Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koρίτσια κι εγώ δυστυχώς άρχισα να καπνίζω. Άρχισα με ένα την ημέρα το οποία γίνανε 2-3. Σήμερα όμως με το ζόρι κρατιέμαι στα πέντε. Αλλά τα βλέπω να γίνονται και 7 σιγά σιγά, απλά συνήθως δεν είναι ολόκληρα γιατί δεν προλαβαίνω.... Δυστυχώς δεν μπορώ χωρίς λίγο τσιγαράκι και το θηλασμό εννοείται πως δεν θέλω να τον σταματήσω. Κάνω πολύ κακό στο μωράκι μου??????

 

O καπνός μένει στα μαλλιά σου, το δέρμα σου, τα ρούχα σου και κάνει κακό στο μωρό σου είτε θηλάζεις, είτε δεν θηλάζεις.

 

Ο θηλασμός προσφέρει πολλά, είτε καπνίζεις, είτε δεν καπνίζεις.

 

Το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι ?

αν μια γυναικα που θηλαζει κανπνιζει 2 πακετα την ημερα(40 τσιγαρα) ειναι το ιδιο με μια που κανει 5-6?εννοω οτι μια γυναικα που κανει 40 τσιγατα την ημερα σημαινει οτι ολη την ωρα ειναι με ενα τσιγαρο στο χερι.αρα το γαλα θα ειναι συνεχεια με νικοτινη η οχι?

απλη ερωτηση κανω μη με φατε:P

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι ?

αν μια γυναικα που θηλαζει κανπνιζει 2 πακετα την ημερα(40 τσιγαρα) ειναι το ιδιο με μια που κανει 5-6?εννοω οτι μια γυναικα που κανει 40 τσιγατα την ημερα σημαινει οτι ολη την ωρα ειναι με ενα τσιγαρο στο χερι.αρα το γαλα θα ειναι συνεχεια με νικοτινη η οχι?

απλη ερωτηση κανω μη με φατε:P

 

Aν μια μητέρα προλαβαίνει να κάνει 40 τσιγάρα τη μέρα, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα προλαβαίνει να ανταποκριθεί στις ανάγκες του παιδιού της.

Επίσης το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχει αρκετό γάλα.

 

40 τσιγάρα σημαίνουν ένα τσιγάρο κάθε 24 λεπτά για τις 16 ώρες που καπνίζει το 24ωρο η μητέρα, δηλαδή πριν προλάβει να μεταβολιστεί η νικοτίνη από το πρώτο τσιγάρο, προστίθεται αυτή από το δεύτερο και από το τρίτο και το τέταρτο, γιατί ο χρόνος ημίσειας ζωής της νικοτίνης είναι 2 ώρες

Link to comment
Share on other sites

ξερω γυναικα καπνηστρια 40 τσιγαρων ημερησιως(κ στην εγκυμοσυνη κ στο θηλασμο) που θηλασε αποκλειστικα το 1ο παιδι 8 μηνες το 2ο 6 μηνες το τριτο δεν ηθελε να το θηλασει

γιαυτο ρωτησα σαυτη την περιπτωση τι θα ηταν καλυτερο για το μωρο.ο θηλασμος η η σκονη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως το κάπνισμα δεν αποτελεί αντέδειξη για την εγκυμοσύνη.

 

Το να καπνίζει μια μαμά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είναι έγκυος. Ή ότι είναι καλύτερα να μην είναι έγκυος.

Το να καπνίζει μια μαμά δεν σημαίνει οτι δεν πρεπει να θηλάζει. Ή ότι είναι καλύτερα να δώσει φόρμουλα.

 

Ότι είναι να πάθει το παιδί θα το πάθει είτε η μαμά θηλάζει είτε δίνει γάλα από αγελάδες.

Τουλάχιστον με τον θηλασμό το παιδάκι παίρνει κάτι καλύτερο...

 

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό το πράγμα. Καταρχήν και το ίδιο το κείμενο της ΑΑΡ που παρατίθεται κάτι ποστ παραπάνω λέει ότι οι θηλάζουσες πρέπει να αποτρέπονται (strongly discouraged) από το κάπνισμα, ΑΛΛΑ σε περίπτωση που δεν μπορούν με τίποτα να το κόψουν, τότε δεν αποτελεί απόλυτη (absolute) αντένδειξη. Αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως υπάρχουν καταστάσεις που μια μητέρα δεν είναι σε θέση να αξιολογήσει που θα έπρεπε να την αποτρέπουν από το να καπνίζει και να θηλάζει (οπότε ή πρέπει να το κόψει ή να δώσει ξένο).

 

Σε αρκετά θέματα που έχω παρακολουθήσει εδώ βλέπω ότι αυτό που λέγεται κυρίως είναι απλά "το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό", το οποίο τις περισσότερες φορές δίνει την αίσθηση "κάπνισε άφοβα και όσο θες". Ίσως χρειάζεται μια πιο προσεκτική διατύπωση ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ξερω γυναικα καπνηστρια 40 τσιγαρων ημερησιως(κ στην εγκυμοσυνη κ στο θηλασμο) που θηλασε αποκλειστικα το 1ο παιδι 8 μηνες το 2ο 6 μηνες το τριτο δεν ηθελε να το θηλασει

γιαυτο ρωτησα σαυτη την περιπτωση τι θα ηταν καλυτερο για το μωρο.ο θηλασμος η η σκονη?

 

Γενικά ισχύει ότι και στα λίγα τσιγάρα, για την ώρα δεν υπάρχει κάποια διαφορετική οδηγία.

 

Είναι δύσκολο να απομονωθεί η επίδραση του εισπνεόμενου καπνού από τα συστατικά του τσιγάρου που περνάνε στο πεπτικό με το γάλα

 

Τα μωρά αυτά επιβαρύνονται φοβερά από τον καπνό που αναπνέουν, κινδυνεύουν από τόσα πολλά που η επιπλέον νικοτίνη στο γάλα τους δεν θεωρείται (για την ώρα) ως μεγάλη επιπλέον επιβάρυνση.

 

Το ξένο γάλα δεν αλλάζει κάτι στη νικοντίνη που εισπνέουν, αντίθετα προσθέτει επιπλέον κινδύνους στους ήδη αρκετούς που αντιμετωπίζουν.

 

Δυστυχώς αυτά τα μωρά είναι πολύ άτυχα στο θέμα του αέρα που αναπνέουν.:?

Link to comment
Share on other sites

 

Σε αρκετά θέματα που έχω παρακολουθήσει εδώ βλέπω ότι αυτό που λέγεται κυρίως είναι απλά "το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό", το οποίο τις περισσότερες φορές δίνει την αίσθηση "κάπνισε άφοβα και όσο θες". Ίσως χρειάζεται μια πιο προσεκτική διατύπωση ;)

 

 

παραπάνω έγραψα:

 

O καπνός μένει στα μαλλιά σου, το δέρμα σου, τα ρούχα σου και κάνει κακό στο μωρό σου είτε θηλάζεις, είτε δεν θηλάζεις.

 

Ο θηλασμός προσφέρει πολλά, είτε καπνίζεις, είτε δεν καπνίζεις.

 

Το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω ότι εδώ το θέμα είναι το κάπνισμα, αλλά επειδή μιλάμε για 'εξαρτήσεις' κατά κάποιον τρόπο, θα 'θελα να ρωτήσω τις μανούλες και την aglaia τί ακριβώς ισχύει για τον καφέ και τον θηλασμό.

 

η ερώτηση έγινε αρκετό καιρό πριν, μόλις τώρα την είδα

 

γενικά φαίνεται ότι 1-3 φλιτζάνια την ημέρα δεν δημιουργούν πρόβλημα στις περισσότερες περιπτώσεις

 

έχει βρεθεί ότι η καφεΐνη μεταβολίζεται διαφορετικά σε κάθε άτομο, ανάλογα με τα γονίδια που διαθέτει, οπότε η μητέρα θα πρέπει να παρατηρεί αν η κατανάλωση καφέ δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει ότι και στα λίγα τσιγάρα, για την ώρα δεν υπάρχει κάποια διαφορετική οδηγία.

 

Είναι δύσκολο να απομονωθεί η επίδραση του εισπνεόμενου καπνού από τα συστατικά του τσιγάρου που περνάνε στο πεπτικό με το γάλα

 

Τα μωρά αυτά επιβαρύνονται φοβερά από τον καπνό που αναπνέουν, κινδυνεύουν από τόσα πολλά που η επιπλέον νικοτίνη στο γάλα τους δεν θεωρείται (για την ώρα) ως μεγάλη επιπλέον επιβάρυνση.

 

Το ξένο γάλα δεν αλλάζει κάτι στη νικοντίνη που εισπνέουν, αντίθετα προσθέτει επιπλέον κινδύνους στους ήδη αρκετούς που αντιμετωπίζουν.

 

Δυστυχώς αυτά τα μωρά είναι πολύ άτυχα στο θέμα του αέρα που αναπνέουν.:?

η συγκεκριμενη μητερα βεβαια καπνιζει ολα αυτα τα τσιγαρα και μεσα στο σπιτι και οχι σε ενα δωματιο αλλα οπου να ναι.και αλλα τοσα ο αντρας της.συνολο 80 τσιγαρα ημερησιως μεσα σε ενα σπιτι με 3 μωρα το ενα εκ των οποιων ειναι 2 μηνων.οποτε θα μου πεις...ο θηλασμος θα πειραξει?:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά τουλάχιστον πάντως, μιλάω για κάπνισμα πάντοτε σε αντοιχτό χώρο με το μωρό μακριά, με κλειστά παράθυρα κ.λ.π για να μην μπει ούτε το παραμικρό μέσα στο σπίτι. Μετά το τσιγάρο πάω και πλένω δόντια, στόμα, χέρια. Εφόσον καπνίζω στη βεράντα πόσος καπνός να μείνει στα μαλλιά, ρούχα κ.λ.π??? Ελπίζω ελάχιστος. Γι αυτό και η απορία μου περιορίστηκε στο κατά πόσο επειρεάζεται το γάλα. Εννοείτε πως το χειρότερο για ένα μωρό είναι να εισπνέει τον καπνό βρισκόμενο σε χώρο καπνιστών.

Προσπαθώ πάντως να μένω στα πέντε τη μέρα αν και ξέρω πως το καθόλου θα ήταν το ιδανικό, ίσως όταν συνηθίσω την κούραση και τις λοιπές στερήσεις το καταφέρω....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τουλάχιστον πάντως, μιλάω για κάπνισμα πάντοτε σε αντοιχτό χώρο με το μωρό μακριά, με κλειστά παράθυρα κ.λ.π για να μην μπει ούτε το παραμικρό μέσα στο σπίτι. Μετά το τσιγάρο πάω και πλένω δόντια, στόμα, χέρια. Εφόσον καπνίζω στη βεράντα πόσος καπνός να μείνει στα μαλλιά, ρούχα κ.λ.π??? Ελπίζω ελάχιστος. Γι αυτό και η απορία μου περιορίστηκε στο κατά πόσο επειρεάζεται το γάλα. Εννοείτε πως το χειρότερο για ένα μωρό είναι να εισπνέει τον καπνό βρισκόμενο σε χώρο καπνιστών.

Προσπαθώ πάντως να μένω στα πέντε τη μέρα αν και ξέρω πως το καθόλου θα ήταν το ιδανικό, ίσως όταν συνηθίσω την κούραση και τις λοιπές στερήσεις το καταφέρω....

 

Kαι μετά από πόση ώρα θηλάζεις;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

η νικοτινη δε μενει μονο στα ρουχα κ τα μαλλια αλλα και στον οργανισμο μας η οποια αποβαλλεται απο το δερμα μας ετσι ο καπνιστης ακομα κ αν καπνιζει και εξω και μετα παει πλενεται αργοτερα η νικοτινη θα αποβληθει απο το δερμα του οποτε και παλι θα ερθει σε επαφη με το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Kαι μετά από πόση ώρα θηλάζεις;

Προσέχω κάποια τσιγάρα να γίνονται μολις πέφτει σε 'σίγουρο' ύπνο, ώστε να μεσολαβήσει 1 ώρα και παραπάνω μέχρι τον επόμενο θηλασμό. Αλλά αυτό γίνεται με δύο -τρία από τα πέντε της ημέρας.

η νικοτινη θα αποβληθει απο το δερμα του οποτε και παλι θα ερθει σε επαφη με το παιδι

Οπότε χ....α βράστα. Ή θα κόψω και αυτό ή θα πέσω σε κατάθλιψη και νεύρα. Οπότε μάλλον δεν θα το κόψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια θελω να ρωτησω κατι κι εσυ αγλαια μου αν μπορεις βοηθησε με!πριν την εγκυμοσυνη καπνιζα δεν ημουν και τρελλη καπνιστρια μεσω ορο 10 τσιγαρα την ημερα!στην εγκυμοσυνη το εκοψα μαχαιρι δεν το αποζητουσα κιολας μου μυριζε!γεννησα και ηλπιζα οτι δε θα το ξεκινησω.το τελευταιο καιρο ειχα ομως μια μεγαλη επιθυμια να καπνισω.ξεκινησα με ενα τσιγαρο καθε βραδυ αφου κοιμοταν η μπεμπα στο μπαλκονι και επειδη μερικα βραδια ημουν κουρασμενη ουτε που το εκανα.τωρα ομως που ανοιξε ο καιρος και βγαινουμε και καμια βολτιτσα τα τσιγαρα μπορει να γινουν και 7!μπορει να κανω 2 κατα τη διρκεια της ημερα αφου τη θηλασω μπορει και μαζεμενα.αλλα τα περισσοτερα το βραδυ που θα κοιμηθει παλι μαζεμενα!αυτο ειναι καλυτερο η χειροτερο.επισης τα τελευταια βραδια που εχω ξεκινησει πιο πολυ το καπνισμα ειναι πολυ ανησυχη στον υπνο.ειναι απο τα τσιγαρα η βγαζει δοντακια!δε ξερω δε θελω να κανω κακο το παιδι που σκεφτομαι εγωιστικα αλλα δεν ξερω αν μπορω να το κοψω.εχουν μπει και οι κρεμουλες τωρα στη διατροφη!παρακαλω δωστε μου μια απαντηση!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γραψω αυτο το μηνυμα και θα βγω απο το θεμα και δεν θα μπω καν στη διαδικασια να ξαναμπω να διαβασω. Μπαινετε και ρωτατε τα αυτονοητα.Ποτε να καπνισω, πριν τον θηλασμο η μετα, πειραζουν πεντε, πειραζει να γινουν εφτα:?::!:τι δεν καταλαβαινετε:?:οτι σκοτωνετε το σωμα σας, το σωμα που χρειαζεστε να μεγαλωσετε τα παιδακια σας:?:Ο αδερφος της μαμας μου εφυγε στα 42 του απο επιθετικο καρκινο του πνευμονα μετα απο μια φριχτη δοκιμασια για ολους μας μα πιο πολυ για τα δυο παιδια του ηλικιας 16 και 14 και για τη γυναικα του που τον εβλεπε να λιωνει. Την εικονα που δινετε στο παιδι σας τη σκεφτεστε που σας βλεπει με το τσιγαρο στο χερι?Το στηθος σας που αντι να μυριζει μαμα για το μωρο σας μυριζει πισσα και νικοτινη και κατι χιλιαδες τοξικες ουσιες δεν σας προβληματιζει? δηλητηριαζεστε και ποσο κριμα ειναι που δεν το καταλαβαινετε.Αν καταλαβαινατε θα το πεταγατε απο τη ζωη σας.Τωρα:!:Ακουγομαι επιθετικη? ΕΙΜΑΙ:!:διαλυθηκαμε. Το μισω και το σιχαινομαιΔε θελω ουτε να το μυριζω ουτε να το βλεπει το παιδι μου ουτε σαν εικονα. Δε θελω να ξερει τι σημαινει καπνισμα.Καπνιζα 25 τσιγαρα την ημερααπο 16 χρονων. αφου μπορεσα εγω μπορειτε ολες.Ευχαριστω και συγνωμη.:-(

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δε νομιζω οτι βοηθας με αυτη την επιθετικοτητα!προσπαθεις να μου πεις οτι ειμαι μια κακια μανα που δε σκεφτεται το παιδι της?δε μπορεις να ξερεις!ζητησα μια βοηθεια απο κοπελα που δε με επικρινει που πραγματικα θελει να βοηθησει!μαλλον σε αυτο το φορουμ πρεπει να απολογουμαστε και να μη συζηταμε!ωστοσω περιμενω καποια κοπελα που πραγματικα θελω να βοηθησει μια ''ακαρδη μανα''!!!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οπότε χ....α βράστα. Ή θα κόψω και αυτό ή θα πέσω σε κατάθλιψη και νεύρα. Οπότε μάλλον δεν θα το κόψω.

 

Πουθενά ποτέ σαν αιτία κατάθλιψης δεν έχει αναφερθεί η διακοπή του καπνίσματος.

 

Η κατάθλιψη υπάρχει για άλλους λόγους, απλά το κάπνισμα βοηθά ελφρά στη "χαλάρωση".

 

ΑΝ θες πραγματικά να κάνεις κάτι αντιμετώπισε την όποια αιτία της κατάθλιψης. Το να καταφεύγεις στο τσιγάρο (θα μπορούσες να καταφεύγεις στο φαγητό) δεν σε βοηθά, μόνο που επιβαρύνεις την υγεία σου.

 

Αν πάλι καπνίζεις γιατί απλά και ανθρώπινα σου αρέσει πάω πάσο. Αλλά δεν χρειάζεται να επικαλείσαι κατάθλιψη, νεύρα κλπ. Αυτά υπάρχουν με ή χωίς τσιγάρο.

 

Μια πρώην καπνίστρια. Που πλέον την ενοχλεί ο καπνός όχι όμως και οι καπνιστές.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να κανω 2 κατα τη διρκεια της ημερα αφου τη θηλασω μπορει και μαζεμενα.αλλα τα περισσοτερα το βραδυ που θα κοιμηθει παλι μαζεμενα!αυτο ειναι καλυτερο η χειροτερο.

 

To μεγαλύτερο πρόβλημα με το τσιγάρο είναι ο καπνός που εισπνέει το μωρό ή τα υπολείμματα καπνού που εισπνέει το μωρό από τα μαλλιά το δέρμα, τα ρούχα της μαμάς. Οι πρακτικές που βοηθούν στο να εκτίθεται το μωρό λιγότερο είναι προτιμότερες. Αλλαγή ρούχων, πλύσιμο, περιορισμός των ωρών περιορίζουν κάπως την έκθεση.

 

Το καπνός του τσιγάρου κάνει κακό στο μωρό ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι. Ο περιορισμός ή διακοπή του θηλασμού δεν περιορίζει τις βλαβερές επιδράσεις του τσιγάρου.

Link to comment
Share on other sites

To μεγαλύτερο πρόβλημα με το τσιγάρο είναι ο καπνός που εισπνέει το μωρό ή τα υπολείμματα καπνού που εισπνέει το μωρό από τα μαλλιά το δέρμα, τα ρούχα της μαμάς. Οι πρακτικές που βοηθούν στο να εκτίθεται το μωρό λιγότερο είναι προτιμότερες. Αλλαγή ρούχων, πλύσιμο, περιορισμός των ωρών περιορίζουν κάπως την έκθεση.

 

Το καπνός του τσιγάρου κάνει κακό στο μωρό ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι. Ο περιορισμός ή διακοπή του θηλασμού δεν περιορίζει τις βλαβερές επιδράσεις του τσιγάρου.

δεν εχω σκοπο να σταματησω με τιποτα το θηλασμο.θα περιοπισω το καπνισμα αρκετα.ειμαι και στη φαση που μπαινουν και οι στερεες στα γευματα και μενω περισσοτερη ωρα χωρις να θηλασω και αυτο βοηθαει αρκετα!ευχαριστω για την απαντηση!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπορώ να ρωτήσω κάτι την Αγλαΐα, Βέβαια δεν έχει σχέση με το κάπνισμα αλλά δεν ήξερα σε πιο τόπικ να ρωτήσω! Η κορούλα μου είναι 10 μηνών και θηλάζουμε 4 φορές την ημέρα, κοιμάτε στις 19:30 μεχρι τις 6:30 το πρωί χωρίς να ξαναξυπνήσει:lol: Μπορώ να κάνω περμανάντ στα μαλλιά μου αν την κάνω αμέσως αφού κοιμηθεί ή και πάλι απαγορεύεται?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

sA0lp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Έφη, κόφτο το ρημάδι. Δεν είναι κρίμα να βάζεις το μωρό σου σε κίνδυνο για κάποια ασθένεια ή προβληματική ανάπτυξη.

 

Αφού μέχρι τώρα δεν το έκανες για σένα, σταμάτα το τσιγάρο για το μωρό σου. Και σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις. Αν μπορείς να το περιορίσεις, μπορείς και να το κόψεις.

 

 

δεν εχω σκοπο να σταματησω με τιποτα το θηλασμο.θα περιοπισω το καπνισμα αρκετα.ειμαι και στη φαση που μπαινουν και οι στερεες στα γευματα και μενω περισσοτερη ωρα χωρις να θηλασω και αυτο βοηθαει αρκετα!ευχαριστω για την απαντηση!
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σήμερα το πρωί μαράζωσα...ξέσπασα, κάπνισα λοιπόν. Εκανα 2 τσιγάρα απανωτά έπειτα από μια ολόκληρη εγγυμοσύνη και μισό ακόμη μήνα πρίν από αυτή χωρίς τσιγάρο...

Την υπόλοιπη μέρα και νύχτα (απόψε) έκανα άλλα 3...

Στο ενδιάμεσο το παιδί σπάραζε στο κλάμα χωρίς προφανή λόγο, το έβαλα χαλαρά στο στήθος πιστευοντας ότι δε θα πιάσει ή ότι θα το πάρει ο ύπνος (έχουμε προβλήματα με το θηλασμό και αντλώ γάλα ενώ προσπαθώ που και πού να τον βάζω στα στήθη με ψεδοθηλές) αλλά τουλάχιστο θα έχει παρηγορηθεί και ξεχάσει ό,τι κι αν το βασάνιζε εκείνη τη στιγμή.

Το παιδί με διέψευσε, όχι μόνο δεν αποκοιμήθηκε αλλά θήλαζε ασταμάτητα, μετά έπεσε σε λήθαργο πάνω στο στήθος μου...

Ενιωσα τύψεις που είχα καπνίσει ώρες πρίν, κι ας είχα αλλάξει ρούχα και πλυθεί...

σκέφτηκα "θήλαζε εσύ γιέ μου και δεν ξανακαπνίζω..." κι όμως μετά έκανα τσιγάρο ώστε να μη συμπέσει με την άντληση και να έχει φύγει κάποια ποσότητα νικοτίνης με το πέρασμα των ωρών...

 

Και τώρα έχω να πολεμήσω την παλιά μου εξάρτηση, το τσιγάρο, και τη νέα μου εξάρτηση, το μωρό μου!

Τί να κάνω?

Ο άντρας μου λέει ότι δεν σημαίνει πως το άρχισα με λίγα τσιγάρα και στο χέρι μου είναι να μη το συνεχίσω.

Εγώ όμως? Δεν ξέρω τί υπερισχύει ακόμη...η τεχνητή προσωρινή ανακούφιση του τσιγάρου ή η χαρά μου να μπορέσω κάποια στιγμή να φιλάω το παιδί μου χωρίς τύψεις? (έχω και κρύωμα εκτός όλων των άλλων και δεν τον έχω φιλήσει ούτε μυρίσει :( )

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

σ

Σήμερα το πρωί μαράζωσα...ξέσπασα, κάπνισα λοιπόν. Εκανα 2 τσιγάρα απανωτά έπειτα από μια ολόκληρη εγγυμοσύνη και μισό ακόμη μήνα πρίν από αυτή χωρίς τσιγάρο...

Την υπόλοιπη μέρα και νύχτα (απόψε) έκανα άλλα 3...

Στο ενδιάμεσο το παιδί σπάραζε στο κλάμα χωρίς προφανή λόγο, το έβαλα χαλαρά στο στήθος πιστευοντας ότι δε θα πιάσει ή ότι θα το πάρει ο ύπνος (έχουμε προβλήματα με το θηλασμό και αντλώ γάλα ενώ προσπαθώ που και πού να τον βάζω στα στήθη με ψεδοθηλές) αλλά τουλάχιστο θα έχει παρηγορηθεί και ξεχάσει ό,τι κι αν το βασάνιζε εκείνη τη στιγμή.

Το παιδί με διέψευσε, όχι μόνο δεν αποκοιμήθηκε αλλά θήλαζε ασταμάτητα, μετά έπεσε σε λήθαργο πάνω στο στήθος μου...

Ενιωσα τύψεις που είχα καπνίσει ώρες πρίν, κι ας είχα αλλάξει ρούχα και πλυθεί...

σκέφτηκα "θήλαζε εσύ γιέ μου και δεν ξανακαπνίζω..." κι όμως μετά έκανα τσιγάρο ώστε να μη συμπέσει με την άντληση και να έχει φύγει κάποια ποσότητα νικοτίνης με το πέρασμα των ωρών...

 

Και τώρα έχω να πολεμήσω την παλιά μου εξάρτηση, το τσιγάρο, και τη νέα μου εξάρτηση, το μωρό μου!

Τί να κάνω?

Ο άντρας μου λέει ότι δεν σημαίνει πως το άρχισα με λίγα τσιγάρα και στο χέρι μου είναι να μη το συνεχίσω.

Εγώ όμως? Δεν ξέρω τί υπερισχύει ακόμη...η τεχνητή προσωρινή ανακούφιση του τσιγάρου ή η χαρά μου να μπορέσω κάποια στιγμή να φιλάω το παιδί μου χωρίς τύψεις? (έχω και κρύωμα εκτός όλων των άλλων και δεν τον έχω φιλήσει ούτε μυρίσει :-( )

 

dimmi, καταρχάς να σου ζήσει το μπουμπούκι σου! Κατα δεύτερον, θα πρότεινα να τα δεις πιο χαλαρά τα πράγματα. Ο άντρας σου δίκιο έχει, εντάξει είχες μία 'κακή' μέρα - στιγμή ο,τιδήποτε κι έκανες μερικά τσιγάρα. Πράγματι δεν σημαίνει πως το ξανάρχισες. Επειτα, το να καπνίσει ένα - δυο τσιγάρα μία γυναίκα που θηλάζει επουδενεί δεν αποτελεί έγκλημα - ας μην φερόμαστε σαν να είναι τέτοιο (δεν είναι το ίδιο με την έγκυο που καπνίζει) και νομίζω πως δεν χρειάζεται να παραθέσω αποδείξεις, μία μικρή έρευνα να κάνεις κανείς στο διαδίκτυο, και στο φόρουμ, θα το δει. Από εκεί και πέρα κοίταξε να δεις αν μπορείς να μην ξανακαπνίσεις. Αν όχι, αυτό το ένα δύο που θα κάνεις φρόντισε να μην είναι μέσα στο σπίτι και μετά πλύνε χέρια και δόντια καλά.

Εγώ πέρασα μία περίοδο που η μικρή μου ήταν 5-6 μηνών και κάπνιζα από 2 - 5 την μέρα. Μετά το έκοψα ξανά τελειώς (βασικά δεν προλάβαινα) και τώρα έχω καταφέρει (πάλι λόγω έλειψης χρόνου) να μου αρκούν 3-4 τζούρες ημερισίως. Ε, δεν νομίζω πως κάνω κάποιο έγκλημα - μην τρελλαθούμε...

Όπως όλα τα άλλα πράγματα έτσι και το τσιγάρο, είναι δοσοεξαρτώμενο ως προς το πόσο και αν θα περάσει στο γάλα. Δηλαδή άλλο είναι το ένα (δεν ανιχνεύεται καν) αλλό τα 50 (που ούτως ή άλλως καμία μαμά δεν θα προλάβαινε να καπνίσει....) Αντιστοίχως, άλλο 3-4 γουλιές μπύρα, άλλο 1 λίτρο. Γενικώς η θηλάζουσα μπορεί -με μέτρο- να κάνει μια φυσιολογική ζωή, και να μην μπει σε γυάλα, κάτι που από φίλες μου ξέρω πως τονίζουν οι επαγγελματίες υγείας στο εξωτερικό, ενώ στο Ελλαντίτσα, δυστυχώς όχι ακόμα.

Καλημέρα και ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...