχογραφημα απο το γιατρο.Σαλπιγγογραφια 5ετιας.Δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 75 ημερων.

Εγω ειμαι επαρχια και απο τη στιγμη που τηλ σε ενα μηνα μου εκλεισαν.Τωρα Αθηνα παιζει για 2-3 μηνες.Καποια κοπελα θα σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.

Καλη επιτυχια caramelaki.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι βασικες ορμονικες εξετασεις για τις ορμονες συν του θυροειδη για τη γυναικα.Εξετασεις για HIV,ηπατιτιδες και συφιλη.Τις τελευταιες τις κανει και ο αντρας.Υπερηχογραφημα απο το γιατρο.Σαλπιγγογραφια 5ετιας.Δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 75 ημερων.

Εγω ειμαι επαρχια και απο τη στιγμη που τηλ σε ενα μηνα μου εκλεισαν.Τωρα Αθηνα παιζει για 2-3 μηνες.Καποια κοπελα θα σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.

Καλη επιτυχια caramelaki.

 

οι εξετασεις ορμονικες,θυροεοδη,ηπατιτιδα,συφιλη πρεπει να ειναι προσφατες;;;

σαλπιγγογραφια εκανα το 2010

απο σπερμαδιαγραμματα εχουμε κανει τον ιανουαριο και φεβρουαριο του 2015 και τωρα πριν δυο εμβομαδες.

 

cat σε ευχαριστω!

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...