Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!!

Βρε κοριτσια βοηθήστε με λιγο γιατι θα τρελαθω!!!!

27/10 εχω ραντεβού στην επιτροπη! Εμεις εχουμε αζωοσπερμια....

Εχω διαβάσει χίλιες φορές τα δικαιολογητικά και τα εχω ολα (η θα τα εχω σύντομα τελος πάντων) .

Μου εστειλε μήνυμα μια κοπέλα στο καφε και μου ειπε οτι της ζητήσανε βιοψια ορχεων για να την περάσουν και επειδή δεν ειχε την έκοψαν!!!! Εμεις εχουμε κανονίσει την βιοψια ενάμιση μήνα μετα την επιτροπη διότι δεν αναφέρουν πουθενά τιποτα για βιοψια! Τι να κανω;;;;; Θα με κόψουν για έγραφα που δεν γράφουν πουθενά οι τα θέλουν;;;; Δηλαδη αν δεν ημουν γραμμένη εδω επρεπε να μυρίζω τα νύχια μου;;;; Τι να κανω;;;;αν ακυρώσω το ραντεβού ποιος ξέρει για ποτε θα παει και θα πρεπει να ξανακάνω κάποιες εξετασεις απο την αρχή!!!! Ουφ....θα σκάσω!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάντωες βιοψια δεν μπυ ζητήσανε. Καταρχήν παίζει ρόλο πόσα σπερματοζωάρια έχετε. Νομίζω οτι αν έχει πάνω απο 1.000.0000 ζητάνε βιοψία. Για δες το καλύτερα...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντωες βιοψια δεν μπυ ζητήσανε. Καταρχήν παίζει ρόλο πόσα σπερματοζωάρια έχετε. Νομίζω οτι αν έχει πάνω απο 1.000.0000 ζητάνε βιοψία. Για δες το καλύτερα...

 

Εχετε αζωοσπερμια και δεν ζήτησαν βιοψια;;;;

Τα εχω δει χίλιες φορές !!! Τα εχω μάθει απέξω!!!! Πανω απο 1.000.000 ζητάνε βεβαίωση απο γιατρο που να λεει την πιθανή αιτία και να περιγράφει την θεραπεία που έγινε και τα αποτελέσματα!!!! Για κάτω απο 1000000 θελει μονο τα σπερμοδιαγραμματα !!!! Δεν γράφει τίποτε άλλο!!!! Αλλα σε κάποιες ζητάνε βιοψια ορχεων!!!! Ειναι δυνατόν να κόβουν κόσμο για μια εξέταση που πουθενά δεν γράφουν οτι την θέλουν;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!

Βρε κοριτσια βοηθήστε με λιγο γιατι θα τρελαθω!!!!

27/10 εχω ραντεβού στην επιτροπη! Εμεις εχουμε αζωοσπερμια....

Εχω διαβάσει χίλιες φορές τα δικαιολογητικά και τα εχω ολα (η θα τα εχω σύντομα τελος πάντων) .

Μου εστειλε μήνυμα μια κοπέλα στο καφε και μου ειπε οτι της ζητήσανε βιοψια ορχεων για να την περάσουν και επειδή δεν ειχε την έκοψαν!!!! Εμεις εχουμε κανονίσει την βιοψια ενάμιση μήνα μετα την επιτροπη διότι δεν αναφέρουν πουθενά τιποτα για βιοψια! Τι να κανω;;;;; Θα με κόψουν για έγραφα που δεν γράφουν πουθενά οι τα θέλουν;;;; Δηλαδη αν δεν ημουν γραμμένη εδω επρεπε να μυρίζω τα νύχια μου;;;; Τι να κανω;;;;αν ακυρώσω το ραντεβού ποιος ξέρει για ποτε θα παει και θα πρεπει να ξανακάνω κάποιες εξετασεις απο την αρχή!!!! Ουφ....θα σκάσω!!!!!

 

Κοριτσάκι μου αρχικά ηρέμησε και θα τα βρεις όλα!

Κι εμένα μου ζητήσανε ιστολογική από το χειρουργείο παρόλο που δεν αναγράφεται πουθενά στα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις. Και παρόλο που είχα και το θέμα με τις υπογραφές που σας έγραψα παραπάνω, δε με "κόψανε" αλλά μου πρότεινα να ξαναπάω την επόμενη εβδομάδα ή να μου κλείσουν ραντεβού επιτόπου για όταν θα είμαι έτοιμη. Άρα και κάτι να σου λείπει, μπορείς να ξαναπας σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Νομίζω το καλύτερο είναι να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις διευκρίνιση. Αν η βιοψία είναι απαραίτητη και δε μπορείς να την επισπεύσεις, μήπως είναι καλύτερα να μεταφέρεις το ραντεβού σου για πιο μετά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου αρχικά ηρέμησε και θα τα βρεις όλα!

Κι εμένα μου ζητήσανε ιστολογική από το χειρουργείο παρόλο που δεν αναγράφεται πουθενά στα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις. Και παρόλο που είχα και το θέμα με τις υπογραφές που σας έγραψα παραπάνω, δε με "κόψανε" αλλά μου πρότεινα να ξαναπάω την επόμενη εβδομάδα ή να μου κλείσουν ραντεβού επιτόπου για όταν θα είμαι έτοιμη. Άρα και κάτι να σου λείπει, μπορείς να ξαναπας σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Νομίζω το καλύτερο είναι να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις διευκρίνιση. Αν η βιοψία είναι απαραίτητη και δε μπορείς να την επισπεύσεις, μήπως είναι καλύτερα να μεταφέρεις το ραντεβού σου για πιο μετά;

 

Αν παω κανονικά στο ραντεβού και το παίξω "χαζη"....τυπου τι ειναι αυτα που μου λέτε δεν το γράφει πουθενά, και μου πουν να τους παω την βιοψια συμπληρωματικά οταν την κάνουμε, τις εξετασεις που εχω τωρα θα τις κρατήσουν η θα μου πουν να τις ξαναπάω ολες μαζι οταν κάνουμε και την βιοψια;;;; Γιατι αν τις κρατήσουν και παω μονο την βιοψια οκ, αλλα αν θέλουν να τις παω ολες μαζι το Γενάρη μαζι με την βιοψια κάποιες θα εχουν "λήξει" και θα πρεπει να τις ξανακάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!

Βρε κοριτσια βοηθήστε με λιγο γιατι θα τρελαθω!!!!

27/10 εχω ραντεβού στην επιτροπη! Εμεις εχουμε αζωοσπερμια....

Εχω διαβάσει χίλιες φορές τα δικαιολογητικά και τα εχω ολα (η θα τα εχω σύντομα τελος πάντων) .

Μου εστειλε μήνυμα μια κοπέλα στο καφε και μου ειπε οτι της ζητήσανε βιοψια ορχεων για να την περάσουν και επειδή δεν ειχε την έκοψαν!!!! Εμεις εχουμε κανονίσει την βιοψια ενάμιση μήνα μετα την επιτροπη διότι δεν αναφέρουν πουθενά τιποτα για βιοψια! Τι να κανω;;;;; Θα με κόψουν για έγραφα που δεν γράφουν πουθενά οι τα θέλουν;;;; Δηλαδη αν δεν ημουν γραμμένη εδω επρεπε να μυρίζω τα νύχια μου;;;; Τι να κανω;;;;αν ακυρώσω το ραντεβού ποιος ξέρει για ποτε θα παει και θα πρεπει να ξανακάνω κάποιες εξετασεις απο την αρχή!!!! Ουφ....θα σκάσω!!!!!

 

27/11 ειναι το ραντεβού, οχι σημερα!

Link to comment
Share on other sites

Αν παω κανονικά στο ραντεβού και το παίξω "χαζη"....τυπου τι ειναι αυτα που μου λέτε δεν το γράφει πουθενά, και μου πουν να τους παω την βιοψια συμπληρωματικά οταν την κάνουμε, τις εξετασεις που εχω τωρα θα τις κρατήσουν η θα μου πουν να τις ξαναπάω ολες μαζι οταν κάνουμε και την βιοψια;;;; Γιατι αν τις κρατήσουν και παω μονο την βιοψια οκ, αλλα αν θέλουν να τις παω ολες μαζι το Γενάρη μαζι με την βιοψια κάποιες θα εχουν "λήξει" και θα πρεπει να τις ξανακάνω!!!!

 

Εμένα μου τις δώσανε όλες πίσω και τις κατέθεσα πάλι όλες μαζί μία εβδομάδα μετά. Είχανε σημειώσει σε ένα excel τί έλειπε και πρέπει να το παω.

 

Είναι αδύνατο ρε φιλενάδα να επισπεύσεις τη βιοψία;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τις δώσανε όλες πίσω και τις κατέθεσα πάλι όλες μαζί μία εβδομάδα μετά. Είχανε σημειώσει σε ένα excel τί έλειπε και πρέπει να το παω.

 

Είναι αδύνατο ρε φιλενάδα να επισπεύσεις τη βιοψία;

 

Οχι δεν ειναι αδύνατο απλα ειναι λάθος κατα την γνωμη μου!!! Δεν θέλουν βιασύνη αυτα τα πράγματα!!!!

Πήρα τηλεφωνο σημερα στην επιτροπη....

Οτι να ναι.....

Τι θελει για αζωοσπερμια απο εξετασεις;

Οτι λεει στο χαρτί!

Σιγουρα γιατι εχουμε ακούσει για βιοψια;

Α ναι θελει και βιοψια.

Και πως θα κάνουμε ταυτόχρονα βιοψια και ωοληψια ;;;;

Θα πάτε με δοτη . (Άκυρο)

Κύριε μου δεν θελουμε να παμε με δοτη. Αν βρούμε υλικό στην βιοψια λεμε....

Θα μας φέρετε το χαρτί της βιοψιας (οτι να'ναι) που θα λεει για σπερματοζωαρια η σπερματιδες.

Μα σπερματιδες εχει και το σπερμοδιαγραμμα δεν αρκεί αυτο;

Οχι στο σπερμοδιαγραμμα δεν λένε για σπερματιδες....

Αφου τα εχω μπροστα μου και λένε!

Α ναι;;;Ε τοτε δεν χρειαζεται βιοψια!

 

Τι να πω;;;; Οχι πείτε μου τι να πω;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας!

Έχω ραντεβού στις 17/11 με την επιτροπή και ήθελα να ρωτήσω:

 

1. Το χαρτί για τα φάρμακα μου το δίνουν επί τόπου αν όλα πάνε καλά?

2. Με το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ είχατε ποτέ πρόβλημα? Δηλαδή θα μπορέσω να πάρω τα φάρμακα την επόμενη μέρα?

 

Καθώς ο κύκλος μου θα ξεκινήσει 18-20/11 και είμαι στο τσακ! :-(:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν ειναι αδύνατο απλα ειναι λάθος κατα την γνωμη μου!!! Δεν θέλουν βιασύνη αυτα τα πράγματα!!!!

Πήρα τηλεφωνο σημερα στην επιτροπη....

Οτι να ναι.....

Τι θελει για αζωοσπερμια απο εξετασεις;

Οτι λεει στο χαρτί!

Σιγουρα γιατι εχουμε ακούσει για βιοψια;

Α ναι θελει και βιοψια.

Και πως θα κάνουμε ταυτόχρονα βιοψια και ωοληψια ;;;;

Θα πάτε με δοτη . (Άκυρο)

Κύριε μου δεν θελουμε να παμε με δοτη. Αν βρούμε υλικό στην βιοψια λεμε....

Θα μας φέρετε το χαρτί της βιοψιας (οτι να'ναι) που θα λεει για σπερματοζωαρια η σπερματιδες.

Μα σπερματιδες εχει και το σπερμοδιαγραμμα δεν αρκεί αυτο;

Οχι στο σπερμοδιαγραμμα δεν λένε για σπερματιδες....

Αφου τα εχω μπροστα μου και λένε!

Α ναι;;;Ε τοτε δεν χρειαζεται βιοψια!

 

Τι να πω;;;; Οχι πείτε μου τι να πω;;;;

 

:shock::shock:

Ό,τι και να πεις ρε κορίτσι, δεν θα τους αγγίξει.

Απλά προσπάθησε να είσαι εσύ όσο μπορείς πιο ήρεμη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω ραντεβού στις 17/11 με την επιτροπή και ήθελα να ρωτήσω:

 

1. Το χαρτί για τα φάρμακα μου το δίνουν επί τόπου αν όλα πάνε καλά?

2. Με το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ είχατε ποτέ πρόβλημα? Δηλαδή θα μπορέσω να πάρω τα φάρμακα την επόμενη μέρα?

 

Καθώς ο κύκλος μου θα ξεκινήσει 18-20/11 και είμαι στο τσακ! :-(:confused:

 

Αρχικά καλή τύχη και σύντομα με ένα μεγάλο ++++!

 

Το χαρτί της έγκρισης, αν όλα πάνε κατ'ευχήν, το παίρνεις αμέσως. Μετά πρέπει να πας στο γιατρό σου με την έγκριση και το βιβλιάριό σου για να σου γράψει τα φάρμακα και μετά πας στο φαρμακείο με ένα αντίγραφο της έγκρισης, το βιβλιάριο και την ηλεκτρονική συνταγή και παίρνεις τα φαρμακάκια σου. Δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλή τύχη και σύντομα με ένα μεγάλο ++++!

 

Το χαρτί της έγκρισης, αν όλα πάνε κατ'ευχήν, το παίρνεις αμέσως. Μετά πρέπει να πας στο γιατρό σου με την έγκριση και το βιβλιάριό σου για να σου γράψει τα φάρμακα και μετά πας στο φαρμακείο με ένα αντίγραφο της έγκρισης, το βιβλιάριο και την ηλεκτρονική συνταγή και παίρνεις τα φαρμακάκια σου. Δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Rosemaraki και για τις ευχές και για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Στις 26/11 περνάω επιτροπή στην Πάτρα. Το σπερμοδιαγραμμα συνταγογραφειται; Εμείς έχουμε κάνει σε συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΥΥ μικροβιολογικο αλλά δεν αναγράφεται πουθενά ότι είναι συμβεβλημμένο. Σήμερα βέβαια ξεκινάω την εξωσωματική γιατί δεν μας έπαιρνε χρονικά. Αν μας κόψουν, θα δούμε τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Στις 26/11 περνάω επιτροπή στην Πάτρα. Το σπερμοδιαγραμμα συνταγογραφειται; Εμείς έχουμε κάνει σε συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΥΥ μικροβιολογικο αλλά δεν αναγράφεται πουθενά ότι είναι συμβεβλημμένο. Σήμερα βέβαια ξεκινάω την εξωσωματική γιατί δεν μας έπαιρνε χρονικά. Αν μας κόψουν, θα δούμε τι θα κάνουμε.

 

Η αλήθεια είναι ότι πλέον όλα σχεδόν τα εργαστήρια είναι συμβεβλημμένα, άρα δε νομίζω ότι θα το ψάξει κάποιος και παραπάνω. Μπορείς να κοιτάξεις να το κάνετε και σε δημόσιο νοσοκομείο το ένα από τα 2 σπερμοδιαγράμματα.

 

Καλή τύχη να έχετε και θετικό αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Στις 26/11 περνάω επιτροπή στην Πάτρα. Το σπερμοδιαγραμμα συνταγογραφειται; Εμείς έχουμε κάνει σε συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΥΥ μικροβιολογικο αλλά δεν αναγράφεται πουθενά ότι είναι συμβεβλημμένο. Σήμερα βέβαια ξεκινάω την εξωσωματική γιατί δεν μας έπαιρνε χρονικά. Αν μας κόψουν, θα δούμε τι θα κάνουμε.

 

Καλημερα....

Τον σπερμοδιαγραμμα συνταγογραφειται!

Εμας απο το συμβεβλημένο εργαστήριο με τον εοπυ μας εχουν βάλει μια σφραγίδα που λεει οτι ειναι συμβεβλημένο! Για δες το....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Τον σπερμοδιαγραμμα συνταγογραφειται!

Εμας απο το συμβεβλημένο εργαστήριο με τον εοπυ μας εχουν βάλει μια σφραγίδα που λεει οτι ειναι συμβεβλημένο! Για δες το....

 

Καλημέρα!! Ποτε είναι το ραντεβού σου ζουζού; Ξέχασα!:rolleyes:

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλιιιιιι.....

ξερει καμια κοπελα να μου πει τι γινεται οταν το ραντεβου με την επιτροπη πέφτει σε μερα απεργιών????

στις 27 που εχω ραντεβου εχει απεργια.....θα με πανε για πολυ καιρο αργοτερα η σύντομα??????

έπαιρνα σημερα να ρωτησω αλλα μάλλον ξεκινησαν απο σημερα την απεργια !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλιιιιιι.....

ξερει καμια κοπελα να μου πει τι γινεται οταν το ραντεβου με την επιτροπη πέφτει σε μερα απεργιών????

στις 27 που εχω ραντεβου εχει απεργια.....θα με πανε για πολυ καιρο αργοτερα η σύντομα??????

έπαιρνα σημερα να ρωτησω αλλα μάλλον ξεκινησαν απο σημερα την απεργια !!!!!!!

 

Ουπς, σε τσάκωσα!!!!

Μόλις λήξει θα σας καλέσουν. Εσύ παρόλα αυτά να πας στις 27, δεν ξέρεις τι γίνεται.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει.Στις 11/04/2014 πήρα την απόφαση της επιτροπής για 2 προσπάθειες και στις 25/10/2014 έκανα την 1η αλλά δυστυχώς απέτυχε. Για να κάνω την 2η έχω την δυνατότητα να την κάνω έως και ένα χρόνο απο την ημερομηνία της απόφασης (11/04/14) ή έως και ένα χρόνο από την 1η εξωσωματική (25/10/14) . Έτσι όπως το λέει το χαρτί της απόφασης με έχει μπερδέψει.Αν κάποια κοπέλα ξέρει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει.Στις 11/04/2014 πήρα την απόφαση της επιτροπής για 2 προσπάθειες και στις 25/10/2014 έκανα την 1η αλλά δυστυχώς απέτυχε. Για να κάνω την 2η έχω την δυνατότητα να την κάνω έως και ένα χρόνο απο την ημερομηνία της απόφασης (11/04/14) ή έως και ένα χρόνο από την 1η εξωσωματική (25/10/14) . Έτσι όπως το λέει το χαρτί της απόφασης με έχει μπερδέψει.Αν κάποια κοπέλα ξέρει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ !!

 

anastasiat, έχεις ένα χρόνο μετά την ημερομηνία της απόφασης για να πάρεις 2η φορά τα φάρμακα. Δηλαδή μέχρι τις 11/04/15 πρέπει να παραλάβεις τα φάρμακα της 2η φοράς. Αν σου έχουν περισσέψει φάρμακα από την 1η φορά, οκ χρησιμοποίησε αυτά, αλλά πήγαινε να πάρεις και τα δεύτερα. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα... Εγώ είχα πάρει έγκριση τον Σεπτέμβριο του 13, πήρα τα φάρμακα της 1ης φοράς, κάναμε μια προσπάθεια, μετά με κατεψυγμένα άλλη μια ΕΤ και τον Σεπτέμβριο του 14 πήγα πήρα τα φάρμακα της 2ης φοράς κι ακόμη δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Ελπίζω να μην χρειαστώ άλλη φορά... Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

anastasiat

Οπως τα λεει η Σμαμυ ειναι!

Μεσα στο δωδεκαμηνο απο 11/4/2014 εως 11/4/2015 μπορεις να παρεις τις δυο συνταγογραφησεις που δικαιουσαι!

Αλλα απο την πρωτη συνταγογραφηση, πρεπει να εχει περασει 4μηνο.

Δηλαδη αν πηρες τα φαρμακα κοντα στην πρωτη σου προσπαθεια, δηλαδη 25/10/ 2014, δικαιουσαι να συνταγογραφησεις τα 2α φαρμακα 4 μηνες μετα προς 25/2/2015!Εξαρταται δηλαδη απο την ημερομηνια πρωτης συνταγογραφησης!Αναλογως αυτης, παιρνεις και τα 2α φαρμακα...

Τελος μετα τις 11/4/2015 δικαιουσαι να ξαναπερασεις επιτροπή για τις ακομη 2 φορες που δικαιουσαι........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...